"Азаматтық авиацияда аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 30 маусымдағы № 420 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 21 ақпандағы № 107 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 22 ақпанда № 31953 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Азаматтық авиацияда аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 30 маусымдағы № 420 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15427 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Азаматтық авиацияда аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету қағидаларда:
8-тармақ жаңа редакцияда мазмұндалсын:
"8. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым Қазақстан Республикасының аумағында, сондай-ақ әуе қозғалысына қызмет көрсету үшін Қазақстан Республикасы жауапты болатын аудандарда ұсынылатын аэронавигациялық ақпараттың Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияның "Аэронавигациялық ақпарат қызметтері" 15-қосымшасының және Аэронавигациялық ақпарат қызметтері жөніндегі нұсқаулық (Dос 8126, ИКАО құжаты) талаптарына, сондай-ақ "Аэронавигациялық қызмет көрсету қағидалары. Аэронавигациялық ақпаратты басқару" ИКАО PANS-AIM (Doc 10066) құжатына сәйкес болуын қамтамасыз ету үшін қажет барлық шараларды қабылдайды.";
10-тармақ жаңа редакцияда мазмұндалсын:
"10. Аэронавигациялық ақпаратты ұсынуды азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысты мемлекеттік кәсіпорын болып табылатын АНҚ берушісінің аэронавигациялық ақпарат қызметі қамтамасыз етеді.
ААҚ басқа мемлекеттер ұсынатын аэронавигациялық ақпарат өнімдерінің барлық элементтері жіберілетін орган болып табылады. Қажет болған кезде ААҚ басқа мемлекеттер ұсынатын аэронавигациялық деректер мен аэронавигациялық ақпаратты алуға сұрау салуды жүзеге асыра алады.";
13-тармақ жаңа редакцияда мазмұндалсын:
"13. ААҚ Қазақстан Республикасының бүкіл аумағына, сондай-ақ егемендігі айқындалмаған әуе кеңістігі, онда Қазақстан Республикасы әуе қозғалысына қызмет көрсетуді қамтамасыз етуге жауапты болатын, аэронавигациялық ақпаратты мен деректерді алады немесе жасайды, тексереді, жинақтайды, редакциялайды, пішімге келтіреді, басып шығарады, сақтайды және таратады.";

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 июня 2017 года № 420 "Об утверждении Правил обеспечения аэронавигационной информацией в гражданской авиации"
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 21 февраля 2023 года № 107. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 февраля 2023 года № 31953
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 июня 2017 года № 420 "Об утверждении Правил обеспечения аэронавигационной информацией в гражданской авиации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15427) следующие изменения и дополнения:
в Правилах обеспечения аэронавигационной информацией в гражданской авиации, утвержденных указанным приказом:
пункт 8 изложить в новой редакции:
"8. Уполномоченная организация в сфере гражданской авиации принимает все необходимые меры для обеспечения того, чтобы аэронавигационная информация, которая предоставляется на территории Республики Казахстан, а также в районах, в которых Республика Казахстан несет ответственность за ОВД, была требуемого качества в соответствии с требованиями Приложения 15 "Службы аэронавигационной информации" к Конвенции о международной гражданской авиации и Руководства по службам аэронавигационной информации (Doc 8126, документ ИКАО), а также в соответствии с документом ИКАО PANS-AIM "Правила аэронавигационного обслуживания. Управление аэронавигационной информацией" (Doc 10066).";
пункт 10 изложить в новой редакции:
"10. Предоставление аэронавигационной информации обеспечивает служба аэронавигационной информации поставщика АНО, являющегося государственным предприятием, подведомственным уполномоченному органу в сфере гражданской авиации.
САИ является органом, которому направляются все элементы продуктов аэронавигационной информации, предоставляемые другими государствами. При необходимости САИ осуществляются запросы на получение аэронавигационных данных и аэронавигационной информации, которая предоставляется другими государствами.";
пункт 13 изложить в новой редакции:
"13. САИ получает или составляет, проверяет, компонует, редактирует, форматирует, издает, хранит и распространяет аэронавигационную информацию и данные, касающиеся всей территории Республики Казахстан, а также воздушного пространства, суверенитет над которым не определен, где Республика Казахстан несет ответственность за обеспечение обслуживания воздушного движения.";

мынадай мазмұндағы 13-1, 13-2, 13-3 және 13-4-тармақтарымен толықтырылсын:
"13-1. Аэронавигациялық деректермен және аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету мақсатында ААҚ қызметтің жеделдігін, сапасы мен тиімділігін қамтамасыз ететін автоматтандыру құралдарын пайдаланады.
13-2. ААҚ қызметі автоматтандыру құралдарын енгізу кезінде аэронавигациялық деректер мен аэронавигациялық ақпараттың тұтастығына назар аударады және олар анықталған кезінде тәуекел факторларын жою бойынша шаралар қабылдайды.
13-3. Аэронавигациялық деректердің сапасына қойылатын талаптарды сақтау үшін автоматтандыру құралдары:
1) деректерді өңдеуге тартылған тараптар арасында аэронавигациялық деректермен алмасуды жүзеге асыруға мүмкіндік береді;
2) аэронавигациялық ақпарат алмасу модельдерін және жаһандық функционалдық үйлесімділікке есептелген деректер алмасу модельдерін пайдаланады.
13-4. Автоматтандыру құралдарын пайдалану мүмкін болмаған жағдайда ААҚ аэронавигациялық деректер мен аэронавигациялық ақпарат ағынының үздіксіздігін қамтамасыз ету үшін қажетті шараларды қабылдайды.
ААҚ персоналының күтпеген жағдайлар және автоматтандыру құралдарын пайдалану мүмкін болмаған жағдайдағы іс-әрекеттері сай-дың тиісті рәсімдерінде сипатталады.";
14-1-тармақ жаңа редакцияда мазмұндалсын:
"14-1. Аэронавигациялық деректер мен аэронавигациялық ақпарат әртүрлі форматта ұсынылған жағдайларда деректер мен ақпараттың әртүрлі форматта келісілуін қамтамасыз ету процестері енгізіледі.
ААҚ қызметі ұсынатын аэронавигациялық деректер мен аэронавигациялық ақпараттың форматы "Аэронавигациялық қызмет көрсету қағидалары. Аэронавигациялық ақпаратты басқару" ИКАО PANS-AIM (Doc 10066) құжатының ережелеріне сәйкес келеді және оларды болжамды пайдалану үшін қолайлы болып табылады.";
18-1-тармақ жаңа редакцияда мазмұндалсын:
"18-1. ААҚ ақпаратты басқару процестерін айқындайды, ал азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға ведомстволық бағынысты мемлекеттік кәсіпорын болып табылатын АҚК берушісі ӘҚҰ жүйесінің шеңберінде кепілдік берілген сападағы аэронавигациялық деректер мен аэронавигациялық ақпаратты уақтылы жинауды, өңдеуді, сақтауды, біріктіруді, алмасуды және жеткізуді қамтамасыз ету мақсатында ААҚ-ны ресурстармен (персонал, жабдық, бағдарламалық қамтамасыз ету, қаржыландыру) қамтамасыз етеді.";
19-тармақ жаңа редакцияда мазмұндалсын:
"19. Әуе кемелерінің ұшуын қамтамасыз ету, әуе қозғалысына қызмет көрсету және әуе қозғалысын басқару мақсаттары үшін ұсынылатын аэронавигациялық ақпарат (аэронавигациялық деректер) өнімдеріне цифрлық деректер массивтері түрінде немесе стандартталған форматта баспа түрінде немесе электрондық жеткізгіштерде, немесе азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға ведомстволық бағынысты мемлекеттік кәсіпорын болып табылатын АҚК берушісінің сайтында жарияланатын, мыналар жатады:

дополнить пунктами 13-1, 13-2, 13-3 и 13-4 следующего содержания:
"13-1. В целях обеспечения аэронавигационными данными и аэронавигационной информацией САИ использует средства автоматизации, обеспечивающие оперативность, качество и эффективность деятельности.
13-2. При внедрении средств автоматизации службой САИ уделяется внимание целостности аэронавигационных данных и аэронавигационной информации и принимаются меры по устранению факторов риска при их выявлении.
13-3. Для соблюдения требований к качеству аэронавигационных данных средства автоматизации:
1) позволяют осуществлять обмен аэронавигационными данными между сторонами, задействованными в обработке данных;
2) используют модели обмена аэронавигационной информацией и модели обмена данными, рассчитанными на глобальную функциональную совместимость.
13-4. При невозможности использования средств автоматизации САИ предпринимает необходимые меры для обеспечения непрерывности потока аэронавигационных данных и аэронавигационной информации.
Действия персонала САИ при непредвиденных обстоятельствах и невозможности использования средств автоматизации описываются в соответствующих процедурах САИ.";
пункт 14-1 изложить в новой редакции:
"14-1. При предоставлении аэронавигационных данных и аэронавигационной информации в различных форматах, внедряются процессы обеспечения согласованности данных и информации в разных форматах.
Формат предоставляемых службой САИ аэронавигационных данных и аэронавигационной информации соответствует положениям документа ИКАО PANS-AIM "Правила аэронавигационного обслуживания. Управление аэронавигационной информацией" (Doc 10066) и является приемлемым для их предполагаемого использования.";
пункт 18-1 изложить в новой редакции:
"18-1. САИ определяет процессы управления информацией, а поставщик АНО, являющийся государственным предприятием, подведомственным уполномоченному органу в сфере гражданской авиации обеспечивает САИ ресурсами (персонал, оборудование, программное обеспечение, финансирование) в целях обеспечения своевременного сбора, обработки, хранения, интеграции, обмена и доставки аэронавигационных данных и аэронавигационной информации гарантированного качества в рамках системы ОрВД.";
пункт 19 изложить в новой редакции:
"19. К продуктам аэронавигационной информации (аэронавигационных данных), предоставляемых для целей обеспечения полетов воздушных судов, обслуживания воздушного движения и управления воздушным движением в виде массивов цифровых данных, в стандартизированном формате в печатном виде, на электронных носителях, либо публикуемых на сайте поставщика АНО, являющегося государственным предприятием, подведомственным уполномоченному органу в сфере гражданской авиации, относятся:

1) AIP, оның ішінде оған енгізілген түзетулер мен толықтырулар;
2) Әуеайлақ схемалар және аэронавигациялық карталар;
3) AIC;
4) PIB, оның ішінде ұшқаннан кейінгі ақпараты;
5) NOTAM хабарламалары, оның ішінде бақылау тізбелері мен қолданыстағы NОТАМ тізбелері;
6) сандық деректер массиві.";
22-тармақ алып тасталсын;
26, 27 және 28-тармақтары жаңа редакцияда мазмұндалсын:
"26. Бастапқы аэронавигациялық ақпарат пен аэронавигациялық деректерді құрастырушылар ААҚ-мен тікелей және тұрақты байланысты ұстап тұру мақсатында ААҚ-ға мынадай деректерді жібереді:
1) бастапқы аэронавигациялық ақпаратты құрастырушылардың атауы;
2) аэронавигациялық ақпаратты (аэронавигациялық деректерді) құрастырушылардың заңды және нақты мекенжайы;
3) байланысатын адамның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде), лауазымы, телефоны, факс, AFTN (болған кезде) нөмірі және электрондық поштасы.
27. Бастапқы аэронавигациялық ақпаратты және аэронавигациялық деректерді құрастырушылар ААҚ-мен тікелей және тұрақты байланысты ұстап тұруға жауапты лауазымды адамдар туралы деректер өзгерген кезде, сондай-ақ мынадай жағдайларда:
1) әуе кемелерінің ұшу қауіпсіздігімен байланысты жаңа ұйым немесе қызмет құрылған;
2) бұрын ААҚ-мен келісім жасасқан ұйым немесе қызмет таратқан;
3) бұрын ААҚ-мен келісім жасасқан ұйым немесе қызмет туралы ақпарат өзгерген жағдайда ААҚ-ны хабардар етеді.
28. Бастапқы аэронавигациялық ақпарат пен аэронавигациялық деректерді құрастырушылар ААҚ-мен келісім жасасады, онда аэронавигациялық ақпарат пен аэронавигациялық деректерді ұсыну мерзімдері, алу және алмасу әдістері, ААҚ-ға беру үшін жауапты тұлғалар, сондай-ақ аэронавигациялық ақпарат пен аэронавигациялық деректердің көлемі және сапасына қойылатын талаптар айқындалады.
Бастапқы аэронавигациялық ақпаратты (аэронавигациялық деректерді) құрастырушылар мыналарды ұсынады:
1) егер аэронавигациялық ақпарат AIP-те жариялауға арналған болса, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес AIP-ке өзгеріс енгізуге өтінімді;
2) егер аэронавигациялық ақпарат NOTAM басып шығаруға арналған болса, осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес NOTAM басып шығаруға өтінімді.
Қателер немесе сәйкессіздіктер анықталған жағдайда, ААҚ бастапқы аэронавигациялық ақпаратты (аэронавигациялық деректерді) құрастырушы бола алады және аэронавигациялық ақпараттың біріктірілген топтамасына түзетулер енгізе алады.";
29-1-тармақ жаңа редакцияда мазмұндалсын:
"29-1. Сертификатталмаған әуеайлақтардың (тікұшақ айлақтарының), уақытша әуеайлақтардың (тікұшақ айлақтарының) және қону алаңдарының пайдаланушылары азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға ведомстволық бағынысты мемлекеттік кәсіпорын болып табылатын АҚК берушісінің ресми интернет-ресурсында одан әрі жариялау үшін олар бойынша ААҚ-ға аэронавигациялық ақпарат пен аэронавигациялық деректерді ұсынады.
Аэронавигациялық ақпарат пен аэронавигациялық деректерді ұсыну форматы осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келеді.";
33-тармақ жаңа редакцияда мазмұндалсын:

1) AIP, в том числе поправки и дополнения к нему;
2) Аэродромные схемы и аэронавигационные карты;
3) AIC;
4) PIB, в том числе послеполетная информация;
5) Извещения NOTAM, в том числе контрольные перечни и перечни действующих NOTAM;
6) Массивы цифровых данных.";
пункт 22 исключить;
пункты 26, 27 и 28 изложить в новой редакции:
"26. Составители исходной аэронавигационной информации и аэронавигационных данных в целях поддержания прямой и постоянной связи с САИ направляют в САИ следующие данные:
1) название составителя исходной аэронавигационной информации и аэронавигационных данных;
2) юридический и фактический адрес составителя аэронавигационной информации и аэронавигационных данных;
3) фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность контактного лица, номер телефона, факса, AFTN (при его наличии) и адрес электронной почты.
27. Составители исходной аэронавигационной информации и аэронавигационных данных информируют САИ при изменении данных о должностных лицах, отвечающих за поддержание прямой и постоянной связи с САИ, а также в следующих случаях:
1) создания новой организации или службы, связанной с безопасностью полетов воздушных судов;
2) упразднения организации или службы, ранее заключившей соглашение с САИ;
3) изменения информации об организации или службе, ранее заключившей соглашение с САИ.
28. Составители исходной аэронавигационной информации и аэронавигационных данных заключают соглашение с САИ, в котором определяются сроки предоставления, методы получения и обмена, ответственные лица за предоставление аэронавигационной информации и аэронавигационных данных в САИ, а также объем и требования к качеству аэронавигационной информации и аэронавигационных данных.
Составители исходной аэронавигационной информации (аэронавигационных данных) предоставляют:
1) заявку на изменение в AIP согласно приложению 2 к настоящим Правилам, если аэронавигационная информация предназначена для публикации в AIP;
2) заявку для издания NOTAM согласно приложению 3 к настоящим Правилам, если аэронавигационная информация предназначена для издания NOTAM.
При обнаружении ошибок или несоответствий в публикации САИ может выступать в качестве составителя исходной аэронавигационной информации (аэронавигационных данных) и вносить исправления в продукты аэронавигационной информации.";
пункт 29-1 изложить в новой редакции:
"29-1. Эксплуатанты несертифицируемых аэродромов (вертодромов), временных аэродромов (вертодромов) и посадочных площадок представляют в САИ аэронавигационную информацию и аэронавигационные данные по ним для дальнейшей публикации на официальном интернет-ресурсе поставщика АНО, являющегося государственным предприятием, подведомственным уполномоченному органу в сфере гражданской авиации.
Формат представления аэронавигационной информации и аэронавигационных данных соответствует требованиям настоящих Правил.";
пункт 33 изложить в новой редакции:

"33. ААҚ жыл сайын төртінші тоқсанда азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға ведомстволық бағынысты мемлекеттік кәсіпорын болып табылатын АҚК берушісінің ресми интернет-ресурсында AIP-қа түзетулердің күшіне ену күндерінің тізбесін жариялайды.";
38-тармақ алып тасталсын;
67-тармақ жаңа редакцияда мазмұндалсын:
"67. Осы Қағидалардың 66-тармағында санамаланған аэронавигациялық карталар Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияға "Аэронавигациялық карталар" деген 4-қосымшаның талаптарына сәйкес келетін, осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының Аэронавигациялық ақпарат жинағына енгізуге жататын аэронавигациялық карталарды жасауға қойылатын талаптарға сәйкес дайындалады.
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым Қазақстан Республикасының аумағында ұсынылатын аэронавигациялық карталардың осы Қағидаларға 4-қосымшаның белгіленген талаптарына сәйкестігін, сондай-ақ тиісті өзгерістер енгізу жолымен жаңартудың дәлдігі мен уақтылығын қамтамасыз ету үшін барлық қажетті шараларды қабылдайды.":
69-тармақ жаңа редакцияда мазмұндалсын:
"69. Мекендердің атаулары олардың айтылуына сәйкес латын әліпбиінің әріптерімен жазылады.";
мынадай мазмұндағы 77-1-тармағымен толықтырылсын:
"77-1. Қолданыстағы AIC-тегі аэронавигациялық ақпараттың немесе аэронавигациялық деректердің өзектілігін ААҚ қызметі жылына кемінде бір рет қайта қарайды.";
108-тармақ жаңа редакцияда мазмұндалсын:
"108. NОТАМ-мен халықаралық алмасу, сондай-ақ халықаралық таратуға жататындардан өзгеше NOTAM серияларын тарату, тиісті халықаралық NОТАМ органдары арасында өзара келісім бойынша жүзеге асырылады.";
7-параграфтың атауы жаңа редакцияда мазмұндалсын:
"7-параграф. Сандық деректер массиві";
110-тармақ жаңа редакцияда мазмұндалсын:
"110. Мүдделі пайдаланушыларына, сондай-ақ басқа мемлекеттердің ААҚ, цифрлық деректер массиві түріндегі аэронавигациялық ақпаратты (аэронавигациялық деректерді) ұсынған кезде ААҚ мен мүдделі пайдаланушылары немесе басқа мемлекеттердің ААҚ арасында жасалған келісімдер ұсынудың негізі болып табылады.
ААҚ ұсынған тараптың келісімінсіз кез келген үшінші тарапқа басқа мемлекеттің ААҚ-нан алынған цифрлық деректер массивін ұсынбайды.
Осындай цифрлық деректер мынадай цифрлық деректер массиві түрінде ұсынылуы мүмкін:
1) AIP деректер массиві;
2) жергілікті жер туралы деректер массиві;
3) кедергілер туралы деректердің массиві;
4) әуеайлақтың картографиялық деректерінің массиві;
5) аспаптар бойынша ұшу схемалары туралы деректердің массиві.
Мүдделі пайдаланушыға берілетін әрбір деректер жиынтығы метадеректер жиынтығымен бірге қамтамасыз етіледі, ол бақылауды қамтамасыз етеді және кем дегенде мыналарды қамтиды:

"33. САИ ежегодно, в четвертом квартале, публикует перечень дат вступления в силу поправок в AIP на официальном интернет-ресурсе поставщика АНО, являющегося государственным предприятием, подведомственным уполномоченному органу в сфере гражданской авиации.";
пункт 38 исключить;
пункт 67 изложить в новой редакции:
"67. Аэронавигационные карты, перечисленные в пункте 66 настоящих Правил, подготавливаются в соответствии с требованиями к составлению аэронавигационных карт, подлежащих включению в AIP Республики Казахстан согласно приложению 4 к настоящим Правилам, которые соответствуют требованиям приложения 4 "Аэронавигационные карты" к Конвенции о международной гражданской авиации.
Уполномоченная организация в сфере гражданской авиации принимает все необходимые меры для обеспечения соответствия аэронавигационных карт установленным требованиям Приложения 4 к настоящим Правилам, предоставляемых на территории Республики Казахстан, а также точности и своевременности обновления, путем внесения соответствующих изменений.";
пункт 69 изложить в новой редакции:
"69. Названия пунктов пишутся буквами латинского алфавита в соответствии с их произношением.";
дополнить пунктом 77-1 следующего содержания:
"77-1. Актуальность аэронавигационной информации или аэронавигационных данных в действующих AIC пересматривается службой САИ не реже одного раза в год.";
пункт 108 изложить в новой редакции:
"108. Международный обмен NОТАМ, а также рассылка серий NOTAM, отличных от тех, которые подлежат международной рассылке, осуществляется только по взаимному согласованию между соответствующими органами международных NОТАМ.";
заголовок параграфа 7 изложить в новой редакции:
"Параграф 7. Массивы цифровых данных";
пункт 110 изложить в новой редакции:
"110. При предоставлении аэронавигационной информации (аэронавигационных данных) в виде массивов цифровых данных заинтересованным пользователям, а также САИ других государств, основанием предоставления являются формализованные соглашения между САИ и заинтересованными пользователями или САИ других государств.
САИ не предоставляет массив цифровых данных, который был получен от САИ другого государства любой третьей стороне без согласия представившей стороны.
Такие цифровые данные предоставляются в виде следующих массивов цифровых данных:
1) массив данных AIP;
2) массивы данных о местности;
3) массивы данных о препятствиях;
4) массивы картографических данных аэродрома;
5) массивы данных о схемах полетов по приборам.
Каждый массив данных, передаваемый заинтересованному пользователю, предоставляется вместе с набором метаданных, который обеспечивает прослеживаемость и включает в себя:

1) деректерді жасау, беру немесе өңдеу жөніндегі кез келген іс-әрекетті орындайтын ұйымдардың немесе органдардың атауы;
2) қабылданған әрекеттердің сипаттамасы;
3) қабылданған іс-қимылдардың күні мен уақыты көрсетіледі.";
111-тармақ жаңа редакцияда мазмұндалсын:
"111. Жергілікті жер туралы деректер массиві кедергілерді қоспағанда, тау, төбе, жота, алқап, судың жиналуы, мәңгілік мұз бен қар сияқты табиғи элементтері бар Жер бетінің кеңістіктік (орналасу жері және асып түсуі), мәндік және уақытша аспектілерді сипаттайды.";
112-тармақ жаңа редакцияда мазмұндалсын:
"112. Аэронавиагациялық деректермен бірге тиісті жағдайларда қолданылатын жергілікті жер мен кедергілер туралы деректер массиві ұшуларды орындау мен ӘҚК қатысты мынадай қолданыс түрлерін қамтамасыз етеді:
1) ұшу бағытындағы жер бедерін бағалау функциясы бар, жердің жақын екені туралы ескерту жүйесі және ең төменгі қауіпсіз абсолюттік биіктік туралы ескерту жүйесі (МSАW);
2) екінші айналымға кететін немесе ұшып шығатын кезде авариялық жағдайда қолданылатын қосалқы схемаларды анықтау;
3) әуе кемесінің пайдалану шектеулерін талдау;
4) аспаптар бойынша ұшу схемаларының құрылымы (айналып ұшу схемасын қоса);
5) бағыт бойынша ұшу кезінде төмендету рәсімдерін және авариялық жағдайда қону орнын анықтау;
6) жерүсті қозғалысын басқару және оны бақылаудың жетілдірілген жүйесі (А-SМGСS);
7) аэронавигациялық карталарды және борттық деректер базасын жасау;
8) ұшу тренажеры;
9) әуеайлақтағы (тікұшақ айлағындағы) кедергілерді шектеу және жою.":
116-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"116. Қамтылатын тиісті аудандарға арналған жергілікті жер туралы деректер массиві осы Қағидаларға 6-қосымшаның 1-кестесінде көрсетілген жергілікті жер туралы деректерге қойылатын сандық талаптарға сәйкес келеді, ал кедергілер туралы деректер осы Қағидаларға 6-қосымшаның 2-кестесінде көрсетілген кедергілер туралы деректерге қойылатын сандық талаптарға сәйкес келеді.";
125-тармақ жаңа редакцияда мазмұндалсын:
"125. ААҚ ұшу қауіпсіздігін, аэронавигацияның тұрақтылығы мен тиімділігін қамтамасыз ету мақсатында шетел мемлекеттердің ААҚ сұрау салуы бойынша Қазақстан Республикасының бүкіл аумағына, сондай-ақ егемендігі айқындалмаған әуе кеңістігіне қатысты, Қазақстан Республикасы әуе қозғалысына қызмет көрсетуді қамтамасыз етуге жауапты болатын аэронавигациялық деректер мен аэронавигациялық ақпаратты дереу береді.";
128-тармақ жаңа редакцияда мазмұндалсын:
"128. Басқа ИКАО Уағдаласушы мемлекеттерінің ААҚ, авиакомпаниялар немесе аэронавигациялық карталарды дайындаумен, ұшуды орындаумен немесе қамтамасыз етумен байланысты басқа ұйымдар сұратқан төменде санамаланған аэронавигациялық ақпарат өнімдерінің әрқайсысының бір данасы (бар болса) өзара келісілген нысанда немесе форматта өтеусіз негізде ұсынылады:

1) названия организаций или органов, выполняющих любые действия по составлению, передаче или обработке данных;
2) описание предпринятых действий;
3) дату и время предпринятых действий.";
пункт 111 изложить в новой редакции:
"111. Массивы данных о местности характеризуют пространственные (местоположение и превышение), предметные и временные аспекты поверхности Земли с такими естественными элементами, как горы, холмы, хребты, долины, скопления воды, вечного льда и снега, исключая препятствия.";
пункт 112 изложить в новой редакции:
"112. Массивы данных о местности и препятствиях, используемые в сочетании с аэронавигационными данными, обеспечивают следующие виды применения, связанные с выполнением полетов и ОВД:
1) система предупреждения о близости земли с функцией оценки рельефа местности в направлении полета и система предупреждения о минимальной безопасной абсолютной высоте (MSAW);
2) определение запасных схем для использования в случае аварийной ситуации при уходе на второй круг или взлете;
3) анализ эксплуатационных ограничений воздушного судна;
4) построение схем полетов по приборам (включая схему полета по кругу);
5) определение процедуры снижения при полете по маршруту и места аварийной посадки;
6) усовершенствованная система управления наземным движением и контроля за ним (A-SMGCS);
7) составление аэронавигационных карт и бортовые базы данных;
8) летный тренажер;
9) ограничение и устранение препятствий на аэродроме (вертодроме).";
пункт 116 изложить в новой редакции:
"116. Массивы данных о местности для соответствующих районов охвата соответствуют количественным требованиям к данным о местности, указанным в таблице 1 приложения 6 к настоящим Правилам, а данные о препятствиях соответствуют количественным требованиям к данным о препятствиях, указанным в таблице 2 приложения 6 к настоящим Правилам.";
пункт 125 изложить в новой редакции:
"125. САИ по запросу САИ иностранных государств в целях обеспечения безопасности полетов, регулярности и эффективности аэронавигации, незамедлительно предоставляет аэронавигационные данные и аэронавигационную информацию, касающуюся всей территории Республики Казахстан, а также воздушного пространства, суверенитет над которым не определен, где Республика Казахстан несет ответственность за обеспечение обслуживания воздушного движения.";
пункт 128 изложить в новой редакции:
"128. Один экземпляр каждого из нижеперечисленных продуктов аэронавигационной информации (при наличии), которые были запрошены САИ другого Договаривающегося государства ИКАО, авиакомпаниями или другими организациями, связанными с подготовкой аэронавигационных карт, выполнением или обеспечением полетов, предоставляются на безвозмездной основе во взаимно согласованной форме или формате:

1) AIP, оның ішінде оған түзетулер мен толықтырулар;
2) әуеайлақ схемалары және аэронавигациялық карталар;
3) AIC;
4) NOTAM хабарламалары, оның ішінде бақылау тізбелері және қолданыстағы NOTAM тізбелері.";
132-тармақ жаңа редакцияда мазмұндалсын:
"132. AIRAC жүйесі арқылы таратылатын аэронавигациялық ақпаратты ААҚ, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға ведомстволық бағынысты мемлекеттік кәсіпорын болып табылатын АҚК берушісінің интернет-ресурсында күшіне енген күнге дейін кем дегенде күнтізбелік 42 күн бұрын орналастырады.";
133-1-тармақ жаңа редакцияда мазмұндалсын:
"133-1. AIP-тың бөлімдеріне (кіші бөлімдеріне, тармақтарына) сәйкес осы Қағидаларға 8-қосымшада көрсетілген ұйымдар аэронавигациялық ақпарат өнімдерін жариялау үшін ААҚ талап ететін бастапқы аэронавигациялық ақпарат пен аэронавигациялық деректердің құрастырушылары болып табылады.";
138-тармақ жаңа редакцияда мазмұндалсын:
"138. Аэронавигациялық деректердің тұтастығын сақтау оларды құрастыру сәтінен бастап келесі болжамды пайдаланушыға жібергенге дейінгі бүкіл ақпараттық процес бойы қамтамасыз етіледі.";
140-тармақ жаңа редакцияда мазмұндалсын:
"140. Болжамды пайдаланушыға аэронавигациялық ақпарат және (немесе) аэронавигациялық деректерімен тарату немесе алмасу төмендегі тәсілмен жүзеге асырылады:
1) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға ведомстволық бағынысты мемлекеттік кәсіпорын болып табылатын АҚК берушісінің интернет-ресурсында орналастыру арқылы;
2) курьерлік қызмет (пошта қызметі) арқылы жеткізумен электрондық тасығыштарда тарату арқылы;
3) ААҚ мен болжамды пайдаланушы арасындағы тікелей электрондық байланыс, мысалы электрондық пошта немесе AFTN байланыс арналары бойынша аэронавигациялық ақпаратты (аэронавигациялық деректерді) автоматты таратуды қамтамасыз ететін тікелей электрондық тарату арқылы;
4) электрондық пошта мекенжайына жіберу арқылы.";
1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
4-қосымшада:
2-тармақ жаңа редакцияда мазмұндалсын:
"2. Карталардың атауы.
Осы Қосымшаларда қамтылған талаптарға сәйкес құрастырылған және картаның мақсатына сәйкестендіруге арналған картаның атауы немесе карталардың сериясы тиісті параграфтың тақырыбына ұқсас болып табылады және осы параграфта қамтылған өзге талаптарды қолдануға байланысты өзгереді. Егер карта осы параграфта баяндалған барлық талаптарға, және нақты картаға қатысты кез келген талаптарға сәйкес келмесе, оның атауына "ИКАО" деген сөз енгізілмейді";
14-тармақ жаңа редакцияда мазмұндалсын:

1) AIP, в том числе поправки и дополнения к нему;
2) Аэродромные схемы и аэронавигационные карты;
3) AIC;
4) Извещения NOTAM, в том числе контрольные перечни и перечни действующих NOTAM.";
пункт 132 изложить в новой редакции:
"132. Аэронавигационная информация, распространяемая по системе AIRAC, размещается САИ на интернет-ресурсе поставщика АНО, являющегося государственным предприятием, подведомственным уполномоченному органу в сфере гражданской авиации не менее чем за 42 календарных дня до даты вступления в силу.";
пункт 133-1 изложить в новой редакции:
"133-1. Составителями исходной аэронавигационной информации и аэронавигационных данных, которые требуются САИ для публикации продуктов аэронавигационной информации, являются организации, указанные в приложении 8 к настоящим Правилам, в соответствии с разделами (подразделами, пунктами) AIP.";
пункт 138 изложить в новой редакции:
"138. Сохранение целостности аэронавигационных данных обеспечивается на протяжении всего информационного процесса с момента составления до направления следующему предполагаемому пользователю.";
пункт 140 изложить в новой редакции:
"140. Рассылка или обмен аэронавигационной информацией и (или) аэронавигационными данными с предполагаемым пользователем осуществляется одним из следующих способов:
1) размещением на интернет-ресурсе поставщика АНО, являющегося государственным предприятием, подведомственным уполномоченному органу в сфере гражданской авиации;
2) физической рассылкой на электронных носителях посредством их доставки курьерской (почтовой) службой;
3) прямой электронной рассылкой, обеспечивающей автоматическую рассылку аэронавигационной информации (аэронавигационных данных) посредством использования прямого электронного соединения между САИ и предполагаемым пользователем, например электронная почта или каналы связи AFTN;
4) посредством рассылки на адрес электронной почты.";
приложение 1 изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
в приложении 4:
пункт 2 изложить в новой редакции:
"2. Названия карт.
Название карты или серии карт, составленных в соответствии с требованиями, содержащимися в настоящем Приложении, и предназначенных для соответствия назначению карты, является аналогичным заголовку соответствующего параграфа и изменяется в зависимости от применения того или иного требования, содержащегося в этом параграфе. Если же карта не соответствует всем требованиям, изложенным в настоящем параграфе, и любым другим требованиям, касающимся конкретной карты, в ее название не включается слово "ИКАО".";
пункт 14 изложить в новой редакции:

"14. Аэронавигациялық деректер.
Аэронавигациялық деректер осы Қағидалардың 2-тарауының 11-параграфы 134-тармағының ережелеріне сәйкес беріледі.
Картадағы географиялық координаттардың, асып кету мәндерінің және геоид толқынының рұқсат ету қабілетінің дәрежесі нақты карта үшін белгіленген талаптарға сәйкес келеді.";
мынадай мазмұндағы 14-1-тармағымен толықтырылсын:
"14-1. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым карталардағы аэронавигациялық деректердің рұқсат ету дәрежесінің нақты карта үшін белгіленген талаптарға сәйкес келуін қамтамасыз етуді бақылауды жүзеге асырады.";
8-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Азаматтық авиация комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрі
М. Карабаев
Қазақстан Республикасының
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің
2023 жылғы 21 ақпандағы
№ 107 Бұйрыққа
1-қосымша
Азаматтық аваицияда
аэронавигациялық ақпаратпен
қамтамасыз ету қағидаларына
1-қосымша
Аэронавигациялық деректердің сапасы
1-кесте. Ені мен ұзындығы
Ені мен ұзындығы
Дәлдік/деректердің түрі, километр / метр (теңіз миль)
Жарияланатын деректердің дәлдігі, минутта / секундта
Картаның дәлдігі, секундта
Бүтіндігінің сыныптамасы
Ұшу ақпаратының ауданы шекараларының нүктелері
2 км (1 м. миль), жарияланған
1 мин
Салынғанға сәйкес
қалыпты
Р, R, D аудандары шекараларының нүктелері (CTA/CTR шекараларынан тыс)
2 км (1 м. миль), жарияланған
1 мин
Салынғанға сәйкес
қалыпты
Р, R, D аудандары шекараларының нүктелері (CTA/CTR шекаралары ішінде)
100 м, есептелген
1 с
Салынғанға сәйкес
маңызды
CTA/CTR шекараларының нүктелері
100 м, есептелген
1 с
Салынғанға сәйкес
маңызды
NAVAID бағыттары мен бақылау нүктелері, күту пункті, STAR/SID нүктелері
100 м, түсіру нәтижелері/ есептелген
1 с
1 с
маңызды
1-аудандағы кедергілері (мемлекеттің бүкіл аумағы)
50 м, түсірудің нәтижелері
1 с
Салынғанға сәйкес
қалыпты
Әуеайлақтың/тікұшақ айлағының бақылау нүктесі
30 м, түсірудің нәтижелері
1 с
1 с
қалыпты
Әеуайлақта/тікұшақ айлағында орналасқан NAVAID
3 м, түсірудің нәтижелері
1/10 с
Салынғанға сәйкес
маңызды
2-аудандағы кедергілері
5 м, түсірудің нәтижелері
1/10 с
1/10 с
маңызды
3-аудандағы кедергілері
0.5 м, түсірудің нәтижелері
1/10 с
1/10 с
маңызды
Қонуға соңғы кірудің бақылау нүктелері/пункттері және аспаптар бойынша қону сұлбасын жасайтын басқа да манызды бақылау нүктелері/пункттері
З м, түсірудің нәтижелері/ есептелген
1/10 с
1 с
маңызды
ҰҚЖ-ның шегі
1 м, түсірудің нәтижелері
1/100 с
1 с
критикалық
4-аудандағы кедергілері
0.5 м, түсірудің нәтижелері
1/10 с
1/10 с
маңызды
ҰҚЖ-ның соңы
1 м, түсірудің нәтижелері
1/100 с
-
критикалық
ҰҚЖ-ның білік сызығының нүктелері
1 м, түсірудің нәтижелері
1/100 с
1/100 с
критикалық
РЖ білік сызығының нүктелері
0,5 м, түсірудің нәтижелері
1/100 с
1/100 с
маңызды
Жердегі РЖ білік сызығының нүктелері; әуеде рульдеу үшін және транзиттік бағыттардың РЖ нүктелері
0,5 м, түсірудің нәтижелері/ есептелген
1/100 с
1/100 с
маңызды
Әуе кемелері/тікұшақ тұрақтарының нүктелері/ INS тексеру пункттері
0,5 м, түсірудің нәтижелері
1/100 с
1/100 с
қалыпты
TLOF геометриялық орталығы немесе FATO шегі (тікұшақ айлақтары)
1м, түсірудің нәтижелері
1/100 с
1 с
критикалық
2-кесте. Асып кету, абсолютті биіктік, салыстырмалы биіктік
Асып кету/абсолютті биіктік/салыстырмалы биіктік
Дәлдік/ деректердің түрі, метр / фут
Жарияланатын деректердің дәлдігі, метр / фут
Картаның дәлдігі, метр / фут
Бүтіндігінің сыныптамасы
Әуеайлақтан/тікұшақ айлағынан асу
0,5 м немесе 1 фут, түсірудің нәтижелері
1 миль немесе 1 фут
1 м немесе 1 фут
маңызды
Әуеайлақтан/тікұшақ айлағынан асу жеріндегі WGS-84 геоид толқыны
0,5 м немесе 1 фут, түсірудің нәтижелері
1 миль немесе 1 фут
1 м немесе 1 фут
маңызды
ҰҚЖ-ның шегі немесе FATO (қонуға нақты емес кіру)
0,5 м немесе 1 фут, түсірудің нәтижелері
1 миль немесе 1 фут
1 м немесе 1 фут
маңызды
ҰҚЖ-ның шегіндегі WGS-84 геоидтік толқыны немесе TLOF-тың геометриялық орталығындағы FATO (қонуға нақты емес кіру)
0,5 м немесе 1 фут, түсірудің нәтижелері
1 миль немесе 1 фут
1 м немесе 1 фут
маңызды
ҰҚЖ-ның шегі немесе FATO (қонуға нақты кіру)

"14. Аэронавигационные данные.
Аэронавигационные данные предоставляются в соответствии с положениями пункта 134 параграфа 11 главы 2 настоящих Правил.
Степень разрешающей способности географических координат, значений превышения и волны геоида на карте соответствует требованиям, установленным для конкретной карты.";
дополнить пунктом 14-1 следующего содержания:
"14-1. Уполномоченная организация в сфере гражданской авиации осуществляет контроль обеспечения того, чтобы степень разрешения аэронавигационных данных на картах соответствовала требованиям, установленным для конкретной карты.";
приложение 8 изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету гражданской авиации Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
М. Карабаев
Приложение 1 к приказу
Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 21 февраля 2023 года № 107
Приложение 1
к Правилам обеспечения
аэронавигационной информацией
в гражданской авиации
Качество аэронавигационных данных
Таблица 1. Широта и долгота
Широта и долгота
Точность/ тип данных, в километрах / метрах (морских милях)
Разрешение публикуемых данных, в минутах / секундах
Разрешение карты, в секундах
Классификация целостности
Точки границ района полетной информации
2 км (1 м. миля), объявленная
1 мин
В соответствии с тем, как нанесены
обычные
Точки границ районов Р, R, D (вне границ CTA/CTR)
2 км (1 м. миля), объявленная
1 мин
В соответствии с тем, как нанесены
обычные
Точки границ районов Р, R, D (внутри границ CTA/CTR)
100 м, расчетная
1 с
В соответствии с тем, как нанесены
важные
Точки границ CTA/CTR
100 м, расчетная
1 с
В соответствии с тем, как нанесены
важные
Маршрутные NAVAID и контрольные точки, пункт ожидания, точки STAR/SID
100 м, результаты съемки/ расчетная
1 с
1 с
важные
Препятствия в районе 1 (вся территория государства)
50 м, результаты съемки
1 с
В соответствии с тем, как нанесены
обычные
Контрольная точка аэродрома/вертодрома
30 м, результаты съемки
1 с
1 с
обычные
NAVAID, расположенные на аэродроме/вертодроме
3 м, результаты съемки
1/10 с
В соответствии с тем, как нанесены
важные
Препятствия в районе 2
5 м, результаты съемки
1/10 с
1/10 с
важные
Препятствия в районе 3
0.5 м, результаты съемки
1/10 с
1/10 с
важные
Контрольные точки/пункты конечного захода на посадку и другие важные контрольные точки/пункты, образующие схему захода на посадку по приборам
3 м, результаты съемки/ расчетная
1/10 с
1 с
важные
Порог ВПП
1 м, результаты съемки
1/100 с
1 с
критические
Препятствия в районе 4
0.5 м, результаты съемки
1/10 с
1/10 с
важные
Конец ВПП
1 м, результаты съемки
1/100 с
-
критические
Точки осевой линии ВПП
1 м, результаты съемки
1/100 с
1/100 с
критические
Точки осевой линии РД
0,5 м, результаты съемки
1/100 с
1/100 с
важные
Точки осевой линии РД на земле, точки РД для руления по воздуху и транзитных маршрутов
0,5 м, результаты съемки/ расчетная
1/100 с
1/100 с
важные
Точки стоянки воздушных судов/вертолетов/ пункты проверки INS
0,5 м, результаты съемки
1/100 с
1/100 с
обычные
Геометрический центр TLOF или пороги FATO (вертодромы)
1 м, результаты съемки
1/100 с
1 с
критические
Таблица 2. Превышение, абсолютная высота, относительная высота
Превышение/абсолютная высота/ относительная высота
Точность/ тип данных, в метрах / футах
Разрешение публикуемых данных, в метрах / футах
Разрешение карты, в метрах / футах
Классификация целостности
Превышение аэродрома/вертодрома
0,5 м или 1 фут, результаты съемки
1 м или 1 фут
1 м или 1 фут
важные
Волна геоида WGS-84 в месте превышения аэродрома/вертодрома
0,5 м или 1 фут, результаты съемки
1 м или 1 фут
1 м или 1 фут
важные
Порог ВПП или FATO (неточные заходы на посадку)
0,5 м или 1 фут, результаты съемки
1 м или 1 фут
1 м или 1 фут
важные
Волна геоида WGS-84 на пороге ВПП или FATO, в геометрическом центре TLOF (неточные заходы на посадку)
0,5 м или 1 фут, результаты съемки
1 м или 1 фут
1 м или 1 фут
важные
Порог ВПП или FATO (точные заходы на посадку)

0,25 м немесе 1 фут, түсірудің нәтижелері
0,1 м немесе 0,1 фут
0,5 м немесе 1 фут
критикалық
ҰҚЖ-ның шегіндегі WGS-84 геоидтік толқыны немесе TLOF-тың геометриялық орталығындағы FATO (қонуға нақты кіру)
0,25 м немесе 1 фут, түсірудің нәтижелері
0,5 м немесе 1 фут
0,5 м немесе 1 фут
критикалық
Кедергілерді ұшып өтудің абсолютті/салыстырмалы биіктігі (ОСА/Н)
PANS-OPS
(Doc 8168) құжатында көрсетілгендей
-
PANS-OPS
(Doc 8168) көрсетілгендей
маңызды
ҰҚЖ шегі қиылысуының салыстырмалы биіктігі (тірек нүктенің салыстырмалы биіктігі), қонуға дәл кіру
0,5 м немесе 1 фут, есептелген
0,5 м немесе 1 фут
0,5 м немесе 1 фут
критикалық
Қонуға кіру және ұшып көтерілу аймақтарындағы кедіргілер
1 м немесе 1 фут, түсірудің нәтижелері
1 миль немесе 1 фут
1 м немесе 1 фут
маңызды
Шеңбер бойынша және әуеайлақта/ тікұшақ айлағында ұшу аймақтарындағы кедергілер
1 м немесе 1 фут, түсірудің нәтижелері
1 миль немесе 1 фут
1 м немесе 1 фут
маңызды
Бағыттағы кедергілерден асып өтуі
З м (10 фут), түсірудің нәтижелері
3 м (10 фут)
3 м (10 фут)
қалыпты
Қашықтық өлшегіш жабдығы/ дәлдігі (DME/P)
3 м (10 фут), түсірудің нәтижелері
3 м (10 фут)
маңызды
Қашықтық өлшегіш жабдықтың артуы (DME)
3 м (100 фут), түсірудің нәтижелері
30 м (100 фут)
30 м (100 фут)
маңызды
Аспаптар бойынша қонуға кіру схемасының абсолюттік биіктігі
PANS-OPS
(Doc 8168) құжатында көрсетілгендей
PANS-OPS
(Doc 8168) көрсетілгендей
маңызды
Ең төменгі абсолютті биіктіктер
50 м немесе 100 фут, есептелген
50 м немесе 100 фут
50 м немесе 100 фут
қалыпты
3-кесте. Ауытқу және магниттік ауытқу
Төмен түсү/магниттік төмен түсу
Дәлдік/деректердің түрі, градус
Жарияланатын деректердің дәлдігі, градус
Картаның дәлдігі, градус
Бүтіндігінің сыныптамасы
Құралды техникалық күйге келтіру үшін қолданылатын NAVAID ӨЖЖ станциясының ауытқуы
1°, түсірудің нәтижелері
-
маңызды
NDB NAVAID құралының магниттік ауытқуы
1°, түсірудің нәтижелері
-
қалыпты
Әуеайлақтың/ тікұшақ айлағының магниттік ауытқуы
1°, түсірудің нәтижелері
маңызды
ILS курстік радиомаяк антеннасының магниттік ауытқуы
1°. түсірудің нәтижелері
-
маңызды
MLS-тің азимуталды антеннасының магниттік ауытқуы
1°, түсірудің нәтижелері
-
маңызды
4-кесте. Пеленг
Пеленг
Дәлдік/деректердің түрі, градус
Жарияланатын деректердің дәлдігі, градус
Картаның дәлдігі, градус
Бүтіндігінің сыныптамасы
Әуе трассаларының учаскелері
1/10°, есептелген
қалыпты
Бағыттардағы және әуеайлақ ауданындағы бақылау нүктелерін белгілеу үшін қолданылатын пеленг
1/10°, есептелген
1/10°
1/10°
қалыпты
Әуеайлақ ауданындағы келу/ұшып шығу бағыттарының учаскелері
1/10°, есептелген
қалыпты
Аспаптар бойынша қонуға кіру схемаларының бақылау нүктелерін белгілеу үшін қолданылатын пеленг
1/100°, есептелген
1/100°
1/10°
маңызды
ILS-тың курстық радиомаяктың шығаруы
1/100°, түсірудің нәтижелері
1/100°, шын
маңызды
MLS-тың нөлдік азимутын шығаруы
1/100°, түсірудің нәтижелері
1/100°, шын
маңызды
ҰҚЖ және FATO пеленгі
1/100°, түсірудің нәтижелері
1/100°, шын
қалыпты
5-кесте. Ұзындық, қашықтық, өлшем
Ұзындық/қашықтық/өлшем
Дәлдік/деректердің түрі, километр / метр / теңіз миль
Жарияланатын деректердің дәлдігі, километр / метр / теңіз миль
Картаның дәлдігі, километр / метр / теңіз миль
Бүтіндігінің сыныптамасы
Әуе трассалары учаскелерінің ұзындығы
1/10 км немесе 1/10 м. миль, есептелген
1/10 км немесе 1/10 м. миль
1 км немесе 1 м. миль
қалыпты
Бағытта және әуеайлақ ауданындағы бақылау нүктелерін белгілеу үшін қолданылатын қашықтық
1/10 км немесе 1/10 м. миль, есептелген
1/10 км немесе 1/10 м. миль
2/10 км немесе 1/10 м. миль
қалыпты
Әуеайлақ ауданындағы келу/ұшып шығу бағыттары учаскелерінің ұзындығы
1/100 км немесе 1/100 м. миль, есептелген
1/100 км немесе 1/100 м. миль
1 км немесе 1 м. миль
маңызды
Аспаптар бойынша қонуға кіру схемаларының және әуеайлақ ауданындағы бақылау нүктелерін белгілеу үшін қолданылатын қашықтық
1/100 км немесе 1/100 м. миль, есептелген
1/100 км немесе 1/100 м. миль
2/10 км немесе 1/10 м. миль
маңызды
FATO немесе ҰҚЖ ұзындығы, TLOF өлшемдері
1 м немесе 1 фут, түсірудің нәтижелері
1 м немесе 1 фут

0,25 м или 1 фут, результаты съемки
0,1 м или 0,1 фута
0,5 м или 1 фут
критические
Волна геоида WGS-84 на пороге ВПП или FATO, в геометрическом центре TLOF (точные заходы на посадку)
0,25 м или 1 фут, результаты съемки
0,5 м или 1 фут
0,5 м или 1 фут
критические
Абсолютная/относительная высота пролета препятствий (ОСА/Н)
Как указано в документе PANS-OPS (Doc 8168 ИКАО)
-
Как указано в документе PANS-OPS (Doc 8168 ИКАО)
важные
Относительная высота пересечения порога ВПП (относительная высота опорной точки), точные заходы на посадку
0,5 м или 1 фут, расчетная
0,5 м или 1 фут
0,5 м или 1 фут
критические
Препятствия в зонах захода на посадку и взлета
1 м или 1 фут, результаты съемки
1 м или 1 фут
1 м или 1 фут
важные
Препятствия в зонах полетов по кругу и на аэродроме/вертодроме
1 м или 1 фут, результаты съемки
1 м или 1 фут
1 м или 1 фут
важные
Превышение препятствий на маршруте
3 м (10 фут), результаты съемки
3 м (10 фут)
3 м (10 фут)
обычные
Дальномерное оборудование/точное (DME/P)
3 м (10 фут), результаты съемки
3 м (10 фут)
важные
Превышение дальномерного оборудования (DME)
3 м (100 фут), результаты съемки
30 м (100 фут)
30 м (100 фут)
важные
Абсолютная высота схемы захода на посадку по приборам
Как указано в документе PANS-OPS (Doc 8168 ИКАО)
Как указано в документе PANS-OPS (Doc 8168 ИКАО)
важные
Минимальные абсолютные высоты
50 м или 100 фут, расчетная
50 м или 100 фут
50 м или 100 фут
обычные
Таблица 3. Склонение и магнитное склонение
Склонение/магнитное склонение
Точность/ тип данных, в градусах
Разрешение публикуемых данных, в градусах
Разрешение карты, в градусах
Классификация целостности
Склонение ОВЧ-навигационной станции, используемой для технической настройки средства
10, результаты съемки
10
-
важные
Магнитное склонение средства NDB
10, результаты съемки
10
-
обычные
Магнитное склонение аэродрома/вертодрома
10, результаты съемки
10
10
важные
Магнитное склонение антенны курсового радиомаяка ILS
10 результаты съемки
10
-
важные
Магнитное склонение азимутальной антенны MLS
10, результаты съемки
10
-
важные
Таблица 4. Пеленг
Пеленг
Точность/ тип данных, в градусах
Разрешение публикуемых данных, в градусах
Разрешение карты, в градусах
Классификация целостности
Участки воздушных трасс
1/100, расчетная
10
10
обычные
Пеленг, используемый для установления контрольных точек на маршруте и в районе аэродрома
1/100, расчетная
1/100
1/100
обычные
Участки маршрутов прибытия/вылета в районе аэродрома
1/100, расчетная
10
10
обычные
Пеленг, используемый для установления контрольных точек схемы захода на посадку по приборам
1/1000, расчетная
1/1000
1/100
важные
Выставление курсового радиомаяка ILS
1/1000, результаты съемки
1/1000, истинный
10
важные
Выставление нулевого азимута MLS
1/1000, результаты съемки
1/1000, истинный
10
важные
Пеленг ВПП и FATO
1/1000, результаты съемки
1/1000, истинный
10
обычные
Таблица 5. Длина, расстояние, размер
Длина/ расстояние/ размер
Точность/ тип данных, в километрах / метрах / морских милях
Разрешение публикуемых данных, в километрах / метрах / морских милях
Разрешение карты, в километрах / метрах / морских милях
Классификация целостности
Длина участков воздушных трасс
1/10 км или 1/10 м. мили, расчетная
1/10 км или 1/10 м. мили
1 км или 1 м. миля
обычные
Расстояние, используемое для установления контрольных точек на маршруте и в районе аэродрома
1/10 км или 1/10 м. мили, расчетная
1/10 км или 1/10 м. мили
2/10 км или 1/10 м. мили
обычные
Длина участков маршрутов прибытия/вылета в районе аэродрома
1/100 км или 1/100 м. мили, расчетная
1/100 км или 1/100 м. мили
1 км или 1 м. миля
важные
Расстояние, используемое для установления контрольных точек схемы захода на посадку по приборам и в районе аэродрома
1/100 км или 1/100 м. мили, расчетная
1/100 км или 1/100 м. мили
2/10 км или 1/10 м. мили
важные
Длина ВГТП или FATO, размеры TLOF
1 м или 1 фут, результаты съемки
1 м или 1 фут

1 м (AD картасы) 0,5 м (АОС карта)
критикалық
Тежеудің шеткі жолағының ұзындығы
1 м немесе 1 фут, түсірудің нәтижелері
1 м немесе 1 фут
0,5 м (АОС картасы)
критикалық
Орналастыратын қону арақашықтығы
1 м немесе 1 фут, түсірудің нәтижелері
1 м немесе 1 фут
1 м (AD картасы) 0,5 м (АОС картасы)
критикалық
ILS-тың курстық радиомаяк антеннасы мен ҰҚЖ-тың немесе FATO-ның соңы аралығындағы қашықтық
3 м немесе 10 фут, есептелген
З м (10 фут)
Салынғанға сәйкес
қалыпты
ILS глиссадалық радиомаягінің антеннасы мен ҰҚЖ табалдырықтың аралығында білікті сызық бойынша қашықтық
3 м немесе 10 фут, есептелген
3 м (10 фут)
Салынғанға сәйкес
қалыпты
ILS таңбалағыштары мен ҰҚЖ шегі арасындағы қашықтық
3 м немесе 10 фут, есептелген
3 м (10 фут)
2/10 км (1/10 м. миль)
маңызды
DME ILS антеннасы мен ҰҚЖ шегі аралығында білікті сызық бойынша қашықтық
3 м немесе 10 фут, есептелген
3 м (10 фут)
Салынғанға сәйкес
маңызды
MLS-тың азимуттық антеннасы мен ҰҚЖ мен FATO-ның соңы аралығындағы қашықтық
3 м немесе 10 фут, есептелген
3 м (10 фут)
Салынғанға сәйкес
қалыпты
MLS бұрыштық - өңірлік антеннасы мен ҰҚЖ табалдырығы арасындағы білікті сызық бойынша қашықтық
3 м немесе 10 фут, есептелген
3 м (10 фут)
Салынғанға сәйкес
қалыпты
DME/P MLS-тың антеннасы мен ҰҚЖ табалдырығының аралығында білікті сызық бойынша қашықтық
3 м немесе 10 фут, есептелген
3 м (10 фут)
Салынғанға сәйкес
қалыпты
Бұйрыққа 2-қосымша
Азаматтық авиацияда
аэронавигациялық ақпаратпен
қамтамасыз ету қағидаларына
8-қосымша
AIP-тың бөлімдеріне сәйкес бастапқы аэронавигациялық ақпаратты және аэронавигациялық деректерді құрастырушылар
Қазақстан Республикасы Аэронавигациялық ақпараттар жинағының (бұдан әрі - АIP) бөлімдері мен тармақтары
Азаматтық авиация ұйымы немесе азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның құрылымдық бөлімшесі
1-бөлім (GEN) – Жалпы ережелер
GEN 0
GEN 0.1 Алғысөз
АҚК беруші
GEN 0.2 AIP-қа енгізілетін түзетулерді тіркеу
GEN 0.3 AIP-қа енгізілетін толықтыруларды тіркеу
GEN 0.4 AIP парақтарының бақылау тізбесі
GEN 0.5 AIP-қа қолмен енгізілген түзетулердің тізбесі
GEN 0.6 1-бөлімнің мазмұны.
GEN 1. — Ұлттық қағидалар мен талаптар
GEN 1.1 Тағайындалған өкілетті органдар
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган
GEN 1.2 Әуе кемелерінің ұшып келуі, транзиті және ұшып кетуі
GEN 1.3 Жолаушылар мен экипаждың келуі, транзиті және кетуі
GEN 1.4 Жүкті алып келу, транзиті және алып кету
GEN 1.5 Әуе кемесіндегі жабдықтар, аспаптар және ұшу құжаттамасы
GEN 1.6 Ұлттық қағидалар мен халықаралық келісімдердің/конвенциялардың қысқаша мазмұны
GEN 1.7 Практика мен ИКАО қағидалары ұсынатын Стандарттардан айырмашылықтары
GEN 2. — Кестелер мен кодтар

1 м (карта AD) 0,5 м (карта АОС)
критические
Длина концевой полосы торможения
1 м или 1 фут, результаты съемки
1 м или 1 фут
0,5 м (карта АОС)
критические
Располагаемая посадочная дистанция
1 м или 1 фут, результаты съемки
1 м или 1 фут
1 м (карта AD) 0,5 м (карта АОС)
критические
Расстояние между антенной курсового радиомаяка ILS и концом ВПП и FATO
3 м или 10 фут, расчетная
3 м (10 фут)
В соответствии с тем, как нанесены
обычные
Расстояние по осевой линии между антенной глиссадного радиомаяка ILS и порогом ВПП
3 м или 10 фут, расчетная
3 м (10 фут)
В соответствии с тем, как нанесены
обычные
Расстояние между маркерами ILS и порогом ВПП
3 м или 10 фут, расчетная
3 м (10 фут)
2/10 км (1/10 м. мили)
важные
Расстояние по осевой линии между антенной DME ILS и порогом ВПП
3 м или 10 фут, расчетная
3 м (10 фут)
В соответствии с тем, как нанесены
важные
Расстояние между азимутальной антенной MLS и концом ВПП и FATO
3 м или 10 фут, расчетная
3 м (10 фут)
В соответствии с тем, как нанесены
обычные
Расстояние по осевой линии между угломестной антенной MLS и порогом ВПП
3 м или 10 фут, расчетная
3 м (10 фут)
В соответствии с тем, как нанесены
обычные
Расстояние по осевой линии между антенной DME/P MLS и порогом ВПП
3 м или 10 фут, расчетная
3 м (10 фут)
В соответствии с тем, как нанесены
обычные
Приложение 2 к приказу
Приложение 8
к Правилам обеспечения
аэронавигационной информацией
в гражданской авиации
Составители исходной аэронавигационной информации и аэронавигационных данных в соответствии с разделами AIP
Разделы и пункты сборника аэронавигационной информации Республики Казахстан (далее - AIP)
Организация гражданской авиации или структурное подразделение уполномоченной организации в сфере гражданской авиации
Часть 1 (GEN) – Общие положения
GEN 0
GEN 0.1 Предисловие
Поставщик АНО
GEN 0.2 Регистрация поправок к AIP
GEN 0.3 Регистрация дополнений к AIP
GEN 0.4 Контрольный перечень страниц AIP
GEN 0.5 Перечень поправок к AIP, внесенных от руки
GEN 0.6 Содержание части 1.
GEN 1. — Национальные правила и требования
GEN 1.1 Назначенные полномочные органы
Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации
GEN 1.2 Прилет, транзит и вылет воздушных судов
GEN 1.3 Прибытие, транзит и убытие пассажиров и экипажа
GEN 1.4 Ввоз, транзит и вывоз груза
GEN 1.5 Оборудование, приборы и полетная документация воздушного судна
GEN 1.6 Краткое изложение национальных правил и международных соглашений/конвенций
GEN 1.7 Различия со Стандартами, Рекомендуемой практикой и Правилами ИКАО.
GEN 2. — Таблицы и коды

GEN 2.1 Өлшеу жүйесі, әуе кемелерінің таңбаланған белгілері, мерекелер
АҚК беруші
GEN 2.2 AIP басылымдарында қолданылатын қысқартулар
GEN 2.3 Карталардағы шартты белгілер
GEN 2.4 Орналасқан жерінің индекстері
GEN 2.5 Радионавигациялық құралдардың тізбесі
GEN 2.6 Өлшем бірліктерін аудару
GEN 2.7 Күннің шығу/бату
GEN 3. — Қызмет көрсету
GEN 3.1 Аэронавигациялық ақпараттық қызмет көрсету
АҚК беруші
GEN 3.2 Аэронавигациялық карталар
GEN 3.3 Әуе қозғалысына қызмет көрсету
GEN 3.4 Байланыс қызметтері және навигациялық қызметтер
GEN 3.5 Метеорологиялық қызмет көрсету
GEN 3.6 Іздестіру және құтқару
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым
GEN 4. — Әуеайлақтардан / тікұшақтардан алынатын алымдар және аэронавигациялық қызмет көрсету үшін алынатын алымдар
GEN 4.1 Әуеайлақ / тікұшақ алмыдары
Әуеайлақты пайдаланушы
GEN 4.2 Аэронавигациялық қызмет көрсету үшін алынатын алымдар
АҚК беруші
2-бөлім. (ENR) - Бағыт
ENR 0. 2-бөлімнің мазмұны
АҚК беруші
ENR 1. — Жалпы қағидалар мен рәсімдер
ENR 1.1 Жалпы қағидалар
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым
ENR 1.2 Көзбен шолып ұшу қағидалары
ENR 1.3 Аспаптар бойынша ұшу қағидалары
ENR 1.4 ӘҚҚ әуе кеңістігінің сыныптамасы және сипаттамасы
ENR 1.5 Күту, қонуға кіру және ұшып шығу аймағында ұшу сызбалары
ENR 1.6 ӘҚҰ-ға байқау негізінде қызмет көрсету және қағидалар
1, 2.1, 2.2, 2.3-кіші бөлім - азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым
2.4, 3-кіші бөлім - АҚК берушісі
ENR 1.7 Биіктік өлшеу құралын орнату тәртібі
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым
ENR 1.8 Өңірдегі қосымша қағидалар
ENR 1.9 Әуе қозғалысы ағындарын басқару және әуе кеңістігін ұйымдастыру
ENR 1.10 Ұшуды жоспарлау
ENR 1.11 Ұшу жоспарлары туралы хабарламаларды жіберу
ENR 1.12 Азаматтық әуе кемелерін ұстап алу
ENR 1.13 Заңсыз араласу
ENR 1.14 Әуе қозғалысына байланысты қақтығыстар
ENR 2. — ӘҚҚ әуе кеңістігі
ENR 2.1 ҰАА, жоғарғы әуе кеңістігінің ұшу ақпараты ауданы, тораптық диспетчерлік аудан және диспетчерлік аудан
АҚК беруші
ENR 2.2 Бақыланатын әуе кеңістігінің өзге де түрлері
ENR 3. — ӘҚҚ бағыттары
ENR 3.1 Кәдімгі навигация бағыттары
АҚК беруші
ENR 3.2 Аймақтық навигация бағыттары
ENR 3.3 Өзге де бағыттар
ENR 3.4 Бағытта күту
ENR 4. — Радионавигациялық құралдар /жүйелер
ENR 4.1 Бағыттағы радионавигациялық құралдар
АҚК беруші
ENR 4.2 Арнайы навигациялық жүйелер
ENR 4.3 Жаһандық навигациялық спутниктік жүйе (GNSS)
ENR 4.4 Негізгі нүктелерге арналған кодтық атаулардың белгілері
ENR 4.5 Бағыттағы жер үсті аэронавигациялық оттары
ENR 5. — Аэронавигациялық ескертулер

GEN 2.1 Система измерения, маркировочные знаки воздушных судов, праздники
Поставщик АНО
GEN 2.2 Сокращения, используемые в изданиях AIP
GEN 2.3 Условные знаки на картах
GEN 2.4 Индексы местоположения
GEN 2.5 Перечень радионавигационных средств
GEN 2.6 Перевод единиц измерения
GEN 2.7 Восход/заход солнца
GEN 3. — Обслуживание
GEN 3.1 Аэронавигационное информационное обслуживание
Поставщик АНО
GEN 3.2 Аэронавигационные карты
GEN 3.3 Обслуживание воздушного движения
GEN 3.4 Службы связи и навигационные службы
GEN 3.5 Метеорологическое обслуживание
GEN 3.6 Поиск и спасание
Уполномоченная организация в сфере гражданской авиации
GEN 4. — Аэродромные / вертодромные сборы и сборы за аэронавигационное обслуживание
GEN 4.1 Аэродромные / вертодромные сборы
Эксплуатант аэродрома
GEN 4.2 Сборы за аэронавигационное обслуживание
Поставщик АНО
Часть 2 (ENR) - Маршрут
ENR 0 Содержание части 2
Поставщик АНО
ENR 1. — Общие правила и процедуры
ENR 1.1 Общие правила
Уполномоченная организация в сфере гражданской авиации
ENR 1.2 Правила визуальных полетов
ENR 1.3 Правила полетов по приборам
ENR 1.4 Классификация и описание воздушного пространства ОВД
ENR 1.5 Схемы полетов в зоне ожидания, при заходе на посадку и вылете
ENR 1.6 Обслуживание ОВД на основе наблюдения и правила
Подраздел 1, 2.1, 2.2, 2.3 - Уполномоченная организация в сфере гражданской авиации
Подраздел 2.4, 3 – поставщик АНО
ENR 1.7 Порядок установки высотомера
Уполномоченная организация в сфере гражданской авиации
ENR 1.8 Дополнительные региональные правила
ENR 1.9 Управление потоками воздушного движения и организация воздушного пространства
ENR 1.10 Планирование полетов
ENR 1.11 Адресация сообщений о планах полетов
ENR 1.12 Перехват гражданских воздушных судов
ENR 1.13 Незаконное вмешательство
ENR 1.14 Инциденты, связанные с воздушным движением
ENR 2. — Воздушное пространство ОВД
ENR 2.1 РПИ, район полетной информации верхнего воздушного пространства, узловой диспетчерский район и диспетчерский район
Поставщик АНО
ENR 2.2 Прочие типы регулируемого воздушного пространства
ENR 3. — Маршруты ОВД
ENR 3.1 Маршруты обычной навигации
Поставщик АНО
ENR 3.2 Маршруты зональной навигации
ENR 3.3 Прочие маршруты
ENR 3.4 Ожидание на маршруте
ENR 4. — Радионавигационные средства/системы
ENR 4.1 Радионавигационные средства на маршруте
Поставщик АНО
ENR 4.2 Специальные навигационные системы
ENR 4.3 Глобальная навигационная спутниковая система (GNSS)
ENR 4.4 Обозначения кодовых названий для основных точек
ENR 4.5 Наземные аэронавигационные огни на маршруте
ENR 5. — Аэронавигационные предупреждения

ENR 5.1 Тыйым салынған аймақтар, ұшу шектелген аймақтар және қауіпті аймақтар
1) тыйым салынған аймақтар бөлігінде - мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті орган;
2) ұшуды шектеу аймақтары және қауіпті аймақтар бөлігінде - мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органның әуе қозғалысын басқарудың бас орталығы болып табылады.
ENR 5.2 Әскери жаттығулар және жаттығу аймақтары мен ӘШҚ тану аймағы (ADIZ)
Мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органның әуе қозғалысын басқарудың бас орталығы
ENR 5.3 Қауіп келтіруі мүмкін басқа да қызмет түрлері және ықтимал қауіптің басқа да түрлері
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым
ENR 5.5 Авиациялық спорттық және ойын-сауық іс-шаралары
Мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органның әуе қозғалысын басқарудың бас орталығы
ENR 5.6 Құстардың басқа жаққа ұшып кетуі және жануарлар дүниесі ерекше аймақтар
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым
ENR 6. — Бағыт карталары
АҚК беруші
3-бөлім (AD) - Әуеайлақтар
AD 0.1 3-бөлімнің мазмұны
АҚК беруші
AD 1. — Әуеайлақтарға/тікұшақ айлақтарына кіріспе
AD 1.1 Әуеайлақтарды/тікұшақ айлақтарын беру және оларды пайдалану шарттары
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым
AD 1.2 Авариялық-құтқару және өртке қарсы қызмет және қар жауған кездегі жоспар
AD 1.3 Әуеайлақтардың/тікұшақ айлақтарының индексі
AD 1.4 Әуеайлақтарды/тікұшақ айлақтарын топтастыру
AD 1.5 Әуеайлақтардың сертификатталу жай-күйі
AD 2. — Әуеайлақтар (халықаралық және ұлттық)
AD 2.1 Әуеайлақтың орналасқан жерінің индексі және атауы
Әуеайлақты пайдаланушы
AD 2.2 Әуеайлақ бойынша географиялық және әкімшілік деректер
AD 2.3 Жұмыс сағаттары
AD 2.4 Қызмет көрсету қызметтері мен құралдары
AD 2.5 Жолаушыларға қызмет көрсету құралдары
AD 2.6 Авариялық-құтқару және өртке қарсы қызметтер
AD 2.7 Жабдықтарды маусымдық қолдану:
ылғалды кетіру
AD 2.8 Перрон, РЖ және тексеру орындары/пункттері жөнінде деректер
AD 2.9 Жер бетінде қозғалуды басқаруды және бақылау жүйесі, таңбаланған тиісті белгілер
AD 2.10 Әуеайлақтағы кедергілер
AD 2.11 Ұсынылатын метеорологиялық ақпарат
АҚК беруші
AD 2.12 ҰҚЖ-ның физикалық сипаттамасы
Әуеайлақты пайдаланушы
AD 2.13 Жарияланған ара қашықтықтар
AD 2.14 Жақындау оттары мен ҰҚЖ-дағы оттар
AD 2.15 Өзге де оттар, резервтегі электрмен қоректендіру көздері
AD 2.16 Тікұшақтар қонатын аймақтар
AD 2.17 ӘҚҚ әуе кеңістігі
АҚК беруші
AD 2.18 ӘҚҚ байланыс құралдары
AD 2.19 Радионавигациялық құралдар мен қондыру құралдары
AD 2.20 Әуеайлақты пайдаланудың жергілікті қағидалары
Әуеайлақты пайдаланушы
AD 2.21 Шуылды басудың пайдаланушылық тәсілдері
AD 2.22 Ұшу қағидалары
АҚК беруші

ENR 5.1 Запретные зоны, зоны ограничения полетов и опасные зоны
1) В части запретных зон – Уполномоченный орган в сфере государственной авиации;
2) В части зон ограничения полетов и опасных зон – Главный центр управления воздушным движением уполномоченного органа в сфере государственной авиации.
ENR 5.2 Военные учения и зоны учений, и опознавательная зона ПВО (ADIZ)
Главный центр управления воздушным движением уполномоченного органа в сфере государственной авиации
ENR 5.3 Другие виды деятельности, представляющие опасность, и другие виды потенциальной опасности
Уполномоченная организация в сфере гражданской авиации
ENR 5.5 Авиационные спортивные и развлекательные мероприятия
Главный центр управления воздушным движением уполномоченного органа в сфере государственной авиации
ENR 5.6 Миграция птиц и зоны с чувствительной фауной
Уполномоченная организация в сфере гражданской авиации
ENR 6. — Маршрутные карты
Поставщик АНО
Часть 3 (AD) – Аэродромы
AD 0.1 Содержание части 3
Поставщик АНО
AD 1. — Введение к аэродромам/вертодромам
AD 1.1 Предоставление аэродромов/вертодромов и условия их использования
Уполномоченная организация в сфере гражданской авиации
AD 1.2 Аварийно-спасательная и противопожарная службы и план на случай выпадения снега
AD 1.3 Индекс аэродромов и вертодромов
AD 1.4 Группирование аэродромов/вертодромов
AD 1.5 Состояние сертификации аэродромов
AD 2. — Аэродромы (международные и национальные)
AD 2.1 Индекс местоположения и название аэродрома
Эксплуатант аэродрома
AD 2.2 Географические и административные данные по аэродрому
AD 2.3 Часы работы
AD 2.4 Службы и средства по обслуживанию
AD 2.5 Средства для обслуживания пассажиров
AD 2.6 Аварийно-спасательные и противопожарные службы
AD 2.7 Сезонное использование оборудования: удаление осадков
AD 2.8 Данные по перронам, РД и местам/пунктам проверок
AD 2.9 Система управления наземным движением и контроля за ним и соответствующие маркировочные знаки
AD 2.10 Аэродромные препятствия
AD 2.11 Предоставляемая метеорологическая информация
Поставщик АНО
AD 2.12 Физические характеристики ВПП
Эксплуатант аэродрома
AD 2.13 Объявленные дистанции
AD 2.14 Огни приближения и огни ВПП
AD 2.15 Прочие огни и резервный источник электропитания
AD 2.16 Зона посадки вертолетов
AD 2.17 Воздушное пространство ОВД
Поставщик АНО
AD 2.18 Средства связи ОВД
AD 2.19 Радионавигационные средства и средства посадки
AD 2.20 Местные правила использования аэродрома
Эксплуатант аэродрома
AD 2.21 Эксплуатационные приемы снижения шума
AD 2.22 Правила полетов
Поставщик АНО

AD 2.23 Қосымша ақпарат
Әуеайлақты пайдаланушы
AD 2.24 Әуеайлаққа қатысты карталар
1) әуеайлақ/тікұшақ айлағы картасы (ИКАО)
АҚК беруші
2) әуе кемелерін тұраққа қою/түйістіру картасы (ИКАО)
3) әуеайлақ ішінде қозғалу картасы (ИКАО)
4) әуеайлақтағы кедергілер картасы, А үлгісінде (ИКАО) (әр ҰҚЖ үшін)
5) қонуға дәл кіруге арналған жергілікті жер картасы (ИКАО) (II және III санаттар бойынша қонуға дәл кіруге арналған ҰҚЖ)
6) аудан картасы (ИКАО) (ұшып шығу бағыттары және транзиттік бағыттар)
7) аспаптар бойынша стандартты ұшып шығу картасы (ИКАО), ұшып шығу бағыттарының мәтіндік сипаттамасы
8) аудан картасы (ИКАО) (ұшып келу бағыттары және транзиттік бағыттар)
9) аспаптар бойынша стандартты ұшып келу картасы (ИКАО), ұшып келу бағыттарының мәтіндік сипаттамасы
10) ӘҚК ең төмен абсолюттік биіктігін шолу картасы (ИКАО)
11) аспаптар бойынша қонуға кіру картасы (ИКАО) (әр ҰҚЖ және әр схема үшін)
12) көзбен шолып қонуға кіру картасы (ИКАО)
13) масштабы 1:500 000 аэронавигациялық картасы (ИКАО)
14) бағыт картасы (ИКАО)
15) әуеайлақ маңайына жиналған құстар туралы деректер
Әуеайлақты пайдаланушы
AD 2.25 Көзбен шолу учаскенің (VSS) бетінен шығатын кедергілері
АҚК беруші

AD 2.23 Дополнительная информация
Эксплуатант аэродрома
AD 2.24 Относящиеся к аэродрому карты
1) карта аэродрома/вертодрома (ИКАО)
Поставщик АНО
2) карта размещения на стоянку/стыковки воздушных судов (ИКАО)
3) карта аэродромного наземного движения (ИКАО)
4) карта аэродромных препятствий, тип А (ИКАО) (для каждой ВПП)
5) карта местности для точного захода на посадку (ИКАО) (ВПП для точного захода на посадку по категориям II и III)
6) карта района (ИКАО) (маршруты вылета и транзитные маршруты)
7) карта стандартного вылета по приборам (ИКАО), текстовое описание маршрутов вылета
8) карта района (ИКАО) (маршруты прибытия и транзитные маршруты)
9) карта стандартного прибытия по приборам (ИКАО), текстовое описание маршрутов прибытия
10) обзорная карта минимальных абсолютных высот ОВД (ИКАО)
11) карта захода на посадку по приборам (ИКАО) (для каждой ВПП и каждой схемы)
12) карта визуального захода на посадку (ИКАО)
13) аэронавигационная карта масштаба 1:500 000 (ИКАО)
14) маршрутная карта (ИКАО)
15) данные о концентрации птиц в окрестностях аэродрома.
Эксплуатант аэродрома
AD 2.25 Препятствия, выступающие за поверхность визуального участка (VSS)
Поставщик АНО