"Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Сот төрелігі академиясына оқуға қабылдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты Төрағасының 2020 жылғы 26 наурыздағы № 12 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының төрағасының 2023 жылғы 21 ақпандағы № 18 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 22 ақпанда № 31955 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының төрағасының 2025 жылғы 6 мамырдағы № 1 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Жоғарғы Сотының төрағасының 06.05.2025 № 1 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Сот төрелігі академиясына оқуға қабылдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты Төрағасының 2020 жылғы 26 наурыздағы № 12 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20197 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Сот төрелігі академиясына (бұдан әрі – Академия) оқуға қабылдау қағидаларында:
11-тармақта:
5) тармақша алынып тасталсын;
12) тармақша алынып тасталсын;
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Өтініштер құжаттармен бірге қолма-қол берілген кезде көрсетілетін қызметті беруші 30 минут ішінде:
осы Қағидалардың 11-тармағына сәйкес ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді;
ұсынылған жоғары білім туралы құжатты (құжатқа қосымшамен бірге) және оның көшірмесін салыстырып тексеруді жүзеге асырады, содан кейін түпнұсқасын қайтарады;
көрсетілетін қызметті алушы құжаттар топтамасын толық ұсынбаған және/немесе қолданылу мерзімі өткен жағдайда көрсетілетін қызметті беруші құжаттардың түпнұсқалары мен көшірмелерін қайтарады және осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат (бұдан әрі – бас тарту туралы қолхат) береді;
көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынған жағдайда осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарды қабылдау туралы қолхат (бұдан әрі – қабылдау туралы қолхат) береді.
Портал арқылы құжаттармен өтініштер түскен кезде көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызметті көрсету үшін өтініштің қабылданғаны туралы мәртебе, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күні мен уақыты көрсетілген хабарлама көрсетіледі.
Әрі қарай, көрсетілетін қызметті беруші бір жұмыс күні ішінде:
осы Қағидалардың 11-тармағына сәйкес ұсынылған құжаттарды өңдейді және толықтығын тексереді;
көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық емес топтамасын ұсынған және/немесе құжаттардың қолданылу мерзімі өтіп кеткен жағдайда, көрсетілетін қызметті алушының порталдағы "жеке кабинетіне" бір жұмыс күні ішінде құжаттарды талаптарға сәйкес келтіру қажеттігі туралы хабарлайды;
хабарламада көрсетілген сәйкессіздіктер жойылмаған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші көрсетілген мерзім өткеннен кейін бір жұмыс күні ішінде құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхатты қалыптастырады және көрсетілетін қызметті алушының порталдағы "жеке кабинетіне" жібереді;
көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынған және олар осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келген жағдайда, құжаттардың қабылданғаны туралы қолхатты қалыптастырады және көрсетілетін қызметті алушының порталдағы "жеке кабинетіне" жібереді.
Электрондық түрде ұсынылған құжаттардың түпнұсқалары магистратураға құжаттарды қабылдау аяқталғанға дейін салыстырып тексеру үшін ұсынылуы керек.";
13-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы ақпарат көрсетілетін қызметті алушыға оның Бірыңғай байланыс орталығына және (немесе) көрсетілетін қызметті берушіге өтініш жасаған кезінде ұсынылады.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Түсу емтихандарын өткізу кезеңіне емтихан комиссиясы құрылады.
Емтихан комиссиясы бес адамнан тұрады, оның құрамына Жоғарғы және жергілікті соттардың судьялары, Жоғары Сот Кеңесінің мүшесі, адвокат немесе заң консультанты, сондай-ақ Академия оқытушысы кіреді.
Комиссияның құрамы Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының Төрағасымен келісіле отырып, Академия ректорының бұйрығымен бекітіледі.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Магистратураға оқуға түсуші тұлғалар мамандық бойынша түсу емтиханын тапсырады.";
18-тармақ алынып тасталсын;
19-тармақ алынып тасталсын;

О внесении изменений и дополнения в приказ Председателя Верховного Суда Республики Казахстан от 26 марта 2020 года № 12 "Об утверждении Правил приема на обучение в Академию правосудия при Верховном Суде Республики Казахстан"
Приказ Председателя Верховного Суда Республики Казахстан от 21 февраля 2023 года № 18. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 февраля 2023 года № 31955. Утратил силу приказом Председателя Верховного Суда Республики Казахстан от 6 мая 2025 года № 1.
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Верховного Суда РК от 06.05.2025 № 1 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Верховного Суда Республики Казахстан от 26 марта 2020 года № 12 "Об утверждении Правил приема на обучение в Академию правосудия при Верховном Суде Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20197) следующие изменения:
в Правилах приема на обучение в Академию правосудия при Верховном Суде Республики Казахстан (далее - Академия), утвержденных указанным приказом:
в пункте 11:
подпункт 5) исключить;
подпункт 12) исключить;
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. При подаче заявлений с документами нарочно услугодатель в течение 30 минут:
проверяет полноту представленных документов в соответствии с пунктом 11 настоящих Правил;
осуществляет сверку предоставленного документа о высшем образовании (вместе с приложением к документу) и его копии, после чего возвращает оригинал;
в случае предоставления услугополучателем неполного пакета документов и/или с истекшим сроком действия, услугодатель возвращает оригиналы и копии документов и выдает расписку об отказе в приеме документов по форме согласно Приложению 4 к настоящим Правилам (далее – расписка об отказе);
в случае предоставления услугополучателем полного пакета документов выдает расписку о приеме документов по форме согласно Приложению 5 к настоящим Правилам (далее – расписка о приеме).
При поступлении заявлений с документами через портал в "личном кабинете" услугополучателя отображается статус о принятии заявления для оказания государственной услуги, а также уведомление с указанием даты и времени получения результата государственной услуги.
Далее услугодатель в течение 1 (одного) рабочего дня:
обрабатывает и проверяет полноту представленных документов в соответствии с пунктом 11 настоящих Правил;
в случае предоставления услугополучателем неполного пакета документов и/или с истекшим сроком действия уведомляет услугополучателя посредством его "личного кабинета" на портале о необходимости приведения документов в течение одного рабочего дня в соответствие с требованиями;
при не устранении указанных в уведомлении несоответствий услугодатель в течение одного рабочего дня после истечения указанного срока формирует и направляет в "личный кабинет" услугополучателя на портале расписку об отказе в приеме документов;
в случае предоставления услугополучателем полного пакета документов, и соответствии их требованиям настоящих Правил формирует и направляет в "личный кабинет" услугополучателя на портале расписку о приеме документов.
Оригиналы документов, поданных в электронном виде, должны быть представлены для сверки до окончания приема документов в магистратуру.";
пункт 13 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Информация о стадии оказания государственной услуги предоставляется услугополучателю при его обращении в Единый контакт-центр и (или) к услугодателю.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"На период проведения вступительных экзаменов создается экзаменационная комиссия.
Экзаменационная комиссия формируется в количестве пяти человек, в состав которой входят судьи Верховного и местных судов, член Высшего Судебного Совета, адвокат или юридический консультант, а также преподаватель Академии.
Состав комиссии утверждается приказом ректора Академии по согласованию с Председателем Верховного Суда Республики Казахстан.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"Лица, поступающие в магистратуру, сдают вступительный экзамен по специальности.";
пункт 18 исключить;
пункт 19 исключить;

20-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Ұлттық тестілеу орталығының базасында өткізілетін кешенді тестілеу;";
1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
3-қосымшада:
реттік нөмірі 8-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген кезде:
1) Өтініш;
2) жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін);
3) жоғары білім туралы құжат (құжаттың қосымшасымен бірге), (сәйкестендіру үшін ұсынылады, көрсетілетін қызметті берушінің қабылдау комиссиясының техникалық хатшысы көшірмесін алып, түпнұсқасын қызмет алушыға қайтарады) немесе цифрлық құжаттар сервисінен құжат;
4) мемлекеттік тапсырыс шеңберінде түсуші тұлғаларға – Жолдама;
5) мемлекеттік тапсырыс шеңберінде түсуші тұлғаларға – жұмыс орнынан заң мамандығы бойынша жұмыс өтілі көрсетілген анықтама;
өз қаражаты және (немесе) өзге де көздер есебінен түсуші тұлғаларға – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес заң мамандығы бойынша еңбек қызметін растайтын құжат;
6) 3х4 см көлемдегі түрлі-түсті фотосурет (екі дана);
7) № 175/2020 бұйрықпен бекітілген 075/У нысандағы медициналық анықтама.
Портал арқылы жүгінген кезде:
1) қызмет алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық Өтініш;
2) жоғары білім туралы құжаттың электрондық көшірмесі немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (құжаттың қосымшасымен бірге);
3) мемлекеттік тапсырыс шеңберінде түсуші тұлғаларға – Жолдаманың электрондық көшірмесі;
4) мемлекеттік тапсырыс шеңберінде түсуші тұлғаларға – жұмыс орнынан заң мамандығы бойынша жұмыс өтілі көрсетілген анықтаманың электрондық көшірмесі;
өз қаражаты және (немесе) өзге де көздер есебінен түсуші тұлғаларға – еңбек заңнамасына сәйкес заң мамандығы бойынша еңбек қызметін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
5) 3х4 см көлемдегі JPEG нысанындағы түрлі-түсті фотосурет;
6) № 175/2020 бұйрықпен бекітілген 075/У нысандағы медициналық анықтаманың электронды көшірмесі.
Көрсетілетін қызметті берушілер цифрлық құжаттарды "электрондық үкімет" веб-порталында тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда, іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен бір реттік парольді беру немесе "электрондық үкімет" веб-порталының хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы алады.".

подпункт 1) пункта 20 изложить в следующей редакции:
"1) комплексное тестирование, которое проводится на базе Национального центра тестирования Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан;";
приложение 1 изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
в приложении 3:
строку, порядковый номер 8, изложить в следующей редакции:
"Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
При обращении услугополучателя к услугодателю:
1) Заявление;
2) документ, удостоверяющий личность либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации личности);
3) документ о высшем образовании (вместе с приложением к документу), (представляется для идентификации, технический секретарь приемной комиссии услугодателя воспроизводит копию, после чего возвращает его оригинал услугополучателю) либо документ из сервиса цифровых документов;
4) Направление - для лиц, поступающих в рамках государственного заказа;
5) справка с места работы с указанием стажа работы по юридической профессии - для лиц, поступающих в рамках государственного заказа;
документ, подтверждающий трудовую деятельность по юридической профессии в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан, - для лиц, поступающих за счет собственных средств и (или) иных источников;
6) цветные размером 3x4 см (две штуки);
7) медицинская справка формы 075/У, утвержденной приказом № 175/2020.
При обращении через портал:
1) электронное Заявление, удостоверенное электронной цифровой подписью услугополучателя;
2) электронная копия документа о высшем образовании либо документ из сервиса цифровых документов (вместе с приложением к документу);
3) электронная копия Направления - для лиц, поступающих в рамках государственного заказа;
4) электронная копия справки с места работы с указанием стажа работы по юридической профессии - для лиц, поступающих в рамках государственного заказа;
для лиц, поступающих за счет собственных средств и (или) иных источников - электронная копия документа, подтверждающего трудовую деятельность по юридической профессии в соответствии с трудовым законодательством;
5) цветная фотография размером 3x4 см в формате JPEG;
6) электронная копия медицинской справки формы 075/У, утвержденной приказом № 175/2020.
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на веб-портале "электронного правительства" абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление веб-портала "электронного правительства.".

5-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
6-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
2. Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаменті (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының аппараты):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының ресми интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Сот төрелігі академиясының ректоры З.Х. Баймолдинаға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Сотының төрағасы
А. МЕРГАЛИЕВ
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары бiлiм министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы
Сотының төрағасы
2023 жылғы 21 ақпандағы
№ 18 Бұйрыққа
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Сотының жанындағы
Сот төрелігі академиясына оқуға
қабылдау Қағидаларына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Сотының жанындағы
Сот төрелігі академиясының
ректорына
______________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
_______________________________________________________________ тұратын
(тұрақты тұратын мекенжайды көрсету)
______________________________________________________________________
Төлқұжат деректері немесе жеке куәліктің мәліметтері _______________________
Өтініш "7М042 – Құқық" кадрларды даярлау бағыты бойынша 1 жыл оқу мерзіміндегі
(күндізгі оқу нысаны бойынша) магистратураға оқуға түсу үшін түсу емтихандарына
жіберуіңізді сұраймын.
Өзім туралы мынадай мәліметтерді хабарлаймын:
1. Жұмыс орны_____________________________________________________
2. Лауазымы_______________________________________________________
3. Жалпы жұмыс өтілі __________, оның ішінде заң мамандығы бойынша өтілі
____________________________
4. Телефон нөмірлері: қызметтік __________________________________ үй
___________________; ұялы__________________ байланыс ________________
5. Электрондық мекен-жайы: жеке ___________ ұжымдық ________________
6. Мамандық бойынша түсу емтиханын тапсыру тілі:
қазақ немесе орыс тілі (қажеттісінің астын сызу керек)
Кез келген мен ұсынған мәліметтер, бұрмалаушылықтар мен дәлсіздіктер түсу
емтихандарына жіберуден бас тарту немесе Академияның оқыту процесінен шығарып
тастауға негіз болуы мүмкін екендігі жөнінде хабардармын.
Академияға қабылдау Қағидаларының талаптарымен таныстым және оларды сақтауға
міндеттенемін.
" " _________ 20__ж. __________________ қолы"
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Сотының төрағасы
2023 жылғы 21 ақпандағы
№ 18 Бұйрыққа
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Сотының жанындағы
Сот төрелігі академиясына
оқуға қабылдау Қағидаларына
5-қосымша
Нысан
____________________________
(үміткердің тегі, аты, әкесінің
аты (болған жағдайда)
Құжаттарды қабылдау жөніндегі қолхат

приложение 5 изложить в редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
приложение 6 изложить в редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
2. Департаменту по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарату Верховного Суда Республики Казахстан) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Верховного Суда Республики Казахстан;
3. Контроль за исполнением настоящего Приказа возложить на ректора Академии правосудия при Верховном Суде Республики Казахстан Баймолдину З.Х.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Верховного Суда
Республики Казахстан
А. МЕРГАЛИЕВ
"СОГЛАСОВАН"
Министерство науки
и высшего образования
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу Председатель
Верховного Суда
Республики Казахстан
от 21 февраля 2023 года № 18
Приложение 1
к Правилам приема на обучение
в Академию правосудия
при Верховном Суде
Республике Казахстан
Ректору
Академии правосудия
при Верховном Суде
Республики Казахстан
от _________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
____________________________________________________________________,
проживающего (ей) ___________________________________________________
(указать адрес постоянного местожительства)
Данные паспорта или удостоверения личности ____________________________
Заявление
Прошу допустить меня к вступительным экзаменам для поступления в магистратуру
по направлению подготовки кадров "7М042 – Право" со сроком обучения 1 год
(по очной форме обучения).
О себе сообщаю следующие сведения:
1. Место работы _______________________________________________________
2. Должность __________________________________________________________
3. Общий стаж работы __________, из них юридический стаж _________________
4. Номера телефонов: служебный __________ домашний _____________________;
сотовый _________________________ контактный ___________________________
5. Электронный адрес: личный ___________ организации _____________________
6. Язык сдачи вступительных экзаменов по специальности:
казахский или русский
(нужное подчеркнуть)
Я проинформирован (-а) и согласен (-на) с тем, что любые искажения и неточности
в представленных мною сведениях могут служить основанием для отказа в допуске
к вступительным экзаменам или исключения из Академии в процессе обучения.
Ознакомлен (-а) с требованиями Правил приема в Академии и обязуюсь их соблюдать.
"__"____20__г. _____________
подпись
Приложение 2
к приказу Председатель
Верховного Суда
Республики Казахстан
от 21 февраля 2023 года № 18
Приложение 5
к Правилам приема на обучение
в Академию правосудия
при Верховном Суде
Республике Казахстан
Форма
_________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии) претендента)
Расписка о приеме документов

1. өтініш;
2. жоғары білім туралы құжаттың (құжаттың қосымшасымен бірге) көшірмесі;
3. басшы қол қойған жұмыс орнынан жолдама;
4. жұмыс орнынан заң мамандығы бойынша жұмыс өтілі көрсетілген анықтама
(мемлекеттік тапсырыс шеңберінде түсуші тұлғаларға) / Қазақстан Республикасының
еңбек заңнамасына сәйкес заң мамандығы бойынша еңбек қызметін растайтын құжат
(өз қаражаты және (немесе) өзге де көздер есебінен түсуші тұлғаларға);
5. 3х4 см көлемдегі түрлі-түсті екі фотосурет;
6. 075/У нысандағы медициналық анықтама.
Құжаттарды тапсырдым__________ Құжаттарды қабылдадым ___________
20___ жылғы "___" ________ 20____ жылғы "___" ________"
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы
Сотының төрағасы
2023 жылғы 21 ақпандағы
№ 18 Бұйрыққа
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы
Сотының жанындағы
Сот төрелігі академиясына оқуға
қабылдау Қағидаларына
6-қосымша
Бағалаудың 100 балдық шәкілі бойынша бағаларды ауыстыру жүйесі
Бағалаудың 100 балдық шәкілі бойынша балдар
Бағалаудың 5 балдық шәкілі бойынша балдар

1. заявление;
2. копия документа о высшем образовании (вместе с приложением к документу);
3. направление с места работы, подписанное руководителем;
4. справка с места работы с указанием стажа работы по юридической профессии
(для лиц, поступающих в рамках государственного заказа) / документ,
подтверждающий трудовую деятельность по юридической профессии в соответствии
с трудовым законодательством Республики Казахстан (для лиц, поступающих за счет
собственных средств и (или) иных источников);
5. две цветные фотографии размером 3x4 см;
6. медицинская справка формы 075-У
Документы сдал(а)__________            Документы принял(а)__________
"___" _________ 20___ года            "___" ______ 20____ года".
Приложение 3
к приказу Председатель
Верховного Суда
Республики Казахстан
от 21 февраля 2023 года № 18
Приложение 6
к Правилам приема на обучение
в Академию правосудия
при Верховном Суде
Республике Казахстан
Система перевода оценок по 100-балльной шкале оценок
Баллы
по 100-балльной шкале оценок
Баллы
по 5-балльной шкале оценок