Төлем қабілеттілігін қалпына келтіру және сот арқылы банкроттық рәсімдеріндегі қаржы басқарушысының қызметін мемлекеттік бақылау саласында тексеру парағын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 2023 жылғы 28 ақпандағы № 224 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2023 жылғы 28 ақпандағы № 28 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 1 наурызда № 31986 болып тіркелді
БІРЛЕСКЕН БҰЙРЫҚ
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 143-бабы 1-тармағына, "Қазақстан Республикасы азаматтарының төлем қабілеттілігін қалпына келтіру және банкроттығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 2-тармағына, сондай-ақ "Тексеру парағының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 31 шілдедегі № 3 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17371 болып тіркелген) сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған Төлем қабілеттілігін қалпына келтіру және сот арқылы банкроттық рәсімдеріндегі қаржы басқарушысының қызметін мемлекеттік бақылау саласында тексеру парағы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бірлескен бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі Премьер-Министрінің орынбасары -
__________А. Куантыров Қаржы министрі
__________Е. Жамаубаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бас прокуратурасы
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу комитеті
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2023 жылғы 28 ақпандағы
№ 28 мен
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Қаржы министрінің
2023 жылғы 28 ақпандағы
№ 224 бірлескен бұйрығымен
бекітілген
Төлем қабілеттілігін қалпына келтіру және сот арқылы банкроттық рәсімдеріндегі қаржы басқарушысының қызметін мемлекеттік бақылау саласында тексеру парағы
Қаржы басқарушысына қатысты
Тексеру тағайындаған мемлекеттік орган ____________________________
____________________________________________________________________
Тексеру тағайындау туралы акт ___________________________________
(№, күні )
Бақылау субъектісінің тегі, аты, әкесінің аты (бұдан әрі – Т.А.Ә.) (ол болған кезде)
_______________________________________________________
_________________________________________________________________
Бақылау субъектісінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) ____
____________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы: _________________________________
Бақылау объектісінің Т.А.Ә (ол болған кезде) _______________________
_________________________________________________________________
Бақылау объектісінің ЖСН _______________________________________
Бақылау объектісінің тұрғылықты жерінің мекенжайы:_______________
____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1
Уәкілетті органға төлем қабілеттілігін қалпына келтіру немесе сот арқылы банкроттық рәсімін қолдану туралы іс бойынша іс жүргізуді қозғау туралы қазақ және орыс тілдеріндегі хабарландыруды және интернет-ресурста орналастыру үшін кредиторлар талаптарын мәлімдеу тәртібін оны тағайындаған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде жіберу
2
Кредиторлар талаптарының тізілімін интернет-ресурста орналастыру үшін борышкерге кредиторлар талаптарын мәлімдеу мерзім аяқталған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде уәкілетті органға жіберу
3
Төлем қабілеттілігін қалпына келтіру рәсімін қолдану туралы сот шешімі заңды күшіне енген күннен бастап 1 (бір) ай ішінде Үлгілік жоспардың нысаны негізінде төлем қабілеттілігін қалпына келтіру жоспарының жобасын әзірлеу
4
Төлем қабілеттілігін қалпына келтірудің түпкілікті жоспарын жасау және оны сотқа, сондай-ақ кредиторлардың ұсыныстары мен ескертулерін ұсыну мерзім өткен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде талаптары кредиторлар талаптарының тізіліміне енгізілген кредиторларға жіберу
5
Борышкердің қаржылық жағдайы туралы мәліметтерді жинауды жүзеге асыру нәтижелері бойынша қорытынды жасау және оны сот төлем қабілеттілігін қалпына келтіру рәсімін немесе сот арқылы банкроттығы рәсімін қолдану туралы іс қозғау туралы ұйғарым шығарған күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде сотқа ұсыну
6
Кредиторға төлем қабілеттілігін қалпына келтіру немесе сот арқылы банкроттығы рәсіміне қатысты ақпаратты, сондай-ақ борышкердің қаржылық жағдайы, оның мүлкі және оның сұрау салуы негізінде міндеттемелері туралы анық ақпаратты жіберу
7
Сот арқылы банкроттығы рәсімін қолдану туралы шешім қабылдаған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде борышкердің мүліктік массасын сату жоспарының жобасын жасау
8
Талаптары кредиторлар талаптарының тізіліміне енгізілген кредиторларға борышкердің мүліктік массасын сату жоспарының жобасын қарау үшін жолдау
9
Борышкердің мүліктік массасын сатудың түпкілікті жоспарын жасау және оны сату жоспарының жобасына кредиторлардың ұсыныстары мен ескертулерін ұсыну мерзім өткен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде талаптары кредиторлар талаптарының тізіліміне енгізілген кредиторларға мәлімет үшін жіберу
10
Кепіл кредиторына түгендеу актісі жасалғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде кепілге салынған мүлікті заттай қабылдау туралы ұсынысты жолдау
11
Кепілге салынған мүлікті бағалауға және ұстап тұруға байланысты шығыстар өтелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде кепіл кредиторына оның талаптарын қанағаттандыру есебінде кепілге салынған мүлікті беру
12
Бағалау туралы есепті бағалаушы ұсынған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде борышкер мен кредиторға жолдау
13
Қорытынды есепті және белгіленген нысан бойынша банкроттың міндеттемелерін тоқтату үшін негіздердің болуы немесе болмауы туралы қорытынды жасау және сот арқылы банкроттық рәсімін қолдану туралы сот шешімі заңды күшіне енген күннен бастап 6 (алты) айдан аспайтын мерзімде сотқа жіберу
14
Кредитор мәлімдеген талап келіп түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде кредитордың талабын негізді (негізсіз) деп тану және танылған талапты кредиторлар талаптарының тізіліміне енгізу туралы шешім қабылдау
15
Сот төлем қабілеттілігін қалпына келтіру немесе сот арқылы банкроттығы рәсімін қолдану туралы іс қозғау туралы ұйғарым шығарған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде борышкердің мүлкіне түгендеу жүргізу
16
Бағалаушыны тарта отырып, борышкердің мүлкіне бағалау жүргізу
17

Об утверждении проверочного листа в области государственного контроля за деятельностью финансового управляющего в процедурах восстановления платежеспособности и судебного банкротства
Совместный приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов Республики Казахстан от 28 февраля 2023 года № 224 и Министра национальной экономики от 28 февраля 2023 года № 28. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 марта 2023 года № 31986
В соответствии с пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, пунктом 2 статьи 10 Закона Республики Казахстан "О восстановлении платежеспособности и банкротства граждан", а также приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 "Об утверждении формы проверочного листа" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17371), ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемый проверочный лист в области государственного контроля за деятельностью финансового управляющего в процедурах восстановления платежеспособности и судебного банкротства.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________ А. Куантыров
Заместитель Премьер-Министра
- Министр финансов
Республики Казахстан
__________ Е. Жамаубаев
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Утвержден
совместным приказом
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 28 февраля 2023 года № 28
и Заместителя Премьер-Министра
- Министра финансов
Республики Казахстан
от 28 февраля 2023 года № 224
Проверочный лист в области государственного контроля за деятельностью финансового управляющего в процедурах восстановления платежеспособности и судебного банкротства
В отношении финансового управляющего
Государственный орган, назначивший проверку __________________________
____________________________________________________________________
Акт о назначении проверки ___________________________________ (№, дата)
Фамилия, имя, отчество (далее – Ф.И.О.) (при его наличии)
субъекта контроля ___________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН) субъекта контроля
____________________________________________________________________
Адрес места нахождения: _____________________________________________
____________________________________________________________________
Ф.И.О. (при его наличии) объекта контроля ______________________________
____________________________________________________________________
ИИН объекта контроля ________________________________________________
Адрес места жительства объекта контроля: _______________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1
Направление в уполномоченный орган объявления на казахском и русском языках о возбуждении производства по делу о применении процедуры восстановления платежеспособности или судебного банкротства и порядке заявления требований кредиторами для размещения на интернет-ресурсе в течение 2 (двух) рабочих дней со дня его назначения
2
Направление реестра требований кредиторов в уполномоченный орган для размещения на интернет-ресурсе в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня окончания срока заявления кредиторами требований к должнику
3
Разработка проекта плана восстановления платежеспособности на основе формы типового плана в течение 1 (одного) месяца со дня вступления в законную силу решения суда о применении процедуры восстановления платежеспособности
4
Составление окончательного плана восстановления платежеспособности и направление его в суд, а также кредиторам, требования которых включены в реестр требований кредиторов, в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня истечения срока представления кредиторами предложений и замечаний
5
Составление заключения по результатам осуществления сбора сведений о финансовом состоянии должника и его представление в суд в течение 20 (двадцати) рабочих дней со дня вынесения судом определения о возбуждении дела о применении процедуры восстановления платежеспособности или процедуры судебного банкротства
6
Направление кредитору информации, относящуюся к процедурам восстановления платежеспособности и судебного банкротства, а также достоверную информацию о финансовом положении должника, его имуществе и обязательствах на основании его запроса
7
Составление в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня принятия судом решения о применении процедуры судебного банкротства проекта плана продажи имущественной массы должника
8
Направление для рассмотрения проекта плана продажи имущественной массы должника кредиторам, требования которых включены в реестр требований кредиторов
9
Составление окончательного плана продажи имущественной массы должника и направление его для сведения кредиторам, требования которых включены в реестр требований кредиторов, в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня истечения срока представления кредиторами предложений и (или) замечаний к проекту плана продажи
10
Направление предложения залоговому кредитору о принятии заложенного имущества в натуре в течение 3 (трех) рабочих дней после составления акта инвентаризации
11
Передача заложенного имущества залоговому кредитору в счет удовлетворения его требований в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня погашения расходов, связанных с оценкой и содержанием заложенного имущества
12
Направление отчета об оценке должнику и кредитору в течение 3 (трех) рабочих дней с даты его представления оценщиком
13
Составление заключительного отчета, заключения о наличии или отсутствии оснований для прекращения обязательств банкрота по установленной форме и направление в суд в срок не более 6 (шести) месяцев со дня вступления в законную силу решения суда о применении процедуры судебного банкротства
14
Принятие решения о признании требования кредитора обоснованным (необоснованным) в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня поступления заявленного кредитором требования и включении признанного требования в реестр требований кредиторов
15
Проведение инвентаризации имущества должника в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня вынесения судом определения о возбуждении дела о применении процедуры восстановления платежеспособности или судебного банкротства
16
Проведение оценки имущества должника с привлечением оценщика
17

Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында көзделген негіздер болған кезде төлем қабілеттілігін қалпына келтіру және сот арқылы банкроттық рәсімдерін қолдану туралы іс қозғалғанға дейін 3 (үш) жыл ішінде борышкер немесе ол уәкілеттік берген адам жасаған мәмілелерді жарамсыз деп тану туралы өтінішпен, осындай мәмілелер анықталған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде сотқа жүгіну
18
Кредиторлардың талаптарын қанағаттандыру кезінде кезектілікті сақтау
19
Кредиторлармен есеп айырысу кезінде борышкердің мүліктік массасын сатудан түскен ақшасын, сондай-ақ "Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 98-бабына сәйкес өндіріп алуға болмайтын кірістерді қоспағанда, борышкердің кірістерін пайдалану
20
Сату жоспарына сәйкес борышкердің мүліктік массасын сатуды жүзеге асыру
Уәкілетті органның лауазымды адамы (адамдары):
____________________________________ ____________________
(лауазымы) (қолы )
____________________________________________________________________
(Т.А.Ә.) (ол болған кезде)
Тексеру парағын алуы туралы белгі
Қаржы басқарушысы:
____________________________________ __________________
(Т.А.Ә.) (ол болған кезде) (қолы)
Күні 20_ жылғы "____"_______________

Обращение в суд с заявлением о признании недействительными сделок, совершенных должником или уполномоченным им лицом в течение 3 (трех) лет до возбуждения дела о применении процедур восстановления платежеспособности и судебного банкротства, при наличии оснований, предусмотренных гражданским законодательством Республики Казахстан, в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня выявления таких сделок
18
Соблюдение очередности при удовлетворении требований кредиторов
19
Использование при расчете с кредиторами денег, поступивших от продажи имущественной массы должника, а также доходов должника, за исключением доходов, на которые не может быть обращено взыскание в соответствии со статьей 98 Закона Республики Казахстан "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей"
20
Осуществление продажи имущественной массы должника в соответствии с планом продажи
Должностное (ые) лицо (а) уполномоченного органа:
____________________________________ ____________________
(должность) (подпись)
_________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии))
Отметка о получении проверочного листа Финансовый управляющий:
____________________________________ __________________
(Ф.И.О. (при его наличии)) (подпись)
Дата "____"_______________20______ года