"Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемесін сертификаттау және ұшуға жарамдылық сертификатын беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 198 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 2023 жылғы 6 наурыздағы № 135 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 9 наурызда № 32032 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемесін сертификаттау және ұшуға жарамдылық сертификатын беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 198 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12073 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемесін сертификаттау және ұшуға жарамдылық сертификатын беру қағидаларында:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Оларды берген сәттен бастап төменде көрсетілген құжаттарға мынадай қолданылу мерзімі белгіленеді:
1) ұшуға жарамдылық сертификаты – бір жыл;
2) шу бойынша сертификат – мерзімсіз;
3) экспорттық сертификат – жиырма екі жұмыс күні;
4) арнайы ұшуды орындауға рұқсат (ұшуға жарамдылығының арнайы сертификаты) – күнтізбелік отыз күннен аспайды;
5) радиотаратқыш аппаратураны пайдалануға рұқсат – мерзімсіз;
6) шет мемлекет берген азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылық сертификатын жарамды деп тану туралы шешім (бұдан әрі – сертификатты тану туралы шешім) – шет мемлекет берген азаматтық әуе кемелерінің ұшуға жарамдылық сертификатында көрсетілген мерзім.";
5-тармақта:
12) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"12) ұшуға жарамдылық сертификатын жарамды деп тану туралы шешім (бұдан әрі – Шешім) – азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым берген, азаматтық әуе кемесінің ИКАО талаптары мен стандарттарына және Қазақстан Республикасы белгілеген ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігін растайтын белгіленген үлгідегі құжат;";
14) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"14) шу бойынша сертификат – уәкілетті ұйым берген, жергілікті жердегі шу бойынша азаматтық әуе кемесінің сәйкестігін куәландыратын құжат;";
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Арнайы ұшуды орындауға рұқсат (ұшуға жарамдылығының арнайы сертификаты) Заңның 44-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда, азаматтық әуе кемелерінің мемлекеттік тізілімінде тіркелген және қолданыстағы ұшуға жарамдылық сертификаты жоқ немесе ұшуға жарамдылық сертификатын беру үшін белгіленген талаптарға сәйкес келмейтін, бірақ пайдаланушының және уәкілетті ұйымның бағалауы негізінде Азаматтық әуе кемелерінің мемлекеттік тізілімінде төменде белгіленген жағдайларда және мынадай мақсаттарда қауіпсіз ұшу:

О внесении изменений и дополнения в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 198 "Об утверждении Правил сертификации и выдачи сертификата летной годности гражданского воздушного судна Республики Казахстан"
Приказ и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 6 марта 2023 года № 135. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 марта 2023 года № 32032
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 198 "Об утверждении Правил сертификации и выдачи сертификата летной годности гражданского воздушного судна Республики Казахстан" (за регистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 12073) следующие изменения и дополнение:
в Правилах сертификации и выдачи сертификата летной годности гражданского воздушного судна Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Устанавливается следующий срок действия на нижеуказанные документы с момента их выдачи:
1) сертификат летной годности – один год;
2) сертификат по шуму – бессрочный;
3) экспортный сертификат – двадцать два рабочих дней;
4) разрешение на выполнение специального полета (специальный сертификат летной годности) – не более тридцати календарных дней;
5) разрешение на использование радиопередающую аппаратуру – бессрочный;
6) решение о признании действительным сертификата летной годности гражданского воздушного судна, выданного иностранным государством (далее – решение о признании сертификата) – срок, указанный на сертификате летной годности гражданских воздушных судов, выданных иностранным государством.";
в пункте 5:
подпункт 12) изложить в следующей редакции:
"12) решение о признании действительным сертификата летной годности (далее – Решение) – документ установленного образца, выданный уполномоченной организацией, в сфере гражданской авиации, подтверждающий соответствие гражданского воздушного судна требованиям и стандартам ИКАО и нормам летной годности, установленным Республикой Казахстан;";
подпункт 14) изложить в следующей редакции:
"14) сертификат по шуму – документ, выданный уполномоченной организацией, удостоверяющий соответствие гражданского воздушного судна по шуму на местности;";
пункт 27 изложить в следующей редакции:
"27. Разрешение на выполнение специального полета (специальный сертификат летной годности) выдается воздушному судну, зарегистрированному в Государственном реестре гражданских воздушных судов, кроме случаев предусмотренных статьей 44 Закона, и не имеющему действующего сертификата летной годности или не соответствующему установленным требованиям для выдачи сертификата летной годности, но на основе оценки эксплуатанта и уполномоченной организации в состоянии выполнять безопасный полет при установленных ниже условиях и в следующих целях:

1) жаңа әуе кемелері шығарылғаннан кейінгі айналып ұшу сынақтары;
2) пайдалану (жөндеу) құжаттамасына сәйкес техникалық қызмет көрсетуден және (немесе) жөндеуден кейінгі ұшу сынақтары немесе техникалық сипаттамаларды растау мақсатында айналып ұшу;
3) әуе кемесін жеткізу немесе экспорттау;
4) тапсырыс берушінің немесе уәкілетті ұйымының бағалауы үшін әуе кемесінің ұшуы;
5) көрмелер мен авиашоу;
6) әуе кемесінің техникалық қызмет көрсетуді, жөндеуді орындау орнына немесе сақтау орнына ұшып баруы;
7) қону үшін тиісті жағдайы немесе тиісті отын мөлшері жоқ аймақтарда су үстімен немесе жер үстімен қауіпсіз ұшу қашықтығының шегінен тыс ұшулар үшін әуе кемесінің сертификатталған ең жоғары ұшып көтерілу массасымен ұшуы;
8) рекордтарға қол жеткізу, авиациялық жарыстарға және соған ұқсас жарыстарға қатысу;
9) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ұшуға жарамдылық сертификаты немесе соған ұқсас басқа да құжат талап етілмейтін, Қазақстан Республикасының аумағындағы әуе кемелерінің немесе әуе кемелері типтерінің қызметі.";
мынадай мазмұндағы 27-1-тармақпен толықтырылсын:
"27-1. Арнайы ұшуды орындауға рұқсат берер алдында азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым ұшуды қауіпсіз орындау үшін әуе кемесінің жай-күйіне бағалау жүргізуге және оны пайдалануға қажетті шектеулер белгілеуге міндетті. Арнайы ұшуды орындау кезінде әуе кемесінің бортында жолаушыларды тасымалдауға рұқсат етілмейді.";
33-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"33. Экспорттық сертификатты алып тастауға жататын әуе кемесінің уәкілетті ұйымы Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерінің мемлекеттік тізілімінен береді.
Бұл құжат ұшуды орындау мақсаты үшін жарамды болып табылмайды және экспорттаушы мемлекеттің әуе кемесінің ұшу жарамдылығының жай-күйін соңғы тексерудің оң нәтижелерін растауы ретінде қызмет етеді.".
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Азаматтық авиация комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрінің міндетін атқарушы
А. Бейспеков
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
Және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі

1) облет после производства новых воздушных судов;
2) облет после технического обслуживания и (или) ремонта в соответствии с эксплуатационной (ремонтной) документацией либо облет с целью подтверждения технических характеристик;
3) доставка или экспорт воздушного судна;
4) полет воздушного судна для оценки заказчиком или уполномоченной организации;
5) выставки и авиашоу;
6) полет воздушного судна к месту выполнения технического обслуживания, ремонта или к месту текущего базирования;
7) полет воздушного судна с максимальной сертифицированной взлетной массой для полетов за пределами безопасного расстояния полета над водой или над землей в зонах, не имеющих соответствующих условий для посадки или соответствующего количества топлива;
8) достижение рекордов, участие в авиационных соревнованиях и аналогичные соревнования;
9) деятельность воздушных судов или типов воздушных судов на территории Республики Казахстан, для которых сертификат летной годности или другой аналогичный документ не требуется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
дополнить пунктом 27-1 следующего содержания:
"27-1. Перед выдачей разрешения на выполнение специального полета уполномоченная организация в сфере гражданской авиации обязана провести оценку состояния воздушного судна для безопасного выполнения полета и установить необходимые ограничения на его эксплуатацию. При выполнении специального полета перевозка пассажиров на борту воздушного судна не допускается.";
пункт 33 изложить в следующей редакции:
"33. Экспортный сертификат выдается уполномоченной организацией воздушному судну, подлежащему исключению воздушного судна из Государственного реестра гражданских воздушных судов Республики Казахстан.
Данный документ не является действительным для цели выполнения полетов и служит подтверждением экспортирующему государству положительных результатов последней̆ проверки состояния летной годности воздушного судна.".
2. Комитету гражданской авиации Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательном порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
министра индустрии и инфраструктурного
развития Республики Казахстан
А. Бейспеков
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового
развития, инноваций и
аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан