Мемлекеттік, халықаралық, жергілікті координаттық есептеу жүйелерінің арасындағы трансформациялау және өзгерту параметрлерін айқындау және пайдалану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 2023 жылғы 10 наурыздағы № 84/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 16 наурызда № 32085 болып тіркелді
"Геодезия, картография және кеңістіктік деректер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 24) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік, халықаралық, жергілікті координаттық есептеу жүйелерінің арасындағы трансформациялау және өзгерту параметрлерін айқындау және пайдалану қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Геодезия және картография комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а.
А. Турысов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи ресурстар
министрлігі
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрінің м.а.
2023 жылғы 10 наурыздағы
№ 84/НҚ Бұйрыққа
қосымша
Мемлекеттік, халықаралық, жергілікті координаттық есептеу жүйелерінің арасындағы трансформациялау және өзгерту параметрлерін айқындау және пайдалану қағидаларын бекіту туралы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік, халықаралық, жергілікті координаттық есептеу жүйелерінің арасындағы трансформациялау және өзгерту параметрлерін айқындау және пайдалану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Геодезия, картография және кеңістіктік деректер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 13-бабының 24) тармақшасына сәйкес әзірленді және мемлекеттік, халықаралық, жергілікті координаттық есептеу жүйелерінің арасындағы трансформациялау және өзгерту параметрлерін пайдалану тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил определения и использования параметров трансформирования и преобразования между государственной, международными, местными координатными системами отсчета
Приказ и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 10 марта 2023 года № 84/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 марта 2023 года № 32085
В соответствии с подпунктом 24) статьи 13 Закона Республики Казахстан "О геодезии, картографии и пространственных данных", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила определения и использования параметров трансформирования и преобразования между государственной, международными, местными координатными системами отсчета.
2. Комитету геодезии и картографии Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан, после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. министра цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
А. Турысов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство обороны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
Приложение к приказу
И.о. министра
цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 10 марта 2023 года № 84/НҚ
Правила определения и использования параметров трансформирования и преобразования между государственной, международными, местными координатными системами отсчета
Глава 1. Общее положения
1. Настоящие Правила определения и использования параметров трансформирования и преобразования между государственной, международными, местными координатными системами отсчета (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 24) статьи 13 Закона Республики Казахстан "О геодезии, картографии и пространственных данных" (далее – Закон) и определяет порядок использования параметров трансформирования и преобразования между государственной, международными, местными координатными системами отсчета.

2. Геодезиялық және картографиялық қызмет субъектілері мемлекеттік және жергілікті координаттық есептеу жүйелері арасында бекітілген өзгерту параметрлерін қолдануға міндетті.
Орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың кеңістіктік деректері мен картографиялық материалдарын бұрынғы мемлекеттік және жергілікті координаттар жүйелерінен жаңадан қабылданатын координаттық есептеу жүйелеріне ауыстыруды жүзеге асыруды кеңістіктік деректер мен картографиялық материалдардың иелері Заңның 17-бабының 3-тармағына сәйкес орындайды.
3. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) геодезиялық биіктік – эллипсоидқа нормаль бойынша есептелетін эллипсоидтың бетінен жоғары нүктенің биіктігі;
2) геодезиялық пункт – жер бетінің нүктесін белгілі бір координаттармен және (немесе) биіктіктермен және (немесе) ауырлық күшінің мәндерімен бекітетін инженерлік конструкция;
3) геодезиялық пункт орталығының маркасы – геодезиялық пункт орталығының координаттары жататын белгісі бар бөлшегі;
4) дәлдігі жоғары геодезиялық желі (бұдан әрі – ДЖГЖ) – кеңістіктік координаттары іргелі астрономиялық-геодезиялық желі пункттеріне қатысты айқындалатын аралас геодезиялық пункттер арасындағы орташа қашықтығы 150-300 километр болатын спутниктік геодезиялық желі;
5) дәуір – уақыт шкаласында тірек нүктесі ретінде пайдаланылатын жеке белгіленген уақыт сәті;
6) жаһандық навигациялық спутниктік жүйелер (бұдан әрі – ЖНСЖ) – жерүсті, су және әуе объектілерінің координаттық-уақыттық (географиялық координаттары мен биіктіктерінің, қозғалыс жылдамдығы мен бағытының, уақыттың) параметрлерін айқындауға арналған ғарыш жүйелері;
7) жергілікті координаттық есептеу жүйесі (бұдан әрі – ЖКЕЖ) – шектеулі аумаққа қатысты белгіленетін проекцияның координаттық есептеу жүйесі;
8) жерсеріктердің эфемеридтері – нақты жерсеріктің уақытына байланысты оның орналасқан жерін анықтауға мүмкіндік беретін орбита және сағаттың кету параметрлері;
9) ионосфералық кешігу – Ионосфера (атмосфераның иондалған бөлігі) өткен кезде спутниктен қабылдағышқа таралатын электромагниттік сәулеленудің таралу жылдамдығының өзгеруі (кідірісі);
10) координаттарды трансформациялау параметрлері – олардың көмегімен бір датуммен байланысты бір координаталық есептеу жүйесінің координаттарын басқа координаталық есептеу жүйесіне басқа датуммен өзгерту орындалатын параметрлер.
11) мемлекеттік геодезиялық желі (бұдан әрі – МГЖ) – мемлекеттік координаттық есептеу жүйесін белгілеу және (немесе) тарату мақсатында пайдаланылатын геодезиялық желі;

2. Субъекты геодезической и картографической деятельности обязаны применять утвержденные параметры преобразования между государственной и местными координатными системами отсчета.
Осуществление перевода пространственных данных и картографических материалов центральных государственных и местных исполнительных органов из предшествующих государственной и местных систем координат во вновь принимаемые координатные системы отсчета выполняется владельцами пространственных данных и картографических материалов, в соответствии с пунктом 3 статьи 17 Закона.
3. В настоящих Правилах используется следующие основные понятия:
1) геодезическая высота – высота точки над поверхностью отсчетного эллипсоида, отсчитываемая по нормали к эллипсоиду;
2) геодезический пункт – инженерная конструкция, закрепляющая точку земной поверхности с определенными координатами и (или) высотами, и (или) значениями силы тяжести;
3) марка центра геодезического пункта – деталь центра геодезического пункта, имеющая метку, к которой относят его координаты;
4) высокоточная геодезическая сеть (далее – ВГС) – спутниковая геодезическая сеть со средним расстоянием между смежными геодезическими пунктами 150-300 километров, пространственные координаты которых определяются относительно пунктов фундаментальной астрономо-геодезической сети;
5) эпоха – индивидуальный фиксированный момент времени, используемый как опорная точка на шкале времени
6) глобальные навигационные спутниковые системы (далее – ГНСС) – космические системы, предназначенные для определения координатно-временных параметров (географических координат и высот, скорости и направления движения, времени) наземных, водных и воздушных объектов;
7) местная координатная система отсчета (далее – МГСО) – координатная система отсчета проекции, устанавливаемая в отношении ограниченной территории;
8) эфемериды спутников – параметры орбиты и ухода часов конкретного спутника, позволяющие определить его местоположение в зависимости от времени;
9) ионосферная задержка – изменение скорости (задержка) распространения электромагнитного излучения, распространяющегося от спутника к приемнику при прохождении ионосферы (ионизированной части атмосферы);
10) параметры трансформирования координат – параметры, с помощью которых выполняется преобразование координат одной координатной системы отсчета, связанной с одним датумом, в другую координатную систему отсчета с другим датумом;
11) государственная геодезическая сеть (далее – ГГС) – геодезическая сеть, используемая в целях установления и (или) распространения государственной координатной системы отсчета;

12) мемлекеттік есептеу жүйесі – мемлекеттік координаттық, биіктік және гравиметриялық есептеу жүйелерінің жиынтығы;
13) нивелирлік желі – биіктіктерді есептеудің өздеріне арналған ортақ жүйесінде биіктіктері айқындалған геодезиялық пункттердің жиынтығы;
14) тропосфералық кешігу – тропосфераның (атмосфераның иондалмаған бөлігі) өтуі кезінде спутниктен қабылдағышқа таралатын электромагниттік сәулеленудің таралу жылдамдығының өзгеруі (кідірісі);
15) Ұлттық кеңістіктік деректер қоры – геодезиялық және картографиялық қызмет субъектілерінің одан әрі пайдалануы мақсатында есепке алынуға, ұзақ сақталуға жататын цифрлық және (немесе) аналогтық түрдегі кеңістіктік деректердің жалпымемлекеттік, салааралық маңызы, арнаулы және (немесе) салалық маңызы бар жиынтығы;
16) іргелі астрономиялық-геодезиялық желі (бұдан әрі – ІАГЖ) – координаттары координаттардың геоцентрикалық кеңістіктік жүйесінде айқындалатын шектес геодезиялық пункттер арасындағы орташа қашықтықтағы 650-1000 километр геодезиялық пункттер желісі;
17) RINEX форматы – спутниктік навигациялық қабылдағыштардың бастапқы деректерінің файлдары үшін деректер алмасу форматы.
2-тарау. Мемлекеттік, халықаралық, жергілікті координаттық есептеу жүйелерінің арасындағы трансформациялау және өзгерту параметрлерін айқындау тәртібі
4. Мемлекеттік, халықаралық, жергілікті координаттық анықтамалық жүйелер арасындағы трансформациялау және өзгерту параметрлерін Ұлттық кеңістіктік деректер қоры ұсынады.
5. Параметрлерді анықтау бойынша жұмыстарды орындау технологиясы келесі кезеңдерді қамтиды:
1) геодезиялық зерделеу материалдарын жинау және жүйелеу;
2) геодезиялық пункттерді тексеру және қалпына келтіру;
3) жұмыс жобасын жасау;
4) МГЖ пункттерінде өлшеулер жүргізу;
5) өлшеу нәтижелерін өңдеу, трансформациялау параметрлерін есептеу;
6) орындалған жұмыстардың сапасын бағалау;
7) техникалық есепті жасау.
Параграф 2.1. Геодезиялық зерделеу материалдарын жинау және жүйелеу
6. Геодезиялық зерделеу туралы бастапқы материалдарды жинау кезінде мынадай деректер пайдаланылады:
1) геодезиялық пункттердің координаттары мен биіктіктерінің каталогтары;
2) нивелирлеу пункттерінің биіктіктерінің жиынтық каталогтары;
3) бұрын орындалған жұмыстардың техникалық есептері, түсіндірме жазбалары.
7. Координаттық анықтамалық жүйелер арасындағы өзгерту және трансформациялау параметрлерін анықтау жөніндегі жұмыстарды бастамас бұрын координаттарды трансформациялау параметрлерін анықтау талап етілетін жергілікті аумақтың немесе оның таралу аймағының мөлшері белгіленеді. Алдын ала жиналған ақпарат негізінде координаттарды трансформациялау және өзгерту параметрлерін алу үшін қажетті пункттер санына іріктеу жүргізіледі.

12) государственная система отсчета – совокупность государственных координатных, высотных и гравиметрических систем отсчета;
13) нивелирная сеть – совокупность геодезических пунктов, высоты которых определены в общей для них системе отсчета высот;
14) тропосферная задержка – изменение скорости (задержка) распространения электромагнитного излучения, распространяющегося от спутника к приемнику при прохождении тропосферы (неионизированной части атмосферы);
15) Национальный фонд пространственных данных – совокупность пространственных данных в цифровом и (или) аналоговом виде, подлежащих учету, длительному хранению в целях их дальнейшего использования субъектами геодезической и картографической деятельности, имеющая общегосударственное, межотраслевое значение, специальное и (или) отраслевое значение;
16) фундаментальная астрономо-геодезическая сеть (далее – ФАГС) – сеть геодезических пунктов со средним расстоянием между смежными геодезическими пунктами 650-1000 километров, координаты которых определяются в геоцентрической пространственной системе координат;
17) формат RINEX – формат обмена данными для файлов исходных данных спутниковых навигационных приҰмников.
Глава 2. Порядок определения параметров трансформирования и преобразования между государственной, международными, местными координатными системами отсчета
4. Параметры трансформирования и преобразования между государственной, международными, местными координатными системами отсчета предоставляются Национальным фондом пространственных данных.
5. Технология выполнения работ по определению параметров включает следующие этапы:
1) сбор и систематизация материалов геодезической изученности;
2) обследование и восстановление геодезических пунктов;
3) составление рабочего проекта;
4) проведение измерений на пунктах ГГС;
5) обработка результатов измерений, вычисление параметров трансформирования;
6) оценка качества выполненных работ;
7) составление технического отчета.
Параграф 2.1. Сбор и систематизация материалов геодезической изученности
6. При сборе исходных материалов о геодезической изученности используются следующие источники:
1) каталоги координат и высот геодезических пунктов;
2) сводные каталоги высот пунктов нивелирования;
3) технические отчеты, пояснительные записки ранее выполненных работ.
7. Перед началом работ по определению параметров преобразования и трансформирования между координатными системами отсчета, устанавливается размер локальной территории или области еҰ распространения, на которую требуется определить параметры трансформирования координат. На основе предварительно собранной информации производится отбор необходимого количества пунктов для получения параметров преобразования и трансформирования координат.

Параграф 2.2. Геодезиялық пункттерді зерттеу және қалпына келтіру
8. Кемінде 9 геодезиялық пункт тексеруге және қалпына келтіруге жатады, оның ішінде кемінде 3 пунктте III-IV сыныптарды нивелирлеу бағдарламасы бойынша биіктіктер айқындалады (мұндай пункттер болмаған кезде жұмыс жобасына қалған пункттердің III-IV сыныптарын нивелирлеу желілеріне байланыстыру жөніндегі жұмыстар енгізіледі).
9. Геодезиялық пункттерді зерттеу және қалпына келтіру бойынша далалық жұмыстар мынадай процестерді қамтиды:
1) жергілікті жерде пункттерді табу;
2) пункттерді тексеру және олардың сыртқы белгілерінің, орталықтарының және сыртқы ресімделуінің жай-күйін анықтау;
3) сақталған орталықтардың маркаларын суретке түсіру;
4) пункттерді қалпына келтіру;
5) пункттерде байқау сеансы үшін қосымша уақыттың қажеттілігі туралы түсініктемелер жасау (қажет болған жағдайда);
6) тексеру және пункттерді қалпына келтіру нәтижелері бойынша түсіндірме жазбаны ресімдеу.
Параграф 2.3. Жұмыс жобасын жасау
10. Жұмыс жобасы техникалық жоба (техникалық ерекшелік), жұмыс объектісіндегі геодезиялық пункттерді тексеру және қалпына келтіру нәтижелері негізінде жасалады.
Жұмыс жобасында жұмыстарды жоспарлау және ұйымдастыру, сондай-ақ жұмыстарды орындау үшін бастапқы деректердің сипаттамасы, оларды орындау тәртібі мен реттілігі көрсетіледі.
Жұмыс жобасы қолжетімді қабылдағыштардың саны мен түрін, сондай-ақ өлшеуді өңдеуге арналған бағдарламалық қамтылымның мүмкіндіктерін ескереді.
11. Жұмыс жобасының құрамына:
1) сақталған пункттердің тізімі;
2) үйлестіруге жататын пункттер көрсетілетін пункттердің орналасу схемасы;
3) жылжымалы базалық станциялар орнатылатын және орындаушылар үшін жұмыс учаскелері (блок) белгіленетін тірек пункттері орналасқан орындар;
4) пункттер арасындағы жүріп-тұру маршруттарының схемалары;
5) спутниктік өлшемдерді орындау реттілігінің сипаттамасы;
6) өлшемдерді өңдеуді орындау реттілігінің сипаттамасы.
Параграф 2.4. МГС пункттерінде өлшеулер жүргізу
12. МГЖ пункттерінде өлшеу жүргізу бойынша далалық жұмыстар мынадай процестерді қамтиды:
1) жабдықты жұмысқа дайындау;
2) бақылау пункттерінде ЖНСЖ-қабылдағышты орнату, қосу, сәйкестендіру;
3) спутниктік өлшеу журналын толтыру;
4) спутниктік бақылаулар жүргізу;
5) бақылау деректерін сақтау.
13. Жабдықты басқару блогының жадына және далалық өлшеу журналына жұмысқа дайындау кезінде келесі параметрлер жазылады:
1) бір мезгілде бақыланатын спутниктердің минималды саны;
2) спутниктік сигналды қабылдау арасындағы өлшемдердің дискреттілігі (өлшемдерді бекіту уақыт аралығы);

Параграф 2.2. Обследование и восстановление геодезических пунктов
8. Обследованию и восстановлению подлежат не менее 9 геодезических пунктов, из них не менее чем на 3-х пунктах определяются высоты по программе нивелирования III-IV классов (при отсутствии таких пунктов в рабочий проект включаются работы по привязке к линиям нивелирования III-IV классов остальных пунктов).
9. Полевые работы по обследованию и восстановлению геодезических пунктов включают следующие процессы:
1) отыскание пунктов на местности;
2) осмотр пунктов и выяснение состояния их наружных знаков, центров, и внешнего оформления;
3) фотографирование марок сохранившихся центров;
4) восстановление пунктов;
5) составление пояснений о необходимости дополнительного времени для сеанса наблюдений на пунктах (при необходимости);
6) оформление пояснительной записки по результатам обследования и восстановления пунктов.
Параграф 2.3. Составление рабочего проекта
10. Рабочий проект составляется на основании технического проекта (технической спецификации), результатов обследования и восстановления геодезических пунктов на объекте работ.
В рабочем проекте указываются планирование, организация работ и описание исходных данных для выполнения работ, порядок и последовательность их выполнения.
В рабочем проекте учитываются количество и тип имеющихся приемников, а также возможности программного обеспечения для обработки измерений.
11. В состав рабочего проекта включаются:
1) список сохранившихся пунктов;
2) схема расположения пунктов, на которой отображаются подлежащие координированию пункты;
3) места расположения опорных пунктов на которых будут установлены передвижные базовые станции и намечаются участки работ (блок) для исполнителей;
4) схемы маршрутов передвижения между пунктами;
5) описание последовательности выполнения спутниковых измерений;
6) описание последовательности выполнения обработки измерений.
Параграф 2.4. Проведение измерений на пунктах ГГС
12. Полевые работы по проведению измерений на пунктах ГГС включают следующие процессы:
1) подготовка оборудования к работе;
2) установка ГНСС-приемника на пунктах наблюдений, включение, инициализация;
3) заполнение журнала спутниковых измерений;
4) проведение спутниковых наблюдений;
5) сохранение данных наблюдений.
13. При подготовке оборудования к работе в память блока управления и в журнал полевых измерений записываются следующие параметры:
1) минимальное число одновременно наблюдаемых спутников;
2) дискретность измерений (интервал времени фиксации измерений) между приемами спутникового сигнала;

3) спутниктердің көкжиектен жоғары көтерілуінің минималды бұрышы;
4) әрбір бақылау сеансының ұзақтығы.
14. Спутниктік өлшеулер астрономиялық сағаттарды есепке алуды сақтай отырып, техникалық жобаның (техникалық ерекшеліктің) талаптарына сәйкес жүргізіледі.
Өлшеу аяқталғаннан кейін өлшеудің бастапқы деректері жабдықтан түсіріледі арнайы бағдарламалық қамтылымда өлшемдерді өңдеу үшін беріледі.
Параграф 2.5. Өлшеу нәтижелерін өңдеу, трансформациялау параметрлерін есептеу
15. Өлшеу нәтижелерін өңдеу сағатты түзету деректерін, жерсеріктердің эфемеридтерін, ионосфералық және тропосфералық сигналдардың кешігуіне түзетулерді қолдану арқылы жүзеге асырылады.
Өңдеуге барлық өлшенген пункттер, тұрақты жұмыс істейтін ІАГЖ анықтамалық станциялары, ДЖГЖ және жылжымалы базалық станциялар кіреді.
16. Өлшеулерді өңдегеннен және пункттердің координаттарын алғаннан кейін бастапқы координаталық анықтамалық жүйеде де, мақсатты координаталық анықтамалық жүйеде де координаталық дәуірлерді ескере отырып, трансформация параметрлері есептеледі.
Алынған параметрлер техникалық есепте дәуір мен өтпелі кезеңдерді көрсете отырып көрсетіледі.
Параграф 2.6. Орындалған жұмыстардың сапасын бағалау
17. Далалық өлшемдерді өңдеу процесінде және трансформациялау параметрлерін есептеу процесінде техникалық жобаның (техникалық ерекшеліктің) талаптарына сәйкес сапаны бағалау орындалады. Техникалық жобада (техникалық ерекшелікте) көрсетілген дәлдік бойынша талаптарға қол жеткізілмеген кезде ең үлкен қателер байқалатын пункттерді қоспағанда, өлшемдерді қайта өңдеу немесе қайта есептеу орындалады. Пункттер алынып тасталғаннан кейін немесе пункттер саны жеткіліксіз болған жағдайда, МГЖ пункттерінде өлшеулерді қайта жүргізу орындалады.
Параграф 2.7. Техникалық есепті жасау
18. Орындалған жұмыстардың және трансформациялау параметрлерін алудың нәтижесінде техникалық жобаның (техникалық ерекшеліктің) талаптарына сәйкес техникалық есеп жасалады.
Техникалық есепте орындалған жұмыстардың әдістері мен тәртібі көрсетіледі, трансформациялау параметрлерінің мәндері және олардың дәлдігі көрсетіледі.
Техникалық есепке параметрлерді есептеуге қатысқан геодезиялық пункттерді көрсете отырып, параметрлер айқындалған аумақтың сызбасы қоса беріледі. Техникалық есепке RINEX форматындағы далалық өлшеулердің бастапқы деректері және өлшемдерді өңдеу дәлдігі туралы есеп қоса беріледі.
Қосымшалары бар техникалық есеп Заңның 20-бабының 8-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекітетін Ұлттық кеңістіктік деректер қорының мәліметтерін қалыптастыру, жинау, сақтау, пайдалану және беру қағидаларына сәйкес Ұлттық кеңістіктік деректер қорына тапсырылуға тиіс.

3) минимальный угол возвышения спутников над горизонтом;
4) продолжительность каждого сеанса наблюдений.
14. Спутниковые измерения производят согласно требованиям технического проекта (технической спецификации) с соблюдением учета астрономических часов.
После завершения измерений исходные данные измерений выгружаются из оборудования и передаются для обработки измерений в специализированном программном обеспечении.
Параграф 2.5. Обработка результатов измерений, вычисление параметров трансформирования
15. Обработка результатов измерений выполняется с использованием данных по коррекции часов, точных эфемерид спутников, поправок за ионосферные и тропосферные задержки сигналов.
В обработку включают все измеренные пункты, постоянно действующие референцные станции ФАГС, ВГС и передвижные базовые станции.
16. После обработки измерений и получения координат пунктов производится вычисление параметров трансформирования с учетом эпох координат как в исходной координатной системе отсчета, так и в целевой координатной системе отсчета.
Полученные параметры указываются в техническом отчете с указанием эпох и этапов перехода.
Параграф 2.6. Оценка качества выполненных работ
17. В процессе обработки полевых измерений и в процессе вычисления параметров трансформирования выполняется оценка качества согласно требованиям технического проекта (технической спецификации). При недостижении требований по точности указанные в техническом проекте (технической спецификации) выполняется повторная обработка измерений или перевычисление с исключением пунктов, на которых наблюдаются наибольшие ошибки. В случае недостижения точности после исключения пунктов или недостаточного количества пунктов, выполняется повторное проведение измерений на пунктах ГГС.
Параграф 2.7. Составление технического отчета
18. В результате выполненных работ и получения параметров трансформирования в соответствии с требованиями технического проекта (технической спецификации) составляется технический отчет.
В техническом отчете указываются методы и порядок выполненных работ, указываются значения параметров трансформирования и их точность.
К техническому отчету прикладываются схема территории, на которую определены параметры с указанием геодезических пунктов участвовавших в расчете параметров. К техническому отчету прикладываются исходные данные полевых измерений в формате RINEX и отчет о точности обработки измерений.
Технический отчет с приложениями подлежит сдаче в Национальный фонд пространственных данных в соответствии с правилами формирования, сбора, хранения, использования и выдачи сведений Национального фонда пространственных данных, утверждаемых уполномоченным органом в соответствии с пунктом 8 статьи 20 Закона.

3-тарау. Мемлекеттік, халықаралық, жергілікті координаттық есептеу жүйелерінің арасындағы трансформациялау және өзгерту параметрлерін пайдалану тәртібі
19. Мемлекеттік, халықаралық, жергілікті координаттық есептеу жүйелерінің арасындағы трансформациялау және өзгерту параметрлері бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылатын геодезиялық және картографиялық жұмыстарды жүргізу кезінде пайдаланылады.

Глава 3. Порядок использования параметров трансформирования и преобразования между государственной, международными, местными координатными системами отсчета
19. Параметры трансформирования и преобразования между государственной, международными, местными координатными системами отсчета используются при проведении геодезических и картографических работ финансируемых за счет бюджетных средств.