Жастармен жұмыс жөніндегі мамандардың үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 2023 жылғы 17 наурыздағы № 105 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 17 наурызда № 32098 болып тіркелді
"Мемлекеттік жастар саясаты туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 11-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған жастармен жұмыс жөніндегі мамандардың үлгілік біліктілік сипаттамалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінің Жастар және отбасы істері комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Ақпарат
және қоғамдық даму министрі
Д. Қыдырәлі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және қоғамдық
даму министрі
2023 жылғы 17 наурыздағы
№ 105 бұйрығымен
бекітілген
Жастармен жұмыс жөніндегі мамандардың үлгілік біліктілік сипаттамалары
1-тарау. Жалпы ереже
1. Осы жастармен жұмыс жөніндегі мамандардың үлгілік біліктілік сипаттамалары (бұдан әрі – біліктілік сипаттамалары) "Мемлекеттік жастар саясаты туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 11-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және жастармен жұмыс жөніндегі мамандарды дұрыс іріктеуді қамтамасыз етуге, жастармен жұмыс жөніндегі мамандардың біліктілік сипаттамаларын айқындауға бағытталған.

Об утверждении Типовых квалификационных характеристик специалистов по работе с молодежью
Приказ Министра информации и общественного развития Республики Казахстан от 17 марта 2023 года № 105. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 марта 2023 года № 32098. Утратил силу приказом Министра культуры и информации РК от 31.03.2025 № 129-НҚ.
Сноска. Утратил силу приказом Министра культуры и информации РК от 31.03.2025 № 129-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 11-1) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О государственной молодежной политике" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Типовые квалификационные характеристики специалистов по работе с молодежью.
2. Комитету по делам молодежи и семьи Министерства информации и общественного развития Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства информации и общественного развития Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства информации и общественного развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра информации и общественного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
министр информации и
общественного развития
Республики Казахстан
Д. Қыдырәлі
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Утверждены приказом
министр информации и
общественного развития
Республики Казахстан
от 17 марта 2023 года № 105
Типовые квалификационные характеристики специалистов по работе с молодежью
Глава 1. Общее положение
1. Настоящие Типовые квалификационные характеристики специалистов по работе с молодежью (далее – квалификационные характеристики) разработаны в соответствии с подпунктом 11-1) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О государственной молодежной политике" и направлены на обеспечение правильного подбора специалистов по работе с молодежью, определение квалификационных характеристик специалистов по работе с молодежью.

2. Жастармен жұмыс жөніндегі маман – жастардың жеке адам ретінде және әлеуметтік дамуын қолдауға бағытталған іс-шараларды жүзеге асыратын, біліктілік сипаттамаларына сәйкес келетін қажетті біліктілігі бар маман.
2-тарау. Жастармен жұмыс жөніндегі мамандардың үлгілік біліктілік сипаттамалары
3. Лауазымдық міндеттері:
жастар арасындағы өзекті мәселелер (жұмыспен қамту, тұрғын үймен қамтамасыз ету, білім беру, репродуктивті денсаулықты қорғау, құмар ойындардың (лудоманияның) қауіптілігі) бойынша ақпараттық-түсіндіру, консультациялық жұмыс жүргізуді қамтамасыз етеді;
мемлекеттік жастар саясаты жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру бойынша отандық және шетелдік жұмыс тәжірибесін зерделейді және жинақтайды;
жұмыс іздеп жүрген адамдарды, өз бетінше жұмыспен қамтылғандарды, жұмыссыздарды және аз қамтылғандарды жұмысқа орналастыру мәселелері бойынша мүдделі жергілікті атқарушы органдармен өзара қарым-қатынастарды жүзеге асырады;
жұмысқа орналаспаған жастардың деректер базасын қалыптастыру бойынша жұмыс мәселесін ұйымдастырады;
жастардың әртүрлі топтарымен және санаттарымен жұмыс істеу түрлері сонымен қоса әдістерін жетілдіруге бағытталған іс-шаралардың орындалуын қамтамасыз етеді;
қажетті және дұрыс есеп беруді қамтамасыз етеді;
еңбекті қорғау, техника қауіпсіздігі, өрт қауіпсіздігі және санитарлық
гигиеналық нормалардың сақталуын қамтамасыз етеді;
сыбайлас жемқорлыққа қарсы жұмыстар жасайды және Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы заңнамасының сақталуына дербес жауапты болады.
4. Білуге тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін;
Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексін;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңды;
"Мемлекеттік жастар саясаты туралы" Қазақстан Республикасының Заңды;
Қазақстан Республикасының еңбек қатынастарын, білім беруді реттеу саласындағы нормативтік құқықтық актілерді;
мемлекеттік жастар саясатын іске асырудың негіздері, қағидаттары мен бағыттарын.
5. Біліктілікке қойылатын талаптар:
гуманитарлық ғылымдар немесе әлеуметтік ғылымдар, экономика және бизнес, немесе құқық (құқықтану, халықаралық құқық), немесе білім, немесе жаратылыстану ғылымдары, немесе техникалық ғылымдар және технологиялар мамандықтары бойынша жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім.

2. Специалист по работе с молодежью – специалист, осуществляющий мероприятия, направленные на поддержку личностного и социального развития молодежи, имеющий необходимую квалификацию, соответствующую квалификационным характеристикам.
Глава 2. Типовые квалификационные характеристики специалистов по работе с молодежью
3. Должностные обязанности:
обеспечивает проведение информационно-разъяснительной, консультативной работы среди молодежи по актуальным вопросам (занятость, обеспечение жильем, образование, охрана репродуктивного здоровья, опасность игромании (лудомании);
изучает и обобщает отечественный и зарубежный опыт работы по осуществлению мероприятий по реализации государственной молодежной политики;
осуществляет взаимодействие с заинтересованными местными исполнительными органами по вопросам трудоустройства лиц, ищущих работу, самостоятельно занятых, безработных и малообеспеченных;
организует работу по формированию базы данных временно неустроенной молодежи;
обеспечивает выполнение мероприятий, направленных на совершенствование форм и методов работы с различными группами и категориями молодежи;
обеспечивает предоставление необходимой достоверной отчетности;
обеспечивает соблюдение правил охраны труда и техники безопасности, пожарной безопасности и санитарно-гигиенических норм.
противодействует коррупции и несет персональную ответственность за соблюдение законодательства Республики Казахстан о противодействии коррупции.
4. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Трудовой кодекс Республики Казахстан;
Гражданский кодекс Республики Казахстан;
Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции";
Закон Республики Казахстан "О государственной молодежной политики"
нормативные правовые акты Республики Казахстан в сфере регулирования трудовых отношений, образования;
основы, принципы и направления реализации государственной молодежной политики.
5. Требования к квалификации:
высшее или послевузовское образование: гуманитарные науки, или социальные науки, экономика и бизнес, или право (юриспруденция, международное право), или образование, или естественные науки, или технические науки и технологии.