"Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін және оларға құқықтарды, мемлекеттік тіркеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 30 маусымдағы № 409 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 2023 жылғы 30 наурыздағы № 193 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 30 наурызда № 32175 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін және оларға құқықтарды, мемлекеттік тіркеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 30 маусымдағы № 409 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15553 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін.
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 45-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу қағидаларында:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қазақстан Республикасы азаматтық әуе кемелерін және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) талаптарына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мемлекеттік қызметтер көрсету туралы заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді, азаматтық әуе кемелерін және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу тәртібін және "Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктер беру" мемлекеттік қызметті көрсету, сондай-ақ оларға құқықтарды куаландыратын құжаттардың нысандарын мемлекеттік тіркеу тәртібін айқындайды.
2. Осы қағидалар, сонымен қатар азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымымен тіркеуге және есепке алуға жататын пилотсыз авиациялық жүйесіне қатысты қолданылады.";
3-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) үлгі сертификатын немесе соған ұқсас басқа құжатты азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым берсе немесе жарамды деп таныса;";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 июня 2017 года № 409 "Об утверждении Правил государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан и прав на них"
Приказ и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 30 марта 2023 года № 193. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 марта 2023 года № 32175
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п.п.4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 июня 2017 года № 409 "Об утверждении Правил государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан и прав на них" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15553) следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 2 статьи 45 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан и прав на них, утвержденных указанным приказом:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан и прав на них (далее – Правила) разработаны в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" (далее – Закон) и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон о государственных услугах), определяют порядок государственной регистрации гражданских воздушных судов и прав на них и оказания государственной услуги "Выдача свидетельств о государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан", а также форм документов, удостоверяющих права на них.
2. Настоящие Правила применяются также в отношении беспилотных авиационных систем, подлежащих регистрации и учету в уполномоченной организации в сфере гражданской авиации.";
подпункт 4) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"4) сертификат типа или другой аналогичный документ был выдан или признан действительным уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации;";
пункт 7 изложить в следующей редакции:

"7. Осы қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым (бұдан әрі – уәкілетті ұйым) – жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын, Қазақстан Республикасының азаматтық авиация саласын орнықты дамытуды, ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге бағытталған қызметті жүзеге асыратын акционерлік қоғам;
2) азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы куәлік (бұдан әрі – Мемлекеттік тіркеу туралы куәлік) – уәкілетті ұйым (немесе азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган) берген азаматтық әуе кемесінің Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерінің Мемлекеттік тізіліміне енгізілгенін растайтын белгіленген үлгідегі құжат;
3) әуе кемесін тіркеуден алып тастау – оның пайдасына қайтарып алынбайтын өкілеттік берілген тұлғаның өтініші бойынша әуе кемесін Мемлекеттік тізілімнен шығару;
4) борышкер – қайтарып алынбайтын өкілеттікті берген әуе кемесінің пайдаланушысы немесе меншік иесі;
5) "бір өтініш" қағидаты – бір өтініш негізінде көрсетілетін бірнеше мемлекеттік қызметтердің жиынтығын көздейтін мемлекеттік қызметті көрсету нысаны;
6) Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерінің Мемлекеттік тізілімі (бұдан әрі – Мемлекеттік тізілім) – Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелеріне, оларға арналған құқықтарға мемлекеттік тіркеу жүргізетін құжат;
7) қайтарып алынбайтын өкілеттік – жылжымалы жабдыққа қатысты халықаралық кепілдіктер туралы конвенцияға авиациялық жабдық жөніндегі хаттамаға сәйкес азаматтық әуе кемелерін Мемлекеттік тізілімнен шығаруға (тіркеуден алып тастауға) және әуе кемесін әкетуге талап қою құқығы оның пайдасына берілген, заңды және жеке тұлғалардың өкілеттігі;
8) меншік иесі (иеленуші) – меншік құқығында немесе өзге де заң негіздемелерінде әуе кемелерінің иесі болып табылатын Қазақстан Республикасының жеке немесе заңды тұлғалары;
9) өтініш беруші – азаматтық әуе кемесінің иесі (меншік иесі) немесе пайдаланушысы болып табылатын жеке немесе заңды тұлғасы;
10) пайдаланушы – азаматтық әуе кемелерін пайдаланумен немесе осы салада қызмет көрсетумен айналысатын жеке немесе заңды тұлға;
11) пилотсыз авиациялық жүйе – пилотсыз әуе кемесі және пилотсыз әуе кемесін әуе кеңістігінде қауіпсіз және тиімді пайдалану үшін қажетті онымен байланысты (пилотсыз әуе кемесін басқаратын байланыс арналары мен құрамдастарды қоса алғанда) элементтер;

"7. В настоящих Правилах используются следующие термины и определения:
1) уполномоченная организация в сфере гражданской авиации (далее – уполномоченная организация) – акционерное общество со стопроцентным участием государства в уставном капитале, осуществляющее деятельность, направленную на обеспечение устойчивого развития отрасли гражданской авиации Республики Казахстан, безопасности полетов и авиационной безопасности;
2) Свидетельство о государственной регистрации гражданского воздушного судна (далее – Свидетельство о государственной регистрации) – документ установленного образца, выданный уполномоченной организацией (либо уполномоченным органом в сфере гражданской авиации) и подтверждающий внесение гражданского воздушного судна в Государственный Реестр гражданских воздушных судов Республики Казахстан;
3) дерегистрация воздушного судна – исключение воздушного судна из Государственного реестра по письменной заявке лица, в пользу которого выдано безотзывное полномочие;
4) должник – эксплуатант или собственник воздушного судна, выдавший Безотзывное полномочие;
5) принцип "одного заявления" – форма оказания государственной услуги, предусматривающая совокупность нескольких государственных услуг, оказываемых на основании одного заявления;
6) Государственный Реестр гражданских воздушных судов Республики Казахстан (далее – Государственный реестр) – документ, в котором производится государственная регистрация гражданских воздушных судов Республики Казахстан, прав на них;
7) безотзывное полномочие – полномочие физического или юридического лица, в пользу которого дано право предъявлять требования на исключение из Государственного реестра (дерегистрацию) и вывоз воздушного судна в соответствии с Протоколом по авиационному оборудованию к Конвенции о международных гарантиях в отношении подвижного оборудования;
8) собственник (владелец) – физическое или юридическое лицо Республики Казахстан, которому принадлежит воздушное судно на праве собственности или других законных основаниях;
9) заявитель – физическое или юридическое лицо, являющееся собственником (владельцем) или эксплуатантом гражданского воздушного судна;
10) эксплуатант – физическое или юридическое лицо, занимающееся эксплуатацией гражданских воздушных судов или предлагающее свои услуги в этой области;
11) беспилотная авиационная система – беспилотное воздушное судно и связанные с ним элементы (включая каналы связи и компоненты, управляющие беспилотным воздушным судном), которые необходимы для безопасной и эффективной эксплуатации беспилотного воздушного судна в воздушном пространстве;

12) пилотсыз әуе кемесі – дербес жұмыс істеуге және (немесе) бортында пилотсыз қашықтан басқаруға пайдаланылатын немесе арналған әуе кемесі;
13) сәйкестік туралы декларация – өтініш беруші ресімдеу және қол қою арқылы қауіпсіз пайдаланғаны және пилотсыз авиациялық жүйенің Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 31 желтоқсандағы № 706 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22031 болып тіркелген) Қазақстан Республикасының әуе кеңістігінде пилотсыз авиациялық жүйесін пайдалану қағидаларының талаптарына сәйкестігі үшін жеке-дара жауапкершілікті растайтын бірыңғай нысандағы құжат;
14) тіркелген халықаралық кепілдік – Халықаралық тіркелімге ол туралы жазба енгізілген әуе кемесіне қатысты кредитордың тиісті құқығы;
15) уәкілетті тарап – оның пайдасына қайтарып алынбайтын өкілеттік берілген тұлға;
16) үлгі сертификаты – азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым, әуе кемелерін сертификаттауды жүзеге асыратын азаматтық авиация саласындағы халықаралық ұйым немесе азаматтық әуе кемесінің, қозғалтқыштың немесе әуе винтінің үлгісінің конструкциясын айқындау үшін шет мемлекет берген және конструкцияның ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігін растайтын құжат;
17) халықаралық тіркелім – Кейптаун конвенциясына және Авиациялық хаттамаға сәйкес, кредиторлардың әуе кемелеріне құқықтарын тіркеу үшін құрылған халықаралық тіркеу қызметі.";
10-3 және 10-4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"10-3. Өтініш беруші Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде көзделген тізбе бойынша құжаттардың толық емес топтамасын және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынбаған кезде уәкілетті ұйым өтінішті қабылдаудан бас тартады.
Өтініш беруші Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде көзделген тізбе бойынша құжаттардың толық топтамасын ұсынған кезде, уәкілетті ұйым ұсынылған құжаттар топтамасының осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігін тексереді және уәкілетті ұйымның авиациялық инспекторы әуе кемесін қарап-тексеруді 15 (он бес) жұмыс күні ішінде жүргізеді.
Уәкілетті ұйымның авиациялық инспекторы әуе кемесін қарап-тексеруді бұрын пайдаланылмаған жаңа азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік тіркеу кезінде (дайындаушы зауыттан қабылдау кезінде) мынадай жағдайларды қоспағанда:
1) бұрын Мемлекеттік тізілімде болмаған азаматтық әуе кемесінің үлгісін мемлекеттік тіркеу кезінде;

12) беспилотное воздушное судно – воздушное судно, которое эксплуатируется или предназначено для автономной работы и (или) для дистанционного управления без пилота на борту;
13) декларация о соответствии – документ единой формы, путем оформления и подписания которого заявитель подтверждает единоличную ответственность за безопасную эксплуатацию и соответствие беспилотной авиационной системы требованиям Правил использования беспилотных авиационных систем в воздушном пространстве Республики Казахстан, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 декабря 2020 года № 706 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 22031);
14) зарегистрированная международная гарантия – соответствующее право кредитора в отношении воздушного судна, запись о котором включена в Международный регистр;
15) уполномоченная сторона – лицо, в пользу которого выдано безотзывное полномочие;
16) сертификат типа – документ, выданный уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации, международной организацией в сфере гражданской авиации, осуществляющей сертификацию воздушных судов или иностранным государством для определения конструкции типа гражданского воздушного судна, двигателя или воздушного винта и подтверждающий соответствие конструкции нормам летной годности;
17) международный регистр – международная служба регистрации, созданная в соответствии с Кейптаунской конвенцией и Авиационным протоколом для регистрации прав кредиторов на воздушные суда.";
пункты 10-3 и 10-4 изложить в следующей редакции:
"10-3. При представлении заявителем неполного пакета документов по перечню, предусмотренному в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги и (или) документов с истекшим сроком действия уполномоченная организация отказывает в приеме заявления.
При представлении заявителем полного пакета документов, по перечню, предусмотренному в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги, уполномоченной организацией проверяется соответствие предоставленного пакета документов требованиям настоящих Правил и проводится осмотр воздушного судна авиационным инспектором уполномоченной организации в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней.
Осмотр воздушного судна авиационным инспектором уполномоченной организации не проводится при государственной регистрации новых, ранее не эксплуатированных, гражданских воздушных судов (при приемке с завода-изготовителя) за исключением случаев:
1) государственной регистрации типа гражданского воздушного судна, ранее не состоявшего в Государственном реестре;

2) өтініш беруші тексеру жүргізу үшін уәкілетті ұйымға жазбаша өтініш берген кезде жүргізбейді.
Әуе кемесін қарап-тексеруді жүргізу басталғанға дейін кемінде 2 (екі) жұмыс күні бұрын порталға өтініш берушінің "жеке кабинетіне" Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік тіркеу рәсіміне басталу күні, ықтимал өзгерістер мен толықтырулар туралы ақпаратты қамтитын еркін нысандағы уәкілетті ұйымның уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) қол қойылған хабарлама жіберіледі.
10–4. Нұсқаулық материалды пайдалана отырып, әуе кемесін қарап-тексеру нәтижелері бойынша 1 (бір) жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы инвестициялық және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 198 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12073 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын сертификаттау және сертификат беру қағидаларының 9-2-тармағына сәйкес азаматтық әуе кемесінің пайдалануға жарамдылығын бағалау актісі (бұдан әрі – бағалау актісі) 2-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады.
Азаматтық әуе кемесі туралы мәліметтер осы Қағидалардың 11-тармағына сәйкес Мемлекеттік тізілімге енгізіледі және мынадай жағдайларда:
1) азаматтық әуе кемесін бағалау актісі оң нәтижесі;
2) ұсынылған құжаттар топтамасы осы Қағидалардың 10-3-тармағына сәйкес қарап-тексеру жүргізілмейтін, бұрын пайдаланылмаған жаңа азаматтық әуе кемелерін (дайындаушы зауыттан қабылдау кезінде) мемлекеттік тіркеу үшін Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 8-тармағына сәйкес;
3) ұсынылған құжаттар топтамасы Азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке өзгерістер енгізу үшін мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 8-тармағына сәйкес келген кезде осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша 5 (бес) жыл мерзімге немесе жалдау шартының қолданылу мерзіміне Азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы куәлік беріледі.
Бағалау актісі теріс нәтиже берген кезде Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап ресімделеді, ол уәкілетті ұйымның уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ қойылған өтініш берушінің порталға "жеке кабинетіне" жіберіледі.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған жағдайда, уәкілетті ұйым өтініш берушіге мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ өтініш берушіге алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты, күні және орны (тәсілі) туралы хабарлайды.

2) письменного обращения заявителя в уполномоченную организацию о проведения осмотра воздушного судна.
В срок не менее чем за 2 (два) рабочих дня до начала проведения осмотра воздушного судна, на портал в "личный кабинет" заявителя направляется уведомление подписанный электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица уполномоченной организации в произвольной форме, содержащее информацию о дате начала, возможных изменениях и дополнениях к процедуре государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан.
10-4. По результатам осмотра воздушного судна с использованием инструктивного материала в течение 1 (одного) рабочего дня составляется акт оценки о годности к эксплуатации гражданского воздушного судна (далее – акт оценки) по форме, согласно приложению 2-1 в соответствии с пунктом 9-2 Правил сертификации и выдачи сертификата летной годности гражданского воздушного судна Республики Казахстан, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 198 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12073).
Сведения о гражданском воздушном судне включаются в Государственный реестр в соответствии с пунктом 11 настоящих Правил и выдается Свидетельство о государственной регистрации гражданского воздушного судна сроком на 5 (пять) лет или на срок действия договора аренды по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам при:
1) положительном результате акта оценки гражданского воздушного судна;
2) соответствии предоставленного пакета документов пункту 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги для получения свидетельства о государственной регистрации новых, ранее не эксплуатированных, гражданских воздушных судов (при приемке с завода-изготовителя), для которых осмотр не проводится в соответствии с пунктом 10-3 настоящих Правил;
3) соответствии предоставленного пакета документов пункту 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги для внесения изменений в свидетельство о государственной регистрации гражданского воздушного судна.
При отрицательном результате акта оценки оформляется мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по основаниям, указанным в пункте 9 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги, который направляется на портал в "личный кабинет" заявителя подписанный ЭЦП уполномоченного лица уполномоченной организации.
При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги уполномоченная организация уведомляет заявителя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени, дате и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить заявителю позицию по предварительному решению.

Тыңдау туралы хабарлама Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ӘРПК) 73-бабына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау қорытындылары бойынша мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту қалыптастырылады.";
28-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) мүліктің ауыртпалығы болған жағдайларды қоспағанда, күнтізбелік пайдалану мерзімі әуе кемесі шығарылған күннен бастап қырық жылдан асатын, екі жылдан астам ұшуға жарамдылығының жарамды сертификаты болмаған;";
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Пилотсыз авиациялық жүйесін тіркеу және есепке алу тәртібі";
56, 57, 57-1, 58, 59, 60, 60-1, 60-2, 61, 62, 63 және 64-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"56. Ең жоғары ұшу салмағы 0,25 кг және одан асатын пилотсыз әуе кемесі бар пилотсыз авиациялық жүйелер және ең жоғары пилотсыз әуе кемесі бар пилотсыз авиациялық жүйелерді қоспағанда, дербес деректерді және (немесе) құпия ақпаратты жинауды жүзеге асыруға қабілетті техникалық құралдармен жарақтандырылған пилотсыз әуе кемесі жүйесінің құрамына кіретін пилотсыз әуе кемесінің ең жоғары ұшу массасына қарамастан барлық пилотсыз авиациялық жүйелер есепке алынуға жатады ұшу массасы 750 кг және одан жоғары, осы Қағидалардың 2-тарауында айқындалған тәртіппен мемлекеттік тіркеуге жатады.
57. Пилотсыз авиациялық жүйесі есепке алынған кезде уәкілетті ұйым осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша 5 (бес) жыл мерзімге немесе жалдау шартының қолданылу мерзіміне пилотсыз авиациялық жүйесін есепке қою туралы куәлікті береді.
57-1. Есепке қою кезінде уәкілетті ұйым пилотсыз авиациялық жүйесіне борттық нөмірді береді.
Берілген борттық нөмір жеті белгіден тұрады және судың әсері кезінде нөмірдің сақталуы мен оқылуын қамтамасыз ететін тәсілмен пилотсыз әуе кемесіне кемінде 5 мм қаріппен жазылады.
Ең жоғары ұшу массасы 0,25 кг-нан 1,5 кг-ға дейінгі "ерекше" санатындағы операцияларды орындайтын пилотсыз әуе кемесіне таңбалау үш жерде, ал салмағы 1,5 кг-дан асатын пилотсыз әуе кемелері үшін бес жерде жазылады.
Берілген борттық нөмір мынадай ақпаратты қамтиды:
1) Қазақстан Республикасының тиесілігі – "Q";
2) ең жоғары ұшу массасының жіктеуіші;
3) конструкция типінің жіктеуіші;
4) есептік нөмірі.
Борттық нөмірді пилотсыз әуе кемесінің иесі оны пайдалануды бастағанға дейін жазады.
Пилотсыз авиациялық жүйені тіркеу кезінде уәкілетті ұйым азаматтық және эксперименттік әуе кемелеріне мемлекеттік, тіркеу тану және қосымша белгілерді салу тәртібіне сәйкес пилотсыз әуе кемесіне қолданылатын мемлекеттік және тіркеу тану белгілерін береді.

Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги согласно статье 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК). Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По итогам заслушивания формируется результат оказания государственной услуги, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.";
подпункт 4) пункта 28 изложить в следующей редакции:
"4) отсутствия действительного сертификата летной годности более двух лет, календарный срок эксплуатации которого превышает сорок лет с даты выпуска воздушного судна, кроме случаев наличия обременения имущества.";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Порядок регистрации и учета беспилотных авиационных систем";
пункты 56, 57, 57-1, 58 59, 60, 60-1, 60-2, 61, 62, 63 и 64 изложить в следующей редакции:
"56. Учету подлежат беспилотные авиационные системы с беспилотным воздушным судном максимальной взлетной массой 0,25 кг и более и все беспилотные авиационные системы вне зависимости от максимальной взлетной массы входящего в состав системы беспилотного воздушного судна, оснащенные техническими средствами способными осуществлять сбор персональных данных и (или) конфиденциальной информации, за исключением беспилотных авиационных систем с беспилотным воздушным судном максимальной взлетной массы 750 кг и более, которые подлежат государственной регистрации в порядке определенном главой 2 настоящих Правил.
57. При постановке на учет беспилотной авиационной системы уполномоченная организация выдает свидетельство о постановке на учет беспилотной авиационной системы сроком на 5 (пять) лет или на срок действия договора аренды по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
57-1. При постановке на учет уполномоченная организация присваивает беспилотной авиационной системе бортовой номер.
Присвоенный бортовой номер состоит из семи знаков и наносится шрифтом не менее 5 мм на беспилотное воздушное судно способом, обеспечивающим сохранение и читаемость номера при воздействии воды.
Маркировка на беспилотные воздушные суда с максимальной взлетной массой до 1,5 кг наносится в трех местах, а для беспилотных воздушных судов массой более 1,5 кг наносится в пяти местах.
Присвоенный бортовой номер содержит следующую информацию:
1) принадлежность Республики Казахстан – "Q";
2) классификатор максимальной взлетной массы;
3) классификатор типа конструкции;
4) учетный номер.
Бортовой номер подлежит нанесению владельцем на беспилотное воздушное судно до начала его эксплуатации.

58. Пилотсыз авиациялық жүйесін есепке алу уәкілетті ұйымымен Қазақстан Республикасы азаматтық авиациясының пилотсыз авиациялық жүйелерінің тізілімінде (бұдан әрі – Пилотсыз авиациялық жүйелердің тізілімі) жүргізіледі.
Пилотсыз авиациялық жүйесін есепке алу нөмірлері олардың пилотсыз авиациялық жүйесін есепке алу Пилотсыз авиациялық жүйелердің тізіліміндегі реттік нөмірлеріне сәйкес келуі тиіс.
Пилотсыз авиациялық жүйелердің тізілімін жүргізу осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қағаз түрінде жүргізіледі. Тиісті қорғалған бағдарламалық өнім болған жағдайда Пилотсыз авиациялық жүйелердің тізілімі қайталау мүмкіндігімен электронды тасығыштарда жүргізіледі. Егер қағаз және электронды тасығыштардағы жазбалар арасында сәйкессіздіктер болса қағаз тасығыштағы жазба басым болады.
59. Пилотсыз авиациялық жүйесін есепке алу, сонымен бірге есептен шығару мерзімі 30 (отыз) жұмыс күнін құрайды.
Өтінімді қарау мерзімі және пилотсыз авиациялық жүйені тіркеу туралы куәлік беру мерзімі 20 (жиырма) жұмыс күнін құрайды.
60. Пайдалану мақсатында пилотсыз авиациялық жүйесін сатып алатын адамдар уәкілетті ұйымның кеңсесіне не мынадай құжаттарды қоса бере отырып, пилотсыз авиациялық жүйесін сатып алған немесе Қазақстан Республикасының аумағына әкелген күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пилотсыз авиациялық жүйесін есепке алуға арналған өтінімді уәкілетті ұйымның электрондық поштасына ұсынады:
1) құрылтай құжатының көшірмесі (шетелдік заңды тұлғалар үшін) немесе жеке басты куәландыратын құжат (шетелдік жеке тұлғалар үшін);
2) сатып алу-сату шартының көшірмесі немесе меншік құқығын растайтын өзге де құжат не сот шешімі;
3) жалдау, лизинг, мүліктік жалдау шартының көшірмесі, пилотсыз авиациялық жүйесін пайдалану құқығын растайтын өзге де құжат;
4) ұшқышсыз авиациялық жүйесінің типі мен сериялық (зауыттық) нөмірі, қозғалтқыштың нөмірі (қозғалтқыш нөміріне қол жеткізу болған кезде) және сыртқы пилот станциясының нөмірі (болған кезде) (паспорт);
5) пилотсыз авиациялық жүйенің пилотсыз әуе кемесімен ұшқышсыз ұшу массасына сәйкес техникалық сәйкестігі туралы декларацияның уәкілетті ұйыммен келісілген көшірмесі немесе азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым берген сәйкестік сертификаты немесе азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым берген дананың сәйкестік куәлігі;
6) пилотсыз авиациялық жүйені (пилотсыз авиациялық жүйе шет мемлекеттің есебінде болған жағдайда) шет мемлекеттің есебінен шығару туралы куәлік.
60-1. Пилотсыз авиациялық жүйесін есепке қою туралы куәлікке және Пилотсыз авиациялық жүйелердің тізіліміне өзгерістер енгізуді уәкілетті ұйымымен мынадай жағдайларда:

58. Учет беспилотных авиационных систем ведется уполномоченной организацией в реестре беспилотных авиационных систем гражданской авиации Республики Казахстан (далее – Реестр беспилотных авиационных систем).
Учетные номера постановки на учет беспилотных авиационных систем должны соответствовать их порядковым номерам в Реестре беспилотных авиационных систем.
Реестр беспилотных авиационных систем ведется по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам в бумажном виде. При наличии соответствующего защищенного программного продукта Реестр беспилотных авиационных систем ведется на электронных носителях с возможностью дублирования. При несоответствии между записями на бумажных и электронных носителях приоритет имеют записи на бумажных носителях.
59. Срок постановки на учет, а также снятие с него беспилотной авиационной системы составляет 30 (тридцать) рабочих дней.
60. Лица, приобретающие беспилотные авиационные системы с целью эксплуатации, представляют в канцелярию уполномоченной организации либо электронную почту уполномоченной организации заявку на учет беспилотной авиационной системы по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня приобретения беспилотной авиационной системы на территорию Республики Казахстан с приложением следующих документов:
1) копия учредительного документа (для юридических лиц) или копия документа, удостоверяющих личность (для физических лиц);
2) копия договора купли-продажи или иной документ, подтверждающий право собственности, либо решение суда;
3) копия договора аренды, лизинга, имущественного найма, иной документ, подтверждающий право пользования беспилотной авиационной системой;
4) тип и серийный (заводской) номер беспилотной авиационной системы, номер двигателя (при наличии номера/при наличии доступа к номеру двигателя) и номер станции внешнего пилота (при наличии) (паспорт);
5) согласованная с уполномоченной организацией копия декларации о техническом соответствии беспилотной авиационной системы с беспилотным воздушным судном соответствующей максимальной взлетной массы или сертификат соответствия выданный уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации или удостоверение соответствия экземпляра, выданное уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации;
6) свидетельство об исключении беспилотной авиационной системы (в случае беспилотная авиационная система состояла на учете иностранного государства) с учета иностранного государства.
60-1. Внесение изменений в Свидетельство о постановке на учет беспилотной авиационной системы и в Реестр беспилотных авиационных систем осуществляется уполномоченной организацией при:

1) пилотсыз авиациялық жүйесінің меншік иесі (иеленушісі) және (немесе) оның атауы және (немесе) оның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) өзгергенде;
2) пилотсыз авиациялық жүйесін пайдаланушының және (немесе) оның атауының өзгеруі;
3) пилотсыз авиациялық жүйесін есепке қою туралы куәліктің қолданылу мерзімі өткен кезде жүзеге асырылады.
60-2. Пилотсыз авиациялық жүйесін есепке қою туралы куәлікке және Пилотсыз авиациялық жүйесінің тізіліміне өзгерістер енгізу кезінде өтініш берушілер уәкілетті ұйымның кеңсесіне немесе электрондық поштасына осы Қағидаларға 13-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Пилотсыз авиациялық жүйесін есепке қою туралы куәлікке және Пилотсыз авиациялық авиациялық жүйесінің тізіліміне өзгерістер енгізуге өтінімді мынадай құжаттарды қоса бере отырып ұсынады:
1) Пилотсыз авиациялық жүйесінің тізіліміне есепке қою туралы куәліктің түпнұсқасы;
2) Осы Қағидалардың 60-тармағының 1), 2), 3) және 5) тармақшаларында көзделген құжаттар.
61. Пилотсыз авиациялық жүйесін есептен шығару кезінде өтініш беруші уәкілетті ұйымға мыналарды ұсынады:
1) осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пилотсыз авиациялық жүйесін есептен шығару туралы өтініш;
2) құрылтайшылық құжаттың (заңды тұлғалар үшін) көшірмесі немесе жеке басты куәландыратын құжат (жеке тұлғалар үшін);
3) сату-сатып алу шартының нотариалды куәландырылған көшірмесі, сот шешімі немесе меншік құқығын растайтын өзге де құжат;
4) жалдау, лизинг, мүліктік жалдау шартының, пилотсыз авиациялық жүйесін пайдалану құқығын растайтын өзге де құжаттың нотариалды куәландырылған көшірмесі;
5) пилотсыз авиациялық жүйесін есепке алу куәлігінің түпнұсқасы.
62. Ұсынылған құжаттар сәйкес болған жағдайда уәкілетті ұйым өтініш берушіге осы Қағидалардың 15-қосымшасына сәйкес Пилотсыз авиациялық жүйені есептен шығару туралы куәлікті береді.
63. Пилотсыз авиациялық жүйесін есепке алу, сондай-ақ есепке алудан бас тарту туралы куәлікке және Пилотсыз авиациялық жүйесінің тізіліміне өзгерістер енгізу үшін негіздер болып табылады:
1) көрсетілетін өтініш берушінің ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін өтініш берушінің және (немесе) Пилотсыз авиациялық жүйесін есепке алу куәлігін алуға қажетті ұсынылған материалдардың осы Қағидалардың 64-тармағында белгіленген жағдайға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін өтініш берушіге қатысты оның авиациялық қызметіне немесе оның жекелеген қызмет түріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;

1) изменении собственника (владельца) беспилотной авиационной системы и (или) его наименования и (или) его фамилии, имени, отчества (при его наличии);
2) изменении эксплуатанта беспилотной авиационной системы и (или) его наименования;
3) истечении срока действия Свидетельства о постановке на учет беспилотной авиационной системы.
60-2. При внесении изменений в Свидетельства о постановке на учет беспилотной авиационной системы и в Реестр беспилотных авиационных систем заявитель представляют в канцелярию или электронную почту уполномоченной организации заявку на внесение изменений в Свидетельства о постановке на учет беспилотной авиационной системы и в Реестр беспилотных авиационных систем по форме согласно приложению 13-1 к настоящим Правилам с приложением следующих документов:
1) оригинала свидетельств о постановке на учет беспилотной авиационной системы;
2) документы, предусмотренные подпунктами 1), 2), 3) и 5) пункта 60 настоящих Правил.
61. При снятии с учета беспилотной авиационной системы заявитель представляет в уполномоченную организацию:
1) заявка на снятие с учета беспилотной авиационной системы по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам;
2) копию учредительного документа – для юридических лиц, либо документ, удостоверяющий личность – для физических лиц;
3) копию договора купли-продажи или иной документ, подтверждающий право собственности (нотариально заверенные), либо решение суда;
4) копию договора аренды, лизинга, имущественного найма, иной документ, подтверждающий право пользования беспилотной авиационной системой;
5) оригинал Свидетельства о постановке на учет беспилотной авиационной системы.
62. При соответствии представленных документов уполномоченная организация выдает заявителю Свидетельство об исключении беспилотной авиационной системы с учета согласно приложению 15 к настоящим Правилам.
63. Основаниями для отказа в постановке на учет или внесение изменений в Свидетельства о постановке на учет беспилотной авиационной системы и в Реестр беспилотных авиационных систем являются:
1) установление недостоверности документов, представленных заявителем, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие заявителя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для выдачи Свидетельств о постановке на учет, условиям, устанавливаемых пунктом 64 настоящих Правил соответственно;
3) в отношении заявителя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении авиационной деятельности или его отдельных видов;

4) көрсетілетін өтініш берушіге қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін өтініш берушінің есепке алу куәлігін алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы.
Есепке алу куәлігін беруден бас тарту жазбаша түрде өтініш келіп түскен күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
64. Анықталған кемшіліктер түзетілгеннен кейін өтініш беруші уәкілетті ұйымға пилотсыз авиациялық жүйесін есепке алу, сондай-ақ Пилотсыз авиациялық жүйесін есепке алу туралы куәлікке және Пилотсыз авиациялық жүйесінің тізіліміне өзгерістер енгізу үшін уәкілетті ұйымға қайта жүгінеді.";
2-1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
3-қосымша алып тасталсын;
11-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
12-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
13-қосымша осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
13-1-қосымша осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
14-қосымша осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
15-қосымша осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Азаматтық авиация комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрінің міндетін атқарушы
М. Карабаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасының
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің міндетін атқарушы
2023 жылғы 30 наурыздағы
№ 193 Бұйрыққа
1-қосымша
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемелерін және
оларға құқықтарды мемлекеттік
тіркеу қағидаларына
2-1-қосымша
"Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктер беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Мемлекеттік қызметтің атауы "Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктер беру"
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:

4) в отношении заявителя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого заявитель лишен специального права, связанного с получением Свидетельств о постановке на учет.
Отказ в выдаче Свидетельств о постановке на учет осуществляется в письменном виде в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня поступления заявки.
64. При устранении выявленных недостатков заявитель повторно обращается в уполномоченную организацию для постановки на учет или внесение изменений в Свидетельство о постановке на учет беспилотной авиационной системы и в Реестр учета беспилотной авиационной системы.";
приложение 2-1 изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 3 исключить;
приложение 11 изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
приложение 12 изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
приложение 13 изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу;
приложение 13-1 изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему приказу;
приложение 14 изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящему приказу;
приложение 15 изложить в новой редакции согласно приложению 7 к настоящему приказу.
2. Комитету гражданской авиации Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
министра индустрии и инфраструктурного
развития Республики Казахстан
М. Карабаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Исполняющий обязанности
министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 30 марта 2023 года № 193
Приложение 2-1
к Правилам государственной
регистрации гражданских
воздушных судов
Республики Казахстан
и прав на них
Перечень
основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача свидетельств о государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан"
Наименование государственной услуги " Выдача свидетельств о государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан".
Наименование подвида государственной услуги:

1. Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктер беру;
2. Әуе кемесін Мемлекеттік тізілімнен шығару туралы куәлік беру.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамы
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
"электрондық үкімет" порталы
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
20 (жиырма) жұмыс күні.
"бір өтініш" қағидаты бойынша қызметті көрсету мерзімі – 25 жұмыс күнін құрайды, оның ішінде:
Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктерді, әуе кемесін Мемлекеттік тізілімнен шығару туралы куәлік беру мерзімі – 20 (жиырма) жұмыс күнін құрайды;
шуыл бойынша әуе кемесінің сертификатын беру және (немесе) радиомен хабарлау аппаратурасын пайдалануға рұқсат беру мерзімі – 5 (бес) жұмыс күнін құрайды.
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
1. Электрондық (толық автоматтандырылған) / "бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетілетін;
2. Электрондық (толық автоматтандырылған).
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
1. Азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы куәлік беру, азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке өзгерістер енгізу не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап;
2. Әуе кемесін Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерінің мемлекеттік тізілімінен шығару туралы куәлік беру не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде өтініш берушіден алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
1. Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктер беру мемлекеттік қызмет ақылы көрсетіледі.
Сертификаттау үшін "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) немесе Азаматтық авиацияы саласындағы төлемдер азаматтық авиацияы саласындағы төлемдерді алу қағидаларында,
азаматтық авиацияы саласындағы уәкілетті ұйымның ақылы қызметтерінің тізбесінде айқындалатын тәртіппен және мөлшерде алым алынады.
Азаматтық әуе кемесін тіркеу үшін алым мөршерлемелері:
Азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік тіркегені үшін – алым төленген күні қолданыстағы 7 айлық есептік көрсеткіш;
Азаматтық әуе кемелерін қайта тіркегені үшін – алым төленген күні қолданыстағы 7 айлық есептік көрсеткіш.
Алымды төлеу екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол және қолма-қол емес нысанда, сондай-ақ "электрондық үкімет" төлем шлюзі арқылы қолма-қол емес нысанда жүзеге асырылады.

1. Выдача свидетельств о государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан;
2. Выдача свидетельства об исключении воздушного судна из Государственного реестра.
1
Наименование услугодателя
Акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана"
2
Способы предоставления государственной услуги
портал "электронного правительства"
3
Срок оказания государственной услуги
20 (двадцати) рабочих дней.
При оказании услуги по принципу "одного заявления" – 25 рабочих дней, из них:
при выдаче свидетельств о государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан, выдача свидетельства об исключении воздушного судна из Государственного реестра – 20 (двадцать) рабочих дней;
при выдаче сертификата воздушного судна по шуму и (или) выдаче разрешения на использование радиопередающей аппаратуры – 5 (пять) рабочих дней.
4
Форма оказания государственной услуги
1. Выдача свидетельств о государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан – Электронная (полностью автоматизированная)/оказываемая по принципу "одного заявления";
2. Выдача свидетельства об исключении воздушного судна из Государственного реестра – Электронная (полностью автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги
1. Выдача свидетельства о государственной регистрации гражданского воздушного судна, внесение изменений в свидетельство о государственной регистрации гражданского воздушного судна, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги;
2. Выдача свидетельство об исключении воздушного судна из Государственного реестра гражданских воздушных судов Республики Казахстан, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
1. Государственная услуга выдача свидетельств о государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан оказывается платно.
За сертификацию взимается сбор в порядке и размерах, определяемых Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс). Ставки сбора за регистрацию гражданского воздушного судна составляют:
За государственную регистрацию гражданских воздушных судов – 7 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
За перерегистрацию гражданских воздушных судов – 7 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора.
Оплата сбора осуществляется в наличной и безналичной форме через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, а также в безналичной форме через платежный шлюз "электронного правительства".

2. Мемлекеттік қызмет әуе кемесін мемлекеттік тізілімнен шығару туралы куәлік беру тегін көрсетіледі.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің, және ақпарат объектілерінің жұмыс істеу кестесі
1. Портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);
2. Көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.00-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 8.30-ден 17.30-ға дейін.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Жеке басын куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы, азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы, пайдаланушы сертификаты, жергілікті жердегі шуыл бойынша сертификат, радиостанцияға сертификат, авиациялық жұмыстарды орындау құқығына куәлік туралы мәліметтерді, азаматтық әуе кемесін тіркеуге алымды бюджетке төлегенін растауларды уәкілетті ұйым "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
1. Азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы куәлік беру:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес әуе кемесін мемлекеттік тіркеуге арналған өтінім;
2) құрылтай құжатының (заңды тұлғалар үшін) электрондық көшірмесі немесе жеке басты куәландыратын құжаттың (шетелдік жеке тұлғалар үшін) не нотариалды куәландырылған құрылтай құжаттарының (шетелдік заңды тұлғалар үшін) электрондық көшірмелері;
3) мемлекеттік және (немесе) орыс тілдерінде меншік құқығын растайтын сатып алу-сату шартының немесе өзге де құжаттың электрондық көшірмесі немесе нотариалды куәландырылған сатып алу-сату шартының немесе ресми аудармасы бар ағылшын тілінде меншік құқығын растайтын өзге де құжаттың электрондық көшірмесі (шетелдік жеке және заңды тұлғалар үшін);
4) әуе кемесіне ортақ меншік құқығындағы үлесті әуе кемесіне меншікке қатысушы болып табылмайтын тұлғаға сату кезінде (үлестік меншік кезінде) үлестік меншікке қатысушылардың жазбаша келісімін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
5) жалдау, лизинг, мүліктік жалдау шартының, әуе кемесін мемлекеттік және (немесе) орыс тілдерінде пайдалану құқығын растайтын өзге де құжаттың электрондық көшірмесі немесе нотариалды куәландырылған жалдау, лизинг, мүліктік жалдау шартының, әуе кемесін ағылшын тілінде пайдалану құқығын растайтын өзге де құжаттың ресми аудармасы бар электрондық көшірмесі (шетелдік жеке және заңды тұлғалар үшін);

2. Государственная услуга выдача свидетельства об исключении воздушного судна из Государственного реестра оказывается бесплатно.
7
График работы услугодателя, и объектов информации
1. Портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);
2. Услугодатель – с понедельника по пятницу включительно, с 8.30 до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, о государственной регистрации гражданского воздушного судна, сертификата эксплуатанта, сертификата по шумам на местности, сертификата на радиостанцию, свидетельства на право выполнения авиационных работ, подтверждения оплаты в бюджет сбора за регистрацию гражданского воздушного судна уполномоченная организация получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
1. Выдача свидетельства о государственной регистрации гражданского воздушного судна:
1) заявка согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) электронная копия учредительного документа (для юридических лиц) или электронные копии документа, удостоверяющих личность (для иностранных физических лиц) либо нотариально заверенных учредительных документов (для иностранных юридических лиц);
3) электронная копия договора купли-продажи или иного документа, подтверждающего право собственности на государственном и (или) русском языках или электронная копия нотариально заверенного договора купли-продажи или иного документа, подтверждающего право собственности на английском языке с официальным переводом (для иностранных физических и юридических лиц);
4) электронная копия документа подтверждающего, письменное согласие участников долевой собственности при продаже доли в праве общей собственности на воздушное судно лицу, не являющийся участником собственности на воздушное судно (при долевой собственности);
5) электронная копия договора аренды, лизинга, имущественного найма, иного документа, подтверждающего право пользования воздушным судном на государственном и (или) русском языках или электронная копия нотариально заверенного договора аренды, лизинга, имущественного найма, иного документа, подтверждающего право пользования воздушным судном на английском языке с официальным переводом (для иностранных физических и юридических лиц);

6) азаматтық әуе кемесін қабылдау-тапсыру актісінің электрондық көшірмесі;
7) әуе кемесінің техникалық жай-күйін тексеру актісінің электрондық көшірмесі;
8) азаматтық әуе кемесін әзірлеуші мемлекет берген үлгі сертификатының немесе оның ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігін куәландыратын оған балама құжаттың электрондық көшірмесі.
Болған жағдайда мынадай құжаттар ұсынылады:
1) Азаматтық әуе кемесінің мемлекеттік авиация тізілімінен немесе шет мемлекеттің азаматтық әуе кемелері тізілімінен шығарылғанын растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
2) ұшуға жарамдылығының экспорттық сертификатының электрондық көшірмесі;
3) әуе кемесін қайта жабдықтау туралы құжаттардың электрондық көшірмесі;
4) әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы туралы дайындаушы зауыт берген уақытша куәліктің электрондық көшірмесі;
бұрын пайдаланылмаған, жаңа азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті алу үшін (дайындаушы зауыттан қабылдау кезінде):
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес өтінім;
2) құрылтай құжатының электрондық көшірмесі (заңды тұлғалар үшін) немесе жеке басын куәландыратын құжаттың (шетелдік жеке тұлғалар үшін) не нотариалды куәландырылған құрылтай құжаттарының (шетелдік заңды тұлғалар үшін) электрондық көшірмелері;
3) мемлекеттік және (немесе)орыс тілдерінде меншік құқығын растайтын сатып алу-сату шартының немесе өзге де құжаттың электрондық көшірмесі немесе ресми аудармасымен (шетелдік жеке және заңды тұлғалар үшін) ағылшын тілінде меншік құқығын растайтын сатып алу-сату шартының немесе өзге де құжаттың нотариалды куәландырылған электрондық көшірмесі;
4)әуе кемесіне ортақ меншік құқығындағы үлесті әуе кемесіне меншікке қатысушы болып табылмайтын тұлғаға (үлестік меншік кезінде) сату кезінде үлестік меншікке қатысушылардың жазбаша келісімін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
5) мемлекеттік және (немесе) орыс тілдерінде әуе кемесін пайдалану құқығын растайтын жалдау, лизинг, мүліктік жалдау шартының, өзге де құжаттың электрондық көшірмесі немесе ресми аудармасы бар ағылшын тілінде әуе кемесін пайдалану құқығын растайтын өзге де құжаттың нотариалды куәландырылған жалдау, лизинг, мүліктік жалдау шартының электрондық көшірмесі (шетелдік жеке және заңды тұлғалардың);
6) азаматтық әуе кемесін қабылдау-беру актісінің электрондық көшірмесі;
7) әуе кемесінің техникалық жай-күйін тексеру актісінің электрондық көшірмесі;
8) азаматтық әуе кемесін әзірлеуші мемлекет берген ұшу жарамдылығы нормаларына сәйкестігін куәландыратын үлгі сертификатының немесе оған баламалы құжаттың электрондық көшірмесі.

6) электронная копия акта приема-передачи гражданского воздушного судна;
7) электронная копия акта проверки технического состояния воздушного судна;
8) электронная копия сертификата типа или эквивалентного ему документа, удостоверяющего его соответствие нормам летной годности, выданной государством разработчика гражданского воздушного судна.
При наличии предоставляются следующие документы:
1) электронная копия документа, подтверждающего исключение гражданского воздушного судна из реестра государственной авиации или из реестра гражданских воздушных судов иностранного государства;
2) электронная копия экспортного сертификата летной годности;
3) электронная копия документов о переоборудовании воздушного судна;
4) электронная копия временного удостоверения о годности воздушного судна к полетам, выданное заводом-изготовителем;
для получения свидетельства о государственной регистрации новых, ранее не эксплуатированных, гражданских воздушных судов (при приемке с завода-изготовителя):
1) заявка согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) электронная копия учредительного документа (для юридических лиц) или электронные копии документа, удостоверяющих личность (для иностранных физических лиц) либо нотариально заверенных учредительных документов (для иностранных юридических лиц);
3) электронная копия договора купли-продажи или иного документа, подтверждающего право собственности на государственном и (или) русском языках или электронная копия нотариально заверенного договора купли-продажи или иного документа, подтверждающего право собственности на английском языке с официальным переводом (для иностранных физических и юридических лиц);
4) электронная копия документа подтверждающего, письменное согласие участников долевой собственности при продаже доли в праве общей собственности на воздушное судно лицу, не являющийся участником собственности на воздушное судно (при долевой собственности);
5) электронная копия договора аренды, лизинга, имущественного найма, иного документа, подтверждающего право пользования воздушным судном на государственном и (или) русском языках или электронная копия нотариально заверенного договора аренды, лизинга, имущественного найма, иного документа, подтверждающего право пользования воздушным судном на английском языке с официальным переводом (для иностранных физических и юридических лиц);
6) электронная копия акта приема-передачи гражданского воздушного судна;
7) электронная копия акта проверки технического состояния воздушного судна;
8) электронная копия сертификата типа или эквивалентного ему документа, удостоверяющего его соответствие нормам летной годности, выданной государством разработчика гражданского воздушного судна.

9) өтініш берушінің не дайындаушы зауыттың: дайындаушы зауыттың тану тақтайшаларында көрсетілген әуе кемесінің сериялық (зауыттық) нөмірі;
мемлекеттік және тіркеу тану белгілері көрсетілген тану тақтайшасы;
әуе кемесінің мемлекеттік және тіркеу тану белгілерінің орналасқан жері;
әуе кемесінің 24-биттік мекенжайы болған жағдайда дұрыс кодталғанын растайтын құжаттары қоса берілген хаты.
азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке өзгерістер енгізу үшін:
Азаматтық әуе кемесінің меншік иесі және (немесе) оның атауы және (немесе) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса);
азаматтық әуе кемесінің пайдаланушысы және (немесе) оның атауы не Мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің қолданылу мерзімі:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес әуе кемесін мемлекеттік тіркеуге өтінім;
2) құрылтай құжатының (заңды тұлғалар үшін) электрондық көшірмесі немесе жеке басты куәландыратын құжаттың (шетелдік жеке тұлғалар үшін) не нотариалды куәландырылған құрылтай құжаттарының (шетелдік заңды тұлғалар үшін) электрондық көшірмелері;
3) мемлекеттік және (немесе) орыс тілдерінде меншік құқығын растайтын сатып алу-сату шартының немесе өзге де құжаттың электрондық көшірмесі немесе нотариалды куәландырылған сатып алу-сату шартының немесе ресми аудармасы бар ағылшын тілінде меншік құқығын растайтын өзге де құжаттың электрондық көшірмесі (шетелдік жеке және заңды тұлғалар үшін);
4) әуе кемесіне ортақ меншік құқығындағы үлесті әуе кемесіне меншікке қатысушы болып табылмайтын тұлғаға сату кезінде (үлестік меншік кезінде) үлестік меншікке қатысушылардың жазбаша келісімін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
5) жалдау, лизинг, мүліктік жалдау шартының, әуе кемесін мемлекеттік және (немесе) орыс тілдерінде пайдалану құқығын растайтын өзге де құжаттың электрондық көшірмесі немесе нотариалды куәландырылған жалдау, лизинг, мүліктік жалдау шартының, әуе кемесін ағылшын тілінде пайдалану құқығын растайтын өзге де құжаттың ресми аудармасы бар электрондық көшірмесі (шетелдік жеке және заңды тұлғалар үшін);
6) азаматтық әуе кемесін қабылдау-тапсыру актісінің электрондық көшірмесі;
әуе кемесінің мақсаты өзгерген кезде, оны қайта жабдықтағаннан кейін:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес әуе кемесін мемлекеттік тіркеуге өтінім;
2) азаматтық әуе кемесін қайта жабдықтау құқығына арналған құжаттардың электрондық көшірмесі;

9) письмо заявителя либо завода-изготовителя с приложением документов, подтверждающие установку:
серийного (заводского) номера воздушного судна, указанного на опознавательных табличках завода-изготовителя;
опознавательная табличка, на которой указаны государственный и регистрационный опознавательные знаки;
местонахождение государственных и регистрационных опознавательных знаков воздушного судна;
при наличии подтверждение правильной кодировки 24-битого адреса воздушного судна.
для внесения изменений в свидетельство о государственной регистрации гражданского воздушного судна:
При изменении собственника (владельца) гражданского воздушного судна и (или) его наименования и (или) его фамилии, имени, отчества (при его наличии);
эксплуатанта гражданского воздушного судна и (или) его наименования либо срока действия Свидетельства о государственной регистрации:
1) заявка на государственную регистрацию воздушного судна согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) электронная копия учредительного документа (для юридических лиц) или электронные копии документа, удостоверяющих личность (для иностранных физических лиц) либо нотариально заверенных учредительных документов (для иностранных юридических лиц);
3) электронная копия договора купли-продажи или иного документа, подтверждающего право собственности на государственном и (или) русском языках или электронная копия нотариально заверенного договора купли-продажи или иного документа, подтверждающего право собственности на английском языке с официальным переводом (для иностранных физических и юридических лиц);
4) электронная копия документа подтверждающего, письменное согласие участников долевой собственности при продаже доли в праве общей собственности на воздушное судно лицу, не являющийся участником собственности на воздушное судно (при долевой собственности);
5) электронная копия договора аренды, лизинга, имущественного найма, иного документа, подтверждающего право пользования воздушным судном на государственном и (или) русском языках или электронная копия нотариально заверенного договора аренды, лизинга, имущественного найма, иного документа, подтверждающего право пользования воздушным судном на английском языке с официальным переводом (для иностранных физических и юридических лиц);
6) электронная копия акта приема-передачи гражданского воздушного судна;
При изменении назначения воздушного судна, после его переоборудования:
1) заявка на государственную регистрацию воздушного судна согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) электронная копия документов на право переоборудования гражданского воздушного судна;

3) азаматтық әуе кемесін қайта жабдықтау бойынша жүргізілген жұмыстар актісінің электрондық көшірмесі;
4) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әуе кемесінің техникалық жай-күйін тексеру актісінің электрондық көшірмесі;
5) құрылтай құжатының (заңды тұлғалар үшін) электрондық көшірмесі немесе жеке басты куәландыратын құжаттың (шетелдік жеке тұлғалар үшін) не нотариат куәландырған құрылтай құжаттарының (шетелдік заңды тұлғалар үшін) электрондық көшірмелері қоса беріледі.
2. Әуе кемесін мемлекеттік тізілімнен шығару туралы куәлік беру.
1) осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінімнің электрондық көшірмесі немесе осы Қағидаларға 6-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кейіннен алып тастай отырып, азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті "UN" ұлттық тану белгісінен "UP" мемлекеттік және тіркеу тану белгісіне ауыстыруға өтінімнің және "UN" ұлттық тану белгісімен мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің түпнұсқасының электрондық көшірмесі;
2) әуе кемесінің меншік құқығының шет мемлекетке (жеке, заңды тұлғаға) өткендігін растайтын құжат немесе әуе кемесін Мемлекеттік тізілімнен шығаруға мүмкін жағдайлар қарастырған өзге де құжат немесе олардың электрондық көшірмелері;
3) меншік иесі Қазақстан Республикасының бейрезиденті болған жағдайда жеке тұлғаның тұлғаны куәландыратын құжаттарының немесе өтініш иесі – Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтамасының (куәлік) электрондық көшірмесі;
4) әуе кемесі кепілде тұрған жағдайда кепіл ұстаушының оның тізілімнен шығарылуына жазбаша келісімінің электрондық көшірмесі;
5) Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 9 наурыздағы № 123 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6868 болып тіркелген) Әуе кемелерін есептен шығару қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептен шығарып тастау актісінің электрондық көшірмесі (әуе кемесі есептен шығарылған кезде);
6) әуе кемесін кәдеге жарату туралы құжаттардың электрондық көшірмесі немесе олардың көшірмелері (әуе кемесі есептен шығарылған кезде);
7) әуе кемесінен айырым белгілерді алып тастау туралы актісінің электрондық көшірмесі және оны растайтын фотосуреттер (әуе кемесін есептен шығару жағдайларын қоспаған кезде).
9
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) өтініш беруші ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;

3) электронная копия акта проведенных работ по переоборудованию гражданского воздушного судна;
4) электронная копия акта проверки технического состояния воздушного судна по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
5) электронная копия учредительного документа (для юридических лиц) или электронные копии документа, удостоверяющих личность (для иностранных физических лиц) либо нотариально заверенных учредительных документов (для иностранных юридических лиц);
2. Выдача свидетельства об исключении воздушного судна из Государственного реестр.
1) электронная копия заявки по форме согласно приложению 6, либо электронная копия заявки на замену свидетельства о государственной регистрации гражданского воздушного судна с национального опознавательного знака "UN" на государственный и регистрационный опознавательные знаки "UP" с последующим его исключением по форме согласно приложению 6-1 к настоящим Правилам и оригинала Свидетельства о государственной регистрации" с национальным опознавательным знаком "UN";
2) электронные копии документов, подтверждающих переход права собственности воздушного судна к иностранному государству (физическому, юридическому лицу) или документ, предусмотренный случаями, при которых воздушное судно исключается из Государственного реестра или их копии;
3) в случае, когда собственник является нерезидентом Республики Казахстан: электронную копию документов, удостоверяющих личность физического лица или Справку (свидетельство) о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица-заявителя;4) электронная копия письменного согласия залогодержателя на исключение воздушного судна, если оно находится в залоге;
5) электронная копия акта на списание (в случае списания гражданского воздушного судна) по форме согласно приложению 1 к Правилам списания воздушных судов, утвержденных приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 9 марта 2011 года № 123 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6868);
6) электронная копия документов об утилизации воздушного судна или их копии (в случае списания воздушного судна);
7) электронная копия акта о снятии опознавательных знаков с воздушного судна и подтверждающие фотоснимки (за исключением случаев списания воздушного судна).
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных заявителем и (или) данных (сведений), содержащихся в них;

2) өтініш берушінің және (немесе) ұсынылған материалдардың, деректер мен мәліметтердің осы Қағидалардың, ұшуға жарамдылығы нормаларының, Заңның талаптарына сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) болған жағдайда;
4) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады.
10
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары интернет-ресурста орналастырылған:
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамы www.caakz.com
Көрсетілетін қызметті алушының алу мүмкіндігі бар:
ЭЦҚ болған жағдайда портал арқылы электрондық нысанда мемлекеттік қызмет көрсету;
Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға болады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының телефоны: 1414, 8 800 080 7777.
Бұйрыққа
2-қосымша
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемелерін және
оларға құқықтарды мемлекеттік
тіркеу қағидаларына
11-қосымша
Рәміз Уәкілетті ұйымның атауы Уәкілетті ұйымның мекенжайы ПИЛОТСЫЗ АВИАЦИЯЛЫҚ ЖҮЙЕСІН ЕСЕПКЕ АЛУ ТУРАЛЫ КУӘЛІК СВИДЕТЕЛЬСТВО О ПОСТАНОВКЕ НА УЧЕТ БЕСПИЛОТНОЙ АВИАЦИОННОЙ СИСТЕМЫ №
1. Пилотсыз авиациялық жүйесінің үлгісі, моделі
Тип, модель беспилотной авиационной системы
2. Сериялық нөмірі, тағайындауы
Серийный номер, назначение
3. Пилотсыз авиациялық жүйесінің дайындаушысы және оның реквизиттері
Изготовитель беспилотной авиационной системы и его реквизиты
4. Пилотсыз авиациялық жүйесінің меншік иесі, адресі
Собственник беспилотной авиационной системы, адрес
5. Пилотсыз авиациялық жүйесінің пайдаланушысы, адресі
Эксплуатант беспилотной авиационной системы, адрес
6. Пилотсыз авиациялық жүйесінің негіздеудің орны
Место базирования беспилотной авиационной системы
7. Пилотсыз авиациялық жүйесінің қолданушысының (пайдаланушысының) немесе қатысушылардың телефоны, ұялы телефоны, факсі, e-mail
Телефон, сотовый телефон, факс, e-mail пользователя (эксплуатанта) или участников беспилотной авиационной системы

2) несоответствие заявителя и (или) представленных материалов, данных и сведений, требованиям настоящих Правил, нормам летной годности, Закона;
3) в отношении заявителя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения услуги;
4) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе:
Акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана" www.caakz.com
Услугополучатель имеет возможность получения:
государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП;
информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Телефон Единого контакт центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 2 к приказу
Приложение 11
к Правилам государственной
регистрации гражданских
воздушных судов
Республики Казахстан
и прав на них
Форма
Символ Наименование уполномоченной организации Адрес уполномоченной организации ПИЛОТСЫЗ АВИАЦИЯЛЫҚ ЖҮЙЕСІН ЕСЕПКЕ АЛУ ТУРАЛЫ КУӘЛІК СВИДЕТЕЛЬСТВО О ПОСТАНОВКЕ НА УЧЕТ БЕСПИЛОТНОЙ АВИАЦИОННОЙ СИСТЕМЫ
№
1. Пилотсыз авиациялық жүйесінің үлгісі, моделі
Тип, модель беспилотной авиационной системы
2. Сериялық нөмірі, тағайындауы
Серийный номер, назначение
3. Пилотсыз авиациялық жүйесінің дайындаушысы және оның реквизиттері
Изготовитель беспилотной авиационной системы и его реквизиты
4. Пилотсыз авиациялық жүйесінің меншік иесі, адресі
Собственник беспилотной авиационной системы, адрес
5. Пилотсыз авиациялық жүйесінің пайдаланушысы, адресі
Эксплуатант беспилотной авиационной системы, адрес
6. Пилотсыз авиациялық жүйесінің негіздеудің орны
Место базирования беспилотной авиационной системы
7. Пилотсыз авиациялық жүйесінің қолданушысының (пайдаланушысының) немесе қатысушылардың телефоны, ұялы телефоны, факсі, e-mail
Телефон, сотовый телефон, факс, e-mail пользователя (эксплуатанта) или участников беспилотной авиационной системы

8. Пилотсыз авиациялық жүйесінің планерінің және қозғалтқышының нөмірі
Номер планера и двигателя беспилотной авиационной системы
9. Пилотсыз авиациялық жүйесінің қолдану мақсаты
Цель применения беспилотной авиационной системы
10. Осымен жоғарыда көрсетілген қашықтықтан ұшу авиациялық жүйесінің тиісті түрде Қазақстан Республикасының заңнамасына және Халықаралық азаматтық авиация туралы Конвенцияға (Чикаго, 1944 ж.) сәйкес есепке алынғандығын куәландырылады.
Настоящим удостоверяется, что вышеупомянутое дистанционно пилотируемая авиационная система должным образом учтено в соответствии с законодательством Республики Казахстан и Конвенцией о международной гражданской авиации (Чикаго, 1944 г.).
11. Куәліктің қолданылу мерзiмi: ____________________ дейiн
Срок действия свидетельства до: _____________________________
Мөр орны (болған жағдайда) Уәкілетті ұйымның қызметшісі немесе оның уәкілеттік берген тұлғасы
Место печати (при его наличии) Служащий уполномоченной организации либо лица, им уполномоченного
Берiлген күнi:
Дата выдачи:
Бұйрыққа
3-қосымша
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемелерін және
оларға құқықтарды мемлекеттік
тіркеу қағидаларына
12-қосымша
Қазақстан Республикасы азаматтық авиациясының пилотсыз авиациялық жүйелерінің тізілімі (есепке алу күніндегі пилотсыз авиациялық жүйелер туралы ақпарат)
1
2
3
4
Пилотсыз авиациялық жүйесінің куәлігінің нөмірі
Есепке алу күні
Пилотсыз авиациялық жүйесінің моделі
Пилотсыз авиациялық жүйесінің зауыттық (сериялық) нөмірі
5
6
7
8
Пилотсыз авиациялық жүйесінің иесі, мекенжайы
Пилотсыз авиациялық жүйесінің пайдаланушысы, мекенжайы
Пилотсыз авиациялық жүйесінің орналасқан орны
Пилотсыз авиациялық жүйесінің қолдану мақсаты
9
10
11
12
Пилотсыз авиациялық жүйесінің Қазақстан Республикасы азаматтық авиациясының пилотсыз авиациялық жүйелерінің тізілімінен шығуы туралы куәлік нөмірі
Пилотсыз авиациялық жүйесінің Қазақстан Республикасы азаматтық авиациясының пилотсыз авиациялық жүйелерінің тізілімінен шығуы күні
Қазақстан Республикасы азаматтық авиациясының пилотсыз авиациялық жүйелерінің тізіліміне жазуды енгізген уәкілетті ұйымның лауазымдық тұлғасының қолы және Тегі Аты Әкесінің аты (болған жағдайда)
Пилотсыз авиациялық жүйесінің есепке алу куәлігін алған тұлғаның қолы, Тегі Аты Әкесінің аты (болған жағдайда), лауазымы және күні
Бұйрыққа
4-қосымша
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемелерін және
оларға құқықтарды мемлекеттік
тіркеу қағидаларына
13-қосымша
Нысан
Пилотсыз авиациялық жүйесін есепке алу өтініші
1
Өтініш беруші туралы мәлімет:
1.1
Заңды/жеке тұлғаның Т.А.Ә. (болған жағдайда) толық атауы
1.2
Жұмыс мекен-жайы
1.3
Индекс
1.4
Жұмыс/үй тел.
1.5
Ұялы тел.
1.6
Факс
1.7
Эл. мекен-жай
1.8
Өтініш берушінің БСН/ЖСН
1.9
Құжатты беру күні
2
Пилотсыз авиациялық жүйе туралы мәлімет
2.1
Бұрынғы есеп нөмірі
2.2
Пилотсыз авиациялық жүйесінің өндіруші
2.3
Пилотсыз авиациялық жүйесінің үлгісі
2.4
Пилотсыз авиациялық жүйесінің өндіру күні
2.5
Пилотсыз авиациялық жүйесінің сериалық нөмірі
2.6
Пилотсыз авиациялық жүйесінің қозғалтқыш нөмірі
2.7
Пилотсыз авиациялық жүйесінің ең жоғарғы ұшу массасы
2.8
Пилотсыз авиациялық жүйесінің типі
Ұшақ
Мульти роторлық
Тік ұшақ
Гибрид
Лауазымы (қолы) Мөр орны (болған жағдайда)
Тегі Аты Әкесінің аты (болған жағдайда)
Бұйрыққа
5-қосымша
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемелерін және
оларға құқықтарды мемлекеттік
тіркеу қағидаларына

8. Пилотсыз авиациялық жүйесінің планерінің және қозғалтқышының нөмірі
Номер планера и двигателя беспилотной авиационной системы
9. Пилотсыз авиациялық жүйесінің қолдану мақсаты
Цель применения беспилотной авиационной системы
10. Осымен жоғарыда көрсетілген қашықтықтан ұшу авиациялық жүйесінің тиісті түрде Қазақстан Республикасының заңнамасына және Халықаралық азаматтық авиация туралы Конвенцияға (Чикаго, 1944 ж.) сәйкес есепке алынғандығын куәландырылады.
Настоящим удостоверяется, что вышеупомянутое дистанционно пилотируемая авиационная система должным образом учтено в соответствии с законодательством Республики Казахстан и Конвенцией о международной гражданской авиации (Чикаго, 1944 г.).
11. Куәліктің қолданылу мерзiмi: ____________________ дейiн
Срок действия свидетельства до: _____________________________
Мөр орны (болған жағдайда) Уәкілетті ұйымның қызметшісі немесе оның уәкілеттік берген тұлғасы
Место печати (при его наличии) Служащий уполномоченной организации либо лица, им уполномоченного
Берiлген күнi:
Дата выдачи:
Приложение 3 к приказу
Приложение 12
к Правилам государственной
регистрации гражданских
воздушных судов
Республики Казахстан
и прав на них
Форма
Реестр
беспилотных авиационных систем гражданской авиации Республики Казахстан (информация о беспилотных авиационных системах на дату учета)
1
2
3
4
Номер свидетельства беспилотной авиационной системы
Дата постановки на учет
Модель беспилотной авиационной системы
Заводской (серийный) номер беспилотной авиационной системы
5
6
7
8
Собственник беспилотной авиационной системы, адрес
Эксплуатант беспилотной авиационной системы, адрес
Место базирования беспилотной авиационной системы
Цель применения беспилотной авиационной системы
9
10
11
12
Номер свидетельства об исключении из Реестра беспилотных авиационных систем гражданской авиации Республики Казахстан
Дата исключения из Реестра беспилотных авиационных систем гражданской авиации Республики Казахстан
Подпись, Фамилия Имя Отчество (при его наличии) служащего уполномоченной организации, внесшего запись в Реестр беспилотных авиационных систем гражданской авиации Республики Казахстан
Подпись, Фамилия Имя Отчество (при его наличии), должность и дата лица, получившего свидетельства беспилотной авиационной системы
Приложение 4 к приказу
Приложение 13
к Правилам государственной
регистрации гражданских
воздушных судов
Республики Казахстан
и прав на них
Форма
Заявка
на учет беспилотной авиационной системы
1
Сведения о заявителе:
1.1
Полное название юр./Ф.И.О. (при его наличии) физ. лица
1.2
Рабочий адрес
1.3
Индекс
1.4
Раб./дом. тел.
1.5
Моб.тел
1.6
Факс
1.7
Эл. адрес
1.8
БИН/ИИН заявителя
1.9
Дата выдачи документа
2
Сведения о беспилотной авиационной системе
2.1
Предыдущий учетный номер
2.2
Производитель беспилотной авиационной системы
2.3
Модель беспилотной авиационной системы
2.4
Дата выпуска беспилотной авиационной системы
2.5
Серийный номер беспилотной авиационной системы
2.6
Номер двигателя беспилотной авиационной системы
2.7
Максимальная взлетная масса беспилотной авиационной системы
2.8
Количество беспилотных воздушных судов
2.9
Тип беспилотной авиационной системы
Самолет
Мульти роторный
Вертолет
Гибрид
Должность (подпись) Место печати (при его наличии)
Фамилия Имя Отчество (при его наличии)
Приложение 5 к приказу