"Пайдаланушылардың сыныпталмайтын және уақытша әуеайлақтарды (тікұшақ айлақтарын), қону алаңдарын есепке алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 желтоқсандағы № 578 және Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2011 жылғы 3 ақпандағы № 55 бірлескен бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 2023 жылғы 24 наурыздағы № 179 және Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің м.а. 2023 жылғы 30 наурыздағы № 244 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 31 наурызда № 32197 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Пайдаланушылардың сыныпталмайтны және уақытша әуеайлақтарды (тікұшақ айлақтарын), қону алаңдарын есепке алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 желтоқсандағы № 578 және Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2011 жылғы 3 ақпандағы № 55 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6789 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Пайдаланушылардың сертификатталмайтын әуеайлақтарды (тікұшақ айлақтарын), уақытша әуеайлақтарды (тікұшақ айлақтарын) және қону алаңдарын есепке алу қағидаларын бекіту туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 67-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Пайдаланушылардың сертификатталмайтын әуеайлақтарды (тікұшақ айлақтарын), уақытша әуеайлақтарды (тікұшақ айлақтарын) және қону алаңдарын есепке алу қағидалары бекітілсін.";
Көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген Пайдаланушылардың сыныпталмайтын және уақытша әуеайлақтарды, қону алаңдарын есепке алу қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Азаматтық авиация комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.

О внесении изменений в совместный приказ исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 23 декабря 2010 года № 578 и Министра обороны Республики Казахстан от 3 февраля 2011 года № 55 "Об утверждении Правил по учету эксплуатантами не классифицируемых и временных аэродромов (вертодромов), посадочных площадок"
Совместный приказ и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 24 марта 2023 года № 179 и и.о. Министра обороны Республики Казахстан от 30 марта 2023 года № 244. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 марта 2023 года № 32197
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 23 декабря 2010 года № 578 и Министра обороны Республики Казахстан от 3 февраля 2011 года № 55 "Об утверждении Правил по учету эксплуатантами не классифицируемых и временных аэродромов (вертодромов), посадочных площадок" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6789) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил по учету эксплуатантами несертифицируемых аэродромов (вертодромов), временных аэродромов (вертодромов) и посадочных площадок";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 3 статьи 67 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" ПРИКАЗЫВАЕМ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила по учету эксплуатантами несертифицируемых аэродромов (вертодромов), временных аэродромов (вертодромов) и посадочных площадок.";
Правила по учету эксплуатантами не классифицируемых и временных аэродромов, посадочных площадок, утвержденные указанным совместным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему совместному приказу.
2. Комитету гражданской авиации Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.

4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
міндетін атқарушы
__________Р. Жаксылыков
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрінің міндетін атқарушы
__________И. Шархан
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
міндетін атқарушы
2023 жылғы 30 наурыздағы
№ 244 мен
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министрі міндетін
атқарушының
2023 жылғы 24 наурыздағы
№ 179
Бірлескен бұйрыққа қосымша
Қазақстан Республикасының
Көлік және коммуникация
министрінің міндетін
атқарушының
2010 жылғы 23 желтоқсандағы
№ 578
және Қазақстан
Республикасының
Қорғаныс министрінің
2011 жылғы 3 ақпандағы № 55
бірлескен бұйрығымен
бекітілген
Пайдаланушылардың сертификатталмайтын әуеайлақтарды (тікұшақ айлақтарын), уақытша әуеайлақтарды (тікұшақ айлақтарын), қону алаңдарын есепке алу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Пайдаланушылардың сертификатталмайтын әуеайлақтарды (тікұшақ айлақтарын), уақытша әуеайлақтарды (тікұшақ айлақтарын) және қону алаңдарын есепке алу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 67-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және пайдаланушылардың сертификатталмайтын әуеайлақтарды (тікұшақ айлақтарын), уақытша әуеайлақтарды (тікұшақ айлақтарын) және қону алаңдарын есепке алу тәртібін айқындайды
2. Сертификатталмайтын әуеайлақтарды (тікұшақ айлақтарын), уақытша әуеайлақтарды (тікұшақ айлақтарын) және қону алаңдарын есепке алу сертификатталмайтын әуеайлақтарды (тікұшақ айлақтарын), уақытша әуеайлақтарды (тікұшақ айлақтарын) және қону алаңдарын пайдаланушыларға немесе иелеріне (меншік иелеріне) жүктеледі.
3. Есепке алу объектілері әуе кемелерінің ұшуын, қонуын, рульдеуін, тұрағын және қызмет көрсетуін қамтамасыз ету үшін арнайы дайындалған сертификатталмайтын әуеайлақтар (тікұшақ айлақтары), уақытша әуеайлақтар (тікұшақ айлақтары) және қону алаңдары болып табылады.
2-тарау. Пайдаланушылардың сертификатталмайтын әуеайлақтарды (тікұшақ айлақтарын), уақытша әуеайлақтарды (тікұшақ айлақтарын) және қону алаңдарын есепке алуы
4. Пайдаланушылар сертификатталмайтын әуеайлақтарды (тікұшақ айлақтарын), уақытша әуеайлақтарды (тікұшақ айлақтарын) және қону алаңдарын есепке алуды:
1) сертификатталмайтын әуеайлақтарға (тікұшақ айлақтарына), уақытша әуеайлақтарға (тікұшақ айлақтарына) және қону алаңдарына құқық белгілейтін құжаттар;
2) жер учаскесіне сәйкестендіру құжаттары болған кезде жүзеге асырады.

4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра обороны
Республики Казахстан
__________ Р. Жаксылыков
исполняющий обязанности
Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
__________ И. Шархан
Приложение
к совместному приказу
исполняющий обязанности
Министра обороны
Республики Казахстан
от 30 марта 2023 года № 244
и исполняющего обязанности
Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 24 марта 2023 года № 179
Утверждены
совместным приказом
исполняющего обязанности
Министра транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 23 декабря 2010 года № 578
и приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 3 февраля 2011 года № 55
Правила по учету эксплуатантами несертифицируемых аэродромов (вертодромов), временных аэродромов (вертодромов), посадочных площадок
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила по учету эксплуатантами несертифицируемых аэродромов (вертодромов), временных аэродромов (вертодромов) и посадочных площадок (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 67 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" и определяют порядок учета эксплуатантами несертифицируемых аэродромов (вертодромов), временных аэродромов (вертодромов) и посадочных площадок.
2. Учет несертифицируемых аэродромов (вертодромов), временных аэродромов (вертодромов) и посадочных площадок возлагается на эксплуатантов или владельцев (собственников) несертифицируемых аэродромов (вертодромов), временных аэродромов (вертодромов) и посадочных площадок.
3. Объектами учета являются несертифицируемые аэродромы (вертодромы), временные аэродромы (вертодромы) и посадочные площадки, специально подготовленные для обеспечения взлета, посадки, руления, стоянки и обслуживания воздушных судов.
Глава 2. Учет эксплуатантами несертифицируемых аэродромов (вертодромов), временных аэродромов (вертодромов) и посадочных площадок
4. Учет эксплуатантами несертифицируемых аэродромов (вертодромов), временных аэродромов (вертодромов) и посадочных площадок осуществляется при наличии:
1) правоустанавливающих документов на несертифицируемые аэродромы (вертодромы), временные аэродромы (вертодромы) и посадочные площадки;
2) идентификационных документов на земельный участок.

5. Есепке алу сертификатталмайтын әуеайлақтарды (тікұшақ айлақтарын), уақытша әуеайлақтарды (тікұшақ айлақтарын) және қону алаңдарын жеке есепке алу журналында (бұдан әрі - Журнал) жүргізіледі, осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша.
6. Журнал тігіледі және нөмірленеді, бұл туралы Журналдың соңғы бетінің артқы жағында тиісті жазу жазылады және пайдаланушының мөрі қойылады.
Пайдаланушылардың
сертификатталмайтын
әуеайлақтарды (тікұшақ
айлақтарын),
уақытша әуеайлақтарды
(тікұшақ
айлақтарын) және қону
алаңдарын
есепке алу қағидаларына
қосымша
нысан
Сертификатталмайтын әуеайлақтарды (тікұшақ айлақтарын), уақытша әуеайлақтарды (тікұшақ айлақтарын) және қону алаңдарын есепке алу журналы
Пайдаланушы __________________________________________________________________
Мәліметтер
Деректер
1.
Сертификатталатын әуеайлақтың (тікұшақ айлағының), уақытша әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) және қону алаңының атауы
2.
Сертификатталмайтын әуеайлақтың (тікұшақ айлағының), уақытша әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) және қону алаңының географиялық координаттары және орналасқан жері
3.
Сертификатталмайтын әуеайлақтың (тікұшақ айлағының), уақытша әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) және қону алаңының меншік иесі (иесі)
4.
Сертификатталмайтын әуеайлақтың (тікұшақ айлағының), уақытша әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) және қону алаңының мақсаты
5.
Техникалық сипаттамалары:
ұшу-қону жолағының өлшемдері;
ұшу-қону жолағының жабын түрі;
сертификатталмайтын әуеайлақтың (тікұшақ айлағының), уақытша әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) және қону алаңының техникалық дайындығы тексерілген соңғы күн
6.
Сертификатталмайтын әуеайлақтың (тікұшақ айлағының), уақытша әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) және қону алаңының қону және жарық-техникалық жүйелерімен (бар болған жағдайда) жабдықталуы
7.
Қабылданатын әуе кемелерінің түрлері

5. Учет ведется в отдельном журнале учета несертифицируемых аэродромов (вертодромов), временных аэродромов (вертодромов) и посадочных площадок (далее - Журнал), по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
6. Журнал прошивается и пронумеровывается, о чем в конце Журнала, на оборотной его стороне, делается соответствующая запись и ставится печать эксплуатанта.
Приложение
к Правилам по учету
эксплуатантами несертифицируемых
аэродромов (вертодромов),
временных аэродромов
(вертодромов)
и посадочных площадок
форма
Журнал учета несертифицируемых аэродромов (вертодромов), временных аэродромов (вертодромов) и посадочных площадок
Эксплуатант_____________________________________________________________
Сведения
Данные
1.
Наименование несертифицируемого аэродрома (вертодрома), временного аэродрома (вертодрома) и посадочной площадки
2.
Географические координаты и место расположения несертифицируемого аэродрома (вертодрома), временного аэродрома (вертодрома) и посадочной площадки
3.
Собственник (владелец) несертифицируемого аэродрома (вертодрома), временного аэродрома (вертодрома) и посадочной площадки
4.
Назначение несертифицируемого аэродрома (вертодрома), временного аэродрома (вертодрома) и посадочной площадки
5.
Технические характеристики:
размеры взлетно-посадочной полосы;
тип покрытия взлетно-посадочной полосы;
дата последней проверки технической готовности несертифицируемого аэродрома (вертодрома), временного аэродрома (вертодрома) и посадочной площадки
6.
Оборудование несертифицируемого аэродрома (вертодрома), временного аэродрома (вертодрома) и посадочной площадки посадочными и светотехническими системами (при наличии)
7.
Типы принимаемых воздушных судов