Ұлттық кеңістіктік деректер инфрақұрылымының мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерімен өзара іс-қимыл жасау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 2023 жылғы 30 наурыздағы № 114/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 31 наурызда № 32221 болып тіркелді
"Геодезия, картография және кеңістіктік деректер туралы" 2022 жылғы 21 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 23) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Ұлттық кеңістіктік деректер инфрақұрылымының мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерімен өзара іс-қимыл жасау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Геодезия және картография комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а.
Б. Мусин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының Индустрия
және инфрақұрылымдық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік күзет қызметі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи ресурстар министрлігі
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрінің м.а.
2023 жылғы 30 наурыздағы
№ 114/НҚ Бұйрыққа
қосымша
Ұлттық кеңістіктік деректер инфрақұрылымының мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерімен өзара іс-қимыл жасау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ұлттық кеңістіктік деректер инфрақұрылымының мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерімен өзара іс-қимыл жасау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Геодезия, картография және кеңістіктік деректер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 13-бабының 23) тармақшасына сәйкес әзірленді және Ұлттық кеңістіктік деректер инфрақұрылымының мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерімен өзара іс-қимыл жасау тәртібін анықтайды.

Об утверждении Правил взаимодействия Национальной инфраструктуры пространственных данных с информационными системами государственных органов
Приказ и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 30 марта 2023 года № 114/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 марта 2023 года № 32221
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2025.
В соответствии с подпунктом 23) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 21 декабря 2022 года "О геодезии, картографии и пространственных данных" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила взаимодействия Национальной инфраструктуры пространственных данных с информационными системами государственных органов.
2. Комитету геодезии и картографии Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан;
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2025 года.
И.о. министра цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Б. Мусин
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство обороны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Служба государственной охраны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии и
природных ресурсов
Республики Казахстан
Приложение к приказу
И.о. министра цифрового
развития, инноваций и
аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 30 марта 2023 года № 114/НҚ
Правила взаимодействия Национальной инфраструктуры пространственных данных с информационными системами государственных органов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила взаимодействия Национальной инфраструктуры пространственных данных с информационными системами государственных органов (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 23) пункта 13 Закона Республики Казахстан "О геодезии, картографии и пространственных данных" (далее – Закон) и определяют порядок взаимодействия Национальной инфраструктуры пространственных данных с информационными системами государственных органов.

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) геопортал – телекоммуникация құралдары арқылы кеңістіктік деректерге және кеңістіктік деректердің геосервистеріне қол жеткізуді қамтамасыз ететін ақпараттық жүйе;
2) кеңістіктік деректер – жергілікті жер объектілерінің орналасқан жері туралы мәліметтер қамтылатын, белгілі бір нысанда және координаттық есептеу жүйесінде ұсынылған ақпарат;
3) кеңістіктік деректердің геосервистері (бұдан әрі – геосервистер) – пайдаланушыға кеңістіктік деректермен және (немесе) метадеректермен операцияларды жүзеге асыру үшін құралдар беретін және дербес өнім немесе қосылатын сервис түрінде болатын электрондық ақпараттық ресурс;
4) кеңістіктік деректердің метадеректері – кеңістіктік деректер мен геосервистердің жинақтарын сипаттайтын ақпарат;
5) Ұлттық кеңістіктік деректердің инфрақұрылымы (бұдан әрі – ҰКДИ) – нысаны, орналасқан жері мен қасиеттері туралы мәліметтерді қамтитын, картографиялық негізде көрсетілген, оның ішінде координаттар пайдаланыла отырып ұсынылған кеңістіктік объектілер туралы деректер;
6) Ұлттық кеңістіктік деректер қоры (бұдан әрі – ҰКДҚ) – геодезиялық және картографиялық қызмет субъектілерінің одан әрі пайдалануы мақсатында есепке алынуға, ұзақ сақталуға жататын цифрлық және (немесе) аналогтық түрдегі кеңістіктік деректердің жалпымемлекеттік, салааралық маңызы, арнаулы және (немесе) салалық маңызы бар жиынтығы;
7) TMS, WMTS тайлдық сервистер – интернет арқылы географиялық байланған картаның фрагменттерін (тайлдарды) орындау уақыты белгіленіп есептелген қызмет көрсетуге арналған геосервистер;
8) WCS растрлық сервистері – геосервистерге арналған стандартты интерфейсті анықтау және әр өлшеу нүктесінде берілген мәндерден тұратын геокеңістіктік қамтуға интероперативті қол жетімділікті қамтамасыз ететін операциялар;
9) WFS векторлық сервистері – интернет желісі арқылы объектілер мен объектілердің қасиеттері деңгейінде географиялық ақпаратты беруге арналған геосервистер;
10) WMS растрлық сервистері – геосервистер, деректер негізінде картографиялық сервер жасаған географиялық байланысты кескіндерге интернет арқылы қызмет көрсетуге арналған олардың геоақпараттық жүйелер деректерінің базасы.
2-тарау. Ұлттық кеңістіктік деректер инфрақұрылымының мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерімен өзара іс-қимыл жасау тәртібі
3. ҰКДИ-ге мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерімен, оның ішінде кадастрлар, географиялық ақпараттық жүйелер мен ресурстар, геопорталдар, геосервистер (бұдан әрі – АЖ) өзара іс-қимылы картографиялық сервистер болған кезде жүзеге асырылады, оған мыналар кіреді: WFS векторлық сервистері, WMS, WCS растрлық сервистері, TMS, WMTS тайлдық сервистері.

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) геопортал – информационная система, обеспечивающая доступ к пространственным данным и геосервисам пространственных данных посредством средств телекоммуникаций;
2) пространственные данные – информация, содержащая сведения о местоположении объектов местности, представленная в определенной форме и координатной системе отсчета;
3) геосервисы пространственных данных (далее – геосервисы) – электронный информационный ресурс, предоставляющий пользователю инструменты для осуществления операций с пространственными данными и (или) метаданными и существующий в виде самостоятельного продукта или подключаемого сервиса;
4) метаданные пространственных данных – это информация, описывающая наборы пространственных данных и геосервисов;
5) Национальная инфраструктура пространственных данных (далее – НИПД) – данные о пространственных объектах, включающие сведения об их форме, местоположении и свойствах, отображенные на картографической основе, в том числе представленные с использованием координат;
6) Национальный фонд пространственных данных (далее - НФПД) – совокупность пространственных данных в цифровом и (или) аналоговом виде, имеющая общегосударственное, межотраслевое значение, специальное и (или) отраслевое значение и подлежащих учету, длительному хранению в целях их дальнейшего использования субъектами геодезической и картографической деятельности;
7) тайловые сервисы TMS, WMTS – геосервисы для обслуживания рассчитанных во время выполнения фрагментов (тайлов) карты с географической привязской через интернет;
8) растровые сервисы WCS – геосервисы, предназначенное для определение стандартного интерфейса и операции, обеспечивающие интероперальный доступ к гепространственным покрытиям, состоящим из данных представленных значениями в каждой точке измерения;
9) векторные сервисы WFS – геосервисы, предназначенное для передачи географической информации на уровне объектов и свойств объектов посредством сети интернет;
10) растровые сервисы WMS – геосервисы, предназначенное для обслуживания через интернет географически привязанных изображений, генерируемых картографическим сервером на основе данных их база данных геоинформационных систем.
Глава 2. Порядок взаимодействия Национальной инфраструктуры пространственных данных с информационными системами государственных органов
3. Взаимодействие НИПД с информационными системами государственных органов, включая кадастры, географические информационные системы и ресурсы, геопорталы, геосервисы (далее – ИС) осуществляется при наличии картографических сервисов в которые включаются: векторные сервисы WFS, растровые сервисы WMS, WCS, тайловые сервисы TMS, WMTS.

4. Мемлекеттік органдар өздері құрған кеңістіктік деректерді кеңістіктік деректердің жинағы және сервистері түрінде (бұдан әрі – кеңістіктік деректер) түрінде АЖ арқылы ҰКДИ мемлекеттік геопорталына ұсынады.
5. ҰКДИ мемлекеттік геопорталы "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 43-бабының 1-тармағына сәйкес қорғау бейінімен айқындалатын және мемлекеттік АЖ ақпараттық қауіпсіздігі жөніндегі бірлескен жұмыстар шартымен ресімделетін ақпараттық қауіпсіздік талаптары сақталған кезде АЖ-бен интеграцияланады.
6. Мемлекеттік органдар ҰКДИ мемлекеттік геопорталында авторизацияланады және осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген сервисті іздейді.
7. Мемлекеттік орган осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес АЖ арқылы ҰКДИ мемлекеттік геопорталына қосуға және интеграциялауға өтінім жібереді және интеграция шарттарын қабылдайды.
8. ҰКДҚ жүргізуге уәкілетті мемлекеттік кәсіпорын (бұдан әрі – мемлекеттік кәсіпорын) ҰКДИ мемлекеттік геопорталы арқылы мемлекеттік органнан өтінімнің келіп түскені туралы хабарлама алады және 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде өтінімнің толықтығы мен дұрыс толтырылуына тексеруді жүзеге асырады.
9. Өтінімді тексеру нәтижесі оң болған жағдайда мемлекеттік кәсіпорын 2 (екі) жұмыс күні ішінде мемлекеттік органға ҰКДҚ мемлекеттік геопорталының тестілік ортасына қол жеткізуді ұсынады және интеграциялық тестілеуді өткізу үшін АЖ қосады.
10. Толтырудың толықтығы мен дұрыстығына өтінім сәйкес келмеген жағдайда мемлекеттік кәсіпорын осы Қағидалардың 9-тармағында көрсетілген мерзімдерде, анықталған сәйкессіздіктерді жою үшін оларды мемлекеттік органға қайтарады.
11. Мемлекеттік орган 10 (он) жұмыс күні ішінде өтінімді пысықтауды жүзеге асырады және оны ҰКДҚ мемлекеттік геопорталы арқылы қайта қарауға жібереді.
Оң нәтиже алғанға дейін, мемлекеттік орган осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзімдерде сәйкессіздіктерді жояды және осы Қағидалардың 7, 8, 9 және 10-тармақтарында белгіленген тәртіппен мемлекеттік кәсіпорынға өтінімді қайта ұсынады.
12. АЖ ҰКДИ мемлекеттік геопорталымен интеграцияланғаннан кейін мемлекеттік орган осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ҰКДИ мемлекеттік геопорталында метадеректерді, кеңістіктік деректерді жариялауға арналған өтінімді мемлекеттік кәсіпорынға жібереді, сондай-ақ ҰКДИ мемлекеттік геопорталда осы Қағидаларға 3 және 4-қосымшаларға сәйкес кеңістіктік деректер мен сервистердің метадеректері мәндерінің құрылымы мен анықтамалығын (бұдан әрі - метадеректер мәліметтері) толтырады.

4. Государственные органы представляют созданные ими пространственные данные в виде наборов и сервисов пространственных данных (далее - пространственные данные) посредством ИС в государственный геопортал НИПД.
5. Государственный геопортал НИПД интегрируется с ИС при соблюдении требований информационной безопасности, определяемых профилем защиты и оформляемых договором совместных работ по информационной безопасности государственных ИС в соответствии с пунктом 1 статьи 43 Закона Республики Казахстан "Об информатизации".
6. Государственные органы авторизуются на государственном геопортале НИПД и производят поиск сервиса указанного в пункте 3 настоящих Правил.
7. Государственный орган через ИС направляет заявку на подключение и интеграцию к государственному геопорталу НИПД, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам и принимает условия интеграции.
8. Государственное предприятие, уполномоченное на ведение НФПД (далее – государственное предприятие) посредством государственного геопортала НИПД получает уведомление о поступлении заявки от государственного органа и в течение 20 (двадцати) рабочих дней осуществляет проверку заявки на полноту и правильность заполнения.
9. В случае положительного результата проверки заявки государственное предприятие в течение 2 (двух) рабочих дней предоставляет государственному органу доступ к тестовой среде государственного геопортала НИПД и подключает ИС для проведения тестирования интеграции.
10. При несоответствии заявки на полноту и правильность заполнения государственное предприятие в сроки, указанные в пункте 9 настоящих Правил, возвращает их государственному органу для устранения выявленных несоответствий.
11. Государственный орган в течение 10 (десяти) рабочих дней осуществляет доработку заявки и повторно направляет ее на рассмотрение посредством государственного геопортала НИПД.
До получения положительного результата, государственный орган в сроки, указанные в части первой настоящего пункта, устраняет несоответствия и повторно представляет заявку в государственному предприятию в порядке, установленном пунктами 7, 8, 9 и 10 настоящих Правил.
12. После интеграции ИС с государственным геопорталом НИПД, государственный орган направляет в государственное предприятие заявку на публикацию пространственных данных, метаданных на государственном геопортале НИПД, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, а также в государственном геопортале НИПД заполняет структуру и справочник значений метаданных пространственных данных и сервисов (далее – сведений метаданных) согласно приложениями 3 и 4 к настоящим Правилам.

13. Мемлекеттік кәсіпорын осы Қағидалардың 12-тармағында көрсетілген мемлекеттік органдардың өтінімі мен метадеректерінің мәліметтерін келіп түскен күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде тексеруді жүзеге асырады.
14. Өтінімді және метадеректер мәліметтерін тексеру оң нәтиже берген жағдайда мемлекеттік кәсіпорын 2 (екі) жұмыс күні ішінде, АЖ кеңістіктік деректерді, метадеректерді ҰКДИ мемлекеттік геопорталында жариялау үшін қолжетімділікті ашады.

13. Государственное предприятие осуществляет проверку заявки и сведений метаданных государственных органов, указанных в пункте 12 настоящих Правил, в течение 20 (двадцати) рабочих дней со дня поступления.
14. В случае положительного результата проверки заявки и сведений метаданных государственное предприятие в течение 2 (двух) рабочих дней открывает доступ для публикации пространственных данных, метаданных ИС в государственном геопортале НИПД.

15. Өтінім мен метадеректердің мәліметтері толтырудың толықтығы мен дұрыстығына сәйкес келмеген жағдайда мемлекеттік кәсіпорын анықталған сәйкессіздіктерді жою үшін оларды, осы Қағидалардың 14-тармағында көрсетілген мерзімдерде мемлекеттік органға қайтарады.
16. Мемлекеттік орган 15 (он бес) жұмыс күні ішінде АЖ-дағы сәйкессіздік себебін жояды және ҰКДИ мемлекеттік геопорталы арқылы мемлекеттік кәсіпорынға қайта тексеруге жібереді.

15. При несоответствии заявки и сведений метаданных на полноту и правильность заполнения государственное предприятие возвращает их в сроки, указанных в пункте 14 настоящих Правил, государственному органу для устранения выявленных несоответствий.
16. Государственный орган в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней устраняет причину несоответствия в ИС и повторно направляет на проверку в государственное предприятие посредством государственного геопортала НИПД.

3.10.
хаттама (өндірістік орта)
3.11.
өзара әреткеттесу контуры
3.12.
ЭҮШ-ке кіру мүмкіндігі бар ма
3.13.
берілген жүйе үшін VPN туннелі бар ма
3.14.
көлік ЭЦҚ жүйесінің ашық кілті сертификатын (Қазақстан Республикасының Ұлттық куәландырушы орталығы берген) тіркеңіз
3.15.
ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестігін сынау нәтижелері бойынша бекітілген актіні тіркеңіз (.doc, .docx, .pdf)
Мемлекеттік органнан: ______________________________________________________ (заңды тұлғаның уәкілілетті өкілінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы) м.о.
Ұлттық кеңістіктік деректер
инфрақұрылымының
мемлекеттік органдардың
ақпараттық жүйелерімен
өзара іс-қимыл жасау
қағидаларына 2-қосымша
Нысан
Ұлттық кеңістіктік деректер инфрақұрылымының мемлекеттік геопорталында кеңістіктік деректерді, метадеректерді жариялауға өтінім
Мемлекеттік орган туралы мәліметтер: _____________________________________ ____________________________________________________________________________ (АЖ арқылы кеңістіктік деректерді, метадеректерді беретін Қазақстан Республикасының орталық мемлекеттік органының немесе жергілікті атқарушы органының атауы) Ұлттық кеңістіктік деректер инфрақұрылымының мемлекеттік геопорталында (бұдан әрі – ҰКДИ геопорталы) жарияланатын немесе жаңартылатын кеңістіктік деректерді, метадеректерді қамтитын ақпараттық жүйенің (бұдан әрі – АЖ) жалпы мәліметтері: ____________________________________ ___________________________________________________________________________ жариялау немесе жаңарту бойынша әрекет түрі: _________________________________ ___________________________________________________________________________ (бастапқы АЖ жариялау немесе бұрынғы АЖ-ды жаңарту) АЖ атауы: __________________________________________________________________ АЖ мақсаты: _______________________________________________________________ __________________________________________________________________________ (кеңістіктік деректерді, метадеректерді құру немесе жаңарту негізі) _____________________________________________________________________ (кеңістіктік деректер, метадеректер жаңартылған жағдайда алдыңғы өтінімнің нөмірі мен күні) ҰКДИ геопорталында жарияланатын немесе жаңартылатын АЖ-ға кіру мекенжайы: ___________________________________________________________ ҰКДИ геопорталында кеңістіктік деректерді, метадеректерді жариялауға немесе жаңартуға электрондық өтінім жібере отырып, ҰКДИ геопорталының геосервистерін пайдалана отырып, кеңістіктік деректерге, метадеректерге еркін және өтеусіз қол жеткізу шартымен келісемін.
Ұлттық кеңістіктік деректер
инфрақұрылымының
мемлекеттік органдардың
ақпараттық жүйелерімен
өзара іс-қимыл жасау
қағидаларына 3-қосымша
Кеңістіктік деректер мен сервистердің метадеректерінің құрылымы
Р/с
Кеңістіктік деректер мен қызметтердің метадеректерінің атауы
Міндеттемелік белгісі *
Көптік **
Деректер түрі (жол ұзындығы)
1
Атауы
М
мәтіндік
(500)
2
Әкімшілік-аумақтық тиесілігі
М
К
мәтіндік
3
Сипаттама
М
мәтіндік
4
Санат
М
мәтіндік
5
Кілт сөздер
МЕ
К
мәтіндік
6
Күн түрі
М
мәтіндік
7
Күні
М
күні
8
Құқық иесі
М
мәтіндік
9
Лицензия
М
мәтіндік
10
Деректер сапасы туралы ақпарат
М
мәтіндік
11
Метадеректердің авторы
М
мәтіндік
12
Шектеулер
М
мәтіндік
13
Қол жеткізу шарттары
МЕ
мәтіндік
14
Редакция нөмірі (нұсқасы)
МЕ
мәтіндік
15
Деректерді құру мақсаты
МЕ
мәтіндік
16
Уақыт аралығының басталуы
Ш
күні
17
Уақыт аралығының соңы
Ш
күні
18
Деректерді жаңарту жиілігі
М
мәтіндік
19
Кеңістіктік бейнелеу түрі
М
мәтіндік
20
Қосымша ақпарат
МЕ
мәтіндік
21
Жаһандық идентификатор
М
UUID
22
Деректер тілі
М
мәтіндік
23
Кеңістіктік деректерді, жиынтықтарды және кеңістіктік деректер қызметтерін құру күні
М
күні
* М – міндетті; Ш – шартты; МЕ – міндетті емес; ** К – көпше.
Ұлттық кеңістіктік деректер
инфрақұрылымының
мемлекеттік органдардың
ақпараттық жүйелерімен
өзара іс-қимыл жасау
қағидаларына 4-қосымша
Кеңістіктік деректер мен сервистердің метадеректері мәндерінің анықтамалықтары
Метадеректер, кеңістіктік деректер және қызметтер жазбасының атауы негізгі атау
Жол мәндері
Код
Түрі
құрылған күні
1
жарияланған күні
2
жаңарту күні
3
Метадеректер, кеңістіктік деректер және қызметтер жазбасының атауы негізгі атау
Өріс мәндері
Код
жер бедері
1
гидрография
2
елді мекендер
3
жер учаскелері
4
көлік желісі
5
өсімдік жамылғысы
6
әкімшілік-аумақтық бірліктердің шекаралары
7
географиялық объектілердің атаулары
8
геология
9
аэрофототүсірілім және ғарыштық түсірілім
10
әлеуметтік нысандар
11
инженерлік коммуникациялар
12
қоршаған орта
13
ауыл шаруашылығы
14
кеңейтілетін анықтамалық

3.10.
протокол (промышленная среда)
3.11.
контур взаимодействия
3.12.
имеется ли доступ до ШЭП
3.13.
имеется ли VPN-туннель для данной системы
3.14.
прикрепите сертификат открытого ключа транспортной ЭЦП системы (выданных Национальным удостоверяющим центром Республики Казахстан)
3.15.
прикрепите акт по результатом испытаний на соответствие требованиям информационной безопасности (.doc, .docx, .pdf)
От государственного органа: _____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) уполномоченного
представителя государственного органа, подпись)
м.п.
Приложение 2
к Правилам взаимодействия
Национальной инфраструктуры
пространственных данных
с информационными
системами государственных органов
Форма
Заявка на публикацию пространственных данных, метаданных на
государственном геопортале Национальной инфраструктуры
пространственных данных
Сведения о государственном органе: _________________________________________
______________________________________________________________________________
(наименование центрального государственного органа или местного исполнительного
органа Республики Казахстан, передающего пространственные данные, метаданные
через ИС)
Общие сведения информационной системы, содержащей пространственные данные,
метаданные (далее – ИС), которые будут публиковаться или обновляться на государственном
геопортале Национальной инфраструктуры пространственных данных (далее – геопортал
НИПД):
______________________________________________________________________________
вид действия по публикацию или обновлению: ______________________________________
______________________________________________________________________________
(первичное публикация ИС или обновление ранее ИС)
наименование ИС:_______________________________________________________________
назначение ИС:__________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(основание создания или обновления пространственных данных, метаданных)
_______________________________________________________________________________
(номер и дата предыдущей заявки в случае обновления пространственных данных,
метаданных)
Адрес доступа к ИС, который будет публиковаться или обновляться на геопортале
НИПД: _________________________________________________________________________
Отправив электронную заявку на публикацию или обновление пространственных
данных, метаданных на геопортале НИПД, согласен с условием свободного и безвозмездного
доступа к пространственным данным, метаданным с использованием геосервисов геопортала
НИПД.
Приложение 3
к Правилам взаимодействия
Национальной инфраструктуры
пространственных данных
с информационными системами
государственных органов
Структура метаданных пространственных данных и сервисов
№ п/п
Наименование метаданных пространственных данных и сервисов
Признак обязательности *
Множественность **
Тип данных (длина поля)
1
Название
О
текстовое (500)
2
Административно-территориальная принадлежность
О
М
текстовое
3
Описание
О
текстовое
4
Категория
О
текстовое
5
Ключевые слова
Н
М
текстовое
6
Тип даты
О
текстовое
7
Дата
О
дата
8
Правообладатель
О
текстовое
9
Лицензия
О
текстовое
10
Информация о качестве данных
О
текстовое
11
Автор метаданных
О
текстовое
12
Ограничения
О
текстовое
13
Условия доступа
Н
текстовое
14
Номер редакции (версии)
Н
текстовое
15
Цель создания данных
Н
текстовое
16
Начало временного промежутка
У
дата
17
Конец временного промежутка
У
дата
18
Частота обновления данных
О
текстовое
19
Тип пространственного представления
О
текстовое
20
Дополнительная информация
Н
текстовое
21
Глобальный идентификатор
О
UUID
22
Язык данных
О
текстовое
23
Дата создания пространственных данных, наборов и сервисов пространственных данных
О
дата
* О – обязательное;
У – условное;
Н – необязательное;
** М – множественное.
Приложение 4
к Правилам взаимодействия
Национальной инфраструктуры
пространственных данных
с информационными системами
государственных органов
Справочник значений метаданных пространственных данных и сервисов
Наименование записи метаданных, пространственных данных и сервисов ключевое имя
Значения полей
Код
Тип
дата создания
1
дата публикации
2
дата обновления
3
Наименование записи метаданных, пространственных данных и сервисов ключевое имя
Значения полей
Код
рельеф местности
1
гидрография
2
населенные пункты
3
земельные участки
4
транспортная сеть
5
растительность
6
границы административно-территориальных единиц
7
наименования географических объектов
8
геология
9
аэрофотосъемки и космосъемки
10
социальные объекты
11
инженерные коммуникации
12
окружающая среда
13
сельское хозяйство
14
расширяемый справочник