"Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясы ұйымдарының авиациялық қауіпсіздік қызметтерінің басшылары мен мамандары лауазымдарының тізбесін, сондай-ақ осындай лауазымдарға қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 322 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 2023 жылғы 7 сәуірдегі № 221 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 10 сәуірде № 32268 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясы ұйымдарының авиациялық қауіпсіздік қызметтерінің басшылары мен мамандары лауазымдарының тізбесін, сондай-ақ осындай лауазымдарға қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 322 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11440 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 1-тармағының 41-55) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясы ұйымдарының авиациялық қауіпсіздік қызметінің басшылары мен мамандары лауазымдарының тізбесі;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясы ұйымдарының авиациялық қауіпсіздік қызметінің басшылары мен мамандарының лауазымдарына қойылатын біліктілік талаптары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрыққа 1 және 2-қосымшалар осы бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Азаматтық авиация комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің жетекшілік ететін вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрінің міндетін атқарушы
А. Бейспеков
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары
білім министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік күзет қызметі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің міндетін атқарушы
2023 жылғы 7 сәуірдегі
№ 221 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және
даму министрінің міндетін
атқарушының
2015 жылғы 26 наурыздағы
№ 322 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясы ұйымдарының авиациялық қауіпсіздік қызметтерінің басшылары мен мамандары лауазымдарының тізбесі

О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 322 "Об утверждении Перечня должностей руководителей и специалистов служб авиационной безопасности организаций гражданской авиации Республики Казахстан, а также квалификационных требований к таким должностям"
Приказ и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 7 апреля 2023 года № 221. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 апреля 2023 года № 32268
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 322 "Об утверждении Перечня должностей руководителей и специалистов служб авиационной безопасности организаций гражданской авиации Республики Казахстан, а также квалификационных требований к таким должностям" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11440) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 41-55) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить:
1) перечень должностей руководителей и специалистов служб авиационной безопасности организаций гражданской авиации Республики Казахстан согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) квалификационные требования к должностям руководителей и специалистов служб авиационной безопасности организаций гражданской авиации Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу.";
приложения 1 и 2 к указанному приказу, изложить в новой редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу.
2. Комитету гражданской авиации Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
А. Бейспеков
"СОГЛАСОВАН"
Министерство науки
и высшего образования
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Служба государственной охраны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Исполняющий обязанности
министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 7 апреля 2023 года № 221
Приложение 1
к приказу исполняющего
обязанности Министра по
инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от "26" марта 2015 года № 322
Перечень должностей руководителей и специалистов служб авиационной безопасности организаций гражданской авиации Республики Казахстан

1. Жылына 1 миллионнан астам жолаушыға қызмет көрсететін әуежай пайдаланушысының авиациялық қауіпсіздік қызметі:
авиациялық қауіпсіздік қызметінің басшысы (бірінші басшының орынбасары);
авиациялық қауіпсіздік қызметі басшысының орынбасары;
жете тексеру бөлімшесінің бастығы;
жете тексеру бөлімшесі бастығының орынбасары;
жете тексеру бөлімшесінің ауысым бастығы;
жете тексеру бөлімшесі ауысымның орынбасары;
жете тексеру бөлімшесінің аға инспекторы;
жете тексеру бөлімшесінің инспекторы;
жете тексеру бөлімшесінің техникалық жабдықтау және қауіпсіздік құралдары жөніндегі аға инспекторы;
жете тексеру бөлімшесінің техникалық жабдықтау және қауіпсіздік құралдары жөніндегі инспекторы;
қауіпсіздік бөлімшесінің бастығы;
қауіпсіздік бөлімшесі бастығының орынбасары;
қауіпсіздік бөлімшесінің ауысым бастығы;
қауіпсіздік бөлімшесі ауысымның орынбасары;
қауіпсіздік бөлімшесінің аға инспекторы;
қауіпсіздік бөлімшесінің инспекторы;
қауіпсіздік бөлімшесінің жүргізуші-инспекторы;
бақылау және бейнебақылау пунктінің бастығы;
бақылау және бейнебақылау пунктінің аға инспекторы;
бақылау және бейнебақылау пунктінің инспекторы;
рұқсат беру бюросының бастығы;
рұқсат беру бюросының аға инспекторы;
рұқсат беру бюросының инспекторы;
рұқсат беру бюросының ауысымдық инспекторы (шешім бойынша);
кинология бөлімшесінің бастығы (шешім бойынша);
қызметтік иттердің аға жолбасшы-инспекторы (патрульдік-іздеу итінің жетекшісі) (шешім бойынша);
қызметтік иттердің жолбасшы-инспекторы (патрульдік-іздеу итінің жетекшісі) (шешім бойынша);
қызметтік иттердің нұсқаушысы (шешім бойынша);
ветеринариялық дәрігер (шешім бойынша);
әкімшілік бөлімшесінің бастығы;
әкімшілік бөлімшесінің аға инспекторы;
әкімшілік бөлімшесінің инспекторы;
оқыту жөніндегі нұсқаушы-үйлестіруші;
профайлинг бөлімшесінің бастығы;
аға инспектор-профайлер;
инспектор-профайлер;
киберқауіпсіздік жөніндегі инспектор.
2. Жылына 300 мыңнан 1 миллион жолаушыға дейін қызмет көрсететін әуежай пайдаланушысының авиациялық қауіпсіздік қызметі:
авиациялық қауіпсіздік қызметінің басшысы (бірінші басшының орынбасары);
авиациялық қауіпсіздік қызметі басшысының орынбасары;
жете тексеру бөлімшесінің бастығы;
жете тексеру бөлімшесінің ауысым бастығы;
жете тексеру бөлімшесінің аға инспекторы;
жете тексеру бөлімшесінің инспекторы;
техникалық жабдықтау және қауіпсіздік құралдары жөніндегі инспектор (жете тексеру бөлімшесінің инспекторымен біріктіруге рұқсат етіледі);
қауіпсіздік бөлімшесінің бастығы;
қауіпсіздік бөлімшесінің ауысым бастығы;
қауіпсіздік бөлімшесінің аға инспекторы;
қауіпсіздік бөлімшесінің инспекторы;
бақылау және бейнебақылау пунктінің инспекторы;
рұқсат беру бюросының бастығы;
рұқсат беру бюросының инспекторы;
қызметтік иттердің жолбасшы-инспекторы (патрульдік-іздеу итінің жетекшісі) (шешім бойынша);
ветеринариялық дәрігер (шешім бойынша);
оқыту жөніндегі нұсқаушы-үйлестіруші;
инспектор-профайлер;
киберқауіпсіздік жөніндегі инспектор.

1. Служба авиационной безопасности эксплуатанта аэропорта, обслуживающих более 1 миллиона пассажиров в год:
руководитель службы авиационной безопасности (заместитель первого руководителя);
заместитель руководителя службы авиационной безопасности;
начальник подразделения досмотра;
заместитель начальника подразделения досмотра;
начальник смены подразделения досмотра;
заместитель начальника смены подразделения досмотра;
старший инспектор подразделения досмотра;
инспектор подразделения досмотра;
старший инспектор подразделения досмотра по техническому оборудованию и средствам безопасности;
инспектор подразделения досмотра по техническому оборудованию и средствам безопасности;
начальник подразделения безопасности;
заместитель начальника подразделения безопасности;
начальник смены подразделения безопасности;
заместитель начальника смены подразделения безопасности;
старший инспектор подразделения безопасности;
инспектор подразделения безопасности;
инспектор-водитель подразделения безопасности;
начальник пункта контроля и видеонаблюдения;
старший инспектор пункта контроля и видеонаблюдения;
инспектор пункта контроля и видеонаблюдения;
начальник бюро пропусков;
старший инспектор бюро пропусков;
инспектор бюро пропусков;
сменный инспектор бюро пропусков (по решению);
начальник кинологического отдела (по решению);
старший инспектор-вожатый служебных собак (проводник патрульно-розыскной собаки) (по решению);
инспектор-вожатый служебных собак (проводник патрульно-розыскной собаки) (по решению);
инструктор служебных собак (по решению);
ветеринарный врач (по решению);
начальник административного подразделения;
старший инспектор административного подразделения;
инспектор административного подразделения;
инструктор-координатор по обучению;
начальник подразделения профайлинга;
старший инспектор-профайлер;
инспектор-профайлер;
инспектор по кибербезопасности.
2. Служба авиационной безопасности эксплуатанта аэропорта, обслуживающих от 300 тысяч до 1 миллиона пассажиров в год:
руководитель службы авиационной безопасности (заместитель первого руководителя);
заместитель руководителя службы авиационной безопасности;
начальник подразделения досмотра;
начальник смены подразделения досмотра;
старший инспектор подразделения досмотра;
инспектор подразделения досмотра;
инспектор по техническому оборудованию и средствам безопасности (разрешается совмещать с инспектором досмотра);
начальник подразделения безопасности;
начальник смены подразделения безопасности;
старший инспектор подразделения безопасности;
инспектор подразделения безопасности;
инспектор пункта контроля и видеонаблюдения;
начальник бюро пропусков;
инспектор бюро пропусков;
инспектор-вожатый служебных собак (проводник патрульно-розыскной собаки) (по решению);
ветеринарный врач (по решению);
инструктор-координатор по обучению;
инспектор-профайлер;
инспектор по кибербезопасности.

3. Жылына 300 мыңнан кем жолаушыға қызмет көрсететін әуежайды пайдаланушының авиациялық қауіпсіздік қызметі:
авиациялық қауіпсіздік қызметінің басшысы (бірінші басшының орынбасары);
жете тексеру бөлімшесінің бастығы (шешім бойынша);
жете тексеру бөлімшесінің ауысым бастығы;
жете тексеру бөлімшесінің инспекторы;
техникалық жабдықтау және қауіпсіздік құралдары жөніндегі инспектор (жете тексеру бөлімшесінің инспекторымен біріктіруге рұқсат етіледі);
қауіпсіздік бөлімшесінің бастығы (шешім бойынша);
қауіпсіздік бөлімшесінің ауысым бастығы;
қауіпсіздік бөлімшесінің инспекторы;
бақылау және бейнебақылау пунктінің инспекторы;
рұқсат беру бюросының бастығы (шешім бойынша);
рұқсат беру бюросының инспекторы;
оқыту жөніндегі нұсқаушы- үйлестіруші (біріктіруге рұқсат етіледі);
инспектор-профайлер.
4. Тұрақты әуе тасымалдарын орындайтын және жылына 1 миллионнан астам жолаушыларды тасымалдайтын авиакомпаниялардың авиациялық қауіпсіздік қызметі:
авиациялық қауіпсіздік қызметінің басшысы (бірінші басшысының орынбасары);
авиациялық қауіпсіздік қызметінің басшысының орынбасары;
авиациялық қауіпсіздік бөлімшесінің бастығы;
авиациялық қауіпсіздік жөніндегі аға инспектор;
авиациялық қауіпсіздік жөніндегі инспектор;
оқыту жөніндегі нұсқаушы-үйлестіруші;
авиациялық қауіпсіздік жөніндегі жетекші маман;
авиациялық қауіпсіздік жөніндегі маман.
5. Тұрақты әуе тасымалдарын орындайтын және жылына 1 миллионға дейін жолаушыларды тасымалдайтын авиакомпаниялардың авиациялық қауіпсіздік қызметі:
авиациялық қауіпсіздік қызметінің басшысы (бірінші басшысының орынбасары);
авиациялық қауіпсіздік жөніндегі аға инспектор;
авиациялық қауіпсіздік жөніндегі инспектор;
оқыту жөніндегі нұсқаушы-үйлестіруші.
6. Тұрақты емес жолаушылар және жүк әуе тасымалдарын жүзеге асыратын, сондай-ақ авиациялық жұмыстарды орындайтын авиакомпаниялар:
авиациялық қауіпсіздік жөніндегі жауапты адам (бірінші басшысының орынбасары);
оқыту жөніндегі нұсқаушы-үйлестіруші (біріктіруге рұқсат етіледі).
7. Аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушінің авиациялық қауіпсіздік қызметі:
авиациялық қауіпсіздік қызметінің басшысы (бірінші басшысының орынбасары);
авиациялық қауіпсіздік қызметі басшысының орынбасары;
бақылау және бейнебақылау пунктінің аға инспекторы;
бақылау және бейнебақылау пунктінің инспекторы;
авиациялық қауіпсіздік жөніндегі инспектор;
оқыту жөніндегі нұсқаушы-үйлестіруші;
киберқауіпсіздік жөніндегі инспектор.
Ескертпе: авиациялық қауіпсіздік жөніндегі лауазымдарды жасақтау әуежай класы мен мәртебесі, техникалық жарақталуын, жете тексеру пункттерінің санын, бақылау-өткізу пункттерін, стационарлық және жылжымалы бекеттерді және жылына қызмет көрсетілген жолаушылардың (әуежайлар үшін) және жылына тасымалдаған жолаушылардың санына қарай (авиакомпаниялар үшін) олардың орналасуын ескере отырып, орындалатын міндеттердің көлемі мен сипатының негізінде азаматтық авиация ұйымының бірінші басшысымен айқындалады.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің міндетін атқарушы
2023 жылғы 7 сәуірдегі
№ 221 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және
даму министрінің міндетін
атқарушының
2015 жылғы 26 наурыздағы
№ 322 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясы ұйымдарының авиациялық қауіпсіздік қызметінің басшылары мен мамандарының лауазымдарына қойылатын біліктілік талаптары

3. Служба авиационной безопасности эксплуатанта аэропорта, обслуживающих менее 300 тысяч пассажиров в год:
руководитель службы авиационной безопасности (заместитель первого руководителя);
начальник подразделения досмотра (по решению);
начальник смены подразделения досмотра;
инспектор подразделения досмотра;
инспектор по техническому оборудованию и средствам безопасности (разрешается совмещать с инспектором подразделения досмотра);
начальник подразделения безопасности (по решению);
начальник смены подразделения безопасности;
инспектор подразделения безопасности;
инспектор пункта контроля и видеонаблюдения;
начальник бюро пропусков (по решению);
инспектор бюро пропусков;
инструктор-координатор по обучению (разрешается совмещать);
инспектор-профайлер.
4. Служба авиационной безопасности авиакомпании, осуществляющей регулярные воздушные перевозки и перевозящие более 1 миллиона пассажиров в год:
руководитель службы авиационной безопасности (заместитель первого руководителя);
заместитель руководителя службы авиационной безопасности;
начальник отдела авиационной безопасности;
старший инспектор по авиационной безопасности;
инспектор по авиационной безопасности;
инструктор-координатор по обучению;
ведущий специалист по авиационной безопасности;
специалист по авиационной безопасности.
5. Служба авиационной безопасности авиакомпании, осуществляющей регулярные воздушные перевозки и перевозящие менее 1 миллиона пассажиров в год:
руководитель службы авиационной безопасности (заместитель первого руководителя);
старший инспектор по авиационной безопасности;
инспектор по авиационной безопасности;
инструктор-координатор по обучению.
6. Авиакомпании, осуществляющие нерегулярные пассажирские и грузовые воздушные перевозки, а также выполняющие авиационные работы:
ответственное лицо по авиационной безопасности (заместитель первого руководителя);
инструктор-координатор по обучению (разрешается совмещать).
7. Служба авиационной безопасности поставщика аэронавигационного облуживания:
руководитель службы авиационной безопасности (заместитель первого руководителя);
заместитель руководителя службы авиационной безопасности;
старший инспектор пункта контроля и видеонаблюдения;
инспектор пункта контроля и видеонаблюдения;
инспектор по авиационной безопасности;
инструктор-координатор по обучению;
инспектор по кибербезопасности.
Примечание: укомплектование должностей по авиационной безопасности определяется первым руководителем организации гражданской авиации исходя из объема и характера выполняемых задач, с учетом класса и статуса субъекта, а также технической оснащенности, количества пунктов досмотра, контрольно-пропускных пунктов, стационарных и передвижных постов и их дислокации, количества, обслуживаемых пассажиров в год (для аэропортов) и перевозимых пассажиров в год (для авиакомпаний).
Приложение 2 к приказу
Исполняющий обязанности
министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 7 апреля 2023 года № 221
Приложение 2
к приказу исполняющего
обязанности Министра по
инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от "26" марта 2015 года № 322
Квалификационные требования к должностям руководителей и специалистов служб авиационной безопасности организаций гражданской авиации Республики Казахстан

1-тарау. Әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің басшылары мен мамандарының лауазымдарына қойылатын біліктілік талаптары
1. Авиациялық қауіпсіздік қызметінің басшысы лауазымына қойылатын біліктілік талаптары (бірінші басшының орынбасары):
1) Қазақстан Республикасының азаматтығы;
2) ұлттық қауіпсіздік органдарымен келісу;
3) "Құқық", "Бизнес және басқару" (Менеджмент), "Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары" (Авиациялық қауіпсіздік, Авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету, Әуе қозғалысына қызмет көрсету, Ұшу аппараттарын техникалық пайдалану, Ұшу аппараттары мен қозғалтқыштарды техникалық пайдалану, Авиациялық техника мен технологиялар, Ұшу аппараттарын ұшуға пайдалану), "Көлік қызметі" (Әуе тасымалдауларын ұйымдастыру) саласындағы жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 39-бабына сәйкес құжаттармен расталады (бұдан әрі – "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы);
4) жасы кемінде отыз жаста;
5) жедел-іздестіру қызметін жүзеге асырумен байланысты мемлекеттік органдарда кемінде сегіз жыл қызмет өтілі немесе авиациялық қауіпсіздік маманы ретінде кемінде алты жыл жұмыс өтілі немесе азаматтық авиацияның жоғары оқу орындарын бітірген авиациялық қауіпсіздік қызметінің маманы ретінде кемінде екі жыл жұмыс өтілі;
6) "Авиациялық қауіпсіздік бойынша даярлау және қайта даярлау бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 қарашадағы № 1083 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12568 болып тіркелген) (бұдан әрі - Бағдарлама) сәйкес берілетін авиациялық қауіпсіздік қызметі басшысының курстарын бітіргені туралы сертификат.
2. Авиациялық қауіпсіздік қызметі басшысының орынбасары лауазымына қойылатын біліктілік талаптары:
1) Қазақстан Республикасының азаматтығы;
2) "Құқық", "Бизнес және басқару" (Менеджмент), "Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары" (Авиациялық қауіпсіздік, Авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету, Әуе қозғалысына қызмет көрсету, Ұшу аппараттарын техникалық пайдалану, Ұшу аппараттары мен қозғалтқыштарды техникалық пайдалану, Авиациялық техника мен технологиялар, Ұшу аппараттарын ұшуға пайдалану), "Көлік қызметі" (Әуе тасымалдауларын ұйымдастыру) саласындағы жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 39-бабына сәйкес құжаттармен расталады;

Глава 1. Квалификационные требования к должностям руководителей и специалистов служб авиационной безопасности аэропорта
1. Квалификационные требования к должности руководителя службы авиационной безопасности (заместитель первого руководителя):
1) гражданство Республики Казахстан;
2) согласование с органами национальной безопасности;
3) высшее и (или) послевузовское образование в области "Право", "Бизнес и управление" (Менеджмент), "Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли" (Авиационная безопасность, Обеспечение авиационной безопасности, Обслуживание воздушного движения, Техническая эксплуатация летательных аппаратов, Техническая эксплуатация летательных аппаратов и двигателей, Авиационная техника и технологии, Летная эксплуатация летательных аппаратов), "Транспортные услуги" (Организация воздушных перевозок), подтверждается документально в соответствии со статьей 39 Закона Республики Казахстан "Об образовании" (далее – Закон Республики Казахстан "Об образовании");
4) возраст не менее тридцати лет;
5) не менее восьми лет стажа службы в государственных органах, связанных с осуществлением оперативно-розыскной деятельности, либо не менее шести лет стажа работы в качестве специалиста службы авиационной безопасности, либо не менее двух лет стажа работы в качестве специалиста службы авиационной безопасности при окончании обучения в высших учебных заведениях гражданской авиации;
6) сертификат об окончании курсов руководителя службы авиационной безопасности, выдаваемый согласно приказу исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года № 1083 "Об утверждении Программы подготовки и переподготовки по авиационной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12568) (далее - Программа).
2. Квалификационные требования к должности заместителя руководителя служб авиационной безопасности:
1) гражданство Республики Казахстан;
2) высшее и (или) послевузовское образование в области "Право", "Бизнес и управление" (Менеджмент), "Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли" (Авиационная безопасность, Обеспечение авиационной безопасности, Обслуживание воздушного движения, Техническая эксплуатация летательных аппаратов, Техническая эксплуатация летательных аппаратов и двигателей, Авиационная техника и технологии, Летная эксплуатация летательных аппаратов), "Транспортные услуги" (Организация воздушных перевозок), подтверждается документально в соответствии со статьей 39 Закона Республики Казахстан "Об образовании";

3) жасы кемінде жиырма бес жаста;
4) жедел-іздестіру қызметін жүзеге асырумен байланысты мемлекеттік органдарда кемінде бес жыл қызмет өтілі, немесе авиациялық қауіпсіздік маманы ретінде кемінде үш жыл жұмыс өтілі немесе азаматтық авиацияның жоғары оқу орындарын бітірген авиациялық қауіпсіздік қызметінің маманы ретінде кемінде екі жыл жұмыс өтілі;
5) Бағдарлама талаптарына сәйкес берілетін авиациялық қауіпсіздік қызметі басшысының курстарын бітіргені туралы сертификат.
3. Жете тексеру бөлімшесінің бастығы, жете тексеру бөлімшесі бастығының орынбасары, қауіпсіздік бөлімшесінің бастығы, қауіпсіздік бөлімшесі бастығының орынбасары, бақылау және бейнебақылау пунктінің бастығы, әкімшілік бөлімшесінің бастығы, рұқсаттама бюросының бастығы лауазымдарына қойылатын біліктілік талаптары:
1) Қазақстан Республикасының азаматтығы;
2) "Құқық", "Бизнес және басқару" (Менеджмент), "Педагогикалық ғылымдар", "Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары" (Авиациялық қауіпсіздік, Авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету, Әуе қозғалысына қызмет көрсету, Ұшу аппараттарын техникалық пайдалану, Ұшу аппараттары мен қозғалтқыштарды техникалық пайдалану, Авиациялық техника мен технологиялар, Ұшу аппараттарын ұшуға пайдалану), "Көлік қызметі" (Әуе тасымалдауларын ұйымдастыру) саласындағы жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 39-бабына сәйкес құжаттармен расталады;
3) жасы кемінде жиырма бес жаста;
4) авиация персоналы ретінде кемінде үш жыл жұмыс өтілі немесе авиациялық қауіпсіздік маманы ретінде кемінде екі жыл жұмыс өтілі немесе азаматтық авиацияның жоғары оқу орындарын бітірген авиациялық қауіпсіздік саласындағы жұмыс өтілі екі жылдан кем емес (бақылау және бейне бақылау пунктінің бастықтарын қоспағанда);
5) Бағдарлама талаптарына сәйкес берілетін авиациялық қауіпсіздік бойынша курстарын бітіргені туралы сертификат.
4. Кинология бөлімшесінің бастығы, қызметтік иттердің аға жолбасшы-инспекторы (патрульдік-іздеу итінің жетекшісі), қызметтік иттердің жолбасшы-инспекторы (патрульдік-іздеу итінің жетекшісі), қызметтік иттердің нұсқаушысы лауазымдарына қойылатын біліктілік талаптары:
1) Қазақстан Республикасының азаматтығы;
2) техникалық және кәсіби және (немесе) жоғары білім ("Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 39-бабына сәйкес құжаттармен расталады);

3) возраст не менее двадцати пяти лет;
4) не менее пяти лет стажа службы в государственных органах, связанных с осуществлением оперативно-розыскной деятельности, либо не менее трех лет стажа работы в качестве специалиста службы авиационной безопасности, либо не менее двух лет стажа работы в качестве специалиста службы авиационной безопасности при окончании обучения в высших учебных заведениях гражданской авиации;
5) сертификат об окончании курсов руководителя службы авиационной безопасности, выдаваемый в соответствии с требованиями Программы.
3. Квалификационные требования к должностям начальника подразделения досмотра, заместителя начальника подразделения досмотра, начальника подразделения безопасности, заместителя начальника подразделения безопасности, начальника пункта контроля и видеонаблюдения, начальника административного подразделения, начальника бюро пропусков:
1) гражданство Республики Казахстан;
2) высшее и (или) послевузовское образование в области "Право", "Бизнес и управление" (Менеджмент), "Педагогические науки", "Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли" (Авиационная безопасность, Обеспечение авиационной безопасности, Обслуживание воздушного движения, Техническая эксплуатация летательных аппаратов, Техническая эксплуатация летательных аппаратов и двигателей, Авиационная техника и технологии, Летная эксплуатация летательных аппаратов), "Транспортные услуги" (Организация воздушных перевозок), подтверждается документально в соответствии со статьей 39 Закона Республики Казахстан "Об образовании";
3) возраст не менее двадцати пяти лет;
4) не менее трех лет стажа работы в качестве авиационного персонала, либо не менее двух лет стажа работы в качестве специалиста службы авиационной безопасности, либо не менее двух лет стажа работы в области авиационной безопасности при окончании обучения в высших учебных заведениях гражданской авиации (за исключением руководителей пункта контроля и видеонаблюдения);
5) сертификат об окончании курсов по авиационной безопасности, выдаваемый в соответствии с требованиями Программы.
4. Квалификационные требования к должностям начальника кинологического отдела, старшего инспектора-вожатого служебных собак (проводника патрульно-розыскной собаки), инспектора-вожатого служебных собак (проводника патрульно-розыскной собаки), инструктора служебных собак:
1) гражданство Республики Казахстан;
2) техническое и профессиональное и (или) высшее образование (подтверждается документально в соответствии со статьей 39 Закона Республики Казахстан "Об образовании");

3) кинолог курстарында оқығандығын растайтын құжат;
4) жасы кемінде жиырма жаста;
5) Бағдарлама талаптарына сәйкес берілетін авиациялық қауіпсіздік бойынша курстарын бітіргені туралы сертификат.
5. Ветеринариялық дәрігер лауазымына қойылатын біліктілік талаптары:
1) Қазақстан Республикасының азаматтығы;
2) "Ветеринария" саласы бойынша техникалық және кәсіби және (немесе) жоғары білім ("Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 39-бабына сәйкес құжаттармен расталады);
3) жасы кемінде жиырма жаста.
6. Жете тексеру бөлімшесінің ауысым бастығы, жете тексеру бөлімшесі ауысым бастығының орынбасары, жете тексеру бөлімшесінің аға инспекторы, жете тексеру бөлімшесінің инспекторы лауазымдарына қойылатын біліктілік талаптары:
1) Қазақстан Республикасының азаматтығы;
2) техникалық және кәсіби немесе жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім ("Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 39-бабына сәйкес құжаттармен расталады);
3) жасы кемінде жиырма жаста;
4) жете тексеру бөлімшесінің ауысым бастығы, ауысым бастығының орынбасары және аға инспекторы үшін жете тексеру бөлімшесінің инспекторы ретінде жұмыс өтілі екі жылдан кем емес, немесе авиациялық қауіпсіздік қызметінің маманы ретінде жұмыс өтілі екі жылдан кем емес, немесе азаматтық авиацияның жоғары оқу орындарын бітірген авиациялық қауіпсіздік саласында жұмыс өтілі екі жылдан кем емес;
5) Бағдарлама талаптарына сәйкес берілетін авиациялық қауіпсіздік бойынша курстарын бітіргені туралы сертификат.
7. Қауіпсіздік бөлімшесінің ауысым бастығы, қауіпсіздік бөлімшесі ауысым бастығының орынбасары, қауіпсіздік бөлімшесінің аға инспекторы, қауіпсіздік бөлімшесінің инспекторы, әкімшілік бөлімшесінің аға инспекторы, әкімшілік бөлімшесінің инспекторы лауазымдарына қойылатын біліктілік талаптары:
1) Қазақстан Республикасының азаматтығы;
2) техникалық және кәсіби немесе жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім ("Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 39-бабына сәйкес құжаттармен расталады);
3) жасы кемінде жиырма жаста;
4) қауіпсіздік бөлімшесінің ауысым бастығы, ауысым бастығының орынбасары, аға инспекторы және әкімшілік бөлімшесінің аға инспекторы үшін қауіпсіздік бөлімшесінің инспекторы ретінде жұмыс өтілі екі жылдан кем емес, немесе авиациялық қауіпсіздік қызметінің маманы ретінде жұмыс өтілі екі жылдан кем емес, немесе азаматтық авиацияның жоғары оқу орындарын бітірген авиациялық қауіпсіздік саласында жұмыс өтілі екі жылдан кем емес;

3) документ, подтверждающий прохождение обучения на курсах кинологов;
4) возраст не менее двадцати лет;
5) сертификат об окончании курсов по авиационной безопасности выдаваемый в соответствии с требованиями Программы.
5. Квалификационные требования к должности ветеринарного врача:
1) гражданство Республики Казахстан;
2) техническое и профессиональное и (или) высшее образование в области "Ветеринария" (подтверждается документально в соответствии со статьей 39 Закона Республики Казахстан "Об образовании");
3) возраст не менее двадцати лет.
6. Квалификационные требования к должностям начальника смены подразделения досмотра, заместителя начальника смены подразделения досмотра, старшего инспектора подразделения досмотра, инспектора подразделения досмотра:
1) гражданство Республики Казахстан;
2) техническое и профессиональное либо высшее и (или) послевузовское образование (подтверждается документально в соответствии со статьей 39 Закона Республики Казахстан "Об образовании");
3) возраст не менее двадцати лет;
4) для начальника смены, заместителя начальника смены и старшего инспектора подразделения досмотра, не менее двух лет стажа работы в качестве инспектора подразделения досмотра, либо не менее двух лет стажа работы в качестве специалиста службы авиационной безопасности, либо не менее двух лет стажа работы в области авиационной безопасности при окончании обучения в высших учебных заведениях гражданской авиации;
5) сертификат об окончании курсов по авиационной безопасности выдаваемый в соответствии с требованиями Программы.
7. Квалификационные требования к должностям начальника смены подразделения безопасности, заместителя начальника смены подразделения безопасности, старшего инспектора подразделения безопасности, инспектора подразделения безопасности, старшего инспектора административного подразделения, инспектора административного подразделения:
1) гражданство Республики Казахстан;
2) техническое и профессиональное либо высшее и (или) послевузовское образование (подтверждается документально в соответствии со статьей 39 Закона Республики Казахстан "Об образовании");
3) возраст не менее двадцати лет;
4) для начальника смены, заместителя начальника смены, старшего инспектора подразделения безопасности и старшего инспектора административного подразделения, не менее двух лет стажа работы в качестве инспектора подразделения безопасности, либо не менее двух лет стажа работы в качестве специалиста службы авиационной безопасности, либо не менее двух лет стажа работы в области авиационной безопасности при окончании обучения в высших учебных заведениях гражданской авиации;

5) Бағдарлама талаптарына сәйкес берілетін авиациялық қауіпсіздік бойынша курстарын бітіргені туралы сертификат.
8. Техникалық жабдықтау және қауіпсіздік құралдары жөніндегі жете тексеру бөлімшесінің аға инспекторы, техникалық жабдықтау және қауіпсіздік құралдары жөніндегі жете тексеру бөлімшесінің инспекторы, бақылау және бейнебақылау пунктінің аға инспекторы, бақылау және бейнебақылау пунктінің инспекторы, рұқсаттама бюросының аға инспекторы, рұқсаттама бюросының инспекторы лауазымдарына қойылатын біліктілік талаптары:
1) Қазақстан Республикасының азаматтығы;
2) техникалық және кәсіби немесе жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім ("Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 39-бабына сәйкес құжаттармен расталады);
3) жасы кемінде жиырма жаста;
4) Бағдарлама талаптарына сәйкес берілетін авиациялық қауіпсіздік бойынша курстарын бітіргені туралы сертификат;
5) техникалық жабдықтау және қауіпсіздік құралдары жөніндегі жете тексеру бөлімшесінің инспекторы үшін радиациялық қауіпсіздік жөніндегі курстарды бітіргені туралы сертификаттың болуы.
9. Қауіпсіздік бөлімшесінің жүргізуші-инспекторы лауазымына қойылатын біліктілік талаптары:
1) Қазақстан Республикасының азаматтығы;
2) техникалық және кәсіби және (немесе) жоғары білім ("Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 39-бабына сәйкес құжаттармен расталады);
3) жасы кемінде жиырма жаста;
4) көлік құралын басқару құқығына жүргізуші куәлігі;
5) әуеайлақта жүріп-тұру бойынша рұқсаттың болуы.
10. Оқыту жөніндегі нұсқаушы-үйлестіруші лауазымына қойылатын біліктілік талаптары:
1) Қазақстан Республикасының азаматтығы;
2) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім ("Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 39-бабына сәйкес құжаттармен расталады);
3) авиациялық қауіпсіздік қызметінің маманы ретінде жұмыс өтілі үш жылдан кем емес;
4) жасы кемінде жиырма бес жаста;
5) Бағдарлама талаптарына сәйкес берілетін авиациялық қауіпсіздік бойынша курстарын бітіргені туралы сертификат.
11. Профайлинг бөлімшесінің бастығы, аға инспектор-профайлер, инспектор-профайлер лауазымдарына қойылатын біліктілік талаптары:
1) Қазақстан Республикасының азаматтығы;
2) "Әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат", "Педагогикалық ғылымдар" (Психология) саласындағы жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім, "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 39-бабына сәйкес құжаттармен расталады;
3) жасы кемінде жиырма бес жаста;
4) Бағдарлама талаптарына сәйкес берілетін авиациялық қауіпсіздік бойынша курстарын бітіргені туралы сертификат.

5) сертификат об окончании курсов по авиационной безопасности, выдаваемый в соответствии с требованиями Программы.
8. Квалификационные требования к должностям старшего инспектора подразделения досмотра по техническому оборудованию и средствам безопасности, инспектора подразделения досмотра по техническому оборудованию и средствам безопасности, старшего инспектора пункта контроля и видеонаблюдения, инспектора пункта контроля и видеонаблюдения, старшего инспектора бюро пропусков, инспектора бюро пропусков:
1) гражданство Республики Казахстан;
2) техническое и профессиональное либо высшее и (или) послевузовское образование (подтверждается документально в соответствии со статьей 39 Закона Республики Казахстан "Об образовании");
3) возраст не менее двадцати лет;
4) сертификат об окончании курсов по авиационной безопасности, выдаваемый в соответствии с требованиями Программы;
5) для инспектора подразделения досмотра по техническому оборудованию и средствам безопасности наличие сертификата об окончании курсов по радиационной безопасности.
9. Квалификационные требования к должности инспектора-водителя подразделения безопасности:
1) гражданство Республики Казахстан;
2) техническое и профессиональное и (или) высшее образование (подтверждается документально в соответствии со статьей 39 Закона Республики Казахстан "Об образовании");
3) возраст не менее двадцати лет;
4) водительское удостоверение на право управления транспортным средством;
5) наличие допуска по передвижению на аэродроме.
10. Квалификационные требования к должностям инструктора–координатора по обучению:
1) гражданство Республики Казахстан;
2) высшее и (или) послевузовское образование (подтверждается документально в соответствии со статьей 39 Закона Республики Казахстан "Об образовании");
3) не менее трех лет стажа работы в качестве специалиста службы авиационной безопасности;
4) возраст не менее двадцати пяти лет;
5) сертификат об окончании курсов по авиационной безопасности выдаваемый в соответствии с требованиями Программы.
11. Квалификационные требования к должности начальника подразделения профайлинга, старшего инспектора–профайлера, инспектора–профайлера:
1) гражданство Республики Казахстан;
2) высшее и (или) послевузовское образование в области "Социальные науки, журналистика и информация", "Педагогические науки" (Психология), подтверждается документально в соответствии со статьей 39 Закона Республики Казахстан "Об образовании";
3) возраст не менее двадцати пяти лет;
4) сертификат об окончании курсов по авиационной безопасности, выдаваемый в соответствии с требованиями Программы.

12. Киберқауіпсіздік жөніндегі инспектор лауазымына қойылатын біліктілік талаптары:
1) Қазақстан Республикасының азаматтығы;
2) "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" саласындағы (Киберқауіпсіздік, Ақпараттық қауіпсіздік жүйелері, Ақпараттық қауіпсіздік, Компьютерлік қауіпсіздік, Киберфизикалық жүйелер, Ақпараттық қауіпсіздікті кешенді қамтамасыз ету) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлау бағыттарының сыныптауышына сәйкес ("Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 39-бабына сәйкес құжатпен расталады);
3) ақпараттық қауіпсіздік саласындағы жұмыс өтілі үш жылдан кем емес.
2-тарау. Авиакомпаниялардың және аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушінің авиациялық қауіпсіздік қызметінің басшылары мен мамандарының лауазымдарына қойылатын біліктілік талаптар
13. Авиациялық қауіпсіздік қызметінің басшысы лауазымына қойылатын біліктілік талаптары (бірінші басшының орынбасары):
1) Қазақстан Республикасының азаматтығы;
2) ұлттық қауіпсіздік органдарымен келісім.
Қазақстан Республикасының Президентін және өзге де қорғалатын адамдарды тасымалдауды жүзеге асыратын авиакомпаниялардың авиациялық қауіпсіздік қызметінің басшылары Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің келісімі бойынша тағайындалады;
3) "Құқық", "Бизнес және басқару" (Менеджмент), "Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары" (Авиациялық қауіпсіздік, Авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету, Әуе қозғалысына қызмет көрсету, Ұшу аппараттарын техникалық пайдалану, Ұшу аппараттары мен қозғалтқыштарды техникалық пайдалану, Авиациялық техника мен технологиялар, Ұшу аппараттарын ұшуға пайдалану), "Көлік қызметі" (Әуе тасымалдауларын ұйымдастыру) саласындағы жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 39-бабына сәйкес құжаттармен расталады;
4) жасы кемінде жиырма бес жаста;
5) жедел-іздестіру қызметін жүзеге асырумен байланысты мемлекеттік органдарда кемінде бес жыл қызмет өтілі немесе авиациялық қауіпсіздік маманы ретінде кемінде үш жыл жұмыс өтілі немесе азаматтық авиацияның жоғары оқу орындарын бітірген авиациялық қауіпсіздік қызметінің маманы ретінде кемінде екі жыл жұмыс өтілі;
6) Бағдарлама талаптарына сәйкес берілетін авиациялық қауіпсіздік қызметі басшысының курстарын бітіргені туралы сертификат.
14. Авиациялық қауіпсіздік қызметі басшысының орынбасары лауазымына қойылатын біліктілік талаптары:

12. Квалификационные требования к должности инспектора по кибербезопасности:
1) гражданство Республики Казахстан;
2) высшее и (или) послевузовское образование в области "Информационно–коммуникационные технологии" (Кибербезопасность, Системы информационной безопасности, Информационная безопасность, Компьютерная безопасность, Киберфизические системы, Комплексное обеспечение информационной безопасности) согласно классификатору направлений подготовки кадров с высшим и послевузовским образованием (подтверждается документально в соответствии со статьей 39 Закона Республики Казахстан "Об образовании");
3) не менее трех лет стажа работы в области информационной безопасности.
Глава 2. Квалификационные требования к должностям руководителей и специалистов служб авиационной безопасности авиакомпании и поставщика аэронавигационного обслуживания
13. Квалификационные требования к должности руководителя службы авиационной безопасности (заместитель первого руководителя):
1) гражданство Республики Казахстан;
2) согласование с органами национальной безопасности.
Руководители службы авиационной безопасности авиакомпаний, осуществляющих перевозки Президента Республики Казахстан и иных охраняемых лиц, назначаются по согласованию со Службой государственной охраны Республики Казахстан;
3) высшее и (или) послевузовское образование в области "Право", "Бизнес и управление" (Менеджмент), "Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли" (Авиационная безопасность, Обеспечение авиационной безопасности, Обслуживание воздушного движения, Техническая эксплуатация летательных аппаратов, Техническая эксплуатация летательных аппаратов и двигателей, Авиационная техника и технологии, Летная эксплуатация летательных аппаратов), "Транспортные услуги" (Организация воздушных перевозок), подтверждается документально в соответствии со статьей 39 Закона Республики Казахстан "Об образовании";
4) возраст не менее двадцати пяти лет;
5) не менее пяти лет стажа службы в государственных органах, связанных с осуществлением оперативно-розыскной деятельности, либо не менее трех лет стажа работы в качестве специалиста службы авиационной безопасности, либо не менее двух лет стажа работы в качестве специалиста службы авиационной безопасности при окончании обучения в высших учебных заведениях гражданской авиации;
6) сертификат об окончании курсов руководителя службы авиационной безопасности, выдаваемый в соответствии с требованиями Программы.
14. Квалификационные требования к должности заместителя руководителя службы авиационной безопасности:

1) Қазақстан Республикасының азаматтығы;
2) "Құқық", "Бизнес және басқару" (Менеджмент), "Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары" (Авиациялық қауіпсіздік, Авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету, Әуе қозғалысына қызмет көрсету, Ұшу аппараттарын техникалық пайдалану, Ұшу аппараттары мен қозғалтқыштарды техникалық пайдалану, Авиациялық техника мен технологиялар, Ұшу аппараттарын ұшуға пайдалану), "Көлік қызметі" (Әуе тасымалдауларын ұйымдастыру) саласындағы жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 39-бабына сәйкес құжаттармен расталады;
3) жасы кемінде жиырма бес жаста;
4) жедел-іздестіру қызметін жүзеге асырумен байланысты мемлекеттік органдарда кемінде бес жыл қызмет өтілі немесе авиациялық қауіпсіздік маманы ретінде кемінде үш жыл жұмыс өтілі немесе азаматтық авиацияның жоғары оқу орындарын бітірген авиациялық қауіпсіздік қызметінің маманы ретінде кемінде екі жыл жұмыс өтілі;
5) Бағдарлама талаптарына сәйкес берілетін авиациялық қауіпсіздік қызметі басшысының курстарын бітіргені туралы сертификат.
15. Авиациялық қауіпсіздік жөніндегі жауапты адамға қойылатын біліктілік талаптары (бірінші басшының орынбасары):
1) Қазақстан Республикасының азаматтығы;
2) ұлттық қауіпсіздік органдарымен келісу;
3) "Құқық", "Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары" (Авиациялық қауіпсіздік, Авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету, Әуе қозғалысына қызмет көрсету, Ұшу аппараттарын техникалық пайдалану, Ұшу аппараттары мен қозғалтқыштарды техникалық пайдалану, Авиациялық техника мен технологиялар, Ұшу аппараттарын ұшуға пайдалану), "Көлік қызметі" (Әуе тасымалдауларын ұйымдастыру) саласындағы жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 39-бабына сәйкес құжаттармен расталады;
4) жасы кемінде жиырма бес жаста;
5) авиациялық қауіпсіздік қызметінің маманы ретінде кемінде үш жыл жұмыс өтілі немесе авиация персоналы ретінде кемінде бес жыл жұмыс өтілі немесе азаматтық авиацияның жоғары оқу орындарын бітірген кезде авиациялық қауіпсіздік қызметінің маманы ретінде кемінде екі жыл жұмыс өтілі;
6) Бағдарлама талаптарына сәйкес берілетін авиациялық қауіпсіздік қызметі басшысының курстарын бітіргені туралы сертификат.
16. Авиациялық қауіпсіздік бөлімінің басшысы, авиациялық қауіпсіздік жөніндегі жетекші маман, авиациялық қауіпсіздік жөніндегі маман лауазымдарына қойылатын біліктілік талаптары:

1) гражданство Республики Казахстан;
2) высшее и (или) послевузовское образование в области "Право", "Бизнес и управление" (Менеджмент), "Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли" (Авиационная безопасность, Обеспечение авиационной безопасности, Обслуживание воздушного движения, Техническая эксплуатация летательных аппаратов, Техническая эксплуатация летательных аппаратов и двигателей, Авиационная техника и технологии, Летная эксплуатация летательных аппаратов), "Транспортные услуги" (Организация воздушных перевозок), подтверждается документально в соответствии со статьей 39 Закона Республики Казахстан "Об образовании";
3) возраст не менее двадцати пяти лет;
4) не менее пяти лет стажа службы в государственных органах, связанных с осуществлением оперативно-розыскной деятельности, либо не менее трех лет стажа работы в качестве специалиста службы авиационной безопасности, либо не менее двух лет стажа работы в качестве специалиста службы авиационной безопасности при окончании обучения в высших учебных заведениях гражданской авиации;
5) сертификат об окончании курсов руководителя службы авиационной безопасности выдаваемый в соответствии с требованиями Программы.
15. Квалификационные требования к ответственному лицу по авиационной безопасности (заместитель первого руководителя):
1) гражданство Республики Казахстан;
2) согласование с органами национальной безопасности;
3) высшее и (или) послевузовское образование в области "Право", "Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли" (Авиационная безопасность, Обеспечение авиационной безопасности, Обслуживание воздушного движения, Техническая эксплуатация летательных аппаратов, Техническая эксплуатация летательных аппаратов и двигателей, Авиационная техника и технологии, Летная эксплуатация летательных аппаратов), "Транспортные услуги" (Организация воздушных перевозок), подтверждается документально в соответствии со статьей 39 Закона Республики Казахстан "Об образовании";
4) возраст не менее двадцати пяти лет;
5) не менее трех лет стажа работы в качестве специалиста службы авиационной безопасности, либо не менее пяти лет имеющих опыт работы в качестве авиационного персонала, либо не менее двух лет стажа работы в качестве специалиста службы авиационной безопасности при окончании обучения в высших учебных заведениях гражданской авиации;
6) сертификат об окончании курсов руководителя службы авиационной безопасности, выдаваемый в соответствии с требованиями Программы.
16. Квалификационные требования к должностям начальника отдела авиационной безопасности, ведущего специалиста по авиационной безопасности, специалиста по авиационной безопасности:

4) Бағдарлама талаптарына сәйкес берілетін авиациялық қауіпсіздік бойынша курстарын бітіргені туралы сертификат.
20. Азаматтық авиация ұйымдары авиациялық қауіпсіздік қызметінің басшыларын немесе авиациялық қауіпсіздік жөніндегі жауапты адамдарды тағайындау үшін ұлттық қауіпсіздік органдарына келісуге мынадай құжаттарды ресімдейді және жібереді:
1) жұмыс өтілін және бұрын ұйымдарда (министрліктер мен ведомстволарда) атқарған қызметін көрсете отырып, ұсыным;
2) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
3) Бағдарлама талаптарына сәйкес берілетін авиациялық қауіпсіздік бойынша курстарын бітіргені туралы сертификаттың көшірмесі;
4) оқу орнын бітіргені туралы дипломның (куәліктің) көшірмесі;
5) жұмыс өтілін растайтын құжат;
6) 4 х 5 см өлшемдегі үш фотосурет (бас киімсіз).
Қазақстан Республикасының Президентін және өзге де қорғалатын адамдарды тасымалдауды жүзеге асыратын авиакомпаниялардың авиациялық қауіпсіздік қызметінің басшыларын тағайындау үшін жоғарыда көрсетілген құжаттарды Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметіне де келісуге жібереді.
21. Сот шешімімен сотталған және айыбын өтеген, белгілі бір лауазымдарды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айырылған, жемқорлық құқық бұзушылықтармен немесе өзге де жағымсыз себептермен байланысты мемлекеттік органдардан және ұйымдардан шығарылған, сондай-ақ медициналық және психиатриялық ауытқулармен: психикалық дамуының тежелуі, психикалық ауытқулар, сонымен қатар ремиссия, эпилепсия және синкопалды жағдайлар (талып қалу), алкогольге құмарлық, есірткі құмарлық, токсикомания, оның ішінде тұрақты ремиссия жағдайларындағы адамдар қызметке қабылдануға жатпайды.

4) сертификат об окончании курсов по авиационной безопасности, выдаваемый в соответствии с требованиями Программы.
20. Для назначения на должности руководителей служб авиационной безопасности или ответственных лиц по авиационной безопасности, организации гражданской авиации оформляют и направляют на согласование в органы национальной безопасности следующие документы:
1) представление с указанием стажа работы и ранее занимаемых должностей в организациях (министерствах и ведомствах);
2) копия документа, удостоверяющего личность;
3) копия сертификата по авиационной безопасности, выдаваемая в соответствии с требованиями Программы;
4) копия диплома (свидетельства) об окончании учебного заведения;
5) документ, подтверждающий стаж работы;
6) три фотографии размером 4 х 5 см (без головного убора).
Для назначения на должности руководителей служб авиационной безопасности авиакомпаний, осуществляющих перевозки Президента Республики Казахстан и иных охраняемых лиц, вышеуказанные документы также направляются на согласование в Службу государственной охраны Республики Казахстан.
21. Не подлежат приему на службу лица, осужденные и отбывшие наказания по приговору суда и лишенные права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью, уволенные из государственных органов и организаций в связи с коррупционными правонарушениями и по иным отрицательным мотивам, а также по медицинским и психиатрическим противопоказаниям: задержки психического развития, психические расстройства, в том числе в стадии ремиссии, эпилепсия и синкопальные состояния (обмороки), алкоголизм, наркомания, токсикомания, в том числе в стадии стойкой ремиссии.