Өзіндік ерекшелігі бар тауарлармен жасалатын сырқы экономикалық мәмілелердің есебін жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 2023 жылғы 14 сәуірдегі № 255 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 17 сәуірде № 32321 болып тіркелді
"Өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 3) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Өзіндік ерекшелігі бар тауарлармен жасалатын сыртқы экономикалық мәмілелердің есебін жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Индустриялық даму комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрінің міндетін атқарушы
А. Бейспеков
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің міндетін атқарушы
2023 жылғы 14 сәуірдегі
№ 255 бұйрықпен
бекітілген
Өзіндік ерекшелігі бар тауарлармен жасалатын сырқы экономикалық мәмілелердің есебін жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы ерекше тауарлармен жасалатын сыртқы экономикалық мәмілелердің есебін жүргізу қағидалары (бұдан әрі - қағидалар) "Өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 3) тармақшасына сәйкес әзірленді және экспортты, кері экспортты, импортты, транзитті не аумақтан тыс делдалдық қызметтер немесе техникалық көмек көрсететін өзіндік ерекшелігі бар тауарлармен жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғаларының сыртқы экономикалық мәмілелердің есебін жүргізу тәртібін айқындайды.
2-тарау. Нақты тауарлармен жасалатын сыртқы экономикалық мәмілелердің есебін жүргізу тәртібі
2. Экспортты, кері Экспортты, импортты, транзитті жүзеге асыратын, аумақтан тыс делдалдық қызметтер немесе техникалық көмек көрсететін Қазақстан Республикасының Жеке және заңды тұлғалары осы Қағидалар қосымшаға сәйкес нысан бойынша өзіндік ерекшелігі бар тауарлармен жасалатын сыртқы экономикалық мәмілелердің есебін (бұдан әрі - нысан) әрбір күнтізбелік жыл үшін мемлекеттік немесе орыс тілдерінде жүргізеді.

Об утверждении Правил ведения учета совершаемых внешнеэкономических сделок со специфическими товарами
Приказ и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 14 апреля 2023 года № 255. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 апреля 2023 года № 32321.
В соответствии с подпунктом 3) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О контроле специфических товаров" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения учета совершаемых внешнеэкономических сделок со специфическими товарами.
2. Комитету индустриального развития Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
А. Бейспеков
Утверждены приказом
Исполняющий обязанности
министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 14 апреля 2023 года № 255
Правила ведения учета совершаемых внешнеэкономических сделок со специфическими товарами
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения учета совершаемых внешнеэкономических сделок со специфическими товарами (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 3) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О контроле специфических товаров" и определяют порядок ведения учета физическими и юридическими лицами Республики Казахстан, осуществляющими экспорт, реэкспорт, импорт, транзит специфических товаров либо оказывающими экстерриториальные посреднические услуги или техническую помощь внешнеэкономических сделок со специфическими товарами.
Глава 2. Порядок ведения учета совершаемых внешнеэкономических сделок со специфическими товарами
2. Физические и юридические лица Республики Казахстан осуществляющие экспорт, реэкспорт, импорт, транзит, оказывающие экстерриториальные посреднические услуги или техническую помощь ведут учет совершаемых внешнеэкономических сделок со специфическими товарами по форме согласно приложению к настоящим Правилам (далее – Форма) за каждый календарный год на государственном или русском языках.

3. Есепке алу нысаны қағаз жеткізгіште жүргізіледі. Пішін тігіліп, ондағы парақтар нөмірленуі керек. Нысанның соңғы парағының сыртқы жағына нысанды жүргізудің басталу күні және парақтардың саны, ал нысан аяқталғаннан кейін – соңғы жазбаның реттік нөмірі және оның жабылу күні қойылады. Көрсетілген жазбалар нақты тауарлардың экспортын, кері экспортын, импортын, транзитін жүзеге асыратын не аумақтан тыс делдалдық қызметтер немесе техникалық көмек көрсететін жеке тұлғаның немесе заңды тұлға басшысының қолымен куәландырылады.
Нысанды сақтауды қамтамасыз ету мақсатында ондағы барлық жазбалардың нысанды ресімдеуге көрсетілген талаптарды сақтай отырып, күнтізбелік жыл аяқталғаннан кейін 1 айдан кешіктірмей қағаз тасығышқа шығару мүмкіндігі болған жағдайда, нысанды электрондық форматта жүргізуге жол беріледі.
4. Нысандағы жазба олардың негізінде мәмілелер жасалатын құжаттардағы сыртқы экономикалық мәмілелер туралы мәліметтер (бұдан әрі - есепке алу құжаттары) негізінде қалыптастырылады. Шет тілінде жасалған есепке алу құжаттары мемлекеттік немесе орыс тілдеріне жол бойынша аударылуға тиіс.
5. Нысанға жазба осы мәміленің мәні болып табылатын тауарларға, ақпаратқа, жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге немесе зияткерлік шығармашылық қызметтің нәтижесіне ақы түсу мерзімдеріне қарамастан, сыртқы экономикалық мәміле жасау фактісі бойынша (осындай мәміле шеңберінде жүзеге асырылған сыртқы экономикалық мәмілелер есепке алу құжаттарында көрсетілгеннен кейін тікелей енгізіледі) енгізіледі.
6. Ерекше тауарлардың экспортын, кері экспортын, импортын, транзитін жүзеге асыратын не аумақтан тыс делдалдық қызметтер немесе техникалық көмек көрсететін Қазақстан Республикасының Жеке және заңды тұлғалары өздері жасайтын сыртқы экономикалық операцияларды есепке алудың толықтығы мен дұрыстығын қамтамасыз етеді.
7. Ерекше тауарлармен сыртқы экономикалық мәмілелерге қатысты құжаттар, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында неғұрлым ұзақ сақтау мерзімі белгіленбесе, нақты тауарлардың экспорты, кері экспорты, импорты, транзиті не аумақтан тыс делдалдық қызметтер немесе техникалық көмек көрсету жүзеге асырылған кезден бастап бес жыл бойы сақталуға тиіс
Өзіндік ерекшелігі бар
тауарлармен сыртқы
экономикалық операцияларды
есепке алу қағидаларына
қосымша
Ерекше тауарлармен сыртқы экономикалық операцияларды есепке алу нысаны
Күні
Оның негізінде сыртқы экономикалық операция жасалатын құжат
Сыртқы экономикалық операцияға қатысатын шетелдік тұлға туралы мәліметтер
Сыртқы экономикалық операцияның мәні туралы мәліметтер
1
2
3
4
5
Ескертпелер:

3. Форма учета ведется на бумажном носителе. Форма должна быть прошнурована, а содержащиеся в ней листы пронумерованы. На оборотной стороне последнего листа Формы проставляется дата начала ведения Формы и количество листов, а по окончании Формы – порядковый номер последней записи и дата ее закрытия. Указанные записи заверяются подписью физического лица или руководителя юридического лица, осуществляющих экспорт, реэкспорт, импорт, транзит специфических товаров либо оказывающих экстерриториальные посреднические услуги или техническую помощь.
Ведение Формы допускается в электронном формате при условии, что все содержащиеся в ней записи в целях обеспечения сохранности, имеют возможность выведения на бумажный носитель не позднее 1 месяца после окончания календарного года с соблюдением указанных требований к оформлению Формы.
4. Запись в Форме формируются на основе сведений о внешнеэкономических сделках, содержащихся в документах, на основании которых совершаются сделки (далее - учетные документы). Учетные документы, составленные на иностранном языке, должны быть переведены построчно на государственный или русский языки.
5. Запись в Форму вносится по факту совершения внешнеэкономической сделки (непосредственно после отражения в учетных документах внешнеэкономических сделок, осуществленных в рамках такой сделки) независимо от сроков поступления платы за товары, информации, работы, услуг или результата интеллектуальной творческой деятельности, являющиеся предметом этой сделки.
6. Физические и юридические лица Республики Казахстан осуществляющие экспорт, реэкспорт, импорт, транзит специфических товаров либо оказывающие экстерриториальные посреднические услуги или техническую помощь обеспечивают полноту и достоверность учета совершаемых ими внешнеэкономических операций.
7. Документы, относящиеся к внешнеэкономическим сделкам со специфическими товарами, должны храниться в течение пяти лет с момента осуществления экспорта, реэкспорта, импорта, транзита специфических товаров либо оказания экстерриториальных посреднических услуг или технической помощи если более длительный срок хранения не установлен законодательством Республики Казахстан
Приложение
к Правилам ведения учета
совершаемых внешнеэкономических
сделок со специфическими
товарами
Форма учета совершаемых внешнеэкономических сделок со специфическими товарами
Дата
Документ, на основании которого совершается внешнеэкономическая сделка
Сведения об иностранном лице, участвующем во внешнеэкономической сделке
Сведения о предмете внешнеэкономической сделки
1
2
3
4
5
Примечания:

1. 1-бағанда сыртқы экономикалық мәміленің реттік нөмірі көрсетіледі.
2. 2-бағанда есептік жазбаның енгізілген күні көрсетіледі.
3. 3-бағанда сыртқы сауда шартының (келісімшартының), оған қосымша келісімнің немесе оның негізінде ерекше тауарлармен сыртқы экономикалық операция жасалатын өзге де құжаттың нөмірі (ол болған кезде) және күні көрсетіледі.
4. 4-бағанда тауарларды, ақпаратты, көрсетілетін қызметтерді, зияткерлік қызмет нәтижелерін алушы немесе жұмыстарға тапсырыс беруші болып табылатын сыртқы экономикалық мәмілеге қатысатын шетелдік тұлға (шетелдік тұлға, халықаралық ұйым не оның өкілі) туралы мәліметтер (жеке тұлға үшін - тегі, аты - жөні және тұрғылықты жері, заңды тұлға үшін-атауы және орналасқан жері (мекенжайы) көрсетіледі.
5. 5-бағанда сыртқы экономикалық мәміле мәнінің атауы, ол және оның функционалдық мақсаты туралы қысқаша мәліметтер көрсетіледі.

1. В графе 1 указывается порядковый номер внешнеэкономической сделки.
2. В графе 2 указывается дата внесения учетной записи.
3. В графе 3 указываются номер (при его наличии) и дата внешнеторгового договора (контракта), дополнительного соглашения к нему или иного документа, на основании которого совершается внешнеэкономическая сделка со специфическими товарами.
4. В графе 4 указываются сведения об иностранном лице, участвующем во внешнеэкономической сделке (иностранном лице, международной организации либо ее представителе), являющегося получателем товаров, информации, услуг, результатов интеллектуальной деятельности или заказчиком работ (фамилия, инициалы и место проживания - для физического лица, наименование и местонахождение (адрес) - для юридического лица).
5. В графе 5 указываются наименование предмета внешнеэкономической сделки, краткие сведения о нем и его функциональном назначении.