Жойылуы қиын органикалық ластағыш заттар эмиссияларын есептеу әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2023 жылғы 14 сәуірдегі № 124 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 17 сәуірде № 32326 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының Экология кодексінің 22-бабының 5-тармағына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Жойылуы қиын органикалық ластағыш заттар эмиссияларын есептеу әдістемесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Экологиялық саясат және тұрақты даму департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи ресурстар
министрінің м.а.
Г. Азидуллин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігі
Ұлттық статистика бюросы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи ресурстар
министрінің м.а.
2023 жылғы 14 сәуірдегі
№ 124 бұйрығымен
бекітілген
Жойылуы қиын органикалық ластағыш заттар эмиссияларын есептеу әдістемесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жойылуы қиын органикалық ластағыш заттар эмиссияларын есептеу әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) Қазақстан Республикасының Экология кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 22-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді.

Об утверждении Методики расчета эмиссий стойких органических загрязняющих веществ
Приказ и.о Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 14 апреля 2023 года № 124. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 апреля 2023 года № 32326
В соответствии с пунктом 5 статьи 22 Экологического кодекса Республики Казахстан, с подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Методику расчета эмиссий стойких органических загрязняющих веществ согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту экологической политики и устойчивого развития Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
и. о. Министра экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
Г. Азидуллин
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Утвержден приказом
и.о. Министра экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 14 апреля 2023 года № 124
Методика расчета эмиссий стойких органических загрязняющих веществ
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика расчета эмиссий стойких органических загрязняющих веществ (далее – Методика) разработана в соответствии с пунктом 5 статьи 22 Экологического кодекса Республики Казахстан.

2. Жойылуы қиын органикалық ластағыш заттар эмиссияларын бағалауды ластағыштардың шығарылуы мен көшірілуінің мемлекеттік тіркеліміне есептілікті ұсыну шеңберінде Кодекстің 22-бабының 9-тармағына сәйкес объектілер операторлары жүзеге асырады. Байқаусызда түзілетін тұрақты органикалық ластағыш заттарға (бұдан әрі – БТ ЖҚОЛ) полихлорланған дибензо-п-диоксиндер (бұдан әрі – ПХДД), полихлорланған дибензофурандар (бұдан әрі – ПХДФ), гексахлорбензол (бұдан әрі – ГХБ), пентахлорбензол (бұдан әрі – ПХД), полихлорланған дифенилдер (бұдан әрі – ПХД), гексахлорбутадиен, полихлорланған нафталиндер жатады.
2-тарау. Жойылуы қиын органикалық ластағыш заттар эмиссияларын есептеу тәртібі
3. ПХДД/ПХДФ эмиссияларын бағалау ластанудың басым көздерін сәйкестендіреді, барлық байқаусызда түзілетін жойылуы қиын органикалық ластағыш шығарындыларын барынша азайту үшін қажетті шараларды айқындайды.
4. БТ ЖҚОЛ эмиссияларының шамасы ПХДД және ПХДФ уытты эквивалентінің микрограммдарында бір жыл ішінде (мкгТЭ/жыл), мұнда уытты эквивалент – диоксиндер мен фурандардың уыттылығын өлшеу бірлігі, неғұрлым уытты диоксинге – 2, 3, 7, 8 – ПХДД қайта есептегенде көрсетіледі.
5. ПХДД/ПХДФ жиынтық эмиссияларын бағалау осы Әдістеменің 1-қосымшасына сәйкес кәсіпорын қызметіне байланысты ПХДД/ПХДФ эмиссияларының көздерімен (санаттар және кіші санаттар) айқындалады.
6. Әрбір санаттағы көздер үшін ПХДД/ПХДФ эмиссияларының негізгі көздері осы Әдістеменің 2-қосымшасына сәйкес айқындалады.
7. Көзден немесе көздер санатынан тасымалданатын ортаға (ауа, су, топырақ, өнім және қалдықтар) түсетін жылдық эмиссиялар мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда, I – көздің қарқыны (жылына ПХДД/ПХДФ эмиссиялары)
F – эмиссиялар факторы
P – кәсіпорынның қуаттылығы (өндіріс/өнім өндіру-жылына тонна/энергетика саласы объектілері үшін тұтынылатын отын көлемі-ТДж/жыл)
8. Тиісті ортаға эмиссиялар факторы: әрбір кіші санат үшін ауа, су, топырақ, өнім, қалдықтар осы Әдістеменің 3-қосымшасына сәйкес айқындалады. Эмиссиялар факторын технологиялық үдеріс туралы ақпаратты ескере отырып таңдалады.
9. Кәсіпорынның қуаттылығы ретінде өндіріс көлемі бойынша деректер алынады.
10. Әрбір көз бойынша жиынтық эмиссияларды бағалау мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
мұнда, I сомасы – көздің жиынтық қарқыны (жылына ПХДД/ПХДФ жиынтық эмиссиялары)
F – ауа/су/топырақ/өнім/қалдықтар – тиісінше ауаға, суға, топыраққа, өнімге, қалдықтарға эмиссия факторы
P – көздің осы санатын сипаттайтын кәсіпорын қызметінің көрсеткіштері (жылына өнім өндіру/өндіру, отынды жағу және басқалар)

2. Оценку эмиссий стойких органических загрязняющих веществ осуществляют Операторы объектов, согласно пункта 9 статьи 22 Кодекса, в рамках предоставления отчетности для государственного регистра выбросов и переноса загрязнителей. К непреднамеренно образующимся стойким органическим загрязняющим веществам (далее – НО СОЗ) относятся полихлорированные дибензо-п-диоксины (далее – ПХДД), полихлорированные дибензофураны (далее – ПХДФ), гексахлорбензол (далее – ГХБ), пентахлорбензол (далее – ПХБ), полихлорированные дифенилы (далее – ПХД), гексахлорбутадиен, полихлорированные нафталины.
Глава 2. Порядок расчета эмиссий стойких органических загрязняющих веществ
3. Оценка эмиссий ПХДД/ПХДФ идентифицирует приоритетные источники загрязнения, определяет необходимые меры для минимизации выбросов всех непреднамеренно образуемых стойких органических загрязнителей.
4. Величина эмиссий НО СОЗ выражается в микрограммах токсического эквивалента ПХДД и ПХДФ за год (мкгТЭ/год), где токсический эквивалент – единица измерения токсичности диоксинов и фуранов, в пересчете на наиболее токсичный диоксин – 2, 3, 7 ,8 – ПХДД.
5. Оценка суммарных эмиссий ПХДД/ПХДФ определяется источниками эмиссий ПХДД/ПХДФ (категории и подкатегории), связанных с деятельностью предприятия согласно Приложению 1 к настоящей Методике.
6. Основные источники эмиссий ПХДД/ПХДФ для каждой категории источников определяются согласно Приложению 2 к настоящей Методике.
7. Годовые эмиссии, поступающие в переносящие среды (воздух, вода, почва, продукция и отходы) из источника или категории источников, рассчитываются по формуле:
где, I – интенсивность источника (эмиссии ПХДД/ПХДФ в год)
F – фактор эмиссии
P – производительность предприятия (производство/выработка продукции – тонн в год/для объектов энергетической отрасли объем потребляемого топлива - ТДж/год)
8. Фактор эмиссии в соответствующую среду: воздух, вода, почва, продукция, отходы для каждой подкатегории определяется согласно Приложению 3 к настоящей Методике. Фактор эмиссий выбирается с учетом информации о технологическом процессе.
9. В качестве производительности предприятия используются данные по объемам производства.
10. Оценка суммарных эмиссий по каждому источнику осуществляется по формуле:
где, I сумм – суммарная интенсивность источника (суммарные эмиссии ПХДД/ПХДФ в год)
F – воздух/вода/почва/продукция/отходы – фактор эмиссии в воздух, воду, почву, продукцию, отходы соответственно
P – показатели деятельности предприятия, характеризующие данную категорию источника (производство/выработка продукции в год, сжигание топлива и другое)

11. Өнеркәсіптік кәсіпорын үшін ПХДД/ПХДФ жылдық эмиссиялары БТ ЖҚОЛ эмиссияларының барлық көздерінің жиынтық қарқындылығының сомасы ретінде айқындалады.
12. 4-қосымшаға сәйкес жойылуы қиын органикалық ластағыштар эмиссияларын есептеу мысалы.
Жойылуы қиын органикалық
заттар эмиссияларын
есептеу әдістемесіне
1-қосымша
Кәсіпорын қызметіне байланысты ПХДД/ПХДФ эмиссияларының көздері (санаттар және кіші санаттар)
Санат
Кіші санат
1
Қалдықтарды жоғары температурада жағу
a)
Тұрмыстық қатты қалдықтарды жағу
b)
Қауіпті қалдықтарды жағу
c)
Медициналық қалдықтарды жағу
d)
Ұсақталған қалдықтардың жеңіл фракцияларын жағу
e)
Ағынды сулардың тұнбасын жағу
f)
Ағаш және биомасса қалдықтарын жағу
g)
Жануарлардың қалдықтарын жағу
2
Қара және түсті металл өндірісі
a)
Темір рудасының агломерациясы
b)
Кокс өндірісі
c)
Шойын мен болат өндірісі, құю өндірісі
d)
Мыс өндірісі
e)
Алюминий өндірісі
f)
Қорғасын өндірісі
g)
Мырыш өндірісі
h)
Жез және қола өндірісі
i)
Магний өндірісі
j)
Түсті металдардың термиялық өндірісі
k)
Ұсатқыштар
l)
Сымдардан металдарды термиялық қалпына келтіру және электрондық қалдықтарды қайта өңдеу
3
Электр және жылу энергиясын өндіру
a)
Қазбалы отындағы электр станциялары
b)
Био отындағы электр станциялары
c)
Биогазды қоқыс алаңдарында жағу
d)
Үйлерді жылыту және ас әзірлеу – биомасса
e)
Үйлерді жылыту – қазбалы отын
4
Минералды шикізаттан өнім өндіру
a)
Цемент пештері
b)
Әктас өндірісі
c)
Кірпіш өндірісі
d)
Шыны өндірісі
e)
Керамика өндірісі
f)
Асфальт қоспаларын дайындау
g)
Жанғыш тақтатастарды қайта өңдеу
5
Көлік
a)
Төрттактілі қозғалтқыштар
b)
Екітактілі қозғалтқыштар
c)
Дизельді қозғалтқыштар
d)
Ауыр мұнай отынындағы қозғалтқыштар
6
Жағудың бақыланбайтын үдерістері
a)
Биомассаны жағу
b)
Қалдықтарды жағу және кездейсоқ өрттер
7
Химиялық заттар мен тұтыну тауарлар өндірісі және қолдану
a)
Целлюлоза-қағаз зауыттары
b)
Хлорланған бейорганикалық заттар өндірісі
c)
Хлорланған алифатты химиялық заттар
d)
Иісті хлорланған химиялық заттар (өнімнің тоннасына)
e)
Басқа хлорланған және хлорланбаған химиялық заттар (өнімнің тоннасына)
f)
Мұнай өңдеу кәсіпорындары
8
Әртүрлі
a)
Биомассаны кептіру
b)
Крематорий
c)
Азық ыстайтын орындар
d)
Химиялық тазарту
e)
Темекі шегу
9
Жою/көму
a)
Полигондар, қоқыс үйінділері және үйінділерден қалдықтарды шығару
b)
Кәріз / кәріздік ағындыларды тазарту
c)
Ашық су қоймаларға ағызу
d)
Компосттау
10
Ластанған аумақтар мен ыстық нүктелер
a)
Хлор өндіру орындары
b)
Хлорланған органикалық қосылыстарды өндіру орындары
c)
Диоксиндермен ластанған пестицидтер мен химикаттарды қолдану орындары
Жойылуы қиын органикалық
заттар эмиссияларын
есептеу әдістемесіне
2-қосымша
Көздердің әрбір санаты үшін ПХДД/ПХДФ эмиссияларының негізгі көздері
Көздердің негізгі санаттары
Ауа
Су
Топырақ
Өнім
Қалдықтар
1
Қалдықтарды жоғары температурада жағу
Х
Х
2
Қара және түсті металл өндірісі
Х
Х
3
Электр және жылу энергиясын өндісі
Х
Х
Х
4
Минералды шикізаттан өнім өндірісі
Х
Х
5
Көлік
Х
6
Жағудың бақыланбайдын үдерістері
Х
Х
Х
Х
7
Химиялық заттар мен тұтыну тауарлары өндірісі және қолдану
Х
Х
Х
Х
8
Әртүрлі
Х
Х
Х
Х
Х
9
Жою
Х
Х
Х
Х
10
Ықтимал "ыстық нүктелерді" анықтау
Тіркеу нақты бір жердің ерекшелігін ескере отырып, кейінгі бағалаумен ғана жүзеге асырылуы мүмкін
Жойылуы қиын органикалық
заттар эмиссияларын
есептеу әдістемесіне
3-қосымша
Жойылуы қиын органикалық заттар эмиссияларының факторлары
1 - санат үшін эмиссия факторлары - Қалдықтарды жоғары температурада жағу
Санат
Сынып
Көздердің санаттары
Шығарындылардың ықтимал жолдары (мкг УЭ/т)
Ауа
Су
Топырақ
Өнім
Қалдықтар
Ұшпалы күл
Шлак
a
Тұрмыстық қатты қалдықтарды жағу
1
Ауаның ластануын бақылау жүйесінсіз төмен технологиялық жағу (бұдан әрі – АЛБ)

11. Для промышленного предприятия годовые эмиссии ПХДД/ПХДФ определяются как сумма суммарной интенсивности всех источников эмиссий НО СОЗ.
12. Пример расчета эмиссий стойких органических загрязнителей согласно Приложению 4.
Приложение 1
к Методике расчета эмиссий
стойких органических
загрязняющих веществ
Источники эмиссий ПХДД/ПХДФ (категории и подкатегории), связанных с деятельностью предприятия
Категория
Подкатегория
1
Высокотемпературное сжигание отходов
a)
Сжигание твердых бытовых отходов
б)
Сжигание опасных отходов
в)
Сжигание медицинских отходов
г)
Сжигание легкой фракции измельченных отходов
д)
Сжигание осадка сточных вод
е)
Сжигание отходов древесины и биомассы
ж)
Сжигание останков животных
2
Производство черных и цветных металлов
а)
Агломерация железной руды
б)
Производство кокса
в)
Производство чугуна и стали, литейное производство
г)
Производство меди
д)
Производство алюминия
е)
Производство свинца
ж)
Производство цинка
з)
Производство латуни и бронзы
и)
Производство магния
а)
Термическое пр-во цветных металлов
б)
Измельчители
в)
Термическая регенерация металлов из проводов и рециклинг электронных отходов
3
Производство электроэнергии и тепловой энергии
а)
Электростанции на ископаемом топливе
б)
Электростанции на биотопливе
в)
Сжигание биогаза на свалках
г)
Отопление домов и приготовление пищи - биомасса
д)
Отопление домов – ископаемое топливо
4
Производство продукции из минерального сырья
а)
Цементные печи
б)
Производство извести
в)
Производство кирпича
г)
Производство стекла
д)
Производство керамики
е)
Приготовление асфальтовых смесей
ж)
Переработка горючих сланцев
5
Транспорт
а)
Четырехтактные двигатели
б)
Двухтактные двигатели
в)
Дизельные двигатели
г)
Двигатели на тяжелом нефтяном топливе
6
Неконтролируемые процессы сжигания
а)
Сжигание биомассы
б)
Сжигание отходов и случайные пожары
7
Производство химических веществ и потребительских товаров
а)
Целлюлозно-бумажные заводы
б)
Производство хлорированных неорганических веществ
в)
Хлорированные алифатические химические вещества
г)
Хлорированные ароматические химические вещества (на тонну продукта)
д)
Другие хлорированные и нехлорированные химические вещества (на тонну продукта)
е)
Нефтеперерабатывающие предприятия
8
Разное
а)
Сушка биомассы
б)
Крематории
в)
Коптильни
г)
Химическая чистка
д)
Табакокурение
9
Удаление /Захоронение
а)
Полигоны, свалки и извлечение отходов со свалок
б)
Канализация/очистка каналализационных стоков
в)
Сброс в открытые водоемы
г)
Компостирование
10
Загрязненные территории и горячие точки
а)
Места производства хлора
б)
Места производства хлорированных органических соединений
в)
Места применения пестицидов и химикатов, загрязненных диоксинами
Приложение 2
к Методике расчета эмиссий
стойких органических
загрязняющих веществ
Основные источники эмиссий ПХДД/ПХДФ для каждой категории источников
Основные категории источников
Воздух
Вода
Почва
Продукция
Отходы
1
Высокотемпературное сжигание отходов
Х
Х
2
Производство черных и цветных металлов
Х
Х
3
Производство электроэнергии и тепловой энергии
Х
Х
Х
4
Производство продукции из минерального сырья
Х
Х
5
Транспорт
Х
6
Неконтролируемые процессы сжигания
Х
Х
Х
Х
7
Производство и применение химических веществ и потребительских товаров
Х
Х
Х
Х
8
Разное
Х
Х
Х
Х
Х
9
Удаление
Х
Х
Х
Х
10
Выявление потенциальных "горячих точек"
проводится только регистрация с последующей оценкой с учетом специфики конкретного места
Приложение 3
к Методике расчета эмиссий
стойких органических
загрязняющих веществ
Факторы эмиссий стойких органических загрязняющих веществ
Факторы эмиссии для Категории 1 – Высокотемпературное сжигание отходов
Кат.
Класс
Категории источников
Потенциальные пути выбросов (мкг ТЭ/т)
Воздух
Вода
Почва
Продукция
Отходы
Летучая зола
Шлак
a
Сжигание твердых бытовых отходов
1
Низкотехнологичное сжигание, без системы контроля загрязнения воздуха (далее – КЗВ)

0,02
К
Б
Б
Б
е
Асфальт қоспаларын дайындау
К
1
Газ тазартқышы жоқ кәсіпорындар
0,07
К
Б
Б
Б
2
Мата сүзгісін, дымқыл скрубберді қолданатын кәсіпорындар
0,007
К
Б
Б
0,06
ж
Жанғыш тақтатастарды қайта өңдеу
1
Термиялық фракциялау
Б
Б
Б
Б
Б
2
Жанғыш тақтатастардың пиролизі
0,003
К
Б
0,07
2
5 - санат үшін эмиссиялар факторлары – Көлік
Санат
Сынып
Көздердің санаттары
Шығарындылардың ықтимал жолдары (мкг УЭ/т)
Ауа
Су
Топырақ
Өнім
Қалдықтар
a
Төрт тактілі қозғалтқыштар
1
Этилденген отын
2,2
К
К
К
К
2
Катализаторсыз этилденбеген отын
0,1
К
К
К
К
3
Катализаторы бар этилденбеген отын
0,0
К
К
К
К
4
Катализаторы бар этанол
0,00
К
К
К
К
б
Екі тактілі қозғалтқыштар
1
Этилденген отын
3,5
К
К
К
К
2
Катализаторсыз этилденбеген отын
2,5
К
К
К
К
в
Дизельді қозғалтқыштар
1
Дизельді отын
0,1
К
К
К
Б
2
Биодизель
0,1
К
К
К
Б
г
Ауыр мұнай отынындағы қозғалтқыштар
Б
1
Барлық типтері
2
К
К
К
Б
Ескертпе: "Көлік" санаты үшін эмиссияларды Кодекстің 22-бабының 9-тармағында көрсетілген объектілердің операторлары ғана есептей.
6 - санат үшін эмиссиялар факторлары – Жанудың бақыланбайтын үдерістері
Санат
Сынып
Көздердің санаттары
Шығарындылардың ықтимал жолдары (мкг УЭ/т)
Ауа
Су
Топырақ
Өнім
Қалдықтар
a
Биомасса жағу
1
Егістіктерде дәнді және басқа да ауыл шаруашылығы дақылдарының ластанған қалдықтарын жағу, жану жағдайларының нашарлығы
30
Б
10
К
Б
2
Егістіктерде дәнді және басқа да ауыл шаруашылығы дақылдарының ластанбаған қалдықтарын жағу
0,5
Б
0,05
К
Б
3
Қант қамысын өсіруден қалған қалдықтарды жағу
4
Б
0,05
4
Орман өрттері
1
Б
0,15
К
Б
5
Шабындық және саванналық өрттер
0,5
Б
0,15
К
Б
б
Қалдықтарды жағу және кездейсоқ өрттер
1
Үйінділердегі өрттер (тығыздалған, ылғалды, құрамында құмай көп қалдықтар)

0,02
НО
НУ
НУ
НУ
е
Приготовление асфальтовых смесей
1
Предприятия без газоочистки
0,07
НО
НУ
НУ
НУ
2
Предприятия, применяющие тканевый фильтр, мокрый скруббер
0,007
НО
НУ
НУ
0,06
ж
Переработка горючих сланцев
1
Термическое фракционирование
НУ
НУ
НУ
НУ
НУ
2
Пиролиз горючих сланцев
0,003
НО
НУ
0,07
2
Факторы эмиссии для Категории 5 – Транспорт
Кат.
Класс
Категории источников
Потенциальные пути выбросов (мкг ТЭ/т)
Воздух
Вода
Почва
Продукция
Отходы
a
Четырехтактные двигатели
1
Этилированное топливо
2,2
НО
НО
НО
НО
2
Неэтилированное топливо без катализатора
0,1
НО
НО
НО
НО
3
Неэтилированное топливо с катализатором
0,0
НО
НО
НО
НО
4
Этанол, с катализатором
0,00
НО
НО
НО
НО
б
Двухтактные двигатели
1
Этилированное топливо
3,5
НО
НО
НО
НО
2
Неэтилированное топливо без катализатора
2,5
НО
НО
НО
НО
в
Дизельные двигатели
1
Дизельное топливо
0,1
НО
НО
НО
НУ
2
Биодизель
0,1
НО
НО
НО
НУ
г
Двигатели на тяжелом нефтяном топливе
1
Все типы
2
НО
НО
НО
НУ
Примечание: Эмиссии для категории "Транспорт" рассчитываются только операторами объектов, указанных в пункте 9 статьи 22 Кодекса.
Факторы эмиссии для Категории 6 – Неконтролируемые процессы сжигания
Кат.
Класс
Категории источников
Потенциальные пути выбросов (мкг ТЭ/т)
Воздух
Вода
Почва
Продукты
Отходы
a
Сжигание биомассы
1
Сжигание остатков зерновых и других сельскохозяйственных культур на полях, загрязненные, плохие условия горения
30
НУ
10
НО
НУ
2
Сжигание остатков зерновых и других сельскохозяйственных культур на полях, незагрязненные
0,5
НУ
0,05
НО
НУ
3
Сжигание остатков от выращивания сахарного тростника
4
НУ
0,05
4
Лесные пожары
1
НУ
0,15
НО
НУ
5
Луговые и саванновые пожары
0,5
НУ
0,15
НО
НУ
б
Сжигание отходов и случайные пожары
1
Пожары на свалках (отходы уплотненные, влажные, с высоким содержанием Сорг)

0,05
К
К
5
б
Кәріз / кәріздік ағындыларды тазарту
1
Аралас тұрмыстық және өнеркәсіптік ағындар
К
Шламды жоюсыз
К
10
К
К
К
Шламды жоюмен
К
1
К
К
200
2
Қалалық және өнеркәсіптік ағындар
К
Шламды жоюсыз
К
1
К
К
К
Шламды жоюмен
К
0,2
К
К
20
3
Тұрмыстық ағындар
К
Шламды жоюсыз
К
0,4
К
К
К
Шламды жоюмен
К
0,4
К
К
4
в
Ашық су қоймаларға ағызу
К
1
Аралас тұрмыстық және өнеркәсіптік ағындар
К
0,005
К
К
К
2
Қалалық және қала маңындағы ағындар
К
0,0002
К
К
К
3
Шалғай аумақтар
К
0,0001
К
К
К
г
Компосттау
1
Органикалық қалдықтардан бөлінген органикалық қалдықтар
К
Б
К
50
К
2
Таза компост
К
Б
К
5
К
д
Пайдаланылған майларды жою
1
Барлық санаттар
Б
Б
Б
Б
Б
10-санат үшін эмиссиялар факторлары - Ыстық нүктелерді анықтау
Санат
Сынып
Көздердің санаттары
Өнім (мкг УЭ/т)
a
Хлор өндіру орындары
1
Хлор-сілті өндірісі
2
Leblanc – хлор/ағартқыш үдерісі және қауымдастырылған өндіріс
б
Хлорланған органикалық қосылыстарды өндіру орындары
1
Хлорфенолдар өндіру орындары
2
ГХЦГ қайта өңдеу жүзеге асырылған бұрынғы линдан өндірісі
3
Құрамында ПХДД/ПХДФ болуы ықтимал басқа химиялық заттардың бұрынғы өндіріс орындары
4
Хлорланған еріткіштер мен басқа да "ГХБ қалдықтарын" өндіру орындары
5
ПХБ және құрамында ПХБ бар материалдар/жабдықтар өндірісі (Бұрынғы)
в
Диоксиндермен ластанған пестицидтер мен химикаттарды қолдану орындары
г
Ағаш материалдарын өндіру және өңдеу
д
Текстиль және былғары фабрикалар
е
Құрамында ПХБ бар жабдықтар
Хлордың төмен құрамымен (мыс. Клофен А 30, Арохлор 1242)
15 000
Хлордың орташа құрамымен (мыс. Клофен А40, Арохлор 1248)
70 000
Хлордың орташа құрамымен (мыс. Клофен А 50, Арохлор 1254)
300 000
Хлор құрамы жоғары (мыс. Клофен А 60, Арохлор 1260)
1 500 000
1
Ағызулармен
2
Ағызуларсыз
ж
Металдар мен бейорганикалық химиялық заттарды өндіру үшін хлорды пайдалану
з
Қалдықтарды жағу қондырғылары
и
Металлургиялық өндірістер
к
Өрттер
л
Түбін тереңдету жұмыстары (топырақ алу) және ластанған жайылмалар
м
1-9 топ қалдықтары/қоқыс үйінділері
н
Каолин немесе кесек саз кен орындары
Жойылуы қиын органикалық
заттар эмиссияларын
есептеу әдістемесіне
4-қосымша
Жойылуы қиын органикалық ластағыштар эмиссияларын есептеу мысалы
Х компаниясында БТ ЭҚОЛ негізгі көзі темір рудасының агломерациясы болып табылады. Сондай-ақ, компанияда ауаның ластануын бақылаудың жақсы жүйесі бар тұрмыстық қатты қалдықтарды жағатын қондырғы бар.

0,05
НО
НО
5
б
Канализация/очистка канализационных стоков
1
Смешанные бытовые и промышленные стоки
НО
Без удаления шлама
НО
10
НО
НО
НО
С удалением шлама
НО
1
НО
НО
200
2
Городские и промышленные стоки
НО
Без удаления шлама
НО
1
НО
НО
НО
С удалением шлама
НО
0,2
НО
НО
20
3
Бытовые стоки
Без удаления шлама
НО
0,4
НО
НО
НО
С удалением шлама
НО
0,4
НО
НО
4
в
Сброс в открытые водоемы
1
Смешанные бытовые и промышленные стоки
НО
0,005
НО
НО
НО
2
Городские и пригородные стоки
НО
0,0002
НО
НО
НО
3
Удаленные территории
НО
0,0001
НО
НО
НО
г
Компостирование
1
Органические отходы, отделенные от органических отходов
НО
НУ
НО
50
НО
2
Чистый компост
НО
НУ
НО
5
НО
д
Удаление отработанных масел
1
Все категории
НУ
НУ
НУ
НУ
НУ
Факторы эмиссии для Категории 10 – Выявление горячих точек
Кат.
Класс
Категории источников
Продукция (мкг ТЭ/т)
a
Места производства хлора
1
Хлор-щелочное производство
2
Leblanc-процесс и ассоциированное производство хлора/отбеливателей
б
Места производства хлорированных органических соединений
1
Места производства хлорфенолов
2
Бывшее производство линдана, где осуществлялся рециклинг гексахлорана (ГХЦГ)
3
Места бывшего производства других химических веществ, потенциально содержащих ПХДД/ПХДФ
4
Места производства хлорированных растворителей и других отходов ГХБ
5
(Бывшее) производство ПХБ и ПХБ - содержащих материалов/оборудования
в
Места применения пестицидов и химикатов, загрязненных диоксинами
г
Производство и обработка лесоматериалов
д
Текстильные и кожевенные фабрики
е
ПХБ-содержащее оборудование
С низким содержанием хлора (молекулы которых содержат 5 и менее атомов хлора)
15 000
Со средним содержанием хлора (молекулы которых содержат 6 атомов хлора)
70 000
Со средним содержанием хлора (молекулы которых содержат 7 атомов хлора)
300 000
С высоким содержанием хлора (молекулы которых содержат 8 и более атомов хлора)
1 500 000
1
С утечками
2
Без утечек
ж
Использование хлора для производства металлов и неорганических химических веществ
з
Установки по сжиганию отходов
и
Металлургические производства
к
Пожары
л
Дноуглубительные работы (извлечение грунта) и загрязненные поймы
м
Свалки отходов/остатков Групп 1-9
н
Месторождения каолина или комовой глины
Приложение 4
к Методике расчета эмиссий
стойких органических
загрязняющих веществ
Пример расчета эмиссий стойких органических загрязнителей
В компании Х основным источником эмиссий НО СОЗ является агломерация железной руды. Компания также имеет установку по сжиганию твердых бытовых отходов с хорошей системой контроля загрязнения воздух.

2021 жылы компания 0,7 млн. тонна темір рудасын өндірді. 300 мың тонна ТҚҚ жануға ұшырады.
3-қосымшада ауаға және қалдықтарға эмиссиялар үшін "Темір рудасының агломерациясы" санаты үшін эмиссия факторлары айқындалған. "Тұрмыстық қатты қалдықтарды жағу" санаты үшін ауаға және қалдықтарға (ұшпалы күл мен шлак) эмиссия факторлары да анықталған.
2021 жылы ауаға ПХДД/ПХДФ шығарындылары темір кенін өндіру нәтижесінде = өндірілген темір кені саны * ШФАуа=а 700 000 тонна/жыл * 5 мкг УЭ / т = 3 500 000 мкг УЭ/жыл = 3,5 г ТЭ/жыл

В 2021 году компанией было произведено 0,7 млн. тонн железной руды. Сжиганию подверглось 300 тыс. тонн ТБО.
В приложении 3 определены факторы эмиссии для категории "агломерация железной руды" для эмиссий в воздух и отходы. Для категории "Сжигание твердых бытовых отходов" также определены факторы эмиссий в воздух и остатки (летучая зола и шлак).
Выбросы ПХДД/ПХДФ в воздух в 2021г.в результате производства железной руды = Кол-во произведенной железной руды * ФВВоздух=700 000 тонн/год * 5 мкг ТЭ/т = 3 500 000 мкг ТЭ/год = 3,5 г ТЭ/год

2021 жылы қалдыққа ПХДД/ПХДФ шығарындылары темір кенін өндіру нәтижесінде = өндірілген темір кені саны * ШФАқалдықтар = 700 000 тонна/жыл * 1 мкг УЭ / т = 700 000 мкг ТЭ/жыл = 0,7 г УЭ/жыл
"Тұрмыстық қатты қалдықтарды жағу" санаты үшін эмиссияларды есептеу ұқсас тәсілмен жүргізіледі. Есептеу нәтижелері төмендегі кестеде келтірілген.
Көздердің санаттары
Көздердің сыныптары
Белсенділік көрсеткіші
Эмиссия факторлары, (мкг УЭ/т)
ПХДД/ПХДФ эмиссиясы, гУЭ/жыл
Ауа Қалдықтар (күл және шлак) Ауа Қалдықтар
1
Темір рудасының агломерациясы
Қалдықтарды аз пайдалану, шығарындыларды жақсы тазалау

Выбросы ПХДД/ПХДФ в отходы в 2021г.в результате производства железной руды = Кол-во произведенной железной руды * ФВОтходы=700 000 тонн/год * 1 мкг ТЭ/т = 700 000 мкг ТЭ/год = 0,7 г ТЭ/год
Расчеты эмиссий для категории "Сжигание твердых бытовых отходов" производится аналогичным способом. Результаты расчета представлены в таблице ниже.
Категории источников
Класс источников
Показатель активности
Факторы эмиссии, мкг ТЭ/т
Эмиссии ПХДД/ПХДФ, г ТЭ/год
Воздух
Отходы (зола и шлак)
Воздух
Отходы
1
Агломерация железной руды
Незначительное использование отходов, хорошая очистка выбросов