"Технологияларды коммерцияландыруға инновациялық гранттар беру қағидаларын бекіту туралы" 2020 жылғы 1 қазандағы № 365/НҚ Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 2023 жылғы 25 мамырдағы № 111/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 29 мамырда № 32615 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Технологияларды коммерцияландыруға инновациялық гранттар беру қағидаларын бекіту туралы" 2020 жылғы 1 қазандағы № 365/НҚ Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21367 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Технологияларды коммерцияландыруға инновациялық гранттар беру қағидаларында:
2-тармақта:
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10) өтінім беруші – осы Қағидаларға сәйкес инновациялық грант алу үшін ұлттық институтқа өтінімді автоматтандырылған жүйе арқылы қарауға ұсынған инновациялық қызмет субъектісі;";
мынадай мазмұндағы 16) тармақшамен толықтырылсын:
"16) қоса қаржыландыру – жобаны қоса қаржыландыру бойынша талаптарды орындауға арналған ақшалай нысандағы өтінім берушінің (грант алушының) қаражаты.".
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Ұлттық институттың инновациялық гранттар беру жөніндегі қызметтеріне уәкілетті орган республикалық бюджет қаражаты есебінен ақы төлейді.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Конкурсқа қатысу үшін өтінім беруші портал арқылы мемлекеттік немесе орыс тілдерінде мынадай құжаттар топтамасын ұсынады:
1-кезеңде:
осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша инновациялық грант алуға алдын ала ұсыныс;
2-кезеңде:
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша инновациялық грант алуға арналған толық ұсыныс;
2) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бизнес-жоспар;
3) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша күнтізбелік жоспар жобасы;
4) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысаны бойынша шығындар талдамасы бар шығыстар сметасының жобасы;
5) жабдықты жеткізуге арналған алдын ала шарттардың және (немесе) келісімдердің, оның ішінде лицензиялық шарттардың көшірмелері (бар болса);
6) жабдықтарды тасымалдау (жеткізу) шарттарының көшірмелері (бар болса);

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 1 октября 2020 года № 365/НҚ "Об утверждении Правил предоставления инновационных грантов на коммерциализацию технологий"
Приказ и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 25 мая 2023 года № 111/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 мая 2023 года № 32615
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 1 октября 2020 года № 365/НҚ "Об утверждении Правил предоставления инновационных грантов на коммерциализацию технологий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21367) следующие изменения и дополнения:
В Правилах предоставления инновационных грантов на коммерциализацию технологий, утвержденных указанным приказом:
в пункте 2:
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) заявитель – субъект инновационной деятельности, предоставивший на рассмотрение заявку посредством автоматизированной системы национальному институту на получение инновационного гранта в соответствии с настоящими Правилами;";
дополнить подпунктом 16) следующего содержания:
"16) софинансирование - средства заявителя (грантополучателя) в денежном выражении, для выполнения условий по совместному финансированию проекта.".
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Услуги национального института по предоставлению инновационных грантов оплачиваются уполномоченным органом за счет средств республиканского бюджета.".
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Для участия в конкурсе заявитель посредством портала предоставляет следующий пакет документов на государственном или русском языках:
на 1 этапе:
предварительное предложение на получение инновационного гранта по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
на 2 этапе:
1) полное предложение на получение инновационного гранта по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) бизнес-план проекта по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
3) проект календарного плана по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
4) проект сметы расходов с расшифровкой затрат по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
5) копии предварительных договоров и (или) соглашений, в том числе лицензионные, на поставку оборудования (при наличии);
6) копии договоров на транспортировку (доставку) оборудования (при наличии);

7) Бағдарламалық өнімді әзірлеу/жетілдіру кезінде: бағдарламалық өнімге қойылатын талаптардан басқа, талап етілетін мамандар көрсетілетін бағдарламалық өнімді әзірлеуге арналған техникалық тапсырма, олардың жұмыс түрлерін, көлемдерін, мерзімдерін және сипаттай отырып және ақы төлей отырып, мамандандыру бөлінісінде олардың саны;
8) жоба командасының әрбір мүшесінің дипломдарының немесе сертификаттарының немесе басқа құжаттарының көшірмелері (бар болса);
9) жобаның Excel форматындағы қаржылық моделі;
10) акселерациялық және (немесе) бизнес-инкубациялық бағдарламаның аяқталғанын растайтын құжат.
Шарт жасасу үшін – жоғары тұрған органның инновациялық грант беруге шарт жасасу туралы шешімі, басшының және (немесе) уәкілетті тұлғаның инновациялық грант алуға байланысты құжаттарға қол қою өкілеттігін беру туралы шешімі.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Технологияларды коммерцияландыруға инновациялық гранттарды беру рәсімі мынадай кезеңдерді қамтиды:
1) Ұлттық институт 1 (бір) жұмыс күні ішінде алдын ала ұсынысты тіркейді және оны Кеңестің қарауына жібереді.
Кеңес 8 (сегіз) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушылардың алдын-ала ұсынысын қарайды және мынадай өлшемшарттар:
инновациялылық;
ауқымдылығы;
экспортқа бағдарлануы;
жоба командасының құрамы және біліктілігі;
жобаның коммерциялық әлеуеті бойынша іріктеуді жүзеге асырады.
Алдын ала ұсыныстарды тыңдау қорытындысы бойынша Кеңес конкурстың екінші кезеңіне өтінім берушілерді жіберу (жіберуден бас тарту) туралы шешім қабылдайды;
2) Ұлттық институт Кеңес шешімін алғаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде іріктеуден өткен өтінім берушіге портал арқылы рұқсат беру немесе екінші кезеңге жіберуден бас тарту туралы қабылданған шешім туралы тиісті хабарлама жібереді.
Өтінімді қарау мерзімі өтінім берушіге екінші кезеңге жіберу туралы шешім туралы хабарлама жіберілген кезден бастап тоқтатыла тұрады;
3) іріктеуден өткен және екінші кезеңге жіберу туралы хабарлама алған өтінім беруші 10 (он) жұмыс күні ішінде ұлттық институтқа толық ұсынысты береді.
Өтінім беруші 14-тармақтың 3) және 4) тамақшасының бірінші бөлімінде көрсетілген мерзімде толық ұсынысты ұсынбаған жағдайда, ұлттық институт өтінімді одан әрі қараудан бас тартады;
4) Ұлттық институт 1 (бір) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексеруді және толық ұсыныстарды тіркеуді жүзеге асырады. Өтінім беруші толық ұсыныста құжаттардың толық пакетін ұсынбаған жағдайда, Ұлттық институт осы өтінімді тіркеуден бас тартады және автоматтандырылған жүйе арқылы тиісті хабарлама жібереді. Өтінім беруші 2 жұмыс күні ішінде құжаттардың толық пакеті бар толық ұсынысты қайта ұсынады. Бұл ретте Ұлттық институт құжаттардың толық емес пакетін қайталап анықтаған жағдайда өтінімді одан әрі қараудан бас тартады.

7) При разработке/доработке программного продукта: техническое задание на разработку программного продукта, в котором помимо требований к программному продукту указываются требуемые специалисты, их количество в разрезе специализации с описанием видов, объемов, сроков и оплаты их работы;
8) копии дипломов и (или) сертификатов или других документов, подтверждающих квалификацию члена команды проекта;
9) финансовая модель проекта в формате Excel.
10) документ, подтверждающий завершение акселерационной и (или) бизнес-инкубационной программы.
Для заключения договора – решение высшего органа о заключении договора на предоставление инновационного гранта, решение о наделении полномочиями руководителя и (или) уполномоченного лица подписывать документы, связанные с получением инновационного гранта.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Процедура предоставления инновационных грантов включает в себя следующие этапы:
1) Национальный институт в течение 1 (одного) рабочего дня регистрирует предварительное предложение и направляет его для рассмотрения Совету.
Совет в течение 8 (восьми) рабочих дней после регистрации заслушивает предварительное предложение заявителя и осуществляет отбор по следующим критериям:
инновационность;
масштабируемость;
экспортоориентированность;
состав и квалификация команды проекта;
коммерческий потенциал проекта.
По итогам заслушивания предварительного предложения, Советом принимается решение о допуске (отказе в допуске) заявителя на второй этап конкурса;
2) Национальный институт в течение 1 (одного) рабочего дня после получения решения Совета, посредством портала направляет заявителю, прошедшему отбор, уведомление о принятом решении по допуску или отказу в допуске на второй этап.
Срок рассмотрения заявки приостанавливается с момента отправки заявителю уведомления о принятом решении по допуску на второй этап;
3) заявитель, прошедший отбор, получивший уведомление о допуске на второй этап, в течение 10 (десяти) рабочих дней представляет в национальный институт полное предложение.
При непредставлении заявителем полного предложения в срок, указанный в части первой подпункта 3) и 4) пункта 14, национальный институт отказывает в дальнейшем рассмотрении заявки;
4) Национальный институт в течение 1 (одного) рабочего дня осуществляет проверку на полноту представленных документов и регистрацию полных предложений. Если в полном предложений заявителем представлен не полный пакет документов, Национальный институт отказывает в регистрации данной заявки и направляет соответствующее уведомление посредством автоматизированной системы. Заявитель повторно подает полное предложение с полным пакетом документов в течение 2 рабочих дней. При этом Национальный институт отказывает в дальнейшем рассмотрении заявки при повторном выявления неполного пакета документов.

4-1) Ұлттық институт 4 (төрт) жұмыс күні ішінде тіркелген толық ұсыныстардың осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады.
Ұлттық институт Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 28-бабына сәйкес коммерциялық құпияны құрайтын ақпаратты қорғауды қамтамасыз етеді.
Тексеру нәтижелері бойынша Ұлттық институт өтінім берушіге портал арқылы анықталған ескертулер (бар болса) туралы Хабарлама жібереді.
Өтінім беруші хабарламада көрсетілген ескертулерді 5 (бес) жұмыс күні ішінде жояды. Өтінім берушінің ескертулерді жоюы кезінде өтінімдерді қарау мерзімі өтінім берушіге анықталған ескертулер туралы хабарлама жіберілген күннен бастап тоқтатылды.
Өтінім беруші көрсетілген мерзімдерде ескертулерді жоймаған жағдайда ұлттық институт өтінімді одан әрі қараудан бас тартады;
5) Ұлттық институт өтінім берушінің пысықталған құжаттарының пакетін алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде қайта тексереді (өтінім берушіге анықталған ескертулер туралы хабарлама жіберілген жағдайда);
6) Ұлттық институт толық ұсынысты тексергеннен кейін 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде толық ұсынысқа технологиялық, қаржылық-экономикалық және құқықтық сараптама жүргізеді.
Сараптаманы өткізу тәртібі ұлттық институттың ішкі нормативтік құжаттарымен реттеледі.
Ұлттық институтта сарапшылар болмаған жағдайда, сараптама жүргізу үшін сыртқы, отандық және (немесе) шетелдік жеке және (немесе) заңды тұлғалар тартылады.
Ұлттық институт сыртқы отандық және шетелдік сарапшылар мен сараптамалық ұйымдардың тізбесін, оның ішінде "Атамекен" Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының, салалық қауымдастықтардың ұсынымдары негізінде қалыптастырады.
Сараптама мынадай бағыттар бойынша жүргізіледі:
технологиялық сараптама іс-шаралардың технологиялық іске асырылуы мен жеткіліктілігін талдау, аналогтармен салыстыру бойынша артықшылықтарды анықтау, жұмыстарды мәлімделген мерзімдер (кезеңдер) бойынша бөлу, жұмыстардың көлемі мен мазмұны және оларды орындау мерзімдері, жобаны іске асыру тәуекелдері, жоба командасының біліктілігін бағалау мақсатында жүргізіледі;
қаржы-экономикалық сараптама жобаны іске асырудың экономикалық орындылығын және қаржы-экономикалық моделін бағалау мақсатында жүргізіледі;
құқықтық сараптама ұсынылған құжаттардың мазмұнын Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкестігі тұрғысынан талдау, жобаны іске асырудың құқықтық тәуекелдерін бағалау мақсатында жүргізіледі.
Технологиялық, қаржы-экономикалық және құқықтық сараптамалар жобалар бойынша бір мезгілде жүргізіледі.
Өтінімдерге жүргізілген сараптама қорытындылары бойынша сараптамалық қорытынды (Кеңес мүшелеріне жіберіледі), Күнтізбелік жоспар және Шығындар сметасының жобасы (өтінім берушіге Портал арқылы ақпарат үшін жіберіледі) қалыптастырылады;

4-1) Национальный институт в течение 4 (четырех) рабочих дней осуществляет проверку зарегистрированных полных предложений на соответствие требованиям настоящих Правил.
Национальный институт обеспечивает охрану информации, составляющей коммерческую тайну в соответствии со статьей 28 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан.
По результатам проверки Национальный институт посредством портала направляет заявителю Уведомление о выявленных замечаниях (при их наличии)
Заявитель устраняет указанные в уведомлении замечания в течение 5 (пяти) рабочих дней. При этом срок рассмотрения заявки приостанавливается с момента отправки уведомления заявителю о выявленных замечаниях.
При не устранении заявителем замечаний в указанный срок, национальный институт отказывает в дальнейшем рассмотрении заявки;
5) Национальный институт осуществляет повторную проверку доработанного пакета документов заявителя в течение 2 (двух) рабочих дней со дня их получения (при направлении уведомления заявителю о выявленных замечаниях).
6) Национальный институт в течение 20 (двадцати) рабочих дней после проверки полного предложения осуществляет технологическую, финансово-экономическую и правовую экспертизу полного предложения.
Порядок проведения экспертизы, регламентируется внутренними нормативными документами национального института.
При отсутствии экспертов у национального института для проведения экспертизы привлекаются внешние, отечественные и (или) зарубежные физические и (или) юридические лица.
Национальный институт формирует перечень внешних отечественных и зарубежных экспертов и экспертных организаций, в том числе на основании рекомендаций Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен", отраслевых ассоциаций.
Экспертиза проводится по следующим направлениям:
технологическая экспертиза проводится с целью оценки технологической реализуемости и анализа достаточности мероприятий, установлению преимуществ по сравнению с аналогами, распределения работ заявленным срокам (этапам), объему и содержанию работ и сроков их выполнения, рисков реализации проекта, квалификации команды проекта;
финансово-экономическая экспертиза проводится с целью оценки экономической целесообразности и финансово-экономической модели реализации проекта;
правовая экспертиза проводится с целью анализа содержания представленных документов на предмет соответствия действующему законодательству Республики Казахстан, оценки правовых рисков реализации проекта.
Технологическая, финансово-экономическая и правовая экспертизы проводятся по проектам одновременно.
По итогам проведенной экспертизы заявок формируется экспертное заключение (направляется членам Совета), проект Календарного плана и Сметы расходов (направляется заявителю для информации посредством Портала);

7) сараптамалық қорытындыны, Күнтізбелік жоспар мен шығындары толық жазылған Шығындар сметасы жобасын алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде Кеңестің отырысы өткізіледі.
Кеңес отырыстарына өтінім беруші өзінің жобасын бетпе-бет немесе аудио және бейне тіркеуі бар телекоммуникациялар құралдары арқылы таныстыру үшін шақырылады.
Қарау нәтижелері бойынша Кеңес өтінім берушіге инновациялық грант беру туралы немесе оны беруден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
8) Ұлттық институт Кеңес шешім қабылдаған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде өтінім берушілерді портал арқылы шартқа қол қоюдың қажеттілігі туралы хабардар етеді немесе өтінім берушілерге инновациялық грант беруден бас тартуды жібереді.
Шартқа ұлттық институт немесе оның шарт жасауға уәкілетті өкілі және ұлттық институттың орналасқан орнында өтінім беруші қол қояды.
Шарт сараптама қорытындылары мен Кеңестің ұсынымдары ескеріле отырып, ұлттық институт айқындайтын нысан бойынша тараптардың әрқайсысы үшін бір-бірден екі данада жасалады.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Инновациялық даму саласындағы ұлттық даму институты инновациялық гранттар берілген инновациялық жобалардың жоспарланған мақсаттарына қол жеткізуді талдау мақсатында ұлттық институттың актісімен реттелетін берілген инновациялық гранттар мен жобалардың іске асырылуына мониторинг өткізеді.";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Инновациялық грант іс-шараларды қоса қаржыландыру талаптарымен жобаны іске асырудың мынадай кезеңдерінде:
1) "Өнімді жетілдіру және коммерцияландыру стратегиясын әзірлеу" кезеңінде инновациялық жобаны іске асыру сомасының кемінде 10 %-ы;
2) "Өнім өндірісін іске қосу (енгізу және сүйемелдеу) және оны нарықта іске асыру (коммерцияландыру)" кезеңінде инновациялық жобаны іске асыру сомасының кемінде 10 %-ы болған жағдайда беріледі.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Инновациялық гранттың жалпы сомасы кезеңдер бойынша бөлінген 100 000 000 (жүз миллион) теңгеден аспайды:
1) "Өнімді жетілдіру және коммерцияландыру стратегиясын әзірлеу" кезеңінде 20 000 000 (жиырма миллион) теңгеден аспайды және негізделген шығындардың мынадай баптарының 90 (тоқсан) пайызына дейін өтейді:
жоба командасы мүшелерінің жалақысы (салықтарды, алымдарды және басқа да оған байланысты міндетті төлемдерді қоса алғанда), бірақ 9 000 000 (тоғыз миллион) теңгеден артық емес;
үшінші тұлғалар және/немесе бірлесіп орындаушылар орындаған, оның ішінде жабдықты жалға берумен байланысты басқа жұмыстарға және (немесе) көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу, бірақ 6 000 000 (алты миллион) теңгеден артық емес;

7) в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения экспертного заключения и проекта Календарного плана и Сметы расходов с расшифровкой затрат проводится заседание Совета.
На заседание Совета приглашается заявитель для презентации своего проекта очно или посредством средств телекоммуникаций с аудио и видеофиксацией.
По результатам рассмотрения Совет принимает решение о предоставлении инновационного гранта или об отказе в его предоставлении заявителю.
8) Национальный институт в течение 1 (один) рабочий день со дня принятия решения Советом, уведомляет заявителя посредством портала о необходимости подписания договора или направляет заявителям отказ в предоставлении инновационного гранта.
Договор подписывается национальным институтом, либо его уполномоченным представителем на заключение договора и заявителем по месту нахождения национального института.
Договор заключается в двух экземплярах по одному для каждой из сторон по форме, определяемой национальным институтом с учетом заключений экспертизы и рекомендаций Совета.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Национальный институт развития в области инновационного развития проводит мониторинг предоставленных инновационных грантов и реализации проектов, регулируемый актом национального института, с целью анализа достижения запланированных целей инновационных проектов, по которым представлены инновационные гранты.";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. Инновационный грант предоставляется на условиях софинансирования мероприятий на следующих стадиях реализации проекта:
1) не менее 10 % от суммы реализации инновационного проекта на стадии "Доработка продукта и разработка стратегии коммерциализации";
2) не менее 10 % от суммы реализации инновационного проекта на стадии "Запуск производства (внедрение и сопровождение) продукта и его реализация (коммерциализация) на рынке”.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Общая сумма инновационного гранта составляет не более 100 000 000 (ста миллионов) тенге, распределенных по стадиям:
1) на стадии “Доработка продукта и разработка стратегии коммерциализации” составляет не более 20 000 000 (двадцати миллионов) тенге и покрывает до 90 (девяносто) процентов от следующих статей обоснованных затрат:
заработная плата членов команды проекта (включая налоги, сборы и другие обязательные связанные с ней платежи), но не более 9 000 000 (девяти миллионов) тенге;
оплата иных работ и (или) услуг, выполняемых третьими лицами и (или) соисполнителями, в том числе связанные с предоставлением аренды оборудования, но не более 6 000 000 (шести миллионов) тенге;

кеңсе үй-жайларын жалға алу, команданың әрбір мүшесі үшін 7,5 (жеті бүтін оннан бес) ш.м.;
апробация және тестілік сатылым мақсатында өнімді немесе көрсетілетін қызметті жасау (жетілдіру) үшін қажетті материалдар мен жиынтықтауыштар сатып алу;
2) "Өнім өндірісін іске қосу (енгізу және сүйемелдеу) және оны нарықта іске асыру (коммерцияландыру)" кезеңінде 80 000 000 (сексен миллион) теңгеден аспайды және негізделген шығындардың мынадай баптарының 90 (тоқсан) пайызына дейін өтейді:
жоба командасы мүшелерінің жалақысы (салықтарды, алымдарды және басқа да оған байланысты міндетті төлемдерді қоса алғанда), бірақ 24 000 000 (жиырма төрт миллион) теңгеден артық емес;
үшінші тұлғалар және/немесе бірлесіп орындаушылар орындаған, оның ішінде жабдықты жалға берумен байланысты басқа жұмыстарға және (немесе) көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу, бірақ 24 000 000 (жиырма төрт миллион) теңгеден артық емес;
іссапар шығыстары (шетелдіктерді қоса алғанда), бірақ 2 000 000 (екі миллион) теңгеден артық емес;
өнімді немесе көрсетілетін қызметті жасау үшін қажетті материалдар, жиынтықтауыштар мен жабдықтарды сатып алу;
кеңсе (команданың әрбір мүшесі үшін 7,5 (жеті бүтін оннан бес) ш.м.) және (немесе) өндірістік үй-жайларды жалға алу;
маркетингтік шығыстар (өнімді немесе көрсетілетін қызметті ілгерілету бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу), бірақ 6 000 000 (алты миллион) теңгеден артық емес.";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Өтінім берушіге мынадай өлшемшарттар белгіленеді:
Жоба Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асырылады.
Осы Қағидалардың 18-тармағына сәйкес жобаны іске асыру бойынша шараларды қоса қаржыландыру үшін меншікті қаражаттар болуы тиіс.
1) “Өнімді жетілдіру және коммерцияландыру стратегиясын әзірлеу” кезеңінде:
1) бірінші кезеңде:
бизнес-инкубациялық және (немесе) акселерациялық бағдарламаны аяқтау;
ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің аяқталған нәтижелерінің болуы, не өнімнің, не бастапқы құрылымның экспериментальдық тәжірибелік үлгісінің (MVP) болуы;
маркетингтік зерттеулерде тәжірибесі бар коммерцияландыру жөніндегі маманды қоса алғанда, кем дегенде 2 (екі), бірақ 5 (бес) адамнан аспайтын білікті мамандардан тұратын команданың болуы (гранттар есебінен қоса қаржыландыру үшін);
шағын кәсіпкерлік субъектісі.
2) Өнім өндірісін іске қосу (енгізу және сүйемелдеу) және оны нарықта іске асыру (коммерцияландыру кезеңінде:
өндіруге және (немесе) сатуға дайын өнімнің болуы;
өнімді жылжытудың маркетингтік жоспарының болуы;
екінші кезеңнің грант сомасының кемінде 30 (отыз) пайызы мөлшерінде инвестициялар тарту;

аренда офисных помещений, по 7,5 (семь целых пять десятых) кв.м. на каждого члена команды;
приобретение материалов и комплектующих необходимых для создания (доработки) продукта или услуги с целью апробации и тестовых продаж;
2) на стадии “Запуск производства (внедрение и сопровождение) продукта и его реализация (коммерциализация) на рынке” составляет не более 80 000 000 (восьмидесяти миллионов) тенге и покрывает до 90 (девяносто) процентов от следующих статей обоснованных затрат:
заработная плата членов команды проекта, включая налоги, сборы и другие обязательные связанные с ней платежи, но не более 24 000 000 (двадцати четырех миллионов) тенге;
оплата иных работ и (или) услуг, выполняемых третьими лицами и (или) соисполнителями, в том числе связанные с предоставлением аренды оборудования, но не более 24 000 000 (двадцати четырех миллионов) тенге;
командировочные расходы (включая зарубежные), но не более 2 000 000 (двух миллионов) тенге;
приобретение материалов, комплектующих и оборудования необходимых для создания продукта или услуги;
аренда офисных (по 7,5 (семь целых пять десятых) кв.м. на каждого члена команды) и (или) производственных помещений;
маркетинговые расходы (закуп услуг по продвижению продукта или услуги), но не более 6 000 000 (шести миллионов) тенге.";
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. К заявителю устанавливаются следующие критерии:
Реализация проекта осуществляется на территории Республики Казахстан.
Наличие собственных средств для софинансирования мероприятий по реализации проекта в размере согласно пункту 18 настоящих Правил.
1) На стадии “Доработка продукта и разработка стратегии коммерциализации”:
1) на первой стадии:
завершение бизнес-инкубационной и (или) акселерационной программы;
наличие завершенных результатов научной и (или) научно-технической деятельности, либо экспериментального опытного образца продукта, либо первоначальной конструкции (MVP);
наличие команды из не менее 2 (двух), но не более 5 (пяти) квалифицированных специалистов, включая специалиста по коммерциализации, с опытом маркетинговых исследований (для софинансирования за счет гранта);
субъект малого предпринимательства.
2) На стадии Запуск производства (внедрение и сопровождение) продукта и его реализация (коммерциализация) на рынке:
наличие продукта, готового к производству и (или) к продажам;
наличие маркетингового плана продвижения продукта;
привлечение инвестиций в размере не менее 30 (тридцати) процентов от суммы средств второй стадии;

бизнесте жұмыста тәжірибесі бар коммерцияландыру жөніндегі маманды, жоба бойынша кәсіби мамандарды қоса алғанда, кем дегенде 2 (екі), бірақ 7 (жеті) адамнан аспайтын команданың болуы (гранттар есебінен қоса қаржыландыру үшін).
Ұлттық институт өтінім беруші жоғарыда көрсетілген өлшемшарттарға сәйкес келмеген жағдайда, өтінімді қараудан бас тартады.";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Өтінім берушілер өздеріне мынадай міндеттемелер алады:
"Өнімді жетілдіру және коммерцияландыру стратегиясын әзірлеу" кезеңінде:
өнімді жылжытудың маркетингтік жоспарын және коммерцияландыру стратегиясын әзірлеу;
тестілік сатылымдарды жүзеге асыру;
"Өнім өндірісін іске қосу (енгізу және сүйемелдеу) және оны нарықта іске асыру (коммерцияландыру)" кезеңінде:
коммерцияландыру стратегиясына сәйкес инновациялық грант сомасының кемінде10 (он) пайызынан кем емес сатылған өнім көлеміне жету.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Мәлімделген мақсаттарға, егер инновациялық жобаға бұрын мемлекеттік қаржылық қолдау көрсетілсе, инновациялық грант берілмейді.
Осындай фактілер анықталған және расталған жағдайда, ұлттық институт жобаны іске асырудың кез келген кезеңінде шартты бұзады, бұл ретте грант алушы алынған гранттың толық сомасын ұлттық институттың есеп шотына қайтарады.";
мынадай мазмұндағы 24-1-тармақпен толықтырылсын:
"24-1. Инновациялық грантты беруден бас тарту негіздері:
1) өтінім берушінің инновациялық грант алуға өтінім беруші ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмеуін, дұрыс еместігін анықтау;
2) Гранттық қаржыландыру жөніндегі кеңес теріс шешім қабылдаған жағдайда.";
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Гранттық қаражатты алған кезде бизнес әріптес немесе инвестор тарапынан инвестициялар тартуға ақшалай қаражаттың болуын растайтын құжаттарды немесе инвестиция сомасын енгізуге дайын екендігі туралы бизнес әріптестің немесе инвестордың кепілдік хатын ұсынған жағдайда жол беріледі.";
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Шартқа қол қойылғаннан кейін грант алушы 10 (он) жұмыс күні ішінде шарт талаптарына сәйкес мөлшерде жобаны қоса қаржыландыру үшін қаражаттарды эскроу-шот режимінде ағымдағы шотқа аударады.
Ұлттық институт грант алушыдан екінші деңгейдегі банкте ашылған эскроу-шотқа ақша қаражаты түскен сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде бірінші кезеңнің грант қаражатын аударуды жүргізеді.
Келесі транштар (бөліктер) ұлттық институт жүргізген мониторинг нәтижелері бойынша аударылады.
Инновациялық грантты ұлттық институт кем дегенде екі траншпен (бөлікпен) аударады.";
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

наличие команды из не менее 2 (двух), но не более 7 (семи) человек, в том числе специалист по коммерциализации, имеющий опыт работы в бизнесе, профильные специалисты по проекту (для софинансирования за счет гранта).
Национальный институт отказывает в рассмотрении заявки при выявлении несоответствия заявителя вышеперечисленным критериям.";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. Заявители принимают на себя обязательства:
На стадии “Доработка продукта и разработка стратегии коммерциализации”:
разработка маркетингового плана продвижения продукта и стратегии коммерциализации
реализация тестовых продаж;
На стадии “Запуск производства (внедрение и сопровождение) продукта и его реализация (коммерциализация) на рынке”:
достижения объема реализованной продукции в соответствии со стратегией коммерциализации, не менее чем на 10 (десять) процентов от суммы инновационного гранта.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. Инновационный грант не предоставляется, если инновационному проекту ранее была оказана государственная финансовая поддержка на заявленные цели.
При выявлении и подтверждения данного факта национальный институт отказывает в рассмотрении заявки или расторгает договор на любом этапе реализации проекта, при этом грантополучатель возвращает полную сумму полученного гранта на расчетный счет национального института.";
дополнить пунктом 24-1 следующего содержания:
"24-1. Основания для отказа в предоставлении инновационного гранта:
1) установления несоответствия заявителя, недостоверности документов, представленных заявителем для получения инновационного гранта, и (или) данных (сведений), содержащихся в них требованиям настоящих Правил;
2) отрицательное решения Совета по грантовому финансированию.";
пункт 26 изложить в следующей редакции:
"26. Привлечение инвестиций со стороны бизнес-партнера или инвестора допускается при условии предоставления документов, подтверждающих наличие денежных средств, либо гарантийного письма бизнес–партнера или инвестора о готовности внести сумму инвестиций при получения грантовых средств.";
пункт 28 изложить в следующей редакции:
"28. После подписания договора грантополучатель в течение 10 (десяти) рабочих дней перечисляет средства на текущий счет в режиме эскроу-счет для софинансирования проекта в размерах согласно условиям договора.
Национальный институт в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента поступления денежных средств от грантополучателя на открытый эскроу-счет в банке второго уровня, производит перечисление средств гранта первого этапа.
Последующие транши (части) перечисляются по результатам проведенного мониторинга национальным институтом.
Инновационный грант перечисляется национальным институтом не менее чем двумя траншами (частями).";
пункт 29 изложить в следующей редакции:

"29. Инновациялық грантты игеру мерзімі: "Өнімді жетілдіру және коммерцияландыру стратегиясын әзірлеу" кезеңінде – 6 (алты) айдан, ал "Өнім өндірісін іске қосу (енгізу және сүйемелдеу) және оны нарықта іске асыру (коммерцияландыру)" кезеңінде – 18 (он сегіз) айдан аспайды.".
көрсетілген Қағидаларға 1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
көрсетілген Қағидаларға 2-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
көрсетілген Қағидаларға 3-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
көрсетілген Қағидаларға 4-қосымша осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
көрсетілген Қағидаларға 5-қосымша осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Инновацияларды дамыту департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер беруді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а.
А. Жамбакин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрінің м.а.
2023 жылғы 25 мамырдағы
№ 111/НҚ бұйрыққа
1-қосымша
Технологияларды
коммерцияландыруға
инновациялық гранттар
беру қағидаларына
1-қосымша
Технологияларды коммерцияландыруға инновациялық грантты алуға арналған алдын ала ұсыныс Барлық жолдарды толтыру міндетті:
Заңды тұлғаның/жеке кәсіпкердің атауы
Мәлімделген жоба бойынша акселерациялық және (немесе) бизнес-инкубациялық бағдарламадан қай жерде өткеніңізді көрсетіңіз (өткізу орны, тақырыбы, кезеңі және тобы)
Сіз шағын кәсіпкерлік субъектісісіз бе: Ия/Жоқ
Жобаның атауы:
Сіздің жобаңыз инновацияның қай түріне жататынын көрсетіңіз (технологиялық, әлеуметтік, өнімді ұйымдастыру, маркетингтік және басқа)
Жоба инновациялық гранттар берудің басым бағытына жатады (бір ғана басым бағытты көрсету керек):
Экономиканың және қоғамның тіршілік әрекеті салаларында қолданылатын жоғары өнімді технологиялар:

"29. Срок освоения инновационного гранта не превышает: на стадии “Доработка продукта и разработка стратегии коммерциализации” - 6 (шесть) месяцев, на стадии “Запуск производства (внедрение и сопровождение) продукта и его реализация (коммерциализация) на рынке” - 18 (восемнадцать) месяцев.";
приложение 1 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
приложение 3 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
приложение 4 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу;
приложение 5 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему приказу.
2. Департаменту развития инноваций Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
и.о. Министра цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
А. Жамбакин
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
и.о. Министра цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 25 мая 2023 года № 111/НҚ
Приложение 1
к Правилам предоставления
инновационных грантов
на коммерциализацию технологий
Предварительное предложение на получение инновационного гранта на коммерциализацию технологий
Все поля обязательны к заполнению:
Наименование юридического лица/индивидуального предпринимателя
Укажите, где Вы проходили акселерационную и (или) бизнес-инкубационную программу по заявляемому проекту (место проведение, тематика, период и поток
Являетесь ли вы субъектом малого предпринимательства: Да/Нет
Наименование проекта:
Укажите к какому типу инноваций относиться ваш проект (технологические, социальные, продуктовые организационные, маркетинговые и другие):
Проект относится к приоритетному направлению предоставления инновационных грантов (указать только одно приоритетное направление):
Высокопроизводительные технологии применяемые в отраслях экономики и жизнедеятельности общества:

4.0 индустрия элементтерін қоса алғанда, ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
Жаңа материалдар, аддитивті технологиялар, нанотехнологиялар
Биотехнология, медицина мен денсаулық сақтаудағы жаңа технологиялар
Өңдеу өнеркәсібіндегі жаңа технологиялар
Ғарыштық технологиялар
Экологиялық таза технологиялар, энергия тиімділігі, энергия үнемдеу және баламалы энергетика
Жаңа қаржылық технологиялар
Электрондық өнеркәсіп
Робототехника
Стартапты іске асыруда төменде көрсетілген технологиялардың кез келгенін пайдаланасыз ба?
Big Data (Үлкен деректер)
AI (Жасанды интеллект)
ML (Машиналық оқыту)
AR/VR (Кеңейтілген және виртуалды шындық)
Блокчейн
Роботтар мен дрондар
IoT (Заттар интернеті)
M2M (Машинааралық өзара әрекеттесу)
Қолданылмайды
Өтінім берушінің мекенжайы (индексі, облысы, ауданы, елді мекені, көшесі, үйі, пәтері)
Телефон
Ұялы
Электрондық пошта:
Ресми сайты:
Жоба туралы қысқаша ақпарат (кем дегенде 50 сөз):
Жобаның мақсаты (шешілетін мәселе):
Жобаның міндеттері:
Жобаны іске асыру орны:
Жобаны іске асыру мерзімі:
MVP/MSP болуы (өнімге, фотосуретке, бейнеге немесе басқа материалдарға сілтемелер)
Жобаның дайындық дәрежесі (негізгі орындалған іс-шаралар тізімі) (10 артық емес):
Жоба командасының сипаттамасы (команда мүшелерінің саны және біліктілігі):
Өнімді пайдаланатын тұтынушылар бар ма?
Ұсынылған өнімнің инновациялығы қандай?
Құрылатын өнімді сатудың коммерциялық әлеуеті:
Жобаның тәуекелдері:
Қазіргі бар және әлеуетті бәсекелестер:
Бәсекелестік артықшылығы:
Масштабтау, экспортқа шығу бойынша қандай жоспарлар бар?
Идеялар питчингі үшін презентацияны бекітіңіз
Акселерациялық және (немесе) бизнес-инкубациялық бағдарламаны аяқтау туралы куәлікті бекітіңіз
Күтілген нәтижелер (натуралды және ақшалай түрде):
Бұл жоба басқа көздерден қаржыландырылды ма:
Ия
Жоқ
Егер "иә" болса, онда бағдарламаның атауын, жобасын және алынған қаржыландыру сомасын қандай көлемде көрсету қажет
Инновациялық гранттар туралы қандай дереккөздерден білдіңіз?
Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің сайты
ұлттық институттың сайты
ұлттық институттың таратуы
ұлттық институттың семинарлары, конференциялары
әлеуметтік желілер
басқа _____________________________________
теңге
Жобаның бизнес-құрылымы (Excel форматында)
Жоба сатысының атауы
Өнімді/тауарларды өткізу және (немесе) жұмыстарды/қызметтерді көрсету бойынша шығыстар
Жоба командасының жалақысы*
Үшінші тұлғалар және/немесе бірлесіп орындаушылар орындайтын өзге де жұмыстарға және (немесе) қызметтерге ақы төлеу
Кеңсе үй-жайы және (немесе) өндірістік үй-жайларды жалдау
Жабдықтарды сатып алу
Материалдар мен жинақтауыштарды сатып алу
Іссапар шығыстары
Маркетинг шығындары
Шығыстардың жалпы сомасы
Бірлік бағасы/ тарифі (өз.құны+маржа)
Өнімді/тауарларды өткізу және (немесе) жұмыстарды/қызметтерді көрсету көлемі, сандық мәнде жобаның ерекшелігіне байланысты өлшем бірлігін көрсету
Өнімді/тауарларды өткізу және (немесе) жұмыстарды/қызметтерді көрсетудің кірістері сауда циклдері мен маусымдық сатылымдарды ескеру қажет
Қаржылық нәтиже, пайда (+) / шығын (-)
Өнімді жетілдіру және инвестициялық стратегияны әзірлеу кезеңінде
Барлығы 1- кезеңге
1 ай
2 ай
3 ай
4 ай
5 ай
6 ай
Өнім өндірісін іске қосу (енгізу және сүйемелдеу) және оны нарықта іске асыру (коммерцияландыру) кезеңінде
1 ай
2 ай
3 ай
4 ай
5 ай
6 ай
7 ай
8 ай
9 ай
10 ай
11 ай
12 ай
13 ай
14 ай
15 ай
16 ай
17 ай
18 ай
Жоба бойынша жиыны
* Жалақы кестесінен алынған мәліметтер.
теңге
Жоба командасы *
1
2
3
4
5
6
7
Жоба командасының жалақысы
Жалақыдан алынатын салықтар, алымдар және басқа да міндетті төлемдер
Жоба командасының жалақысы, соның ішінде салықтар, алымдар және онымен байланысты басқа да міндетті төлемдер
Мамандықтың / лауазымның атауы
Әлеуметтік салық
Әлеуметтік аударылымдар
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру
Жалақы
(ӘС)
(ӘА)
(МӘМС)
Қатысу, % жұмыспен қамтылу
Мөлшерлемесі, %
Жұмыспен қамтылу % ескерілген жалақы
1-кезең: өнімді жетілдіру және инвестицияларды тартуды қоса алғанда, коммерцияландыру стратегиясын әзірлеу
1 ай
2 ай
3 ай
4 ай
5 ай
6 ай
2-кезең: өнім өндірісін іске қосу (енгізу және сүйемелдеу) және оны нарықта іске асыру (коммерцияландыру)
1 ай
2 ай
3 ай
4 ай
5 ай
6 ай
7 ай
8 ай
9 ай
10 ай
11 ай
12 ай
13 ай
14 ай
15 ай
16 ай
17 ай
18 ай
Жоба бойынша жиыны:

Информационно-коммуникационные технологии, включая элементы Индустрии 4.0
Новые материалы, аддитивные технологии, нанотехнологии
Биотехнологии, новые технологии в медицине и здравоохранении
Новые технологии в обрабатывающей промышленности
Космические технологии
Экологически чистые технологии, энергоэффективность, энергосбережение и альтернативная энергетика
Новые финансовые технологии
Электронная промышленность
Робототехника
Используете ли в реализации стартапа какую-то из нижеуказанных технологий?
Big Data (Большие данные)
AI (Искусственный интеллект)
ML (Машинное обучение)
AR/VR (Дополненная и виртуальная реальность)
Блокчейн
Роботы и дроны
IoT (Интернет вещей)
M2M (Межмашинное взаимодействие)
Не применяется
Адрес заявителя (индекс, область, район, населенный пункт, улица, дом, квартира)
Телефон
Мобильный
Электронная почта:
Официальный сайт:
Краткая информация о проекте (не менее 50 слов):
Цель проекта (решаемая проблема):
Задачи проекта:
Место реализации проекта:
Срок реализации проекта:
Наличие MVP/MSP (ссылки на продукт, фото, видео или иные материалы)
Степень готовности проекта (перечень основных выполненных мероприятий): (не более 10)
Описание команды проекта (количество и квалификация членов команды):
Имеются ли клиенты, которые пользуются продуктом?
В чем заключается инновационность предлагаемого продукта?
Коммерческий потенциал реализации создаваемого продукта:
Риски проекта:
Существующие и потенциальные конкуренты:
Конкурентное преимущество:
Какие планы по масштабированию, выходу на экспорт?
Прикрепить презентацию для питчинга идей
Прикрепить сертификат о прохождении акселерационной и (или) бизнес-инкубационной программы
Ожидаемые результаты (в натуральном и денежном выражении):
Финансировался ли данный проект из других источников:
Да
Нет
Если "да", то необходимо указать в каком объеме, наименование программы, проект и сумму полученного финансирования
Из каких источников Вы узнали об инновационных грантах? сайт Министерства цифрового развития, инновации и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан сайт национального института рассылка национального института семинары, конференции национального института социальные сети другое
__________________________________
Тенге
Бизнес-структура проекта (в формате excel)
Наименование стадии проекта
Расходы по реализации продукции/товаров и (или) оказанию работ/услуг
Заработная плата команды проекта*
Оплата иных работ и (или) услуг, выполняемых третьими лицами и (или) соисполнителями
Аренда офисных и (или) производственных помещений
Приобретение оборудования
Приобретение материалов и комплектующих
Командировочные расходы
Маркетинговые расходы
Общая сумма расходов
Цена / Тариф за единицу (себ+маржа)
Объем реализации продукции/товаров и (или) оказания работ/услуг, в количественном выражении в зависимости от специфики проекта указать единицу измерения
Доходы от реализации продукции/товаров и (или) оказания работ/услуг необходимо учесть торговые циклы и сезонность продаж
Финансовый результат, прибыль (+) / убыток (-)
на стадии доработка продукта и разработка инвестиционной стратегии
Всего на 1 стадию
1 месяц
2 месяц
3 месяц
4 месяц
5 месяц
6 месяц
на стадии запуск производства (внедрение и сопровождение) продукта и его реализация (коммерциализация) на рынке
1 месяц
2 месяц
3 месяц
4 месяц
5 месяц
6 месяц
7 месяц
8 месяц
9 месяц
10 месяц
11 месяц
12 месяц
13 месяц
14 месяц
15 месяц
16 месяц
17 месяц
18 месяц
Итого по проекту
* Данные из таблицы Заработная плата.
тенге
Команда проекта*
1
2
3
4
5
6
7
Заработная плата команды проекта
Налоги, сборы и другие обязательные платежи от заработной платы
Заработная плата команды проекта, включая налоги, сборы и другие обязательные платежи с ней связанные
Социальный налог (СН)
Социальные отчисления (СО)
Обязательное социальное медицинское страхование (ОСМС)
Наименование специальности / должности
Ставка, %
Оклад
Вовлеченность, % занятости
Оклад с учетом % занятости
на стадии доработка продукта и разработка инвестиционной стратегии
1 месяц
2 месяц
3 месяц
4 месяц
5 месяц
6 месяц
на стадии запуск производства (внедрение и сопровождение) продукта и его реализация (коммерциализация) на рынке
1 месяц
2 месяц
3 месяц
4 месяц
5 месяц
6 месяц
7 месяц
8 месяц
9 месяц
10 месяц
11 месяц
12 месяц
13 месяц
14 месяц
15 месяц
16 месяц
17 месяц
18 месяц
Итого по проекту:

* 1-кезең: 5 білікті маманнан аспайтын жоба командасы, 2-кезең: 7 білікті маманнан аспайтын жоба командасы.
** порталға жалақы деңгейін растайтын құжаттар (статистикалық деректер, скриншоттар және ұқсас дағдылары бар мамандарға арналған ұсыныстар орналастырылған интернет ресурстарға сілтемелер)
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрінің м.а.
2023 жылғы 25 мамырдағы
№ 111/НҚ бұйрыққа
2-қосымша
Технологияларды
коммерцияландыруға
инновациялық гранттар
беру қағидаларына
2-қосымша
Технологияларды коммерцияландыруға инновациялық грант алуға толық ұсыныс
Заңды тұлғаның/жеке кәсіпкердің атауы
Жобаның атауы:
Инновациялық гранттың сұралатын сомасы, теңгемен (цифрмен және жазбаша):
Жобаның толық құны, теңгемен (цифрмен және жазбаша):
Өтінім беруші туралы ақпарат:
Ұйымның атауы:
Құрылған күні:
Тіркеу деректері:
Өтінім берушінің мекенжайы (индекс, облыс, аудан, елді мекен, көше, үй, пәтер)
Алынған және өтелмеген теңгелік және валюталық кредиттер:
Телефон
Жұмыс
Ұялы
Электрондық пошта
Ресми сайт (болған жағдайда)
Жұмыс істейтіндердің нақты саны, оның ішінде:
инженерлік-техникалық қызметкерлер
әкімшілік-басқару персоналы
Басқалар
Құрылтайшылар (қатысу үлесін көрсете отырып (болған жағдайда):
Бірінші басшы туралы ақпарат:
Тегі, аты, әкесінің аты.
Білімі/Ғылыми дәрежесі/берілген жылы
Телефон
Жұмыс
Ұялы
Электрондық пошта мекенжайы
Лауазымы
Байланыс мекенжайы
Байланыс тұлғасы
Тегі, аты, әкесінің аты.
Телефон
Жұмыс
Ұялы
Электрондық пошта мекенжайы
Лауазымы
Байланыс мекенжайы
Жоба туралы ақпарат:
Жобаның мақсаты:
Жобаның міндеттері
Жобаны іске асыру орны:
Жобаны іске асыру мерзімі:
Өткізу нарығы (ел, өңір)
Жоба дайындығының деңгейі
Осы жоба басқа көздерден қаржыландырылды ма:
Ия
Жоқ
Егер "иә" болса, онда қандай көлемде, бағдарламаның атауын, жобаны және алынған қаржыландыру сомасын көрсету қажет)
Егер "иә" болса, онда жобаның қандай нақты мақсатына қаржыландыру алынғаны және қол жеткен нәтижелерді көрсету қажет
Осымен осы өтінім бойынша құжаттарды, материалдарды және ақпаратты, оның ішінде құпия мәліметтерді қамтитын мәліметтерді пайдалануға, Ұлттық институт сараптамалық бағалау жүргізген кезде, оның ішінде бөгде тұлғаларды тарта отырып, сондай-ақ жеке немесе заңды тұлға туралы, барлық көздерде кредиторлық берешектің болуы (болмауы) туралы деректерді жинауға өзімнің келісімімді беремін.
Осымен ұсынылған материалдар мен ақпараттың, оның ішінде бастапқы деректердің, есептеулердің, негіздемелердің дұрыстығын растаймын және дәйексіз деректерді беру фактілері анықталған жағдайда өтінім қараудан бас тартылатыны ескертілді.
Осымен осы өтінімге қоса берілетін материалдардың, ақпараттың, техникалық-технологиялық шешімдер мен ілеспе құжаттаманың қолданылуы мен таратуға қандай да бір шектеулері жоқ, сондай-ақ Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпиясын құрайтын мәліметтер жоқ екенін растаймын. Сондай-ақ көрсетілетін қызметті берушіге өтінім беру сәтінде банкроттық сатысындағы не мүлкіне тыйым салынған дәрменсіздік нәтижесінде таратылған жеке немесе заңды тұлғалардың меншік иелері және (немесе) басшылары болып табылатын немесе болған жеке немесе заңды тұлға, меншік иесі және бірінші басшы болып табылмайтынын растаймыз.
Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 20__ жылғы "__"№_______ бұйрығымен бекітілген Технологияларды коммерцияландыруға инновациялық гранттар беру туралы қағидаларымен таныстым.
Осымен технологияларды коммерцияландыруға инновациялық гранттар беру шарттарымен және ұлттық институттың ішкі рәсімдеріне өзімнің келісімімді растаймын.
Технологияларды коммерцияландыруға инновациялық гранттар беру қағидаларының талаптарына сәйкес талап етілетін материалдар және (немесе) мынадай құжаттар қоса беріледі:

* 1 стадия: команда проекта из не более 5-ти квалифицированных специалистов, 2 стадия: команда проекта из не более 7-ми квалифицированных специалистов.
** в портал прикладываются документы, подтверждающие уровень заработной платы (статистические данные, скриншоты и ссылки на интернет-ресурсы, где размещены предложения для специалистов с аналогичными навыками)
Приложение 2 к приказу
и.о. Министра цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 25 мая 2023 года № 111/НҚ
Приложение 2
к Правилам предоставления
инновационных грантов
на коммерциализацию
технологий
Полное предложение на получение инновационного гранта на коммерциализацию технологий
Наименование юридического лица/индивидуального предпринимателя
Наименование проекта:
Запрашиваемая сумма инновационного гранта в тенге (в цифрах и прописью):
Полная стоимость проекта в тенге (в цифрах и прописью):
Информация о заявителе:
Наименование организации:
Дата образования:
Регистрационные данные:
Адрес заявителя (индекс, область, район, населенный пункт, улица, дом, квартира)
Полученные и не погашенные тенговые и валютные кредиты:
Телефон
Рабочий
Мобильный
Электронная почта
Официальный сайт (при наличии)
Фактическая численность работающих, в том числе:
инженерно-технические работники
административно-управленческий персонал
Другие
Учредители (с указанием доли участия (при наличии):
Информация о первом руководителе:
Фамилия, имя, отчество.
Образование/Ученая степень/год присуждения
Телефон
Рабочий
Мобильный
Адрес электронной почты
Должность
Контактный адрес
Контактное лицо
Фамилия, имя, отчество.
Телефон
Рабочий
Мобильный
Адрес электронной почты
Должность
Контактный адрес
Информация о проекте:
Цель проекта:
Задачи проекта
Место реализации проекта:
Срок реализации проекта:
Рынок сбыта (страна, регион)
Степень готовности проекта
Финансировался ли данный проект из других источников:
Да
Нет
Если "да", то необходимо указать в каком объеме, наименование программы, проект и сумму полученного финансирования)
Если "да", то необходимо указать на какие конкретные цели проекта было получено финансирование и достигнутые результаты
Настоящим даю свое согласие на использование документов, материалов и информации по данной заявке, в том числе содержащих конфиденциальные сведения, при проведении национальным институтом экспертной оценки с привлечением, в том числе, сторонних лиц, а также на сбор данных о физическом или юридическом лице, о наличии (отсутствии) кредиторской задолженности во всех источниках. Настоящим подтверждаю достоверность представленных материалов и информации, в том числе исходных данных, расчетов, обоснований, и предупрежден, что при выявлении фактов предоставления недостоверных данных, заявка будет отклонена от рассмотрения. Настоящим подтверждаю, что прилагаемые к данной заявке материалы, информация, технико-технологические решения и сопутствующая документация не имеют каких-либо ограничений на применение и распространение, а также не содержат сведений, составляющих государственную тайну Республики Казахстан. Также подтверждаем, что на момент подачи заявки национальному институту не являемся физическим или юридическим лицом, собственником и первым руководителем, которые являются или были собственниками и (или) руководителями физических или юридических лиц, находящихся на стадии банкротства, либо ликвидированных в результате несостоятельности, на имущество которых наложен арест.
С Правилами предоставления инновационных грантов на коммерциализацию технологий, утвержденными приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от "_" 20 года №__ ознакомлен. Настоящим подтверждаю свое согласие с условиями предоставления инновационных грантов и внутренними процедурами национального института
Требуемые материалы и (или) документы в соответствии с требованиями Правил предоставления инновационных грантов на коммерциализацию технологий прилагаются:

1) бизнес-жоспар парақтарда;
2) күнтізбелік жоспар парақтарда;
3) шығындарды таратып жазу арқылы шығыстар сметасы парақтарда;
4) әзірленетін өнімге техникалық тапсырма парақтарда;
5) MS PowerPoіnt форматында жобаны таныстыру;
6) дипломдардың және (немесе) сертификаттардың немесе жоба командасы мүшесінің біліктілігін растайтын басқа құжаттардың көшірмелері;
7) Excel форматындағы жобаның қаржылық моделі.
8) акселерациялық және (немесе) бизнес-инкубациялық бағдарламаны аяқтағанын растайтын құжат.
Осы өтінім мәселелері бойынша хат-хабар жүргізуге арналған электрондық пошта мекенжайы:
Ескерту: заңды тұлғалар үшін ұйымның бланкісінде жасалады. Өтінішке бірінші басшы немесе өзге де уәкілетті тұлға қол қояды. Басшы ауысқан және байланыс деректері өзгерген кезде (пошталық мекенжайы, электрондық мекенжайы және телефоны) ұлттық институтты хабардар ету қажет.
Өтінім берушінің атынан қол қою үшін өкілеттіктері бар адамның лауазымы
_______________________
Тегі, аты, жөні (ол болған кезде)
___________________________
(қолы)
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрінің м.а.
2023 жылғы 25 мамырдағы
№ 111/НҚ бұйрыққа
3-қосымша
Технологияларды
коммерцияландыруға
инновациялық гранттар
беру қағидаларына
3-қосымша
Жобаның бизнес-жоспары
1. Өтінім беруші:
жеке тұлғаның тегі, аты, жөні, немесе заңды тұлғаның атауы (ЖСН/БСН);
заңды тұлға қызметінің негізгі бағыттарының қысқаша сипаттамасы;
саладағы жұмыс тәжірибесі;
қызметтің негізгі бағыттарының қысқаша сипаттамасы.
2. Жобаның сипаттамасы:
2.1 жобаның атауы;
2.2 жобаның сипаттамасы, мыналар көрсетілген:
мақсаттар (шешілетін мәселе және оның шамасы);
міндеттер (мәселені шешу жолдары)
шешімнің инновациялылығы (жаңалығы);
іске асырудың күтілетін нәтижелері;
2.3 MVP/MSP сипаттамасы және оның дайындық дәрежесі.
3. Жоба командасы:
3.1 команданың тізімі, мыналар көрсетілген:
біліктілігі және жұмыс тәжірибесі;
команданың әр мүшесінің қатысу дәрежесі (негізгі жұмыс немесе қоса атқарылатын) (толық, жартылай жұмыспен қамту) (толық - 100%, қоса атқарылатын жұмыс – 50%);
жобаның нәтижелеріне қол жеткізуге мүдделілік (жалақы, іске асыру туралы роялти және т.б.).
4. Шығаруға болжанатын өнім:
атауы (типі, маркасы және басқа сипаттамалар);
өндіруге және/немесе сатуға дайын өнімнің сипаттамасы;
негізгі техникалық, эстетикалық және басқа да сипаттамалары;
патенттік-лицензиялық қорғау, авторлық құқықтар, сауда белгілері және басқа да зияткерлік меншік объектілері туралы мәліметтер.
5. Жобаның ағымдағы мәртебесі:
5.1 жоба бойынша орындалған іс-шаралар мен қол жеткізілген нәтижелердің сипаттамасы (өтінім беру сәтінде), оның ішінде:
өнімді жасауға бағытталған;
өнімді жылжыту және өткізуге (сатуға) бағытталған.

1) бизнес-план на листах;
2) календарный план на листах;
3) смета расходов с расшифровкой затрат на листах.;
4) техническое задание на разрабатываемую продукцию листах.;
5) презентация проекта в формате MS PowerPoint;
6) копии дипломов и (или) сертификатов или других документов, подтверждающих квалификацию члена команды проекта;
7) финансовая модель проекта в формате Excel.
8) документ, подтверждающий завершение акселерационной и (или) бизнес-инкубационной программы.
Адрес электронной почты для ведения корреспонденции по вопросам настоящей заявки:
Примечание: Для юридических лиц составляется на бланке организации. Заявление подписывается первым руководителем или иным уполномоченным лицом. При смене руководителя и изменений контактных данных (почтового адреса, электронного адреса и телефона) необходимо уведомлять национальный институт.
Должность лица, имеющего полномочия для подписания документов от имени заявителя
_______________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
___________________________
(подпись)
Приложение 3 к приказу
и.о. Министра цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 25 мая 2023 года № 111/НҚ
Приложение 3
к Правилам предоставления
инновационных грантов
на коммерциализацию
технологий
Бизнес-план проекта
1. Заявитель:
Фамилия, имя, отчество. физического лица или наименование юридического лица (ИИН/БИН);
краткое описание основных направлений деятельности юридического лица;
опыт работы в отрасли;
краткое описание основных направлений деятельности.
2. Характеристика проекта:
2.1 название проекта;
2.2 описание проекта с указанием:
цели (решаемая проблема и ее величина);
задач (пути решения проблемы)
инновационности (новизна) решения;
ожидаемых результатов реализации;
2.3 описание MVP/MSP и степени его готовности.
3. Команда проекта:
3.1 список команды, с указанием:
квалификации и опытом работы;
степень вовлеченности (основная работа или по совместительству) каждого члена
команды (полная, частичная занятость) (полная – 100 %, работа по совместительству
– 50 %);
заинтересованности в достижении результатов проекта (заработная плата,
роялти о реализации и другие).
4. Предполагаемая к выпуску продукция:
наименование (тип, марка и другие характеристики);
описание продукта, готового к производству и (или) к продажам;
основные технические, эстетические и другие характеристики;
сведения о патентно-лицензионной защите, авторских правах, торговых знаках
и других объектах интеллектуальной собственности.
5. Текущий статус проекта:
5.1 описание выполненных мероприятий и достигнутых результатов по проекту
(на момент подачи заявки), в том числе:
направленных на создание продукта;
направленных на продвижение и реализацию (продажи) продукта.

5.2 Жоба бойынша бұрын алынған мемлекеттік қаржылық қолдау шараларының сипаттамасы:
Мемлекеттік қаржылық қолдау шарасының операторы, түрі (грант, субсидия және т.б.) және қаржыландыру көлемі;
Қаражат қандай мақсаттарға алынды, қол жеткізілген нәтижелер.
6. Жобаны іске асырудың ерекше шарттары мен шектеулері:
- лицензиялардың болуы (егер қызмет түрі лицензиялануға жататын болса).
7. Жобаны іске асыру құны және қаржыландыру көздері:
Жоспарланған шығыстар кестесі
Дереккөздің атауы
Сомасы
(теңге)
Түсініктемелер
Жобаның жалпы құны
оның ішінде:
Меншікті қаражат
Тартылған инвестициялар
Инновациялық грант
Шыққан шығыстар кестесі
Дереккөздің атауы
Сомасы
(теңге)
Түсініктемелер
Жоба бойынша тарихи шығындар:
оның ішінде:
Меншікті қаражат
Тартылған инвестициялар
Қаржыландырудың өзге де көздері
8. Техникалық бөлім:
8.1. Жоба технологиясының және технологиялық процестің қысқаша сипаттамасы (жұмыс принциптері, компоненттер, өндірістік қуат және т. б., қажет болған жағдайда, суреттерде, сызбаларда, диаграммаларда, фотосуреттерде көрсетілуі керек);
8.2. Технологиялық шешімді таңдау негіздемесі (функционал, әлеует, масштабтау мүмкіндігі),
8.3. Жобаны іске асыру орнын таңдау негіздемесі (ілеспе инфрақұрылым, логистика және басқа сипаттамалары)
-әр команда мүшесі үшін 7,5 ш. м. аспайтын кеңсе бөлмесі;
8.4. Техникалық және құндық сипаттамалар бойынша балама шешімдерді салыстырмалы талдау:
Сипаттамалары
Көрсеткіштердің мәні
Меншікті өнім
№ 1 бәсекеге қабілетті өнім
№ 2 бәсекеге қабілетті өнім
1.
2.
Талдау бойынша түсініктемелер: өнімнің бәсекелестік сипаттамаларын таңдауды негіздеу, ақпарат көздеріне сілтемелер.
8.5 Материалдар (бар болса), ("Өнімді жетілдіру және коммерцияландыру стратегиясын әзірлеу" кезеңінде):
- пайдаланылатын шикізат пен материалдар түрлерінің тізбесі;
- бағалардың қолжетімділігі мен деңгейі;
- материалдар қажеттілігінің негіздемесі;
- материал жеткізушілерін таңдау негіздемесі.
8.5.1 Материалдар (бар болса) ("Өнім өндірісін іске қосу (енгізу және сүйемелдеу) және оны нарықта іске асыру (коммерцияландыру)" кезеңінде):
- пайдаланылатын материал түрлерінің тізімі мен саны;
- бағалардың қолжетімділігі мен деңгейі;
- материалдар қажеттілігінің негіздемесі;
- материал жеткізушілерін таңдау негіздемесі.
8.6 Жиынтықтауыштар (бар болса), ("Өнімді жетілдіру және коммерцияландыру стратегиясын әзірлеу" кезеңінде):
- қажетті жабдықтардың, материалдар мен жиынтықтауыштардың тізбесі, оларға негізгі техникалық сипаттамалар;
- жабдықтар мен жиынтықтауыштардың құны;
- жиынтықтауыш қажеттілігінің негіздемесі;
- жиынтықтауыш жеткізушілерін таңдау негіздемесі.

5.2 Описание, полученных ранее мер государственной финансовой поддержки по проекту:
Оператор меры государственной финансовой поддержки, вид (грант, субсидия
и другие) и сумма финансирования;
На какие цели были получены средства, достигнутые результаты.
6. Особые условия реализации и ограничения по проекту:
наличие лицензий (если вид деятельности относится к лицензируемым).
7. Стоимость реализации проекта и источники финансирования:
Таблица планируемых расходов
Наименование источника
Сумма
(тенге)
Пояснения
Общая стоимость проекта
в том числе:
Собственные средства
Привлеченные инвестиции
Инновационный грант
Таблица понесенных расходов
Наименование источника
Сумма
(тенге)
Пояснения
Исторические затраты по проекту:
в том числе:
Собственные средства
Привлеченные инвестиции
Иные источники финансирования
8. Технический раздел:
8.1. Краткое описание технологии проекта и технологического процесса
(принципы работы, компоненты, производственная мощность и прочие,
при необходимости следует проиллюстрировать изложенное рисунками, схемами,
диаграммами, фотографиями);
8.2. Обоснование выбора технологического решения
(функционал, потенциал, возможность масштабирования),
8.3. Обоснование выбора места реализации проекта (сопутствующая инфраструктура,
логистика и другие характеристики)
- офисное помещение не более 7,5 кв.м. на каждого члена команды;
8.4. Сравнительный анализ альтернативных решений по техническим и стоимостным характеристикам:
Характеристики
Значение показателей
Собственный продукт
Конкурентный продукт № 1
Конкурентный продукт № 2
1.
2.
Пояснения по анализу: обоснование выбора конкурентных характеристик продукта, ссылки на источники информации.
8.5 Материалы (при наличии), (на стадии "Доработка продукта и разработка стратегии коммерциализации"):
- перечень и количество видов используемых материалов;
- доступность и уровень цен;
- обоснование потребности в материалах;
- обоснование выбора поставщиков материалов.
8.5.1 Материалы (при наличии) (на стадии "Запуск производства (внедрение
и сопровождение) продукта и его реализация (коммерциализация) на рынке"):
- перечень и количество видов используемых материалов;
- доступность и уровень цен;
- обоснование потребности в материалах;
- обоснование выбора поставщиков материалов.
8.6 Комплектующие (при наличии), (на стадии "Доработка продукта и разработка
стратегии коммерциализации"):
- перечень необходимого оборудования, материалов и комплектующих,
основные технические характеристики к ним;
- стоимость оборудования и комплектующих;
- обоснование потребности в комплектующих;
- обоснование выбора поставщика комплектующих.

8.6.1 Жабдықтар мен жиынтықтауыштар (бар болса), ("Өнім өндірісін іске қосу (енгізу және сүйемелдеу) және оны нарықта іске асыру (коммерцияландыру)" кезеңінде):
- қажетті жабдықтардың, материалдар мен жиынтықтауыштардың тізбесі, оларға негізгі техникалық сипаттамалар;
- жабдықтар мен жиынтықтауыштардың құны;
- жабдықтар мен жиынтықтауыштар қажеттілігінің негіздемесі;
- жабдықтар мен жиынтықтауыштар жеткізушілерін таңдау қажеттілігінің негіздемесі.
8.7 Үшінші тұлғалар орындайтын жұмыстар мен қызметтер (бар болса):
- сатып алынатын жұмыстар мен қызметтердің тізбесі;
- сатып алынатын жұмыстар мен қызметтердің құны;
- жұмыстар мен қызметтер қажеттілігінің негіздемесі;
- жұмыстар мен қызметтер жеткізушілерін таңдау негіздемесі.
8.8. Іссапар шығыстары (бар болса), ("Өнім өндірісін іске қосу (енгізу және сүйемелдеу) және оны нарықта іске асыру (коммерцияландыру)" кезеңінде):
- бару және келу жол құны;
- тұру құны және тәуліктік ақы;
- іссапар қажеттілігінің негіздемесі.
8.9. Маркетинг шығындары (бар болса), ("Өнім өндірісін іске қосу (енгізу және сүйемелдеу) және оны нарықта іске асыру (коммерцияландыру)" кезеңінде):
- өнімді немесе қызметті жылжыту үшін көрсетілетін қызметтің қажеттілігінің негіздемесі;
- сатып алынатын көрсетілетін қызметтер тізбесі мен саны;
- әр сатып алынатын көрсетілетін қызметтің бағасы;
- көрсетілетін қызмет жеткізушілерін таңдаудың негіздемесі.
9. Ұйымдастыру бөлімі (күнтізбелік жоспарды толтыру үшін негіз болады):
9.1 Ай сайын жоба командасының әрбір мүшесінің жұмысының сипаттамасы, жобаның кезеңдері бойынша жұмыстарды жүргізу реттілігі мен мерзімдерінің сипаттамасы.
9.2 Ай сайынғы іс-шаралардың нәтижелерінің сипаттамасы және растайтын материалдардың тізбесі.
9.3 Жобаны іске асыру процесінде жоба командасының мүшелері арасында міндеттерді бөлу.
9.4 Өтінім беруші мен жобаны іске асыруға тартылған үшінші тұлғалар арасында жоба бойынша жұмыстарды бөлу.
10. Жобаны іске асырудың күнтізбелік жоспары (іске асырудың әрбір сатысы бойынша барлық жұмыстар рет-ретімен көрсетіледі)
10.1 Жоба командасының әрбір мүшесімен орындалатын жұмыстар жазылады
10.2 Орындалуы үшін үшінші тұлғалар және/немесе қоса орындаушылар тартылатын жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер жазылады.
11. Маркетинг бөлігі:
11.1 өнім бойынша нарықты талдау келтіріледі;
11.2 "TAM-SAM-SOM" нарығының көрсеткіштері сипатталады;
11.3 клиенттердің "портреті" жасалады (Customer Profile);
11.4 өнімді жылжытудың маркетингтік жоспары жасалады ("Өнім өндірісін іске қосу (енгізу және сүйемелдеу) және оны нарықта іске асыру (коммерцияландыру)" кезеңінде міндетті).

8.6.1 Оборудование и комплектующие (при наличии), (на стадии "Запуск
производства (внедрение и сопровождение) продукта и его реализация
(коммерциализация) на рынке"):
- перечень необходимого оборудования, материалов и комплектующих,
основные технические характеристики к ним;
- стоимость оборудования и комплектующих;
- обоснование потребности в оборудовании и комплектующих;
- обоснование выбора поставщика оборудования и комплектующих.
8.7 Работы и услуги, выполняемые третьими лицами (при наличии):
- перечень закупаемых работ и услуг;
- стоимость закупаемых работ и услуг;
- обоснование потребности в работах и услугах;
- обоснование выбора поставщиков работ и услуг.
8.8. Командировочные расходы (при наличии), (на стадии "Запуск производства
(внедрение и сопровождение) продукта и его реализация (коммерциализация)
на рынке"):
- стоимость проезда туда и обратно;
- стоимость проживания и суточных;
- обоснование необходимости в командировке.
8.9. Маркетинговые расходы (при наличии), (на стадии "Запуск производства
(внедрение и сопровождение) продукта и его реализация (коммерциализация)
на рынке"):
- обоснование потребности услуг по продвижению продукта или услуги;
- перечень и количество закупаемых услуг;
- стоимость по каждой из закупаемых услуг;
- обоснование выбора поставщиков услуг.
9. Организационный раздел (служит основанием для заполнения календарного плана):
9.1 Описание работ каждого члена команды проекта помесячно,
описание последовательности и сроков проведения работ по стадиям проекта.
9.2 Описание результатов мероприятий помесячно и перечень подтверждающих материалов.
9.3 Распределение обязанностей между членами команды проекта в процессе реализации проекта
9.4 Распределение работ по проекту между заявителем и третьими лицами,
задействованными в реализации проекта.
10. Календарный план реализации проекта (последовательно указываются все работы
по каждой стадии реализации)
10.1 Расписываются работы, выполняемые каждым членом команды проекта
10.2 Расписываются работы и услуги, на выполнение которых привлекаются
третьи лица и (или) соисполнители.
11. Маркетинговая часть
11.1 приводится анализ рынка по продукту;
11.2 описывается показатели рынка "TAM-SAM-SOM";
11.3 составляется "портрет" клиентов (Customer Profile);
11.4 составляется маркетинговый план продвижения продукта (обязателен на стадии
"Запуск производства (внедрение и сопровождение) продукта и его реализация
(коммерциализация) на рынке")

12. Қаржы бөлігі (шығыстар сметасын қалыптастыру үшін негіз болып табылады).
Іске асырудың әрбір сатысы бойынша жобаны (шығындарды) орындау кезінде бюджет қаражатын нысаналы пайдалану негізделеді.
Бизнес-жоспарға әрбір саты іс-шарасы бойынша негіздеме ретінде таңдауды растайтын құжаттар: негізгі және балама коммерциялық ұсыныстар, алдын ала шарттар, сілтемелер және т.б. қоса беріледі.
12.1 жоба командасы мүшелерінің жалақысы (порталға жалақы деңгейін растайтын құжаттар: статистикалық деректер, скриншоттар және ұқсас дағдылары бар мамандарға арналған ұсыныстар орналастырылған интернет-ресурстарға сілтемелер қоса беріледі:
- жалақы қажеттілігінің есебі келтіріледі;
- жоба командасы мүшелерінің қатысу дәрежесі көрсетіледі (толық - 100%, қоса атқарылатын жұмыс – 50%);
- салықтар мен төлемдер бойынша қолданылатын жеңілдік шарттары көрсетіледі.
12.2 Жабдықтардың саны мен жеткізушілерді таңдауды көрсете отырып, оларды сатып алу тізбесі мен құны сипатталады ("Өнім өндірісін іске қосу (енгізу және сүйемелдеу) және оны нарықта іске асыру (коммерцияландыру)" кезеңінде);
12.3 материалдар мен жинақтауыштардың саны мен жеткізушілерді таңдауды көрсете отырып, оларды сатып алу тізбесі мен құны сипатталады.
12.4 өзге де жұмыстардың және(немесе) көрсетілетін қызметтердің тізбесі мен ақы төлеу құны жобаға қатысуға тартылатын бірлесіп орындаушылардың көрсетілетін қызметтері құнының негіздемесі сипатталады.
12.5 үй-жайларды жалдау құнының негіздемесі сипатталады, жалға алынатын үй-жайдың ауданына қажеттілік есебі келтіріледі.
12.6. жоспарланған іссапарлар, тәуліктік, ұшу және тұру құнының негіздемесі (бюджет қаражаты есебінен, оның ішінде шет мемлекеттерге іссапарлар бойынша шығыстарды өтеу Қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады) ("Өнім өндірісін іске қосу (енгізу және сүйемелдеу) және оны нарықта іске асыру (коммерцияландыру)" кезеңінде)
12.7 маркетингтік жоспарға сәйкес маркетингтік шығыстардың құны сипатталады ("Өнім өндірісін іске қосу (енгізу және сүйемелдеу) және оны нарықта іске асыру (коммерцияландыру)" кезеңінде);
12.8 мәліметтерді қамтитын Қаржылық модель жасалады (Excel форматында):
кірістер мен шығыстардың болжамы, 5 жылға, ай сайынғы;
ақша қаражатының қозғалысын болжау, 5 жылға, ай сайынғы;,
ақша қаражатының дисконтталған ағыны, 5 жылға, ай сайынғы;
болжамдық теңгерім, 5 жылға, ай сайынғы.
12.9 бар болған жағдайда компанияның Қаржылық есептілігі ұсынылады:
бухгалтерлік баланс (баптар бойынша таратып жаза отырып),
пайда мен шығындар туралы есеп,
ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп,
капиталдың өзгеруі туралы есеп.

12. Финансовая часть (является основанием для формирования сметы расходов).
Обосновывается целевое использование бюджетных средств при выполнении проекта
(затраты) по каждой стадии реализации.
В бизнес-плане в качестве обоснования по каждому мероприятию стадии прилагаются
документы, подтверждающие выбор и ценообразование, в том числе: основное
и альтернативные коммерческие предложения, предварительные договора и ссылки.
12.1 заработная плата членов команды проекта (в портал прикладываются документы,
подтверждающие уровень заработной платы: статистические данные, скриншоты
и ссылки на интернет-ресурсы, где размещены предложения для специалистов
с аналогичными навыками:
- приводится расчет потребности в заработной плате;
- указывается степень вовлеченности членов команды проекта (полная – 100 %,
либо работа по совместительству – 50 %);
- указывается применимые льготные условия по налогам и платежам.
12.2. описывается перечень и стоимость приобретения оборудования с указанием
их количества и выбора поставщиков (на стадии "Запуск производства (внедрение
и сопровождение) продукта и его реализация (коммерциализация) на рынке");
12.3 описывается перечень и стоимость приобретения материалов и комплектующих
с указанием их количества и выбора поставщиков;
12.4 описывается перечень и стоимость оплаты иных работ и (или) услуг с указанием
их количества и выбора поставщиков, привлекаемых к участию в проекте;
12.5 описывается обоснование стоимости аренды офисного помещения, приводится
расчет потребности в площади арендуемого помещения.
12.6. обоснование стоимости запланированных командировок, суточные, перелеты
и проживание (в соответствии с Правилами возмещения расходов на служебные
командировки за счет бюджетных средств, в том числе в иностранные государства)
(на стадии "Запуск производства (внедрение и сопровождение) продукта и его
реализация (коммерциализация) на рынке")
12.7 описывается стоимость маркетинговых расходов в соответствии
с маркетинговым планом (на стадии "Запуск производства (внедрение
и сопровождение) продукта и его реализация (коммерциализация) на рынке");
12.8 составляется Финансовая модель проекта (в формате Excel), содержащая сведения:
прогноз доходов и расходов на 5 лет, помесячно,
прогноз движения денежных средств на 5 лет, помесячно,
дисконтированный поток денежных средств на 5 лет, помесячно,
прогнозный баланс на 5 лет, помесячно.
12.9 при наличии предоставляется Финансовая отчетность компании:
бухгалтерский баланс (с расшифровкой по статьям),
отчет о прибылях и убытках,
отчет о движении денежных средств,
отчет об изменении капитала.