"Скринингтік зерттеулерге жататын адамдардың нысаналы топтарын, сондай-ақ осы қарап-тексерулерді өткізудің қағидаларын, көлемін және кезеңділігін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-174/2020 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 112 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 13 маусымда № 32775 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Скринингтік зерттеулерге жататын адамдардың нысаналы топтарын, сондай-ақ осы қарап-тексерулерді өткізудің қағидаларын, көлемін және кезеңділігін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы №ҚР ДСМ-174/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21572 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрыққа 2-қосымшамен бекітілген скринингтік зерттеулерді жүргізу қағидалары, көлемі мен кезеңділігінде:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Скринингтік зерттеулер меншік нысанына қарамастан амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарында (бұдан әрі – АЕК ұйымдары), оның ішінде жылжымалы медициналық кешендер мен медициналық пойыздарды пайдалана отырып жүргізіледі.
Жұмыс берушілер осы қарап-тексерулерге жататын адамдарға тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде скринингтік зерттеулерден өту үшін жағдайлар жасайды, сондай-ақ жұмыскерлерді олардан өту үшін жұмыс уақыты кезеңінде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс орнын (лауазымын), орташа жалақысын сақтай отырып, кедергісіз босатады.";
Скринингтік зерттеулерді өткізу қағидалары, көлемі мен кезеңділігіне 1-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде профилактикалық медициналық қарап тексеруге жататын адамдарға осы қарап-тексеруден өтуі үшін жұмыс берушілердің жағдай жасауы қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 сәуірдегі № 280 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11267 болып тіркелген) және "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде профилактикалық медициналық қарап-тексеруге жататын адамдарға осы қарап-тексеруден өтуі үшін жұмыс берушілердің жағдай жасау қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 сәуірдегі № 280 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15620 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.

О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-174/2020 "Об утверждении целевых групп лиц, подлежащих скрининговым исследованиям, а также правил, объема и периодичности проведения данных исследований"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 112. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 июня 2023 года № 32775
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-174/2020 "Об утверждении целевых групп лиц, подлежащих скрининговым исследованиям, а также правил, объема и периодичности проведения данных исследований" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21572) следующие изменения:
в правилах, объеме и периодичности проведения скрининговых исследований, утвержденных приложением 2 к указанному приказу:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Скрининговые исследования проводятся в организациях здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь (далее – организации АПП), независимо от форм собственности, в том числе с использованием передвижных медицинских комплексов и медицинских поездов.
Работодатели создают условия для прохождения скрининговых исследований лицам, подлежащим данным осмотрам, в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования, а также беспрепятственно отпускают работников для их прохождения в период рабочего времени с сохранением места работы (должности), средней заработной платы в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.";
приложение 1 к порядку, объему и периодичности проведения скрининговых исследований изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу приказы Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 апреля 2015 года № 280 "Об утверждении Правил создания условий работодателями для прохождения профилактических медицинских осмотров лицам, подлежащим данным осмотрам в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11267) и Министра здравоохранения Республики Казахстан от 31 июля 2017 года № 572 "О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 апреля 2015 года № 280 "Об утверждении Правил создания условий работодателями для прохождения профилактических медицинских осмотров лицам, подлежащим данным осмотрам в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15620).

3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрллігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Ғиният
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2023 жылғы 9 маусымдағы
№ 112 Бұйрығына
қосымша
Скринингтік зерттеулерді
жүргізу тәртібіне, көлемі
мен кезеңділігіне
1-қосымша
Халықтың нысаналы топтарының скринингтік зерттеулерінің көлемі
Скринингтік зерттеулердің мақсатты тобы және түрі
Скринингтік зерттеулер көлемі
Қызметтер пакетінің атауы
1
Артериялық гипертонияны, жүректің ишемиялық ауруын, қант диабетін, глаукоманы, мінез-құлықтық қауіп факторларын ерте анықтауға скринингтік зерттеулерге жататын 30-дан 70 жасқа дейінгі ерлер мен әйелдер
Қабылдау: мейіргер немесе фельдшер
ТМККК
Маклаков бойынша көзішілік қысымды өлшеу немесе жанаспайтын пневмотонометрия
Экспресс әдісімен қан сарысуындағы жалпы холестеринді анықтау
Экспресс әдіспен қан сарысуындағы глюкозаны анықтау
Қабылдау: Терапевт, Отбасылық дәрігер немесе жалпы практика дәрігері
Электрокардиографиялық зерттеу (12 бұрылыста)
Консультация: Кардиолог
МӘМС
Консультация: Эндокринолог
Консультация: Офтальмолог
Ауыл халқының қосымша скринингтері үшін халықтың нысаналы топтарын скринингтік зерттеулердің көлемі
Мақсатты топ
Скринингтік зерттеулер көлемі
Қызметтер пакетінің атауы
2
Жылына 1 рет артериялық гипертонияны, жүректің ишемиялық ауруын, мінез-құлықтық қауіп факторларын ерте анықтауға скринингтік зерттеулерге жататын 18-29 жастағы ерлер мен әйелдер
Қабылдау: Терапевт, Отбасылық дәрігер немесе жалпы практика дәрігері
ТМККК
Қабылдау: Мейіргер, фельдшер
Экспресс әдісімен қан сарысуындағы жалпы холестеринді анықтау
Қан сарысуындағы тығыздығы жоғары липопротеидтерді талдағышта анықтау немесе Қан сарысуындағы тығыздығы жоғары липопротеидтерді қол әдісімен анықтау
Электрокардиографиялық зерттеу (12 бұрылыста)
Консультация: Кардиолог
МӘМС
3
Жылына 1 рет Қант диабетін ерте анықтауға скринингтік зерттеулерге жататын 18-ден 29 жасқа дейінгі ерлер мен әйелдер
Қабылдау: Терапевт, Отбасылық дәрігер немесе жалпы практика дәрігері
ТМККК
Қабылдау: Мейіргер немесе фельдшер
Экспресс әдіспен қан сарысуындағы глюкозаны анықтау немесе Қан сарысуындағы жоғары тығыздықтағы липопротеидтерді қол әдісімен анықтау
Қандағы гликозилденген гемоглобинді анализаторда анықтау
МӘМС
Қалқанша безінің УДЗ
Консультация: Эндокринолог
4
Глаукоманы ерте анықтауға жылына 1 рет скринингтік зерттеуге жататын 18-29 жас аралығындағы ерлер мен әйелдер
Қабылдау: Терапевт, Отбасылық дәрігер немесе жалпы практика дәрігері
ТМККК
Қабылдау: Мейіргер немесе фельдшер
Маклаков бойынша көзішілік қысымды өлшеу (1 көз)
Консультация: Офтальмолог
МӘМС
5

3. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан предоставление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Ғиният
Приложение к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 9 июня 2023 года № 112
Приложение 1
к порядку, объему
и периодичности проведения
скрининговых исследований
Объем скрининговых исследований целевых групп населения
Целевая группа и вид скрининговых исследований
Объем скрининговых исследований
Наименование пакета услуг
1
Мужчины и женщины в возрасте от 30 до 70 лет, подлежащие скрининговым исследованиям на раннее выявление артериальной гипертонии, ишемической болезни сердца, сахарного диабета, глаукомы, поведенческих факторов риска
Прием: Сестра медицинская либо фельдшер
ГОБМП
Измерение внутриглазного давления по Маклакову или бесконтактная пневмотонометрия
Определение общего холестерина в сыворотке крови экспресс методом
Определение глюкозы в сыворотке крови экспресс методом
Прием: Терапевт, Семейный врач либо Врач общей практики
Электрокардиографическое исследование (в 12 отведениях) с расшифровкой
Консультация: Кардиолог
ОСМС
Консультация: Эндокринолог
Консультация: Офтальмолог
Объем скрининговых исследований целевых групп населения для дополнительных скринингов сельского населения
Целевая группа
Объем скрининговых исследований
Наименование пакета услуг
2
Мужчины и женщины в возрасте от 18 до 29 лет, подлежащие скрининговым исследованиям на раннее выявление артериальной гипертонии, ишемической болезни сердца, поведенческих факторов риска 1 раз в год
Прием: Терапевт, Семейный врач или Врач общей практики
ГОБМП
Прием: Сестра медицинская, фельдшер
Определение общего холестерина в сыворотке крови экспресс методом
Определение липопротеидов высокой плотности в сыворотке крови на анализаторе
Электрокардиографическое исследование (в 12 отведениях) с расшифровкой
Консультация: Кардиолог
ОСМС
3
Мужчины и женщины в возрасте от 18 до 29 лет, подлежащие скрининговым исследованиям на раннее выявление сахарного диабета 1 раз в год
Прием: Терапевт, Семейный врач или Врач общей практики
ГОБМП
Прием: Сестра медицинская либо фельдшер
Определение глюкозы в сыворотке крови экспресс методом или определение липопротеидов высокой плотности в сыворотке крови ручным методом
Определение гликолизированного гемоглобина в крови на анализаторе
ОСМС
УЗИ щитовидной железы
Консультация: Эндокринолог
4
Мужчины и женщины в возрасте от 18 до 29 лет, подлежащие скрининговым исследованиям на раннее выявление глаукомы 1 раз в год
Прием: Терапевт, Семейный врач или Врач общей практики
ГОБМП
Прием: Сестра медицинская либо фельдшер
Измерение внутриглазного давления по Маклакову (1 глаз)
Консультация: Офтальмолог
ОСМС
5

50-ден 70 жасқа дейінгі ерлер мен әйелдер жылына 1 рет тыныс алу органдарының ауруларын ерте анықтауға скринингтік зерттеулерге жататын
Қабылдау: Терапевт, Отбасылық дәрігер немесе жалпы практика дәрігері
ТМККК
Қабылдау: Мейірбике немесе фельдшер
Диагностикалық флюорография (1 проекция)
Консультация: Фтизиатр
Кеуде қуысының шолу органдарының рентгенографиясы (1 проекция)
МӘМС
Кеуде қуысы мен көкірек қуысы ағзаларының компьютерлік томографиясы
Консультация: Онколог
6
Асқазан-ішек жолы ауруларын ерте анықтауға скринингтік зерттеулерге жататын 18-ден 70 жасқа дейінгі ерлер мен әйелдер жылына 1 рет
Қабылдау: Терапевт, Отбасылық дәрігер немесе жалпы практика дәрігері
ТМККК
Қабылдау: Мейіргер немесе фельдшер
Қан сарысуындағы жалпы билирубинді анализаторда анықтау немесе Қан сарысуындағы жалпы билирубинді қол әдісімен анықтау
ТМККК
Қан сарысуындағы аланинаминотрансферазаны (АЛаТ) талдағышта анықтау немесе Қан сарысуындағы аланинаминотрансферазаны (АЛаТ) қол әдісімен анықтау
Қан сарысуындағы аспартатаминотрансферазаны (АСаТ) талдағышта анықтау немесе Қан сарысуындағы аланинаминотрансферазаны (АЛаТ) қол әдісімен анықтау
Фиброэзофагогастродуоденоскопия
МӘМС
Гепатобилиопанкреатиялық аймақтың УДЗ (бауыр, өт қабы, ұйқы безі, көкбауыр)
Экспресс әдіспен нәжісте жасырын қанды анықтау (гемокульт-тест)
Скринингтік жаппай бейне колоноскопия
Консультация: Гастроэнтеролог
7
Созылмалы бүйрек ауруларын ерте анықтауға скринингтік зерттеулерге жататын 18-ден 70 жасқа дейінгі ерлер мен әйелдер, жылына 1 рет
Қабылдау: Терапевт, Отбасылық дәрігер немесе жалпы практика дәрігері
ТМККК
Қабылдау: Мейіргер немесе фельдшер
Қан сарысуындағы креатининді анализаторда анықтау немесе Қан сарысуындағы креатининді қол әдісімен анықтау
Анализаторда несептің жалпы талдауын зерттеу (несеп тұнбасының жасушалық элементтерінің санын есептей отырып, физикалық-химиялық қасиеттері) немесе несептің жалпы талдауын зерттеу қол әдісімен анықтау
МӘМС
Бүйректі, қуықты қалдық несепті анықтаумен УДЗ
Консультация: Уролог
Консультация: Нефролог
8
Қуықасты безі обырын ерте анықтауға скринингтік зерттеуге жататын 55 жастан 70 жасқа дейінгі ерлер 2 жылда 1 рет
Қабылдау: Терапевт, Отбасылық дәрігер немесе жалпы практика дәрігері
ТМККК
Қабылдау: Мейіргер немесе фельдшер
Қан сарысуындағы жалпы простатқа тән антигенді (ПСА) ИФТ-әдісімен анықтау
МӘМС
Қуық асты безі мен қуықтың қалдық несепті анықтаумен трансабдоминалды УДЗ және (немесе) қуық асты безінің трансректалды УДЗ

Мужчины и женщины в возрасте от 50 до 70 лет, подлежащие скрининговым исследованиям на раннее выявление заболеваний органов дыхания 1 раз в год
Прием: Терапевт, Семейный врач или Врач общей практики
ГОБМП
Прием: Сестра медицинская либо фельдшер
Диагностическая флюорография (1 проекция)
Консультация: Фтизиатр
Рентгенография обзорная органов грудной клетки (1 проекция)
ОСМС
Компьютерная томография органов грудной клетки и средостения
Консультация: Онколог
6
Мужчины и женщины в возрасте от 18 до 70 лет, подлежащие скрининговым исследованиям на раннее выявление заболеваний желудочно-кишечного тракта 1 раз в год
Прием: Терапевт, Семейный врач или Врач общей практики
ГОБМП
Прием: Сестра медицинская либо фельдшер
Определение общего билирубина в сыворотке крови на анализаторе или определение общего билирубина в сыворотке крови ручным методом
ГОБМП
Определение аланинаминотрансферазы (АлаТ) в сыворотке крови на анализаторе или определение аланинаминотрансферазы (АлаТ) в сыворотке крови ручным методом
Определение аспартатаминотрансферазы (АсаТ) в сыворотке крови на анализаторе или определение аспартатаминотрансферазы (АсаТ) в сыворотке крови ручным методом
Фиброэзофагогастродуоденоскопия
ОСМС
УЗИ гепатобилиопанкреатической области (печень, желчный пузырь, поджелудочная железа, селезенка)
Обнаружение скрытой крови в кале (гемокульт-тест) экспресс методом
Тотальная видеоколоноскопияскрининговая
Консультация: Гастроэнтеролог
7
Мужчины и женщины в возрасте от 18 до 70 лет, подлежащие скрининговым исследованиям на раннее выявление хронических заболеваний почек, 1 раз в год
Прием: Терапевт, Семейный врач или Врач общей практики
ГОБМП
Прием: Сестра медицинская или фельдшер
Определение креатинина в сыворотке крови на анализаторе или определение креатинина в сыворотке крови ручным методом
Исследование общего анализа мочи на анализаторе (физико-химические свойства с подсчетом количества клеточных элементов мочевого осадка) или исследование мочи общеклиническое (общий анализ мочи) ручным методом
УЗИ почек, мочевого пузыря с определением остаточной мочи
Консультация: Уролог
Консультация: Нефролог
8
Мужчины в возрасте от 55 до 70 лет, подлежащие скрининговым исследованиям на раннее выявление рака предстательной железы 1 раз в 2 года
Прием: Терапевт, Семейный врач или Врач общей практики
ГОБМП
Прием: Сестра медицинская либо фельдшер
Определение общего простат-специфический антиген (ПСА) в сыворотке крови ИФА-методом
ОСМС
Трансабдоминальное УЗИ предстательной железы и мочевого пузыря с определением остаточной мочи или УЗИ трансректальное предстательной железы

1 блок-препаратты гистологиялық зерттеу 3 күрделілік санатындағы операциялық-биопсиялық материалды зерттеу
Консультация: Хирург
Консультация: Уролог
9
Сүт безі обырын ерте анықтауға скринингтік зерттеулерге жататын 40-тан 70 жасқа дейінгі әйелдер
Консультация: Акушер-гинеколог
МӘМС
Кенес (2 рентгенограмманы оқу): Рентгенолог
Консультация: Онколог/Онколог-хирург
Консультация: Маммолог
Сүт бездерін УДЗ
Мақсатты маммография (1 проекция)
Стереотаксикалық бақылаудағы пункциялық / аспирациялық биопсия
Трепанобиопсия
1 блок-препаратты гистологиялық зерттеу 3 күрделілік санатындағы операциялық-биопсиялық материалды зерттеу
Қабылдау: Терапевт, Отбасылық дәрігер немесе жалпы практика дәрігері
ТМККК
Қабылдау: Мейіргер, фельдшер немесе акушер
Маммография (4 сурет)
Қысқартуларды ашып-жазу:
ТМККК
-
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі
ИФТ
-
Имунноферменттік талдау
МӘМС
-
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру
ПТА
-
Простатаға тән антиген
УДЗ
-
Ультрадыбыстық зерттеу

Гистологическое исследование 1 блок-препарата операционно-биопсийного материала 3 категории сложности
Консультация: Хирург
Консультация: Уролог
9
Женщины в возрасте от 40 до 70 лет, подлежащие скрининговым исследованиям на раннее выявление рака молочной железы
Консультация: Акушер-гинеколог
ОСМС
Консультация (2 читка рентгенограммы): Рентгенолог
Консультация: Онколог или Онколог-хирург
Консультация: Маммолог
УЗИ молочных желез
Прицельная маммография (1 проекция)
Пункционная/аспирационная биопсия под стереотаксическим контролем
Трепанобиопсия
Гистологическое исследование 1 блок-препарата операционно-биопсийного материала 3 категории сложности
Прием: Терапевт, Семейный врач или Врач общей практики
ГОБМП
Прием: Сестра медицинская, фельдшер или акушерка
Маммография (4 снимка)
Расшифровка аббревиатур:
ГОБМП
-
Гарантированный объем бесплатной медицинской помощи
ИФА
-
Имунноферментный анализ
ОСМС
-
Обязательное социальное медицинское страхование
ПСА
-
Простатический специфический антиген
УЗИ
-
Ультразвуковое исследование