Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру бойынша сақтандыру сыйлықақысын есептеу үшін көлік құралы тіркелген аумақ бойынша коэффициенттерге түзету коэффициенттерін есептеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2023 жылғы 7 маусымдағы № 46 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 16 маусымда № 32827 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулы 01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі.
"Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 43-бабының 18-1) тармақшасына, "Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 19-бабының 3-1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру бойынша сақтандыру сыйлықақысын есептеу үшін көлік құралы тіркелген аумақ бойынша коэффициенттерге түзету коэффициенттерін есептеу қағидалары бекітілсін.
2. Сақтандыру нарығы және актуарлық есеп айырысу департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және дамыту
Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің
Басқармасының
2023 жылғы 7 маусымдағы
№ 46
Бекітілген
Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру бойынша сақтандыру сыйлықақысын есептеу үшін көлік құралы тіркелген аумақ бойынша коэффициенттерге түзету коэффициенттерін есептеу қағидалары

Об утверждении Правил расчета поправочных коэффициентов к коэффициентам по территории регистрации транспортного средства для расчета страховой премии по обязательному страхованию гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 7 июня 2023 года № 46. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 июня 2023 года № 32827
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2024
В соответствии с подпунктом 18-1) статьи 43 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности", пунктом 3-1 статьи 19 Закона Республики Казахстан "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила расчета поправочных коэффициентов к коэффициентам по территории регистрации транспортного средства для расчета страховой премии по обязательному страхованию гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств.
2. Департаменту страхового рынка и актуарных расчетов в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
4. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2024 года и подлежит официальному опубликованию.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
М. Абылкасымова
"СОГЛАСОВАНО"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Утверждены
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 7 июня 2023 года № 46
Правила расчета поправочных коэффициентов к коэффициентам по территории регистрации транспортного средства для расчета страховой премии по обязательному страхованию гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру бойынша сақтандыру сыйлықақысын есептеу үшін көлік құралы тіркелген аумақ бойынша коэффициенттерге түзету коэффициенттерін есептеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Сақтандыру қызметі туралы заң) 43-бабының 18-1) тармақшасына, "Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы заңы) 19-бабының 3-1-тармағына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленген және көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру бойынша сақтандыру сыйлықақысын есептеу үшін көлік құралы тіркелген аумақ бойынша коэффициенттерге түзету коэффициенттерін есептеу тәртібін айқындайды.
2. Қағидалардың мақсаттары үшін мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) нақты шығындылық – көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру сыныбы бойынша көлік құралын тіркеу аумағы бойынша шығындылықтың іс жүзіндегі көрсеткішін сипаттайтын коэффициент (бұдан әрі – көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру);
2) ағымдағы жылдың коэффициенті – көлік құралын тіркеудің әрбір аумағы бойынша есептелетін, ағымдағы жыл үшін түзету коэффициентінің түзетілуін көрсететін коэффициент;
3) түзету коэффициенті – көлік құралы иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру бойынша сақтандыру сыйлықақысының мөлшерін есептеу үшін көлік құралын тіркеу аумағы бойынша коэффициентке қолдану үшін көлік құралын тіркеудің әрбір аумағы бойынша есептелетін коэффициент.
2-тарау. Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру бойынша сақтандыру сыйлықақысын есептеу үшін көлік құралы тіркелген аумақ бойынша коэффициенттерге түзету коэффициенттерін есептеу тәртібі
3. Түзету коэффициенттерін есептеуді дерекқорын құру және жүргізу жөніндегі ұйым (бұдан әрі - ұйым) Қағидалардың 6-тармағына сәйкес есептелген нақты шығындылық туралы мәліметтердің негізінде жыл сайын, есепті жылғы 1 шілдедегі жағдай бойынша Қағидаларға сәйкес көлік құралы тіркелген әрбір аумақ бойынша жеке-жеке жүргізеді және әр жылдың қазан айының бесінші жұмыс күнінен кешіктірмей Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес "Түзету коэффициенттері туралы мәліметтер" әкімшілік деректерінің нысаны бойынша қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға (бұдан әрі – уәкілетті орган) беріледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила расчета поправочных коэффициентов к коэффициентам по территории регистрации транспортного средства для расчета страховой премии по обязательному страхованию гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 18-1) статьи 43 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" (далее – Закон о страховой деятельности), пунктом 3-1 статьи 19 Закона Республики Казахстан "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств" (далее – Закон об обязательном страховании ответственности владельцев транспортных средств), подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и определяют порядок расчета поправочных коэффициентов к коэффициентам по территории регистрации транспортного средства для расчета страховой премии по обязательному страхованию гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств.
2. Для целей Правил используются следующие понятия:
1) фактическая убыточность – коэффициент, характеризующий фактический показатель убыточности по территории регистрации транспортного средства по классу обязательного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств (далее – обязательное страхование ответственности владельцев транспортных средств);
2) коэффициент текущего года – коэффициент, отражающий корректировку поправочного коэффициента за текущий год, рассчитываемый по каждой территории регистрации транспортного средства;
3) поправочный коэффициент – коэффициент, рассчитываемый по каждой территории регистрации транспортного средства, применяемый к коэффициенту по территории регистрации транспортного средства для расчета размера страховой премии по обязательному страхованию ответственности владельцев транспортных средств.
Глава 2. Порядок расчета поправочных коэффициентов к коэффициентам по территории регистрации транспортного средства для расчета страховой премии по обязательному страхованию гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств
3. Расчет поправочных коэффициентов производится организацией по формированию и ведению базы данных (далее - организация) ежегодно на основании сведений о фактической убыточности, рассчитанной в соответствии с пунктом 6 Правил, по состоянию на 1 июля расчетного года отдельно по каждой территории регистрации транспортного средства в соответствии с Правилами и предоставляется в уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – уполномоченный орган) по форме административных данных "Сведения о поправочных коэффициентах" согласно приложению 1 к Правилам не позднее пятого рабочего дня октября месяца каждого года.

4. Түзету коэффициенті мына формула бойынша есептеледі:
Түзету коэффициенті
=
(1+ Ағымдағы жылдың коэффициенті) *
Өткен жылғы түзету коэффициенті
Өткен жылғы түзету коэффициенті ретінде Қағидалардың 7-тармағына сәйкес уәкілетті орган өткен жылға бекіткен түзету коэффициентінің мөлшері қабылданады.
2023 жылғы түзету коэффициенті 1 (бірлік) мәнін қабылдайды.
5. Ағымдағы жылдың коэффициенті мына формула бойынша есептеледі:
Ағымдағы жылдың коэффициенті
Нақты шығындылық -
Таргеттелетін шығындылық
Анықтық факторы
=
------------------------------------------------- *
Таргеттелетін шығындылық
Ағымдағы жылдың коэффициентін есептеу кезінде Көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы заңның 19-бабының 3-1-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекітетін және әрбір жылдың қыркүйек айының оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей оның ресми интернет-ресурсында жарияланатын таргеттелетін шығындылық пен анықтық факторының мөлшерлері пайдаланылады.
6. Нақты шығындылық мына формула бойынша есептеледі:
Нақты шығындылық
Сақтандыру төлемдері
=
--------------------------------------- *
100%
Сақтандыру сыйлықақылары
Нақты шығындылық есепті жылдың алдындағы қатарынан 12 (он екі) ай ішінде күшіне енген сақтандыру шарттары бойынша көлік құралын тіркеудің әрбір аумағы бойынша ай сайын жеке есептеледі және оны ұйым есепті айдан кейінгі айдың бесінші жұмыс күнінен кешіктірмей Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес "Нақты шығындылық туралы мәліметтер" әкімшілік деректерінің нысаны бойынша" уәкілетті органға береді.
Нақты шығындылықты есептеу үшін пайдаланылатын сақтандыру сыйлықақылары сақтандыру шарттарын бұзуға байланысты шығыстарды ескере отырып, есепті жылдың алдындағы қатарынан 12 (он екі) ай ішінде күшіне енген сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақылары ретінде есептеледі.
Сақтандыру төлемдері есепті жылдың алдындағы қатарынан 12 (он екі) ай ішінде күшіне енген сақтандыру шарттарына қатысты болады.
7. Көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы заңның 19-бабының 3-1-тармағына сәйкес әрбір жылдың қараша айының оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті орган бекіткен және оның ресми интернет-ресурсында жарияланған түзету коэффициенттерінің мөлшерлерін сақтандырушылар Көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы заңның 19-бабына сәйкес көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру бойынша сақтандыру сыйлықақысын есептеу кезінде көлік құралы тіркелген аумақ бойынша коэффициентті түзету үшін қолданады.

4. Поправочный коэффициент рассчитывается по формуле:
Поправочный
коэффициент
Поправочный
коэффициент
за предыдущий год
=
(1+ Коэффициент текущего года) *
В качестве поправочного коэффициента за предыдущий год принимается размер поправочного коэффициента, утвержденного уполномоченным органом в соответствии с пунктом 7 Правил в предыдущем году.
Поправочный коэффициент за 2023 год принимает значение 1 (единицы).
5. Коэффициент текущего года рассчитывается по формуле:
Коэффициент
текущего года
Фактическая убыточность -
Таргетируемая
убыточность
Фактор
достоверности
=
------------------------------------------------- *
Таргетируемая убыточность
При расчете коэффициента текущего года используются размеры таргетируемой убыточности и фактора достоверности, утверждаемые уполномоченным органом в соответствии с пунктом 3-1 статьи 19 Закона об обязательном страховании ответственности владельцев транспортных средств ежегодно и публикуемые на его официальном интернет-ресурсе не позднее десятого рабочего дня сентября месяца каждого года.
6. Фактическая убыточность рассчитывается по формуле:
Фактическая убыточность
Страховые выплаты
=
--------------------------- *
100%
Страховые премии
Фактическая убыточность рассчитывается ежемесячно организацией отдельно по каждой территории регистрации транспортного средства по договорам страхования, вступившим в силу в течение 12 (двенадцати) последовательных месяцев, предшествовавших расчетному году, и предоставляется организацией в уполномоченный орган по форме административных данных "Сведения о фактической убыточности" согласно приложению 2 к Правилам не позднее пятого рабочего дня месяца, следующего за расчетным месяцем.
Страховые премии, используемые для расчета фактической убыточности, рассчитываются как страховые премии по договорам страхования, вступившим в силу в течение 12 (двенадцати) последовательных месяцев, предшествовавших расчетному году с учетом расходов, связанных с расторжением договоров страхования.
Страховые выплаты относятся к договорам страхования, вступившим в силу в течение 12 (двенадцати) последовательных месяцев, предшествовавших расчетному году.
7. Размеры поправочных коэффициентов, утвержденные уполномоченным органом в соответствии с пунктом 3-1 статьи 19 Закона об обязательном страховании ответственности владельцев транспортных средств не позднее десятого рабочего дня ноября месяца каждого года и опубликованные на его официальном интернет-ресурсе, применяются страховщиками для корректировки коэффициента по территории регистрации транспортного средства при расчете страховой премии по обязательному страхованию ответственности владельцев транспортных средств в соответствии со статьей 19 Закона об обязательном страховании ответственности владельцев транспортных средств.

8. Көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы заңның 19-бабының 3-1-тармағына сәйкес сақтандырушы ұлғайтқан немесе азайтқан түзету коэффициенттерінің мөлшерлерін сақтандырушының директорлар кеңесі (сақтандырушы Қазақстан Республикасының-бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы болып табылатын жағдайда, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тиісті басқару органы) бекітеді және бекітілген күнінен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде ұйымға беріледі.
Түзету коэффициенттерінің мәнін түзетуді сақтандырушылар жылына бір рет жүзеге асырады.
9. Ұйым сақтандырушыдан Қағидалардың 8-тармағына сәйкес түзету коэффициенттерінің мөлшерін ұлғайту немесе азайту туралы ақпарат алғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде сақтандыру жөніндегі бірыңғай дерекқорда сақтандырушының түзету коэффициенттерінің мәндерін өзгертеді.
Сақтандырушы ұйымға түзету коэффициенттерінің ұлғаюы немесе мөлшерінің азаюы туралы ақпаратты ұсынбаған кезде ұйым ағымдағы күнтізбелік жыл аяқталғанға дейін Көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы заңның 19-бабының 3-1-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен түзету коэффициенттерін пайдаланады.
Көлік құралдары иелерінің
азаматтық-құқықтық
жауапкершілігін
міндетті сақтандыру
бойынша сақтандыру
сыйлықақысын
есептеу үшін көлік құралы
тіркелген
аумақ бойынша
коэффициенттерге
түзету коэффициенттерін
есептеу
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан Қайда ұсынылады: Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға Әкімшілік деректердің нысаны: www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған Әкімшілік деректер нысанының атауы: Түзету коэффициенттері туралы мәліметтер Әкімшілік деректер нысанының индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-сандық көрінісі): 1 – CB_Y Мерзімділігі: жыл сайын Есепті кезең: 20__жылғы "___" ________ жағдай бойынша Ақпаратты ұсынатын адамдар тобы: Дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйым Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: жыл сайын, қазанның бесінші жұмыс күнінен кешіктірмей
Нысан
Түзету коэффициентері туралы мәліметтер
Көлік құралын тіркеу аумағы
Әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктегіші бойынша (ӘАОЖ) көлік құралын тіркеу аумағының коды
Нақты шығындылық
Таргеттелетін шығындылық
Анықтық факторы

8. Размеры поправочных коэффициентов, увеличенные или уменьшенные страховщиком в соответствии с пунктом 3-1 статьи 19 Закона об обязательном страховании ответственности владельцев транспортных средств, утверждаются советом директоров страховщика (соответствующим органом управления страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан в случае, если страховщиком является филиал страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан) и представляются в организацию в течение 3 (трех) рабочих дней с даты их утверждения.
Корректировка значения поправочных коэффициентов осуществляется страховщиками не чаще одного раза в год.
9. Организация в течение 5 (пяти) рабочих дней после получения от страховщика информации об увеличении или уменьшении размеров поправочных коэффициентов в соответствии с пунктом 8 Правил изменяет значения поправочных коэффициентов страховщика в единой базе данных по страхованию.
При непредставлении страховщиком в организацию информации об увеличении или уменьшении размеров поправочных коэффициентов организацией используются поправочные коэффициенты, утвержденные уполномоченным органом в соответствии с пунктом 3-1 статьи 19 Закона об обязательном страховании ответственности владельцев транспортных средств, до окончания текущего календарного года.
Приложение 1
к Правилам расчета
поправочных коэффициентов
к коэффициентам по территории
регистрации транспортного
средства для расчета страховой
премии по обязательному
страхованию гражданско-
правовой ответственности
владельцев транспортных средств
Форма
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в уполномоченный орган по регулированию,
контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz
Наименование формы административных данных:
Сведения о поправочных коэффициентах
Индекс формы административных данных
(краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): 1 – CB_Y
Периодичность: ежегодная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________20__года
Круг лиц, представляющих информацию:
Организация по формированию и ведению базы данных
Срок представления формы административных данных:
не позднее пятого рабочего дня октября месяца каждого года
Форма
Сведения о поправочных коэффициентах
Территория регистрации транспортного средства
Код территории регистрации транспортного средства по классификатору административно-территориальных объектов (КАТО)
Фактическая убыточность
Таргетируемая убыточность
Фактор достоверности

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Түзету коэффициенттері туралы мәліметтер" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанды (бұдан әрі - Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанды дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйым жыл сайын құрады.
3. Нысанға орындаушы және бірінші басшы не оған қол қоюға уәкілетті адам қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Түзету коэффициенттері туралы мәліметтердегі сандардың мәндері үтірден кейін екі таңбаға дейінгі дәлдікпен көрсетіледі.
5. 3-бағанда әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктегіші (ӘАОЖ) бойынша көлік құралдарын тіркеу аумағының коды көрсетіледі.
6. 4-бағанда Қағидаларға сәйкес есептелген көлік құралдарын тіркеу аумағы бойынша нақты шығындылық көрсетіледі.
7. 5-бағанда Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген таргеттелетін залалдылықтың мөлшері көрсетіледі.
8. 6-бағанда Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген анықтық факторының мөлшері көрсетіледі.
9. 7-бағанда Қағидалардың 5-тармағына сәйкес есептелген, ағымдағы жылғы коэффициенттің мөлшері көрсетіледі.
10. 8-бағанда Қағидалардың 4-тармағына сәйкес өткен жылғы түзету коэффициентінің мөлшері көрсетіледі.
11. 9-бағанда Қағидалардың 4-тармағына сәйкес есептелген түзету коэффициентінің мөлшері көрсетіледі.
Көлік құралдары иелерінің
азаматтық-құқықтық
жауапкершілігін
міндетті сақтандыру
бойынша сақтандыру
сыйлықақысын
есептеу үшін көлік құралы
тіркелген
аумақ бойынша
коэффициенттерге
түзету коэффициенттерін
есептеу
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан Қайда ұсынылады: Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға Әкімшілік деректердің нысаны: www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған Әкімшілік деректер нысанының атауы: Түзету коэффициенттері туралы мәліметтер Әкімшілік деректер нысанының индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-сандық көрінісі): 2 – CB_M Мерзімділігі: жыл сайын Есепті кезең: 20__жылғы "___" ________ жағдай бойынша Ақпаратты ұсынатын адамдар тобы: Дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйым Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: жыл сайын, қазанның бесінші жұмыс күнінен кешіктірмей
Нысан
Нақты шығындылық туралы мәліметтер
Көлік құралын тіркеу аумағы
Әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктегіші бойынша (ӘАОЖ) көлік құралын тіркеу аумағының коды
Сақтандыру сыйлықақысы
Сақтандыру төлемдері
Нақты шығындылық
1
2
3
4
5
6
1
Алматы облысы
2
Түркістан облысы
3
Шығыс Қазақстан облысы
4
Қостанай облысы
5
Қарағанды облысы
6
Солтүстік Қазақстан облысы
7
Ақмола облысы
8
Павлодар облысы
9
Жамбыл облысы
10
Ақтөбе облысы
11
Батыс Қазақстан облысы
12
Қызылорда облысы
13
Атырау облысы
14
Маңғыстау облысы
15
Абай облысы
16
Ұлытау облысы
17
Жетісу облысы
18
Алматы
19
Астана
20
Шымкент
Атауы ______________________
Мекенжайы ______________________
Телефон ___________________________________________________________
Электрондық поштаның мекенжайы ____________________________________________
Орындаушы ______________________________________________ _______
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы, телефон)
Бірінші басшы немесе нысанға қол қоюға уәкілетті адам
_____________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)            (қолы)
Нысанға қол қою күні 20 ____ жылғы "______" _______________
Нақты шығындылық туралы
мәліметтерге қосымша
"Нақты шығындылық туралы мәліметтер" әкімшілік деректерінің нысанын толтыру бойынша түсіндірме (индекс - 2 – CB_M, мерзімділік – ай сайын)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Сведения о поправочных коэффициентах" (далее - Форма).
2. Форма составляется ежегодно организацией по формированию и ведению базы данных.
3. Форму подписывает исполнитель и первый руководитель либо лицо, уполномоченное на подписание формы.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. Значения чисел в сведениях о поправочных коэффициентах указываются с точностью до двух знаков после запятой.
5. В столбце 3 указывается код территории регистрации транспортного средства по классификатору административно-территориальных объектов (КАТО).
6. В столбце 4 указывается фактическая убыточность по территории регистрации транспортных средств, рассчитанная в соответствии с Правилами.
7. В столбце 5 указывается размер таргетируемой убыточности, указанный в пункте 5 Правил.
8. В столбце 6 указывается размер фактора достоверности, указанный в пункте 5 Правил. 9. В столбце 7 указывается размер коэффициента текущего года, рассчитанный в соответствии с пунктом 5 Правил.
10. В столбце 8 указывается размер поправочного коэффициента за предыдущий год согласно пункту 4 Правил.
11. В столбце 9 указывается размер поправочного коэффициента, рассчитанный в соответствии с пунктом 4 Правил.
Приложение 2
к Правилам расчета
поправочных коэффициентов
к коэффициентам по территории
регистрации транспортного
средства для расчета страховой
премии по обязательному
страхованию гражданско-
правовой ответственности
владельцев транспортных средств
Форма
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в уполномоченный орган по регулированию,
контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz
Наименование формы административных данных:
Сведения о фактической убыточности
Индекс формы административных данных
(краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): 2 – CB_M
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________20__года
Круг лиц, представляющих информацию:
Организация по формированию и ведению базы данных
Срок представления формы административных данных:
не позднее пятого рабочего дня месяца, следующего за расчетным месяцем
Форма
Сведения о фактической убыточности
Территория регистрации транспортного средства
Код территории регистрации транспортного средства по классификатору административно-территориальных объектов (КАТО)
Страховые премии
Страховые выплаты
Фактическая убыточность
1
2
3
4
5
6
1
Алматинская область
2
Туркестанская область
3
Восточно-Казахстанская область
4
Костанайская область
5
Карагандинская область
6
Северо-Казахстанская область
7
Акмолинская область
8
Павлодарская область
9
Жамбылская область
10
Актюбинская область
11
Западно-Казахстанская область
12
Кызылординская область
13
Атырауская область
14
Мангистауская область
15
Абайская область
16
Улытауская область
17
Жетысуская область
18
Алматы
19
Астана
20
Шымкент
Наименование ______________________
Адрес ______________________
Телефон ___________________________________________________________
Адрес электронной почты ____________________________________________
Исполнитель _________________________________ _______
(фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон)
Первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание формы
_____________________________________ ______________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Дата подписания формы "______" _______________ 20 ____ года
Приложение
к сведениям о фактической
убыточности
Пояснение по заполнению формы административных данных
"Сведения о фактической убыточности"
(индекс - 2 – CB_M, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Нақты шығындылық туралы мәліметтер" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанды (бұдан әрі - Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанды ай сайын дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйым құрады.
3. Нысанға орындаушы және бірінші басшы не оған қол қоюға уәкілетті адам қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нақты шығындылық туралы мәліметтердің 4 және 5-бағандарындағы мәндер мың теңгемен көрсетіледі, 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан да жоғары сома 1000 (мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді. 6-бағанындағы сандардың мәні үтірден кейін екі белгіге дейінгі дәлдікпен көрсетіледі.
5. 3-бағанда әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктегіші (ӘАОЖ) бойынша көлік құралдарын тіркеу аумағының коды көрсетіледі.
6. 4-бағанда Қағидалардың 6-тармағына сәйкес сақтандыру сыйлықақыларының мәндері көрсетіледі.
7. 5-бағанда Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген сақтандыру төлемдерінің мәндері көрсетіледі.
8. 6-бағанда Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген нақты шығындылық мәні көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Сведения о фактической убыточности" (далее - Форма).
2. Форма составляется ежемесячно организацией по формированию и ведению базы данных.
3. Форму подписывает исполнитель и первый руководитель либо лицо, уполномоченное на подписание формы.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. Значения в столбцах 4 и 5 сведений о фактической убыточности указываются в тысячах тенге, сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге. Значения чисел в столбце 6 указываются с точностью до двух знаков после запятой.
5. В столбце 3 указывается код территории регистрации транспортного средства по классификатору административно-территориальных объектов (КАТО).
6. В столбце 4 указываются значения страховых премий в соответствии с пунктом 6 Правил.
7. В столбце 5 указывается значения страховых выплат в соответствии с пунктом 6 Правил.
8. В столбце 6 указывается значение фактической убыточности, которое определяется в соответствии с пунктом 6 Правил.