"Мемлекеттік жер қойнауы қорының бірыңғай кадастрын жүргізу қағидаларын және Пайдалы қазбалар қорларын мемлекеттік есепке алу бойынша ақпаратты мемлекеттік органдарға ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 25 мамырдағы № 393 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 15 маусымдағы № 446 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 16 маусымда № 32828 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мемлекеттік жер қойнауы қорының бірыңғай кадастрын жүргізу қағидаларын және Пайдалы қазбалар қорларын мемлекеттік есепке алу бойынша ақпаратты мемлекеттік органдарға ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 25 мамырдағы № 393 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17053 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік жер қойнауы қорының бірыңғай кадастрын жүргізу қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Мемлекеттік жер қойнауы қорының бірыңғай кадастрын жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 72-бабының 7-тармағына сәйкес әзірленді және мемлекеттік жер қойнауы қорының бірыңғай кадастрын жүргізу (бұдан әрі – бірыңғай кадастр) тәртібін айқындайды.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Сипатқа тән геологиялық, тау-кен-техникалық, гидрогеологиялық, экологиялық параметрлерді есепке алу үшін жер қойнауын пайдаланушылар меншік нысанына және қаржыландыру көздеріне қарамастан, осы Қағидаларға 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша мынадай объект түрлеріне паспорт жасайды:
1) пайдалы қазбалардың қоры мен ресурстарын бағалаудағы өзгерістер туралы мемлекеттік есепке енгізілген пайдалы қазбалардың ресурсы мен қоры бар кен орындары;
2) пайдалы қазбалардың қоры мен ресурстарын бағалаудағы өзгерістер туралы мемлекеттік есептен шығарылған пайдалы қазбалардың кен орындары, ресурстары мен қорлары;
3) ірі кен орындарының геологиялық және кеңістік тұрғысынан оқшауланған учаскелері;
4) пайдалы қазбалардың, ең болмаса, бір денесінің (кенжатының) болуы белгіленген қатты пайдалы қазбалар көріністері;
5) барлық жерасты сулары түрлерінің, сондай-ақ көпдебитік бұлақтар түрінде берілген кен орындары, емдік балшықтардың кең орындары;

О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 25 мая 2018 года № 393 "Об утверждении Правил ведения единого кадастра государственного фонда недр и Правил предоставления информации по государственному учету запасов полезных ископаемых государственным органам"
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 15 июня 2023 года № 446. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 июня 2023 года № 32828
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 25 мая 2018 года № 393 "Об утверждении Правил ведения единого кадастра государственного фонда недр и Правил предоставления информации по государственному учету запасов полезных ископаемых государственным органам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17053) следующие изменения:
в Правилах ведения единого кадастра государственного фонда недр, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила ведения единого кадастра государственного фонда недр (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 7 статьи 72 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" (далее – Кодекс) и определяют порядок ведения единого кадастра государственного фонда недр (далее – единый кадастр).";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Для учета характерных геологических, горнотехнических, гидрогеологических, экологических параметров недропользователями, независимо от форм собственности и источников финансирования составляются паспорта по формам согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 10, 11 к настоящим Правилам на следующие виды объектов:
1) месторождения с ресурсами и запасами полезных ископаемых, включенные в государственный учет об изменениях в оценке ресурсов и запасов полезных ископаемых;
2) месторождения, ресурсы и запасы полезных ископаемых которых сняты с государственного учета об изменениях в оценке ресурсов и запасов полезных ископаемых;
3) геологически и пространственно обособленные участки крупных месторождений;
4) проявления твердых полезных ископаемых, для которых установлено наличие хотя бы одного тела (залежи) полезных ископаемых;
5) месторождения всех видов подземных вод, а также выраженные в виде многодебитных родников, месторождения лечебных грязей;

6) жер қойнауын геологиялық зерттеуге және барлауға жер қойнауын пайдалану құқығы берілген келешегі бар іздеу жұмыстары учаскелері;
7) мұнай, газ көріністері;
8) техногендік минералдық түзілімдер;
9) жер қойнауы кеңістігінің объектілері.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Объектілердің паспорттары мына жағдайлардың бірі:
1) кен орындарын геологиялық барлау жұмыстары нәтижесінде пайдалы қазбалар көріністері табылған;
2) Қазақстан Республикасының қорлары жөніндегі мемлекеттік комиссияда (бұдан әрі – ҚМК) пайдалы қазбалардың қорлары бекітілген немесе қайта бекітілген;
3) Қазақстан Республикасының қорлары жөніндегі орталық комиссияда пайдалы қазбалардың қорлары бекітілген немесе қайта бекітілген;
4) Қазақстан Республикасының жер қойнауын сараптау жөніндегі мемлекеттік комиссияда пайдалы қазбалардың қорлары бекітілген немесе қайта бекітілген;
5) Геологиялық барлау жұмыстарының нәтижелері, минералдық ресурстар және минералдық қорлар туралы жария есептіліктің қазақстандық кодексі (бұдан әрі – KAZRC) бойынша құзыретті тұлға есепті жасаған;
6) жер қойнауы кеңістігін пайдалануға арналған лицензия бойынша барлау жұмыстары аяқталған сәттен бастап, бір айдан кешіктірмей;
7) кен орындарын игеру, пайдалы қазбаларды байыту және минералдық шикізатты металлургиялық қайта жасау кезінде қалдықтарды қоймаға жинап қойған жағдайда, жыл сайын жасалады.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Жер қойнауы учаскесінде жүргізілген геологиялық барлау жұмыстары нәтижесінде жерасты суларының көрінісі анықталған жағдайда, жер қойнауын пайдаланушылар меншік нысанына және қаржыландыру көздеріне қарамастан, осы Қағидаларға 12, 13, 14-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша есепке алу карточкасын жасайды.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Жер қойнауы учаскесінде жүргізілген геологиялық барлау жұмыстары нәтижесінде геохимиялық элементтердің шашырау ореолдары, геофизикалық ауытқулар, геофизикалық құрылымдар анықталған жағдайда, осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есепке алу парағы және осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тексеру үшін ұсынылған геофизикалық (геохимиялық) ауытқулар (құрылымдар) тізімі жасалады.";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Одан әрі геологиялық барлау жұмыстары немесе пайдалану үдерісінде, санаттардың сенімділік дәрежесінің нормативтік қателіктері шегінде, пайдалы қазбалар ресурстарының және (немесе) баланстық қорларының расталмауын жер қойнауын пайдаланушы дербес ресімдейді, ал өнеркәсіп санаттары қорларынан жиырма пайыздан асатын шегеру белгісі бар ресурстар және (немесе) қорлар расталмаған жағдайда, қорларды мемлекеттік есепке алуға түзетулер енгізуге барланған пайдалы қазбалардың қорын игеру тиімділігі туралы мемлекеттік сараптама қорытындысы немесе KAZRC-ге сәйкес дайындалған құзыретті тұлғаның есебі болған кезде жол беріледі.
Өнеркәсіптік маңызын жойған, техникалық-экономикалық немесе тау-кен техникалық себептер бойынша игеру орынсыз, кейінгі геологиялық барлау жұмыстары мен игеру кезінде нормативтік қателіктердің расталмауы артып кететін пайдалы қазбалардың қорын есептен шығару жер қойнауын мемлекеттік сараптау немесе KAZRC-ге сәйкес дайындалған құзыретті тұлғаның есебі негізінде жүзеге асырылады.
Кен орнын жою немесе консервациялау кезінде игерілген пайдалы қазбалардың қорларын есептен шығару немесе пайдалану экономикалық тұрғыдан орынсыз немесе техникалық және технологиялық тұрғыдан мүмкін емес, бірақ одан әрі рентабельді қорларға ауыстырылуы мүмкін, рентабельді емес қорлар тобына ауыстыру жер қойнауын мемлекеттік сараптау немесе KAZRC-ге сәйкес дайындалған құзыретті тұлғаның есебі негізінде жүзеге асырылады.".

6) перспективные участки поисковых работ, на которые были представлены права недропользования на геологическое изучение недр и на разведку;
7) нефте-, газопроявления;
8) техногенные минеральные образования;
9) объекты пространства недр.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Паспорта объектов составляются в срок не позднее одного месяца с момента наступления одного из следующих случаев:
1) обнаружения в результате геологоразведочных работ месторождений проявлений полезных ископаемых;
2) утверждения или переутверждения запасов полезных ископаемых в государственной комиссии по запасам Республики Казахстан (далее – ГКЗ);
3) утверждения или переутверждения запасов полезных ископаемых в центральной комиссии по запасам Республики Казахстан;
4) утверждения или переутверждения запасов полезных ископаемых в государственной комиссии по экспертизе недр Республики Казахстан;
5) составления отчета компентентного лица по Казахстанскому кодексу публичной отчетности о результатах геологоразведочных работ, минеральных ресурсах и минеральных запасах (далее – KAZRC);
6) завершения разведочных работ по лицензии на использование пространства недр;
7) ежегодно, в случаях складирования отходов при разработке месторождений, обогащения полезных ископаемых и металлургического передела минерального сырья.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. В случае выявления в результате геологоразведочных работ на участке недр проявлений подземных вод недропользователями, независимо от форм собственности и источников финансирования работ, составляются учетные карточки по формам согласно приложениям 12, 13, 14 к настоящим Правилам.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. В случае выявления в результате геологоразведочных работ на участке недр ореолов рассеяния геохимических элементов, геофизических аномалий, геофизических структур, составляются учетные листки по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам и список геофизических (геохимических) аномалий (структур), рекомендованных для проверки, по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам.";
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. Не подтверждение ресурсов и (или) балансовых запасов полезных ископаемых в процессе дальнейших геологоразведочных работ, либо эксплуатации, в пределах двадцати пяти процентов от запасов промышленных категорий, оформляется недропользователем самостоятельно, а в случае неподтверждения ресурсов и (или) запасов со знаком минус, превышающем двадцати пяти процентов от запасов промышленных категорий, внесение поправок в государственный учет запасов допускается при наличии заключения государственной экспертизы о рентабельности разработки разведанных запасов полезных ископаемых или отчета компетентного лица, подготовленного в соответствии с KAZRC.
Списание запасов полезных ископаемых, утративших промышленное значение, нецелесообразных к отработке по технико-экономическим или горнотехническим причинам, превышающих нормативные погрешности не подтверждения при последующих геологоразведочных работах и отработке, осуществляется на основании государственной экспертизы недр или отчета компетентного лица, подготовленного в соответствии с KAZRC.
При ликвидации или консервации месторождения списание отработанных запасов полезных ископаемых или перевод их в группу нерентабельных запасов, использование которых экономически нецелесообразно или технически и технологически невозможно, но которые могут быть в дальнейшем переведены в рентабельные запасы, осуществляется на основании государственной экспертизы недр или отчета компетентного лица, подготовленного в соответствии с KAZRC.".

2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Геология комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрі
М. Карабаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі

2. Комитету геологии Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан;
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
М. Карабаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан