"Бюджет қаражаты есебінен орындалатын аэротүсірілім, геодезиялық және картографиялық жұмыстардың құнын айқындау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 30 наурыздағы № 119/НҚ бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2023 жылғы 15 маусымдағы № 186/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 19 маусымда № 32841 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Бюджет қаражаты есебінен орындалатын аэротүсірілім, геодезиялық және картографиялық жұмыстардың құнын айқындау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 30 наурыздағы № 119/НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32220 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бюджет қаражаты есебінен орындалатын аэротүсірілім, геодезиялық және картографиялық жұмыстардың құнын айқындау әдістемесі осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Геодезия және картография комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрі
Б. Мусин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және
аэроғарыш өнеркәсібі министрі
2023 жылғы 15 маусымдағы
№ 186/НҚ Бұйрыққа
қосымша
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрінің м.а.
2023 жылғы 30 наурыздағы
№ 119/НҚ бұйрықпен
бекітілген
Бюджет қаражаты есебінен орындалатын аэротүсірілім, геодезиялық және картографиялық жұмыстардың құнын айқындау әдістемесі

О внесении изменения в приказ исполняющего обязанности Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 30 марта 2023 года № 119/НҚ "Об утверждении Методики определения стоимости аэросъемочных, геодезических и картографических работ, выполняемых за счет бюджетных средств"
Приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 15 июня 2023 года № 186/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 июня 2023 года № 32841
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 30 марта 2023 года № 119/НҚ "Об утверждении Методики определения стоимости аэросъемочных, геодезических и картографических работ, выполняемых за счет бюджетных средств" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32220) следующее изменение:
Методику определения стоимости аэросъемочных, геодезических и картографических работ, выполняемых за счет бюджетных средств, утвержденную указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету геодезии и картографии Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Б. Мусин
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство обороны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр цифрового развития,
инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
от 15 июня 2023 года № 186/НҚ
Утверждена приказом
и.о. Министра цифрового
развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
от 30 марта 2023 года № 119/НҚ
Методика определения стоимости аэросъемочных, геодезических и картографических работ, выполняемых за счет бюджетных средств

1-тарау. Негізгі ережелер
1. Осы Бюджет қаражаты есебінен орындалатын аэротүсірілім, геодезиялық және картографиялық жұмыстардың құнын айқындау әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) "Геодезия, картография және кеңістіктік деректер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 9) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Осы Әдістемеде келесі негізгі ұғымдар қолданылады:
1) аэротүсірілім жұмыстары – ұшу-түсіру жұмыстарынан және деректерді өңдеуден тұратын жұмыстар;
2) геодезиялық жұмыстар – Жердің гравитациялық өрісін, жер бетінің нүкте координаталары мен олардың уақыт бойынша өзгерістерін, көлемдері мен пішімдерін анықтауға арналған деректер жинағы болып табылатын далалық және камералдық жұмыстар;
3) гравиметриялық жұмыстар – негізгі мақсаты ауырлық күші жылдамдығының абсолют немесе қатысты мағынасын анықтау болып табылатын далалық және камералдық жұмыстар;
4) жұмыстардың күрделілігі санаты – осы Әдістеменің 1-қосымшасына сәйкес жұмыстардың күрделілігі санаттарының сипаттамалары бойынша айқындалатын жұмыстарды орындаудың қиындығы;
5) жұмыстардың құны – өндіріс шығыстары бойынша сметада алынған және аэротүсірілім, геодезиялық және картографиялық жұмыстарды жүзеге асыру үшін қажетті ақша қаражатының сомасы;
6) ірілендірілген сметалық нормалар – аэротүсірілім, геодезиялық және картографиялық жұмыстарды орындау құны мен мерзімдерін айқындауға арналған салалық мақсаттағы сметалық нормативтік мәндер мен деректер;
7) картографиялық жұмыстар – негізгі мақсаты картографиялық өнімдерді түсірім нәтижелері немесе бастапқы картографиялық материалдар бойынша құру, цифрлық және электрондық карталарды құру, сондай-ақ жинау, өңдеу және географияға байланысты және географиялық ақпараттық жүйелерде (ГАЖ) пайдаланылатын цифрлық картографиялық ақпарттарды ұсыну болып табылатын жұмыстар;
8) номенклатуралық парақ (НП) – топографиялық карталардағы халықаралық бөлу жүйелеріндегі номенклатурамен белгіленген карта парағы;
9) рельеф қимасының биіктігі – рельефті көлденең бейнелеу кезінде көршілес кескіндеу деңгейлік беттер арасындағы берілген қашықтық;
10) смета – аэротүсірілім, геодезиялық және картографиялық жұмыстарды жүргізуге арналған алдағы шығыстардың есебін (жоспарын) білдіретін құжат;
11) сметалық норма – аэротүсірілім, геодезиялық және картографиялық жұмыстардың негізгі процесінің қабылданған өлшем бірлігіне (геодезиялық пункт, белгі, орталық, марка, сызықтық километр, шаршы километр, шаршы дециметр, номенклатуралық парақ) талап етілетін ресурстар (еңбек шығындары, жабдықтың жұмыс уақыты, материалдарға, бұйымдар мен конструкцияларға қажеттілік) жиынтығы.

Глава 1. Основные положения
1. Настоящая Методика определения стоимости аэросъемочных, геодезических и картографических работ, выполняемых за счет бюджетных средств (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 9) статьи 13 Закона Республики Казахстан "О геодезии, картографии и пространственных данных".
2. В настоящей Методике используются следующие основные понятия:
1) аэросъемочные работы – работы, состоящие из летно-съемочных работ и обработки данных;
2) геодезические работы – полевые и камеральные работы, основным назначением которых является сбор данных для определения фигуры, размеров, гравитационного поля Земли, координат точек земной поверхности и их изменений во времени;
3) гравиметрические работы – полевые и камеральные работы, основным назначением которых является определение абсолютных или относительных значений ускорения силы тяжести;
4) категория трудности работ – сложность выполнения работ, определяемая по характеристикам категорий трудности работ согласно приложению 1 к настоящей Методике;
5) стоимость работ – сумма денежных средств, полученная в смете по расходам производства и необходимая для осуществления аэросъемочных, геодезических и картографических работ;
6) укрупненные сметные нормы – сметные нормативные значения и данные отраслевого назначения, предназначенные для определения стоимости и сроков выполнения аэросъемочных, геодезических и картографических работ;
7) картографические работы – работы, основным назначением которых является создание картографической продукции по результатам съемки или по исходным картографическим материалам, создание цифровых и электронных карт, а также цифровые технологические процессы сбора, обработки и представления цифровой картографической информации, связанной географически и используемой в географической информационной системе (ГИС);
8) номенклатурный лист (НЛ) – лист карты, обозначенный номенклатурой в международной системе разграфки топографических карт;
9) высота сечения рельефа – заданное расстояние между соседними секущими уровенными поверхностями при изображении рельефа горизонталями;
10) смета – документ, представляющий собой расчет (план) предстоящих расходов на производство аэросъемочных, геодезических и картографических работ;
11) сметная норма – совокупность ресурсов (затрат труда, времени работы оборудования, потребности в материалах, изделиях и конструкциях), требующихся на принятую единицу измерения основного процесса аэросъемочных, геодезических и картографических работ (геодезический пункт, знак, центр, марка, погонный километр, квадратный километр, квадратный дециметр, номенклатурный лист).

3. Осы Әдістеме мыналарға:
1) бюджет қаражаты есебінен орындалатын аэротүсірілім, геодезиялық және картографиялық жұмыстарға материалдық ресурстар мен ақшалай қаражатты айқындау кезіндегі жоспарлы-экономикалық есеп айырысуға;
2) геодезия, картография және кеңістіктік деректер саласында жаңа техника мен технологияны құру мен енгізудің экономикалық тиімділігін айқындау жөніндегі есептерге;
3) техникалық жобаларға сметалар жасауға және бюджет қаражаты есебінен орындалатын аэротүсірілім, геодезиялық және картографиялық жұмыстардың құнын негіздеуге арналған.
4. Бюджет қаражаты есебінен орындалатын аэротүсірілім, геодезиялық және картографиялық жұмыстардың (бұдан әрі – жұмыстар) құны жұмыстарды техникалық жобалау, жұмыстардың құнын айқындауға арналған шығыстар мен нормалардың құрамын белгілеу, жұмыстардың құнын есептеу бойынша смета жасау жолымен айқындалады.
2-тарау. Аэротүсірілім, геодезиялық және картографиялық жұмыстарды техникалық жобалау
5. Жұмыстарды жүргізу жұмыстарды өндіру және жылдық, тоқсандық өндірістік және қаржылық жоспарларды әзірлеу үшін бастапқы құжаттар болып табылатын тиісті техникалық жобалар мен сметалар бойынша жүзеге асырылады.
6. Техникалық жоба мен смета жұмыстың нақты объектісіне жасалады. Жұмыс объектісі деп жұмыстарды жүргізу көзделетін белгілі бір аумақтың аумағы немесе белгілі бір ұзындықтағы трасса түсініледі.
Техникалық жоба объектідегі алдағы жұмыстардың көлемін айқындау және оларды орындау үшін қажетті еңбек, материалдық және ақшалай шығындардың санын белгілеу мақсатында жасалады.
7. Жұмыстарды жобалау процесі жұмыс объектісінің физикалық-географиялық ерекшеліктеріне, оны қоршаған инфрақұрылымның дамуына байланысты жұмыстарды орындаудың ең ұтымды технологиялық және ұйымдастырушылық нұсқасын әзірлеуден және таңдаудан тұрады.
8. Техникалық жобаны құру мыналарды қамтиды:
1) техникалық жобаны жасауға тапсырма беру (алу);
2) жұмыстарды техникалық жобалау;
3) смета жасау.
9. Әрбір объектіге оның орналасқан жерінің географиялық белгілері бойынша нөмір және өз атауы беріледі. Белгілі бір трассалар немесе магистральдар бойынша орындалатын сызықтық сипаттағы жұмыстардың объектілеріне атаулар соңғы пункттердің атаулары бойынша беріледі. Объектінің шифры жұмыстар жүргізілетін қаланың немесе облыстың кодынан, жұмыстардың негізгі түрлерінің кодынан, объектінің нөмірінен және өз атауынан, ал жұмыстардың циклдік сипаты кезінде – олардың шығарылған жылынан тұрады.
Жұмыс объектілеріне шифр беру үшін объектінің (республика, облыс, қала) орналасқан аумағы және жұмыстың негізгі түрлері бойынша кодтар осы Әдістемеге 2-қосымшасының 1 және 2-кестелеріне сәйкес белгіленеді.

3. Настоящая Методика предназначена для:
1) планово-экономических расчетов при определении материальных ресурсов и денежных средств на аэросъемочные, геодезические и картографические работы, выполняемые за счет бюджетных средств;
2) расчетов по определению экономической эффективности создания и внедрения новой техники и технологии в сфере геодезии, картографии и пространственных данных;
3) составления смет к техническим проектам и обоснования стоимости аэросъемочных, геодезических и картографических работ, выполняемых за счет бюджетных средств.
4. Стоимость аэросъемочных, геодезических и картографических работ, выполняемых за счет бюджетных средств (далее – работы), определяется путем технического проектирования работ, установления состава расходов и норм для определения стоимости работ, составления сметы по расчету стоимости работ.
Глава 2. Техническое проектирование аэросъемочных, геодезических и картографических работ
5. Проведение работ осуществляется по соответствующим техническим проектам и сметам, которые являются исходными документами для производства работ и разработки годовых, квартальных производственных и финансовых планов.
6. Технический проект и смета составляются на конкретный объект работ. Под объектом работ понимается территория определенной площади или трасса определенной протяженности, на которой предусматривается проведение работ.
Технический проект составляется с целью определения объемов предстоящих работ на объекте и установления количества трудовых, материальных и денежных затрат, необходимых для их выполнения.
7. Процесс проектирования работ заключается в разработке и выборе наиболее рационального технологического и организационного варианта выполнения работ в зависимости от физико-географических особенностей объекта работ, развитости окружающей его инфраструктуры.
8. Составление технического проекта включает в себя:
1) выдачу (получение) задания на составление технического проекта;
2) техническое проектирование работ;
3) составление сметы.
9. Каждому объекту присваивается номер и собственное наименование по географическим признакам его расположения. Объектам работ линейного характера, выполняемых по определенным трассам или магистралям, наименования присваиваются по названиям конечных пунктов. Шифр объекта состоит из кода города или области, где проводятся работы, кода основных видов работ, номера объекта и собственного наименования, а при циклическом характере работ – и год их производства.
Коды по территории расположения объекта (республика, область, город) и основных видов работ для присвоения шифра объектам работ устанавливаются согласно таблицам 1 и 2 приложения 2 к настоящей Методике.

10. Техникалық жобалау жоспарланған жұмыстар учаскелеріндегі жергілікті жердің геодезиялық және картографиялық зерттелуі және геоморфология, климат, жол және өзен желілері, елді мекендер, алдағы жұмыстар ауданының экономикасы туралы басқа да бастапқы материалдарды жинаудан басталады.
11. Жобалау шешімдерінің негіздемесі жеткіліксіз болған кезде объектідегі геодезиялық және нивелирлік желілердің пункттері мен белгілерінің сақталуын белгілеуден, олардың жай-күйін бағалаудан және осы желілерді қалпына келтіру және жаңғырту жөніндегі алдағы жұмыстардың көлемін анықтаудан тұратын жергілікті жерде (таңдамалы) далалық геодезиялық зерттеу орындалады.
12. Объектіні далалық зерттеу нәтижелері бойынша түсіндірме жазба жасалады, онда жергілікті жерде болған өзгерістер туралы мәліметтер беріледі және алдағы жұмыстарды ұйымдастыру мен олардың еңбек сыйымдылығын анықтау бойынша ұсыныстар беріледі. Түсіндірме жазбаға жағдай мен рельефтің өзгерістері және басқа да қосымша мәліметтер жазылған топографиялық карталар қоса беріледі.
13. Жобалауға қажетті барлық материалдар мен есептеулер техникалық жобада орналасады.
14. Техникалық жобалар мынадай негізгі бөлімдерден тұрады: жалпы мәліметтер; далалық жұмыстарды орындауды көздейтін объектілердің физикалық-географиялық сипаттамасы; жылдар бойынша жұмыстарды орындау кестесі; объектінің геодезиялық және картографиялық қамтамасыз етілуі; объектінің аэроғарыштық қамтамасыз етілуі; жобаланатын жұмыстарды жүргізу технологиясы; жұмыстарды бақылау және қабылдау; еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы; есептік-сметалық бөлім; қосымшалар.
15. Объектідегі жұмыстар кешеніне техникалық жобаны әзірлеу кезінде жобалау және технология бойынша нұсқаулар жұмыстың әрбір түрі үшін оларды орындаудың технологиялық реттілігі тәртібімен беріледі.
16. Жобалау қажетті масштабтағы топографиялық карталарды қолдана отырып жүзеге асырылады, олар бойынша жобаланған жұмыстардың көлемі және оларды өндірудегі күрделілігі санаттары анықталады.
17. Объектінің ауданын шаршы километрмен (бұдан әрі – шаршы км) немесе шаршы дециметрмен (бұдан әрі – шаршы дм) анықтау үшін осы Әдістемеге 3-қосымшаға сәйкес трапеция алаңдары қолданылады.
18. Жылдар бойынша жұмыстарды орындау жоспарын әзірлеу және оларды аяқтаудың оңтайлы мерзімдерін белгілеу кезінде жоспарланған еңбек өнімділігін ескере отырып, объектіде жұмыстарды орындау үшін қажетті жұмыс механизмдері мен технологиялық көліктердің (шынжырлы аралар, өздігінен жүретін және тасымалданатын бұрғылау қондырғылары, автокөліктер, жүзу құралдары), материалдардың санын есептеу орындалады.

10. Техническое проектирование начинается со сбора геодезической и картографической изученности местности на участках планируемых работ и других исходных материалов о геоморфологии, климате, дорожной и речной сети, населенных пунктах, экономике района предстоящих работ.
11. При недостаточности обоснования проектных решений выполняется (выборочное) полевое геодезическое обследование местности, заключающееся в установлении сохранности пунктов и знаков геодезических и нивелирных сетей на объекте, оценке их состояния и определении объемов предстоящих работ по восстановлению и модернизации этих сетей.
12. По результатам полевого обследования объекта составляется пояснительная записка, в которой даются сведения о происшедших на местности изменениях и приводятся рекомендации по организации предстоящих работ и определению их трудоемкости. К пояснительной записке прилагаются топографические карты с нанесенными на них изменениями ситуации и рельефа и другими дополнительными сведениями.
13. Все материалы и расчеты, необходимые для проектирования, располагаются в техническом проекте.
14. Технические проекты содержат следующие основные разделы: общие сведения; физико-географическая характеристика объектов, предусматривающих выполнение полевых работ; график выполнения работ по годам; геодезическая и картографическая обеспеченность объекта; аэрокосмическая обеспеченность объекта; технология производства проектируемых работ; контроль и приемка работ; охрана труда и техника безопасности; расчетно-сметная часть; приложения.
15. При разработке технического проекта на комплекс работ на объекте указания по проектированию и технологии даются для каждого вида работ в порядке технологической последовательности их выполнения.
16. Проектирование выполняется с использованием топографических карт необходимых масштабов, по которым определяются объемы проектируемых работ и категории трудности их производства.
17. Для определения площади объекта в квадратных километрах (далее – кв. км) или квадратных дециметрах (далее – кв. дм) применяются площади трапеций согласно приложению 3 к настоящей Методике.
18. При разработке плана выполнения работ по годам и установлению оптимальных сроков их завершения, с учетом планируемой производительности труда выполняется расчет количества рабочих механизмов и технологического транспорта (бензопил, самоходных и переносных буровых установок, автомобилей, плавательных средств), материалов, необходимым для выполнения работ на объекте.

19. Техникалық жобаны әзірлеу кезінде объектіде жұмыс жүргізу кестесі жасалады. Объектідегі дала жұмыстарының ұзақтығы осы Әдістемеге 4-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының аудандарындағы қолайлы дала кезеңінің ұзақтығына және осы Әдістемеге 5-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының су айдындарында жұмыстарды жүргізудің қолайлы кезеңінің ұзақтығына байланысты айқындалады.
20. Техникалық жобаны құрудың соңғы кезеңі жұмыстардың құнын анықтау болып табылады.
3-тарау. Аэротүсірілім, геодезиялық және картографиялық жұмыстардың құнын айқындауға арналған шығыстар мен нормалардың құрамы
21. Объектіде жобаланған жұмыстардың құны негізгі және үстеме шығындардан, өндірістік персоналдың далалық жабдықталым ақшасынан тұрады.
22. Негізгі шығыстар жұмыстарды өндіру технологиясына, оларды орындаудың ұйымдастырушылық-техникалық және физикалық-географиялық жағдайларына байланысты айқындалады және жұмыстарды жүргізу мен ұйымдастырушылық-тарату іс-шараларын жүргізуге арналған шығындарды қамтиды.
23. Жұмыстарды өндіруге арналған шығындар:
1) "Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі" Қазақстан Республикасы кодексінің (бұдан әрі – Еңбек кодексі) 15-бабының 4) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысымен бекітілетін, сондай-ақ жұмыстарды жоспарлау және орындау сәтінде қолданыста болатын өндіріс қызметкерлері үшін белгіленген мамандардың және жұмысшылардың еңбек шығындарының нормаларына, лауазымдық айлықақыларды (тарифтік мөлшерлемелерді), қосымша ақылар мен үстемеақыларды есептеу коэффициенттерін ескере отырып, базалық лауазымдық айлықақыларға (бұдан әрі – БЛА) сәйкес айқындалатын өндірістік персоналдың негізгі жалақысы;
2) Еңбек кодексінің 87-бабының 1-тармағына сәйкес өндіріс қызметкерлеріне берілетін жыл сайынғы еңбек демалыстарына ақы төлеу;
3) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Салық кодексі) 485-бабының 1-тармағына сәйкес салық мөлшерлемелері бойынша айқындалатын әлеуметтік салыққа аударымдар;
4) жұмыстарды орындау кезінде тікелей пайдаланылатын материалдар (цемент, шегелер, ағаш материалдары, құбырлар, қара және түсті металдар, химиялық заттар, пластикалық материалдар, лактар, бояулар, фотоқағаз, фотопленка және басқалар). "Материалдар" бабы бойынша шығындар жұмыс түрлері бойынша келтірілген шығыстар нормалары негізінде айқындалады;
5) аэротүсірілім, геодезиялық және картографиялық жұмыстарда тікелей пайдаланылатын аспаптар мен жабдықтардың амортизациясы. Қолма-қол ақша негізгі құралдар мен материалдық емес активтерді жаңартуға және жаңартуға жұмсалады. Аспаптар мен жабдықтардың құны олардың бастапқы құны мен жабдықты бір ауысымдық режимде пайдалану коэффициенттері негізінде белгіленеді;

19. При разработке технического проекта составляется график производства работ на объекте. Продолжительность полевых работ на объекте определяется в зависимости от продолжительности благоприятного полевого периода в районах Республики Казахстан согласно приложению 4 к настоящей Методике и продолжительности благоприятного периода производства работ на водоемах Республики Казахстан согласно приложению 5 к настоящей Методике.
20. Завершающим этапом составления технического проекта является определение стоимости работ.
Глава 3. Состав расходов и норм для определения стоимости аэросъемочных, геодезических и картографических работ
21. Стоимость работ, проектируемых на объекте, складывается из основных и накладных расходов, полевого довольствия производственного персонала.
22. Основные расходы определяются в зависимости от технологии производства работ, организационно-технических и физико-географических условий их выполнения и включают затраты на производство работ и проведение организационно-ликвидационных мероприятий.
23. Затратами на производство работ являются:
1) основная заработная плата производственного персонала, определяемая в соответствии с нормами затрат труда специалистов и рабочих, базовыми должностным окладам (далее – БДО) с учетом коэффициентов для исчисления должностных окладов (тарифных ставок), доплат и надбавок, установленных для работников производства и утверждаемых постановлением Правительством Республики Казахстан в соответствии с подпунктом 4) статьи 15 Кодекса Республики Казахстан "Трудовой кодекс Республики Казахстан" (далее – Трудовой кодекс), а также действующим на момент планирования и выполнения работ;
2) оплата ежегодных трудовых отпусков, предоставляемых работникам производства в соответствии с пунктом 1 статьи 87 Трудового кодекса;
3) отчисления на социальный налог, определяемые по ставке налога в соответствии с пунктом 1 статьи 485 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)" (далее – Налоговый кодекс);
4) материалы, используемые непосредственно при выполнении работ (цемент, гвозди, лесоматериалы, трубы, черные и цветные металлы, химикаты, пластические материалы, лаки, краски, фотобумага, фотопленка и другие). Затраты по статье "Материалы" определяются на основе норм расходов по видам работ;
5) амортизация приборов и оборудования, используемых непосредственно на аэросъемочных, геодезических и картографических работах. Денежные средства расходуются на обновление и модернизацию основных средств и нематериальных активов. Стоимость приборов и оборудования устанавливается исходя из их первоначальной стоимости и коэффициентов использования оборудования при односменном режиме;

6) құндылығы төмен құралдар мен жабдықтар заттарының тозуы. Мақалада негізгі құралдарда есептелмеген және жаңарту мен модернизациялау үшін жұмсалатын құнды емес құралдар мен жабдықтардың тозу шығындары кіреді. Шығыстар сомасы жұмыстарды орындаушылардың әрбір бригадасы үшін белгіленген құралдар мен жабдықтау заттарының тізбесі негізінде, жұмыстарды орындау кезінде материалдар мен құралдардың, аспаптардың, бағалы емес жабдықтар мен құралдардың тозуы және қолданыстағы бағалар нормаларына сүйене отырып айқындалады;
7) көлік. "Көлік" бабы бойынша шығыстар көліктің айына белгіленген нормаларына және оны ұстау құнының есептеулеріне сүйене отырып айқындалады. Көлікті ұстау құнына: көлік жұмысшылары мен көлік парктерінің қызмет көрсетуші персоналының негізгі және қосымша жалақысы, осы жалақыға есептеулер; жанар-жағармай материалдарының құны; ағымдағы және орташа жөндеу, қосалқы бөлшектердің құны; автомобиль шиналарының тозуы; мүлікті міндетті сақтандыру бойынша төлемдерді қоса алғанда, көлік құралдарының амортизациясы кіреді.
Жалдамалы көлік қолданылған жағдайда аталған бапқа көлікті (авиациялық, су, жүк тартатын, жегілген, автокөлік) жалға алу шығындары, өндірістік персоналдың жол жүру және жүктерді (материалдарды, құралдарды, жабдықтарды) жұмыстар орындалатын жерге және кері қарай тасымалдау құны кіреді.
Камералдық жұмыстар үшін көлік-дайындау шығыстары осы Әдістеменің 23-тармағының 4), 5), 6) тармақшаларында тізімделген шығындар сомасының 2% мөлшерінде белгіленеді.
24. Ұйымдастыру-тарату іс-шараларын (бұдан әрі – ҰТІШ) жүргізуге арналған шығындар жұмыстарды өндіруге арналған шығындардың 18% мөлшерінде айқындалады және мыналарды қамтиды:
1) жұмыс жобалауы (топографиялық карталар және басқа да көздер бойынша жұмыс учаскесін зерделеу, картографиялық материалдар мен аэрофотоматериалдарды дайындау, жобалық деректерді карталар мен аэрофотоматериалдарға көшіру, схемаларды жасау және сызу, бастапқы деректерді жазу, геодезиялық белгілердің орналасқан жері абристерінің және орналасқан жерінің сипаттамаларының көшірмелерін алу, жұмыстарды ұйымдастыру схемалары мен технологиялық схемаларын, шығындар сметасын жасау, техникалық жобаны бекіту);
2) өндірісті техникалық даярлау: жоспарлар-тапсырмалар мен техникалық нұсқамалар жасау; тапсырмамен, техникалық жобамен және техникалық нұсқамамен танысу; далалық жұмыстар бойынша білімдерін, нұсқаулықтары мен нұсқаулықтарын тексеру; бригадаларға тапсырыстар-нарядтар беру; ұйымдастыру және тарату іс-шараларының жоспарын жасау; картографиялық және аэрофототүсірілім материалдарына өтінімдер жасау және осы материалдарды алу; аспаптарды ағымдағы жөндеу, зерттеу және туралау; жеке аспаптық айырмашылықты, жарық және радио қашықтық өлшегіштердің тұрақтыларын анықтау; дала жұмыстарына барар алдында және олар аяқталғаннан кейін радиогеодезиялық және навигациялық жүйелерді сынау және эталондау; ұшақтарға, тікұшақтарға және кемелерге аппаратураларды орнату;

6) износ малоценных инструментов и предметов снаряжения. Статья включает расходы по износу малоценных инструментов и предметов снаряжения, не числящихся в основных фондах и расходуются для обновления и модернизации. Сумма расходов определяется на основании перечня инструментов и предметов снаряжения, установленного для каждой бригады исполнителей работ, исходя из норм расхода материалов и износа инструментов, приборов, малоценного инвентаря и снаряжения при выполнении работ и действующих цен;
7) транспорт. Расходы по статье "Транспорт" определяются исходя из установленных норм транспорта и расчетов стоимости его содержания в месяц. В стоимость содержания транспорта включаются: основная и дополнительная заработная плата транспортных рабочих и обслуживающего персонала транспортных парков, начисления на эту заработную плату; стоимость горюче-смазочных материалов; стоимость текущего и среднего ремонта, запасных частей; износ автомобильных шин; амортизация транспортных средств, включая платежи по обязательному страхованию имущества.
В случае применения наемного транспорта в указанную статью включают затраты на аренду транспорта (авиационного, автомобильного, водного, гужевого, вьючного), стоимость проезда производственного персонала и перевозок грузов (материалов, инструментов, снаряжения) к месту выполнения работ и обратно.
Для камеральных работ транспортно-заготовительные расходы устанавливаются в размере 2 % от суммы затрат, перечисленных в подпунктах 4), 5), 6) пункта 23 настоящей Методики.
24. Затраты на проведение организационно-ликвидационных мероприятий (далее – ОРГЛИК) определяются в размере 18% от затрат на производство работ и включают:
1) рабочее проектирование (изучение участка работ по топографическим картам и другим источникам, подготовка картографических материалов и аэрофотоматериалов, перенесение на карты и аэрофотоматериалы проектных данных, составление и вычерчивание схем, выписка исходных данных, снятие копий абрисов местоположения геодезических знаков и описаний местоположения, составление технологических схем и схем организации работ, смет затрат, утверждение технического проекта);
2) техническая подготовка производства: составление планов-заданий и технических предписаний; ознакомление с заданием, техническим проектом и техническим предписанием; проверка знаний, наставлений и инструкций по полевым работам; выдача заказов-нарядов бригадам; составление плана организационных и ликвидационных мероприятий; составление заявок на картографические и аэрофотосъемочные материалы и получение этих материалов; текущий ремонт, исследование и юстировка инструментов и приборов; определение личной инструментальной разности, постоянных свето- и радиодальномеров; испытание и эталонирование радиогеодезических и навигационных систем перед выездом на полевые работы и по их окончании; монтаж аппаратуры на самолетах, вертолетах и судах;

3) далалық өндірісті материалдық және еңбек ресурстарымен қамтамасыз етуді дайындау (кемпингтік және лагерьлік жабдықтарға: құралдарға, арнайы киімге, материалдарға өтінімдер жасау; қажетті жабдықтарды алу және оны тасымалдауға дайындау; өлшеу журналдарына, техникалық есептілік және құжаттама бланкілеріне, техникалық әдебиеттерге, кестелер мен құралдарға, материалдық-қаржылық есептілік бланкілеріне өтінімдер жасау; қажетті материалдарды алу; маусымдық жұмысшыларды іріктеу және ресімдеу; қолжетімділігі шектеулі аудандарда жұмыс істеу үшін құжаттарды ресімдеу);
4) жұмыстарды қауіпсіз жүргізу бойынша сабақтар өткізуге жұмсалатын шығындарды қоса алғанда, жұмыстарды қауіпсіз жүргізуді қамтамасыз ету; қауіпсіздік техникасы (бұдан әрі – ҚТ) жөніндегі қағидаларды зерделеу; маусымдық жұмысшыларға нұсқама жүргізу және жұмыстарды қауіпсіз жүргізу қағидаларын зерделеу бойынша практикалық сабақтар ұйымдастыру; жүргізуші құрамымен ҚТ бойынша сабақтар өткізу және білімдерін тексеру; эпидемиялық аурулардың әртүрлі түрлеріне қатысты қолайсыз аудандарда жұмыс кезінде профилактикалық екпелер жүргізу; ҚТ бойынша емтихандар өткізу және дала жұмыстарын жүргізу құқығына куәліктер беру; ҚТ бойынша нұсқамалар беру; бригадаларда ҚТ бойынша іс-шаралар жоспарын жасау;
5) көлік құралдарымен өндірісті қамтамасыз ету (автокөлікті тексеру, жөндеу; көлікті бригадалар бойынша бөлу); қажет болған жағдайда қол жеткізу қиын жерлерде бригадаларды спутниктік байланыспен қамтамасыз ету;
6) өндірістік персоналды жұмыс орнына және кері көшіру жөніндегі шығыстар, оның ішінде далалық жұмыстарға жіберу кезіндегі іссапар шығыстары;
7) материалдарды, жабдықтарды, құралдарды жұмыс учаскесіне жеткізу және учаске бойынша тасымалдау, жабдықтар мен құралдарды бригада, экспедиция базасына қайтару;
8) жергілікті жерде жұмыстарды ұйымдастыру (игерілмеген және жету қиын аудандарда уақытша далалық базаларды, радиобайланыс құралдарын ұйымдастыру және ұстау; далалық бригадалардың жұмыс учаскелерінде жұмыс үй-жайларын немесе шатырларды жайластыру);
9) геодезиялық пункттерді орнату орындарын келісуге арналған шығындар;
10) тарату іс-шараларын жүргізу (далалық базаларды жою іс-шаралары; бригада, экспедиция базасына әкетуге құралдарды, техникалық құжаттаманы және материалдық құндылықтарды дайындау; техникалық, қаржылық және материалдық есептілікті жасау; материалдарды тапсыру).
25. Негізгі шығыстар осы Әдістемеге 1-қосымшаның өндірудің ірілендірілген сметалық нормаларына (бұдан әрі – өндіру нормалары); еңбек шығындарды (саны мен біліктілік құрамы бойынша), материалдарды, амортизацияны, тозуды, көлік нормаларын қамтитын негізгі шығыстардың ірілендірілген сметалық нормаларына (бұдан әрі – шығыстар нормалары); жұмыстардың күрделілігі санаттарына (бұдан әрі – ірілендірілген сметалық нормалар) сәйкес есептеледі.

3) подготовка обеспечения полевого производства материальными и трудовыми ресурсами (составление заявок на походное и лагерное снаряжение: инструменты, специальная одежда, материалы; получение необходимого снаряжения и подготовка его к перевозке; составление заявок на журналы измерений, бланки технической отчетности и документации, техническую литературу, таблицы и пособия, бланки материально-финансовой отчетности; получение необходимых материалов; набор и оформление сезонных рабочих; оформление документов для работ в районах ограниченного доступа);
4) обеспечение безопасного ведения работ, включая затраты на проведение занятий по безопасному ведению работ; изучение правил по технике безопасности (далее – ТБ); проведение инструктажа сезонных рабочих и организация практических занятий по изучению правил безопасного ведения работ; проведение занятий и проверка знаний по ТБ с водительским составом; проведение профилактических прививок при работе в районах, неблагополучных в отношении различных видов эпидемических заболеваний; проведение экзаменов по ТБ и выдача удостоверений на право ведения полевых работ; выдача предписаний по ТБ; составление плана мероприятий по ТБ в бригадах;
5) обеспечение производства транспортными средствами (проверка, ремонт автотранспорта; распределение транспорта по бригадам); обеспечение спутниковой связью бригад в труднодоступных местах при необходимости;
6) расходы по переезду производственного персонала к месту работ и обратно, в том числе командировочные расходы при направлении на полевые работы;
7) доставка материалов, снаряжения, инструментов на участок работ и развозка по участку, возвращение снаряжения и инструментов на базу бригады, экспедиции;
8) организация работ на месте (организация и содержание временных полевых баз, средств радиосвязи в малоосвоенных и труднодоступных районах; обустройство рабочих помещений или палаток на участках работ полевых бригад);
9) затраты на согласование мест установки геодезических пунктов;
10) проведение ликвидационных мероприятий (ликвидационные мероприятия полевых баз; подготовка инструментов, технической документации и материальных ценностей к вывозу на базу бригады, экспедиции; составление технической, финансовой и материальной отчетности; сдача материалов).
25. Основные расходы рассчитываются в соответствии с укрупненными сметными нормами выработки (далее – нормы выработки); укрупненными сметными нормами основных расходов (далее – нормы расходов), включающими затраты труда (по численности и квалификационному составу), материалы, амортизацию, износ, норму транспорта; категориями трудности работ (далее – укрупненные сметные нормы) приложения 1 к настоящей Методике.

26. Өндіру нормалары Қазақстан Республикасының орталық бөлігінің жағдайлары үшін 1 коэффициентпен, жалақы деңгейі, жылдың қолайлы кезеңі және жұмыстарды орындаудың қалыпты режимі бойынша есептелген.
27. Өндіру нормалары бір бригада-айға есептелген. Есептеулерде жұмыс айының ұзақтығы сегіз сағаттық жұмыс күні (аптасына 40 сағат) кезінде 163,33 сағат қабылданады.
28. Абсолютті биіктігі 2 301 метрден асатын таулы аудандарда жұмыстарды орындау кезінде 40 сағаттық жұмыс аптасының нормаларын 0,9 коэффициентіне көбейту жолымен 36 сағаттық жұмыс аптасына өндіру нормаларына қайта есептелуге жатады.
29. Таулы және биік таулы аудандарда, сондай-ақ шөлді және сусыз аудандарда жұмыстарды орындау кезінде осы Әдістемеге 6-қосымшаның 1 және 2-кестелері бойынша айқындалатын жалақыға үстемеақылар қолданылады.
30. Өлшем бірлігі картаның номенклатуралық парағы болып табылатын жұмыс уақытының нормалары жақтауларының өлшемдері 50º ендікке сәйкес келетін трапециялар үшін есептелген. Басқа ендік белдеулерде орналасқан трапециялар үшін өндіру нормалары осы Әдістемеге 7-қосымшаға сәйкес коэффициенттерге көбейту жолымен түзетіледі.
31. Арнайы режим жағдайында аумақтарда жұмыстарды орындау кезінде өндіру нормаларына 0,8 коэффициенті қолданылады. Арнайы режимі бар аумақтарға жағдай немесе белгіленген режим бойынша жұмыс уақытын жоғалтуға байланысты үзілістер немесе қиындықтар болмайтын аудандар мен учаскелер жатады: шекаралық аудандар; полигондар; әуеайлақтар; жарылыс жұмыстары жүргізілетін құрылыс алаңдары; радиоактивтілігі жоғары аудандар; қорғаныс, химия кәсіпорындарының жарылыс қаупі бар, зиянды және ыстық цехтарының ішкі аумақтары және металлургия өнеркәсібі. Арнайы режимдегі аумақтарға көлік қозғалысының немесе кемелердің көп жиналуынан туындаған кідірістер мен үзілістер болатын қалалардың көшелері, темір және автомобиль жолдары, теміржол станцияларының аумақтары, порттар мен су тасқыны кірмейді.
32. Жылдың қолайсыз кезеңінде далалық жұмыстарды орындау кезінде өндіру нормаларына осы Әдістемеге 8-қосымшаға сәйкес коэффициенттер қолданылады.
33. Әрбір жұмыс процесі үшін бір бригада-айға автокөлік саны осы Әдістемеге 1-қосымшаның шығыстар нормаларының кестелері бойынша айқындалады.
34. Автокөліктердің түрлері бойынша және көшу күрделілігінің санаттары бойынша айына автокөлік бірлігін ұстау құны осы Әдістемеге 9-қосымшаға сәйкес айқындалады.
35. Күрделі табиғи жағдайларда (мұздықтар аймағында, өзендердің кеуекті учаскелерінде, биік таулы, шөлді аудандарда) арнайы іс-шараларды (альпинист-нұсқаушылар мен жолсеріктерді тарту, құтқару қызметін ұйымдастыру) жүргізуді және осы Әдістемеде көзделмеген көлікті (қайықтар, ұшақтар, тікұшақтар және басқалар) пайдалануды талап ететін жұмыстар жүргізу кезінде қосымша шығыстар көзделеді.

26. Нормы выработки рассчитаны для условий центральной части Республики Казахстан с коэффициентом 1, по уровню заработной платы, благоприятного периода года и нормального режима выполнения работ.
27. Нормы выработки рассчитаны на один бригадо-месяц. Продолжительность рабочего месяца в расчетах принимается 163,33 часа при восьмичасовом рабочем дне (40 часов в неделю).
28. При выполнении работ в горных районах с абсолютными высотами выше 2 301 метров, нормы 40-часовой рабочей недели подлежат пересчету на 36-часовую путем умножения нормы выработки на коэффициент 0,9.
29. При выполнении работ в горных и высокогорных районах, а также в пустынных и безводных районах применяются надбавки к заработной плате, определяемые по таблицам 1 и 2 приложения 6 к настоящей Методике.
30. Нормы времени на работы, для которых единицей измерения является номенклатурный лист карты, рассчитаны для трапеций, размеры рамок которых соответствуют широте 50º. Для трапеций, расположенных в других широтных поясах, нормы выработки корректируются путем умножения на коэффициенты согласно приложению 7 к настоящей Методике.
31. При выполнении работ на территориях в условиях специального режима к нормам выработки применяется коэффициент 0,8. К территориям со специальным режимом относятся районы и участки, где по обстановке или установленному режиму неизбежны перерывы или затруднения, связанные с потерями рабочего времени: пограничные районы; полигоны; аэродромы; строительные площадки, на которых производятся взрывные работы; районы с повышенной радиоактивностью; внутренние территории взрывоопасных, вредных и горячих цехов предприятий оборонной, химической и металлургической промышленности. К территориям со специальным режимом не относятся улицы городов, железные и автомобильные дороги, территории железнодорожных станций, порты и затоны, где неизбежны задержки и перерывы в работе, вызываемые интенсивным движением транспорта или скоплением судов.
32. При выполнении полевых работ в неблагоприятный период года к нормам выработки применяются коэффициенты согласно приложению 8 к настоящей Методике.
33. Количество автотранспорта на один бригадо-месяц для каждого процесса работ определяется по таблицам норм расходов приложения 1 к настоящей Методике.
34. Стоимость содержания единицы автотранспорта в месяц по видам автомашин и по категориям трудности переездов определяется согласно приложению 9 к настоящей Методике.
35. Дополнительные расходы предусматриваются при производстве работ в сложных природных условиях (в зоне ледников, на порожистых участках рек, в высокогорных, пустынных районах), требующих проведения специальных мероприятий (привлечение альпинистов-инструкторов и проводников, организацию спасательной службы) и использования транспорта, не предусмотренного в настоящей Методике (лодки, самолеты, вертолеты и другие транспортные средства).

36. Тұрғын емес және қол жетпейтін аудандарда жұмыс жүргізу кезінде, бригадада жұмыс істейтіндердің саны екі адам болған кезде, бригада құрамына 2-разрядты бір жұмысшы қосылады.
37. Үстеме шығыстар өндірісті ұйымдастырудан, оны басқарудан, сондай-ақ өндіріске қызмет көрсетуден анықталады.
38. Үстеме шығындар негізгі шығындардың 20% құрайды және мыналарды:
1) кәсіпорындардың, экспедициялар мен цехтардың әкімшілік басқару және шаруашылық персоналын (бұдан әрі – ӘБП) ұстауды;
2) ӘБП-нің қызметтік іссапарлары мен орнын ауыстыруды;
3) жеке қорғану құралдарын қоса алғанда, азаматтық қорғанысты; еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау техникасын; арнаулы киімдер мен керек-жарақтардың тозуын; сақтандыру құрылғыларын (сақтандыру арқандары, белдіктер, өрмелеу тырнақтары) сатып алуды; су магистральдарында, сондай-ақ таулы аудандарда жұмыс істеу кезінде альпинистік техникада жұмыс істейтіндер үшін құтқару құралдарын сатып алуды; сигнал беру құралдарымен қамтамасыз етуді және жарықтандыру қондырғыларын жақсартуға және ағымдағы жөндеуге арналған шығындар; өндірістік санитария бойынша шығыстарды;
4) сынақтарды, тәжірибелерді, зерттеулерді, рационализацияны, өнертапқыштықты және нормалауды;
5) шаруашылық және қызметтік мүкәммал ғимараттарын, құрылыстарын күтіп-ұстау – өндірістік және қызмет көрсететін үй-жайларды жалға алу және күтіп-ұстау (жылыту, жарықтандыру және таза ұстау) жөніндегі шығыстар, төмен құнды шаруашылық және қызметтік мүкәммалдың тозуы;
6) өндірістік және қызметтік мақсаттағы ғимараттар мен құрылыстардың құнынан белгіленген мөлшерде амортизациялық аударымдарға енгізілетін ғимараттар мен құрылыстардың амортизациясын;
7) ғимараттарды, құрылыстарды, құралдарды, жабдықтар мен жабдықтарды ағымдағы жөндеуді;
8) өрт-күзет және әскерилендірілген күзетті ұстауды;
9) пошта-кеңсе шығыстарын, оның ішінде телефон, телеграф, байланыс шығындарын;
10) өзге де шаруашылық шығыстарды, оның ішінде: ӘБП-ге қызмет көрсететін көлікті ұстау; өндірістік персоналдың біліктілігін арттыру жөніндегі шығыстарды;
11) салық салуға, оның ішінде жер салығы мен көлік салығына, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарына жұмсалатын шығындарды;
12) ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар орындауға аударымдарды;
13) өкілдік шығыстарды;
14) коммуналдық қызметтерді, арнайы байланыс қызметтерді;
15) ӘБП қызметкерлерінің жыл сайынғы ақылы еңбек демалысына сауықтыруға арналған жәрдемақыларды қамтиды.
39. Далалық жабдықталым ақшасы Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 132-бабына сәйкес далалық жағдайларда жұмыстарды орындау кезінде қызметкерлерге төленеді.

36. При производстве работ в необжитых и труднодоступных районах, когда число работающих в бригаде составляет два человека, в состав бригады добавляется один рабочий 2 разряда.
37. Накладные расходы определяются от организации производства, его управления, а также обслуживания производства.
38. Накладные расходы составляют 20 % от основных расходов и включают:
1) содержание административного управленческого и хозяйственного персонала предприятий, экспедиций и цехов (далее – АУП);
2) служебные командировки и перемещения АУП;
3) гражданскую оборону, включая средства индивидуальной защиты; технику безопасности и охраны труда; износ спецодежды и предметов снаряжения; приобретение предохранительных приспособлений (страховые канаты, пояса, верхолазные когти); приобретение спасательных средств для работающих на водных магистралях, а также на альпинистской технике при работе в горных районах; обеспечение средствами сигнализации и связи; затраты на улучшение и текущий ремонт вентиляционных и осветительных установок; расходы по производственной санитарии;
4) испытания, опыты, исследования, рационализация, изобретательство и нормирование;
5) содержание зданий, сооружений хозяйственного и служебного инвентаря – расходы по аренде и содержанию производственных и обслуживающих помещений (отопление, освещение и содержание в чистоте), износ малоценного хозяйственного и служебного инвентаря;
6) амортизацию зданий и сооружений, включаемые в амортизационные отчисления в установленных размерах от стоимости зданий и сооружений производственного и служебного назначения;
7) текущий ремонт зданий, сооружений, инструментов, оборудования и снаряжения;
8) содержание пожарно-сторожевой и военизированной охраны;
9) почтово-канцелярские расходы, в том числе затраты на телефон, телеграф, связь;
10) прочие хозяйственные расходы, в том числе: содержание транспорта, обслуживающего АУП; расходы по повышению квалификации производственного персонала;
11) затраты на налогообложение, в том числе земельный налог и налог на транспорт, обязательное социальное медицинское страхование, обязательные пенсионные взносы работодателя;
12) отчисления на выполнение научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ;
13) представительские расходы;
14) коммунальные услуги, услуги специальной связи;
15) пособия на оздоровление к ежегодному оплачиваемому трудовому отпуску работников АУП.
39. Полевое довольствие выплачивается работникам при выполнении работ в полевых условиях в соответствии со статьей 132 Трудового кодекса.

4-тарау. Аэротүсірілім, геодезиялық және картографиялық жұмыстардың құнын есептеу бойынша смета жасау
40. Жұмыстардың құнын есептеу бойынша сметаны жасау осы Әдістемеге 10-қосымшаның № 1 нысаны, № 2 нысаны және № 3 нысаны бойынша кестелерді осы Әдістемеге 1-қосымшаның және 9-қосымшаның кестелеріндегі деректерді қолдана отырып толтыру жолымен мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) № 1 нысанның 2-бағанына осы Әдістемеге 1-қосымшадан спутниктік желілер сыныптарының, триангуляцияның немесе нивелирлеудің, түсірілім масштабының, орталық типінің тиісті сипаттамаларын көрсете отырып, орындауға жобаланатын процестердің (алдымен далалық, содан кейін камералдық) атаулары жазылады;
2) осы Әдістемеге 1-қосымшадан № 1 нысанның 3 және 4-бағандарына техникалық жобаның техникалық бөлігінде белгіленген жұмыстардың күрделілігі санаттары және айына өндіру нормалары жазылады;
3) № 1 нысанның 5 және 6-бағандарына жобаның техникалық бөлігінен және көлем мәлімдемелерінен өлшем бірліктерін көрсете отырып, заттай мәнде жұмыс көлемі жазылады;
4) № 1 нысанның 7-бағанында осы Әдістемеге 1 қосымшаның ірілендірілген сметалық нормалар кестелеріне ескертулерден коэффициенттер жазылады;
5) № 1 нысанның 8-бағанында жұмыстардың көлемін коэффициентке көбейтілген айына өндіру нормасына бөлу жолымен жұмыстарды орындау үшін қажетті бригада-айлардағы әрбір процесс бойынша еңбек сыйымдылығы есептеледі (6-баған/4-баған * 7-баған);
6) № 2 нысаннан инженерлік-техникалық қызметкерлердің (бұдан әрі – ИТҚ) айлық жалақысына шығындар № 1 нысанның 9-бағанына, жұмысшылардың № 1 нысанның 10-бағанына жазылады;
7) № 2 нысаннан айына сауықтыруға арналған жәрдемақыға шығындар № 1 нысанның 11-бағанына жазылады;
8) ИТҚ (№ 1 нысанның 12-бағаны) және жұмысшылардың (№ 1 нысанның 13-бағаны) негізгі жалақысының көлемі бригада-айлар санын айлық жалақыға шығындарды көбейту жолымен айқындалады (12-баған = 9-баған * 8-баған; 13-баған = 10-баған * 8-баған);
9) № 1 нысанның 14-бағанында осы Әдістемеге 6-қосымшаның 1 және 2-кестелерін қолдана отырып, № 1-нысанның 12 және 13-бағандарының сомасына далалық жұмыстарды орындау кезінде объект үшін белгіленген жұмыс ауданының биік таулы, сусыздық үшін жалақыға үстемеақылар есептеледі;
10) № 1 нысанның 15-бағанында жыл сайынғы еңбек демалыстарын төлеу жөніндегі шығындар жалақының 9,1% мөлшерінде есептеледі;
11) № 1 нысанның 16-бағанында Салық кодексінің 485-бабының 1-тармағына сәйкес және жұмыстарды жоспарлау мен орындаудың тиісті жылына салық ставкасы бойынша айқындалатын әлеуметтік салық есептеледі;

Глава 4. Составление сметы по расчету стоимости аэросъемочных, геодезических и картографических работ
40. Составление сметы по расчету стоимости работ производится путем заполнения таблиц по форме № 1, форме № 2 и форме № 3 приложения 10 к настоящей Методике с применением данных из таблиц приложения 1 и приложения 9 к настоящей Методике в следующем порядке:
1) в графу 2 формы № 1 из приложения 1 к настоящей Методике выписываются наименования проектируемых к выполнению процессов (вначале полевых, затем камеральных) с указанием соответствующих характеристик класса спутниковых сетей, триангуляции или нивелирования, масштаба съемки, типа центра;
2) в графы 3 и 4 формы № 1 из приложения 1 к настоящей Методике выписываются категории трудности работ, установленные в технической части технического проекта, и нормы выработки в месяц;
3) в графы 5 и 6 формы № 1 из ведомостей объемов и технической части проекта выписываются объемы работ в натуральном выражении с указанием единиц измерений;
4) в графе 7 формы № 1 выписываются коэффициенты из примечаний к таблицам укрупненных сметных норм приложения 1 к настоящей Методике;
5) в графе 8 формы № 1 рассчитывается трудоемкость по каждому процессу в бригадо-месяцах, необходимая для выполнения работ, путем деления объема работ на норму выработки в месяц, умноженную на коэффициент (графа 6/графа 4 * графа 7);
6) из формы № 2 выписываются затраты на месячную заработную плату инженерно-технических работников (далее – ИТР) в графу 9 формы № 1, рабочих в графу 10 формы № 1;
7) в графе 11 формы № 1 выписываются из формы № 2 затраты на пособие на оздоровление в месяц;
8) определяется объем основной заработной платы ИТР (графа 12 формы № 1) и рабочих (графа 13 формы № 1) путем перемножения затрат на месячную заработную плату на количество бригадо-месяцев (графа 12 = графа 9 * графа 8; графа 13 = графа 10 * графа 8);
9) в графе 14 формы № 1 с применением таблиц 1 и 2 Приложения 6 к настоящей Методике на сумму граф 12 и 13 формы № 1 начисляются надбавки к заработной плате за высокогорность, безводность района работ, установленные для объекта при выполнении полевых работ;
10) в графе 15 формы № 1 начисляются затраты по оплате ежегодных трудовых отпусков в размере 9,1% от заработной платы;
11) в графе 16 формы № 1 рассчитывается социальный налог, определяемый по ставке налога в соответствии с пунктом 1 статьи 485 Налогового кодекса и на соответствующий год планирования и выполнения работ;

12) материалдарға арналған шығындар (№1 нысанның 17-бағаны) заттай көрсеткіштердегі жұмыс көлемін (№1 нысанның 6-бағаны) осы Әдістемеге 1-қосымшадан бір бригада-айға шығыстар нормалары негізінде өлшем бірлігі материалдарының құнына көбейту жолымен айқындалады;
13) осы Әдістемеге 1-қосымшадан № 1-нысанның 18-бағанына амортизациялық аударымдардың сомалары жазылады және № 1-нысанның 19-бағанына бригада-айлардың санын (№1-нысанның 8-бағаны) бір бригада-айға амортизация және тозуға арналған тиісті шығындарға көбейту арқылы алынатын құндылығы төмен және тез тозатын заттардың тозу сомалары жазылады;
14) № 1 нысанның 20-бағанына дала жұмыстары үшін: бригада айларының санын (№ 1 нысанның 8-бағаны) № 3 нысаннан айына жанар-жағармай материалдарының (бұдан әрі – ЖЖМ) шығыстарын ескере отырып, дала жұмыстарында көлікті күтіп-ұстау жөніндегі шығындарға көбейту арқылы алынған; камералдық жұмыстар үшін: № 1 нысанның 17, 18, 19-бағандарында тізімделген шығындар сомасының 2% алынған көлік шығындарының сомасы жазылады;
15) № 1 нысанның 21-бағанында № 1 нысанның 12 – 20-бағандарын қосу жолымен өндіріс шығындарының сомасы айқындалады;
16) № 1 нысанның 22-бағанына өндіріс шығындардың (№ 1 нысанның 21-бағаны) 18% мөлшерінде ҰТІШ арналған шығындар жазылады;
17) № 1 нысанның 23-бағанында бригада-айлардың санын (№1 нысанның 8-бағаны) сауықтыруға арналған айлық жәрдемақыға (№1 нысанның 11-бағаны) көбейту жолымен сауықтыруға арналған жәрдемақы есептеледі;
18) № 1 нысанның 24 және 25-бағандарында жұмыстарды жоспарлау мен орындаудың тиісті жылына белгіленген мөлшерде № 1 нысанның 12 – 15-бағандары бойынша шығындар сомасынан "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабына сәйкес төленетін міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға (бұдан әрі – МӘМС) және "Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі" Қазақстан Республикасы Кодексінің 251-бабына сәйкес төленетін жұмыс берушінің мiндеттi зейнетақы жарналарына (бұдан әрі – ЖБМЗЖ) аударымдар есептеледі;
19) № 1 нысанның 26-бағанында негізгі шығыстардың (№1 нысанның 21 және 22-бағандарында көрсетілген шығыстар сомасынан) 20% мөлшерінде үстеме шығыстар айқындалады;
20) № 1 нысанның 27-бағанында жұмыстарды жоспарлау мен орындаудың тиісті жылына жұмыс уақытының орташа айлық балансынан айқындалатын айдағы жұмыс күндерінің санын бір бригададағы адамдар санына және айлық есептік көрсеткіштің (бұдан әрі – АЕК) төрт еселенген мөлшеріне көбейту жолымен далалық жабдықталым ақшасы есептеледі;
21) № 1 нысанның 28-бағанына әрбір процесс бойынша № 1 нысанның 21 – 27-бағандарында көрсетілген шығыстарды қосу арқылы алынатын өндіріске арналған шығыстардың жалпы сомалары жазылады;

12) затраты на материалы (графа 17 формы № 1) определяются путем умножения объема работ в натуральных показателях (графа 6 формы № 1) на стоимость материалов единицы измерения на основе норм расходов на один бригадо-месяц из приложения 1 к настоящей Методике;
13) из приложения 1 к настоящей Методике в графу 18 формы № 1 записываются суммы амортизационных отчислений и графу 19 формы № 1 записываются суммы износа малоценных и быстроизнашивающихся предметов, получаемых умножением количества бригадо-месяцев (графа 8 формы № 1) на соответствующие затраты на амортизацию и износ на один бригадо-месяц;
14) в графу 20 формы № 1 записывается сумма затрат на транспорт, полученная для полевых работ: умножением количества бригадо-месяцев (графа 8 формы № 1) на затраты по содержанию транспорта на полевых работах с учетом расходов горюче-смазочных материалов (далее – ГСМ) в месяц из формы № 3; для камеральных работ: 2% от суммы затрат, перечисленных в графах 17, 18, 19 формы № 1;
15) в графе 21 формы № 1 определяется сумма затрат на производство путем сложения граф 12 – 20 формы № 1;
16) в графу 22 формы № 1 записываются затраты на ОРГЛИК в размере 18% от затрат на производство работ (графа 21 формы № 1);
17) в графе 23 формы № 1 рассчитывается пособие на оздоровление, путем умножения количества бригадо-месяцев (графа 8 формы № 1) на месячное пособие на оздоровление (графа 11 формы № 1);
18) в графах 24 и 25 формы № 1 рассчитываются отчисления на обязательное социальное медицинское страхование (далее – ОСМС), уплачиваемые в соответствии со статьей 27 Закона Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании", и обязательные пенсионные взносы работодателя (далее – ОПВР), уплачиваемые в соответствии со статьей 251 Кодекса Республики Казахстан "Социальный кодекс Республики Казахстан", от суммы затрат по графам 12 – 15 формы № 1 в установленных размерах на соответствующий год планирования и выполнения работ;
19) в графе 26 формы № 1 определяются накладные расходы в размере 20% от основных расходов (от суммы расходов, указанных в графах 21 и 22 формы № 1);
20) в графе 27 формы № 1 подсчитывается полевое довольствие путем перемножения четырехкратного размера месячного расчетного показателя (далее – МРП) на количество человек в одной бригаде и на количество рабочих дней в месяце, определяемый из среднемесячного баланса рабочего времени на соответствующий год планирования и выполнения работ;
21) в графу 28 формы № 1 по каждому процессу записываются общие суммы расходов на производство, получаемые сложением расходов, указанных в графах 21 – 27 формы № 1;

22) № 1 нысанның 29-бағанында белгіленген нормативтерге сәйкес Қазақстан Республикасының бюджетіне аударылатын қосылған құн салығы (бұдан әрі – ҚҚС) есептеледі;
23) № 1 нысанның 30 бағанында № 1 нысанның 28 және 29-бағандарының деректерін қосу арқылы ҚҚС есебімен әрбір жұмыс процесі шығыстарының жалпы сомасы алынады;
24) № 1 нысанның 30-бағаны бойынша барлық жұмыс процестері шығыстарының жалпы сомаларын жинақтау жолымен жұмыстардың құны болып табылатын ақшалай қаражаттың жиынтық мәні алынады.
Бюджет қаражаты есебінен
орындалатын аэротүсірілім,
геодезиялық және
картографиялық жұмыстардың
құнын айқындау әдістемесіне
1-қосымша
Ірілендірілген сметалық нормалар

22) в графе 29 формы № 1 вычисляются налоги на добавленную стоимость (далее – НДС), отчисляемые в бюджет Республики Казахстан согласно установленным нормативам;
23) в графу 30 формы № 1 сложением данных граф 28 и 29 формы № 1 получаются общие суммы расходов каждого процесса работ с учетом НДС;
24) путем суммирования общих сумм расходов всех процессов работ по графе 30 формы № 1 получается суммарное значение денежных средств, являющееся стоимостью работ.
Приложение 1
к Методике определения
стоимости аэросъемочных,
геодезических
и картографических работ,
выполняемых за счет
бюджетных средств
Укрупненные сметные нормы

74,57
65,07
56,90
Кестеге ескерту:
1) жұмыс күрделілігі санатының сипаттамасы
1-санат – тегістелген немесе әлсіз адырлы жер; шағын ескі су арналары мен ағыстары бар ашық өзен алқабы; шағын көлік қозғалысы бар ауыл түріндегі ұсақ елді мекендердің көшелері;
2-санат – ашық әлсіз адырлы немесе адырлы жер; көптеген ескі су арналары мен ағындары бар ашық өзен алқабы немесе аздаған ескі су арналары мен ағындары бар жартылай шөп басқан өзен алқабы; көлік және жаяу жүргінші қозғалысы аз, ауылдар мен шағын қалалардың қала айналасындағы көшелер; аздаған құрылыстары бар, шағын инженерлік құрылыстары, қазаншұңқырлары мен үйінділері және көлік пен жаяу жүргінші қозғалысы әлсіз дамыған өнеркәсіп және құрылыс алаңдары;
3-санат – ашық таулы жер; ағаштар мен бұталар басқан, жыралар мен ойлы-қырлы, адырлы немесе тегіс жер; жартылай бұта ағаштары мен қамыстар өскен, көптеген ескі су арналары мен ағыстары бар өзен алқабы; көлік және жаяу жүргінші қозғалысы қарқынды дамыған шағын қала көшелері; көбінесе бір-екі қабатты құрылыс; орташа құрылысы бар, орташа инженерлік құрылыс, қазаншұңқыр, траншейлер саны бар, көлік және механизм қозғалыстары орташа қарқынмен дамыған өнеркәсіп және құрылыс алаңдары; тегіс бекітілген құм;
4-санат – қатты шөп басқан немесе ойлы-қырлы жабық тегіс жер; көптеген ескі су арналары мен ағындары бар, шөп басқан өзен алқабы; биік қалың отырғызған ағаштары бар, көлік пен жаяу жүргінші қозғалысы қарқынды дамыған қала көшелері; суармалы техникалық дақыл аймағы; бекітілген төбешік құмдар; қарқынды дамыған көлік және механизм қозғалысы бар, көптеген инженерлік құрылыстары мен коммуникациялары және тағы басқа айтарлықтай құрылыс және өнеркәсіп алаңдары;
5-санат – өлшеу жұмыстарына кедергі келтіретін дамыған қалалық электр көлік тораптары бар, биік ағаштары мен ғимараттар және құрылыстары бар ірі қалалар; биік таулы аудандар; бекітілмеген барқанды құмдар; қарқынды дамыған көлік және механизм қозғалысы бар, көптеген инженерлік құрылыстары мен коммуникациялары және т.б. айтарлықтай құрылыс және өнеркәсіп алаңдары;
2) үш спутникті байқаған кезде, өнімділік нормаларына 0,8 коэффициенті қолданылады.
4-кесте
Бір бригада-айға шығыстар нормалары
Шығыстардың атауы
Өлшем бірлігі
Аэрофотосуреттерді топографиялық карталар мен жопарларды құруға арналған ЖНСЖ жүйелерін қолдана отырып, жоспарлы-биіктік байланыстыру.

74,57
65,07
56,90
Примечание к таблице:
1) характеристика категорий трудности работ
1 категория – местность открытая равнинная или слабо всхолмленная; речная пойма, открытая с небольшим числом стариц и проток; улицы мелких населенных пунктов сельского типа с незначительным движением транспорта;
2 категория – местность открытая слабо всхолмленная или всхолмленная; речная пойма, открытая с большим числом стариц и проток или речная пойма, частично покрытая растительностью, с небольшим числом стариц и проток; улицы пригородов малых городов и поселков со слабым движением транспорта и пешеходов; промышленные и строительные площадки с незначительной застройкой, небольшим числом инженерных сооружений, котлованов, отвалов, со слабым движением транспорта и пешеходов;
3 категория – местность горная открытая; местность равнинная или всхолмленная, пересеченная балками и оврагами, заросшая деревьями и кустарником; речная пойма с большим числом стариц и проток, частично заросшая кустарником и камышом; улицы небольших городов с движением транспорта и пешеходов средней интенсивности; застройка преимущественно одно – и двухэтажная; промышленные и строительные площадки со средней застроенностью, средним числом инженерных сооружений, котлованов, траншей с движением транспорта и механизмов средней интенсивности; пески закрепленные ровные;
4 категория – местность равнинная, закрытая высокой растительностью или сильно пересеченная; заросшая пойма рек с большим числом стариц и проток; улицы городов с интенсивным движением транспорта и пешеходов, обсажены высокими деревьями с густыми кронами; поливные зоны технических культур; пески закрепленные, бугристые; промышленные и строительные площадки со значительной застройкой, большим числом инженерных сооружений, коммуникаций, с интенсивным движением транспорта и механизмов;
5 категория – крупные города с высокими зданиями и сооружениями, высокими деревьями, развитой сетью городского электротранспорта, создающего помехи для измерений; высокогорные районы; пески незакрепленные, барханные; крупные промышленные и строительные площадки с большим числом коммуникаций, инженерных сооружений, с интенсивным движением транспорта и механизмов;
2) при наблюдении трех спутников к норме выработки применяется коэффициент – 0,8.
Таблица 4
Нормы расходов на один бригадо-месяц
Наименование расходов
Единица измерения
Планово-высотная привязка аэрофотоснимков с применением ГНСС для создания топографических карт и планов

3,338
3
Тозу
мың теңге
7,276
4
Көлік нормасы
көлік
1
6. Ұшқышсыз ұшу аппаратын (ҰҰА) пайдалана отырып цифрлық аэротүсірілім жасау
11-кесте
Өндіру нормалары
Процесс атауы
бір бригада-айға шар.шақ.
1
ҰҰА арқылы цифрлық аэротүсірілім жұмыстары
154,08
2
ҰҰА арқылы цифрлық аэротүсірудің дайындық жұмыстары. Әр ұшуға – 4 шар.шақ. арналған.
69,50
12-кесте
Негізгі шығыcтардың сметалық нормалары бір бригада-айға есептелді
Шығыстардың атауы
Өлшем бірлігі
ҰҰА арқылы цифрлық аэротүсірірлім. Дайындық жұмыстары
1
Еңбек шығындары:
жетекші аэрофотогеодезист
адам-ай
2
аэрофотогеодезист
адам-ай
1
төртінші разрядты жұмысшы
адам-ай
1
жүргізуші
адам-ай
1
2
1 шар.шақ. материалдар
мың теңге
0,092
3
Амортизация
мың теңге
208,3709
4
Тозу
мың теңге
12,506
7. Спутниктік желілердің геодезиялық пункттерді тексеру
13-кесте
Өнімділік нормалары
Процесс атауы
Бір бригада-айға пункттер саны
1-сан.
2-сан.
3-сан.
Спутниктік геодезиялық желілерді пункттерінің тексеру:
1
Фундаменталды астрономды-геодезиялық желі (ФАГЖ ), жоғары дәлдікті желі (ЖДЖ), 1-сыныпты спутниктік геодезиялық желі (СГЖ-1)
32,67
23,33
16,33
2
Геодезиялық желіні 3-сыныпты жиілету (ГЖЖ-3), геодезиялық желіні 3-сыныпты жиілету (ГЖЖ-4)
81,67
68,05
54,44
3
Геодезиялық желіні 1-разрядты жиілету (ГЖЖ-1Р), геодезиялық желіні 2-разрядты жиілету (ГЖЖ-2Р)
272,22
204,16
163,33
4
Спутниктік геодезиялық желі пункттерін тексеру және дайындау
79,29
50,26
27,09
5
Анықталған геодезиялық пункттер және нивелирлік белгілерді, СГЖ-1 пунктімен бірігетін орталықпен тексеру
47,21
33,68
16,55
Кестеге ескерту:
жұмыс күрделілігі санатының сипаттамасы
1-санат – қара жолдар мен шоссе жолдары ашық, дамыған, тегіс жер; қоныс тығыздығы 10%-дан аспайды; бір және екі қабатты құрылысты елді мекендер; спутниктік қабылдағыш пункт орталығының үстінде орналасқан; спутник сигналдарын горизонттан қабылдау 15° градустан жоғары, еш кедергі жоқ;
2-санат – ойлы-қырлы жер, қара жолдар дамыған торабымен жартылай жабылған жерлер; қоныс тығыздығы 30-40%-ға жетеді; биік қалың өскен ағаштар кейде спутниктік сигналдарды өткізбейді; оларды жердің жасанды спутниктері аспанның ашық бөлігінде болғанда қабылдайды; спутниктік сигналдарды бұрмалайтын аэропорттар, теле- және радиостанциялардың жақын жерде орналасуы; сигналдарды қабылдау олардың жұмыстарындағы үзілістер кезінде жүргізіледі;
3-санат – өте ойлы-қырлы, жабық жерлер; ағаштармен жабылу 50% жоғары; жолдар торабы аса дамымаған; спутниктік сигналдарды антеннаны ұзартып шығарып немесе оларды көтергіш діңгектерге орналастырып қабылдайды; көп қабатты үйлер және өндіріс объектілері салынған жерлер; қалалық электрлік көлік (трамвайлар, троллейбустар) торабы дамыған; жердің жасанды серіктерін бақылау пункт орталығынан тыс жерде жүргізіледі; қабылдағышты пункт орталығына байланыстыру геодезиялық және спутниктік тәсілдерді бірлестіре отырып жүргізіледі.
14-кесте
Бір бригада-айға есептелген шығыстар нормалары
Шығыстар атауы
Өлшеу бірлігі

3,338
3
Износ
тыс. тенге
7,276
4
Норма транспорта
машина
1
6. Цифровая аэросъемка с использованием беспилотного летательного аппарата (БПЛА)
Таблица 11
Нормы выработки
Наименование процесса
площадь в кв. км на один бригадо-месяц
1
Цифровая аэросъемка с использованием БПЛА
154,08
2
Подготовительные работы к цифровой аэрофотосъемке с применением БПЛА. Производится аэросъемка за каждый вылет – 4 кв. км
69,50
Таблица 12
Нормы расходов на один бригадо-месяц
Наименование расходов
Единица измерения
Цифровая аэросъемка с использованием БПЛА. Подготовительные работы
1
Затраты труда:
аэрофотогеодезист
чел.-мес.
2
рабочий четвертого разряда
чел.-мес.
1
водитель
чел.-мес.
1
2
Материалы на 1 кв. км
тыс. тенге
0,092
3
Амортизация
тыс. тенге
208,3709
4
Износ
тыс. тенге
12,506
7. Рекогносцировка пунктов спутниковых геодезических сетей
Таблица 13
Нормы выработки
Наименование процесса
Число пунктов на один бригадо-месяц
1 кат.
2 кат.
3 кат.
Рекогносцировка пунктов спутниковых геодезических сетей:
1
Фундаментальные астрономо-геодезические сети (ФАГС), высокоточные геодезические сети (ВГС), спутниковые геодезические сети 1 класса (СГС-1)
32,67
23,33
16,33
2
Геодезические сети сгущения 3 класса (ГСС-3), геодезические сети сгущения 4 класса(ГСС-4)
81,67
68,05
54,44
3
Геодезические сети сгущения 1 разряда (ГСС-1Р), геодезические сети сгущения 2 разряда (ГСС-2Р)
272,22
204,16
163,33
4
Обследование и подготовка пунктов локальной привязки пунктов спутниковых геодезических сетей
79,29
50,26
27,09
5
Обследование существующих геодезических пунктов и нивелирных знаков, с центрами которых совмещаются пункты СГС-1
47,21
33,68
16,55
Примечание к таблице:
характеристика категорий трудности работ
1 категория – местность равнинная, открытая с развитой сетью грунтовых и шоссейных дорог; залесенность не превосходит 10%; населенные пункты с одно- и двухэтажной застройкой; спутниковый приемник строго совмещен с центром пункта; препятствий для приема спутниковых сигналов свыше 15° над горизонтом нет;
2 категория – местность пересеченная, полузакрытая с развитой сетью грунтовых дорог; залесенность достигает 30-40%, высокие деревья с густыми кронами частично блокируют спутниковые сигналы и их прием планируют в периоды, когда спутники находятся в открытой части неба; наличие вблизи пунктов аэропортов, теле – и радиостанций, деформирующих спутниковые сигналы; прием сигналов выполняется только во время перерывов в их работе;
3 категория – местность сильно пересеченная, закрытая; залесенность свыше 50%; сеть дорог слабо развита; прием спутниковых сигналов выполняют с выносных положений антенны или путем их установки на подъемные мачты; местность, застроенная с многоэтажными зданиями и промышленными объектами; развитая сеть городского электротранспорта (трамваи, троллейбусы); наблюдения спутников выполняются вне центра пункта; привязка приемника к центру пункта осуществляется сочетанием геодезических и спутниковых методов.
Таблица 14
Нормы расходов на один бригадо-месяц
Наименование расходов
Единица измерения

0,25
1
1
2
1 пункт материалдары
мың теңге
0,591
0,234
0,096
3
Амортизация
мың теңге
98,172
98,172
98,172
4
Тозу
мың теңге
13,995
13,995
13,995
5
Көлік нормасы
көлік
0,25
1
1
Кестеге ескерту:
1) нормалар 2 пунктте екі спутниктік қабылдағышпен бір мезгілде қадағалау үшін белгіленген;
2) бір мезгілде 3, 4 немесе 5 қабылдағышпен қадағалау барысында бригада құрамы екінші санатты бір геодезиЦТКе артады.
11. Түсіру негізіндегі пункттердің геодездиялық координаталары мен биіктіктерін анықтау.
21-кесте
Өндіру нормалары
Процесс атауы
пункт саны бір бригада-айға есептелді
1-сан.
2-сан.
3-сан.
Масштабы 1:25000, 1:10000, 1:5000, 1:2000 жер бедерінің қима биіктігі 5,0м; 2,0м; 1,0м топографиялық карта және план жасау үшін түсіру негіздемелерінің пункттерінің координаталары мен биіктігін спутниктік қабылдағыштармен анықтау:
1
статикалық режимде
82,91
65,33
54,99
2
жылдам статика режимінде
111,11
91,76
78,15
Кестеге ескерту:
1) үш ЖЖС қадағаланған жағдайда өнімділік нормаларында 0,80 коэффициенті қолданылады;
2) жұмыс объектісіндегі орын ауыстырулар мен жылжулар 22-кестеге сәйкес нормаланады;
3) нормалар 2 пунктте екі спутниктік қабылдағыш арқылы бір мезгілде қадағалау үшін белгіленді. Бір мезгілде 3, 4 немесе 5 қабылдағышпен қадағалау барысында өнімділік нормалары 1,124; 1,176; 1,205 коэффициенттерімен қолданылады.
22-кесте
Координаталар мен биіктіктерді спутниктік қабылдағыштармен анықтаған жағдайдағы пункттер арасындағы орын ауыстыру өнімділігінің сметалық нормалары
Процесс атауы
бір бригада-айға орын ауыстыру саны
1-сан.
2-сан.
3-сан.
Топографиялық карталар мен жоспарларды құруға арналған түсіру негіздемесінің координаталар мен биіктіктерді спутниктік қабылдағыштармен анықтау барысындағы пункттер арасындағы орын ауысу:
1
1:25000
477,57
228,43
157,05
2
1:10000
596,09
285,54
196,55
3
1:5000
796,73
380,72
261,75
4
1:2000
1192,19
571,08
392,62
Кестеге ескерту:
жұмыс күрделілігі санаттарының сипаттамасы
1-санат – ашық, тегіс қара жолдар мен шоссе торабы дамыған жерлер; қоныс тығыздылығы 20%-дан аспайды; бір және екі қабатты құрылысты елді мекендер; спутниктік қабылдағыш пункт орталығының тура үстіне орналасқан; аспап горизонтынан 15 градустан жоғары орналасқан сигнал қабылдауға кедергілер жоқ; жердің 5 жасанды спутниктері байқалады (ЖЖС);
2-санат – ойлы-қырлы жерлер, қара жолдардың дамыған торабымен жартылай жабылған; қоныс тығыздылығы – 20-40%; биік қалың өскен ағаштар кейде спутниктік сигналдарын өткізбейді; оларды Жердің жасанды спутниктері аспанның ашық бөлігінде болғанда қабылдау жоспарланған; спутниктік сигналдарды бұрмалайтын аэропорттар, теле- және радиостанциялардың жақын жерде орналасқан; сигналдарды қабылдау олардың жұмыстарындағы үзілістер кезінде жүргізіледі. Жердің 4 серігі байқалады;

0,25
1
1
2
Материалы на 1 пункт
тыс. тенге
0,591
0,234
0,096
3
Амортизация
тыс.тенге
98,172
98,172
98,172
4
Износ
тыс.тенге
13,995
13,995
13,995
5
Норма транспорта
машина
0,25
1
1
Примечание к таблице:
1) нормы установлены для одновременного наблюдения двумя спутниковыми приемниками на 2 пунктах;
2) при одновременном наблюдении 3-мя, 4-мя, или 5-ю приемниками состав бригады увеличивается на одного геодезиста 2 категории.
11. Спутниковые определения геодезических координат и высот пунктов съемочного обоснования
Таблица 21
Нормы выработки
Наименование процесса
число пунктов на один бригадо-месяц
1 кат.
2 кат.
3 кат.
Определение координат и высот спутниковыми приемниками пунктов съемочного обоснования для создания топографических карт и планов масштабов 1:25000, 1:10000, 1:5000, 1:2000, с высотой сечения рельефа через 5,0 м; 2,0 м; 1,0 м:
1
в статическом режиме
82,91
65,33
54,99
2
в режиме быстрой статики
111,11
91,76
78,15
Примечание к таблице:
1) в отдельных случаях при наблюдении трех искусственных спутников земли (ИСЗ) нормы выработки применяются с коэффициентом 0,80;
2) переезды и переходы на объекте работ нормируются в соответствии с таблицей 22;
3) нормы установлены для одновременного наблюдения двумя спутниковыми приемниками на 2 пунктах. При одновременном наблюдении 3-мя, 4-мя или 5-ю приемниками нормы выработки применяются соответственно с коэффициентами 1,124; 1,176; 1,205;
Таблица 22
Нормы выработки переездов между пунктами при определении координат и высот спутниковыми приемниками
Наименование процесса
число переездов на один бригадо-месяц
1 кат.
2 кат.
3 кат.
Переезды между пунктами при определении координат и высот спутниковыми приемниками пунктов съемочного обоснования для создания топографических карт и планов масштабов:
1
1:25000
477,57
228,43
157,05
2
1:10000
596,09
285,54
196,55
3
1:5000
796,73
380,72
261,75
4
1:2000
1 192,19
571,08
392,62
Примечание к таблице:
характеристика категорий трудности работ
1 категория – местность равнинная, открытая с развитой сетью грунтовых и шоссейных дорог; залесенность не превосходит 20 %; населенные пункты с одно- и двухэтажной застройкой; спутниковый приемник строго совмещен с центром пункта; препятствий для приема спутниковых сигналов свыше 15 градусов над горизонтом нет; наблюдаются не менее 5 ИСЗ;
2 категория – местность пересеченная, полузакрытая с развитой сетью грунтовых дорог; залесенность достигает 20-40 %; высокие деревья с густыми кронами частично блокируют спутниковые сигналы и их прием планируют в периоды, когда спутники находятся в открытой части неба; наличие вблизи пунктов аэропортов, теле и радиостанций, деформирующих спутниковые сигналы; прием сигналов выполняется только во время перерывов в их работе; наблюдаются 4 спутника;

3,02
7
4,0 м
6,26
5,32
4,39
3,75
3,08
2,45
Кестеге ескерту:
1) маусымдық тоңдану кезіндегі мұздамаған топырақ пен тоң топырақ санаттарының сипаттамасы:
1-санат – топырағы жұмсақ (қатпаған күйдегі топырақты босату найза күректермен; қатқан – сүймен және қайламен жүргізіледі): өсімдіктер қабаты бұталар мен ағаш тамырларынсыз; ылғалды сары топырақ, табиғи ылғалды және қопсыған; табиғи ылғалды қоспасыз құм; қоспасыз құмайт; жеңіл саздақ және сарғыш топырақты жер;

3,02
7
4,0 м
6,26
5,32
4,39
3,75
3,08
2,45
Примечание к таблице:
1) характеристика категорий не мерзлых и мерзлых грунтов сезонного промерзания:
1 категория – грунт мягкий (разрыхление грунта в не мерзлом состоянии производится при помощи штыковых лопат; в мерзлом – ломами и кирками): грунт растительного слоя без корней кустарника и деревьев; лесс влажный, естественной влажности и рыхлый; песок естественной влажности без примесей; супесь без примесей; суглинок легкий и лессовидный;

2-санат – орташа қатты топырақ (қатпаған күйдегі топырақты босату найза күректер көмегімен арасында қайла, қатқан күйде – сүймен мен қайламен жүргізіледі: ұсақ және орташа қиыршық тастар; құнарлы, жұмсақ балшық; өсімдік қабаттартарында бұталар мен ағаштар тамырлары бар немесе шағыл мен қиыршық тастар қоспасы араласқан; ылғалды, табиғи ылғалды және қиыршық тас аралас бос сары топырақ; табиғи ылғалды, шағыл араласқан немесе 40% дейін көлемі қиыршық тасты құм; құрғақ, барқан құм; шағыл аралас немесе 40% дейін көлемі қиыршық тасты саздақ; ауыр саздақ; жұмсақ сор және сортаң; табиғи ылғалды қаратопырақ және қызғылт топырақ; ұсақ шағыл;
3-санат – орташа қатты топырақ (топырақты қопсыту қайла мен сүймен көмегімен жүргізіледі): ұсақ және орташа қойтастар аралас кішкене жұмыр тастар мен қиыршық тастар; ауыр, ойылатын саз балшық; шағыл, жұмыр тастар мен қойтастар аралас жұмсақ ойылатын балшық; тақтатас балшық; тығыз және қатқан сары топырақ; шағыл араласқан табиғи ылғалды немесе 40% дейін көлемі қиыршық тасты құмдар; балшығы ауыр, қиыршық тас, ірі құм немесе қойтас араласқан; құмайт жерлері жарықшақталған тас немесе қиыршық тастың 40%-дан аса мөлшері араласқан; жері мен құба топырағы құрғақ қатты; жарықшақталған тасы ірі;
4-санат – топырағы қатты (топырақты қопсыту сүймен, сына, балға көмегімен жүргізіледі): балшығы қатты; морендік балшық және 30% дейін қойтас аралас балшық;
5-санат – жинамалы-жартастық топырақ (топырақты қопсыту сүймен, сына, балға көмегімен жүргізіледі): гипс; ұсақ тас; боры жұмсақ; мергелі жұмсақ; опока;желге қақталған балшықты тақтатастар; ұсақ кебекті шөгінді тау жынысы әлсіз;
6-санат – жинамалы-жартастық топырақ (топырақты қопсыту сүймен, сына, балға көмегімен жүргізіледі): жұмсақ әк-тас, борпылдақ, желге қақталған; тығыз бор; ұлу тас; орташа мықты және аздап желге қақталған балшықты тақтатастар; тығыз трепел; туф;

2 категория – грунт средней твердости (разрыхление грунта в не мерзлом состоянии производится штыковыми лопатами с частичным применением кирки, в мерзлом – ломами и кирками): гравий мелкий и средний; глина жирная, мягкая; грунт растительного слоя с корнями кустарника и деревьев или с примесью щебня и гравия; лесс влажный, естественной влажности и рыхлый с примесью гравия; песок естественной влажности с примесью щебня или гравия до 40% объема; песок сухой, барханный; суглинок с примесью щебня или гравия до 40% объема; суглинок тяжелый; солончак и солонец мягкие; чернозем и каштановый грунт естественной влажности; щебень мелкий;
3 категория – грунт выше средней твердости (разрыхление грунта производится кирками и ломами): галька и гравий мелкие и средние с примесью валунов; глина тяжелая, ломовая; глина мягкая, ломовая с примесью щебня, гальки и валунов; глина сланцевая; лесс плотный и отвердевший; песок естественной влажности с примесью щебня или гравия более 40% объема; суглинок тяжелый с примесью щебня, гравия или валунов; супесь с примесью щебня или гравия более 40% объема; чернозем и каштановый грунт сухой отвердевший; щебень крупный;
4 категория – грунт твердый (разрыхление грунта производится ломами, клиньями, молотами): глина твердая; глина, моренная с валунами до 30% объема;
5 категория – грунт разборно-скальный (разрыхление грунта производится ломами, клиньями, молотами): гипс; дресва; мел мягкий; мергель мягкий; опока; сланцы выветрившиеся; трепел слабый;
6 категория – грунт разборно-скальный (разрыхление грунта производится ломами, клиньями, молотами): известняк мягкий, пористый, выветрившийся; мел плотный; ракушечник; сланцы глинистые средней крепости и слабо выветрившиеся; трепел плотный; туф;

2) пункт арасындағы көшулер бөлек нормаланады;
3) топырақты бөлмеден шығару, құмды, қиыршық тас пен арматура байламы мен оның орнатуын кіргізу, сондай-ақ бөлмеге жартылай жөндеу жұмыстарын жүргізу (әктеу) шаралары бөлек нормаланады.
31-кесте
Бір бригада-айға шығыстар нормалары
Шығыстар атауы
Өлшем бірлігі
Фундаменталды гравиметриялық пункттерді топырақтың маусымдық тоңдану аймақтарына тұрғызу. Тұрғызу тереңдігі:
1,0 м
1,5 м
2,0 м
2,5 м

2) время на переезды между пунктами не учтено;
3) время на вынос грунта из помещения, внос песка, гравия, вязку арматуры, ее установку, а также на частичный ремонт помещения (побелку) не учтено.
Таблица 31
Нормы расходов на один бригадо-месяц
Наименование расходов
Единица измерения
Закладка фундаментальных гравиметрических пунктов в зонах сезонного промерзания грунтов, глубина закладки:
1,0 м
1,5 м
2,0 м
2,5 м

43,32
38,07
32,41
27,31
19,28
14
10
32,93
28,70
23,81
19,44
12,56
15
15
26,60
23,10
18,82
14,98
9,28
16
Қабырға реперлерін немесе таңбаларды автокөлік арқылы (санатынан тәуелсіз) тексеру және қалпына келтіру
5
-
-
123,73
-
-
17
10
-
-
103,37
-
-
18
15
-
-
89,25
-
-
Кестеге ескерту:
1) жұмыс күрделілігі санаттарының сипаттамасы (жартасты және қатарлы жер реперлері үшін);
1-санат – жол торабы жақсартылған, дамыған және ірі пішінді бедері ашық жер; контурлары мен бағдарлары көп; жері жұмсақ; өсімдік қабаты бұта және ағаш тамырынсыз;
2-санат – адыр-бұдырлы жер, кейбір жерлері жартылай жабық, қара жер торабы дамыған және ашық көрінген бедері бар; жері жұмсақ; сімдік қабаты бұта тамырымен жабылған; ашық, тегіс жер; дала жолдары мен ауыл аралық торабы бар. контурлары мен бағдарлары шектелген; топырағы – құнарлы саз, сарғыш топырағына қиыршық тас араласқан. өсімдік қабаты шөпті;
3-санат – ұсақ пішінді бедері бар жартылай жабық жер. контурлары мен бағдарлары шектелген; топырағы – ауыр балшық, жұмсақ балшығына қиыршық тас араласқан, қатпарлы тасты балшық, құмында қиыршық тастың 40%-ы араласқан табиғи ылғалды, қара жері мен құба топырағы құрғақ, қатқыл. өсімдік қабаты бұта тамырымен жабылған; тегіс, жабық жер. жол торабы нашар дамыған; контурлары мен бағдарлары шектелген; топырағы орташадан жоғары қатты. өсімдік қабаты бұта тамырымен жабылған; бедермен қиылысқан жартылай шөлейт аудандар немесе тау алды жартылай жабық аудандар; жол торабы нашар дамыған; топырағында қиыршық тас, жұмыр тас, бірен-саран қойтастар араласқан орташадан жоғары қатқыл;
4-санат – ірі пішінді бедері бар жабық жер; жол торабы жоқ; контурлары мен бағдарлары шектеулі; топырағы қатты және құрамында қиыршық тас, жұмыр тастар мен қойтастар көп; барқанды құмды жартылай шөлейт аудан; жол торабы жоқ; контурлары мен бағдарлары шектеулі; топырағы жұмсақ, өсімдік қабатты құмды; жартылай саз басқан, әлсіз көрінген бедері бар жабық жер; жол торабы жоқ; таулы аудандар; топырағы жиналмалы-жартасты;
5-санат – таулы және биік таулы жер; топырағы жиналмалы-жартасты; батпақты тегіс жер; топырағында ағаш тамырлары бар; шөлейт аудандар; тау кен өнеркәсібі аудандары;
2) фундаменталды реперлерді тексеру, қалпына кетіру барысында өнімділік нормалары 0,80 коэффициентіне көбейтіледі;
3) бір құрылыстың нивелир белгілерін (қабырға репері мен таңба) тексеру, зерттеу және қалпына келтіру барысында өнімділік нормалары 1,43 коэффициентке көбейтіледі.
48-кесте
Бір бригада-айға шығыстар нормалары
Шығыстар атауы
Өлшем бірлігі
Зерттеу
Зерттеу және қалпына келтіру

43,32
38,07
32,41
27,31
19,28
14
10
32,93
28,70
23,81
19,44
12,56
15
15
26,60
23,10
18,82
14,98
9,28
16
Обследование и восстановление стенных реперов или марок с применением автотранспорта (независимо от категорий)
5
123,73
17
10
103,37
18
15
89,25
Примечание к таблице:
1) характеристика категорий трудности работ (для рядовых грунтовых и скальных реперов):
1 категория – местность, открытая с крупными формами рельефа и развитой сетью улучшенных дорог; контуров и ориентиров много; грунт мягкий; растительный слой без корней кустарника и деревьев;
2 категория – местность холмистая, местами полузакрытая, с ясно выраженным рельефом и развитой сетью грунтовых дорог; контуров и ориентиров много; грунт мягкий; растительный слой с корнями кустарника; местность открытая степная, равнинная, с сетью проселочных и полевых дорог; контуров и ориентиров ограничено; грунт – жирная глина, лесс влажный с примесью гравия; растительный слой травянистого происхождения;
3 категория – местность полузакрытая с мелкими формами рельефа; контуров и ориентиров ограничено; грунт – тяжелая ломовая глина, мягкая глина с примесью гравия, глина сланцевая, песок естественной влажности с примесью гравия более 40%, чернозем и каштановый грунт сухой, отвердевший; растительный слой с корнями кустарника; местность равнинная, закрытая; дорожная сеть развита слабо; контуров и ориентиров ограничено; грунт выше средней твердости; растительный слой с корнями кустарника; полупустынные районы с пересеченным рельефом или полузакрытые районы предгорий; дорожная сеть развита слабо; грунт выше средней твердости с наличием гравия, гальки и частично валунов;
4 категория – местность, закрытая с крупными формами рельефа; дорожная сеть отсутствует; контуров и ориентиров ограничено; грунт твердый с обилием гравия, гальки и валунов; полупустынные – песчаные районы с барханами; дорожная сеть отсутствует; контуров и ориентиров ограничено; грунт мягкий, песчаный с растительным слоем; местность, закрытая со слабо выраженным рельефом, частично заболоченная; дорожная сеть отсутствует; горные районы; грунт разборно-скальный;
5 категория – местность горная и высокогорная; грунт разборно-скальный; местность равнинная, заболоченная; грунт с наличием корней деревьев; районы пустынь; горнопромышленные районы;
2) при обследовании, обследовании и восстановлении фундаментальных реперов нормы выработки умножаются на коэффициент 0,80;
3) при обследовании, обследовании и восстановлении нивелирных знаков (стенной репер и марка), заложенных в одном сооружении, нормы выработки умножаются на коэффициент 1,43.
Таблица 48
Нормы расходов на один бригадо-месяц
Наименование расходов
Единица измерения
Обследование
Обследование и восстановление

28. Топырақтың маусымдық тоңдану аймақтарында қаланатын топырақты репелрерге арналған тану белгілері мен темірбетон пилондарды орталықтандырылған жолмен дайындау
57-кесте
Өндіру нормалары
Процесс атауы
Пилон ұзындығы, м
Монолит жинақтама саны
жинақтама саны бір бригада-айға
дөңгелек зәкір
квадрат зәкір
Бетон зәкірі бар, тану белгілері мен темірбетон пилондарын орталықтандырылған жолмен дайындау
1
160 типті тану белгісі
1,3
4

28. Централизованное изготовление железобетонных пилонов и опознавательных знаков для грунтовых реперов, закладываемых в зонах сезонного промерзания грунтов
Таблица 57
Нормы выработки
Наименование процесса
Длина пилона, м
Количество монолитов в комплекте
Количество комплектов на один бригадо-месяц
якорь круглый
якорь квадратный
Централизованное изготовление железобетонных пилонов для грунтовых реперов и опознавательных знаков с бетонным якорем
1
тип 160 оп. знак
1,3
4

2-санат – нивелир сызығын әлсіз қиылсқан жерлерде автостарда мен шоссе жолдарына немесе теміржолдар бойына төсейді; көлік қозғалысы жұмыстарды орындауға кедергі болмайды; приборды орнату саны 1 шақ. жүрісте 11, 12 тұрады;
3-санат – нивелир сызығын: профильденген қара жер немесе шоссе жолдары арқылы кедір-бұдырлы жерге төсейді; приборды орнату саны 1 шақ. жүрісте 13, 14 тұрады; құмды аудандарға немесе өзен жағасына, жазық жерге немесе аз қиылысқан жерлерге төсейді;
4-санат – нивелир сызығын: шоссе және қара жер жолдары бойынша тау алды немесе тау жондарына төсейді; профильденген қара жер жолдары бойынша қиылыспалы жабық жерлерге төсейді; приборды орнату саны 1 шақ. жүрісте 15, 17 тұрады.
5-санат – нивелир сызығын шоссе және қара жер жолдары бойынша таулы, қиылыспалы жерлерге төсейді; приборды орнату саны 1 шақ. жүрісте 18-20 тұрады;
6-санат – нивелир сызығын шоссе және қара жер жолдары бойынша таулы, қиылыспалы жерлерге біршама айналыс жасай отырып төсейді; приборды орнату саны 1 шақ. жүрісте 21-25 тұрады;
7-санат – нивелир сызығын: қара жолдар бойынша қиылыспалы таулы жерлерге; приборды орнату саны 1 шақ. жүрісте 26-30 тұрады; бекітілмеген құмды аудандарға;
8-санат – нивелир сызығын ауыр профильді жолдар мен таулы жерлерге жүргізеді; приборды орнату саны 1 шақ. жүрісте 31-35 тұрады;
9-санат – нивелир сызығын аса ауыр профильді жолдар мен таулы жерлерге жүргізеді; приборды орнату саны 1 шақ. жүрісте 36-40 тұрады;

2 категория – нивелирную линию прокладывают в слабо пересеченной местности по полотну железных дорог или по шоссейным дорогам; движение транспорта не затрудняет выполнение работ; количество установок прибора на 1 км хода – 11, 12;
3 категория – нивелирную линию прокладывают в пересеченной холмистой местности по шоссейным или профилированным грунтовым дорогам; количество установок прибора на 1 км хода – 13, 14; по равнинной или малопересеченной местности, в районах закрепленных песков, или вдоль рек;
4 категория – нивелирную линию прокладывают в предгорной местности или по горным плато по шоссейным и грунтовым дорогам; по закрытой пересеченной и всхолмленной местности по профилированным грунтовым дорогам; количество установок прибора на 1 км хода от 15 до 17;
5 категория – нивелирную линию прокладывают в пересеченной, горной местности по шоссейным и грунтовым дорогам; количество установок прибора на 1 км хода от 18 до 20;
6 категория – нивелирную линию прокладывают в пересеченной горной местности по шоссейным грунтовым дорогам с большим количеством поворотов; количество установок прибора на 1 км хода от 21 до 25;
7 категория – нивелирную линию прокладывают в пересеченной горной местности по грунтовым дорогам; количество установок прибора на 1 км хода от 26 до 30; в районах незакрепленных песков;
8 категория – нивелирную линию прокладывают в горной местности и по дорогам с тяжелым профилем; количество установок прибора на 1 км хода от 31 до 35;
9 категория – нивелирную линию прокладывают в горной местности по дорогам с очень тяжелым профилем; количество установок прибора на 1 км хода от 36 до 40;

51,36
40,83
33,89
27,59
22,44
17,75
15,07
Кестеге ескерту:
1) жұмыс күрделілігі санатының сипаттамасы
1-санат – нивелир сызығын: 0,01% еңкіш тегіс жерлерге жүргізеді; 2 және 3-сыныпты нивелирлеу жүрісінің 1 км-не штатив саны 7-ден көп емес; 4-сыныпты нивелир – 5-тен аспайды; қозғалыс қиынға соқтырмайды; көру жағдайлары қолайлы;
2-санат – 0,02% еңкіш тегіс жерлерге жүргізеді; барлық кластарға арналған жүріс км-ндегі штатив саны – 8-ге дейін; қозғалыс қиынға соқтырмайды; көру жағдайлары қолайлы; жолсыз тегіс жерлерге;

51,36
40,83
33,89
27,59
22,44
17,75
15,07
Примечание к таблице:
1) характеристика категорий трудности работ
1 категория – нивелирную линию прокладывают в равнинной местности с уклоном до 0,01% по дорогам; количество штативов на 1 км хода нивелирования 2 и 3 классов не более 7; 4 класса – не более 5; передвижение не затруднено; условия видимости благоприятные;
2 категория – нивелирную линию прокладывают в равнинной местности с уклоном до 0,02%; количество штативов на 1 км хода для всех классов до 8; передвижение не затруднено; условия видимости благоприятные; в равнинной степной местности без дорог;

3-санат – 0,025% еңкіш аз қиылысқан жерлерге жүргізеді; 1 шақ.жүріске арналған штатив саны – 9-ға дейін; ауыл түріндегі ірі елді мекендер арқылы;
4-санат – 0,03% еңкіш, қиылыспалы жерлерге жүргізеді; 1 шақ.жүріске арналған штатив саны – 10-11; ірі теміржол станциялары орналасқан орындарға; ағысты және өзен тарамдары мен арналары бар үлкен өзендердің ашық алқаптарына;
5-санат – 0,035%-ға дейін еңкіш қиылыспалы адырлы жерлерге жүргізеді; 1 шақ.жүріске арналған штатив саны – 12-14; батпақты немесе құмды жерлерге я болмаса жартылай шөп басқан өзен жағалаулары бойына жүргізеді;
6-санат – 0,045%-ға дейін еңкіш, өте қиылыспалы адырлы жерлерге жүргізеді; 1 шақ.жүріске арналған штатив саны – 15-17; қағу жұмыстарын қажет ететін (15%-ға дейін) батпақты жерлерге; жолдар мен соқпақ жолдары жоқ шағын өзен және бұлақтардың шөп басқан жағалауларының бойына жүргізеді;
7-санат – 0,06% еңкіш орташа бедерлі жерге жүргізеді; 1 шақ.жүріске арналған штатив саны – 18-21; шөп басқан жүріп өтуі қиын өзен жағалауларына; жолсыз суармалы егін шаруашылығы аймақтарына;
8-санат – 0,07% дейін еңкіш жол, соқпақ жол мен тілме жолдар арқылы таулы жерлерге; 1 шақ. жүрістің штатив саны – 22-27; шөп басқан жүріп өтуі қиын өзен жағалауларына: штатив қағу жұмыстарын қажет ететін (20%-ға дейін), жүріп өтуі қиын, шөп басқан жағалауларға;
9-санат – 0,10% еңкіш жол арқылы таулы жерлерге; 1 шақ.жүріске арналған штатив саны – 28-35; бұрылыстары мен бастырық саны көп соқпақ жолдар мен жолсыз тау өзендерінің жағалауларына; штатив қағу жұмыстарын қажет ететін (30%-ға дейін), жүріп өтуі қиын, батпақты жерлерге;

3 категория – нивелирную линию прокладывают в слабо пересеченной местности с уклоном до 0,025%; количество штативов на 1 км хода до 9; через крупные населенные пункты сельского типа;
4 категория – нивелирную линию прокладывают в пересеченной местности с уклоном до 0,03%; количество штативов на 1 км хода 10-11; в местах расположения крупных железнодорожных станций; в открытых поймах больших рек с наличием стариц, проток и рукавов;
5 категория – нивелирную линию прокладывают в пересеченной всхолмленной местности с уклоном до 0,035%; количество штативов на 1 км хода 12-14; в заболоченной или песчаной местности, или вдоль полузаросших берегов рек;
6 категория – нивелирную линию прокладывают по сильно пересеченной холмистой местности с уклоном до 0,045%; количество штативов на 1 км хода 15-17; по заболоченной местности, где требуется забивка кольев (до 15%) для установки штативов; по заросшим берегам малых рек и ручьев без наличия дорог и троп;
7 категория – нивелирную линию прокладывают в местности со среднегорным рельефом с уклоном до 0,06%; количество штативов на 1 км хода 18-21; вдоль заросших труднопроходимых берегов рек с переброской хода через реку; в зонах поливного земледелия без дорог;
8 категория – нивелирную линию прокладывают в горной местности по дорогам, тропам и просекам с уклоном до 0,07%; количество штативов на 1 км хода 22-27; вдоль заросших труднопроходимых берегов рек с перебросками хода через реку; по заросшей труднопроходимой заболоченной местности, где требуется забивка кольев (до 20 %) для установки штативов;
9 категория – нивелирную линию прокладывают в горной местности по дорогам с уклоном до 0,10 %; количество штативов на 1 км хода 28-35; по берегам горных рек без дорог и троп с большим количеством изгибов и прижимов; по труднопроходимой заболоченной местности, где требуется забивка кольев (30%) для установки штативов;

1-санат – қара жолы жақсы дамыған, шалшықтанбаған тегіс жер; тану жағдайларының объектісі жеткілікті; 1 шақ. жүрістің штатив саны – 5-тен жоғары;
2-санат – абаттандырылған орман алаңдарының 30%-ға дейін жабық, қара жол торабы жақсы дамыған, әлсіз тілімделген тегіс жер; тану жағдайларының объектісі жеткілікті; қозғалыс қиындатылмаған. 1 шақ. жүрістің штатив саны – 7-ге дейін;
3-санат – сирек жарлы сайы бар адыр-бұдырлы ашық жер; тану жағдайларының объектісі жеткілікті; қозғалыс қиындатылмаған; 1 шақ. жүрістің штатив саны – 9-ға дейін; ауыл түріндегі ірі елді мекен арқылы;
4-санат – қара жолдары бар, абаттандырылған орманның 60%-ы жабық адырлы жер; тану жағдайларының объектісі жеткілікті; 1 шақ. жүрістің штатив саны – 11-ге дейін; құрғақ алқапты үлкен ашық өзендер арқылы; ірі теміржол станциялары орналасқан жерлерде;
5-санат – терең жырамен жырымдалған адырлы жер; тану жағдайларының объектісі шектелген; 1 шақ. жүрістің штатив саны – 13-ке дейін; батпақтанған немесе құмды жерлерге;
6-санат – аса қиыспалы адырлы жерлер арқылы; тану жағдайларының объектісі шектелген; 1 шақ. жүрістің штатив саны – 15-ке дейін; қара жол мен соқпақ жолдарсыз өзендердің шалшықтанған жағалауларында;
7-санат – орташа таулы бедері бар жерлерге. 1 шақ. жүрістің штатив саны – 17-ге дейін; өзен арқылы жүріп өтуге болатын, шөп басқан өтуі қиын өзен жағалаулары бойына; суармалы жолсыз егін шаруашылығы аймақтарында;

1 категория – местность равнинная, не заболоченная, с хорошо развитой сетью грунтовых дорог; объектов ситуации для опознавания достаточно; количество штативов на 1 км хода не более 5;
2 категория – местность равнинная, слабо расчлененная, с развитой сетью грунтовых дорог, закрытая до 30% площади благоустроенными лесами; объектов ситуации для опознавания достаточно; передвижение не затруднено; количество штативов на 1 км хода до 7;
3 категория – местность открытая, пологохолмистая с наличием редких балок и оврагов; объектов ситуации для опознавания достаточно; передвижение не затруднено; количество штативов на 1 км хода до 9; через крупные населенные пункты сельского типа;
4 категория – местность холмистая, закрытая до 60% благоустроенными лесами, с грунтовыми дорогами; объектов ситуации для опознавания достаточно; количество штативов на 1 км хода до 11; по открытым сухим поймам больших рек с наличием стариц и проток; в местах расположения крупных железнодорожных станций;
5 категория – местность холмистая, изрезанная глубокими лощинами и балками; количество объектов ситуации для опознавания ограничено; количество штативов на 1 км хода до 13; в заболоченной или песчаной местности;
6 категория – сильно пересеченная холмистая местность; количество объектов ситуации для опознавания ограничено; количество штативов на 1 км хода до 15; по заболоченным берегам рек без наличия дорог и троп;
7 категория – местность со среднегорным рельефом, количество штативов на 1 км хода до 17; вдоль заросших труднопроходимых берегов рек, с переброской хода через реку; в зонах поливного земледелия без дорог;

204,16
158,57
122,80
83,33
Кестеге ескерту:
1) жұмыстардың күрделілік санатының сипаттамасы
1-санат – нивелир сызығын 0,01% еңкіш тегіс жерге жүргізеді; қозғалысы қиындатылған; 1 шақ. жүріске арналған орташа штатив саны – 5-ка дейін
2-санат – нивелир сызығын 0,025% еңкіш қиылыспалы жерге жүргізеді; 1 шақ.жүріске арналған орташа штатив саны – 9-ға дейін;
3-санат – 0,035% еңкіш, қиылыспалы адырлы жерге жүргізеді; 1 шақ.жүріске арналған орташа штатив саны – 13-ке дейін; батпақтанған немесе құмды не болмаса шөп басқан өзен жағалауларына немесе тегіс құмды жерлерге жүргізеді;

204,16
158,57
122,80
83,33
Примечание к таблице:
1) характеристика категорий трудности работ
1 категория – нивелирную линию прокладывают в равнинной местности с уклоном до 0,01%; продвижение не затруднено; среднее количество штативов на 1 км хода до 5;
2 категория – нивелирную линию прокладывают в пересеченной местности с уклоном до 0,025%; среднее количество штативов на 1 км хода до 9.
3 категория – нивелирную линию прокладывают в пересеченной всхолмленной местности с уклоном до 0,035%; среднее количество штативов на 1 км хода до 13; в заболоченной или песчаной местности, или вдоль полузаросших берегов рек, или по закрепленным ровным пескам;

4-санат – 0,060% еңкіш, орташа бедерлі жерлерге; 1 шақ.жүріске арналған орташа штатив саны – 20-ға дейін; жүріп өтуі қиын, шөп басқан өзен жағалаулары бойына немесе суармалы егін шаруашылығы аймақтарына немесе бекітілген және жартылай бекітілген төбешік құмды жерлерге жүргізеді;
5-санат – 0,10% еңкіш таулы жерлерге; 1 шақ.жүріске арналған орташа штатив саны – 35-ке дейін; жүріп өтуі қиын, шөп басқан батпақ немесе бекітілген құмды жерлерге;

4 категория – нивелирную линию прокладывают в местности со среднегорным рельефом с уклоном до 0,060%; среднее количество штативов на 1 км хода до 20; вдоль заросших труднопроходимых берегов рек с переброской хода через реку или в зоне поливного земледелия, или по полузакрепленным и закрепленным бугристым пескам;
5 категория – нивелирную линию прокладывают в горной местности с уклоном до 0,10%; среднее количество штативов на 1 км хода до 35; по заросшим труднопроходимым болотам или по незакрепленным пескам;

312,89
289,08
252,05
Кестеге ескерту:
1) жұмыстардың күрделілік санаттарының сипаттамасы
1-санат – тегіс ашық немесе ілсіз адырлы жер; батпақты учаскесі, ағыс, шағын арнасы бар ашық өзен алқабы; елді мекен көшелері, аздаған көлік қозғалысы бар жолдар;
2-санат – ашық адырлы немесе қиылыспалы жарлы тегіс жер; жартылай жабық тегіс немесе әлсіз адырлы жер; батпақты учаскесі, ағыс, шағын арнасы бар ашық өзен алқабы; батпақты учаскесі, ағыс, шағын арнасы бар жартылай жабық өзен алқабы; өтуі жеңіл ашық батпақ; қала мен ауыл көшелеріндегі көлік және жаяу адам қозғалысы әлсіз; көлік қозғалысы жолдарының қарқындылығы орташа; өнеркәсіп және құрылыс алаңдарының шағын құрылысы, аздаған инженерлік құрылыс саны мен қазаншұңқыр, транш, үйінділері, құрылыс материалдары қоймасы мен шағын көлік пен механизм қозғалысы бар;
3-санат – ашық таулы жер; жартылай жабық адырлы немесе қиылыспалы жары бар тегіс жер; елді тегіс немесе әлсіз адырлы жер;
4-санат – ашық биік таулы жер; жартылай жабық таулы жер; елді, адырлы немесе жарлармен қиылысқан, тегіс жер; батпақты учаскелері, едәуір арна саны бар, елді, өзен алқабы; жабық өтуі жеңіл батпақ; бекітілген төбешік құмды жер; қала көшелеріндегі көлік және жаяу жүріс қозғалысы қарқынды; өнеркәсіп және құрылыс алаңдарының едәуір құрылыстары, инженерлік құрылыс саны, қазаншұңқырлары мен траншейлері, үйінділері мен құрылыс материал қоймалары бар; көлік және механизм қозғалысы қарқынды
5-санат – жартылай жабық биік таулы жер; елді, таулы жер; бекітілмеген құмды жер; ірі қалалардың басты магистралінің көлік және жаяу жүріс қозғалысы қарқынды дамыған; ірі өнеркәсіп және құрылыс алаңдарының коммуникация саны мен инженерлік құрылыстары және т.б. бар. көлік және механизм қозғалысы қарқынды дамыған; едәуір топырақ ойындылары, шахта шұқырлары мен үйінділері бар кен аумағы. өнеркәсіп объектілері құрылыстары мен автокөлік және теміржол көлігінің жерасты жолдары бар;
2) параллактикалық полигонометрия пункттерін тексеру барысында өнімділік нормаларын 0,8 коэффициентіне көбейтеді.
78-кесте
Бір бригада-айға шығыстар нормалары
Шығыстар атаулары
Өлшем бірлігі

312,89
289,08
252,05
Примечание к таблице:
1) характеристика категорий трудности работ
1 категория – открытая равнинная или слабо всхолмленная местность; открытая речная пойма с небольшим количеством стариц, проток, заболоченных участков; улицы сельских населенных пунктов, дороги с незначительным движением транспорта;
2 категория – открытая всхолмленная или пересеченная балками и оврагами равнинная местность; полузакрытая равнинная или слабо всхолмленная местность; открытая речная пойма с большим количеством стариц, проток, заболоченных участков; полузакрытая речная пойма с небольшим количеством стариц, проток, заболоченных участков; открытые легкопроходимые болота; улицы городов и поселков со слабым движением транспорта и пешеходов; дороги с движением транспорта средней интенсивности; промышленные и строительные площадки с небольшой застройкой, незначительным количеством инженерных сооружений, котлованов, траншей, отвалов, складов строительных материалов и прочие, со слабым движением транспорта и механизмов;
3 категория – открытая горная местность; полузакрытая всхолмленная или пересеченная балками и оврагами равнинная местность; залесенная равнинная или слабо всхолмленная местность;
4 категория – открытая высокогорная местность; полузакрытая горная местность; залесенная всхолмленная или пересеченная балками и оврагами равнинная местность; залесенная речная пойма с большим количеством стариц, проток, заболоченных участков; закрытое легкопроходимое болото; закрепленные бугристые пески; улицы городов с интенсивным движением транспорта и пешеходов; промышленные и строительные площадки со значительной застройкой, большим количеством инженерных сооружений, котлованов, траншей, отвалов, складов строительных материалов и прочие, с интенсивным движением транспорта и механизмов;
5 категория – полузакрытая высокогорная местность; залесенная горная местность; незакрепленные пески; главные магистрали крупных городов с весьма интенсивным движением транспорта и пешеходов; крупные промышленные и строительные площадки с большим количеством коммуникаций, инженерных сооружений и прочие и интенсивным движением транспорта и механизмов; территория рудников с большим количеством выемок грунта, шахтными провалами и отвалами; имеются постройки промышленных объектов и подземные пути железнодорожного и автомобильного транспорта;
2) при рекогносцировке пунктов параллактической полигонометрии нормы выработки умножаются на коэффициент 0,8.
Таблица 78
Нормы расходов на один бригадо-месяц
Наименование расходов
Единица измерения

31,05
24,56
Кестеге ескерту:
жұмыстардың күрделілігі санатының сипаттамасы
1-санат – топырағы жұмсақ (топырақты найза күрекпен қопсытады); үстіңгі қабаты қатты (асфальтсыз) жабусыз;
2-санат – топырағы орташа қатты (топырақты сүймен және балға шоттарды пайдалана отырып, найза күрекпен қопсытады); үстіңгі қабаты қатты жабылған (асфальт).
84-кесте
Өндіру нормалары
Процесс атауы
қалпақ саны бір бригада-айға
1-сан.
2-сан.
1
Қорғағыш шойын қалпақты бекіту

31,05
24,56
Примечание к таблице:
характеристика категорий трудности работ
1 категория – грунт мягкий (разрыхление грунта производится при помощи штыковых лопат); верхний слой без твердого покрытия;
2 категория – грунт средней твердости (разрыхление грунта производится при помощи штыковых лопат с применением кирки или лома); верхний слой с твердым покрытием (асфальт).
Таблица 84
Нормы выработки
Наименование процесса
Число колпаков на один бригадо-месяц
1 кат.
2 кат.
1
Установка предохранительного чугунного колпака

1 және 2-ші разрядты, 4-сыныпты полигонометриялық жүрістердің бұрыштарын өлшеу жарықпен қашықтық өлшеу арқылы өлшеу
9
414,54
372,90
338,16
287,05
256,81
Кестеге ескерту:
1) жұмыстардың күрделілігі санатының сипаттамасы
1-санат – полигонометриялық жүрістерді: жұмыс өндірісіне кедергі болмайтын, көлік және жаяу жүріс қозғалысы аз, қаламаңы аудандардың қара жол мен шоссе жолдары бойынша немесе қаламаңы ауылдар мен қала жолдары, көшелері бойынша жүргізеді; жырасыз ашық тегіс жерге;

Измерение сторон в полигонометрических ходах 4 класса, 1 и 2 разрядов
9
светодальномером:
414,54
372,90
338,16
287,05
256,81
Примечание к таблице:
1) характеристика категорий трудности работ
1 категория – полигонометрические ходы прокладывают по улицам, проездам городов и пригородных поселков или по шоссейным и грунтовым дорогам пригородных районов со слабым движением транспорта и пешеходов, не мешающим производству работ; в равнинной, открытой местности без балок и оврагов;

2-санат – жұмыс өндірісіне кедергі болатын, көлік және жаяу жүріс қозғалысы орташа дамыған, қаламаңы қара жолы мен шоссе жолдары бойынша немесе қала жолдары мен қаламаңы ауылдар мен қала көшелері бойынша жүргізеді; тегіс немесе адырлы жартылай жабық жерге; көлік және жаяу жүріс қозғалысы әлсіз дамыған елді мекендер мен саяжайлық ауылдың кең көшелері бойынша (20 м астам);
3-санат – өзен алқабының батпақты учаскелері бойынша орманды дала аудандарында; жолсыз мекендерде, қаладан тыс аумақтарда немесе соқпақ жолдар мен тілме жолдар арқылы, өзен бойымен жабық жерлерге жүргізеді; көлік және жаяу жүргіншінің қарқынды қозғалысы мен жасыл шағын жасыл желек тығызды үлкен қаланың кең көшелері бойынша;
4-санат – өзен алқабы немесе толығымен жабық, қиылыспалы жерге; көлік пен жаяу жүргіншінің жоғары қарқынмен дамыған қозғалысы бар ірі қалалардың тік көшелері арқылы жүргізеді;
5-санат – таулы, толық жабық жерлерде; көлік және жаяу жүргіншінің жоғары қарқынмен дамыған қозғалысы мен жасыл желек қаптаған үлкен қалалардың тар қисық көшелері арқылы; тау кен өнеркәсібі кәсіпорын аумақтары бойынша жүргізеді;
2) бұрыштық өлшеудің негізгі бағдарламаларының тәсіл саны артқан немесе кеміген кезде өнімділік нормасын бір тәсіл есебінен кемітеді немесе арттырады: 0,110с. – пункттен екі бағыт кезінде; 0,133с.-пункттен екі бағыттан астам болса;

2 категория – по улицам городов и пригородных поселков или по пригородным шоссейным и грунтовым дорогам с движением транспорта средней интенсивности, мешающим выполнению работ; в равнинной или всхолмленной полузакрытой местности; по широким (более 20 м) улицам дачных поселков и сельских населенных пунктов со слабым движением транспорта и пешеходов;
3 категория – в лесостепном районе, по заболоченным участкам в речной пойме; по загородной территории в большей части без дорог или в закрытой местности вдоль рек, по тропам и просекам; по широким улицам больших городов с небольшой плотностью зеленых насаждений и интенсивным движением транспорта и пешеходов;
4 категория – в пересеченной, полностью закрытой местности или в речной залесенной пойме; по прямолинейным улицам крупных городов с большой интенсивностью движения транспорта и пешеходов;
5 категория – в горной, полностью закрытой местности; по узким кривым улицам больших городов с большой плотностью зеленых насаждений и большой интенсивностью движения транспорта и пешеходов; по территории горнопромышленных предприятий;
2) при увеличении или уменьшении числа приемов основной программы угловых измерений норму времени в смену увеличивают или уменьшают из расчета на один прием: на 0,110 ч. – при двух направлениях с пункта; на 0,133 ч. – свыше двух направлений с пункта;

3) қабырға белгілерін пункт орталығына байлаған кезде өнімділік нормасының ауысымын 0,5 с. арттырады;
4) жақ ұзындықтарын 1000 м.-ден артық өлшеген кезде, өнімділік нормасын 0,87 коэффициентіне көбейтеді;
5) тік бұрыштарды полигонометрия пункттеріне жіберу үшін өлшеген кезде, өнімділік нормасын коэффициенттерге тиісінше көбейтеді: 4-сыныпты полигонометрия жүрістерінде – 0,93; 1 разрядта – 0,90-ға және 2-ші разрядта-0,86-ға көбейтеді.
92-кесте
Бір бригада-айға шығыстар нормалары
Шығыстар атаулары
Өлшем бірлігі

3) при привязке стенных знаков к центру пункта нормы времени в смену увеличивают на 0,5 ч;
4) при измерении длин сторон более 1000 м норму выработки умножают на коэффициент 0,87;
5) при измерении вертикальных углов для передачи высот на пункты полигонометрии нормы выработки умножают соответственно на коэффициенты: в ходах полигонометрии 4 класса – на 0,93; 1 разряда – на 0,90; 2 разряда – на 0,86.
Таблица 92
Нормы расходов на один бригадо-месяц
Наименование расходов
Единица измерения

104,03
Кестеге ескерту:
1) жұмыстардың күрделілік санатының сипаттамасы
1-санат – жол торабы дамыған, ашық тегіс жер; сызықтық өлшеу жұмыстарын жүргізуге қолайлы;
2-санат – тазартылған орман жолдары бар, 30%-ға дейін жабылған бедер пішінді ірі жамылғысы бар немесе ойлы-қырлы жер; жұмыс жүргізуге қолайлы
3-санат – сирек жол торабы бар, 50%-ға дейін қоныстанған ойлы-қырлы жер; жүрісті егістік немесе өзен алқаптары бойынша жүргізеді; тым адырлы ашық жер; төмпешікті және дөңесті қабатты немесе тақыр қабатты жер; жүріп өтуге болатын батпақ, ашық; бекітілген тегіс құмды жер;
4-санат – ойлы-қырлы және 50 %-дан астам қоныстанған немесе тегіс, дегенмен жаппай орманды не болмаса бұта басқан жер; балшықты топырақ басқан орманды аудандар; суармалы егін шаруашылығы алаңдары; өзен алқабы балшық және 50%-5ға дейін орман басқан; бекітілген және жартылай бекітілген төбешік құмды жер; аудандарын қалың желіні жыра, қазындылар мен құлама жар мен ойықтар басқан;
5-санат – хабарлама жолдарынсыз, жаппай бұта немесе орман басқан ойқы-шойқылы жер; бекітілмеген құмды аумақ; тау кен өнеркәсібі кәсіпорны аумағы; таулы жер;

104,03
Примечание к таблице:
1) характеристика категорий трудности работ
1 категория – местность равнинная, открытая, с развитой сетью дорог. Условия для выполнения линейных измерений благоприятные;
2 категория- местность слабо пересеченная или с крупными пологими формами рельефа, покрытая до 30% лесом с наличием расчищенных просек. Условия для работы благоприятные;
3 категория – местность пересеченная, залесенная до 50%, с наличием редкой дорожной сети; ход прокладывается по пашне или в поймах рек; местность сильно всхолмленная, открытая; местность с кочковатой и бугристой поверхностью или поверхностью такыров; болото проходимое, открытое; закрепленные ровные пески;
4 категория – местность пересеченная и залесенная более 50% или равнинная, но сплошь залесенная или покрытая кустарником; лесные районы с заболоченным грунтом; площади поливного земледелия; поймы рек со старицами, заболоченные и залесенные до 50%; полузакрепленные и закрепленные бугристые пески; районы с густой сетью оврагов, промоин, обрывов и уступов;
5 категория – местность пересеченная, сплошь покрытая лесом или кустарником, без путей сообщения; незакрепленные пески; территории горнопромышленных предприятий; местность горная;

140,80
110,36
Кестеге ескерту:
жұмыстардың күрделілік санатының сипаттамасы
1-санат – жағдай объектілер біршама аз жазық жерлер;
2-санат – бау-бақша, жүзімдіктер мен т.б. бақшалары бар адырлы жер;
3-санат – сай мен жыралармен тілімделген төбелі жерлер; өзен алқаптарының ескі арналары мен өзен тармақтары бар, батпақты және шөп басқан учаске;
4-санат – бау-бақшалы, тау етегі; өзен алқаптарының көптеген ескі арналары мен өзен тармақтары бар, батпақты және шөп басқан учаскелер;
5-санат – күрделі бедер пішіні бар таулы жер; тау аудандарындағы ұсақ бау-бақшалар алаңы; күрделі микрорельефі бар батпақты және шөп басқан өзен алқаптары.
101-кесте
Бір бригада-айға шығыстар нормалары
Шығыстар атаулары
Өлшем бірлігі

140,80
110,36
Примечание к таблице:
характеристика категорий трудности работ
1 категория – местность равнинная с незначительным количеством объектов ситуации;
2 категория – местность всхолмленная, с огородами, садами, виноградниками и другими;
3 категория – местность всхолмленная, изрезанная оврагами и балками; поймы рек с наличием стариц, проток, заболоченных и заросших участков;
4 категория – местность предгорная, с садами и огородами; поймы рек с большим количеством стариц, проток, мелких озер, заросших и заболоченных участков;
5 категория – местность горная со сложными формами рельефа; мелкие площади садов, огородов в горных районах; заросшие и заболоченные поймы рек со сложным микрорельефом.
Таблица 101
Нормы расходов на один бригадо-месяц
Наименование расходов
Единица измерения

94,96
77,78
Кестеге ескерту:
жұмыстардың күрделілік санатының сипаттамасы
1-санат – салыну тығыздығы 15%-ға дейін; құрылысының кескіндемесі қарапайым;
2-санат – салыну тығыздығы 30%-ға дейін; құрылысының кескіндемесі қарапайым;
3санат – салыну тығыздығы 45%-ға дейін; құрылысының кескіндемесі қарапайым; салыну тығыздығы 15%-ға дейін; құрылысының кескіндемесі күрделі;
4-санат – салыну тығыздығы 60%-ға дейін; құрылысының кескіндемесі қарапайым; салыну тығыздығы 25%-ға дейін; құрылысының кескіндемесі күрделі;
5-санат – салыну тығыздығы 75%-ға дейін; құрылысының кескіндемесі қарапайым; салыну тығыздығы 40%-ға дейін; құрылыс кескіндемесі күрделі немесе жүйесіз салынған құраластар (қышлақ); адырлы жердегі елді мекендер;
6-санат – салыну тығыздығы 90%-ға дейін; құрылысының кескіндемесі қарапайым; салыну тығыздығы 60%-ға дейін; құрылысының кескіндемесі күрделі; көптеген жалғанған құрылыстары бар күрделі құрылыс; таулы жердегі елді мекендер.
105-кесте
Бір бригада-айға шығыстар нормалары
Шығыстар атаулары
Өлшем бірлігі

94,96
77,78
Примечание к таблице:
1) Характеристика категорий трудности работ
1 категория – плотность застройки до 15 %; строения простой конфигурации;
2 категория – плотность застройки до 30 %; застройка простой конфигурации;
3 категория – плотность застройки до 45 %; застройка простой конфигурации; плотность застройки до 15%; застройка сложной конфигурации;
4 категория – плотность застройки до 60%; застройка простой конфигурации; плотность застройки до 25 %; застройка сложной конфигурации;
5 категория – плотность застройки до 75 %; застройка простой конфигурации; плотность застройки до 40 %; застройка сложной конфигурации или бессистемная застройка (кишлаки); населенные пункты во всхолмленной местности;
6 категория – плотность застройки до 90 %; застройка простой конфигурации; плотность застройки до 60 %; застройка сложной конфигурации; застройка сложная с большим количеством пристроек; населенные пункты в горной местности.
Таблица 105
Нормы расходов на один бригадо-месяц
Наименование расходов
Единица измерения

3-санат – жағдай объектісі орташа есеппен 1 шар.дм жоспарға 30-ға дейін келетін, жартылай ағаштар мен бұталар өскен тегіс аудандар; мардымсыз жағдай объектісі бар, жүріп өтуге болатын батпақты жер; айтарлықтай жағдай объектісі бар, шөп өсінділерімен бекітілген, құмды жер; ағаш және бұталардың 30%-ы өскен өзен алқаптары;
4-санат – 1 шар.дм жоспарға 40-қа дейін жағдай объектісі келетін тегіс, ашық жер; 40-50% алаңы балшықтан тұратын, қонысты тегіс жер; жидек ағаштары мен бақша және техникалық дақыл плантациядары бар, тау бөктеріндегі аудандар;
5-санат – 1 шар.дм жоспарға 70-ке дейін жағдай объектісі бар орманды дала; 80%-ға дейін батпақ басқан, ағаштар және бұталар қаптап өскен жазық жер; Құрғақ учаскелері жеке аралшықтармен аумақ бойы орналасқан; қалың мелиорация торабы мен техникалық дақыл плантациялары бар ашы жер;
6-санат – 1 шар.дм жоспарға 100-ге дейін жағдай объектісі бар, жартылай ағаштар мен бұта басқан жер; ағыстары мен көл және ескі арналары бар, ағаш пен бұта басқан үлкен өзен алқаптары; бытыраған құрылысы бар, суармалы техникалық, жеміс және бау-бақша дақылдарының аудандары;

3 категория – районы равнинные, не заросшие или частично заросшие лесом и кустарником, с количеством объектов ситуации до 30 на 1 кв. дм плана; болота проходимые, с незначительным количеством объектов ситуации; местность песчаная, закрепленная травянистой растительностью, со значительным количеством объектов ситуации; поймы рек, заросшие до 30% лесом и кустарником;
4 категория – местность открытая, равнинная, с количеством объектов ситуации до 40 на 1 кв. дм плана; местность равнинная, залесенная, с большими заболоченными до 40-50% площади массивами; районы предгорий с плантациями технических культур, фруктовыми садами и огородами;
5 категория – местность лесостепная с количеством объектов ситуации до 70 на 1 кв. дм плана; местность равнинная, заросшая лесом и кустарником, заболоченная до 80%, сухие участки расположены отдельными островками по всей территории; местность, открытая с плантациями технических культур, огородами и густой мелиоративной сетью;
6 категория – местность, частично заросшая лесом и кустарником, с количеством объектов ситуации до 100 на 1 кв. дм плана; поймы больших рек, заросшие лесом и кустарником, со старицами, протоками и озерами; районы поливных технических, фруктовых и огородных культур, с рассредоточенной застройкой;

7-санат – ауыл түріндегі елді мекендер; таулы аймақ, қозғалыс қиындатылған; бытыраған егістігі мен жайылымы бар, 70%-ы балшық ағаштармен жабылған өзен алқаптары;
8-санат – аудан орталықтары, теміржол станциялары, ауыл түріндегі ірі елді мекендер; таулы жер;
9-санат – шағын қалалар, ірі теміржол тораптары немесе техникалық дақыл плантациялары мен бау-бақша, жүйесіз салынған құрылыстары бар, елді мекендер;
10-санат – қарқынды дамыған теміржол және шоссе жолдары бар өнеркәсіп аудандары немесе ірі қалалар; үй жанындағы жер кескіндемесі күрделі және жүйесіз салынған құрылыстары бар, таулы жердегі елді мекендер;

7 категория – населенные пункты сельского типа; местность горная, передвижение затруднено; поймы рек, покрытые до 70% заболоченным лесом, с рассредоточенными пашнями и лугами;
8 категория – районные центры, железнодорожные станции, крупные населенные пункты сельского типа; местность горная;
9 категория – небольшие города, крупные железнодорожные узлы или населенные пункты с бессистемной застройкой среди садов, огородов и плантаций технических культур;
10 категория – крупные города или промышленные районы с сильно развитой сетью железных и шоссейных дорог; населенные пункты в горной местности с бессистемной застройкой и сложной конфигурацией приусадебных участков;

96,64
90,74
84,63
80,86
77,04
72,92
68,92
65,33
Кестеге ескерту:
1) жұмыстардың күрделілік санаттарының сипаттамасы
1-санат – 1 шар.дм жоспарға 20-ға дейін жағдай объектісі бар, тегіс ашық жер;
2-санат – толық қоныстанған (ағаштары абаттандырылған), тегіс жер. жағдай объекті саны 1 шар.дм жоспарға 30-ға дейін; сирек ағашы мен бұта өсінділері бар өзен алқаптары; жағдай объекті саны 1 шар.дм жоспарға 30-ға дейін; жол торабы бар, тау бөктерлі немесе адырлы аудандар, ашық немесе жартылай жабық жер; жағдай объекті саны 1 шар.дм жоспарға 30-ға дейін;

96,64
90,74
84,63
80,86
77,04
72,92
68,92
65,33
Примечание к таблице:
1) характеристика категорий трудности работ
1 категория – местность открытая, равнинная с количеством объектов ситуации не более 20 на 1 кв. дм плана;
2 категория – местность равнинная, полностью залесенная (леса благоустроенные); количество объектов ситуации до 30 на 1 кв. дм плана; поймы рек с редкой древесной и кустарниковой растительностью; количество объектов ситуации до 30 на 1 кв. дм плана; местность открытая или полузакрытая, холмистая или предгорные районы с наличием дорожной сети; количество объектов ситуации до 30 на 1 кв. дм плана;

3-санат – 1 шар.дм жоспарға 40-қа дейін жағдай объекті саны бар, шөп баспаған немесе ағаш-бұталармен жартылай шөп басқан, тегіс жер; шамалы жағдай объекті саны бар, шөптесін өсімдіктермен бекітілген, құм басқан жер; 30%-ға дейін ағаштар мен бұталар басқан өзен алқабы;
4-санат – 1 шар.дм жоспарға 50-ге дейін жағдай объекті саны бар,ашық немесе жартылай жабық жер; техникалық дақыл плантациялары мен жеміс бақшалары бар тау етегіндегі аудандар;
5-санат – 1 шар.дм жоспарға 50-ге дейін жағдай объекті саны бар, орманды далалық аймақ; жеке құрғақ учаскелері бар, 80%-ға дейін шалшықтанған қоныстанған, тегіс жер; техникалық алаңдары мен бау-бақшалары және мелиорациялық желісі бар ашық жер;
6-санат – 1 шар.дм жоспарға 75-ке дейін жағдай объекті саны бар, жартылай жабық жер; ағаштар мен бұта басқан, көлдері мен ескі арналараы бар, үлкен өзен алқаптары. 1 шар.дм жоспарға 60-қа дейін жағдай объекті саны бар; жеке құрылыстары бар, техни калық дақылдары мен бау-бақшалы суармалы аудандар;

3 категория – местность равнинная, не заросшая или частично заросшая лесом и кустарником, с количеством объектов ситуации до 40 на 1 кв. дм плана; местность, занятая песками, закрепленными травянистой растительностью, с незначительным количеством объектов ситуации; поймы рек, заросшие до 30% лесом и кустарником;
4 категория – местность открытая или полузакрытая с количеством объектов ситуации до 50 на 1 кв. дм плана; районы предгорий с плантациями технических культур, фруктовыми садами и огородами;
5 категория – местность лесостепная с количеством объектов ситуации до 65 на 1 кв. дм плана; местность равнинная, залесенная, заболоченная до 80%, с отдельными сухими участками; местность, открытая с площадями технических и огородных культур и мелиоративной сетью;
6 категория – местность, полузакрытая с количеством объектов ситуации до 75 на 1 кв. дм плана; поймы больших рек, заросшие лесом и кустарником, с озерами, старицами; количество объектов ситуации до 60 на 1 кв. дм плана; поливные районы технических, фруктовых и огородных культур с отдельными постройками;

7-санат – қозғалысы қиындатылған, таулы жер; бытырап салынған құрылысы бар, 70%-ға дейін шалшықтанған жабық өзен алқаптары; 1 шар.дм жоспарға 80-ге дейін жағдай объекті саны бар; қалың соқпақ, тілме жол торабы бар аудандар. 1 шар.дм жоспарға 90-ға дейін жағдай объекті саны бар;
8-санат – жеке құрылыстары және байланыс пен электр беру желісі бар, қалың қара, шоссе, теміржол жолдары бар ашық, жартылай жабық аудандар; 1 шар.дм жоспарға 100-га дейін жағдай объекті саны бар; таулы жер;

7 категория – местность горная, передвижение затруднено; поймы рек, закрытые до 70% заболоченным лесом, с наличием рассредоточенных строений; количество объектов ситуации до 80 на 1 кв. дм плана; районы с густой сетью дорог, троп, просек; количество объектов ситуации до 90 на 1 кв. дм плана;
8 категория – открытые, полузакрытые районы с густой сетью железных, шоссейных и грунтовых дорог, линиями связи и электропередач, с наличием отдельных строений; количество объектов ситуации до 100 на 1 кв. дм плана; местность горная;

9-санат – 1 шар.дм жоспарға 110-ға дейін жағдай объекті саны бар, тегіс жер; 1 шар.дм жоспарға 110-ға дейін жағдай объекті саны бар, пайдалы қазбаларды өндіру аудандары мен өнеркәсіп аудандары;
10-санат – 1 шар.дм жоспарға 110-ға дейін жағдай объекті саны бар жер; ірі өнеркәсіп орталықтарына іргелесетін аумақтар;
2) нормада елді мекендердің, карьерлер мен өнеркәсіп объекті аумақтарын аэротүсіргеннен кейін пайда болған аспаптық түсіру уақыты, бедерді түзету және кемерді анықтау жүрістерін жүргізу шаралары ескерілмеген.

9 категория – местность равнинная с количеством объектов ситуации до 110 на 1 кв. дм плана; промышленные районы и районы добычи полезных ископаемых с количеством объектов ситуации до 110 на 1 кв. дм плана;
10 категория – местность с количеством объектов ситуации до 110 на 1 кв. дм плана; территории, прилегающие к крупным промышленным центрам;
2) время на инструментальную досъемку появившихся после аэросъемки населенных пунктов, карьеров, территорий промышленных объектов и тому подобное, проложение ходов для определения урезов воды и исправления рельефа в нормах не учтено;

3) егер бағыт бойынша контурлерді далалық тексерумен қатар триангуляция пункттері мен нивелир белгілерін бір мезгілде тексерген жағдайда, әрбір тексерілетін белгіге (пунктке) қосымша уақыт бөлінеді: автокөлікпен с тексеру барысында 1:10000 масштабы үшін – 0,605 с., жол талғамайтын көлік арқылы тексеру барысында – 1 с.; автокөлікпен тексеру барысында 1:25000 масштабы үшін – 0,658 с.; жол талғамайтын көлік арқылы тексеру барысында – 1,16с.; автокөлікпен тексеру барысында 1:50000 масштабы үшін – 0,773 с.; жол талғамайтын көлік арқылы тексеру барысында – 1,78с.
115-кесте
Бір бригада-айға арналған шығыстар нормалары
Шығыстар атаулары
Өлшем бірлігі
Масштабындағы карталарды жаңарту барысында бағыт бойынша далалық тексеру:

3) если одновременно с полевым обследованием контуров по маршрутам производят обследование пунктов триангуляции и нивелирных знаков, то на каждый обследуемый знак (пункт) дают дополнительное время: для масштаба 1:10000 при обследовании на автомашине – 0,605 ч., на вездеходе – 1 ч.; для масштаба 1:25000 при обследовании на автомашине – 0,658 ч., на вездеходе – 1,16 ч.; для масштаба 1:50000 при обследовании на автомашине – 0,773 ч., на вездеходе – 1,78 ч.
Таблица 115
Нормы расходов на один бригадо-месяц
Наименование расходов
Единица измерения
Полевое обследование по маршрутам при обновлении карт масштабов:

3-санат – 1 га аумаққа арналған құдық саны (шығуы) 9-дан 14-ке дейін; салынған құрылыс тығыздығы 20%-дан 40%-ға дейін; көлік және жаяу жүргінші қозғалысы орташа;
4-санат – 1 га аумаққа арналған құдық саны (шығуы) 4-тен 8-ге дейін.
салынған құрылыс тығыздығы 10%-дан 20%-ға дейін; көлік және жаяу жүргінші қозғалысы қарқынды;
5-санат – 1 га аумаққа арналған құдық саны (шығуы) 3-ке дейін; салынған құрылыс тығыздығы 10%. байлау жұмыс өндірісін едәуір қиындататын кедергілері бар, өнеркәсіп кәсіпорындары, құрылыс алаңдары аумағы;

3 категория – количество колодцев (выходов) на 1 га территории от 9 до 14; плотность застройки – от 20 до 40%; движение транспорта и пешеходов среднее;
4 категория – количество колодцев (выходов) на 1 га территории от 4 до 8; плотность застройки – от 10 до 20%; интенсивное движение транспорта и пешеходов;
5 категория – количество колодцев (выходов) на 1 га территории до 3; плотность застройки – до 10%; территория строительных площадок, промышленных предприятий с наличием препятствий, значительно затрудняющих производство привязочных работ;

434,39
3
26 – 35
-
313,49
Кестеге ескерту:
1) орманмен территорияның 50% асасын жабуы жағдайында өнімділік нормаларын – 0,847 коэффициентіне көбейтеді;
2) әртүрлі телімдерді аэротүсірудің маршруттарының бірлеспеуі жағдайында, аэротүсірулік телімдерді түйісімдерінде стереожұптарды өңдеу үшін өнімділік нормаларын – 0,5 коэффициентіне көбейтеді;
3) жобаны, аэрофототүсіруді орындаудың әртүрлі датасы салынан өзгертілген контурлары бар, маршруттарға құрау жағдайында, маршруттар арасында ортақ нүктелерді қайта жару нормалары қолданылады, 143-кесте.
143-кесте
Өндіру нормалары
Процесс атауы
Өлшем бірлігі
Айлық өнімділік нормасы
1
Аэрофототүсіруді орындаудың әртүрлі датасы әсерінен өзгертілген контурлары бар маршруттар арасындағы нүктелерді таңдау
нүкте
710,13
Кестеге ескерту:
1) орманмен территорияның 50% асасын жабуы жағдайында өнімділік нормаларын – 0,847 коэффициентіне көбейтеді;
2) 40% аса көлденең жабыны бар аэрофототүсірулерді пайдалалық отырып жобаны құрау жағдайында, және де контурсыз аудандарды өңдеу кезінде өнімділік нормаларын 0,769 коэффициентіне көбейтеді.
144-кесте
Бір бригада-айға шығыстар нормалары
Шығыстар атауы
Өлшем бірлігі

434,39
3
26 – 35
-
313,49
Примечание к таблице:
1) при покрытии лесом свыше 50% территории нормы выработки умножают на коэффициент – 0,847;
2) при не совмещении маршрутов аэросъемки разных участков, нормы выработки для обработки стереопар на стыках аэросъемочных участков умножают на коэффициент – 0,5;
3) при составлении проекта на маршруты с измененными контурами вследствие разной даты выполнения аэрофотосъемки применяются нормы на перекол точек, общих между маршрутами, в таблице 143.
Таблица 143
Нормы выработки
Наименование процесса
Единица измерения
Количество точек в месяц
1
Набор точек между маршрутами с измененными контурами вследствие разной даты выполнения аэрофотосъемки
точка
710,13
Примечание к таблице:
1) при покрытии лесом свыше 50% территории нормы выработки умножают на коэффициент – 0,847;
2) при составлении проекта с использованием аэрофотоснимков с поперечным перекрытием свыше 40%, а также при обработке бесконтурных районов нормы выработки умножают на коэффициент 0,769.
Таблица 144
Нормы расходов на один бригадо-месяц
Наименование расходов
Единица измерения

12,253
4
Тозу
мың теңге
0,660
74. Масштабы 1:2000 және 1:25000 жергілікті жердің стереоскопиялық моделін тізу (деңгейі L1)
153-кесте
Өндіру нормалары
Процесс атауы
Өлшем бірлігі
бір айдағы шар.шақ. саны
Жергілікті жердің стереоскопиялық моделін тізу (деңгейі L1) масштабы:
1
1:2000
1 шар. шақ.
2 438
2
1:25000
1 шар. шақ.
38 888
154-кесте
Бір бригада-айға шығыстар нормалары
Шығыстар атауы
Өлшем бірлігі
Жергілікті жердің стереоскопиялық моделін тізу
1
Еңбек шығындары:
бірінші санатты аэрофотогеодезист
адам-ай

12,253
4
Износ
тыс. тенге
0,660
74. Построение стереоскопической модели местности (уровень L1) масштабов 1:2000 и 1:25000
Таблица 153
Нормы выработки
Наименование процесса
Единица измерения
количество кв. км в месяц
Построение стереоскопической модели местности (уровень L1) масштабов:
1
1:2000
кв. км
2 438
2
1:25000
кв. км
38 888
Таблица 154
Нормы расходов на один бригадо-месяц
Наименование расходов
Единица измерения
Построение стереоскопической модели местности
1
Затраты труда:
аэрофотогеодезист первой категории
чел.-мес.

0,12
аэрофотогеодезист
адам-ай
1
2
Амортизация
мың теңге
12,253
3
Тозу
мың теңге
0,660
75. Масштабы 1:2000 және 1:25000 рельефтің цифрлық моделін (РЦМ) тізу
155-кесте
Өндіру нормалары
Процесс атауы
Өлшем бірлігі
бір айдағы шар.шақ. саны
РЦМ-ды тізу масштабы:
1
1:2000
1 шар. дм
581,25
2
1:25000
1 шар. дм
7 778
156-кесте
Бір бригада-айға шығыстар нормалары
Шығыстар атауы
Өлшем бірлігі
РЦМ-ды тізу масштабы:
1:2000 және 1:25000
1
Еңбек шығындары:
бірінші санатты аэрофотогеодезист
адам-ай
0,12
аэрофотогеодезист
адам-ай
1
2
Материалдар
мың теңге
-
3
амортизация
мың теңге
12,253
4
Тозу
мың теңге
0,660
76. Масштабы 1:2000 және 1:25000 бейнелеуді ортофототрансформациялау үшін рельефтің цифрлық моделін (РЦМ) біріншілік редакциялау
157-кесте
Өндіру нормалары
Процесс атауы
бір айдағы шар.дм саны
1-сан.
2-сан.
3-сан.
4-сан.
5-сан.
6-сан.
7-сан.
8-сан.
9-сан.
10-сан.
РЦМ масштабтарды біріншілік редактілеу:
1

0,12
аэрофотогеодезист
чел.-мес.
1
2
Амортизация
тыс. тенге
12,253
3
Износ
тыс. тенге
0,660
75. Построение цифровой модели рельефа (ЦМР) масштабов 1:2000 и 1:25000
Таблица 155
Нормы выработки
Наименование процесса
Единица измерения
количество кв. км в месяц
Построение ЦМР масштабов:
1
1:2000
кв. дм
581,25
2
1:25000
кв. дм
7 778
Таблица 156
Нормы расходов на один бригадо-месяц
Наименование расходов
Единица измерения
Построение ЦМР масштабов: 1:2000 и 1:25000
1
Затраты труда:
аэрофотогеодезист первой категории
чел.-мес.
0,12
аэрофотогеодезист
чел.-мес.
1
2
Материалы
тыс. тенге
-
3
Амортизация
тыс. тенге
12,253
4
Износ
тыс. тенге
0,660
76. Первичное редактирование цифровой модели рельефа (ЦМР) для ортофототрансформирования изображения масштабов 1:2000 и 1:25000
Таблица 157
Нормы выработки
Наименование процесса
количество кв. дм в месяц
1 кат.
2 кат.
3 кат.
4 кат.
5 кат.
6 кат.
7 кат.
8 кат.
9 кат.
10 кат.
Первичное редактирование ЦМР масштабов:
1

2,02
Кестеге ескерту:
1) жұмыстардың қиындық санатының сипаттамасы
1-санат – контурларының болымсыз өзгерулері бар (таулы аудандар, шөл аймақтар) аз игерілген аудандар;
2-санат – әлсіз дамыған ауыл шаруашылық аудандары; мұнай газ өндіруші кәсіпшілік аудандары; жолдар мен коммуникациялардың сирек желісі; рельефтің өзгеруі жоқ;
3-санат – жолдардың дамыған торабы, ірі елді мекендері және бөлектеген кәсіпшілік кәсіпорындары бар ауыл шаруашылық аудандары;
4-санат – құрылыс және жерлерді пландау нәтижесіндегі контурлары мен рельефінің айтарлықтай өзгерістері бар аудандар; қалалар, ірі қалалардың қала маңы зоналары; өнеркәсіптік аудандар мен орталықтар.
2) өнімділік нормалары, жаңарту объектісінің масштабты қатарына кіретін, парақтардың барлық көлеміне қолданбалы есептелген; карталардың екі-төрт стандартты масштабынан тұратын, масштабты қатарды бір уақыттық жаңарту кезінде, жұмыс көлемі үшін, масштабтың қатарындағы, мейлінше ірі картаның номенклатуралық парақтарының саны қабылданады.
186-кесте
Бір бригада-айға шығыстар нормалары
Шығыстар атауы
Өлшем бірлігі
Топографиялық карталарды жаңарту кезіндегі дайындалулық жұмыстар
1
Еңбек шығындары:
жоғары санатты аэрофотогеодезист
адам-ай

2,02
Примечание к таблице: характеристика категорий трудности работ
1 категория – малоосвоенные районы с незначительным изменением контуров (горные районы, зоны пустынь);
2 категория – слаборазвитые сельскохозяйственные районы; районы нефтегазодобывающей промышленности; редкая сеть дорог и коммуникаций. Изменения рельефа отсутствуют;
3 категория – сельскохозяйственные районы с развитой сетью дорог, крупными населенными пунктами и отдельными промышленными предприятиями;
4 категория – районы со значительными изменениями контуров и рельефа в результате строительства и планировки земель; города, пригородные зоны крупных городов; промышленные районы и центры;
2) нормы выработки рассчитаны применительно ко всему объему листов, входящих в масштабный ряд объекта обновления; при одновременном обновлении масштабного ряда, состоящего из двух-четырех стандартных масштабов карт, за объем работ принимается количество номенклатурных листов карты наиболее крупного в ряду масштаба.
Таблица 186
Нормы расходов на один бригадо-месяц
Наименование расходов
Единица измерения
Подготовительные работы при обновлении топографических карт
1
Затраты труда:
аэрофотогеодезист высшей категории
чел.-мес.

1:25000
26,47
23,17
21,07
20,16
18,54
14,83
12,79
9,76
8,43
6,62
Кестеге ескерту:
жұмыстардың қиындық санатының сипаттамасы
1-санат – жоспардың 1 шар. дм- 20 аса емес ахуал объектілерінің саны бар далалардың, сазды шөлдердің, бекемделмеген құмдардың аудандары; жоспардың 1 шар. дм- 20 аса емес ахуалдың объектілерінің саны бар жазық орманды аудандар;
2-санат – далалық, орманды далалық жергілікті жер және жолдар мен соқпақтардың сирек торабы бар шөл аудандары; ахуалдың объектілерінің саны жоспардың 1 шар. дм- 30 дейін; жолдары, соқпақтары, орман соқпағы бар жазық, ормандалған жергілікті жер; ахуалдың объектілерінің саны жоспардың 1 шар. дм- 30 дейін; күрделі рельефі бар таулық аудандар; ахуалдың объектілерінің саны жоспардың 1 шар. дм- 20 дейін;

1:25000
26,47
23,17
21,07
20,16
18,54
14,83
12,79
9,76
8,43
6,62
Примечание к таблице: характеристика категорий трудности работ
1 категория – районы степей, глинистых пустынь, незакрепленных песков с количеством объектов ситуации не более 20 на 1 кв. дм плана; районы равнинные лесные с количеством объектов ситуации до 20 на 1 кв. дм плана;
2 категория – местность степная, лесостепная и районы пустынь с редкой сетью дорог и троп; количество объектов ситуации до 30 на 1 кв. дм плана; местность равнинная, залесенная, с дорогами, тропами, просеками; количество объектов ситуации до 30 на 1 кв. дм плана; районы горные со сложным рельефом; количество объектов ситуации до 20 на 1 кв. дм плана;

3-санат – жолдардың, электр берілімдердің, байланыс линияларының, бөлектеген тұрғызылмалардың бар болуымен жазық, ормандалған, орманды далалық жергілікті жер; ахуалдың объектілерінің саны жоспардың 1 шар. дм- 40 дейін; таулық аудандар немесе күрделі рельефі бар аудандар; ахуалдың объектілерінің саны жоспардың 1 шар. дм- 30 дейін;
4-санат – өзендері, жолдары, орман соқпақтары, бөлектеген тұрғызылмалары және басқа объектілері бар жазық аудандар; ахуалдың объектілерінің саны жоспардың 1 шар. дм- 50 дейін; таулық аудандар және күрделі рельефі бар аудандар; ахуалдың объектілерінің саны жоспардың 1 шар. дм- 40 дейін;
5 санат- үйінділері және ойылымдары, байланыс линиялары және электр берілімдері, қазындылары, жыралары бар темір және шоссейлік жолдары бар жазық аудандар; ахуалдың объектілерінің саны жоспардың 1 шар. дм- 65 дейін; таулық аудандар немесе күрделі рельефі бар аудандар; ахуалдың объектілерінің саны жоспардың 1 шар. дм- 50 дейін; тарамдары, айрықтары, ескі арналары бар өзендердің жайылмалары. ахуалдың объектілерінің саны жоспардың 1 шар. дм- 50 дейін;

3 категория – местность равнинная, залесенная, лесостепная с наличием дорог, линий электропередач, связи, отдельных построек; количество объектов ситуации до 40 на 1 кв. дм плана; районы горные или районы со сложным рельефом; количество объектов ситуации до 30 на 1 кв. дм плана;
4 категория – районы равнинные с реками, дорогами, просеками, отдельными постройками и другими объектами; количество объектов ситуации до 50 на 1 кв. дм плана; горные районы и районы со сложным рельефом; количество объектов ситуации до 40 на 1 кв. дм плана;
5 категория – районы равнинные с железными и шоссейными дорогами с насыпями и выемками, линиями связи и электропередач, промоинами, канавами; количество объектов ситуации до 65 на 1 кв. дм плана; районы горные или районы со сложным рельефом; количество объектов ситуации до 50 на 1 кв. дм плана; поймы рек с протоками, рукавами, старицами; количество объектов ситуации до 50 на 1 кв. дм плана;

6-санат – ахуалдың объектілерінің саны жоспардың 1 шар. дм- 75 дейін саны бар жазық аудандар; дамыған өзен торабы бар аудандар; ахуалдың объектілерінің саны жоспардың 1 шар. дм- 60 дейін; таулық аудандар және күрделі рельефі бар аудандар; ахуалдың объектілерінің саны жоспардың 1 шар. дм- 60 дейін;
7-санат – жолдары, соқпақтары, орман соқпақтары бар жазық аудандар; ахуалдың объектілерінің саны жоспардың 1 шар. дм- 90 дейін; тасты шөгінділердің, жарлардың үлкен саны бар таулық аудандар немесе күрделі рельефі бар аудандар; ахуалдың объектілерінің саны жоспардың 1 шар. дм- 70 дейін; гидрографиялық желісі бар дамыған аудандар; ахуалдың объектілерінің саны жоспардың 1 шар. дм- 70 дейін; қарапайым конфигурациялы елді мекендері бар аудандар; ахуалдың объектілерінің саны жоспардың 1 шар. дм- 70 дейін;

6 категория – районы равнинные с количеством объектов ситуации до 75 на 1 кв. дм плана; районы с развитой речной сетью; количество объектов ситуации до 60 на 1 кв. дм плана; районы горные и районы со сложным рельефом; количество объектов ситуации до 60 на 1 кв. дм плана;
7 категория – районы равнинные с дорогами, тропами, просеками. Количество объектов ситуации до 90 на 1 кв. дм плана; районы горные с большим количеством каменных осыпей, обрывов или районы со сложным рельефом; количество объектов ситуации до 70 на 1 кв. дм плана; районы с развитой гидрографической сетью; количество объектов ситуации до 70 на 1 кв. дм плана; районы с населенными пунктами простой конфигурации; количество объектов ситуации до 70 на 1 кв. дм плана;

8-санат – темір, шоссейлік және грунттық жолдардың қалың торабы, байланыс линиялары және электр берілімдері, бөлектеген тұрғызылмалары бар аудандар; ахуалдың объектілерінің саны жоспардың 1 шар. дм- 100 дейін; таулық аудандар немесе күрделі рельефі бар аудандар; ахуалдың объектілерінің саны жоспардың 1 шар. дм- 90 дейін; тарамдары, айрықтары, ескі арналары бар өзендердің жайылмалары; ахуалдың объектілерінің саны жоспардың 1 шар. дм- 80 дейін; қарапайым конфигурациялы елді мекендері бар аудандар; ахуалдың объектілерінің саны жоспардың 1 шар. дм- 80 дейін;

8 категория – районы с густой сетью железных, шоссейных и грунтовых дорог, линиями связи и электропередач, отдельными строениями; количество объектов ситуации до 100 на 1 кв. дм плана; районы горные или районы со сложным рельефом; количество объектов ситуации до 90 на 1 кв. дм плана; поймы рек с протоками, рукавами, старицами; количество объектов ситуации до 80 на 1 кв. дм плана; районы с населенными пунктами простой конфигурации; количество объектов ситуации до 80 на 1 кв. дм плана;

9-санат – күрделі емес жазық рельефі бар аудандар; ахуалдың объектілерінің саны жоспардың 1 шар. дм- 110 дейін; ирригациялық желісі бар суарылмалы техникалық дақылдар аудандары; ахуалдың объектілерінің саны жоспардың 1 шар. дм-на 110 дейін; жазық рельефі бар кәсіпшілікті аудандар; ахуалдың объектілерінің саны жоспардың 1 шар. дм- 110 дейін; көлдердің, айрықтары, ескі арналары бар ірі өзендердің жайылмалары; ахуалдың объектілерінің саны жоспардың 1 шар. дм- 90 дейін; таулық аудандар немесе күрделі рельефі бар аудандар; ахуалдың объектілерінің саны жоспардың 1 шар. дм- 90 дейін; қарапайым конфигурациялы ірі немесе аралас құрылыстанулы елді мекендері бар аудандар; ахуалдың объектілерінің саны жоспардың 1 шар. дм- 90 дейін;

9 категория – районы с несложным равнинным рельефом; количество объектов ситуации до 110 на 1 кв. дм плана; районы поливных технических культур с ирригационной сетью; количество объектов ситуации до 110 на 1 кв. дм плана; промышленные районы с равнинным рельефом; количество объектов ситуации до 110 на 1 кв. дм плана; поймы крупных рек с большим количеством озер, рукавов, стариц; количество объектов ситуации до 90 на 1 кв. дм плана; районы горные или районы со сложным рельефом; количество объектов ситуации до 90 на 1 кв. дм плана; районы с населенными пунктами крупной или смешанной застройки простой конфигурации; количество объектов ситуации до 90 на 1 кв. дм плана;

10-санат – ахуалдың объектілерінің саны жоспардың 1 шар. дм- 110 аса саны бар жергілікті жер; күрделі немесе таулық рельефі бар жергілікті жер; ахуалдың объектілерінің саны жоспардың 1 шар. дм – 90 аса; ірі кәсіпшіліктік орталықтарға жапсарласушы аумақтар; ахуалдың объектілерінің саны жоспардың 1 шар. дм – 100 аса; күрделі конфигурациялау ұсақ құрылыстануы бар елді мекендері бар аудандар; ахуалдың объектілерінің саны жоспардың 1 шар. дм – 100 аса.
194-кесте
Бір бригада-айға шығыстар нормалары
Шығыстар атауы
Өлшем бірлігі

10 категория – местность с количеством объектов ситуации более 110 на 1 кв. дм плана; местность со сложным или горным рельефом; количество объектов ситуации более 90 на 1 кв. дм плана; территории, прилегающие к крупным промышленным центрам; количество объектов ситуации более 100 на 1 кв. дм плана; районы с населенными пунктами с мелкой застройкой сложной конфигурации; количество объектов ситуации более 100 на 1 кв. дм плана.
Таблица 194
Нормы расходов на один бригадо-месяц
Наименование расходов
Единица измерения

125. Топографиялық және тақырыптық карталарына латын графикасында географиялық атауларды кіргізу
255-кесте
Өндіру нормалары
Процесс атауы
айына шар. дм саны
1-сан.
2-сан.
3-сан.
4-сан.
5-сан.
1
Картаға географиялық атауларды кіргізу
150,67
75,34
50,22
37,68
30,14
Кестеге ескерту:
Жұмыстың күрделілігі санатының сипаттамасы
қиындық санаты
1-сан.
2-сан.
3-сан.
4-сан.
5-сан.
бір шаршы дм карта атауларының саны
25 дейін
25-50
50-75
75-100
100 астам
256-кесте
Бір бригада-айға шығыстар нормалары
Шығыстар атаулары
Өлшем бірлігі
Картаға географиялық атауларды кіргізу
1
Еңбек шығындары
картограф
адам.-ай.

125. Набор географических названий в латинской графике на топографических и тематических картах
Таблица 255
Нормы выработки
Наименование процесса
количество кв. дм в месяц
1 кат.
2 кат
3 кат
4 кат
5 кат
1
Набор географических названий на карте
150,67
75,34
50,22
37,68
30,14
Примечание к таблице:
характеристика категории трудности работ
категория трудности
1 кат.
2 кат.
3 кат.
4 кат.
5 кат.
количество названий на один кв. дм карты
до 25
25-50
50-75
75-100
более 100
Таблица 256
Нормы расходов на один бригадо-месяц
Наименование расходов
Единица измерения
Набор географических названий на карте
1
Затраты труда:
картограф
чел.-мес.

4 264
2 434
1 992
1 747
1 142
Кестеге ескерту:
1) жұмыстың күрделілігі санатының сипаттамасы
1-санат – жер асты төсемдерінің саны – 1; 10 дм төсемелеріне арналған құдықтардың саны 1-ден 6-ға дейін;
2-санат – жер асты төсемдерінің саны – 2; 10 дм төсемелеріне арналған құдықтардың саны 6-дан 11-ге дейін;
3-санат – жер асты төсемдерінің саны – 3; 10 дм төсемелеріне арналған құдықтардың саны 11-ден 16-ға дейін;

4264
2434
1992
1747
1142
Примечание к таблице:
1) характеристика категорий трудности работ
1 категория – количество подземных прокладок – 1, количество колодцев от 1 до 6 на 10 дм прокладок в плане;
2 категория – количество подземных прокладок – 2, количество колодцев от 6 до 11 на 10 дм прокладок в плане;
3 категория – количество подземных прокладок – 3, количество колодцев от 11 до 16 на 10 дм прокладок в плане;

4-санат – жер асты төсемдерінің саны – 4; 10 дм төсемелеріне арналған құдықтардың саны 16-дан 21-ге дейін;
5-санат – жер асты төсемдерінің саны – 5; 10 дм төсемелерге арналған құдықтардың саны 20-дан астам;
2) қиындық санаты бір, ең қиын көрсеткіш бойынша белгіленеді. Бір қиындық санатының екі көрсеткіші болған жағдайда, өндіру нормалары-0,91 коэффициентіне;
3) бір құдықтағы төрт енді көшірген кезде өнімділік нормаларын 0,94 коэффициентіне көбейтеді;
4) бөлектеген коммуникацияларды таңдаулық түсіру кезінде өнімділік нормаларын 0,77 коэффициентіне көбейтеді.
280-кесте
Бір бригада-айға шығыстар нормалары
Шығыстардың атауы
Өлшем бірлігі
Жер астылық коммуникациялардың жоспарларын құрау
1
Еңбек шығындары:
геодезист
адам-ай

4 категория – количество подземных прокладок – 4, количество колодцев от 16 до 21 на 10 дм прокладок в плане;
5 категория – количество подземных прокладок – 5, количество колодцев свыше 20 на 10 дм прокладок в плане;
2) категория трудности устанавливается по одному, наиболее трудному показателю; при наличии двух показателей одной категории трудности, нормы выработки умножают на коэффициент 0,91;
3) при копировании четырех отметок у одного колодца нормы выработки умножают на коэффициент 0,94;
4) при выборочном нанесении отдельных коммуникаций нормы выработки умножают на коэффициент 0,77.
Таблица 280
Нормы расходов на один бригадо-месяц
Наименование расходов
Единица измерения
Составление планов подземных коммуникаций
1
Затраты труда:
геодезист
чел.-мес.

1 307
Кестеге ескерту:
1) Жұмыс күрделілігі санатының сипаттамасы 279-кестенің ескертуінде келтірілген;
2) Бір құдықта (нүктеде) төрт ен болуында өнімділік нормаларын 0,77 коэффициентіне көбейтеді.
282-кесте
Бір бригада-айға жоспарға құдықтарды (нүктелерді) түсіру негізгі шығыстарының сметалық нормалары
Шығыстардың атауы
Өлшем бірлігі
Жоспарға құдықтардың нүктелерін түсіру. Ендерді жазып шығару.
1
Еңбек шығындары:
геодезист
адам-ай

1307
Примечание к таблице:
1) характеристика категорий трудности работ приведена в примечании к таблице 279;
2) при четырех отметках у одного колодца (точки) нормы выработки умножают на коэффициент 0,77.
Таблица 282
Нормы расходов нанесения колодцев (точек) на план и выписки отметок на один бригадо-месяц
Наименование расходов
Единица измерения
Нанесение колодцев точек на план. Выписка отметок.
1
Затраты труда:
геодезист
чел.-мес.

0,745
Кестеге ескерту: жоба-сметалық жұмыстарға өнімділік нормалары жоба-сметалық құжаттар жасау бойынша орта шығын деңгейіне бекітілді. Жасалу күрделілігіне байланысты техникалық жобалар арнайы бекітілген топтарға бөлінеді, коэффициенттері 314, 315-кестелерде қарастырылған.
314-кесте
Топографиялық-геодезиялық және картографиялық жұмыстарды техникалық жобалаудың күрделілік коэффициенттері
Топ
Коэффициент
Жоба-сметалық құжаттама типі
1
1,7
-
1:25000 масштабта 20 мың шар.шақ. ауданды түсіру кезіндегі геодезиялық жұмыстар кешені
-
1:25000 масштабта 1 000 шар.шақ. ауданда су астын түсіру
-
Спутниктік геодезиялық желілерді құру және дамыту. Объектідегі жұмыс көлемі: ФАГЖ – 20 пункт; БГТ – 80 пункт
-
Геодинамикалық және техногендік полигондарда бақылаулар. Жұмыс көлемі – спутниктік әдіспен анықталатын (БГТ дәлдігімен) 20 пункт және полигон пункттері арасындағы 1-сыныпты нивелирлеу
-
Ұзындығы 10 000 км трассаларда сызықтық типті құрылыстарды жобалау үшін геодезиялық және топографиялық жұмыстар кешені
-
1:2000 масштабта 100 шар.шақ. астам ауданда цифрлық әдістермен қала жоспарларын жасау жұмыстары кешені
2
1,4
-
1:2000 және 1:5000 масштабтарда 100 шар.шақ. астам ауданда геодезиялық жұмыстар кешені
-
2 000 шар.шақ. ауданға 1:10000 масштабында түсіру бойынша геодезиялық жұмыстар кешені
-
2 000 шар.шақ. ауданда 1:10000 масштабта түіру бойынша топографиялық-геодезиялық жұмыстар кешені
-
3-сыныпты нивелирлеу, жұмыс көлемі 2 000 км
-
жеткіліксіз қоныстанған елді мекенді аудандарда 1:25000 – 1:100000 масштабтық қатар карталарын жаңарту, жұмыс көлемі 50 мың шар.шақ.
3
1,2
-
Су астындағы геодезиялық және түсіру жұмыстар кешені, жұмыс көлемі 1 000 шар.шақ.
-
Мелиорациялау мақсатында 200 шар.шақ. ауданда 1:2000 және 1:5000 масштабта түсіру бойынша геодезиялық жұмыстар кешені
-
1:10000 масштабта су қоймаларын түсіру, су аумағының ауданы 200 шар.шақ. жуық, құрлық ауданы 200 шар.шақ.
-
Геодезиялық және нивелирлік желілер пункттерін зерттеу және қалпына келтіру, жұмыс көлемі – 1 000 км
-
1, 2-сыныпты нивелирлеу, жұмыс көлемі 1 000 км
4
1,0
-
35 мың шар.шақ. аудандағы 1:25000 – 1:200000 масштабтық қатар карталарын жаңарту
-
Қалалардың 1:10000, 1:25000 масшабтық цифрлық топографиялық жоспарларды жаңарту, жұмыс мазмұны – 1 қала
-
СФС – та 1:25000 – 1:200000 масштабтық қатардың ЦТК жаңарту. Жұмыс мазмұны – 85 НП.
-
Ауылдық жерде 25 шар.шақ. ауданда 1:2000 және 1:5000 масштабтарда геодезиялық жұмыстар кешені
-
Қалада инженерлік жер асты коммуникацияларын (ИЖК) түсіре отырып1:500 және 1:1000 масштабтарда түсірулер жүргізу, жұмыс көлемі – 10 шар.шақ.
-

0,745
Примечание к таблице: нормы выработки на проектно-сметные работы установлены на средний уровень затрат по разработке проектно-сметной документации (ПСД) и в зависимости от сложности ПСД подразделены на группы, для которых установлены коэффициенты в таблицах 314, 315.
Таблица 314
Коэффициенты сложности технического проектирования геодезических и картографических работ
Группа
Коэффициент
Вид проектно-сметной документации
1
1,7
-
Комплекс геодезических работ при съемке в масштабе 1:25000 на площади 20 тыс. кв. км
-
Съемка шельфа в масштабе 1:25000 на площади 1000 кв. км
-
Создание и развитие спутниковых геодезических сетей. Объем работ на объекте: ФАГС – 20 пунктов; ВГС – 80 пунктов
-
Наблюдения на геодинамических и техногенных полигонах. Объем работ – 20 пунктов, определяемых спутниковыми методами (с точностью ВГС), и нивелирование 1 класса между пунктами полигона
-
Комплекс геодезических и топографических работ для проектирования сооружений линейного типа на трассах протяженностью 10 000 км
-
Комплекс работ по созданию планов городов в масштабе 1:2000 цифровыми методами на площади более 100 кв. км
2
1,4
-
Комплекс геодезических работ в масштабах 1:2000 и 1:5000 на площади 100 кв. км
-
Комплекс геодезических работ по съемке в масштабе 1:10000 на площади 2 000 кв. км
-
Уравнивание нивелирных сетей 1, 2, 3 и 4 классов, объем работ 1 000 пунктов
-
Нивелирование 3 кл., объем работ 2 000 км
-
Обновление карт масштабного ряда 1:25000 – 1:100000 в обжитых районах, объем работ 50 тыс. кв. км.
3
1,2
-
Комплекс геодезических и съемочных работ на шельфе, объем работ 1 000 кв. км.
-
Комплекс геодезических работ по съемке в масштабах 1:2000 и 1:5000 для целей мелиорации на площади 200 кв. км
-
Съемка водохранилищ в масштабе 1:10000, площадь зеркала воды до 200 кв. км, площадь суши 200 кв. км
-
Обследование и восстановление пунктов геодезической и нивелирной сетей, объем работ – 1 000 пунктов.
-
Нивелирование 1, 2 классов, объем работ 1 000 км
4
1,0
-
Обновление карт масштабного ряда 1:25000 – 1:200000 на площади 35 тыс. кв. км
-
Обновление цифровых топографических планов городов в масштабах 1:10000, 1:25000, объем работ – 1 город
-
Обновление ЦТК масштабного ряда 1:25000 – 1:200000 на ЦФС. Объем работ – 85 НЛ.
-
Комплекс геодезических работ в масштабах 1:2000 и 1:5000 в сельской местности на площади 25 кв. км
-
Съемка в масштабах 1:500 и 1:1000 со съемкой инженерных под-земных коммуникаций (ИПК) в городах, объем работ – 10 кв. км.
-

686,26
2
2 см-нен 5 см-ге дейін
кітап
373,75
3
Кітаптарды күрделі түптеу, қалыңдығы:
2 см-ге дейін
кітап
427,57
4
2 см-ден 5 см-ге дейін
кітап
263,44
332-кесте
Бір бригада-айға шығыстар нормалары
Шығыстардың атауы
Өлшем бірлігі
Кітаптарды түптеу
1
геодезист
адам-ай
0,12
үшінші разрядты түптеуші
адам-ай
1
2
1 кітапқа материалдар
мың теңге
0,680
3
Амортизация
мың теңге
0,233
4
Тозу
мың теңге
0,020
Бюджет қаражаты есебінен
орындалатын аэротүсірілім,
геодезиялық және
картографиялық
жұмыстардыңқұнын айқындау
әдістемесіне
2-қосымша
1-кесте
Нысанның орналасуы бойынша кодтау
Объектінің орналасқан аумағы
Коды
Қазақстан Республикасы
K
Астана қаласы
Z
Алматы қаласы
A
Шымкент қаласы
V
Абай облысы
Q
Ақмола облысы
C
Актөбе облысы
D
Алматы облысы
B
Атырау облысы
E
Батыс Қазақстан облысы
L
Жамбыл облысы
H
Жетісу облысы
Y
Қарағанды облысы
M
Қостанай облысы
P
Қызылорда облысы
N
Маңғыстау облысы
R
Павлодар облысы
S
Солтүстік Қазақсан облысы
T
Түркістан облысы
X
Ұлытау облысы
U
Шығыс Қазақстан облысы
F
Дүниежүзінің карталары
W
2-кесте
Объектінің негізгі жұмыс түрлері бойынша кодтау
Негізгі жұмыс түрлері
Коды
Мемлекеттік есептеу жүйелерінің, топографиялық карталар мен жоспарлардың картографиялық проекцияларының параметрлерін айқындау
01
Мемлекеттік геодезиялық желілерді құру, жаңғырту, дамыту, сақталуын қамтамасыз ету және жұмыс істейтін жағдайында ұстау
02
Геодезиялық пункттердің координаттар каталогтарын және нивелирлік каталогтарды құру, жүргізу және есепке алу
03
Топографиялық карталар мен жоспарларды жасау, жаңарту және басып шығару
04
Теңіздер, көлдер, өзендер, су қоймалары қайраңын картографиялау және топографиялық, навигациялық теңіз карталарын, теңіздердің, кеме жүзетін өзендер мен су айдындарының құралдарын, лоцияларын жасау
05
Геодезиялық, картографиялық, топографиялық и гидрографиялық жұмыстарды жүргізу
06
Ұлттық кеңістіктік деректер қорының құрамына жатқызылған материалдар мен деректердің есебі, жиналуы, сақтауы және сақталуын қамтамасыз ету
07
Салааралық мақсаттағы жалпыгеографиялық, саяси-әкімшілік, ғылыми-анықтамалық және басқа да тақырыптық карталарды, жоспарлар мен атластарды, карта-схемаларды, картографиялық оқу құралдарын жасау және басып шығару
08
Географиялық атауларды стандарттау, есепке алу және қолданылуын ретке келтіру, Қазақстан Респубикасы географиялық атауларының дерекқорын жасау және жүргізу
09
Ғылыми-зерттеу, тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды жүргізу және қазіргі заманғы технологияларды енгізу
10
Геодезиялық, картографиялық және гравиметриялық жұмыстарды метрологиялық қамтамасыз ету
11
Инженерлік-геодезиялық ізденістер бойынша жобалау-сметалық құжаттамасын, аэротүсірілім, геодезиялық және картографиялық жұмыстар бойынша техникалық жобаларын әзірлеу
12
Жерді қашықтықтан зондтау, желілік және алаңдық үлгідегі инженерлік құрылысжайларды, жерасты құрылысжайлары мен желілерін жобалау және ізденістер, салу және пайдалану кезіндегі геодезиялық, картографиялық және басқа да арнаулы жұмыстар, кадастрлар мен өзге де ізденістерді және арнаулы жұмыстарды жүргізу
13
Жерді, оның ішінде шет мемлекеттер мен дүниежүзілік мұхиттың аумағын қашықтықтан зондтау және геодинамикалық зерттеу
14
Географиялық ақпараттық жүйелер мен ресурстар, геопорталдар, геосервистер жасау, дамыту және қолдап отыру
15
Ұлттық кеңістіктік деректер инфрақұрылымын құру және дамыту
16
Жергілікті координаттық есептеу жүйелерін жасау және жаңартып отыру
17
Мемлекеттік, халықаралық, жергілікті координаттық есептеу жүйелері арасындағы трансформация және түрлендіру параметрлерін анықтау, нақтылау
18
Геодезиялық пункттерді есепке алу, тұрақты жұмыс істейтін референциялы станциялар желісінің тұтастығын бақылау
19
Қазақстан Республикасы әкімшілік-аумақтық бірліктер шекараларының дерекқорын жүргізу
20
Бюджет қаражаты есебінен
орындалатын аэротүсірілім,
геодезиялық және
картографиялық жұмыстардың
құнын айқындау әдістемесіне
3-қосымша
Трапеция алаңдары
Картаның (планның) масштабы
Ауданы, шаршы км
Парақ ауданы, шаршы дм
Ескертпе

686,26
2
от 2 см до 5 см
книга
373,75
3
Сложный переплет книг толщиной:
до 2 см
книга
427,57
4
от 2 см до 5 см
книга
263,44
Таблица 332
Нормы расходов на один бригадо-месяц
Наименование расходов
Единица измерения
Переплет книг
1
геодезист
чел.-мес.
0,12
переплетчик третьего разряда
чел.-мес.
1
2
Материалы на 1 книгу
тыс. тенге
0,680
3
Амортизация
тыс. тенге
0,233
4
Износ
тыс. тенге
0,020
Приложение 2
к Методике определения
стоимости аэросъемочных,
геодезических
и картографических работ,
выполняемых за счет
бюджетных средств
Таблица 1
Кодирование по расположению объекта
Территория расположения объекта
Код
Республика Казахстан
K
город Астана
Z
город Алматы
A
город Шымкент
V
Область Абай
Q
Акмолинская область
C
Актюбинская область
D
Алматинская область
B
Атырауская область
E
Западно-Казахстанская область
L
Жамбылская область
H
Область Жетісу
Y
Карагандинская область
M
Костанайская область
P
Кызылординская область
N
Мангыстауская область
R
Павлодарская область
S
Северо-Казахстанская область
T
Туркестанская область
X
Область Ұлытау
U
Восточно-Казахстанская область
F
Карты мира
W
Таблица 2
Кодирование по основному виду работ на объекте
Основные виды работ
Код
Определение параметров государственных систем отсчета, картографических проекций топографических карт и планов
01
Создание, развитие, обеспечение сохранности и поддержание в рабочем состоянии государственных геодезических сетей
02
Создание, ведение и учет каталогов координат геодезических пунктов и нивелирных каталогов
03
Создание, обновление, издание топографических карт и планов
04
Картографирование шельфа морей, озер, рек, водохранилищ и создание топографических, морских навигационных карт, пособий, лоций морей, судоходных рек и водоемов
05
Проведение геодезических, картографических, топографических и гидрографических работ
06
Учет, сбор, хранение и обеспечение сохранности материалов и данных, отнесенных к составу Национального фонда пространственных данных
07
Составление и издание общегеографических, политико-административных, научно-справочных и других тематических карт, планов и атласов межотраслевого назначения, карт-схем, учебных картографических пособий
08
Стандартизация, учет и упорядочение употребления географических названий, создание и ведение базы данных географических названий Республики Казахстан
09
Проведение научно-исследовательских, опытно-конструкторских работ и внедрение современных технологий
10
Метрологическое обеспечение геодезических, картографических и гравиметрических работ
11
Разработка технико-экономического обоснования и (или) технических проектов по аэросъемочным, геодезическим и картографическим работам, проектно-сметной документации по инженерно-геодезическим изысканиям
12
Дистанционное зондирование Земли, геодезические, картографические и другие специальные работы при проектировании и изысканиях, строительстве и эксплуатации инженерных сооружений линейного и площадного типа, подземных сооружений и сетей, ведение кадастров и иных изысканий и специальных работ
13
Дистанционное зондирование и геодинамическое исследование Земли, в том числе территории иностранных государств и мирового океана
14
Создание, развитие и сопровождение географических информационных систем и ресурсов, геопорталов, геосервисов
15
Создание и развитие Национальной инфраструктуры пространственных данных
16
Создание и обновление местных координатных систем отсчета
17
Определение, уточнение параметров трансформации и преобразования между государственной, международными, местными координатными системами отсчета
18
Учет геодезических пунктов, контроль целостности сети постоянно действующих референцных станций
19
Ведение базы данных границ административно-территориальных единиц Республики Казахстан
20
Приложение 3
к Методике определения
стоимости аэросъемочных,
геодезических
и картографических работ,
выполняемых за счет
бюджетных средств
Площади трапеций
Масштаб карты (плана)
Площадь, кв. км
Площадь листа, кв. дм
Примечание

50о00' және 50о10'00"
1:100000
1324,59
13,25
параллелдер арасындағы трапеция
50о00' және 50о20'
1:200000
5280,04
13,20
параллелдер арасындағы трапеция
50о00' және 50о40'
1:500000
46855,32
18,74
параллелдер арасындағы трапеция
50о00' және 52о00'
1:1000000
191357,76
19,14
параллелдер арасындағы трапеция
48о00' және 52о00'
Бюджет қаражаты есебінен
орындалатын аэротүсірілім,
геодезиялық және
картографиялық жұмыстардың
құнын айқындау әдістемесіне
4-қосымша
Қазақстан Республикасының аумақтарындағы қолайлы далалық кезеңнің ұзақтығы
Облыс атауы
Далалық кезең
басы
соңы
айлық ұзақтығы
Абай облысы
1.V
1.​XI
6,0
таулы бөлігінде
15.V
15.X
5,0
биік таулы бөлігінде
15.​VI
15.​IX
3,0
Ақмола облысы
1.V
1.​XI
6,0
Ақтөбе облысы
1.V
1.​XI
6,0
Алматы облысы
15.​IV
1.​XI
6,5
таулы бөлігінде
20.​IV
20.X
6,0
биік таулы бөлігінде
15.​VI
1.X
3,5
Атырау облысы
20.​IV
5.​XI
6,5
Батыс Қазақстан облысы
1.V
1.​XI
6,0
Жамбыл облысы
10.​IV
10.​XI
7,0
Жетісу облысы
15.​IV
1.​XI
6,5
таулы бөлігінде
20.​IV
20.X
6,0
биік таулы бөлігінде
15.​VI
1.X
3,5
Қарағанды облысы
1.V
1.​XI
6,0
Қостанай облысы
5.V
20.X
5,5
Қызылорда облысы
15.​IV
15.​XI
7,0
Маңғысытау облысы
1.​IV
1.​XI
7,0
Павлодар облысы
1.V
1.​XI
6,0
Солтүстік Қазақстан облысы
5.V
20.X
5,5
Түркістан облысы
5.​IV
20.​XI
7,5
Ұлытау облысы
1.V
1.​XI
6,0
Шығыс Қазақстан облысы
1.V
1.​XI
6,0
таулы бөлігінде
15.V
15.X
5,0
биік таулы бөлігінде
15.​VI
15.​IX
3,0
Кестеге ескертпелер:
1) таулы бөлігіне теңіз деңгейінен 1500-ден 2000 м дейін биіктікте орналасқан аумақтар жатады;
2) биік таулы бөлігіне теңіз деңгейінен 2000 м-ден биік биіктікте орналасқан аумақтар жатады.
Бюджет қаражаты есебінен
орындалатын аэротүсірілім,
геодезиялық және
картографиялық жұмыстардың
құнын айқындау әдістемесіне
5-қосымша
Қазақстан Республикасының су айдындарындағы қолайлы жұмыс кезеңдердің ұзақтығы
су айдынының атауы
күнтүзбелік мерзімдер
басы
соңы
айлық ұзақтығы
Алакөл көлі
20.​IV
1.​XII
6,5
Арал теңізі
15.​IV
15.X
6
Астана су қоймасы
1.V
1.​XI
6
Бадам су қоймасы
5.​IV
20.​XI
7,5
Балқаш көлі
15.​IV
1.​XI
6,5
Билікөл көлі
10.​IV
10.​XI
7,0
Бірқазан көлі
15.V
15.​XI
7
Бітік су қоймасы
1.V
1.​XI
6
Бөген су қоймасы
5.​IV
20.​XI
7,5
Бұқтырма су қоймасы
15.V
15.X
5,0
Жайсан көлі
15.V
15.X
5,0
Жоғарғы Тобыл су қоймасы
5.V
20.X
5,5
Индер көлі
20.​IV
5.​XI
6,5
Каспий теңізі
15.​IV
15.X
6
Кеңгір су қоймасы
1.V
1.​XI
6
Қамыстыбас көлі
15.V
15.​XI
7
Қапшағай су қоймасы
15,IV
1.​XI
6,5
Қарасор көлі
1.V
1.​XI
6
Қойбағар көлі
5.​IV
20.X
5,5
Құсмұрын көлі
5.​IV
20.X
5,5
Маралды көлі
1.V
1.​XI
6,0
Марқакөл көлі
15.V
15.X
5,0
Сарыкөл көлі
5.​IV
20.X
5,5
Сасықкөл көлі
20.​IV
20.X
6
Сорбұлақ көлі
20.​IV
20.X
6
Тасөткел
10,IV
1.​XI
7,0
Теңіз көлі
1.V
20.X
5,5
Шалқар көлі
1.V
1.​XI
6
Бюджет қаражаты есебінен
орындалатын аэротүсірілім,
геодезиялық және
картографиялық жұмыстардың
құнын айқындау әдістемесіне
6-қосымша
1-кесте
Қазақстан Республикасының таулы және биік таулы аймақтарындағы жұмыс үшін жалақыға үстемелер
Таулы және биік таулы теңіз деңгейінен абсолютті биіктік
Жалақыға үстемелер, %

50о00' и 50о10'00"
1:100000
1324,59
13,25
трапеция между параллелями
50о00' и 50о20'
1:200000
5280,04
13,20
трапеция между параллелями
50о00' и 50о40'
1:500000
46855,32
18,74
трапеция между параллелями
50о00' и 52о00'
1:1000000
191357,76
19,14
трапеция между параллелями
48о00' и 52о00'
Приложение 4
к Методике определения
стоимости аэросъемочных,
геодезических
и картографических работ,
выполняемых за счет
бюджетных средств
Продолжительность благоприятного полевого периода в районах Республики Казахстан
Наименование области
Полевой период
начало
конец
продолжительность, в месяцах
Область Абай
1.V
1.XI
6,0
в горной части
15.V
15.X
5,0
в высокогорной части
15.VI
15.IX
3,0
Акмолинская область
1.V
1.XI
6,0
Актюбинская область
1.V
1.XI
6,0
Алматинская область
15.IV
1.XI
6,5
в горной части
20.IV
20.X
6,0
в высокогорной части
15.VI
1.X
3,5
Атырауская область
20.IV
5.XI
6,5
Западно-Казахстанская область
1.V
1.XI
6,0
Жамбылская область
10.IV
10.XI
7,0
Область Жетісу
15.IV
1.XI
6,5
в горной части
20.IV
20.X
6,0
в высокогорной части
15.VI
1.X
3,5
Карагандинская область
1.V
1.XI
6,0
Костанайская область
5.V
20.X
5,5
Кызылординская область
15.IV
15.XI
7,0
Мангыстауская область
1.IV
1.XI
7,0
Павлодарская область
1.V
1.XI
6,0
Северо-Казахстанская область
5.V
20.X
5,5
Туркестанская область
5.IV
20.XI
7,5
Область Ұлытау
1.V
1.XI
6,0
Восточно-Казахстанская область
1.V
1.XI
6,0
в горной части
15.V
15.X
5,0
в высокогорной части
15.VI
15.IX
3,0
Примечания к таблице:
1) к горной части относятся районы с высотами относительно уровня моря от 1500 до 2000 м;
2) к высокогорной части относятся районы с высотами относительно уровня моря выше 2000 м.
Приложение 5
к Методике определения
стоимости аэросъемочных,
геодезических
и картографических работ,
выполняемых за счет
бюджетных средств
Продолжительность благоприятного периода производства работ на водоемах Республики Казахстан
Наименование водоема
Календарные сроки
начало
конец
продолжительность, в месяцах
озеро Алакөл
20.IV
1.XII
6,5
Аральское море
15.IV
15.X
6
водохранилище Астана
1.V
1.XI
6
водохранилище Бадам
5.IV
20.XI
7,5
озеро Балқаш
15.IV
1.XI
6,5
озеро Билікөл
10.IV
10.XI
7,0
озеро Бірқазан
15.V
15.XI
7
водохранилище Бітік
1.V
1.XI
6
водохранилище Бөген
5.IV
20.XI
7,5
водохранилище Бұқтырма
15.V
15.X
5,0
озеро Жайсаң
15.V
15.X
5,0
водохранилище Жоғарғы Тобыл
5.V
20.X
5,5
озеро Индер
20.IV
5.XI
6,5
Каспийское море
15.IV
15.X
6
водохранилище Кеңгір
1.V
1.XI
6
озеро Қамыстыбас
15.V
15.XI
7
водохранилище Қапшағай
15,IV
1.XI
6,5
озеро Қарасор
1.V
1.XI
6
озеро Қойбағар
5.IV
20.X
5,5
озеро Құсмұрын
5.IV
20.X
5,5
озеро Маралды
1.V
1.XI
6,0
озеро Марқакөл
15.V
15.X
5,0
озеро Сарыкөл
5.IV
20.X
5,5
озеро Сасықкөл
20.IV
20.X
6
озеро Сорбұлақ
20.IV
20.X
6
водохранилище Тасөткел
10,IV
1.XI
7,0
озеро Теңіз
1.V
20.X
5,5
озеро Шалқар
1.V
1.XI
6
Приложение 6
к Методике определения
стоимости аэросъемочных,
геодезических
и картографических работ,
выполняемых за счет
бюджетных средств
Таблица 1
Надбавки к заработной плате на работы, выполняемые в горных и высокогорных районах Республики Казахстан
Горный и высокогорный с абсолютными высотами над уровнем моря:
Надбавки к заработной плате, %

№ 2 нысанға ескертпелер: жалақы есебінде Еңбек кодексінің 15-бабы 4) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысымен бекітілетін мәндер пайдаланылады:
1) базалық лауазымдық айлықақы (БЛА);
2) жұмысшылардың лауазымдық айлықақыларын (ЛА) және тарифтік мөлшерлемелерін есептеуге арналған базалық лауазымдық айлықақыға қолданылатын коэффициенттер;
3) қосымша ақылар мен үстемеақылар: құпия құжаттармен тұрақты жұмыс істегені үшін қосымша ақы, жүргізушілерге сыныптық біліктілігі үшін үстемеақы, "Аға" мәртебесі үшін қосымша ақы, ерекше еңбек жағдайлары үшін үстемеақы;
4) сауықтыруға арналған жәрдемақылар мен өтемақылар.
№ 3 нысаны
Айына ЖЖМ шығыстарын ескере отырып, дала жұмыстарында көлікті күтіп – ұстау бойынша шығындарды есептеу
Көлік
Қозғалыс күрделілігінің санаты
Автокөлік бірлігін айына ұстау құны
Көлік үшін ЖЖМ шығыстарының нормасы
Көлікті пайдаланудың ерекше жағдайлары үшін ЖЖМ шығысына түзету коэффициенттері
Бір литрге ЖЖМ құны
(ҚҚС есебінсіз)
Айына ЖЖМ шығыстарын ескере отырып, дала жұмыстарында көлікті күтіп-ұстау жөніндегі шығындар
(маркасы, моделі)
(санат)
(мың теңге)
(литр)
(мың теңге)
(мың теңге)
1
2
3
4
5
6
7
№ 3 нысанға ескертпелер:
1) көшу күрделілігінің санаты және айына автокөлік бірлігін ұстау құны осы Әдістемеге 9-қосымшаға сәйкес айқындалады;
2) "Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына арналған жанар-жағармай материалдары шығыстарының және автокөлікті күтіп ұстауға арналған шығыстардың нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің № 1210 қаулысымен бекітілген көлікке арналған ЖЖМ шығыстарының нормаларына және көлікті пайдаланудың ерекше жағдайлары үшін ЖЖМ шығысына түзету коэффициенттеріне сәйкес жұмыс учаскесінде жұмыстар жүргізуге және орын ауыстыруға байланысты автокөліктердің бір айлық жүрісіне сүйене отырып, жұмыстарды жоспарлау және орындау сәтінде көлікке арналған ЖЖМ құны айқындалады;
3) жұмыстарды жоспарлау және орындау сәтіндегі бір литрге ЖЖМ құны "Мұнай өнiмдерiнiң жекелеген түрлерiн өндiрудi және олардың айналымын мемлекеттiк реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 15) тармақшасына сәйкес стационарлық автожанармай құю станциялары арқылы мұнай өнімдерін бөлшек саудада өткізуге белгіленген шекті бағаларға сәйкес қолданылады;
4) аэротүсірілім жұмыстарын жоспарлау және орындау кезінде әуе кемесін айына күтіп-ұстау жөніндегі шығындарды айқындау үшін № 3 нысанның 2, 3 және 5-бағандары толтырылмайды;
5) дала жұмыстарында көлікті күтіп-ұстау жөніндегі шығындар айына ЖЖМ шығыстарын ескере отырып, 7-бағанда жұмыстарды жоспарлау және орындау жылына жұмыс уақытының орташа айлық балансынан айқындалатын бір айдағы жұмыс күндерінің санын қолдана отырып айқындалады.

Примечания к форме № 2: в расчете заработной платы используются значения, утверждаемые Правительством Республики Казахстан в соответствии с подпунктом 4) статьи 15 Трудового кодекса:
1) базовый должностной оклад (БДО);
2) коэффициенты для исчисления должностных окладов (ДО) и тарифных ставок рабочих, применяемых к БДО;
3) доплаты и надбавки: доплата за постоянную работу с секретными документами, водителям надбавка за классную квалификацию, доплата за статус "Старший", надбавка за особые условия труда;
4) пособия на оздоровление и компенсаций.
Форма № 3
Расчет затрат по содержанию транспорта на полевых работах с учетом расходов ГСМ в месяц
Транспорт
Категория трудности переездов
Стоимость содержания единицы автотранспорта в месяц
Норма расходов ГСМ для транспорта
Поправочные коэффициенты к расходу ГСМ за специфические условия эксплуатации транспорта
Стоимость ГСМ за литр
(без учета НДС)
Затраты по содержанию транспорта на полевых работах с учетом расходов ГСМ в месяц
(марка, модель)
(кат.)
(тысяч тенге)
(литр)
(тысяч тенге)
(тысяч тенге)
1
2
3
4
5
6
7
Примечания к форме № 3:
1) категория трудности переездов и стоимость содержания единицы автотранспорта в месяц определяются согласно приложения 9 к настоящей Методике;
2) стоимость ГСМ для транспорта определяется на момент планирования и выполнения работ, исходя из месячного пробега автомашин, связанного с производством работ и перемещениями на участке работ, согласно нормам расходов ГСМ для транспорта и поправочным коэффициентам к расходу ГСМ за специфические условия эксплуатации транспорта, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан № 1210 "Об утверждении норм расходов горюче-смазочных материалов для государственных органов Республики Казахстан и расходов на содержание автотранспорта";
3) стоимость ГСМ за литр на момент планирования и выполнения работ применяется в соответствии с установленными предельными ценами на розничную реализацию нефтепродуктов через стационарные автозаправочные станции согласно подпункту 15) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании производства и оборота отдельных видов нефтепродуктов";
4) при планировании и выполнении аэросъемочных работ для определения затрат по содержанию воздушного судна в месяц графы 2, 3 и 5 формы № 3 не заполняются;
5) затраты по содержанию транспорта на полевых работах с учетом расходов ГСМ в месяц в графе 7 определяются с применением количества рабочих дней в месяце, определяемого из среднемесячного баланса рабочего времени на год планирования и выполнения работ.