Туу туралы куәлікті қорғауға қойылатын талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 428 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 30 маусымда № 32951 болып тіркелді
"Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 28-бабының 1) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі туралы ережеге сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған туу туралы куәлікті қорғауға қойылатын талаптар бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Тіркеу қызметі және заң қызметін ұйымдастыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Әділет вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйырық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
А. Ескараев
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2023 жылғы 29 маусымдағы
№ 428 Бұйрықпен
бекітілген
Туу туралы куәлікті қорғауға қойылатын талаптар
1. Туу туралы куәлік бланкісінде Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген.
2. Туу туралы куәлік бланкісі қазақтың оюлары, өрнектері қолданылып жасалған (ауданның кемінде 30 %) жиекті рамкадан және тангир тордан тұрады.
3. Міндетті қорғаныш элементі ретінде биіктігі 250 микрометрден аспайтын микрошрифт, сондай-ақ гильошир элементтер пайдаланылады. Графикалық элементтерде сызықтықтан (штрихтік) басқа растрлық құрылымдар болмайды.
4. Туу туралы куәлік бланкісі түпнұсқа сутамғы белгісі, арнайы қорғаныш дақтары бар, ақтығы 94-96 %, құрамында мақта немесе зығыр талшығының мөлшері жоғары қағазда жасалады, тығыздығы - 100-120 г/м2. Мөрде кем дегенде төрт бояу пайдаланылады. Бұл ретте температураның әсерінен өзінің түсі мен қанықтығын өзгертпейтін, түрлі түсті көшірмелеуге кедергі келтіретін пастельді қоспалары бар бояулар пайдаланылуы қажет.
5. Туу туралы куәлік бланкісінде қатты мұқаба және сыртында атауы жазылған бумвинилді қаптама болуы, сондай-ақ біржақты мөрі бар қосымша парақ болуы тиіс.
6. Туу туралы куәлік бланкісінде жеті мәнді нөмір болады.

Об утверждении требований к защите свидетельства о рождении
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 428. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 июня 2023 года № 32951
В соответствии с подпунктом 1) статьи 28 Закона Республики Казахстан "О документах, удостоверяющих личность" и с Положением о Министерстве юстиции Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года № 1120, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые требования к защите свидетельства о рождении.
2. Департаменту регистрационной службы и организации юридических услуг Министерства юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр юстиции
Республики Казахстан
А. Ескараев
Утвержден приказом
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 29 июня 2023 года № 428
Требования к защите свидетельства о рождении
1. На бланке свидетельства о рождении изображен Государственный Герб Республики Казахстан.
2. Бланк свидетельства о рождении состоит из окантовывающей рамки и тангирной сетки, составленных с использованием казахских орнаментов, узоров (не менее 30 % площади).
3. В качестве обязательного защитного элемента используется микрошрифт высотой не более 250 микрометров, а также гильоширные элементы. Графические элементы не содержат растровых структур, кроме линейных (штриховых).
4. Бланк свидетельства о рождении изготавливается на бумаге с оригинальным водяным знаком, специальными защитными вкраплениями, белизна 94-96 %, с высоким содержанием хлопкового или льняного волокна, плотность - 100-120 г/м2. В печати используется не менее четырех красок. При этом необходимо использовать специальные пастельные краски, не изменяющие свой цвет и насыщенность под действием температуры, с добавками, препятствующими цветному репродуцированию.
5. Бланк свидетельства о рождении должен иметь твердый переплет и бумвиниловую оболочку с наименованием на обложке, также вкладыш с односторонней печатью.
6. Бланк свидетельства о рождении имеет семизначный номер.