Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квотаны белгілеу және оны облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана арасында бөлу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 274 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 30 маусымда № 32955 болып тіркелді.
"Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабы 14-7) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квотаны белгілеу және оны оны облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана арасында бөлу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Көші-қон комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шараларды орындау туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау бірінші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары
- Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
Т. Дуйсенова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының индустрия
және инфрақұрылымдық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және спорт министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Оқу-ағарту министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының цифрлық даму,
инновациялар және аэроғарыш министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының Экология
және табиғи ресурстар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары - Еңбек және
халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2023 жылғы 30 маусымдағы
№ 274 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квотаны белгілеу және оныоблыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана арасында бөлу қағидалары

Об утверждении Правил установления квоты на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан и ее распределения между областями, городами республиканского значения, столицей
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 274. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 июня 2023 года № 32955.
В соответствии с подпунктом 14-7) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О миграции населения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила установления квоты на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан и ее распределения между областями, городами республиканского значения, столицей.
2. Комитету по миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра -
Министр труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство науки и высшего образования
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство культуры и спорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство просвещения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии природных ресурсов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Заместитель Премьер-
Министра - Министр труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 30 июня 2023 года № 274
Правила установления квоты на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан и ее распределения между областями, городами республиканского значения, столицей

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квотаны белгілеу және оны облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана арасында бөлу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының "Халықтың көші-қоны туралы" заңына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квотаны белгілеу және оныоблыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана арасында бөлу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидалардың нормалары Қазақстан Республикасының аумағында еңбек қызметін корпоративішілік ауыстыру шеңберінде жүзеге асыратын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға қолданылмайды.
3. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) еңбекші көшіп келушілер – еңбекші көшіп келушіге берілген рұқсаттың негізінде жұмыс беруші жеке тұлғалардың үй шаруашылығында жұмыстарды орындау (қызметтерді көрсету) мақсатында Қазақстан Республикасына үй қызметкері ретінде келген көшіп келушілер;
2) жұмыс беруші – жұмыскер еңбек қатынастарында болатын жеке немесе заңды тұлға;
3) жұмыс күшi – жұмыспен қамтылған және жұмыссыз халық;
4) кәсіптік оқыту - Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексте көзделген жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шаралары шеңберінде жаңа мамандықтарды (кәсіптерді), дағдыларды меңгеру және біліктілікті арттыру мақсатында кәсіптік даярлауды, қайта даярлауды қамтитын оқыту;
5) корпоративішілік ауыстыру – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде орналасқан және әрекет ететін, Дүниежүзілік сауда ұйымына мүше елдің аумағында құрылған заңды тұлғада басшы, менеджер немесе маман лауазымында еңбек қызметін жүзеге асыратын шетелдікті немесе азаматтығы жоқ адамды осы заңды тұлғаның Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған филиалдарына, еншілес ұйымдарына, өкілдіктеріне еңбек шартында айқындалған, бірақ үш жылдан аспайтын мерзімге, бір жылға ұзарту құқығымен уақытша ауыстыру;
6) маусымдық шетелдік жұмыскерлер – халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган мемлекеттік басқарудың тиісті саласына басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органдармен келісу бойынша бекітетін кәсіптер тізбесіне сәйкес, климат немесе өзге де табиғат жағдайларына байланысты белгілі бір кезең (маусым) ішінде атқарылатын маусымдық жұмыстарды орындау үшін жұмыс берушілер бір жылдан аспайтын мерзімге жұмысқа тартатын көшіп келушілер;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила установления квоты на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан и ее распределения между областями, городами республиканского значения, столицей (далее – Правила) разработаны в соответствии с законом Республики Казахстан "О миграции населения" и определяют порядок установления квоты на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан и ее распределения между областями, городами республиканского значения, столицей.
2. Нормы настоящих Правил не распространяются на иностранцев и лиц без гражданства, осуществляющих трудовую деятельность на территории Республики Казахстан в рамках внутрикорпоративного перевода.
3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) трудовые иммигранты – иммигранты, прибывшие в Республику Казахстан в качестве домашних работников с целью выполнения работ (оказания услуг) у работодателей – физических лиц в домашнем хозяйстве на основании разрешения трудовому иммигранту;
2) работодатель –физическое или юридическое лицо, с которым работник состоит в трудовых отношениях;
3) рабочая сила – занятое и безработное население;
4) профессиональное обучение – обучение, включающее в себя профессиональную подготовку, переподготовку в целях получения новых специальностей (профессий), навыков и повышение квалификации в рамках мер содействия занятости, предусмотренных Социальным кодексом Республики Казахстан;
5) внутрикорпоративный перевод – временный на срок, определенный трудовым договором, но не более трех лет, с правом продления на один год перевод иностранца или лица без гражданства, осуществляющего трудовую деятельность на должности руководителя, менеджера или специалиста в юридическом лице, учрежденном на территории страны-члена Всемирной торговой организации, находящемся и действующем за пределами территории Республики Казахстан, в филиалы, дочерние организации, представительства данного юридического лица, учрежденные на территории Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
6) сезонные иностранные работники – иммигранты, привлекаемые на работу работодателями на срок не более одного года для выполнения сезонных работ, которые в силу климатических или иных природных условий выполняются в течение определенного периода (сезона), согласно перечню профессий, утверждаемому уполномоченным органом по вопросам миграции населения по согласованию с уполномоченными государственными органами, осуществляющими руководство соответствующей сферой государственного управления;

7) тәуелсіз жұмыскер – дара кәсіпкерлерді, жеке практикамен айналысатын адамдарды, шаруашылық серіктестігінің құрылтайшыларын (қатысушыларын) және акционерлік қоғамның құрылтайшыларын, акционерлерін (қатысушыларын), өндірістік кооперативтің мүшелерін қоспағанда, тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді өндіру (өткізу) жөніндегі қызметті өзі дербес, кіріс алу мақсатында, өз қызметін мемлекеттік тіркеусіз жүзеге асыратын жеке тұлға;
8) халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган – облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту саласындағы бағыттарды айқындайтын жергілікті атқарушы органы.
9) халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган – өз құзыреті шегінде халықтың көші-қоны саласындағы басшылықты, көші-қон процестерін реттеуді, халықтың көші-қоны саласындағы жұмысты үйлестіруді және мемлекеттік саясатты іске асыруды жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
10) шетелдік жұмыс күші – маусымдық шетелдік жұмыскерлерді қоса алғанда, Қазақстан Республикасының аумағында еңбек қызметін жүзеге асыру үшін жұмыс беруші тартатын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар;
11) шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квота – Қазақстан Республикасының аумағында еңбек қызметін жүзеге асыру үшін жұмыс берушінің тартуына рұқсат етілген шетелдік жұмыс күшінің шекті саны;
12) шетелдік жұмыскер – Қазақстан Республикасының аумағында еңбек қызметін жүзеге асыру үшін жұмыс беруші тартатын көшіп келуші;
13) шығу елі – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасында еңбек қызметін жүзеге асыратын шетелдік азаматы болып табылатын ел.
2-тарау. Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квотаны белгілеу және оны өңірлер арасында бөлу тәртібі
4. Шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квота жұмыс күшінің санына проценттік қатынаспен белгіленеді және:
1) жергілікті атқарушы орган жұмыс берушіге беретін рұқсаттар бойынша шетелдік жұмыс күшін тартуға квотаны;
2) Қазақстан Республикасы ратификациялаған еңбек көші-қоны және еңбекші көшіп-қонушыларды әлеуметтік қорғау саласындағы ынтымақтастық туралы халықаралық шарттар болған жағдайда, шығу елдері бойынша шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квотаны;
3) еңбекші көшіп келушілерді тартуға арналған квотаны қамтиды.
5. Алдағы жылға (жылдарға) шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квота жұмыс берушілерге тартуға рұқсат етілген және тиісті әкімшілік- аумақтық бірліктің аумағында еңбек қызметін жүзеге асыру үшін шетелдік жұмыс күшінің рұқсат етілетін шекті санын айқындайды.

7) независимый работник – физическое лицо, самостоятельно осуществляющее деятельность по производству (реализации) товаров, работ и услуг с целью извлечения дохода без государственной регистрации своей деятельности, за исключением индивидуальных предпринимателей, лиц, занимающихся частной практикой, учредителей (участников) хозяйственного товарищества и учредителей, акционеров (участников) акционерного общества, членов производственного кооператива;
8) местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения – местный исполнительный орган области, городов республиканского значения, столицы, определяющий направления в сфере социальной защиты и занятости населения;
9) уполномоченный орган по вопросам миграции населения – центральный исполнительный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции руководство в области миграции населения, регулирование миграционных процессов, координацию работы и реализацию государственной политики в области миграции населения;
10) иностранная рабочая сила – иностранцы и лица без гражданства, привлекаемые работодателем для осуществления трудовой деятельности на территории Республики Казахстан, включая сезонных иностранных работников;
11) квота на привлечение иностранной рабочей силы – предельно допустимое количество иностранной рабочей силы, разрешенное к привлечению работодателем для осуществления трудовой деятельности на территории Республики Казахстан;
12) иностранный работник – иммигрант, привлекаемый работодателем для осуществления трудовой деятельности на территории Республики Казахстан;
13) страна исхода – страна, гражданином которой является иностранец, осуществляющий трудовую деятельность в Республике Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок установления квоты на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан и ее распределения между регионами
4. Квота на привлечение иностранной рабочей силы устанавливается в процентном отношении к численности рабочей силы, которая включает в себя:
1) квоту на привлечение иностранной рабочей силы по разрешениям, выдаваемым местным исполнительным органом работодателю;
2) квоту на привлечение иностранной рабочей силы по странам исхода при наличии ратифицированных Республикой Казахстан международных договоров о сотрудничестве в области трудовой миграции и социальной защиты трудящихся-мигрантов;
3) квоту на привлечение трудовых иммигрантов.
5. Квота на привлечение иностранной рабочей силы на предстоящий (предстоящие) год (годы) определяет предельно допустимое количество иностранной рабочей силы, разрешенное к привлечению работодателям и для осуществления трудовой деятельности на территории соответствующей административно-территориальной единицы.

6. Жұмыс берушілер жыл сайын 1 қазанға дейін шетелдік жұмыскерлердің еңбек қызметін жүзеге асыруы көзделетін облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарына (бұдан әрі – жергілікті атқарушы органдар) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жұмыс берушілердің шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған өтінімдерін ұсынады.
Бірден астам әкімшілік-аумақтық бірлік қолданылатын шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат алу үшін, жұмыс берушілер шетелдік жұмыс күшін жұмысқа орналастыру орны бойынша тиісті жергілікті атқарушы органдарға жұмыс берушілердің шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған өтінімдерін ұсынады.
7. Жергілікті атқарушы органдар 10 қазанға дейін жұмыс берушілердің шетелдік жұмыс күшін тартуға өтінімдерін мына талаптарды:
1) өңірдегі жұмыс күшіне сұранысты, оның ішінде мемлекеттік бағдарламаларды, ұлттық жобалар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарларын іске асыру шеңберінде көзделетін жұмыс орындарын құру есебінен;
2) жұмыссыз адамдар санының болжамын және жұмыскерлердің межелі босатылуын, сондай-ақ жұмыс берушілер шетелдік жұмыскерлерді тартуды көздейтін кәсіптер мен мамандықтар бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің оқыту бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары түлектерінің санын;
3) еңбек ресурстарының есебінен, оның ішінде жұмыссыз адамдарды, өзін-өзі жұмыспен қамтығандарды, жұмыстан босатылатын жұмыскерлерді шетелдік жұмыскерлерді тарту болжанатын кәсіптер мен мамандықтар бойынша даярлау, қайта даярлау немесе біліктілігін арттыру арқылы жұмыс күшінің қажеттігін қанағаттандыру мүмкіндігін;
4) өткен жылы шетелдік жұмыс күшін пайдалану тиімділігін бағалауды және алдағы жылға (жылдарға) шетелдік жұмыс күшінің болжамды қажеттігін ескере отырып жинақтайды.
8. Жергілікті атқарушы органдар 15 қазаннан кешіктірмей шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квотаны қалыптастыру жөніндегі комиссияның (бұдан әрі – Комиссия) қарауына осы Қағидалардың 7-тармағының талаптарын ескере отырып жинақталған жұмыс берушілердің шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған өтінімді шығарады.
9. Комиссияны еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелер құрады. Комиссияның құрамына аумақтық ішкі істер органдарының, білім беру, кәсіпкерлік саласындағы жергілікті атқарушы органдардың, еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның аумақтық бөлімшенің, өңірлік кәсіпкерлер палатасының және қауымдастықтардың (келісу бойынша), облыс, республикалық маңызы бар қала және астана деңгейіндегі аумақтық кәсіподақтар бірлестіктерінің (келісу бойынша) өкілдері кіреді.

6. Работодатели ежегодно до 1 октября представляют в местные исполнительные органы, на территории которых предусматривается осуществление иностранными работниками трудовой деятельности, заявки работодателей на привлечение иностранной рабочей силе по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Для получения разрешения на привлечение иностранной рабочей силы с действием более одной административно-территориальной единицы, работодатели представляют заявки работодателя на привлечение иностранной рабочей силы в соответствующие местный исполнительные органы по месту осуществления трудовой деятельности иностранной рабочей силы.
7. Местные исполнительные органы до 10 октября обобщают заявки работодателей на привлечение иностранной рабочей силы с учетом:
1) спроса на рабочую силу в регионе, в том числе за счет предусматриваемого создания рабочих мест в рамках реализации национальных проектов и планов развития областей, городов республиканского значения, столицы;
2) прогноза численности безработных лиц и ожидаемого высвобождения работников, а также количества выпускников организаций образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования по профессиям и специальностям, по которым работодатели предусматривают привлечение иностранных работников;
3) возможности удовлетворения потребности в рабочей силе за счет трудовых ресурсов, в том числе путем профессиональной подготовки безработных лиц, независимых работников, высвобождаемых работников по профессиям и специальностям, по которым предполагается привлечение иностранных работников;
4) оценки эффективности использования иностранной рабочей силы в предыдущем году и прогнозной потребности в иностранной рабочей силе на предстоящий (предстоящие) год (годы).
8. Местные исполнительные органы не позднее 15 октября выносят на рассмотрение Комиссии по формированию квоты на привлечение иностранной рабочей силы (далее – Комиссия) заявки работодателей на привлечение иностранной рабочей силы, обобщенные согласно пункту 7 настоящих Правил.
9. Комиссия создается местными исполнительными органами. В состав Комиссии включаются представители территориальных органов внутренних дел, местных исполнительных органов в области образования, предпринимательства, территориального подразделения уполномоченного государственного органа по труду, региональной палаты предпринимателей и ассоциации (по согласованию), территориальных объединений профсоюзов на уровне области, города республиканского значения и столицы (по согласованию).

Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2024 № 390 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Жұмыс берушілердің шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған өтінімдерін қабылдаудан Комиссия мынадай негіздемелер бойынша толықтай немесе ішінара бас тартады:
1) еңбек ресурстарының есебінен, оның ішінде жұмыссыз азаматтарды, өзін-өзі жұмыспен қамтығандарды, сондай-ақ жұмыстан босатылатын жұмыскерлерді шетелдік жұмыскерлерді тарту болжанатын кәсіптер мен мамандықтар бойынша даярлау, қайта даярлау немесе біліктілігін арттыру арқылы жұмыс күшінің қажеттілігін қанағаттандыру мүмкіндігінің болуы;
2) шетелдік жұмыскерлерді тартуды көздейтін жұмыс берушілерде өткен және ағымдағы жылдары шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсаттар беру және (немесе) ұзарту тәртібін бұзудың жойылмауы;
3) шетелдік жұмыскерлерді тартуды көздейтін жұмыс берушілерде Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасын бұзудың жойылмауы, оның ішінде өткен және ағымдағы жылдары жұмыскерлерге жалақы және басқа да төлемдер бойынша мерзімі өткен берешектің болуы.
11. Жергілікті атқарушы органдар жазбаша түрде Комиссия шешім қабылдаған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жұмыс берушілерге олардың шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған өтінімдерін қарау нәтижелері туралы хабарлайды.
12. Алдағы жылға (жылдарға) шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квотаны қалыптастыру үшін жергілікті атқарушы органдар 1 қарашаға дейін алдағы жылға (жылдарға) шетелдік жұмыскерлерді тартуға жұмыс берушілердің қажеттілігі ескеріле отырып жинақталған шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған өтінімдерді осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті органға ұсынады.
13. Қажет болған жағдайда мүдделі орталық мемлекеттік органдар алдағы жылға (жылдарға) еңбек нарығындағы сұраныс пен ұсыныс жай-күйінің болжамын ескере отырып, аумағында шетелдік жұмыскерлердің еңбек қызметін жүзеге асыруы көзделетін жергілікті атқарушы органдармен келісілген, алдағы жылға (жылдарға) шетелдік жұмыс күшін тартуға қалыптастырылған ұсыныстарды тиісті негіздемесімен бірге халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті органға 1 қарашаға дейінгі мерзімде енгізеді.
14. Еңбекші көшіп келушілерді тартуға арналған квота алдағы жылға (жылдарға) жеке тұлғаларда еңбек қызметін жүзеге асыру үшін еңбекші көшіп келушілерді үй шаруашылығында жұмыстарды орындауға (қызметтерді көрсетуге) тарту арналған өтінімнің негізінде қалыптастырылады.

Сноска. Пункт 9 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2024 № 390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Заявки работодателей на привлечение иностранной рабочей силы отклоняются Комиссией полностью или частично по следующим основаниям:
1) наличие возможности удовлетворения потребности в рабочей силе за счет трудовых ресурсов, в том числе путем профессиональной подготовки безработных граждан, независимых работников, а также высвобождаемых работников по профессиям и специальностям, по которым предполагается привлечение иностранных работников;
2) наличие у работодателей, предусматривающих привлечение иностранных работников, неустраненных нарушений порядка выдачи и (или) продления привлечения иностранной рабочей силы в предыдущем и текущем годах;
3) наличие у работодателей, предусматривающих привлечение иностранных работников, неустраненных нарушений трудового законодательства Республики Казахстан, в том числе просроченной задолженности по заработной плате и другим выплатам работникам в предыдущем и текущем годах.
11. Местные исполнительные органы в письменном виде в течение пяти рабочих дней со дня принятия решения Комиссией информируют работодателей о результатах рассмотрения их заявок на привлечение иностранной рабочей силы.
12. Местные исполнительные органы для формирования квоты на привлечение иностранной рабочей силы на предстоящий (предстоящие) год (годы) до 1 ноября представляют заявки на привлечение иностранной рабочей силы по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, обобщенные с учетом потребности работодателей на привлечение иностранных работников на предстоящий (предстоящие) год (годы), в уполномоченный орган по вопросам миграции населения.
13. В случае необходимости, заинтересованные центральные государственные органы в срок до 1 ноября вносят сформированные предложения на привлечение иностранной рабочей силы на предстоящий (предстоящие) год (годы) с учетом прогноза состояния спроса и предложения на рынке труда на предстоящий (предстоящие) год (годы), согласованные с местным исполнительным органом, на территории которого предусматривается осуществление иностранными работниками трудовой деятельности, с соответствующим обоснованием в уполномоченный орган по вопросам миграции населения.
14. Квота на привлечение трудовых иммигрантов формируется на основании заявки на привлечение трудовых иммигрантов для осуществления трудовой деятельности у физических лиц на выполнение работ (оказание услуг) в домашнем хозяйстве на предстоящий (предстоящие) год (годы).

15. Алдағы жылға (жылдарға) жеке тұлғаларда еңбек қызметін жүзеге асыру үшін еңбекші көшіп келушілерді үй шаруашылығында жұмыстарды орындауға (қызметтер көрсетуге) тартуға қажеттілікті жергілікті атқарушы органдар 10 қазанға дейін:
1) өңірдегі жұмыс күшіне, оның ішінде көзделетін жұмыс орындарын құру есебінен сұранысты;
2) жұмыссыз адамдар санының және жұмыскерлердің межеленген босатылу болжамын;
3) жергілікті атқарушы органдардың өткен жылы еңбекші көшіп келушілерді тартуының тиімділігін және алдағы жылға (жылдарға) еңбекші көшіп келушілердің болжамды қажеттілігін бағалауды ескере отырып айқындайды.
16. Жергілікті атқарушы органдар алдағы жылға (жылдарға) еңбекші көшіп келушілерді тартуға қажеттілікті қалыптастырады және 1 қарашаға дейін еңбекші көшіп келушілерді тартуға арналған өтінімдерді осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті органға жібереді.
17. Шетелдік жұмыс күші шығатын елдер бойынша квота Қазақстан Республикасы ратификациялаған еңбек көші-қоны және еңбекші көшіп-қонушыларды әлеуметтік қорғау саласындағы ынтымақтастық туралы халықаралық шарттар болған кезде белгіленеді.
Шығу елдері бойынша квотаны жергілікті атқарушы органдар Қазақстан Республикасы ратификациялаған еңбек көші-қоны және еңбекші көшіп-қонушыларды әлеуметтік қорғау саласындағы ынтымақтастық туралы халықаралық шарттар жасасқан кезде жүргізілген еңбек нарығындағы сұраныс пен ұсыныс жай-күйінің болжамын ескере отырып қалыптастырады және осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті органға ұсынады.
18. Халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган жергілікті атқарушы және мүдделі орталық мемлекеттік органдар ұсынған шетелдік жұмыс күшіне және еңбекші көшіп келушілерге арналған өтінімдер негізінде алдағы жылға (жылдарға) шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квотаны қалыптастырады.
19. Халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган 1 қаңтарға дейінгі мерзімде шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квотаны белгілейді және оныоблыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана арасында бөліп, ол бөлінген күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей "Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 11-бабының 4) тармақшасына сәйкес қабылданған шешімді өзінің ресми интернет-ресурсында орналастырады.
20. Облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана арасында шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квотаны бөлу:

15. Потребность в привлечении трудовых иммигрантов для осуществления трудовой деятельности у физических лиц на выполнение работ (оказание услуг) в домашнем хозяйстве на предстоящий (предстоящие) год (годы) до 10 октября определяется местными исполнительными органами с учетом:
1) спроса на рабочую силу в регионе, в том числе за счет предусматриваемого создания рабочих мест;
2) прогноза численности безработных лиц и ожидаемого высвобождения работников;
3) оценки эффективности привлечения трудовых иммигрантов местными исполнительными органами в предыдущем году и прогнозной потребности в трудовых иммигрантах на предстоящий (предстоящие) год (годы).
16. Местные исполнительные органы формируют потребность в привлечении трудовых иммигрантов на предстоящий (предстоящие) год (годы) и до 1 ноября направляют заявки на привлечение трудовых иммигрантов в уполномоченный орган по вопросам миграции населения по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
17. Квота по странам исхода иностранной рабочей силы устанавливается при наличии международных договоров о сотрудничестве в области трудовой миграции и социальной защиты трудящихся – мигрантов, ратифицированных Республикой Казахстан.
Квота по странам исхода формируется местными исполнительными органами с учетом прогноза состояния спроса и предложения на рынке труда, проведенного при заключении международных договоров о сотрудничестве в области трудовой миграции и социальной защиты трудящихся–мигрантов, ратифицированных Республикой Казахстан, и предоставляется в уполномоченный орган по вопросам миграции населения по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
18. Уполномоченный орган по вопросам миграции населения на основании заявок на привлечение иностранной рабочей силы и трудовых иммигрантах, представленных местными исполнительными и заинтересованными центральными государственными органами, формирует квоту на привлечение иностранной рабочей силы на предстоящий (предстоящие) год (годы).
19. Уполномоченный орган по вопросам миграции населения в срок до 1 января устанавливает квоту на привлечение иностранной рабочей силы и распределяет ее между областями, городами республиканского значения, столицей и не позднее трех рабочих дней со дня ее распределения размещает на своем официальном интернет-ресурсе решение, принятое в соответствии с подпунктом 4) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О миграции населения".
20. Распределение квоты на привлечение иностранной рабочей силы между областями, городами республиканского значения, столицей осуществляется:

1) жұмыс берушілердің қажеттілігі, сондай-ақ мүдделі орталық мемлекеттік органдардың шетелдік және маусымдық жұмыскерлер санаттары бөлінісіндегі ұсыныстары негізінде қалыптастырылған, жергілікті атқарушы органдар ұсынған өтінімдерге сәйкес шығу елдері бойынша;
2) жергілікті атқарушы органдар ұсынған еңбекші көшіп келушілерді тарту қажеттілігіне сәйкес еңбекші көшіп келушілерді тартуға жүзеге асырылады.
21. Халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган белгіленген квота мүдделі мемлекеттік не жергілікті атқарушы органдардың ұсыныстары негізінде бекітілген квотаны облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана арасында шегінде қайта бөлуді жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасына
шетелдік жұмыс күшін тартуға
арналған квотаны белгілеу және
оны облыстар, республикалық
маңызы бар қалалар, астана
арасында бөлу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
____________________________
____________________________
____________________________
(облыстың, республикалық
маңызы бар қаланың, астананың
уәкілетті органының атауы)
кімнен _____________________
____________________________
____________________________
(заңды тұлғаның толық атауы
немесе жеке тұлғаның (тегі,
аты, әкесінің аты (болған
жағдайда), заңды мекенжайы)
20__ жылға жұмыс берушінің шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған өтінім
Р/с №
Ағымдағы жылы тартылатын шетелдік жұмыс күшінің саны (бірлік)
20__ жылға арналған шетелдік жұмыс күшіне қажеттілік
1-санат (кәсіптер мен мамандықтар бөлінісінде)
2-санат (кәсіптер мен мамандықтар бөлінісінде)
3-санат (кәсіптер мен мамандықтар бөлінісінде)
4-санат (кәсіптер мен мамандықтар бөлінісінде)
Маусымдық шетелдік жұмыскерлер
1
2
3
4
5
6
7
Жұмыс берушінің жұмыстарды орындауға, қызметтерді көрсетуге, тауарларды өндіруге жасаған шарттары,
келісімшарттары шеңберінде іске асыру жоспарланған жобаларды көрсете отырып, шетелдік жұмыскерлерді тартудың
негіздемесі:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
______________________________
(жұмыс беруші болып табылатын
ұйым басшысының лауазымы)
Мөр орны (жеке кәсіпкерлік субъектілерін қоспағанда, егер Қазақстан
Республикасының заңнамасына сәйкес мөрі болады)
Қазақстан Республикасына
шетелдік жұмыс күшін тартуға
арналған квотаны белгілеу және
оны облыстар, республикалық
маңызы бар қалалар, астана
арасында бөлу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрлігіне
кімнен
__________________________
__________________________
__________________________
(жергілікті атқарушы
органның толық атауы)
20__ жылға шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған өтінім
Р/с №
Ұйым (толық атауы, заңды мекен жайы)
Ағымдағы жылы тартылатын шетелдік жұмыс күшінің саны (бірлік)
20__ жылға шетелдік жұмыскерлердің санаттары бойынша шетелдік жұмыс күшіне қажеттілік
1-санат (кәсіптер мен мамандықтар бөлінісінде)
2-санат (кәсіптер мен мамандықтар бөлінісінде)
3-санат (кәсіптер мен мамандықтар бөлінісінде)
4-санат (кәсіптер мен мамандықтар бөлінісінде)
Маусымдық жұмыскерлер
Қағидалардың 7-тармағында көзделген талаптарды ескере отырып, қажеттіліктің негіздемесі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Қазақстан Республикасына
шетелдік жұмыс күшін тартуға
квота белгілеу және оны
облыстар, республикалық
маңызы бар қалалар, астана
арасында бөлу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрлігіне
кімнен
_________________________
(жергілікті атқарушы
органның толық атауы)
20__ жылға еңбекші көшіп келушілерге арналған өтінім
Ағымдағы жылы тартылатын еңбекші көшіп келушілердің саны (бірлік)
20__ жылға арналған еңбекші көшіп келушілерді тартуға қажеттілік
Қажеттіліктің негіздемесі
1
2
3
Қазақстан Республикасына
шетелдік жұмыс күшін тартуға
арналған квотаны белгілеу және
оны облыстар, республикалық
маңызы бар қалалар, астана
арасында бөлу қағидаларына
4-қосымша
нысан
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрлігіне
кімнен ___________________
__________________________
__________________________
(жергілікті атқарушы
органның толық атауы)
Шығу елдері бойынша шетелдік жұмыс күшін тартуға 20__ жылға арналған өтінім
Р/с №
Тартылатын шетелдік жұмыс күшінің саны
20__ жылға арналған шетелдік жұмыскерлердің санаттары бойынша
1-санат (кәсіптер мен мамандықтар бөлінісінде)
2-санат (кәсіптер мен мамандықтар бөлінісінде)
3-санат (кәсіптер мен мамандықтар бөлінісінде)
4-санат (кәсіптер мен мамандықтар бөлінісінде)
Маусымдық шетелдік жұмыскерлер
1
2
3
4
5
6
7

1) по странам исхода в соответствии с представленными заявками местных исполнительных органов, сформированными на основании потребностей работодателей, а также предложений заинтересованных центральных государственных органов в разрезе категорий иностранных и сезонных работников;
2) на привлечение трудовых иммигрантов согласно потребности в привлечении трудовых иммигрантов, представленной местными исполнительными органами.
21. Уполномоченный орган по вопросам миграции населения на основании предложений заинтересованных государственных либо местных исполнительных органов осуществляет перераспределение утвержденной квоты между областями, городами республиканского значения, столицей в пределах установленной квоты.
Приложение 1
к Правилам установления квоты
на привлечение иностранной
рабочей силы в Республику
Казахстан и ее распределения
между областями, городами
республиканского значения,
столицей
Форма
____________________________
____________________________
____________________________
(наименование уполномоченного
органа области, города
республиканского значения,
столицы)
от __________________________
____________________________
____________________________
(полное наименование
юридического лица или
(фамилия, имя, отчество (при его
наличии) физического лица,
юридический адрес)
Заявка работодателя на привлечение иностранной рабочей силы на 20__ год
№ п/п
Количество привлекаемой иностранной рабочей силы в текущем году (единиц)
Потребность в иностранной рабочей силе на 20___ год
1-я категория (в разрезе профессий и специальностей)
2-я категория (в разрезе профессий и специальностей)
3-я категория (в разрезе профессий и специальностей)
4-я категория (в разрезе профессий и специальностей)
Сезонные иностранные работники
1
2
3
4
5
6
7
Обоснование для привлечения иностранных работников с указанием планируемых к реализации проектов в рамках заключенных договоров, контрактов работодателя на выполнение работ, оказание услуг, производство товаров:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________
(должность руководителя
организации, являющейся
работодателем)
Место печати (за исключением субъектов частного предпринимательства, если в соответствии с законодательством Республики Казахстан имеет печать)
Приложение 2
к Правилам установления квоты
на привлечение иностранной
рабочей силы в Республику
Казахстан и ее распределения
между областями, городами
республиканского значения,
столицей
Форма
В Министерство труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от ________________________
__________________________
полное наименование местного
исполнительного органа)
Заявка на привлечение иностранной рабочей силы на 20__ год
№ п/п
Организация (полное наименование, юридический адрес)
Количество привлекаемой иностранной рабочей силы в текущем году (единиц)
Потребность в иностранной рабочей силе по категориям иностранных работников на 20__ год
Обоснование потребности с учетом требований, предусмотренных пунктом 7 Правил
1-я категория (в разрезе профессий и специальностей)
2-я категория (в разрезе профессий и специальностей)
3-я категория (в разрезе профессий и специальностей)
4-я категория (в разрезе профессий и специальностей)
Сезонные иностранные работники
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Приложение 3
к Правилам установления квоты
на привлечение иностранной
рабочей силы в Республику
Казахстан и ее распределения
между областями, городами
республиканского значения, столицей
Форма
В Министерство труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от _____________________________
(полное наименование местного
исполнительного органа)
Заявка на привлечение трудовых иммигрантов на 20_ год
Количество привлекаемых трудовых иммигрантов в текущем году (единиц)
Потребность в привлечении трудовых иммигрантов на 20__ год
Обоснование потребности
1
2
3
Приложение 4
к Правилам установления квоты
на привлечение иностранной
рабочей силы в Республику
Казахстан и ее распределения
между областями, городами
республиканского значения, столицей
Форма
В Министерство труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от ___________________________
____________________________
____________________________
(полное наименование местного
исполнительного органа)
Заявка на привлечение иностранной рабочей силы по странам исхода на 20__ год
№ п/п
Количество привлекаемой иностранной рабочей силы
По категориям иностранных работников на 20__ год
1-я категория (в разрезе профессий и специальностей)
2-я категория (в разрезе профессий и специальностей)
3-я категория (в разрезе профессий и специальностей)
4-я категория (в разрезе профессий и специальностей)
Сезонные иностранные работники
1
2
3
4
5
6
7