Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының техникалық қызмет көрсетуді және жұмыс істеуін қамтамасыз ететін жұмыскерлер санының нормативтерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2023 жылғы 3 шiлдедегi № 58/қе бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 4 шiлдеде № 33031 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі 16-бабының 40-1) тармақшасына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1996 жылғы 1 сәуiрдегі № 2922 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетi туралы ереже 15-тармағының 39-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 19.06.2024 № 82/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының техникалық қызмет көрсетуді және жұмыс істеуін қамтамасыз ететін жұмыскерлер санының нормативтері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Кадрлар департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Төрағасы
Е. Сагимбаев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік
комитеті Төрағасының
2023 жылғы 3 шілдедегі
№ 58/қе бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарына техникалық қызмет көрсетуді және олардың жұмыс істеуін қамтамасыз ететін жұмыскерлер санының нормативтері
Ескерту. Нормативтер жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 19.06.2024 № 82/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Р/с №
Лауазымдардың тізбесі
Жүктеме мен сан нормативтері
1.
Шаруашылық меңгерушісі (басшысы)

Об утверждении нормативов численности работников, обеспечивающих техническое обслуживание и функционирование органов национальной безопасности Республики Казахстан
Приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 3 июля 2023 года № 58/қе. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 июля 2023 года № 33031.
В соответствии с подпунктом 40-1) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан, а также подпунктом 39-1) пункта 15 Положения о Комитете национальной безопасности Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 1 апреля 1996 года № 2922, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 19.06.2024 № 82/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые нормативы численности работников, обеспечивающих техническое обслуживание и функционирование органов национальной безопасности Республики Казахстан.
2. Департаменту кадров Комитета национальной безопасности Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Комитета национальной безопасности Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Комитета национальной безопасности
Республики Казахстан
Е. Сагимбаев
Приложение к приказу
Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
от 3 июля 2023 года № 58/қе
Нормативы численности работников, обеспечивающих техническое обслуживание
и функционирование органов национальной безопасности Республики Казахстан
Сноска. Нормативы - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 19.06.2024 № 82/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Перечень должностей
Нормативы нагрузки и численности
1.
Заведующий (руководитель) хозяйством

Ғимараттар кешені және оларға қатысты құрылыстар болған кезде, мекемеде жұмыс істейтіндердің саны жылына 100 адамнан артық болған кезде 1 бірлік
2.
Қойма меңгерушісі (басшысы)
Мекемеде жұмыс істейтіндердің саны жылына 200 адамнан артық болған кезде, сондай-ақ ауданы 250 шаршы метрден жоғары өндірістік (қойма) орынжайлар болған кезде 1 бірлік
3.
Кітапхана меңгерушісі (басшысы)
Мекемеде жабдықталған кітапхана мен кемінде 3000 данадан тұратын кітап қоры болған кезде 1 бірлік
4.
Қазандық меңгерушісі (басшысы)
Жалпы өнімділігі сағатына 3,5 гикокаллорий және одан жоғары қазандыққа 1 бірлік
5.
Монша-кір жуу комбинат меңгерушісі (басшысы)
Жұмыскелердің жалпы саны 5 және одан жоғары 1 (саны 5-тен аз болған кезде монша-кір жуу комбинатының меңгерушісінің міндеттері жұмыскерінің біреуіне жүктеледі)
6.
Асхана меңгерушісі (басшысы)*
Жабдықталған асхана мен тамақтананушылардың саны 150 адам және одан артық болған кезде 1 бірлік
7.
Наубайхана меңгерушісі (басшысы)*
Жабдықталған наубайханаға және 8 наубайшы болған кезде 1 бірлік
8.
Қонақүй немесе жатақхана меңгерушісі (басшысы)
8 сағаттық жұмыс графигі кезінде 1,57 бірлік
12 сағаттық жұмыс графигі кезінде 2,35 бірлік
16 сағаттық жұмыс графигі кезінде 3,14 бірлік

1 единица при наличии комплекса зданий и относящихся к ним строений при количестве работающих в учреждении в год свыше 100 человек
2.
Заведующий (руководитель) складом
1 единица при количестве работающих в учреждении в год свыше 200 человек, а также при наличии производственных (складских) помещений площадью свыше 250 квадратных метров
3.
Заведующий (руководитель) библиотекой
1 единица при наличии оборудованной библиотеки и книжного фонда в год, содержащего не менее 3000 экземпляров в учреждении
4.
Заведующий (руководитель) котельной
1 единица на котельную с суммарной производительностью от 3,5 гикокалорий в час и выше
5.
Заведующий (руководитель) банно-прачечным комбинатом
1 единица на 5 и более работников (при численности менее 5 – обязанности заведующего банно-прачечным комбинатом возлагаются на одного из работников)
6.
Заведующий (руководитель) столовой*
1 единица при наличии оборудованной столовой и количестве питающихся от 150 человек и выше
7.
Заведующий (руководитель) пекарней*
1 единица на оборудованную пекарню и при наличии 8 пекарей
8.
Заведующий (руководитель) гостиницы или общежития
1,57 единицы при 8-часовом графике работы
2,35 единицы при 12-часовом графике работы
3,14 единицы при 16-часовом графике работы

24 сағаттық тәулік бойғы жұмыс графигі кезінде 4,7 бірлік
9.
Архивариус
1157 жылына алынған істер 1 бірлік, жылына әрбір 926 алынған істерге қосымша 1 бірлік, бірақ 10 архивариустан астам емес
10.
Тапсырмалардың орындалуын бақылау жөніндегі инспектор немесе іс қағаздарын жүргізуші
14466 жылына алынған кіріс жән шығыс құжаттамаға 1 бірлік, жылына әрбір 11573 алынған кіріс жән шығыс құжаттамаға қосымша 1 бірлік, бірақ 10 инспектор немесе іс қағаздарын жүргізуші астам емес
11.
Статистик
жылына 2984 өңделетін есепке (құжаттарға) 1 бірлік, жылына әрбір 2388 өңделетін есепке (құжаттарға) қосымша 1 бірлік, бірақ 10 статистиктен артық емес
12.
Компьютерлік техника (бағдарламалар) операторы
жылына 148 қызмет көрсетілетін компьютерлік техникаға (бағдарламаларға) 1 бірлік, жылына әрбір 118 қызмет көрсетілетін компьютерлік техникаға (бағдарламаларға) қосымша 1 бірлік, бірақ 10 оператордан артық емес
13.
Көшіру-көбейту машиналары операторы
Жылына 85791 көшірмеге (А4 форматты парақ) 1 бірлік, қосымша 74026 параққа тапсырыс түскенде 1 бірлік бөлінеді, бірақ 10 көшіру-көбейту машинасы операторынан артық емес
14.
Цифрлық баспа операторы*
Баспаханаға 1 бірлік
15.
Баспашы-өрнек салушы*
Баспаханаға 1 бірлік
16.
Әдіскер

4,7 единицы при 24-часовом круглосуточном графике работы
9.
Архивариус
1 единица на 1157 полученных дел в год, на каждые 926 полученных дел в год дополнительно 1 единица, но не более 10 архивариусов
10.
Инспектор по контролю за исполнением поручений или делопроизводитель
1 единица на 14466 единиц входящей и исходящей корреспонденции в год, на каждые 11573 единиц входящей и исходящей корреспонденции в год дополнительно 1 единица, но не более 10 инспекторов или делопроизводителей
11.
Статистик
1 единица на 2984 обрабатываемых отчета (документа) в год, на каждые 2388 отчетов (документов) в год дополнительно 1 единица, но не более 10 статистов
12.
Оператор компьютерной техники (программ)
1 единица на 148 единиц обслуживаемой компьютерной техники (программ) в год, на каждые 118 единиц обслуживаемой компьютерной техники (программ) дополнительно 1 единица, но не более 10 операторов
13.
Оператор копировально-множительных машин
1 единица на 85791 ксерокопию в год (лист формата А4), выделяется по 1 единице при поступлении дополнительного заказа на 74026 листов, но не более 10 операторов копировально-множительных машин
14.
Оператор цифровой печати*
1 единица на типографию
15.
Печатник- тиснильщик*
1 единица на типографию
16.
Методист

Жылына 517 өңделген құжатқа 1 бірлік, әрбір 413 өңделген құжатқа қосымша 1 бірлік, бірақ 10 әдіскерден артық емес
17.
Автомобильмен тасымалдау жөніндегі диспетчер
8 сағаттық жұмыс графигі кезінде 1,57 бірлік
12 сағаттық жұмыс графигі кезінде 2,35 бірлік
16 сағаттық жұмыс графигі кезінде 3,14 бірлік
24 сағаттық тәулік бойғы жұмыс графигі кезінде 4,7 бірлік
18.
Курьер
Мемлекеттік мекемеге 1 бірлік
19.
Басшысының хатшысы (қабылдау бөліміне), оның ішінде сабақтас
Басшыға 1 бірлік (қабылдау бөліміне)
20.
Кітапханашы

1 единица на 517 обработанных документов в год, на каждые 413 обработанных документов дополнительно 1 единица, но не более 10 методистов
17.
Диспетчер по автомобильным перевозкам
1,57 единицы при 8-часовом графике работы
2,35 единицы при 12-часовом графике работы
3,14 единицы при 16-часовом графике работы
4,7 единицы при 24-часовом круглосуточном графике работы
18.
Курьер
1 единица на государственное учреждение
19.
Секретарь руководителя (в приемную, в том числе смежную)
1 единица на руководителя (в приемную)
20.
Библиотекарь

Мемлекеттік мекемеге оқырман саны 1500-ден және жылына 26 мыңнан астам кітап берілетін болса 1 бірлік
21.
Аударма жөніндегі редакторы
Мемлекеттік мекемеге 1 бірлік (мамандырылған құрылым болмаған кезде)
22.
Қоймашы
Ауданы 250 шаршы метр өндірістік орынжайлар болған кезде, мекемеде жұмыс істейтіндердің саны 100 адамға дейін болған кезде 1 бірлік
23.
Комендант
Мекемеде жұмыс істейтіндердің саны жылына 200 адамға дейін болған кезде жеке тұрған бір ғимаратқа 1 бірлік
24.
Күзетші (өткізу бюросының кезекшісі) немесе қарауыл
8 сағаттық жұмыс графигі кезінде 1,57 бірлік
12 сағаттық жұмыс графигі кезінде 2,35 бірлік

1 единица на государственное учреждение при числе читателей свыше 1500 и 26 тысяч книговыдач в год
21.
Редактор по переводу
1 единица на государственное учреждение (при отсутствии специализированной структуры)
22.
Кладовщик
1 единица при количестве работающих в учреждении до 100 человек, а также при наличии производственных помещений с площадью на 250 квадратных метров
23.
Комендант
1 единица на одно отдельно стоящее здание при количестве работающих в учреждении в год до 200 человек
24.
Охранник (дежурный бюро пропусков) или сторож
1,57 единицы при 8-часовом графике работы
2,35 единицы при 12-часовом графике работы

16 сағаттық жұмыс графигі кезінде 3,14 бірлік
24 сағаттық тәулік бойғы жұмыс графигі кезінде 4,7 бірлік
25.
Гардеробшы
Гардеробтағы 100 орынға 1 бірлік, әрбір 100 орынға қосымша 0,21 бірлік
26.
Дизельдік техникаға қызмет көрсету жөніндегі механик
20 және одан көп іске қосулы қызмет бағыты бойынша жабдыққа 1 бірлік
27.
Электр жабдығын жөндеу және оған қызмет көрсету жөніндегі электромонтер немесе электр қондырғыларын жөндеу және оған қызмет көрсету жөніндегі электромонтер
Ғимараттың жалпы ауданының 2700 шаршы метріне 1 бірлік
28.
Тарату құрылғылары жабдықтарын жөндеу жөніндегі электр слесарь*
Мемлекеттік мекемеге 1 бірлік
29.
Слесарь-сантехник
Мемлекеттік мекемеге 1 бірлік (бөлімше орналасқан әрбір жеке аумаққа және ғимараттың жалпы ауданының 5000 шаршы метріне қосымша 1 бірлік енгізіледі)
30.
Слесарь-жөндеуші *
Мемлекеттік мекемеге 1 бірлік (бөлімше орналасқан әрбір жеке аумаққа және ғимараттың жалпы ауданының 100 000 шаршы метріне қосымша 1 бірлік енгізіледі)
31.
Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика жөніндегі слесарь
Ғимараттың жалпы ауданының 5500 шаршы метріне 1 бірлік
32.
Жылу желілеріне қызмет көрсету жөніндегі слесарь*
Мемлекеттік мекемеге 1 бірлік (бөлімше орналасқан әрбір жеке аумаққа және 10 000 шаршы метр қызмет көрсету алаңы болғанда қосымша 1 бірлік енгізіледі)
33.
Авариялық қалпына келтіру жұмыстарының слесары*
Мемлекеттік мекемеге 1 бірлік (бөлімше орналасқан әрбір жеке аумаққа және ғимараттың жалпы ауданының 10 000 шаршы метріне қосымша 1 бірлік енгізіледі)
34.
Газ жабдығын пайдалану және жөндеу жөніндегі слесарь
Мемлекеттік мекемеге 1 бірлік
35.
Газшы*
Мемлекеттік мекемеге 1 бірлік
36.
Электр газбен дәнекерлеуші

3,14 единицы при 16-часовом графике работы
4,7 единицы при 24-часовом круглосуточном графике работы
25.
Гардеробщик
1 единица на 100 мест в гардеробе, 0,21 единицы дополнительно на каждые 100 мест
26.
Механик по обслуживанию дизельной техники
1 единица при наличии на 20 и более единиц действующего оборудования по направлению деятельности
27.
Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования или электромонтер по ремонту и обслуживанию электроустановок
1 единица на 2700 квадратных метров общей площади здания
28.
Электрослесарь по ремонту оборудования распределительных устройств*
1 единица на государственное учреждение
29.
Слесарь-сантехник
1 единица на государственное учреждение (дополнительно 1 единица вводится на каждую отдельную территорию дислокации подразделения и на 5 000 квадратных метров общей площади зданий)
30.
Слесарь-ремонтник*
1 единица на государственное учреждение (дополнительно 1 единица вводится на каждую отдельную территорию дислокации подразделения и на 100 000 квадратных метров общей площади зданий)
31.
Слесарь по контрольно-измерительным приборам и автоматике
1 единица на 5500 квадратных метров общей площади здания
32.
Слесарь по обслуживанию тепловых сетей*
1 единица на государственное учреждение (дополнительно 1 единица вводится на каждую отдельную территорию дислокации подразделения и площадью обслуживания 10 000 квадратных метров)
33.
Слесарь аварийно-восстановительных работ*
1 единица на государственное учреждение (дополнительно 1 единица вводится на каждую отдельную территорию дислокации подразделения и на 10 000 квадратных метров общей площади зданий)
34.
Слесарь по эксплуатации и ремонту газового оборудования
1 единица на государственное учреждение
35.
Газовщик*
1 единица на государственное учреждение
36.
Электрогазосварщик

"Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі ғимаратының жалпы ауданының 1000 шаршы метріне 0,02 бірлік (қосымша 1 бірлік бөлімшенің әрбір жеке аумақта орналасқан ғимаратына немесе 100000 шаршы метр ауданға қызмет көрсету енгізіледі);
37.
Қолмен дәнекерлейтін электр дәнекерлеуші*
Мемлекеттік мекемеге 1 бірлік (бөлімше орналасқан әрбір жеке аумаққа және 50 000 шаршы метр қызмет көрсету алаңы болғанда қосымша 1 бірлік енгізіледі)
38.
Газбен дәнекерлеуші*
Мемлекеттік мекемеге 1 бірлік (бөлімше орналасқан әрбір жеке аумаққа және 50 000 шаршы метр қызмет көрсету алаңы болғанда қосымша 1 бірлік енгізіледі)
39.
Диффузиялық-дәнекерлеу құрылғысының дәнекерлеушісі *
Тиісті қондырғысы болған кезде мемлекеттік мекемеге 1 бірлік
40.
Байланысты (сығымдау) дәнекерлеу машинасымен дәнекерлеуші *
Тиісті жабдығы болған кезде мемлекеттік мекемеге 1 бірлік
41.
Металды қыздырушы (дәнекерлеуші)*
Тиісті жабдығы болған кезде мемлекеттік мекемеге 1 бірлік
42.
Токарлық сығатын станоктардың токары*
Токарлық сығатын станогына 1 бірлік
43.
Аккумуляторшы, вулканизаторшы, шина жөндеушісі, қаңылтыршы, дәнекерлеуші, автомобиль жөндеу жөніндегі слесарь, жол-құрылыс машиналары мен тракторларын жөндеу
жөніндегі слесарь, жылу аппаратурасы жөніндегі слесарь, слесарь-жөндеуші, электр жабдықтарын жөндеу жөніндегі слесарь-электрик, токарь, электр газбен дәнекерлеуші
Мынадай түрлері бойынша:

0,02 единицы на 1000 квадратных метров общей площади здания на республиканское государственное учреждение "Комитет национальной безопасности Республики Казахстан" (дополнительно 1 единица вводится на каждую отдельную территорию дислокации подразделения или площадью обслуживания более 100000 квадратных метров);
0,02 единицы на 1000 квадратных метров общей площади здания
37.
Электросварщик ручной сварки*
1 единица на государственное учреждение (дополнительно 1 единица вводится на каждую отдельную территорию дислокации подразделения с площадью обслуживания 50 000 квадратных метров)
38.
Газосварщик*
1 единица на государственное учреждение (дополнительно 1 единица вводится на каждую отдельную территорию дислокации подразделения с площадью обслуживания 50 000 квадратных метров)
39.
Сварщик на диффузионно-сварочных установках*
1 единица на государственное учреждение при наличии соответствующей установки
40.
Сварщик на машинах контактной (прессовой) сварки*
1 единица на государственное учреждение при наличии соответствующего оборудования
41.
Нагревальщик (сварщик) металла*
1 единица на государственное учреждение при наличии соответствующего оборудования
42.
Токарь на токарно-давильных станках*
1 единица на токарно-давильный станок
43.
Аккумуляторщик, вулканизаторщик, монтировщик шин, жестянщик, сварщик, слесарь по ремонту автомобилей, слесарь по ремонту дорожно-строительных машин и тракторов, слесарь по топливной аппаратуре, слесарь-ремонтник, слесарь-электрик по ремонту электрооборудования, токарь, электрогазосварщик
По видам:

жеңіл автокөлік – жылына 500 мың километр жүріске 1 бірліктен;
барлық санаттағы автобустар – жылына 250 мың километр жүріске 1 бірліктен;
жүк автокөлік – жылына 400 мың километр жүріске 1 бірліктен;
арнайы автокөлік – жылына 400 мың километр жүріске 1 бірліктен;
инженерлік-жол және жер жыртатын техника, трактор және кіші тиегіштер – жылына 8 мың мото-сағатқа 1 бірліктен
44.
Қазандық машинисі (кочегар) немесе қазандық операторы
Орташа номиналды өнімділігі сағатына 10-50 гикокалорий болған кезде қазандықтағы 1-2 су жылытатын қазандыққа қызмет көрсетуге 1 бірлік
Орташа номиналды өнімділігі сағатына 10-50 тонна болған кезде қазандықтағы 1-2 бу қазандығына қызмет көрсетуге 1 бірлік
Орташа номиналды өнімділігі сағатына 10-50 гикокалорий болған кезде қазандықтағы 3-4 су жылытатын қазандыққа қызмет көрсетуге 2 бірлік
Орташа номиналды өнімділігі сағатына 10-50 тонна болған кезде қазандықтағы 3-4 бу қазандығына қызмет көрсетуге 2 бірлік
Орташа номиналды өнімділігі сағатына 50 гикокалорий болған кезде қазандықтағы 5 және одан артық су жылытатын қазандыққа қызмет көрсетуге 3 бірлік
Орташа номиналды өнімділігі сағатына 50 тонна болған кезде қазандықтағы 5 және одан артық бу қазандығына қызмет көрсетуге 3 бірлік
45.
Қазандық машинисі (кочегар)
1-2 қазандыққа жұмсалатын көмірдің орташа шығысы 0,5-1 тонна болған кезде 1 қазандыққа қызмет көрсетуге 1 бірлік (жылыту кезеңінде ауысымда 1 қазандыққа)
қазандыққа жұмсалатын көмірдің орташа шығысы 1-3 тонна болған кезде 1-3 қазандыққа қызмет көрсетуге 2 бірлік (жылыту кезеңінде ауысымда 1 қазандыққа)
қазандыққа жұмсалатын көмірдің орташа шығысы 2-3 тонна болған кезде 3-4 қазандыққа қызмет көрсетуге 3 бірлік (жылыту кезеңінде ауысымда 1 қазандыққа)

легковой автомобиль – по 1 ед. на 500 тыс. км пробега в год;
автобусы всех классов – по 1 ед. на 250 тыс. км пробега в год;
грузовой автомобиль – по 1 ед. на 400 тыс. км пробега в год;
специальный автомобиль – по 1 ед. на 400 тыс. км пробега в год;
инженерно-дорожная и пропашная техника, трактор и мини-погрузчик – по 1 ед. на 8 тыс. моточасов в год
44.
Машинист (кочегар) котельной или оператор котельной
1 единица на обслуживание 1-2 водогрейных котлов в котельной при средней номинальной производительности 10-50 гикокалорий в час
1 единица на обслуживание 1-2 паровых котлов в котельной при средней номинальной производительности 10-50 тонн в час
2 единицы на обслуживание 3-4 водогрейных котлов в котельной при средней номинальной производительности 10-50 гикокалорий в час
2 единицы на обслуживание 3-4 паровых котлов в котельной при средней номинальной производительности 10-50 тонн в час
3 единицы на обслуживание 5 и более водогрейных котлов в котельной при средней номинальной производительности 50 гикокалорий в час
3 единицы на обслуживание 5 и более паровых котлов в котельной при средней номинальной производительности 50 тонн в час
45.
Машинист (кочегар) котельной
1 единица на 1-2 котла в котельной при среднем расходе угля 0,5-1 тонна (за отопительный период на 1 котел в смену)
2 единицы на 1-3 котла в котельной при среднем расходе угля 1-3 тонны (за отопительный период на 1 котел в смену)
3 единицы на 3-4 котла в котельной при среднем расходе угля 2-3 тонны (за отопительный период на 1 котел в смену)

қазандыққа жұмсалатын көмірдің орташа шығысы 3-4 тонна болған кезде 3-4 қазандыққа қызмет көрсетуге 4 бірлік (жылыту кезеңінде ауысымда 1 қазандыққа)
қазандыққа жұмсалатын көмірдің орташа шығысы 4 және одан артық тонна болған кезде 4 қазандыққа қызмет көрсетуге 5 бірлік (жылыту кезеңінде ауысымда 1 қазандыққа)
46.
Пеш жағушы *
1 ауысымда қолмен от жағу мен қызмет көрсетуге 1 бірлік
47.
Шатырлаушы
15000 шаршы метр шатырға қызмет көрсетуге 1 бірлік
48.
Сырлаушы
"Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесіне және Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің республикалық мемлекеттік мекемелеріне 1 бірлік (бөлімше орналасқан әрбір жеке аумағына немесе ғимараттың жалпы ауданының 100000 шаршы метріне қосымша 1 бірлік еңгізіледі);
мемлекеттік мекемеге 1 бірлік (бөлімше орналасқан әрбір жеке аумағына және ғимараттың жалпы ауданының 100000 шаршы метріне қосымша 1 бірлік еңгізіледі)
49.
Ағаш шебері
"Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесіне және Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің республикалық мемлекеттік мекемелеріне 1 бірлік (бөлімше орналасқан әрбір жеке аумағына немесе ғимараттың жалпы ауданының 50000 шаршы метріне);
мемлекеттік мекемеге 1 бірлік (бөлімше орналасқан әрбір жеке аумағына және ғимараттың жалпы ауданының 50000 шаршы метріне қосымша 1 бірлік еңгізіледі)
50.
Әйнекші
Мемлекеттік мекемеге 1 бірлік (бөлімше орналасқан әрбір жеке аумағына және ғимараттың жалпы ауданының 100000 шаршы метріне қосымша 1 бірлік еңгізіледі)
51.
Сылақшы
"Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесіне және Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің республикалық мемлекеттік мекемелеріне 1 бірлік (бөлімше орналасқан әрбір жеке аумағына немесе ғимараттың жалпы ауданының 100000 шаршы метріне қосымша 1 бірлік еңгізіледі);
мемлекеттік мекемеге 1 бірлік (бөлімше орналасқан әрбір жеке аумағына және ғимараттың жалпы ауданының 100000 шаршы метріне қосымша 1 бірлік еңгізіледі)
52.
Ағаш ұстасы

4 единицы на 3-4 котла в котельной при среднем расходе угля 3-4 тонны (за отопительный период на 1 котел в смену)
5 единиц на 4 котла в котельной при среднем расходе угля 4 и выше тонны (за отопительный период на 1 котел в смену)
46.
Истопник*
1 единица в 1 смену на обслуживание и топку печей
47.
Кровельщик
1 единица на обслуживание 15000 квадратных метров кровли
48.
Маляр
1 единица на республиканское государственное учреждение "Комитет национальной безопасности Республики Казахстан" и на республиканские государственные учреждения Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (дополнительно 1 единица вводится на каждую отдельную территорию дислокации подразделения или на 100000 квадратных метров общей площади здания);
1 единица на государственное учреждение (дополнительно 1 единица вводится на каждую отдельную территорию дислокации подразделения и на 100000 квадратных метров общей площади здания)
49.
Плотник
1 единица на республиканское государственное учреждение "Комитет национальной безопасности Республики Казахстан" и на республиканские государственные учреждения Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (дополнительно 1 единица вводится на каждую отдельную территорию дислокации подразделения или на 50000 квадратных метров общей площади здания);
1 единица на государственное учреждение (дополнительно 1 единица вводится на каждую отдельную территорию дислокации подразделения и на 50000 квадратных метров общей площади здания)
50.
Стекольщик
1 единица на государственное учреждение (дополнительно 1 единица вводится на каждую отдельную территорию дислокации подразделения и на 100000 квадратных метров общей площади здания)
51.
Штукатур
1 единица на республиканское государственное учреждение "Комитет национальной безопасности Республики Казахстан" и на республиканские государственные учреждения Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (дополнительно 1 единица вводится на каждую отдельную территорию дислокации подразделения или на 100000 квадратных метров общей площади здания);
1 единица на государственное учреждение (дополнительно 1 единица вводится на каждую отдельную территорию дислокации подразделения и на 100000 квадратных метров общей площади здания)
52.
Столяр

Мемлекеттік мекемеге 1 бірлік (1250 жиһаз бірлігіне қызмет көрсетуге қосымша 1 бірлік енгізіледі)
53.
Қаңылтыршы*
Мемлекеттік мекемеге 1 бірлік
54.
Сорғы қондырғысының машинисі
Бір сорғы қондырғысына ауысымға 1 бірлік
55.
Химиялық су тазарту аппаратшысы **
Химиялық су тазалаудың бір жеке агрегатына қызмет көрсету үшін 1 бірлік
56.
Бөренелерді сұрыптау және қайта өңдеу агрегаттық желілерінің операторы, аралау материалдарын өңдеу қондырғылары мен желілерінің операторы, арашы, ағаштан жасалған бұйымдарды құрастырушы, ағаш дайындайтын жабдықтарды жөндеу слесары, станокшы-аралаушы, ағаш ұстасы*
Ағаш тілетін қондырғы-араға 1 бірліктен
57.
Кір жуу машинасының (монша-кір жуу комбинат) операторы
Жылына 13 260 килограмм кір жууға 1 бірлік
58.
Етікші *
Мемлекеттік мекемеге 1 бірлік
59.
Тігінші *
Тігін машинасына 1 бірлік
60.
Ғимараттарға кешенді қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі жұмысшы **
Мемлекеттік мекемеге 1 бірлік (бөлімше орналасқан әрбір жеке аумаққа және ғимараттың жалпы ауданының 15000 шаршы метріне қосымша 1 бірлік енгізіледі)
61.
Әуеайлаққа қызмет көрсету жөніндегі жұмысшы
Қызмет көрсетілетін әуеайлақ төсемдері ауданының 13678 шаршы метріне 0,5 бірлік, бірақ 12 бірліктен артық емес жұмысшы
62.
Көмекші жұмысшы
Мемлекеттік мекемеге 1 бірлік
63.
Жүк тиеуші *
250 миллион теңге жылдық жүк айналымына 1 бірлік
64.
Аула сыпырушы
Жинайтын аумақтың 3000 шаршы метріне 1 бірлік
65.
Қызметтік орын жайларды тазалаушы
Тазаланатын ауданның 480 шаршы метріне 1 бірлік
66.
Автомобиль жүргізуші
Техникалық жарамды көлікке 1 бірлік
67.
Жүк тиегіш жүргізушісі*
Техникалық жарамды жүк тиегішке 1 бірлік
68.
Бульдозер машинисі*
Техникалық жарамды бульдозерге 1 бірлік
69.
Скрепер машинисі*
Техникалық жарамды скреперге 1 бірлік
70.
Экскаватор-тиегіш машинисі*
Техникалық жарамды экскаватор-тиегішке 1 бірлік
71.
Кранның машинисі (краншы)*
Техникалық жарамды кранға 1 бірлік (автомобиль кран)
72.
Машинист (автожол құрылысының машиналары)*
Техникалық жарамды автожол құрылыс машиналарына 1 бірлік
73.
Тракторшы*
Техникалық жарамды тракторға 1 бірлік
74.
Аспаз
Тамақтанушылардың саны 150 адамға дейін болғанда 3 бірлік, тамақтанушылардың саны 151-ден 200 адамға дейін болғанда 4 бірлік (әрі қарай тамақтанатын әрбір 125 адамға 1 бірліктен қосылады)
75.
Аспаз-нұсқаушы
Тамақтанушылардың саны 500 адамнан асқан кезде 1 бірлік (аспаздардың есептік саны есептелмейді)
76.
Тағамды дайындау технологиясы бойынша шебер
Тамақтанушылардың саны 1000 адамнан асқан кезде 1 бірлік (аспаздардың есептік саны есептелмейді)
77.
Наубайшы *

1 единица на государственное учреждение (дополнительно 1 единица вводится на обслуживание 1250 единиц мебели)
53.
Жестянщик*
1 единица на государственное учреждение
54.
Машинист насосных установок
1 единица на одну насосную станцию в смену
55.
Аппаратчик химической водоочистки**
1 единица для обслуживания одного отдельного агрегата химической водоочистки
56.
Оператор агрегатных линий и переработки бревен, оператор установок и линий обработки пиломатериалов, пильщик, сборщик изделий из древесины, слесарь по ремонту лесозаготовительного оборудования, станочник-распиловщик, столяр *
по 1 единице на лесопильную раму
57.
Оператор стиральных машин (банно-прачечного комбината)
1 единица на 13260 килограмм обработки белья в год
58.
Сапожник*
1 единица на государственное учреждение
59.
Швея*
1 единица на швейную машину
60.
Рабочий по комплексному обслуживанию и ремонту зданий**
1 единица на государственное учреждение (дополнительно 1 единица вводится на каждую отдельную территорию дислокации подразделения и на 15000 квадратных метров общей площади здания)
61.
Рабочий по обслуживанию аэродрома
0,5 единицы на 13678 квадратных метров обслуживаемого аэродромного покрытия, но не более 12 единиц рабочих
62.
Подсобный рабочий
1 единица на государственное учреждение
63.
Грузчик*
1 единица на годовой грузооборот в 250 миллионов тенге
64.
Дворник
1 единица на 3000 квадратных метров убираемой площади
65.
Уборщик служебных помещений
1 единица на 480 квадратных метров убираемой площади
66.
Водитель автомобиля
1 единица на технически исправный транспорт
67.
Водитель погрузчика*
1 единица на технически исправный погрузчик
68.
Машинист бульдозера*
1 единица на технически исправный бульдозер
69.
Машинист скрепера*
1 единица на технически исправный скрепер
70.
Машинист экскаватора-погрузчика*
1 единица на технически исправный экскаватор-погрузчик
71.
Машинист крана (крановщик)*
1 единица на технически исправный кран (автомобильный кран)
72.
Машинист (автодорожные строительные машины) *
1 единица на технически исправную автодорожную строительную машину
73.
Тракторист *
1 единица на технически исправный трактор
74.
Повар
3 единицы при численности питающихся до 150 человек
4 единицы при численности питающихся от 151 до 200 человек
(в последующем на каждые 125 питающихся добавляется по 1 единице)
75.
Инструктор-повар
1 единица при численности питающихся свыше 500 человек (в расчетное количество повара не засчитываются)
76.
Мастер по технологии приготовления пищи
1 единица при численности питающихся свыше 1000 человек (в расчетное количество повара не засчитываются)
77.
Пекарь*

Тәулігіне 50 килограмм нан өнімдерін пісіру процесін жүргізу үшін 1 бірлік
78.
Даяшы
Ұшқыш-техникалық асханада – тамақтанатын 40 адамға 1 бірлік
79.
Ас-үй жұмысшысы
50 тамақтанушыға – 2 бірлік, 50-ден 100-ге дейінгі тамақтанушыға – 4 бірлік (әрбір кейінгі 50 тамақтанушыға – қосымша 1 бірлік бөлінеді)
80.
Қайыс ер-тұрман бұйымдарын құрастырушы
Мемлекеттік мекемеде оқу-жөндеу кавалериялық бөлімше болған кезде 1 бірлік
81.
Қайыс ер-тұрман бұйымдарын дайындаушы
Мемлекеттік мекемеде оқу-жөндеу кавалериялық бөлімше болған кезде 1 бірлік
82.
Қолмен соғатын ұста

1 единица для ведения процесса выпечки хлебобулочных изделий на 50 килограмм в сутки
78.
Официант
1 единица на 40 человек, питающихся в летно-технических столовых
79.
Кухонный рабочий
2 единицы на 50 питающихся,
4 единицы от 50 до 100 питающихся (на каждые последующие 50 питающихся – дополнительно по 1 единице)
80.
Сборщик шорно-седельных изделий
1 единица на государственное учреждение при наличии учебно-ремонтного кавалерийского подразделения
81.
Заготовщик шорно-седельных изделий
1 единица на государственное учреждение при наличии учебно-ремонтного кавалерийского подразделения
82.
Кузнец ручной ковки

50 қызметтік жылқыға 1 бірлік
83.
Балға және пресс ұстасы
Тиісті жабдығы болған кезде мемлекеттік мекемеге 1 бірлік
84.
Бағбан
30000 шаршы метрге 1 бірлік
85.
Жылқышы
50 қызметтік жылқыға 1 бірлік
86.
Мұз құюшы менеджер
Техникалық жарамды мұз кортқа 1 бірлік
*Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметіне арналған
**Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара және Авиация қызметтеріне арналған

1 единица на 50 служебных лошадей
83.
Кузнец на молотах и прессах
1 единица на государственное учреждение при наличии соответствующего оборудования
84.
Садовник
1 единица на 30000 квадратных метров
85.
Коневод
1 единица на 50 служебных лошадей
86.
Менеджер заливки льда
1 единица на технически исправный ледяной корт
*Для Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан
**Для Пограничной и Авиационной служб Комитета национальной безопасности Республики Казахстан