"Қазақстан Республикасының пайдалы қазбалар қорлары жөніндегі мемлекеттік комиссиясы туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 15 мамырдағы № 330 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 2023 жылғы 20 шiлдедегi № 529 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 24 шiлдеде № 33138 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының пайдалы қазбалар қорлары жөніндегі мемлекеттік комиссиясы туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 15 мамырдағы № 330 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16970 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Пайдалы қазбалар қорлары жөніндегі мемлекеттік комиссиясы туралы ережесінде:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қазақстан Республикасының пайдалы қазбалар қорлары жөніндегі мемлекеттік комиссия туралы ереже (бұдан әрі - Ереже) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінің 141-бабының 5-тармағына сәйкес көрсетілген Кодекстің 277-бабының 6-тармағына сәйкес редакцияда әзірленген және Қазақстан Республикасының пайдалы қазбалар қорлары жөніндегі мемлекеттік комиссиясының (бұдан әрі - Комиссия) қызметін ұйымдастыру мәселелерін, олардың құрамын, жұмыс регламентін және іс жүргізуін айқындайды.
2. Комиссия жер қойнауын зерделеу жөніндегі уәкілетті органның ведомствосының жанынан құрылады және көмірсутектері және кең таралған пайдалы қазбаларды қоспағанда пайдалы қатты қазбалар бойынша жер қойнауын мемлекеттік сараптаманы (бұдан әрі - сараптама) жүзеге асыратын алқалы орган болып табылады.";
"5-тармақтың:
2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) пайдалы қазбаларды өндіру жағдайлары үшін геологиялық, тау-кен техникалық, гидрогеологиялық, инженерлік-геологиялық, экологиялық және техникалық-экономикалық деректердің толықтығы мен дұрыстығын;";
4 және 5) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:".
"4) бағалау, барлау және пайдалану жұмыстарының, сондай-ақ жер қойнауын геологиялық зерттеу және бағалау жөніндегі жұмыстардың нәтижелері мен сапасын;
5) пайдалы қазбалар кен орындарын жоюдың немесе консервациялаудың, өнеркәсіптік маңызын жоғалтқан, техникалық-экономикалық немесе тау-кен техникалық себептер бойынша өңдеуге жарамсыз, кейінгі геологиялық барлау жұмыстары мен өңдеу кезінде растамаудың нормативтік қателіктерінен асатын пайдалы қазбалар қорларын есептен шығарудың негізділігін айқындайды.";

О внесении изменений в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 15 мая 2018 года № 330 "Об утверждении положения о государственной комиссии по запасам полезных ископаемых Республики Казахстан"
Приказ и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 20 июля 2023 года № 529. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 июля 2023 года № 33138
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 15 мая 2018 года № 330 "Об утверждении положения о государственной комиссии по запасам полезных ископаемых Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 16970) следующие изменения:
в Положении о государственной комиссии по запасам полезных ископаемых Республики Казахстан, утвержденным указанным приказом:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящее Положение о государственной комиссии по запасам полезных ископаемых Республики Казахстан (далее - Положение) разработано в соответствии пунктом 5 статьи 141 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" в редакции согласно пункту 6 статьи 277 указанного Кодекса и определяет вопросы организации деятельности Государственной комиссии по запасам полезных ископаемых Республики Казахстан (далее - Комиссия), ее состав, регламент работы и ведение делопроизводства.
2. Комиссия создается при ведомстве уполномоченного органа по изучению недр и является коллегиальным органом, осуществляющий государственную экспертизу недр по углеводородам и твердым полезным ископаемым за исключением общераспространенных полезных ископаемых (далее - экспертиза).";
в пункте 5:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) полноту и достоверность геологических, горнотехнических, гидрогеологических, инженерно-геологических, экологических и технико-экономических данных для условий добычи полезных ископаемых;";
подпункты 4 и 5) изложить в следующей редакции:".
"4) результаты и качество оценочных, разведочных и эксплуатационных работ, а также работ по геологическому изучению и оценке недр;
5) обоснованность ликвидации или консервации месторождений полезных ископаемых, списания запасов полезных ископаемых, утративших промышленное значение, нецелесообразных к отработке по технико-экономическим или горнотехническим причинам, превышающих нормативные погрешности не подтверждения при последующих геологоразведочных работах и отработке.";

6-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) нарықтық экономика мен минералдық шикізат конъюнктурасын есепке алуға сәйкес пайдалы қазбалардың қорлары мен болжамды ресурстарына геологиялық-экономикалық баға береді;";
7-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 278-бабының 34-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, жер қойнауын пайдаланушы құзыретті орган қолданыстағы келісімшартқа тиісті өзгерістер енгізгенге дейін келісімшарттық талаптарда айтылған жер қойнауын пайдалану операцияларын жүргізу мерзімдер бұзған жағдайда, сараптамаға ұсынылған есептерді кері қайтарады;";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Комиссияның жұмыс органы Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Геология комитеті (бұдан әрі – Комитет) болып табылады.";
18, 19, 20 және 21-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Комиссия төрағасы Комитет төрағасы болып табылады. Комиссия төрағасының комиссия төрағасы болмаған кезеңде Комиссия құзыреті шегінде құжаттарға қол қоюға құқығы бар орынбасары болады.
19. Комиссия төрағасының орынбасары Комитет төрағасының орынбасары болып табылады.
20. Комитеттің салалық басқармаларының басшылары мен бас сарапшылары хатшы және Комиссия мүшелері болып табылады.
21. Комиссияның жеке құрамы Комитет төрағасымен бекітіледі.";
29- тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"29. Жер қойнауын пайдаланушы сараптамаға мыналарды жібереді:
есеп қағаз және электрондық жеткізгіштерде бір данада;
есепке авторлық анықтамалар-бір дана санында.";
35-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"35. Сараптама геология және жер қойнауын пайдалану саласында арнайы білімі бар және сараптама нәтижелеріне мүдделі емес тәуелсіз сарапшыларды тарта отырып жүргізіледі. Тәуелсіз сарапшылардың тізімін Комитет төрағасы бекітеді.".
22, 23, 24, 25, 27, 28-тармақтар алып тасталсын.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Геология комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін;
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрінің міндетін атқарушы
Д. Щеглова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі

подпункт 2) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"2) дает геолого-экономическую оценку запасов и прогнозных ресурсов полезных ископаемых в соответствии с учетом рыночной экономики и конъюнктуры минерального сырья;";
подпункт 4) пункта 7 изложить в следующей редакции:
"4) отклоняет представленные на экспертизу отчеты в случае превышения недропользователем сроков проведения операций по недропользованию, оговоренных контрактными условиями, до внесения компетентным органом в действующий контракт соответствующих изменений, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 34 статьи 278 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании";";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Рабочим органом Комиссии является Комитет геологии Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан (далее – Комитет).";
пункты 18, 19, 20 и 21 изложить в следующей редакции:
"18. Председателем Комиссии является председатель Комитета. Председатель Комиссии имеет заместителя, обладающего правом подписи документов в пределах компетенции Комиссии в период отсутствия председателя Комиссии.
19. Заместителем председателя Комиссии является заместитель председателя Комитета.
20. Секретарем и членами Комиссии являются руководители управления и главные эксперты отраслевых управлений Комитета.
21. Персональный состав Комиссии утверждается председателем Комитета.";
пункт 29 изложить в следующей редакции:
"29. Недропользователь направляет на экспертизу:
отчет в одном экземпляре на бумажном и электронном носителях;
авторские справки к отчету – в количестве одного экземпляра.";
пункт 35 изложить в следующей редакции:
"35. Экспертиза проводится с привлечением независимых экспертов, обладающих специальными знаниями в области геологии и недропользования и не заинтересованных в результатах экспертизы. Список независимых экспертов утверждается председателем Комитета.".
пункты 22, 23, 24, 25, 27 и 28 исключить.
2. Комитету геологии Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан;
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
Д. Щеглова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан