Әкімшілік-аумақтық бірліктерге, елді мекендердің құрамдас бөліктеріне атау беру, оларды қайта атау, сондай-ақ олардың атауларының транскрипциясын нақтылау мен өзгерту кезінде тиісті аумақ халқының пікірін ескеру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2023 жылғы 1 тамыздағы № 211 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 7 тамызда № 33238 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк-аумақтық құрылысы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-1-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Әкімшілік-аумақтық бірліктерге, елді мекендердің құрамдас бөліктеріне атау беру, оларды қайта атау, сондай-ақ олардың атауларының транскрипциясын нақтылау және өзгерту кезінде тиісті аумақ халқының пікірін ескеру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Архив, құжаттама және кітап ісі комитеті заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық қолданысқа енгізілгеннен кейін оны үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы тармақта көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрі
А. Оралов
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
2023 жылғы 1 тамыздағы
№ 211 бұйрығына
қосымша
Әкімшілік-аумақтық бірліктерге, елді мекендердің құрамдас бөліктеріне атау беру, оларды қайта атау, сондай-ақ олардың атауларының транскрипциясын нақтылау мен өзгерту кезінде тиісті аумақ халқының пікірін ескеру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Әкімшілік-аумақтық бірліктерге, елді мекендердің құрамдас бөліктеріне атау беру, оларды қайта атау, сондай-ақ олардың атауларының транскрипциясын нақтылау мен өзгерту кезінде тиісті аумақ халқының пікірін ескеру қағидалары "Қазақстан Республикасының әкімшілік аумақтық құрылысы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 14-1-бабы 1-тармағына сәйкес әзірленді және ауылдарға, кенттерге, ауылдық округтерге, қаладағы аудандарға, қалаларға, аудандарға, облыстарға, шағын аудандарға, алаңдарға, даңғылдарға, бульварларға, көшелерге, тұйық көшелерге, саябақтарға, скверлерге, көпірлерге және елді мекендердің басқа да құрамдас бөліктеріне (бұдан әрі – елді мекендердің құрамдас бөліктері) атау беру және оларды қайта атау, сондай-ақ олардың атауларының транскрипциясын нақтылау және өзгерту кезінде тиісті аумақтағы халықтың пікірін ескерудің тәртібін анықтайды.

Об утверждении Правил учета мнения населения соответствующей территории при наименовании, переименовании административно-территориальных единиц, составных частей населенных пунктов, а также уточнении и изменении транскрипции их наименований
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 1 августа 2023 года № 211. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 августа 2023 года № 33238.
В соответствии соответствии с пунктом 1 статьи 14-1 Закона Республики Казахстан "Об административно-территориальном устройстве Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила учета мнения населения соответствующей территории при наименовании, переименовании административно-территориальных единиц, составных частей населенных пунктов, а также уточнении и изменении транскрипции их наименований согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету архивов, документации и книжного дела Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение трех рабочих дней после введения в действие настоящего приказа размещение его на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
3) в течение трех рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
А. Оралов
Приложение к приказу
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
от 1 августа 2023 года № 211
Правила учета мнения населения соответствующей территории при наименовании, переименовании административно-территориальных единиц, составных частей населенных пунктов, а также уточнении и изменении транскрипции их наименований
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила учета мнения населения соответствующей территории при наименовании, переименовании административно-территориальных единиц, составных частей населенных пунктов, а также уточнении и изменении транскрипции их наименований разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 14-1 Закона Республики Казахстан "Об административно-территориальном устройстве Республики Казахстан" (далее – Закон) и определяют порядок учета мнения населения соответствующей территории при наименовании и переименовании сел, поселков, сельских округов, районов в городе, городов, районов, областей, микрорайонов, площадей, проспектов, бульваров, улиц, переулков, парков, скверов, мостов и других составных частей населенных пунктов (далее – составные части населенных пунктов), а также уточнении и изменении транскрипции их наименований.

2. Жергілікті атқарушы органдар облыстарға, аудандарға, республикалық және облыстық маңызы бар қалаларға, астанаға, қаладағы аудандарға, елді мекендердің құрамдас бөліктеріне атау беру және оларды қайта атау, сондай-ақ олардың атауларының транскрипциясын нақтылау мен өзгерту кезінде тиісті аумақ халқының пікірін ескеруді ұйымдастырады және мәслихаттардың қарауына енгізеді.
3. Кенттерге, ауылдық округтерге, ауылдарға, аудандық маңызы бар қалаларға, елді мекендердің құрамдас бөліктеріне атау беру және оларды қайта атау, сондай-ақ олардың атауларының транскрипциясын нақтылау мен өзгерту кезінде тиісті аумақ халқының пікірін ескеруді жергілікті атқарушы органдар мен кенттердің, ауылдық округтердің, ауылдардың, аудандық маңызы бар қалалардың әкімдері (бұдан әрі – жергілікті атқарушы орган) жергілікті қоғамдастық жиналыстарын өткізу арқылы ұйымдастырады.
2-тарау. Облыстарға, аудандарға, республикалық және облыстық маңызы бар қалаларға, қаладағы аудандарға, аталған елді мекендердің құрамдас бөліктеріне атау беру және оларды қайта атау, сондай-ақ олардың атауларының транскрипциясын нақтылау мен өзгерту кезінде тиісті аумақ халқының пікірін ескеру тәртібі
4. Тиісті жергілікті атқарушы органдар облыстарға, аудандарға, республикалық және облыстық маңызы бар қалаларға, қаладағы аудандарға, аталған елді мекендердің құрамдас бөліктеріне атау беру және оларды қайта атау, сондай-ақ олардың атауларының транскрипциясын нақтылау мен өзгерту кезінде тиісті аумақ халқының пікірін ескеру үшін құжаттар мен материалдарды (жеке және заңды тұлғалардан келіп түскен ұсыныстар, есімі берілетін тұлғаның өмірбаяны, архивтік құжаттар, берілетін әкімшілік бірліктер мен құрамдас бөліктердің схемалық сызбасы) тиісті мәслихаттардың қарауына енгізеді.
5. Тиісті аумақ халқының пікірі мәслихаттың тұрақты комиссияларының өткізілген көпшілік тыңдауларының негізінде ескеріліп, хаттамамен ресімделеді.
6. Тиісті мәслихаттардың тұрақты комиссияларының хаттамалары жеті жұмыс күні ішінде тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында таралатын бұқаралық ақпарат құралдарында, сондай-ақ аудандар мен елді мекендердің әкімдіктері мен мәслихаттарының интернет-ресурстарында жарияланады.
7. Тиісті мәслихаттардың тұрақты комиссияларының хаттамасымен ресімделген облыстарға, аудандарға, республикалық және облыстық маңызы бар қалаларға, астанаға, қаладағы аудандарға, аталған елді мекендердің құрамдас бөліктеріне атау беру және оларды қайта атау, сондай-ақ олардың атауларының транскрипциясын нақтылау мен өзгерту кезінде тиісті аумақ халқының ескерілген пікірі Заңның 14-1-бабының 2-тармағына сәйкес тиісті ономастика комиссияларының қарауына ұсынылады.

2. Учет мнения населения соответствующей территории при наименовании и переименовании областей, районов, городов республиканского и областного значения, столицы, районов в городе, составных частей населенных пунктов, а также уточнении и изменении транскрипции их наименований организовываются соответствующими местными исполнительными органами и вносятся на рассмотрение маслихата.
3. Учет мнения населения соответствующей территории при наименовании и переименовании сел, поселков, сельских округов, городов районного значения, составных частей населенных пунктов, а также уточнении и изменении транскрипции их наименований, организовываются местными исполнительными органами и акимами сел, поселков, сельских округов, городов районного значения (далее – местные исполнительные органы) путем проведения собраний местного сообщества.
Глава 2. Порядок учета мнения населения соответствующей территории при наименовании и переименовании областей, районов, городов республиканского и областного значения, столицы, районов в городе, составных частей данных населенных пунктов, а также уточнении и изменении транскрипции их наименований
4. Для учета мнения населения местные исполнительные органы вносят на рассмотрение соответствующих маслихатов документы и материалы (предложения, поступившие от физических и юридических лиц, биографии присваиваемых лиц, архивные данные, схемы предлагаемых населенных пунктов и их составных частей) по наименованию и переименованию областей, районов, городов республиканского и областного значения, столицы, районов в городе, составных частей данных населенных пунктов, а также уточнению и изменению транскрипции их наименований.
5. Мнение населения соответствующей территории учитывается на основании проведенных публичных слушаний в постоянных комиссиях соответствующих маслихатов и оформляется протоколом.
6. Протоколы постоянных комиссий соответствующих маслихатов в течение семи рабочих дней размещаются в средствах массовой информации, распространяемых на территории соответствующей административно-территориальной единицы, а также на интернет-ресурсах акиматов и маслихатов районов и населенных пунктов.
7. Мнение населения соответствующей территории при наименовании и переименовании областей, районов, городов республиканского и областного значения, столицы, районов в городе, составных частей данных населенных пунктов, а также уточнении и изменении транскрипции их наименований, оформленное протоколом постоянных комиссий соответствующих маслихатов, в порядке, установленном пунктом 2 статьи 14-1 Закона, вносится на рассмотрение соответствующих ономастических комиссий.

3-тарау. Ауылдарға, кенттерге, ауылдық округтерге, аудандық маңызы бар қалаларға, аталған елді мекендердің құрамдас бөліктеріне атау беру және оларды қайта атау, сондай-ақ олардың атауларының транскрипциясын нақтылау мен өзгерту кезінде тиісті аумақ халқының пікірін ескеру тәртібі
8. Ауылдарға, кенттерге, ауылдық округтерге, аудандық маңызы бар қалаларға, аталған елді мекендердің құрамдас бөліктеріне атау беру және оларды қайта атау, сондай-ақ олардың атауларының транскрипциясын нақтылау мен өзгерту кезінде тиісті аумақ халқының пікірін ескеру үшін жергілікті атқарушы органдар ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің, аудандық маңызы бар қалалардың әкімдерімен бірлесе отырып:
1) жергілікті қоғамдастық жиналысын өткізу мерзімін анықтайды және оның өткізілетін күніне дейін күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей тиісті аумақта таралатын бұқаралық ақпарат құралдарында жиналыстың күн тәртібі, өткізілетін күні, орны және уақыты көрсетілген хабарландыру орналастырады;
2) құжаттар мен материалдарды (жеке және заңды тұлғалардан келіп түскен ұсыныстар, есімі берілетін тұлғаның өмірбаяны, архивтік құжаттар, берілетін әкімшілік бірліктер мен құрамдас бөліктердің схемалық сызбасы) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында таралатын бұқаралық ақпарат құралдарында, сондай-ақ аудандар мен елді мекендер әкімдіктері мен мәслихаттарының интернет-ресурстарында орналастырады.
9. Ауылдарға, кенттерге, ауылдық округтерге, аудандық маңызы бар қалаларға, аталған елді мекендердің құрамдас бөліктеріне атау беру және оларды қайта атау, сондай-ақ олардың атауларының транскрипциясын нақтылау мен өзгерту кезінде тиісті аумақ халқының пікірін ескеру ашық дауыс беру арқылы жүзеге асырылып, оның қорытындысы бойынша көпшілік дауыспен шешім қабылданады. Дауыс беру қорытындысы жиналыс өткен жерде жарияланып, хаттамамен ресімделеді.
10. Хаттамада "қолдап" және "қарсы" дауыс бергендердің жалпы саны көрсетіледі. Хаттамаға жергілікті қоғамдастық жиналысына қатысқандардың тізімі қоса тіркеледі.
11. Жергілікті қоғамдастық жиналысының хаттамалары ол өткізілгеннен кейін жеті жұмыс күні ішінде тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында таралатын бұқаралық ақпарат құралдарында, сондай-ақ аудандар мен елді мекендердің әкімдіктері мен мәслихаттарының интернет-ресурстарында жарияланады.
12. Жергілікті өкілді және атқарушы органдар он жұмыс күні ішінде тиісті аумақ халқының пікірін ескерудің қорытындысы бойынша бірлескен шешіммен тиісті ономастика комиссияларының қарауына ауылдарға, кенттерге, ауылдық округтерге, аталған елді мекендердің құрамдас бөліктеріне атау беру және оларды қайта атау, сондай-ақ олардың атауларының транскрипциясын нақтылау мен өзгерту бойынша ұсыныс енгізеді.

Глава 3. Порядок учета мнения населения соответствующей территории при наименовании и переименовании сел, поселков, сельских округов, городов районного значения, составных частей данных населенных пунктов, а также уточнении и изменении транскрипции их наименований
8. Для учета мнения населения соответствующей территории при наименовании и переименовании сел, поселков, сельских округов, городов районного значения, составных частей данных населенных пунктов, а также уточнении и изменении транскрипции их наименований местные исполнительные органы совместно с акимами сел, поселков, сельских округов, городов районного значения:
1) определяют сроки проведения собрания местного сообщества и не позднее чем за тридцать календарных дней до дня его проведения размещают в средствах массовой информации, распространяемых на соответствующей территории, объявление с указанием повестки дня, даты, места и времени проведения собрания;
2) размещают документы и материалы (предложения, поступившие от физических и юридических лиц, биографии присваиваемых лиц, архивные данные, схемы предлагаемых населенных пунктов и их составных частей) в средствах массовой информации, распространяемых на территории соответствующей административно-территориальной единицы, а также на интернет-ресурсах акиматов и маслихатов районов и населенных пунктов.
9. Учет мнения населения по наименованию и переименованию сел, поселков, сельских округов, городов районного значения, составных частей данных населенных пунктов, а также уточнению и изменению транскрипции их наименований осуществляется посредством открытого голосования, по результатам которого большинством голосов принимается решение. Итоги голосования оглашаются на месте проведения собрания и оформляются протоколом.
10. В протоколе указывается общее количество проголосовавших "за" и "против". К протоколу прилагается список участников собрания местного сообщества.
11. Протокольное решение собрания местного сообщества в течение семи рабочих дней после его проведения публикуется в средствах массовой информации, распространяемых на соответствующей территории, а также на интернет-ресурсах акиматов и маслихатов районов и населенных пунктов.
12. Местные представительные и исполнительные органы в течение десяти рабочих дней по итогам учета мнения населения соответствующей территории совместным решением вносят на рассмотрение соответствующих ономастических комиссий предложения по наименованию и переименованию поселков, сельских округов, сел, составных частей данных населенных пунктов, а также уточнению и изменению транскрипции их наименований.

13. Ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің, аудандық маңызы бар қалалардың әкімдері он жұмыс күні ішінде тиісті аумақ халқының пікірін ескеру қорытындысы бойынша аудандық жергілікті атқарушы органдарға елді мекендердің құрамдас бөліктеріне атау беру және оларды қайта атау, сондай-ақ олардың атауларының транскрипциясын нақтылау мен өзгерту бойынша ұсыныс енгізеді.
14. Аудандық жергілікті атқарушы органдар он жұмыс күні ішінде тиісті ономастикалық комиссиялардың қарауына ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің, аудандық маңызы бар қалалардың елді мекендердің құрамдас бөліктеріне атау беру және оларды қайта атау, сондай-ақ олардың атауларының транскрипциясын нақтылау мен өзгерту бойынша ұсыныс енгізеді.

13. Акимы сел, сельских округов, поселков, городов районного значения в течение десяти рабочих дней по итогам учета мнения населения соответствующей территории вносят предложения в местные исполнительные органы районов по наименованию и переименованию составных частей населенных пунктов, а также уточнению и изменению транскрипции их наименований.
14. Местные исполнительные органы районов в течение десяти рабочих дней вносят на рассмотрение соответствующих ономастических комиссий предложения по наименованию и переименованию составных частей сел, сельских округов, поселков, городов районного значения, а также уточнению и изменению транскрипции их наименований.