"Әкету кедендік бажы қолданылатын тауарлар тізбесін, мөлшерлемелер көлемін және олардың қолданылу мерзімін және Шикі мұнай мен мұнайдан өндірілген тауарларға әкету кедендік бажы мөлшерлемелерінің көлемін есептеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 17 ақпандағы № 81 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің м.а. 2023 жылғы 14 тамыздағы № 311-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 14 тамызда № 33273 болып тіркелді.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Әкету кедендік бажы қолданылатын тауарлар тізбесін, мөлшерлемелер көлемін және олардың қолданылу мерзімін және Шикі мұнай мен мұнайдан өндірілген тауарларға әкету кедендік бажы мөлшерлемелерінің көлемін есептеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 17 ақпандағы № 81 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13217 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Әкету кедендік бажы қолданылатын тауарлар тізбесін, мөлшерлемелер көлемін және олардың қолданылу мерзімін және Шикі мұнай мен мұнай өнімдеріне әкету кедендік бажы мөлшерлемелерінің көлемін есептеу қағидаларын бекіту туралы";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес Шикі мұнай мен мұнай өнімдеріне әкету кедендік бажы мөлшерлемелерінің көлемін есептеу қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Әкету кедендік бажы қолданылатын тауарлар тізбесі, мөлшерлемелер көлемі және олардың қолданылу мерзімі осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Шикі мұнай мен мұнай өнімдеріне әкету кедендік бажы мөлшерлемелерінің көлемін есептеу қағидалары осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Сыртқы сауда қызметі департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция
Бірінші вице-министрі
А. Шаккалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция
Бірінші вице-министрі
2023 жылғы 14 тамыздағы
№ 311-НҚ бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2016 жылғы 17 ақпандағы
№ 81 бұйрығына
1-қосымша
Әкету кедендік бажы қолданылатын тауарлар тізбесі, мөлшерлемелер көлемі және олардың қолданылу мерзімі

О внесении изменений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 17 февраля 2016 года № 81 "Об утверждении Перечня товаров, в отношении которых применяются вывозные таможенные пошлины, размера ставок и срока их действия и Правил расчета размера ставок вывозных таможенных пошлин на сырую нефть и товары, выработанные из нефти"
Приказ и.о. Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 14 августа 2023 года № 311-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 августа 2023 года № 33273.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 17 февраля 2016 года № 81 "Об утверждении Перечня товаров, в отношении которых применяются вывозные таможенные пошлины, размера ставок и срока их действия и Правил расчета размера ставок вывозных таможенных пошлин на сырую нефть и товары, выработанные из нефти" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13217) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Перечня товаров, в отношении которых применяются вывозные таможенные пошлины, размера ставок и срока их действия и Правил расчета размера ставок вывозных таможенных пошлин на сырую нефть и нефтепродукты";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Утвердить Правила расчета размера ставок вывозных таможенных пошлин на сырую нефть и нефтепродукты согласно приложению 2 к настоящему приказу.";
Перечень товаров, в отношении которых применяются вывозные таможенные пошлины, размер ставок и срок их действия, утвержденный указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
Правила расчета размера ставок вывозных таможенных пошлин на сырую нефть и нефтепродукты, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту внешнеторговой деятельности Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра торговли и интеграции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официально опубликования.
Первый Вице-министр торговли и интеграции
Республики Казахстан
А. Шаккалиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Первый Вице-министр
торговли и интеграции
Республики Казахстан
от 14 августа 2023 года № 311-НҚ
Приложение 1
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 17 февраля 2016 года № 81
Перечень товаров, в отношении которых применяются вывозные таможенные пошлины, размер ставок и срок их действия

1-бөлім. Әкету кедендік бажы қолданылатын тауарлардың жекелеген түрлері, мөлшерлемелер көлемі және олардың қолданылу мерзімі
р/с
Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметі тауар номенклатурасының коды
Тауардың атауы1
Әкетуге қатысты кедендік баж мөлшерлемесі
Кедендік бажын қолдану мерзімі
Қазақстан Республикасының аумағынан 2
1
2
3
4
5
1.
4101
Ірі қара малдың (қодастарды қоса алғанда) немесе жылқы тұқымдас (жас немесе тұздалған, кептірілген, күлденген, пикелденген немесе өзге әдіспен консервіленген, иленбеген, бірақ пергаментке келтіріліп өңделмеген немесе одан әрі өңдеуге түспеген) жануарлардың түгі бар немесе түксіз, бөлінген немесе бөлінбеген, өңделмеген терілері
1 тоннасына
100 еуро
2023 жылғы 31 жетоқсанды қоса алғанға дейін
1 тоннасына 200 еуро
2024 жылғы 1 қаңтардан бастап
2.
4102
Осы топқа 1(в) ескертпемен алып тасталғандардан басқа, қойлардың немесе қозылардың (жас немесе тұздалған, кептірілген, күлденген, пикелденген немесе өзге әдіспен консервіленген, иленбеген, бірақ пергаментке келтіріліп өңделген немесе одан әрі өңдеуге түспеген) жүні бар немесе жүнсіз, бөлінген немесе бөлінбеген, өңделмеген терілері
0
2023 жылғы 31 жетоқсанды қоса алғанға дейін
1 тоннасына 200 еуро
2024 жылғы 1 қаңтардан бастап
3.
4103
Осы топтағы 1(б) немесе 1(в) ескертпемен алып тасталғандардан басқа, түкті немесе түксіз, бөлінген немесе бөлінбеген өңделмеген (жас немесе тұздалған, кептірілген, күлденген, пикелденген немесе басқа әдіспен консервіленген, иленбеген, бірақ пергаментке келтіріліп өңделген немесе одан әрі өңдеуге ұшырамаған), өзге де терілер
0
2023 жылғы 31 жетоқсанды қоса алғанға дейін
1 тоннасына 200 еуро
2024 жылғы 1 қаңтардан бастап
4.
5101
Кард немесе тарақпен тарауға ұшырамаған жүн
0
2024 жылғы 31 жетоқсанды қоса алғанға дейін
10 %, бірақ 1 тоннасына 50 еуродан кем емес
2025 жылғы 1 қаңтардан бастап
5.
5102
Кардтық немесе тарақпен тарауға ұшырамаған, биязы немесе қылшықты, жануарлар қылы
0
2024 жылғы 31 жетоқсанды қоса алғанға дейін
10 %, бірақ 1 тоннасына 50 еуродан кем емес
2025 жылғы 1 қаңтардан бастап
6.
5103
Иіру қалдықтарын қоса алғанда, бірақ түтілген шикізатты қоспағанда, жануарлар жүнінің немесе биязы немесе қылшықты қылының қалдықтары
0
2024 жылғы 31 жетоқсанды қоса алғанға дейін
10 %, бірақ 1 тоннасына 50 еуродан кем емес
2025 жылғы 1 қаңтардан бастап
7.
5104 00 000 0
Жүннен немесе жануарлардың биязы немесе қылшықты қылынан жасалған түтілген шикізат
0
2024 жылғы 31 жетоқсанды қоса алғанға дейін
10 %, бірақ 1 тоннасына 50 еуродан кем емес
2025 жылғы 1 қаңтардан бастап
8.
7204
Қара металдардың қалдықтары мен сынықтары; қайта балқытуға арналған қара металдардың құйма металдары (шихталық құймалар)

Раздел 1. Отдельные виды товаров, в отношении которых применяются вывозные таможенные пошлины, размер ставок и срок их действия
№ п/п
Код товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза
Наименование товара1
Ставка таможенной пошлины в отношении вывоза
Срок действия таможенной пошлины
с территории Республики Казахстан2
1
2
3
4
5
1.
4101
Необработанные шкуры крупного рогатого скота (включая буйволов) или животных семейства лошадиных (парные или соленые, сушеные, золеные, пикелеванные или консервированные другим способом, но не дубленые, не выделанные под пергамент или не подвергнутые дальнейшей обработке), с волосяным покровом или без волосяного покрова, двоенные или недвоенные
100 евро за 1 тонну
До 31 декабря 2023 года включительно
200 евро за 1 тонну
с 1 января 2024 года
2.
4102
Необработанные шкуры овец или шкурки ягнят (парные или соленые, сушеные, золеные, пикелеванные или консервированные другим способом, но не дубленые, не выделанные под пергамент или не подвергнутые дальнейшей обработке), с шерстным покровом или без шерстного покрова, двоенные или недвоенные, кроме исключенных примечанием 1 (в) к данной группе
0
До 31 декабря 2023 года включительно
200 евро за 1 тонну
с 1 января 2024 года
3.
4103
Прочие необработанные шкуры (парные или соленые, сушеные, золеные, пикелеванные или консервированные другим способом, но не дубленые, не выделанные под пергамент или не подвергнутые дальнейшей обработке), с волосяным покровом или без волосяного покрова, двоенные или недвоенные, кроме исключенных примечанием 1 (б) или 1 (в) к данной группе
0
До 31 декабря 2023 года включительно
200 евро за 1 тонну
с 1 января 2024 года
4.
5101
Шерсть, не подвергнутая кардо- или гребнечесанию
0
До 31 декабря 2024 года включительно
10 %, но не менее 50 евро за 1 тонну
с 1 января 2025 года
5.
5102
Волос животных, тонкий или грубый, не подвергнутый кардо- или гребнечесанию
0
До 31 декабря 2024 года включительно
10 %, но не менее 50 евро за 1 тонну
с 1 января 2025 года
6.
5103
Отходы шерсти или тонкого или грубого волоса животных, включая прядильные отходы, но исключая расщипанное сырье
0
До 31 декабря 2024 года включительно
10 %, но не менее 50 евро за 1 тонну
с 1 января 2025 года
7.
5104 00 000 0
Расщипанное сырье из шерсти или тонкого или грубого волоса животных
0
До 31 декабря 2024 года включительно
10 %, но не менее 50 евро за 1 тонну
с 1 января 2025 года
8.
7204
Отходы и лом черных металлов; слитки черных металлов для переплавки (шихтовые слитки)

8201-8215
Қымбат бағалы емес металдардан жасалған құрал-саймандар, керек-жарақтар, пышақ бұйымдары, қасықтар мен шанышқылар, олардың қымбат бағалы емес металдардан жасалған бөліктері
10%
тұрақты
20.
8607 19 100 1
Жиналған немесе бөлшектелген түрдегі біліктер; дөңгелектер және бұрын пайдаланылған оның бөлшектері
5 %
тұрақты
21.
1206 00
Күнбағыс тұқымы, ұсақталған және ұсақталмаған
20%, бірақ тоннасына
100 евродан
кем емес
тұрақты
Ескертпе:
1 Әкету кедендiк бажы мөлшерлемелерін қолдану мақсаты үшiн тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметі тауар номенклатурасы кодтарымен ғана айқындалады. Тауарлардың атаулары пайдалануға ыңғайлы болу үшiн келтiрiлген. <3> және <4> сілтемелерде көзделген жағдайлар ерекшелік болып табылады.
2 Қазақстан Республикасы кедендік әкету баждарын төлеуден босатуды көздейтін екіжақты және көпжақты келісімдер жасасқан елдерді қоспағанда.
3 Кедендік әкету бажын төлеуден босатылған қосымша алюминий қорытпаларын қоспағанда.
4 Кедендік әкету баждарын төлеуден босатылған қосымша алюминий қорытпаларын, сонымен қатар алюминий-бериллий лигатурасын, сонымен қатар алюминий-скандий лигатурасын қоспағанда.
2-бөлім. Шикі мұнай мен мұнайдан өндірілген тауарларға қолданылатын әкету кедендік бажы мөлшерлемелерінің көлемі және олардың қолданылу мерзімі
р/с
Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметі тауар номенклатурасының коды
Тауардың атауы1
Әкетуге қатысты кедендік баж мөлшерлемесі
Кедендік бажын қолдану мерзімі
Қазақстан Республикасының аумағынан 2
Еркін сауда аймағы туралы шартқа қатысушы елдерге3
1
2
3
4
5
6
1.
2709 00 900 9
Шикі мұнай
Осы бұйрықпен бекітілген Шикі мұнай мен мұнай өнімдеріне әкету кедендік бажы мөлшерлемелерінің көлемін есептеу қағидаларына сәйкес
тұрақты
2.
2710 12 110 1, 2710 12 150 1, 2710 12 900 2 қоспағанда
2710 12
Жеңіл дистилляттар мен өнімдер
3.
2710 19 110 0, 2710 19 150 0, 2710 19 210 0, 2710 19 250 0, 2710 19 290 0
Орташа дистилляттар
4.
2710 19 42,
2710 19 460 0
Ауыр дистилляттар: газойлдар
5.
2710 20 110 0,
2710 20 150 0,
2710 20 900 0
Ауыр дистилляттар: газойлдар: өзге де мақсаттар үшiн
1 тоннасына 60 доллар
1 тоннасына 60 доллар
жыл сайын
16 қазаннан 14 ақпанды қоса алғанға дейін
1 тоннасына 200 еуро
1 тоннасына 200 еуро
жыл сайын
15 ақпаннан 15 қазанды қоса алғанға дейін
6.
2710 19 310 0,
2710 19 350 0,
2710 19 480 0,
2710 20 190 0
Ауыр дистилляттар: газойлдар
Осы бұйрықпен бекітілген Шикі мұнай мен мұнай өнімдеріне әкету кедендік бажы мөлшерлемелерінің көлемін есептеу қағидаларына сәйкес
тұрақты
7.
2710 19 510 1,
2710 19 510 9 – 2710 19 550 9
Ауыр дистилляттар: сұйық отындар
8.
2710 19 620 1, 2710 19 640 1, 2710 19 660 1, 2710 19 680 1, 2710 20 310 1, 2710 20 350 1, 2710 20 370 1, 2710 20 390 1
Мазуттар
1 тоннасына 30 доллар
1 тоннасына 30 доллар
жыл сайын
1 қыркүйектен бастап 30 сәуірді қоса алғанға дейін
1 тоннасына 15 еуро
1 тоннасына 15 еуро
жыл сайын

8201-8215
Инструменты, приспособления, ножевые изделия, ложки и вилки из недрагоценных металлов, их части из недрагоценных металлов
10%
постоянно
20.
8607 19 100 1
Оси в собранном или разобранном виде; колеса и их части бывшие в употреблении
5%
постоянно
21.
1206 00
Семена подсолнечника, дробленые или недробленые
20%, но не менее 100 евро за тонну
постоянно
Примечание:
1 Для целей применения ставок вывозных таможенных пошлин товары определяются исключительно кодами Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза. Наименования товаров приведены для удобства пользования. Исключением являются случаи, предусмотренные в сносках <3> и <4>.
2 За исключением стран, с которыми у Республики Казахстан заключены двухсторонние и многосторонние соглашения, предусматривающие освобождение от уплаты вывозных таможенных пошлин.
3 За исключением вторичных алюминиевых сплавов, которые освобождаются от уплаты вывозных таможенных пошлин.
4 За исключением вторичных алюминиевых сплавов, алюмобериллиевой лигатуры, а также лигатуры алюминий-скандий, которые освобождаются от уплаты вывозных таможенных пошлин.
Раздел 2. Нефть сырая и товары, выработанные из нефти, в отношении которых применяются вывозные таможенные пошлины, размер ставок и срок их действия
п/п
Код товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза Наименование товара1 Ставка таможенной пошлины в отношении вывоза Срок действия таможенной пошлины
с территории Республики Казахстан2 в страны – участницы Договора о зоне свободной торговли 3
1
2
3
4
5
6
1.
2709 00 900 9
Нефть сырая
В соответствии с Правилами расчета размера ставок вывозных таможенных пошлин на сырую нефть и нефтепродукты, утвержденными настоящим приказом
постоянно
2.
2710 12
за исключением:
2710 12 110 1,
2710 12 150 1,
2710 12 900 2
Легкие дистилляты и продукты
3.
2710 19 110 0,
2710 19 150 0,
2710 19 210 0,
2710 19 250 0,
2710 19 290 0
Средние дистилляты
4.
2710 19 42,
2710 19 460 0
Тяжелые дистилляты: газойли
5.
2710 20 110 0,
2710 20 150 0,
2710 20 900 0
Тяжелые дистилляты: газойли: для прочих целей
60 долларов за 1 тонну
60 долларов за 1 тонну
ежегодно
с 16 октября по 14 февраля включительно
200 евро
за 1 тонну
200 евро
за 1 тонну
ежегодно
с 15 февраля по 15 октября включительно
6.
2710 19 310 0,
2710 19 350 0,
2710 19 480 0,
2710 20 190 0
Тяжелые дистилляты: газойли
В соответствии с Правилами расчета размера ставок вывозных таможенных пошлин на сырую нефть и нефтепродукты, утвержденными настоящим приказом
постоянно
7.
2710 19 510 1,
2710 19 510 9 –
2710 19 550 9
Тяжелые дистилляты: топлива жидкие
8.
2710 19 620 1,
2710 19 640 1,
2710 19 660 1,
2710 19 680 1,
2710 20 310 1,
2710 20 350 1,
2710 20 370 1,
2710 20 390 1
Мазуты
30 долларов за 1 тонну
30 долларов за 1 тонну
ежегодно
с 1 сентября по 30 апреля включительно
15 евро
за 1 тонну
15 евро
за 1 тонну
ежегодно

2713 20 000 0
Мұнай битумы
1 тоннасына 60 доллар
1 тоннасына 60 доллар
жыл сайын
1 маусымнан бастап 30 қыркүйекті қоса алғанға дейін
1 тоннасына 15 еуро
1 тоннасына 15 еуро
жыл сайын
1 қазаннан бастап 31 мамырды қоса алғанға дейін
14.
2713 90 100 0,
2713 90 900 0
Битуминозды жыныстылардан алынған мұнай немесе мұнай өнімдерін қайта өңдеуден қалған өзге де қалдықтар
1 тоннасына 60 доллар
1 тоннасына 60 доллар
жыл сайын
16 сәуірден 14 қазанды қоса алғанға дейін
1 тоннасына 15 еуро
1 тоннасына 15 еуро
жыл сайын
15 қазаннан 15 сәуірді қоса алғанда дейін
15.
2715 00 000 0
Битум қоспалары
15 %
0
тұрақты
Ескертпе:
1 Әкету кедендiк бажы мөлшерлемелерін қолдану мақсаты үшiн тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметі тауар номенклатурасы кодтарымен ғана айқындалады. Тауарлардың атаулары пайдалануға ыңғайлы болу үшiн келтiрiлген.
2 Қазақстан Республикасы шикі мұнайға және мұнайдан өндірілген тауарларға қатысты кедендік әкету баждарын төлеуден босатуды көздейтін екіжақты және көпжақты келісімдер жасасқан елдерді қоспағанда.
3 2011 жылғы 18 қазанда Санкт-Петербургте жасалған Еркін сауда аймағы туралы шарт және 2013 жылғы 31 мамырда Минскіде жасалған 2011 жылғы 18 қазандағы Еркін сауда аймағы туралы шартты оның Тараптары мен Өзбекстан Республикасы арасында қолдану туралы хаттама күшіне енген елдер.
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция
Бірінші вице-министрі
2023 жылғы 14 тамыздағы
№ 311-НҚ бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2016 жылғы 17 ақпандағы
№ 81 бұйрығына
2-қосымша
Шикі мұнай мен мұнай өнімдеріне әкету кедендік бажы мөлшерлемелерінің көлемін есептеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Шикі мұнай мен мұнай өнімдеріне әкету кедендік баждары мөлшерлемелерінің көлемін есептеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 2-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және шикі мұнай мен мұнай өнімдеріне қатысты әкету кедендік баждары мөлшерлемелерінің көлемін есептеу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай анықтамалар мен ұғымдар пайдаланылады:
1) алдыңғы кезең – ағымдағы айдан екі ай бұрын 20-шы күннен бастап ағымдағы айдың алдындағы айдың 20-шы күніне дейінгі уақыт кезеңі;
2) ағымдағы ай – әкету кедендік баждарын қолданудың күнтізбелік айы;
3) мұнай өнімдері – осы Қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген мұнайдан өндірілген тауарлар;
4) шикі мұнай – Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасының (бұдан әрі – ЕАЭО СЭҚ ТН) 2709 00 900 9 кодымен жіктелетін шикі мұнай.

2713 20 000 0
Битум нефтяной
60 долларов за 1 тонну
60 долларов за 1 тонну
ежегодно
с 1 июня по 30 сентября включительно
15 евро за 1 тонну
15 евро за 1 тонну
ежегодно
с 1 октября по 31 мая включительно
14.
2713 90 100 0,
2713 90 900 0
Прочие остатки от переработки нефти или нефтепродуктов, полученных из битуминозных пород
60 долларов за 1 тонну
60 долларов за 1 тонну
ежегодно
с 16 апреля по 14 октября включительно
15 евро
за 1 тонну
15 евро
за 1 тонну
ежегодно
с 15 октября по 15 апреля включительно
15.
2715 00 000 0
Смеси битумные
15 %
0
постоянно
Примечание:
1. Для целей применения ставок вывозных таможенных пошлин товары определяются исключительно кодами Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза. Наименования товаров приведены для удобства пользования.
2. За исключением стран, с которыми у Республики Казахстан заключены двухсторонние и многосторонние соглашения, предусматривающие освобождение от уплаты вывозных таможенных пошлин в отношении сырой нефти и товаров, выработанных из нефти.
3. Страны, для которых вступили в силу Договор о зоне свободной торговли, совершенный в Санкт-Петербурге 18 октября 2011 года, и Протокол о применении Договора о зоне свободной торговли от 18 октября 2011 года между его Сторонами и Республикой Узбекистан, совершенный в Минске 31 мая 2013 года.
Приложение 2 к приказу
Первый Вице-министр
торговли и интеграции
Республики Казахстан
от 14 августа 2023 года № 311-НҚ
Приложение 2
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 17 февраля 2016 года № 81
Правила расчета размера ставок вывозных таможенных пошлин на сырую нефть и нефтепродукты
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила расчета размера ставок вывозных таможенных пошлин на сырую нефть и нефтепродукты (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 2-1) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности" и определяют порядок расчета размера ставок вывозных таможенных пошлин в отношении сырой нефти и нефтепродуктов.
2. В настоящих Правилах используются следующие определения и понятия:
1) предшествующий период – период времени, начиная с 20 числа за два месяца до текущего месяца по 20 число месяца, предшествующего текущему месяцу;
2) текущий месяц – календарный месяц применения вывозных таможенных пошлин;
3) нефтепродукты – товары, выработанные из нефти, указанные в приложении 1 к настоящим Правилам;
4) сырая нефть – сырая нефть, классифицируемая кодом Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза (далее – ТН ВЭД ЕАЭС) 2709 00 900 9.

2-тарау. Шикі мұнай мен мұнай өнімдеріне әкету кедендік бажы мөлшерлемелерінің көлемін есептеу тәртібі
3. Шикі мұнай мен мұнай өнімдеріне әкетілетін кедендік баж мөлшерлемелерінің көлемі былайша есептеледі:
1) шикі мұнайдың орташа нарықтық бағасы барреліне 25 Америка Құрама Штаттарының (бұдан әрі - АҚШ) долларына дейін болғанда – әкетілетін кедендік баж мөлшерлемесінің көлемі 0-ге тең;
2) шикі мұнайдың орташа нарықтық бағасы барреліне 25-тен 105 АҚШ долларына дейін болған кезде - әкетілетін кедендік баж мөлшерлемесінің көлемі мынадай формула бойынша есептеледі:
ӘКБМ=Орт*К,
мұнда:
ӘКБМ – шикі мұнай мен мұнай өнімдеріне әкетілетін кедендік баж мөлшерлемесінің көлемі, тоннасына АҚШ долларымен;
Орт – алдыңғы кезеңдегі шикі мұнайдың орташа нарықтық бағасы;
К – түзету коэффициенті 1.
3) шикі мұнайдың орташа нарықтық бағасы барреліне 105 АҚШ долларынан жоғары болған кезде осы Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген, ағымдағы айда айқындалған алдыңғы кезеңдегі шикі мұнайдың орташа нарықтық бағасына сәйкес келетін кедендік әкету баждарының мөлшерлемелерінің бірі қолданылады.
4. Осы Қағидалардың 7-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, әкету кедендік баждарының мөлшерлемелері шикі мұнай мен мұнай өнімдерін Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге әкетуге қатысты ағымдағы ай ішінде АҚШ долларымен қолданылады.
5. Кеден ісі саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган):
1) ай сайын алдыңғы кезеңдегі шикі мұнайдың орташа нарықтық бағасын есептеуді мынадай түрде жүзеге асырады:
а) биржада бір күн ішінде мұнай шикізаты әлемдік нарықтарында қалыптасқан KEBCO және BRENT маркалы шикі мұнай бағасының орташа мәні мынадай формула бойынша есептеледі:
Ортк,б бір күнде =[ (Скmin+Скmax)/2 + (Сбmin+Сбmax)/2 ] /2,
мұнда:
Ортк,б бір күнде – биржада бір күн ішінде KEBCO және BRENT маркалы шикі мұнай бағасының орташа мәні;
Скmin – биржада бір күн үшін KEBCO-ның ең төменгі нарықтық бағасы;
Скmax – биржада бір күн үшін KEBCO-ның ең жоғары нарықтық бағасы;
Сбmin – биржада бір күн үшін BRENT-тің ең төменгі нарықтық бағасы;
Сбmax – биржада бір күн үшін BRENT-тің максималды нарықтық бағасы;
б) алдыңғы кезеңдегі шикі мұнайдың орташа нарықтық бағасы келесі формула бойынша есептеледі:
Орт= ƩCрnк,б/n,
мұнда:
Орт – алдыңғы кезеңдегі шикі мұнайдың орташа нарықтық бағасы;
ƩCрnк,б – алдыңғы кезең ішінде осындай баға белгілеулер жарияланған күндердегі KEBCO және BRENT маркалы шикі мұнай бағасының орташа мәндерінің сомасы;
n – алдыңғы кезең ішінде осындай баға белгілеулерді жариялау күндерінің саны.
2) әкету кедендік баждары қолданылатын айдың алдындағы айдың 28-күнінен кешіктірмей өзінің ресми интернет-ресурсында алдыңғы кезеңдегі шикі мұнайдың орташа нарықтық бағасы туралы ақпаратты орналастырады.

Глава 2. Порядок расчета размера ставок вывозных таможенных пошлин на сырую нефть и нефтепродукты
3. Размеры ставок вывозных таможенных пошлин на сырую нефть и нефтепродукты рассчитываются следующим образом:
1) при значении средней рыночной цены сырой нефти до 25 долларов Соединенных Штатов Америки (далее – США) за баррель – размер ставки вывозной таможенной пошлины равен 0;
2) при значении средней рыночной цены сырой нефти от 25 до 105 долларов США за баррель – размер ставки вывозной таможенной пошлины рассчитывается по следующей формуле:
ВТП=Ср*К,
где:
ВТП – размер ставки вывозной таможенной пошлины на сырую нефть и нефтепродукты, в долларах США за тонну;
Ср – средняя рыночная цена сырой нефти за предшествующий период;
К – поправочный коэффициент 1.
3) при значении средней рыночной цены сырой нефти свыше 105 долларов США за баррель применяется одна из ставок вывозных таможенных пошлин, указанных в приложении 2 к настоящим Правилам, соответствующая средней рыночной цене на сырую нефть за предшествующий период, определенной на текущий месяц.
4. Ставки вывозных таможенных пошлин применяются в отношении вывоза сырой нефти и нефтепродуктов за пределы Республики Казахстан в течение текущего месяца в долларах США за тонну, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 7 настоящих Правил.
5. Уполномоченный орган в сфере таможенного дела (далее – уполномоченный орган):
1) ежемесячно осуществляет расчет средней рыночной цены сырой нефти за предшествующий период следующим образом:
а) рассчитывается среднее значение цен сырой нефти марки KEBCO и BRENT, сложившихся на мировых рынках нефтяного сырья за день на бирже, по следующей формуле:
Срк,б за день=[ (Скmin+Скmax)/2 + (Сбmin+Сбmax)/2 ] /2,
где:
Срк,б за день – среднее значение цен сырой нефти марки KEBCO и BRENT за день на бирже;
Скmin – минимальная рыночная цена KEBCO за день на бирже;
Скmax – максимальная рыночная цена KEBCO за день на бирже;
Сбmin – минимальная рыночная цена BRENT за день на бирже;
Сбmax – максимальная рыночная цена BRENT за день на бирже;
б) рассчитывается средняя рыночная цена сырой нефти за предшествующий период по следующей формуле:
Ср= ƩCрnк,б/n,
где:
Ср – средняя рыночная цена сырой нефти за предшествующий период;
ƩCрnк,б – сумма средних значений цен сырой нефти марки KEBCO и BRENT в дни публикации таких котировок в течение предшествующего периода;
n – количество дней публикации таких котировок в течение предшествующего периода.
2) не позднее 28 числа месяца, предшествующего месяцу применения вывозных таможенных пошлин, размещает на своем официальном интернет-ресурсе информацию о средней рыночной цене сырой нефти за предшествующий период.

6. Осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген формулалар бойынша жүргізілген есептеулердің нәтижелері бүтін санға дейін математикалық дөңгелектенеді.
7. Шикі мұнай мен мұнай өнімдерін Қазақстан Республикасының аумағынан әкетуге мынадай жағдайларда әкету кедендік баждары салынбайды:
1) шикі мұнай мен мұнай өнімдерін әкетуді кедендік әкету баждарын төлеуден босатуды көздейтін Қазақстан Республикасында екіжақты немесе көпжақты шарттар жасалған елдерге әкету;
2) жер қойнауын пайдаланушылар 2009 жылғы 1 қаңтарға дейін Қазақстан Республикасының Үкіметімен немесе құзыретті органмен жасалған және шикі мұнайды әкетуді кедендік әкету баждарын төлеуден босату көзделген міндетті салықтық сараптамадан өткен өнімді бөлу туралы келісімдер (келісімшарттар) бойынша өздері өндірген шикі мұнайды әкету;
3) жер қойнауын пайдаланушылар роялти төлеуді жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар әкететін шикі мұнайды қоспағанда, шикі мұнайды кедендік әкету баждарын төлеуден босату көзделген өнімді бөлу туралы келісімдер (келісімшарттар) болып табылмайтын жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар бойынша өздері өндірген шикі мұнайды әкету;

6. Результаты расчетов, произведенных по формулам, указанным в пункте 5 настоящих Правил, математически округляются до целого числа.
7. Вывоз сырой нефти и нефтепродуктов с территории Республики Казахстан не облагается вывозными таможенными пошлинами в случаях:
1) вывоза в страны, с которыми у Республики Казахстан заключены двухсторонние или многосторонние договоры, предусматривающие освобождение вывоза сырой нефти и нефтепродуктов от уплаты вывозных таможенных пошлин;
2) вывоза недропользователями сырой нефти, добытой ими по соглашениям (контрактам) о разделе продукции, заключенным с Правительством Республики Казахстан или компетентным органом до 1 января 2009 года и прошедшим обязательную налоговую экспертизу, в которых предусмотрено освобождение вывоза сырой нефти от уплаты вывозных таможенных пошлин;
3) вывоза недропользователями сырой нефти, добытой ими по контрактам на недропользование, не являющимся соглашениями (контрактами) о разделе продукции, в которых предусмотрено освобождение сырой нефти от уплаты вывозных таможенных пошлин за исключением сырой нефти, вывозимой недропользователями, осуществляющими уплату роялти;

4) күрделі жобалар бойынша көмірсутектерді барлауға және өндіруге немесе өндіруге арналған келісімшарттарды қоспағанда, Каспий теңізінің қазақстандық секторында толық орналасқан Теңіз кен орындары бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар шеңберінде өндірілген шикі мұнайды әкету:
2027 жылғы 1 қаңтардан бастап 2031 жылғы 31 желтоқсанды қоса алғанда шикі мұнайдың орташа нарықтық бағасы барреліне 95 доллардан төмен болған кезде;
2032 жылғы 1 қаңтардан бастап 2036 жылғы 31 желтоқсанды қоса алғанда шикі мұнайдың орташа нарықтық бағасы барреліне 100 доллардан төмен болған кезде;

4) вывоза сырой нефти, добытой в рамках контрактов на недропользование по морским месторождениям, полностью расположенным в казахстанском секторе Каспийского моря, за исключением контрактов на разведку и добычу или добычу углеводородов по сложным проектам:
с 1 января 2027 года по 31 декабря 2031 года включительно при средней рыночной цене сырой нефти ниже 95 долларов за баррель;
с 1 января 2032 года по 31 декабря 2036 года включительно при средней рыночной цене сырой нефти ниже 100 долларов за баррель;

2037 жылғы 1 қаңтардан бастап 2041 жылғы 31 желтоқсанды қоса алғанда шикі мұнайдың орташа нарықтық бағасы барреліне 105 доллардан төмен болған кезде;
2042 жылдың 1 қаңтарынан бастап шикі мұнайдың орташа нарықтық бағасы барреліне 110 доллардан төмен болды.
Каспий теңізінің қазақстандық секторында толық орналасқан Теңіз кен орындары бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар шеңберінде өндірілген әкетілетін шикі мұнайдың көлемі, сондай-ақ осындай Теңіз кен орындарының атаулары Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 17 мамырдағы № 191 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17072 болып тіркелген) Мұнай беру кестесін қалыптастыру қағидаларына (бұдан әрі – Мұнай беру кестесін қалыптастыру қағидалары) сәйкес көмірсутектер саласындағы уәкілетті орган уәкілетті органға ай сайын жіберетін мұнайды жеткізу кестесімен айқындалады.

с 1 января 2037 года по 31 декабря 2041 года включительно при средней рыночной цене сырой нефти ниже 105 долларов за баррель;
с 1 января 2042 года при средней рыночной цене сырой нефти ниже 110 долларов за баррель.
Объем вывозимой сырой нефти, добытой в рамках контрактов на недропользование по морским месторождениям, полностью расположенным в казахстанском секторе Каспийского моря, а также наименования таких морских месторождений, определяются графиком поставки нефти, ежемесячно направляемым уполномоченным органом в области углеводородов в уполномоченный орган в соответствии с Правилами формирования графика поставки нефти, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 17 мая 2018 года № 191 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17072) (далее – Правила формирования графика поставки нефти).

5) Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасына сәйкес жасалған күрделі жобалар бойынша көмірсутектерді барлауға және өндіруге немесе өндіруге арналған келісімшарттар бойынша өздері өндірген шикі мұнайды жер қойнауын пайдаланушылардың әкетуі.
Осы тармақшаның ережелері жер қойнауын пайдалануға арналған тиісті келісімшарт шеңберінде өндірілген көмірсутектерді әкету басталатын кезеңнен бастап мыналар ішінде қолданылады:
күнтізбелік жиырма жыл – күрделі теңіз жобалары мен құрлықтағы газ жобалары бойынша көмірсутектерді барлауға және өндіруге немесе өндіруге арналған келісімшарт бойынша;
күнтізбелік он жыл – құрлықтағы күрделі жобалар бойынша көмірсутектерді барлауға және өндіруге немесе өндіруге арналған келісімшарт бойынша.
Күрделі жобалар бойынша көмірсутектерді барлауға және өндіруге немесе өндіруге арналған келісімшарттар шеңберінде өндірілген әкетілетін шикі мұнайдың көлемі, сондай-ақ осындай кен орындарының атаулары Мұнай беру кестесін қалыптастыру қағидаларына сәйкес көмірсутектер саласындағы уәкілетті орган уәкілетті органға ай сайын жіберетін мұнайды жеткізу кестесімен айқындалады.
________________________
Шикі мұнай мен мұнай
өнімдеріне әкету кедендік
бажы мөлшерлемелерінің
көлемін есептеу қағидаларына
1-қосымша
Шикі мұнайдан өндірілген тауарлар
Мұнай өнімдері Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасының коды
Ашық түсті мұнай өнімдері

5) вывоза недропользователями сырой нефти, добытой ими по контрактам на разведку и добычу или добычу углеводородов по сложным проектам, заключенным в соответствии с законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании.
Положения настоящего подпункта применяются, начиная с периода, на который приходится начало вывоза углеводородов, добытых в рамках соответствующего контракта на недропользование, в течение:
двадцати календарных лет – по контракту на разведку и добычу или добычу углеводородов по сложным морским проектам и газовым проектам на суше;
десяти календарных лет – по контракту на разведку и добычу или добычу углеводородов по сложным проектам на суше.
Объем вывозимой сырой нефти, добытой в рамках контрактов на разведку и добычу или добычу углеводородов по сложным проектам, а также наименования таких месторождений, определяются графиком поставки нефти, ежемесячно направляемым уполномоченным органом в области углеводородов в уполномоченный орган в соответствии с Правилами формирования графика поставки нефти.
Приложение 1
к Правилам расчета размера
ставок вывозных таможенных
пошлин на сырую нефть и
нефтепродукты
Товары, выработанные из сырой нефти
Нефтепродукты Код товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза
Светлые нефтепродукты