Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында оқитын студент жастарды патриотизм көрсеткені және белсенді азаматтық ұстанымы үшін марапаттау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 23 тамыздағы № 437 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 25 тамызда № 33335 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 2-4) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында оқитын студент жастарды патриотизм көрсеткені және белсенді азаматтық ұстанымы үшін марапаттау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім
министрі
С. Нурбек
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары
білім министрі
2023 жылғы 23 тамыздағы
№ 437 бұйрығына
қосымша
Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында оқитын студент жастарды патриотизм көрсеткені және белсенді азаматтық ұстанымы үшін марапаттау қағидаларын
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында оқитын студент жастарды патриотизм көрсеткені және белсенді азаматтық ұстанымы үшін марапаттау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 2-4) тармақшасына сәйкес әзірленді және жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында оқитын студент жастарды патриотизм көрсеткені және белсенді азаматтық ұстанымы үшін марапаттау тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил награждения студенческой молодежи, обучающейся в организациях высшего и (или) послевузовского образования, за проявленный патриотизм и активную гражданскую позицию
Приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 23 августа 2023 года № 437. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 августа 2023 года № 33335
В соответствии с подпунктом 2-4) пункта 15 Положения о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580 "О некоторых вопросах Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила награждения студенческой молодежи, обучающейся в организациях высшего и (или) послевузовского образования, за проявленный патриотизм и активную гражданскую позицию.
2. Комитету высшего и послевузовского образования Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра науки и высшего образования Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
С. Нурбек
Приложение к приказу
Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 23 августа 2023 года № 437
Правила награждения студенческой молодежи, обучающейся в организациях высшего и (или) послевузовского образования за проявленный патриотизм и активную гражданскую позицию
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила награждения студенческой молодежи, обучающейся в организациях высшего и (или) послевузовского образования за проявленный патриотизм и активную гражданскую позицию (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 2-4) пункта 15 Положения о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580 "О некоторых вопросах Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан" и определяют порядок награждения студенческой молодежи, обучающейся в организациях высшего и (или) послевузовского образования за проявленный патриотизм и активную гражданскую позицию.

2. Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында оқитын студент жастарды (бұдан әрі - қатысушылар) патриотизм көрсеткені және белсенді азаматтық ұстанымы үшін марапаттау үшін жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары конкурстық комиссиялар құрады.
2-тарау. Қатысушыларды марапаттау тәртібі
3. Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары (бұдан әрі - ЖЖОКБҰ) марапаттау үшін ұйымдастыру тәртібін, қатысушыларға қойылатын талаптарды, ЖЖОКБҰ конкурстық комиссиясының ұйымдастырушылық құрылымын, құрамын айқындайтын конкурс туралы ережені бекітеді.
4. Конкурсты ЖЖОКБҰ жыл сайын өткізеді және білім алушылар активінің оқу жылындағы қызметін қорытындылайтын іс-шара болып табылады.
5. Конкурсқа қатысу келесі қызмет бағыттарын қамтиды:
1) "Спорт және дене физикалық даму –әртүрлі спорт түрлерімен айналысу;
2) "Таланттар мен дағдылар" - үйірмелерге, курстарға, тренингтерге, практикумдарға бару, зияткерлік, шығармашылық, ғылыми-техникалық конкурстарға, олимпиадаларға, көрмелерге, жарыстарға қатысу және өз бетінше оқыту арқылы әлеуметтік және практикалық дағдыларды дамытуға, таланттарды ашуға бағытталған сабақтар;
3) "Қазақ әдебиетінің алтын қоры", "Әлемдік әдебиеттің алтын қоры", "Тұлғалық өсу мен өзін-өзі дамытуға арналған кітаптар, ғылыми-көпшілік әдебиеттер" атты үш бөлім бойынша ұсынылған әдебиеттер тізбесінен "кітап оқу";
4) "Ұлттық мұра" – ұлттық спорт түрлерімен айналысу, ұлттық мәдениетте, асханада, сәндік-қолданбалы өнерде таланттар мен дағдыларды дамыту не "Қазақ әдебиетінің алтын қоры" бөлімінен бір кітапты қосымша оқу. Қатысушы осы бағытты алғашқы үш бағыттың бірімен үйлестіре алады;
5) "Қоғамға қызмет ету" - әлеуметтік-мәдени өмір жобаларын іске асыруға, проблемаларды шешуге, мұқтаж адамдарға, қоршаған ортаға және жануарларға тегін қызмет көрсету және азаматтық қатысудың басқа да нысандары арқылы көмек көрсетуге бағытталған іс-шаралар;
6) "Патриоттық туризм" -туған өлкені, тарихи-мәдени объектілерді зерделеуге және патриотизмді дамытуға бағытталған экскурсиялар;
7) "Еңбек адамы" - нақты өндіріс жағдайында әртүрлі кәсіпорындарда және кез келген салада жұмыс істеу.
6. ЖЖОКБҰ конкурстық комиссиясы қызметтің әрбір бағыты бойынша жүлдегерлерді марапаттауға мынадай тәртіппен ұсынады:
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің I дәрежелі дипломы;
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің II дәрежелі дипломы;
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің III дәрежелі дипломы.

2. Для осуществления награждения студенческой молодежи, обучающейся в организациях высшего и (или) послевузовского образования (далее – участники) за проявленный патриотизм и активную гражданскую позицию организациями высшего и (или) послевузовского образования создаются конкурсные комиссии.
Глава 2. Порядок награждения студенческой молодежи, обучающейся в организациях высшего и (или) послевузовского образования за проявленный патриотизм и активную гражданскую позицию
3. Организация высшего и (или) послевузовского образования (далее – ОВПО) утверждает положение о конкурсе, определяющее порядок отбора и требования к участникам, организационную структуру, состав конкурсной комиссии ОВПО.
4. Конкурс проводится ОВПО ежегодно и является мероприятием, подводящим итоги деятельности актива обучающихся за учебный год.
5. Участие в конкурсе включает следующие направления деятельности:
1) "Спорт и физическое развитие" – занятия различными видами спорта;
2) "Таланты и навыки" – занятия, направленные на развитие социальных и практических навыков, раскрытие талантов через посещение кружков, курсов, тренингов, практикумов, участие в интеллектуальных, творческих, научно-технических конкурсах, олимпиадах, выставках, соревнованиях и самостоятельное обучение;
3) "Чтение книг" из перечня рекомендованной литературы по трем разделам "Золотой фонд казахской литературы", "Золотой фонд мировой литературы", "Книги для личностного роста и саморазвития, научно-популярная литература;
4) "Национальное наследие" – занятия национальными видами спорта, развитие талантов и навыков в национальной культуре, кухне, декоративно-прикладном искусстве либо дополнительное чтение одной книги из раздела "Золотой фонд казахской литературы". Участник может совместить данное направление с одним из первых трех направлений;
5) "Служение обществу" – мероприятия, направленные на реализацию проектов социокультурной жизни, решению проблем, оказание помощи нуждающимся, окружающей среде и животным через предоставление бесплатных услуг и другие формы гражданского участия;
6) "Патриотический туризм" – экскурсии, направленные на изучение родного края, историко-культурных объектов и развитие патриотизма;
7) "Человек труда" – работа на различных предприятиях и в любой сфере в условиях реального производства.
6. Конкурсная комиссия ОВПО по каждому направлению деятельности рекомендует к награждению призеров в следующем порядке:
дипломом Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан I степени;
диплом Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан II степени;
дипломом Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан III степени.

7. Конкурстық комиссияның шешімі ашық дауыс беру арқылы қабылданады және егер отырысқа оның құрамының кемінде үштен екісі қатысса, заңды деп есептеледі.
Үміткер қатысушылардың көпшілігі дауыс берген жағдайда оң қорытынды алады. Дауыстар тең болған жағдайда конкурстық комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады. Конкурстық комиссия шешімі хаттамамен ресімделеді.
8. Комиссияның шешімі және наградтауға ұсынылған тізімдер ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органға жіберіледі, ЖЖОКБҰ, сондай-ақ күнтізбелік он күннің ішінде ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның интернет-ресурстарында орналастырылады.

7. Решение конкурсной комиссии принимается открытым голосованием и считается правомочным, если на заседании присутствует не менее двух третей ее состава.
Кандидат получает положительное заключение при наличии большинства голосов. При равенстве голосов голос председателя конкурсной комиссии является решающим. Решение конкурсной комиссии оформляется протоколом.
8. Решение конкурсной комиссии и списки представленных к награждению направляются в уполномоченный орган в области науки и высшего образования и в течении десяти календарных дней размещаются на интернет-ресурсах ОВПО, а также уполномоченного органа в области науки и высшего образования.