Ағымдағы және болашақ кезеңдердегі кәсіптердің өзектілігін ескере отырып, кәсіптік біліктіліктерді тануда еңбек нарығының қажеттілігін қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 1 қыркүйектегі № 366 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 5 қыркүйекте № 33383 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 04.09.2023 бастап қолданысқа енгізіледі
"Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабының 3) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Ағымдағы және болашақ кезеңдердегі кәсіптердің өзектілігін ескере отырып, кәсіптік біліктіліктерді тануда еңбек нарығының қажеттілігін қалыптастыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Ұлттық біліктілік және болжау жүйесін дамыту департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуі;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2023 жылғы 4 қыркүйектен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
Т. Дуйсенова
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2023 жылғы 1 қыркүйектегі
№ 366 бұйрығымен
бекітілген
Ағымдағы және болашақ кезеңдердегі кәсіптердің өзектілігін ескере отырып, кәсіптік біліктілікті тануда еңбек нарығының қажеттілігін қалыптастыру қағидасы
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Осы ағымдағы және болашақ кезеңдердегі кәсіптердің өзектілігін ескере отырып, кәсіптік біліктілікті тануда еңбек нарығының қажеттілігін қалыптастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабының 3) тармақшасына сәйкес әзірленді және ағымдағы және болашақтағы кәсіптердің өзектілігін ескере отырып, кәсіптік біліктілікті тануда еңбек нарығының қажеттілігін қалыптастыру тәртібін айқындайды.

Об определении правил формирования потребности рынка труда в признании профессиональных квалификаций с учетом актуальности профессий в текущем и будущем периодах
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 сентября 2023 года № 366. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 сентября 2023 года № 33383.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 04.09.2023
В соответствии с подпунктом 3) статьи 9 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила формирования потребности рынка труда в признании профессиональных квалификаций с учетом актуальности профессий в текущем и будущем периодах.
2. Департаменту развития национальной системы квалификаций и прогнозирования Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 4 сентября 2023 года и подлежит официальному опубликованию.
Заместитель Премьер-Министра
- Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
Утверждены приказом
Заместителя Премьер-Министра
– Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 1 сентября 2023 года № 366
Правила формирования потребности рынка труда в признании профессиональных квалификаций с учетом актуальности профессий в текущем и будущем периодах
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие правила формирования потребности рынка труда в признании профессиональных квалификаций с учетом актуальности профессий в текущем и будущем периодах (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 3) статьи 9 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" и определяют порядок формирования потребности рынка труда в признании профессиональных квалификаций с учетом актуальности профессий в текущем и будущем периодах.

2. Осы Қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) кәсіптік біліктіліктер жөніндегі салалық кеңес (бұдан әрі – салалық кеңес) – тиісті салаларда (аясында) кәсіптік біліктіліктерді дамыту жөніндегі мәселелерді үйлестіру мақсатында салалық мемлекеттік орган жанынан құрылатын консультативтік-кеңесші орган;
2) кәсіптік біліктілікті тану саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) - Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шектерде кәсіптік біліктілікті тану бойынша басшылықты, сондай-ақ салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
3) салалық мемлекеттік органдар (бұдан әрі – мемлекеттік органдар) – мемлекеттік басқарудың тиісті саласында (аясында) басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органдар;
2 тарау. Ағымдағы және болашақ кезеңдердегі кәсіптердің өзектілігін ескере отырып, кәсіптік біліктілікті тануда еңбек нарығының қажеттілігін қалыптастыру тәртібі
3. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары жыл сайын, еңбек нарығының кәсіптік біліктілікті тану қажеттілігін қалыптастыратын жылдың алдындағы жылдың 1 желтоқсанына дейін еңбек нарығының жай-күйін ағымдағы және болашақ кезеңдердегі кәсіптердің өзектілігі тұрғысынан талдауды жүзеге асырады және мемлекеттік органдарға енгізеді.
Еңбек нарығын талдау кезінде кәсіптің ағымдағы кезеңдегі өзектілігі бір жыл, болашақ кезеңде – жиырма жыл ескеріледі.
4. Жыл сайын, ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан кешіктірмей мемлекеттік органдар Мемлекеттік басқарудың тиісті саласындағы (аясындағы) ағымдағы және болашақ кезеңдердегі кәсіптердің өзектілігін ескере отырып, еңбек нарығының кәсіптік біліктіліктерді тану қажеттілігін қалыптастыру қажеттілігі туралы ұсыныстарды қалыптастырады және уәкілетті органға жібереді.
5. Уәкілетті орган мемлекеттік органдардың ұсыныстарын Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық кеңестің кезекті отырысында қарауына енгізеді.
6. Уәкілетті орган Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық кеңес ұсыным шығарған күннен бастап күнтізбелік он бес күн ішінде еңбек нарығының кәсіптік біліктіліктерін тануға қажеттілігін қалыптастыру үшін басқару саласын (аяларын) айқындау жөніндегі қорытындыны қалыптастырады және мемлекеттік органдарға жібереді.
Кәсіби біліктілікті тануда еңбек нарығының қажеттілігін қалыптастыру үшін мемлекеттік басқару салаларын (аяларын) айқындау жөніндегі қорытынды Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында айқындалған басымдықтар, Қазақстан Республикасы Мемлекет басшысының, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің, Қазақстан Республикасы Үкіметі Аппаратының тапсырмалары ескеріле отырып қалыптастырылады.

2. В настоящих Правилах используются следующие термины и определения:
1) отраслевой совет по профессиональным квалификациям (далее – отраслевой совет) – консультативно-совещательный орган, образуемый при отраслевом государственном органе в целях координации вопросов по развитию профессиональных квалификаций в соответствующих отраслях (сферах);
2) уполномоченный орган в области признания профессиональных квалификаций (далее – уполномоченный орган) - центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство, а также межотраслевую координацию по признанию профессиональных квалификаций в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
3) отраслевые государственные органы (далее – государственные органы) – государственные органы, осуществляющие руководство в соответствующей сфере (отрасли) государственного управления.
Глава 2. Порядок формирования потребности рынка труда в признании профессиональных квалификаций с учетом актуальности профессий в текущем и будущем периодах
3. Местный исполнительный орган областей, городов республиканского значения и столицы ежегодно, до 1 декабря года, предшествующего году формирования потребности рынка труда в признании профессиональных квалификаций, проводит анализ состояния рынка труда на предмет актуальности профессий в текущем и будущем периодах, результаты которого вносит в государственные органы.
При анализе рынка труда учитывается актуальность профессий в текущем периоде один год, в будущем периоде – двадцать лет.
4. Ежегодно, не позднее 20 января текущего года, государственными органами формируются и направляются в уполномоченный орган предложения о необходимости формирования потребности рынка труда в признании профессиональных квалификаций с учетом актуальности профессий в текущем и будущем периодах в соответствующей сфере (отрасли) государственного управления.
5. Уполномоченный орган вносит предложения государственных органов на рассмотрение Национального совета по профессиональным квалификациям на очередном заседании.
6. Уполномоченный орган в течение пятнадцати календарных дней со дня вынесения рекомендации Национальным советом по профессиональным квалификациям формирует и направляет в государственные органы заключение по определению сферы (отраслей) государственного управления для формирования потребности рынка труда в признании профессиональных квалификаций.
Заключение по определению сфер (отраслей) государственного управления для формирования потребности рынка труда в признании профессиональных квалификаций формируется с учетом приоритетов, определенных в документах Системы государственного планирования, поручений Главы государства Республики Казахстан, Администрации Президента Республики Казахстан, Аппарата Правительства Республики Казахстан.

7. Мемлекеттік органдар уәкілетті органның қорытындысында айқындалған мемлекеттік басқару саласындағы (аясындағы) қажеттілікті айқындау үшін зерттеу жүргізеді.
8. Мемлекеттік органдардың зерттеу жүргізуі мынадай кезеңдерді қамтиды:
1) ұйымдастырушылық;
2) зерттеу.
9. Ұйымдастыру кезеңі Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен мемлекеттік органдардың зерттеу жүргізу үшін орындаушыны айқындауын көздейді.
10. Зерттеу кезеңі орындаушының:
кәсіптік біліктілікті тану қажеттілігі тұрғысынан, оның ішінде ағымдағы және болашақ кезеңдердегі кәсіптердің өзектілігін ескере отырып, кәсіптерді талдау;
мемлекеттік басқару саласындағы (аядағы) негізгі трендтерді, технологиялық өзгерістер мен инновацияларды бағалау;
мемлекеттік басқару саласын (аясын) дамыту перспективаларын, оның ішінде ағымдағы және болашақ кезеңдердегі кәсіптердің өзектілігін ескере отырып айқындау өткізуін көздейді.
11. Зерттеу нәтижесінде мемлекеттік орган он бес жұмыс күні ішінде еңбек нарығының кәсіптік біліктілікті тану қажеттілігін қалыптастырады және оны Ұлттық біліктілік жүйесінің цифрлық платформасында орналастырады.

7. Государственные органы проводят исследование для определения потребности в сфере (отрасли) государственного управления, определенной заключением уполномоченного органа.
8. Проведение исследования государственными органами включает следующие этапы:
1) организационный;
2) исследовательский.
9. Организационный этап предусматривает определение государственными органами исполнителя для проведения исследования в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
10. Исследовательский этап предусматривает проведение исполнителем:
анализа профессий на предмет необходимости в признании профессиональных квалификаций, в том числе с учетом актуальности профессий в текущем и будущем периодах;
оценки основных трендов, технологических изменений и инноваций в сфере (отрасли) государственного управления;
определения перспектив развития сферы (отрасли) государственного управления, в том числе с учетом актуальности профессий в текущем и будущем периодах.
11. По результатам исследований государственный орган в течении пятнадцати рабочих дней формирует потребность рынка труда в признании профессиональной квалификации и размещает ее на цифровой платформе Национальной системы квалификаций.