Кәсіптік стандарттарды әзірлеу және (немесе) жаңарту қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 7 қыркүйектегі № 377 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 11 қыркүйекте № 33401 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 04.09.2023 бастап қолданысқа енгізіледі.
"Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 5-тармағының бірінші бөлігіне сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес қоса беріліп отырған Кәсіптік стандарттарды әзірлеу және (немесе) жаңарту қағидалары бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрі мен Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Ұлттық біліктілік жүйесін дамыту және болжамдау департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2023 жылғы 4 қыркүйектен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
С. Жакупова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу
және дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және қоғамдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және спорт министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Оқу-ағарту министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму,
инновациялар және аэроғарыш
өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи
ресурстар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2023 жылғы 7 қыркүйектегі
№ 377 бұйрығына
1-қосымша
Кәсіптік стандарттарды әзірлеу және (немесе) жаңарту қағидалары

Об утверждении Правил разработки и (или) актуализации профессиональных стандартов
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 7 сентября 2023 года № 377. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 сентября 2023 года № 33401.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 04.09.2023.
В соответствии с частью первой пункта 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила разработки и (или) актуализации профессиональных стандартов согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан и Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Департаменту развития национальной системы квалификаций и прогнозирования Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 4 сентября 2023 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр труда и социальной
защиты населения Республики Казахстан
С. Жакупова
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
"СОГЛАСОВАН"
Министерство информации и
общественного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство науки и
высшего образования
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство обороны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство культуры и спорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство просвещения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство по
чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии и
природных ресурсов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 7 сентября 2023 года № 377
Правила разработки и (или) актуализации профессиональных стандартов

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Кәсіптік стандарттарды әзірлеу және (немесе) жаңарту қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 5-бабы 5-тармағының бірінші бөлігіне сәйкес әзірленді және кәсіптік стандарттарды әзірлеу және (немесе) жаңарту тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі терминдер мен анықтамалар:
1) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
2) дағды – кәсіптік міндетті толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен машықты қолдану қабілеті;
3) информалды білім – білім беру ұйымдарынан және білім беру қызметтерін ұсынатын ұйымдардан тыс күнделікті қызмет барысында алынатын және оқыту нәтижелерін растаушы құжат берілмей жүргізілетін білім беру түрі;
4) кәсіп – жеке адам жүзеге асыратын және орындалуы үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін қызмет түрі;
5) кәсіптік біліктілік – кәсіп бойынша еңбек функцияларын орындау үшін талап етілетін құзыреттерді меңгеруді сипаттайтын кәсіптік даярлық дәрежесі;
6) кәсіптік біліктілікті тану – кандидаттың кәсіптік стандарттардың талаптарына, ал олар болмаған кезде біліктілік талаптарына сәйкестігін бағалау және ол туралы шешім қабылдау рәсімі;
7) кәсіптік біліктілікті тану саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шектерде кәсіптік біліктілікті тану бойынша басшылықты, сондай-ақ салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
8) кәсіптік стандарт (бұдан әрі – кәсіптік стандарт) – формалды және (немесе) формалды емес, және (немесе) информалды білім беру ескеріле отырып, білімге, машыққа, дағдыға, жұмыс тәжірибесіне, біліктілік деңгейі мен құзыреттілікке, кәсіптік қызметтің нақты бір саласындағы еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын жалпы талаптарды белгілейтін жазбаша ресми құжат;
9) Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіптер сыныптауышы (бұдан әрі – ҰКС) – Қазақстан Республикасының аумағында қолданылатын кәсіптердің атауларын көрсететін және оларды орындалатын жұмыстардың түріне сәйкес дағды деңгейі мен оған мамандану бойынша сыныптайтын стандарттау жөніндегі құжат;
10) құзырет – еңбек функциясын құрайтын бір немесе бірнеше кәсіптік міндетті орындауға мүмкіндік беретін дағдыны қолдану қабілеті;
11) машық – кәсіптік міндет шеңберінде жекелеген бірлі-жарым іс-әрекетті физикалық тұрғыдан және (немесе) ақыл-оймен орындау қабілеті;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработки и (или) актуализации профессиональных стандартов (далее - Правила) разработаны в соответствии с частью первой пункта 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" (далее - Закон) и определяют порядок разработки и (или) актуализации профессиональных стандартов.
2. Основные термины и определения, используемые в настоящих Правилах:
1) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
2) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
3) информальное образование – вид образования, получаемый в ходе повседневной деятельности вне организаций образования и организаций, предоставляющих образовательные услуги, и не сопровождаемый выдачей документа, подтверждающего результаты обучения;
4) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения;
5) профессиональная квалификация – степень профессиональной подготовки, характеризующая владение компетенциями, требуемыми для выполнения трудовых функций по профессии;
6) признание профессиональной квалификации – процедура оценки и принятия решения о соответствии кандидата требованиям профессиональных стандартов, а при их отсутствии - квалификационным требованиям;
7) уполномоченный орган в области признания профессиональных квалификаций (далее - уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство, а также межотраслевую координацию по признанию профессиональных квалификаций в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
8) профессиональный стандарт – письменный официальный документ, устанавливающий общие требования к знаниям, умениям, навыкам, опыту работы с учетом формального и (или) неформального, и (или) информального образования, уровню квалификации и компетентности, содержанию, качеству и условиям труда в конкретной области профессиональной деятельности;
9) Национальный классификатор занятий Республики Казахстан (далее - НКЗ) – документ по стандартизации, отражающий наименования занятий, применяемых на территории Республики Казахстан, и классифицирующий их по уровню и специализации навыков в соответствии с видом выполняемых работ;
10) компетенция – способность применять навыки, позволяющие выполнять одну или несколько профессиональных задач, составляющих трудовую функцию;
11) умение – способность физически и (или) умственно выполнять отдельные единичные действия в рамках профессиональной задачи;

12) салалық мемлекеттік органдар (бұдан әрі – мемлекеттік органдар) – мемлекеттік басқарудың тиісті саласында (аясында) басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органдар;
13) Ұлттық біліктілік жүйесі (бұдан әрі – ҰБЖ) – біліктілікке еңбек нарығы тарапынан сұранысты және біліктілікке білім беру, оның ішінде информалды білім беру жүйесі тарапынан ұсынысты реттеу мен келісудің құқықтық және институционалдық құралдары мен тетіктерінің кешені;
14) формалды емес білім беру – оқыту орны, мерзімдері мен нысаны ескерілмей, білім беру қызметтерін ұсынатын ұйымдар жоспарлаған, ұйымдастырған және жүзеге асыратын және оқыту нәтижелерін растаушы құжат беріле отырып жүргізілетін білім беру түрі.
3. Кәсіптік стандарттарды әзірлеу және (немесе) жаңарту мақсаттары:
1) жұмыскердің кәсіби қызметінің мазмұнына қойылатын бірыңғай талаптарды әзірлеу, еңбек нарығының қазіргі заманғы қажеттіліктеріне жауап беретін оның біліктілігіне қойылатын талаптарды жаңарту;
2) персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешу (персоналды ынталандыру және ынталандыру жүйелерін, лауазымдық нұсқаулықтарды әзірлеу, персоналды іріктеу, іріктеу және аттестаттау, мансапты жоспарлау);
3) кәсіптік білім берудің барлық деңгейлеріндегі білім беру бағдарламаларын қалыптастыру, ұйымдарда (кәсіпорындарда) персоналды оқыту, сондай-ақ осы бағдарламаларға оқу-әдістемелік материалдарды әзірлеу;
4) кәсіптік біліктілікті тану процесінде пайдалану.
2-тарау. Кәсіптік стандартты әзірлеу және бекіту тәртібі
4. Кәсіптік стандарт осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес кәсіптік стандарттың құрылымы бойынша қағаз нұсқада және (немесе) ҰБЖ цифрлық платформасында кәсіптік қызмет түріне әзірленеді және кәсіптердің карточкаларынан (карточкасынан) тұрады.
Кәсіптік қызмет түрі Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (бұдан әрі – ЭҚЖЖ) бойынша бесінші белгіге (кіші сыныпқа) сәйкес айқындалады.
Кәсіптік стандарттың карточкаларындағы (карточкасындағы) кәсіптердің атауы ҰКС-дан алынған қызметтер атауларына сәйкес келеді.
5. Кәсіптік стандарттарды әзірлеуді қаржыландыру кәсіптер бойынша бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады, олар бойынша кәсіптік біліктіліктерді тану Заңда белгіленген тәртіппен, Кәсіптік біліктіліктер жөніндегі ұлттық кеңестің (бұдан әрі – Ұлттық кеңес) және (немесе) жұмыс берушілер бірлестіктерінің (қауымдастықтарының, одақтарының) өз қаражаты негізінде жүзеге асырылады.
Ұлттық кеңестің бюджет қаражаты есебінен кәсіптік стандарттарды әзірлеуді қаржыландыру жөніндегі ұсынымдарын алу үшін мемлекеттік органдар жыл сайын жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 1 ақпанына дейін Ұлттық кеңеске кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңестермен (бұдан әрі – салалық кеңестер) келісілген осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес тиісті жылға арналған Кәсіптік стандарттарды әзірлеу және (немесе) жаңарту жөніндегі жоспарға (бұдан әрі – Жоспар) ұсыныстарды жібереді.
Ұлттық кеңес Жоспарға ұсыныстарды алған күннен кейін он бес жұмыс күні ішінде оларды қарайды және мемлекеттік органдарға кәсіптік стандарттарды әзірлеуді қаржыландыру жөніндегі ұсынымдарды жібереді.

12) отраслевые государственные органы (далее - государственные органы) – государственные органы, осуществляющие руководство в соответствующей сфере (отрасли) государственного управления;
13) Национальная система квалификаций (далее - НСК) – комплекс правовых и институциональных инструментов и механизмов регулирования и согласования спроса на квалификации со стороны рынка труда и предложения квалификаций со стороны системы образования, в том числе информального;
14) неформальное образование – вид образования, запланированный, организованный и осуществляемый организациями, которые предоставляют образовательные услуги, оказываемые без учета места, сроков и формы обучения, и сопровождаемый выдачей документа, подтверждающего результаты обучения.
3. Целями разработки и (или) актуализации профессиональных стандартов являются:
1) выработка единых требований к содержанию профессиональной деятельности работника, обновление требований к его квалификации, отвечающей современным потребностям рынка труда;
2) решение широкого круга задач в области управления персоналом (разработка систем мотивации и стимулирования персонала, должностных инструкций, отбор, подбор и аттестация персонала, планирование карьеры);
3) формирование образовательных программ всех уровней профессионального образования, обучение персонала в организациях (на предприятиях), а также разработка учебно-методических материалов к этим программам;
4) использование в процессе признания профессиональных квалификаций.
Глава 2. Порядок разработки и утверждения профессионального стандарта
4. Профессиональный стандарт разрабатывается в бумажном варианте и (или) на цифровой платформе НСК по структуре профессионального стандарта согласно приложению 1 к настоящим Правилам на вид профессиональной деятельности и состоит из карточек (карточки) профессий.
Вид профессиональной деятельности определяется в соответствии с пятым знаком (подклассом) по Общему классификатору видов экономической деятельности (далее - ОКЭД).
Наименование профессий в карточках (карточке) профессионального стандарта соответствуют наименованиям занятий из НКЗ.
5. Финансирование разработки профессиональных стандартов осуществляется за счет бюджетных средств по профессиям, признание профессиональных квалификаций по которым осуществляется в порядке, установленном Законом, на основании рекомендаций Национального совета по профессиональным квалификациям (далее – Национальный совет) и (или) собственных средств объединений (ассоциаций, союзов) работодателей.
Для получения рекомендаций Национального совета по финансированию разработки профессиональных стандартов за счет бюджетных средств государственные органы ежегодно, до 1 февраля года, предшествующего планируемому, направляют в Национальный совет согласованные с отраслевыми советами по профессиональным квалификациям (далее - отраслевые советы) предложения к Плану по разработке и (или) актуализации профессиональных стандартов на соответствующий год согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – План).
Национальный совет в течение пятнадцати рабочих дней после дня получения предложений к Плану рассматривает их и направляет в государственные органы рекомендации по финансированию разработки профессиональных стандартов.

6. Мемлекеттік органдар жыл сайын, жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 1 наурызына дейін уәкілетті органға Ұлттық кеңестің ұсынымдарын қоса бере отырып (бар болса) Жоспарға ұсыныстар жібереді.
Жоспарға ұсыныстарды мемлекеттік органдар жұмыс берушілер бірлестіктерінің (қауымдастықтарының, одақтарының) (бар болса) ұсыныстарын ескере отырып, еркін нысанда қалыптастырады және мемлекеттік органның (оның ішінде, жауапты тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) кәсіптік стандарттардың, кәсіптік стандарттар саласының (аясының), кәсіптер карточкаларының (карточкасының) атауларын, кәсіптік стандарттарды бекіту мерзімін және кәсіптік стандарттарды әзірлеу бойынша қызметтерді қаржыландыру көзін қамтиды.
Белгіленген мерзімнен кейін уәкілетті органға енгізілген Жоспарға мемлекеттік органдардың ұсыныстары қаралмайды.
7. Уәкілетті орган жоспарланатын жылдың алдындағы жылғы 1 сәуірге дейін:
мемлекеттік органдардың ұсыныстарын қарайды және осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Жоспарды бекітеді;
Жоспарды мемлекеттік органдарға және Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық органға (бұдан әрі – Ұлттық орган) жібереді;
Жоспарды ҰБЖ цифрлық платформасында орналастырады.
8. Кәсіптік стандарт жобасын әзірлеу аяқталғаннан кейін:
1) жұмыс берушілердің бірлестіктері (қауымдастықтары, одақтары) кәсіптік стандарттың жобасын мемлекеттік органға жібереді, ол оны бес жұмыс күні ішінде қарайды және:
пысықтау бойынша ұсыныстар мен ұсынымдар болған кезде оларды жұмыс берушілердің бірлестіктеріне (қауымдастықтарына, одақтарына) жібереді. Кәсіптік стандарттың жобасын бес жұмыс күні ішінде жұмыс берушілердің бірлестіктері (қауымдастықтары, одақтары) пысықтайды және мемлекеттік органға қайта жібереді;
пысықтау бойынша ұсыныстар мен ұсынымдар болмаған кезде кәсіптік стандарттың жобасын Ұлттық органға қағаз жеткізгіште және (немесе) электрондық нысанда ҰБЖ цифрлық платформасы арқылы жібереді;
2) мемлекеттік орган Ұлттық органға осы тармақтың 1) тармақшасының үшінші абзацына сәйкес кәсіптік стандарттың жобасын жібереді.
9. Ұлттық орган кәсіптік стандарттың жобасын алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік органға осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кәсіптік стандарттың жобасына сараптама қорытындылары жөніндегі қорытынды жібереді.
Ұлттық орган белгіленген мерзімде сараптамалық қорытындыны ұсынбаған жағдайда, кәсіптік стандарттың жобасы ескертусіз келісілген болып есептеледі.
Кәсіптік стандарт жобасының сараптамасы кәсіптік стандарттың белгіленген құрылымына қойылатын талаптарға сәйкестігі тұрғысынан жүргізіледі:

6. Государственные органы ежегодно, до 1 марта года, предшествующего планируемому, направляют в уполномоченный орган предложения к Плану с приложением рекомендаций Национального совета (при их наличии).
Предложения к Плану формируются государственными органами в произвольной форме с учетом предложений объединений (ассоциаций, союзов) работодателей (при их наличии) и содержат наименования государственного органа (в том числе, фамилию, имя и отчество (при его наличии) ответственного лица), профессиональных стандартов, отрасли (сферы) профессиональных стандартов, карточек (карточки) профессий, срок утверждения профессиональных стандартов и источник финансирования услуг по разработке профессиональных стандартов.
Предложения государственных органов к Плану, внесенных в уполномоченный орган после установленного срока, не рассматриваются.
7. Уполномоченный орган до 1 апреля года, предшествующего планируемому:
рассматривает предложения государственных органов и утверждает План по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
направляет План в государственные органы и Национальный орган по профессиональным квалификациям (далее – Национальный орган);
размещает План на цифровой платформе НСК.
8. После завершения разработки проекта профессионального стандарта:
1) объединения (ассоциации, союзы) работодателей направляют проект профессионального стандарта в государственный орган, который в течение пяти рабочих дней рассматривает его и:
при наличии предложений и рекомендаций по доработке направляет их объединениям (ассоциациям, союзам) работодателей. Проект профессионального стандарта в течение пяти рабочих дней дорабатывается объединениями (ассоциациями, союзами) работодателей и повторно направляется в государственный орган;
при отсутствии предложений и рекомендаций по доработке направляет проект профессионального стандарта в Национальный орган на бумажном носителе и (или) в электронной форме через цифровую платформу НСК;
2) государственный орган направляет в Национальный орган проект профессионального стандарта в соответствии с абзацем третьим подпункта 1) настоящего пункта.
9. Национальный орган в течение пяти рабочих дней со дня получения проекта профессионального стандарта направляет государственному органу заключение по итогам экспертизы проекта профессионального стандарта по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
В случае непредставления Национальным органом экспертного заключения в установленный срок проект профессионального стандарта считается согласованным без замечаний.
Экспертиза проекта профессионального стандарта проводится на предмет соответствия требованиям к установленной структуре профессионального стандарта:

1) негізгі бөліктің сипаттамасын бағалау;
2) кәсіп карточкаларының (карточкасының) мазмұнын бағалау.
10. Мемлекеттік орган Ұлттық органның қорытындысын алған күннен кейін бес жұмыс күні ішінде кәсіптік стандарттың жобасын қорытындыны ескере отырып пысықтайды және оны Ұлттық органға қайта жібереді.
Ұлттық орган пысықталған кәсіптік стандарттың жобасын алған күннен кейін бір жұмыс күні ішінде оны қарайды және осы Қағидалардың 9-тармағына сәйкес тиісті қорытынды береді.
11. Кәсіптік стандарттың жобасы бойынша қорытындыны ескертусіз және (немесе) пысықталған кәсіптік стандарттың жобасы бойынша алғаннан кейін мемлекеттік орган бес жұмыс күні ішінде қағаз жеткізгіште және (немесе) электрондық нысанда ҰБЖ цифрлық платформасы арқылы кәсіптік стандарттың жобасын Ұлттық органның түсіндірме жазбасын, қорытындысын қоса бере отырып, салалық кеңеске келісуге жібереді.
Түсіндірме жазбада саланы, кәсіптік қызмет салаларын, еңбек қызметінің түрлерін, ұсынылған кәсіптік қызмет салалары, еңбек қызметінің түрлері бойынша біліктілік картасын талдау нәтижелерінің сипаттамасы, ескірген және (немесе) жаңа кәсіптерді қосу негіздемесі, әрбір әзірлеушінің және тартылатын сарапшылардың дербес түйіндемесі қамтылады.
12. Кәсіптік стандарттың жобасы келіп түскен күннен бастап он жұмыс күні ішінде салалық кеңес кәсіптік стандарттың жобасын келіседі немесе мемлекеттік органға кәсіптік стандарттың жобасын пысықтау жөніндегі ұсынымдарды жібереді.
Салалық кеңес кәсіптік стандарттың жобасын кәсіптік қызмет саласы мен еңбек қызметінің түріне (кәсіптік топқа және кіші топқа), жұмыс құрамына, білім деңгейіне, арнайы даярлыққа сәйкестігін қарайды.
13. Мемлекеттік орган салалық кеңестің ұсынымдарын алған күннен кейін бес жұмыс күні ішінде кәсіптік стандарттың жобасын пысықтауды және оны салалық кеңеске қайта жіберуді жүзеге асырады.
Салалық кеңес пысықталған кәсіптік стандарт жобасын осы Қағидалардың 12-тармағына сәйкес қарайды.
14. Мемлекеттік орган Қазақстан Республикасының құқықтық актілер туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен кәсіптік стандарттың жобасын бекітеді.
15. Мемлекеттік орган кәсіптік стандарт алғаш ресми жарияланған күннен кейін үш жұмыс күні ішінде оның қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялануына сілтемені Ұлттық органға ҰБЖ цифрлық платформасында орналастыру үшін жібереді.

1) оценка описания основной части;
2) оценка содержания карточек (карточки) профессии.
10. Государственный орган в течение пяти рабочих дней после дня получения заключения Национального органа дорабатывает проект профессионального стандарта с учетом заключения и повторно направляет его в Национальный орган.
Национальный орган в течение одного рабочего дня после дня получения доработанного проекта профессионального стандарта рассматривает его и выдает соответствующее заключение в соответствии с пунктом 9 настоящих Правил.
11. После получения заключения по проекту профессионального стандарта без замечаний и (или) доработанному проекту профессионального стандарта государственный орган в течение пяти рабочих дней направляет на бумажном носителе и (или) в электронной форме через цифровую платформу НСК проект профессионального стандарта на согласование отраслевого совета с приложением пояснительной записки, заключения Национального органа.
Пояснительная записка содержит описание результатов анализа отрасли, областей профессиональной деятельности, видов трудовой деятельности, карты квалификаций по представленным областям профессиональной деятельности, видам трудовой деятельности, обоснования исключения устаревших и (или) включения новых профессий, персональное резюме каждого разработчика и привлекаемых экспертов.
12. В течение десяти рабочих дней со дня поступления проекта профессионального стандарта отраслевой совет согласовывает проект профессионального стандарта или направляет государственному органу рекомендации по доработке проекта профессионального стандарта.
Отраслевой совет рассматривает проект профессионального стандарта на соответствие области профессиональной деятельности и виду трудовой деятельности (профессиональной группе и подгруппе), составу работ, уровню образования, специальной подготовке.
13. Государственным органом в течение пяти рабочих дней после дня получения рекомендаций отраслевого совета осуществляется доработка проекта профессионального стандарта и его повторное направление в отраслевой совет.
Отраслевой совет рассматривает доработанный проект профессионального стандарта в соответствии с пунктом 12 настоящих Правил.
14. Государственный орган утверждает проект профессионального стандарта в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о правовых актах.
15. Государственный орган в течение трех рабочих дней после дня первого официального опубликования профессионального стандарта направляет ссылку на его официальное опубликование на казахском и русском языках в Национальный орган для размещения на цифровой платформе НСК.

3-тарау. Кәсіптік стандарттарды жаңарту тәртібі
16. Кәсіптік стандартты жаңартуды мемлекеттік органның бейіндік (салалық) бөлімшелері кемінде үш жылда бір рет жүзеге асырады және кәсіптік стандартты қайта қарауды, жаңартуды, ауыстыруды, күшін жоюға қоюды қамтиды.
17. Кәсіптік стандарттың құрылымында кәсіп карточкаларының мазмұны өзгерген жағдайда өзгерістер елеулі болып саналады және кәсіптік стандартты жаңарту осы Қағидалардың 2-тарауына сәйкес жүзеге асырылады.
18. Кәсіптік стандартқа кәсіптік стандарт құрылымындағы кәсіп карточкаларының мазмұнын өзгертпейтін және болмашы дәлсіздіктері, қате жазулары мен қателіктері бар өзгерістер енгізген кезде кәсіптік стандартты жаңартуды Қазақстан Республикасының құқықтық актілер туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен мемлекеттік орган жүзеге асырады.
19. Мемлекеттік орган кәсіптік стандарт алғаш ресми жарияланған күннен кейін үш жұмыс күні ішінде оның қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялануына сілтемені Ұлттық органға ҰБЖ цифрлық платформасында орналастыру үшін жібереді.
Кәсіптік стандарттарды
әзірлеу және (немесе)
жаңарту қағидаларына
1-қосымша
Кәсіптік стандарттың құрылымы
1. Жалпы ережелер
2. Кәсіптік стандарттың паспорты
3. Кәсіп карточкалары
4. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
Ескертпе:
1-тарау. "Жалпы ережелер" кәсіптік стандарттың қолданылу аясын, сондай-ақ терминдерді, анықтамаларды және қолданылатын қысқартуларды сипаттайды.
2-тарау. "Кәсіптік стандарттың паспорты" мыналарды айқындайды:
1) кәсіптік стандарт туралы жалпы кіріспе ақпарат (атауы);
2) кәсіптік стандарт коды (Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (бұдан әрі – ЭҚЖЖ) секциясы және кіші тобы, ЭҚЖЖ секциясындағы кәсіптік стандарттың реттік нөмірі бойынша белгіленеді, мысалы: "ашық тәсілмен кен өндіру" кәсіптік стандарты, В секциясы – тау-кен өнеркәсібі және карьерлерді игеру; кіші топ – 07.10.2 темір рудасын ашық тәсілмен өндіру, нөмірі 012, кәсіптік стандарт коды: B07102012);
3) ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету;
4) еңбек қызметі түрінің жалпы сипаттамасын қамтитын кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы;
5) осы кәсіптік стандартқа кіретін кәсіптер карточкаларының тізбесі, олардың атаулары Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіптер сыныптауышы (бұдан әрі – ҰКС) бойынша және салалық біліктілік шеңберіне (бұдан әрі – СБШ) сәйкес біліктілік деңгейлері көрсетіледі.

Глава 3. Порядок актуализации профессиональных стандартов
16. Актуализация профессионального стандарта осуществляется профильными (отраслевыми) подразделениями государственного органа не реже одного раза в три года и включает в себя пересмотр, обновление, замену, постановку на утрату профессионального стандарта.
17. В случае изменения содержания карточек профессий в структуре профессионального стандарта изменения считаются значительными, и актуализация профессионального стандарта осуществляется в соответствии с главой 2 настоящих Правил.
18. При внесении в профессиональный стандарт изменений, которые не меняют содержание карточек профессий в структуре профессионального стандарта и имеют незначительные неточности, опечатки и ошибки, актуализация профессионального стандарта осуществляется государственным органом в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о правовых актах.
19. Государственный орган в течение трех рабочих дней после дня первого официального опубликования профессионального стандарта направляет ссылку на его официальное опубликование на казахском и русском языках в Национальный орган для размещения на цифровой платформе НСК.
Приложение 1
к Правилам разработки
и (или) актуализации
профессиональных стандартов
Структура профессионального стандарта
1. Общие положения
2. Паспорт профессионального стандарта
3. Карточки профессий
4. Технические данные профессионального стандарта
Примечание:
Глава 1. "Общие положения" описывает область применения профессионального стандарта, а также термины, определения и используемые сокращения.
Глава 2. "Паспорт профессионального стандарта" определяет:
1) общую вводную информацию о профессионального стандарте (наименование);
2) код профессионального стандарта (устанавливается по секции и подгруппе Общего классификатора видов экономической деятельности (далее - ОКЭД), порядковому номеру профессионального стандарта в секции ОКЭД, например: профессиональный стандарт "Добыча руды открытым способом", секция В - Горнодобывающая промышленность и разработка карьеров; подгруппа - 07.10.2 Добыча железной руды открытым способом, номер по порядку 012, код профессионального стандарта: B07102012);
3) указание секции, раздела, группы, класса и подкласса ОКЭД;
4) краткое описание профессионального стандарта, включающее общую характеристику вида трудовой деятельности;
5) перечень карточек профессий, входящих в данный профессиональный стандарт с указанием их названий по Национальному классификатору занятий Республики Казахстан (далее - НКЗ) и квалификационных уровней в соответствии с отраслевой рамкой квалификаций (далее - ОРК).

3-тарау. "Кәсіптер карточкалары" кәсіптер карточкаларының (карточкасының) тізбесіне сәйкес әр мамандық бойынша кәсіптер карточкаларының сипаттамаларын жүйелі сипаттауды қамтиды:
1) ҰКС сәйкес топтың коды және қызыметтер атауының коды;
2) ҰКС сәйкес кәсіптің атауы;
3) СБШ бойынша біліктілік деңгейі;
4) жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығына, басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығына, егер бар болса, ұйымдар басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларына сәйкес кәсіп үшін біліктілік деңгейі;
5) кәсіптік білім деңгейі;
6) формалды емес және информалды біліммен байланыс;
7) кәсіптердің басқа ықтимал атаулары;
8) қызметтің негізгі мақсаты;
9) еңбек функцияларының тізімі мен сипаттамасы (еңбек процесінің бір немесе бірнеше міндеттерін шешуге бағытталған өзара байланысты әрекеттер жиынтығы), әр мамандық үшін міндетті және қосымша еңбек функциялары ретінде көрсету ұсынылады. Кәсіптік біліктілікті тану кезінде міндетті еңбек функциялары міндетті түрде расталуы керек, ал қосымша, бұл болашақта осы мамандық талап ететін функциялар;
10) дағдылар (әрбір еңбек функциясы үшін кемінде екі дағдыларды белгілеу ұсынылады). Қосымша (қажет болған жағдайда) бір кәсіп шеңберінде жеке дағдыны (дағдыларды) тану мүмкіндігі айқындалады.
11) машықтар;
12) білім;
13) жеке құзыреттеріне қойылатын талаптар;
14) техникалық реттеу объектілерін (өнімдерді, ғимараттарды, құрылыстарды, өндіріс, тасымалдау сақтау, пайдалану және кәдеге жарату процестерін) пайдалану және қолдану жөніндегі мамандардың құзыреттері мен біліктіліктеріне қойылатын талаптар белгіленетін техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімдері;
15) кәсіптік біліктілік картасына сәйкес өзінің кәсіптік дамуында қызметкерлер алатын кәсіптерден тұратын СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс. Кәсіптік біліктілік картасы: кәсіптің атауын; ұлттық біліктілік шеңберіне (бұдан әрі – ҰБШ) және СБШ сәйкес біліктілік деңгейлерін саралауды (кәсіптік және еңбек қызметінің түрлері мен біліктілік деңгейлері бойынша кәсіптік дамуды көрсететін кәсіптер арасындағы байланыстарды) қамтиды.
4-тарау. "Кәсіптік стандарттың техникалық деректері" кәсіптік стандартты әзірлеу немесе жаңарту рәсімін реттейтін ақпаратты қамтиды:
1) мемлекеттік органның атауы (орындаушының тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), е-пошта, телефон);

Глава 3. "Карточки профессий" содержит по каждой профессии, согласно перечню карточек профессий, последовательное описание характеристик карточек (карточки) профессий с указанием:
1) кода группы и кода наименования занятий согласно НКЗ;
2) наименования профессии в соответствии с НКЗ;
3) уровня квалификации по ОРК;
4) уровня квалификации для профессии согласно единому тарифно-квалификационному справочнику работ и профессий рабочих, квалификационному справочнику должностей руководителей, специалистов и других служащих, типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций, если таковые имеются;
5) уровня профессионального образования;
6) связи с неформальным и информальным образованием;
7) других возможных наименований профессий;
8) основной цели деятельности;
9) перечня и описания трудовых функций (набор взаимосвязанных действий, направленных на решение одной или нескольких задач процесса труда), для каждой профессии рекомендуется указывать как обязательные, так и дополнительные трудовые функции. Обязательные трудовые функции необходимо обязательно подтверждать при признании профессиональной квалификации, а дополнительные, это те функции, которые требуются данной профессии в будущем;
10) навыков (рекомендуется установить для каждой трудовой функции не менее двух навыков). Дополнительно (при необходимости) определяется возможность признания отдельного навыка(ов) в рамках одной профессии.
11) умений;
12) знаний;
13) требований к личностным компетенциям;
14) списков технических регламентов и национальных стандартов, где устанавливаются требования к компетенциям и квалификациям специалистов по эксплуатации и применению объектов технического регулирования (продукции, зданий, строений, сооружений, процессов производства, транспортировки хранения, эксплуатации и утилизации);
15) связи с другими профессиями в рамках ОРК, содержащей профессии, которые получают работники в своем профессиональном развитии согласно карте профессиональной квалификации. Карта профессиональной квалификации содержит: наименование профессии; ранжирование уровней квалификации согласно национальной рамке квалификаций (далее - НРК) и ОРК (связи между профессиями, отражающие профессиональное развитие по видам профессиональной и трудовой деятельности и уровням квалификации).
Глава 4 "Технические данные профессионального стандарта" содержит информацию, регламентирующую процедуру разработки или актуализации профессионального стандарта:
1) наименование государственного органа (фамилию, имя и отчество (при его наличии) исполнителя, е-почта, телефон);

2) кәсіптік стандартты әзірлеуге немесе жаңартуға қатысқан тиісті қызмет салаларының (ұқсас жұмыс түрлерінің) ұйымдарының (кәсіпорындарының) атауы (ұйымның атауы, орындаушының тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), е-пошта, телефон);
3) салалық кеңес (атауы, хаттама күні);
4) Ұлттық орган (қорытынды күні);
5) "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы (ұсынымдар күні);
6) нұсқа нөмірі және шығарылған жылы;
7) болжамды жаңарту күні.
Ескертпе. 4-тарауда көзделген мәліметтер олардың болуына қарай толтырылады.
Кәсіптік стандарт, егер мұндай толықтыру біліктілік пен құзыреттілік деңгейіне, кәсіптік қызметтің нақты саласындағы еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын талаптардың ерекшеліктерін ашу үшін орынды болса, басқа тараулармен және (немесе) қосымшалармен толықтырылады .
Кәсіптік стандартты тараулармен және (немесе) қосымшалармен толықтырған жағдайда, қосымша ұсынылатын әрбір тарау және (немесе) қосымша тараулар мен қосымшалардың атауын көрсете отырып, "тарау", "қосымша" деген сөздермен белгіленеді.
Кәсіптік стандарттарды
әзірлеу және (немесе)
жаңарту қағидаларына
2-қосымша
Нысан
_______________ жылға арналған кәсіптік стандарттарды
әзірлеу және (немесе) жаңарту жөніндегі жоспар
р/с
Әзірлеу-шінің атауы
Кәсіптік стандарт саласының (аясының) атауы
Кәсіптік стандарттың атауы
Кәсіптер карточкаларының (карточкасының) атаулары
Кәсіптік стандартты бекіту мерзімі
Жауапты тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)
1.
2.
3.
Кәсіптік стандарттарды
әзірлеу және (немесе)
жаңарту қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Кәсіптік стандарт жобасын сараптама қорытындысы бойынша
Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық органның қорытындысы
Кәсіптік стандарт
_____________________________________________________________________
Мемлекеттік орган
_____________________________________________________________________
Сараптама күні
_____________________________________________________________________
Өлшемшарт
Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық органның бағалау
1.
Кәсіптік стандарттың негізгі бөлігінің сипаттамасын бағалау
1.1. Кәсіптік стандарттың атауы
1.2. Кәсіптік стандарттың қолданылу саласы
1.2. Глоссарийдің болуы
1.3. ЭҚЖЖ бойынша сілтемелердің толық форматының болуы
1.4. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы
1.5. Кәсіптер карточкаларының тізбесінің болуы
1.6. Кәсіптер карточкаларының (карточкасының) тізбеге сәйкестігі
2.
Кәсіптер карточкаларының (карточкасының) мазмұнын бағалау
2.1. ҰКС бойынша кәсіп коды

2) наименование организаций (предприятий) соответствующих сфер деятельности (аналогичных видов работ), участвовавших в разработке или актуализации профессионального стандарта (наименование организации, фамилию, имя и отчество (при его наличии) исполнителя, е-почта, телефон);
3) отраслевой совет (наименование, дата протокола);
4) Национальный орган (дата заключения);
5) Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" (дата рекомендаций);
6) номер версии и год выпуска;
7) дата ориентировочной актуализации.
Примечание. Сведения, предусмотренные в Главе 4, заполняются по мере их наличия.
Профессиональный стандарт дополняется другими главами и (или) приложениями, когда такое дополнение уместно для раскрытия особенностей требований к уровню квалификации и компетентности, к содержанию, качеству и условиям труда в конкретной области профессиональной деятельности.
В случае дополнения профессионального стандарта главами и (или) приложениями, каждая дополнительно представляемая глава и (или) приложение обозначаются словами "глава", "приложение" с указанием наименования глав и приложений.
Приложение 2
к Правилам разработки
и (или) актуализации
профессиональных стандартов
Форма
План по разработке и (или) актуализации
профессиональных стандартов на ____________ год
п/п
Наименование разработчика
Наименование отрасли (сферы) профессионального стандарта
Наименование профессионального стандарта
Наименования карточек (карточки) профессий
Срок утверждения профессионального стандарта
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) ответственного лица
1.
2.
3.
Приложение 3
к Правилам разработки
и (или) актуализации
профессиональных стандартов
Форма
Заключение
Национального органа по профессиональным квалификациям
по итогам экспертизы проекта профессионального стандарта
Профессиональный стандарт
_____________________________________________________________________
Государственный орган
_____________________________________________________________________
Дата экспертизы ______________________________________________________
Критерий
Оценка Национального органа по профессиональным квалификациям
1.
Оценка описания основной части профессионального стандарта
1.1. Название профессионального стандарта
1.2. Область применения профессионального стандарта
1.2. Наличие глоссария
1.3. Наличие полного формата ссылок по ОКЭД
1.4. Краткое описание профессионального стандарта
1.5. Наличие перечня карточек профессий
1.6. Соответствие карточек (карточки) профессий перечню
2.
Оценка содержания карточек (карточки) профессий
2.1. Код профессии по НКЗ

2.2. ҰКС бойынша кәсіптер тобының коды
2.3. ҰКС бойынша мамандықтардың және/немесе кәсіптердің атауы
2.4. СБШ/ҰБШ біліктілік деңгейі
2.5. Кәсіптік білім деңгейі
2.6. Формалды емес және информалды біліммен байланыс
2.7. Кәсіптердің басқа мүмкін атаулары
2.8. СБШ бойынша кәсіптердің біліктілік деңгейі анықталды
2.9. Мамандықтың негізгі қызметі көрсетілген
2.10. Еңбек функцияларының тізімі мен сипаттамасы ұсынылған:
Міндетті еңбек функциялары
Дағдылар
Машықтар
Білім
Қосымша еңбек функциялары (бар болса)
2.11. Тапсырманы жеке дағды ретінде бағалау туралы түсініктеме көрсетілген
2.12. СБШ шеңберіндегі басқа мамандықтармен байланыс көрсетілген
3.
Кәсіптік стандарттың техникалық деректерінің болуын бағалау
3.1. Мемлекеттік органның деректемелері көрсетілген
3.2. Сарапшылардың деректемелері көрсетілген (қажет болған жағдайда)
3.3. Салалық кеңестің хаттамасы көрсетілген (Ұлттық органның қорытындысынан кейін)
3.4. Нұсқаның нөмірі және кәсіптік стандарттың шығарылған жылы көрсетілген
3.5. Кәсіптік стандарттың болжамды жаңарту күні көрсетілген
бұйрығына
2-қосымша
Күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Кәсіптік стандарттарды әзірлеу, енгізу, ауыстыру және қайта қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 1035 бұйрығының күші жойылды деп танылсын (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12739 болып тіркелген);
2. "Кәсіптік стандарттарды әзірлеу, енгізу, ауыстыру және қайта қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 1035 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 28 маусымдағы № 570 бұйрығының күші жойылды деп танылсын (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14016 болып тіркелген);
3. "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің міндетін атқарушының кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 11 желтоқсандағы № 663 бұйрығының күші жойылды деп танылсын (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19726 болып тіркелген);
4. "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 28 тамыздағы № 345 бұйрығының күші жойылды деп танылсын (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21152 болып тіркелген).

2.2. Код группы занятий по НКЗ
2.3. Наименование профессий и/или занятий по НКЗ
2.4. Квалификационный уровень ОРК/НРК
2.5. Уровень профессионального образования
2.6. Связь с неформальным и информальным образованием
2.7. Другие возможные наименования профессий
2.8. Определен квалификационный уровень профессий по ОРК
2.9. Указана основная деятельность профессии
2.10. Представлен перечень и описание трудовых функций:
Обязательные трудовые функции
Навыки
Умения
Знания
Дополнительные трудовые функции (при их наличии)
2.11. Указан комментарий об оценке задачи целиком как отдельного навыка
2.12. Указана связь с другими профессиями в рамках ОРК
3.
Оценка наличия технических данных профессионального стандарта
3.1. Указаны реквизиты государственного органа
3.2. Указаны реквизиты экспертов (при их наличии)
3.3. Указан протокол отраслевого совета (после заключения Национального органа)
3.4. Указан номер версии и год выпуска профессионального стандарта
3.5. Указана дата ориентировочной актуализации профессионального стандарта
Приложение 2 к приказу
Перечень утративших силу некоторых приказов
1. Признать утратившим силу приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 1035 "Об утверждении Правил разработки, введения, замены и пересмотра профессиональных стандартов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12739);
2. Признать утратившим силу приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 июня 2016 года № 570 "О внесении изменения в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 1035 "Об утверждении Правил разработки, введения, замены и пересмотра профессиональных стандартов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14016);
3. Признать утратившим силу приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 11 декабря 2019 года № 663 "О внесении изменений в некоторые приказы Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан и исполняющего обязанности Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19726);
4. Признать утратившим силу приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 августа 2020 года № 345 "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21152).