"Қару мен оқ-дәрінің ұрлануы, жоғалуы не әскери қызметшінің әскери бөлім орналасқан жерді қарумен өз бетінше тастап кетуі туралы ақпаратқа Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери бөлімдері қолбасшылығының және әскери полиция органдарының ден қою қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 12 шілдедегі № 351 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2023 жылғы 18 қыркүйектегі № 899 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 20 қыркүйекте № 33439 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қару мен оқ-дәрінің ұрлануы, жоғалуы не әскери қызметшінің әскери бөлім орналасқан жерді қарумен өз бетінше тастап кетуі туралы ақпаратқа Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери бөлімдері қолбасшылығының және әскери полиция органдарының ден қою қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 12 шілдедегі № 351 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15530 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қару мен оқ-дәрінің ұрлануы, жоғалуы не әскери қызметшінің әскери бөлім орналасқан жерді қаруымен өз бетінше тастап кетуі туралы ақпаратқа Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери бөлімдері қолбасшылығының және әскери полиция органдарының ден қою қағидаларында:
3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қару мен оқ-дәрінің ұрлануы, жоғалуы туралы ақпаратты алған кезде әскери бөлім бойынша кезекші 20 минут ішінде әскери бөлім командиріне, әскери бөлімнің орналасқан жері бойынша әскери полиция органына, әскери-тергеу және аумақтық ішкі істер органына, әскери прокуратураға және әскери қарсы барлау органына баяндайды.
4. Әскери бөлім қолбасшылығы 30 минут ішінде:
1) гарнизон бастығын хабардар етеді;
2) оқиға болған жерді күзетуді қамтамасыз ету және тергеу-жедел тобы келгенге дейін оқиға болған жерге бөгде адамның кіруін шектеу бойынша шаралар қабылдайды, қоршау тобының жетекшісін тағайындайды және оқиға болған жерді күзетуге тартылатын күштер мен құралдар санын айқындайды.";
7-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) үш сағат ішінде жоғарғы штабқа жеткізілімді және әскери бөлім орналасқан жері бойынша әскери прокуратураға, әскери қарсы барлау органына, әскери-тергеу және аумақтық ішкі істер органына, көліктегі ішкі істер органына, әскери полиция органына, көлік түріндегі әскери қатынас комендатурасына жазбаша хабарлама жібереді. Қаруымен БӨБТК туралы хабарламада (жеткізілімде):
қаруымен БӨБТК болған жер, уақыты және мән-жайы;
қару (оқ-дәрілер) саны, атауы, сериясы, нөмірі (партиясы), шығарылған жылы;
әскери қызметшінің өмірбаяндық деректері;
барлық отбасы мүшелерінің, туыстары мен таныстарының тұрғылықты жері;
ауызша суреттелген портреті мен ерекше белгілері;
киім нысаны және азаматтық киімінің бар болуы;
жеке куәлігінің не Қазақстан Республикасының азаматы төлқұжатының, болмаған кезде әскери билетінің деректері;
қылмыстық және өзге де құқық бұзушылық жасауға ниеті, бейімділігі көрсетіледі.
Хабарламаға (жеткізілімге) қаруымен БӨБТК әскери қызметшінің фотосуреті қоса беріледі;";

О внесении изменений в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 12 июля 2017 года № 351 "Об утверждении Правил реагирования командования воинских частей и органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан на информацию о хищении, утрате оружия и боеприпасов либо самовольном оставлении военнослужащим месторасположения воинской части с оружием"
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 18 сентября 2023 года № 899. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 сентября 2023 года № 33439
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 12 июля 2017 года № 351 "Об утверждении Правил реагирования командования воинских частей и органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан на информацию о хищении, утрате оружия и боеприпасов либо самовольном оставлении военнослужащим месторасположения воинской части с оружием" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15530) следующие изменения:
в Правилах реагирования командования воинских частей и органов военной полиции Вооруженных Сил на информацию о хищении, утрате оружия и боеприпасов либо самовольном оставлении военнослужащим месторасположения воинской части с оружием, утвержденных указанным приказом:
пункты 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"3. При получении информации о хищении, утрате оружия и боеприпасов дежурный по воинской части в течении 20 минут докладывает командиру воинской части, в органы военной полиции, военно-следственные и территориальные органы внутренних дел, военную прокуратуру и органы военной контрразведки по месту дислокации воинской части.
4. Командование воинской части в течении 30 минут:
1) оповещает начальника гарнизона;
2) принимает меры по обеспечению охраны места происшествия и ограничению доступа к месту происшествия посторонних лиц до прибытия следственно-оперативной группы, назначает старшего группы оцепления и определяет количество сил и средств, привлекаемых к охране места происшествия.";
подпункт 1) пункта 7 изложить в следующей редакции:
"1) в течение трех часов направляет в вышестоящий штаб донесение, и письменные сообщения в военную прокуратуру, органы военной контрразведки, военно-следственные и территориальные органы внутренних дел, органы внутренних дел на транспорте, органы военной полиции, комендатуры военных сообщений на видах транспорта по месту дислокации воинской части. В сообщениях (донесениях) о СОЧ с оружием указываются:
место, время и обстоятельства СОЧ с оружием;
количество, наименование, серия, номер (партия), год выпуска оружия (боеприпасов);
биографические данные военнослужащего;
место жительства всех членов его семьи, родственников и знакомых;
словесный портрет и особые приметы;
форма одежды и наличие гражданской одежды;
данные удостоверения личности либо паспорта гражданина Республики Казахстан, а при их отсутствии военного билета;
намерения, склонности к совершению уголовных и иных правонарушений.
К сообщениям (донесениям) прилагаются фотографии военнослужащего, совершившего СОЧ с оружием;";

8-тармақтың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) жоғарғы әскери басқару органына және Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының Ұлттық қорғанысты басқару орталығына жүргізілген іс-шаралар нәтижесі туралы баяндап, олармен тұрақты байланысты ұстайды;";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Қаруымен БӨБТК әскери қызметші анықталған кезде анықталған жерді қоршау (оқшаулау), медициналық қызметкерді және өрт сөндіру командасын шақырту, көрсетілген іс-шараны аумақтық ішкі істер органының және мемлекеттік күзет қызметінің кезекшісімен келісу бойынша шаралар қабылданады. Қаруымен БӨБТК әскери қызметшіге барлық қашатын жолдың бұғатталғаны және қарсыласудан пайда жоқ екені туралы хабарланады. Қаруымен БӨБТК әскери қызметшіге қаруды көрінетін жерге қойып және оны ұстау мүмкіндігін болдырмайтын арақашықтыққа қарудан алыс тұрып берілу ұсынылады.";
16-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Қаруымен БӨБТК-ні ұстау кезінде әскери қызметшілердің қаруды қолдануы Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары ішкі қызмет жарғысының 10,11-тармақтарында және "Әскери полиция органдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.".
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Әскери полициясы бас басқармасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларының орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Әскери полициясы бас басқармасының бастығына жүктелсін.
4. Осы бұйрық мүдделі лауазымды адамдарға және құрылымдық бөлімшелерге жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
Р. Жаксылыков
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік күзет қызметі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі

подпункт 7) пункта 8 изложить в следующей редакции:
"7) поддерживает постоянную связь с вышестоящими органами военного управления и Национальным центром управления обороной Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан, докладывая им о результатах проведенных мероприятий;";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. При обнаружении военнослужащего СОЧ с оружием, принимаются меры по оцеплению (блокированию) места обнаружения, вызову медицинских работников и противопожарной команды, по согласованию указанного мероприятия с дежурным территориального органа внутренних дел и службы государственной охраны. Военнослужащий СОЧ с оружием оповещается о том, что все отходы блокированы и сопротивление бесполезно. Военнослужащему СОЧ с оружием предлагается сдаться, оставив оружие на видном месте и отойти от оружия на расстояние, исключающее возможность им воспользоваться.";
часть первую пункта 16 изложить в следующей редакции:
"16. Применение оружия военнослужащими при задержании СОЧ с оружием осуществляется в порядке пунктов 10, 11 Устава внутренней службы Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан и статьи 12 Закона Республики Казахстан "Об органах военной полиции".".
2. Главному управлению военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) Государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении подпунктов 1) и 2) настоящего пункта, в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на начальника Главного управления военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ довести до заинтересованных должностных лиц и структурных подразделений.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
Р. Жаксылыков
"СОГЛАСОВАН"
Служба государственной охраны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан