"Мұнай және мұнай өнімдеріне арналған резервуарларды пайдалану және жөндеу кезіндегі өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 15 маусымдағы № 286 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2023 жылғы 3 қазандағы № 533 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 4 қазанда № 33500 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мұнай және мұнай өнімдеріне арналған резервуарларды пайдалану және жөндеу кезіндегі өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 15 маусымдағы № 286 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23068 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мұнай және мұнай өнімдеріне арналған резервуарларды пайдалану және жөндеу кезіндегі өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларында:
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Резервуар негізінің қиябеті жанбайтын материалмен жабылады.";
145-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"145. Жерүсті резервуарлардың бір тобының аясында ішкі топырақ үйінділері немесе қоршау қабырғалары барларын бір-бірінен ажыратылады:
көлемі 20000м3 немесе одан көп немесе жалпы сыйымдылығы 20000м3 болатын бірнеше кішігірім резервуарлар;
басқа мұнай өнімдері бар резервуарларды май мен мазуты бар резервуарларды ажырату.
Ішкі топырақ үйіндісінің немесе қабырғаның биіктігі:
көлемі 10000м3 және одан да көп резервуарлар үшін -1,3 м;
басқа резервуарлар үшін - 0,8 м.";
154-тармақ алып тасталсын;
277-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"277. Күкіртті мұнай өнімдері бар резервуарларға және уытты қасиеттері бар өнімдерге (бензол, толуол, ксилол және өзге өнімдер) қызмет көрсететін барлық қызметкерлер осы мұнай өнімдерімен жұмыс істеу кезінде туындауы мүмкін қауіп-қатермен таныстырылады.";
279-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"279. Қолмен сынама алу және деңгейін өлшеу, лай мен суды ағызу бойынша күкіртті мұнай өнімдерімен байланысты операцияларды жұмысшылар белгіленген маркасы, фильтрі бар газтұтқыш тағып және бақылаушының қатысуымен орындайды.";
281 және 282-тармақтар алып тасталсын;
599-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"599. Металды бензо-, керосино- және оттегімен кесу кезінде:
1) ақаулы аппараттарды, құбыршектерді және жанарғыларды пайдалануға;
2) ластанған немесе су қоспасы бар жанармайды бензин кескіштер үшін қолдануға;
3) кескішке жанармай беру үшін оттегі құбыршектерін қолдануға;

О внесении изменений в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 15 июня 2021 года № 286 "Об утверждении Правил обеспечения промышленной безопасности при эксплуатации и ремонте резервуаров для нефти и нефтепродуктов"
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 3 октября 2023 года № 533. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 октября 2023 года № 33500
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 15 июня 2021 года № 286 "Об утверждении Правил обеспечения промышленной безопасности при эксплуатации и ремонте резервуаров для нефти и нефтепродуктов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 23068) следующие изменения:
в Правилах обеспечения промышленной безопасности при эксплуатации и ремонте резервуаров для нефти и нефтепродуктов, утвержденных указанным приказом:
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25. Откос основания покрывается несгораемым материалом.";
пункт 145 изложить в следующей редакции:
"145. В пределах одной группы наземных резервуаров внутренними земляными валами или ограждающими стенами отделяются:
каждый резервуар объемом 20 000 м3 и более или несколько меньших резервуаров суммарной вместимостью 20 000 м3;
резервуары с маслами и мазутами от резервуаров с другими нефтепродуктами.
Высота внутреннего земляного вала или стены принимается:
1,3 м - для резервуаров объемом 10 000 м3 и более;
0,8 м - для остальных резервуаров.";
пункт 154 исключить;
пункт 277 изложить в следующей редакции:
"277. Всех работников, обслуживающие резервуары с сернистыми нефтепродуктами, а также с продуктами, обладающими токсичными свойствами (бензол, толуол, ксилол и иные вещества), ознакамливают с опасностями, которые могут возникнуть при работе с этими нефтепродуктами.";
пункт 279 изложить в следующей редакции:
"279. Операции с сернистыми нефтепродуктами по ручному отбору проб и измерению уровня, а также спуску грязи и воды выполняют работники в исправном фильтрующем противогазе установленной марки и в присутствии наблюдающего.";
пункты 281 и 282 исключить;
пункт 599 изложить в следующей редакции:
"599. При резке металла бензо-, керосино- и кислородорезаком запрещается:
1) пользоваться неисправными аппаратами, шлангами и горелками;
2) применять загрязненное или с примесью воды горючее для бензорезов;
3) применять для подачи горючего к резаку кислородные шланги;

4) кескіштің буландырғышын қызыл-қошқыл түске дейін қыздыруға және кескішті жұмыс кезінде тігінен, басын жоғары қаратып іліп қоюға;
5) жалынды бағыттап, жанарғыны жанғыш заттарға қоюға;
6) бөшкедегі қысым кезінде кескіштегі оттегінің жұмыс қысымынан асатын жанармаймен кесуге;
7) кескішке оттегі мен жанармай беретін құбыршектерді қысуға, бұрауға немесе июге;
8) жұмыс алаңында жанармай қорын сақтауға тыйым салынады.".
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Өнеркәсіптік қауіпсіздік комитеті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
С. Шарипханов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі

4) перегревать испаритель резака до вишневого цвета, а также подвешивать резак во время работы вертикально, головкой вверх;
5) направлять пламя и класть горелку на сгораемые предметы;
6) резать при давлении в бачке с горючим, превышающим рабочее давление кислорода в резаке;
7) зажимать, перекручивать или заламывать шланги, подающие кислород и горючее к резаку;
8) хранить запас горючего на рабочей площадке.".
2. Комитету промышленной безопасности Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
С. Шарипханов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан