"Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланы және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери-тергеу органдары әскери қызметшілерінің далалық киім нысанының және арнайы киімінің үлгісін және түсін, айырым белгілерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 2 қыркүйектегі № 876 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 30 қазандағы № 785 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 31 қазанда № 33588 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланы және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери-тергеу органдары әскери қызметшілерінің далалық киім нысанының және арнайы киімінің үлгісін және түсін, айырым белгілерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 2 қыркүйектегі № 876 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14287 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланы және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери-тергеу органдары әскери қызметшілерінің далалық киім нысанының және арнайы киімінің үлгісінде және түсінде:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Далалық киім нысаны:
1) жазғы (1-сурет):
бүркеніш түсті далалық фуражка;
футболка;
бүркеніш түсті далалық күртеше мен тік пішілген шалбар;
далалық белбеу;
қара түсті ұзын қонышты былғары бәтеңке.
Бүркеніш түсті далалық фуражка қақпағы түбінен, бүйір қабырғаларынан және күнқағардан тұрады, қабырғаның биіктігі желке бөлігіне қарай артады.
Бүркеніш түсті далалық күртеше мен тік пішілген шалбар:
орталық ішкі қаусырмалы түйме ілгегі бар тік пішілген күртеше;
тігілген белбеуі бар тік пішілген шалбар;
2) қысқы (2-сурет):
қара жусан түстес теріден тігілген құлақшын (полковниктер мен генералдар үшін – күнқағары бар сұр түсті қаракөлден тігілген малақай);
футболка;
бүркеніш түсті далалық күртеше мен тік пішілген шалбар;
бүркеніш түсті далалық астары жылы күртеше мен тік пішілген шалбар;
далалық белбеу;
қара түсті іші жылы ұзын қонышты былғары бәтеңке;
қара түсті іші жылы қолғап.
Бүркеніш түсті далалық астары жылы күртеше мен тік пішілген шалбар:
тік пішілген, ұзын, орталық ішкі қаусырмалы "сырғыма" сыдырма ілгекті және түймемен ішінен жабылатын желден қорғайтын өңіржиекті күртеше;
аспалы бауы және белі сырылып тігілген тік пішілген шалбар.
Мата түсі: төрт түсті бүркенішті сурет";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Кеңселік киім мыналардан тұрады:
жазғы:
кепи (әскери қызметші әйелдер үшін - пилотка), футболка, қара түсті қысқа қонышты былғары бәтеңке (әскери қызметші әйелдер үшін - қара түсті былғары туфли);
қысқы:
қара жусан түстес теріден тігілген құлақшын (полковниктер үшін – күнқағары бар сұр түсті қаракөлден тігілген малақай), теріден тігілген жағасы бар қысқы күрте (полковниктер үшін – сұр түсті қаракөлден тігілген жаға), қара түсті іші жылы қолғап, кашне, футболка, қара түсті іші жылы қысқа қонышты былғары етік (әскери қызметші әйелдер үшін - қара түсті іші жылы былғары етік)";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 сентября 2016 года № 876 "Об утверждении фасона и расцветки полевой формы одежды и специальной одежды, знаков различия военнослужащих Национальной гвардии Республики Казахстан и военно-следственных органов Министерства внутренних дел Республики Казахстан"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 октября 2023 года № 785. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 октября 2023 года № 33588
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 сентября 2016 года № 876 "Об утверждении фасона и расцветки полевой формы одежды и специальной одежды, знаков различия военнослужащих Национальной гвардии Республики Казахстан и военно-следственных органов Министерства внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14287) следующие изменения:
в Фасоне и расцветке полевой формы одежды и специальной одежды военнослужащих Национальной гвардии Республики Казахстан и военно-следственных органов Министерства внутренних дел Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Полевая форма одежды:
1) летняя (рисунок 1):
фуражка полевая камуфляжной расцветки;
футболка;
полевые куртка и брюки прямого покроя камуфляжной расцветки;
ремень полевой;
ботинки кожаные с высокими берцами черного цвета.
Фуражка полевая камуфляжной расцветки состоит из донышка, боковых стенок и козырька, высота стенки увеличивается к затылочной части.
Полевые куртка и брюки прямого покроя камуфляжной расцветки:
куртка прямого силуэта с центральной внутренней бортовой застежкой на пуговицы;
брюки прямого покроя с притачным поясом;
2) зимняя (рисунок 2):
шапка-ушанка меховая цвета темной полыни (для полковников и генералов – шапка из каракуля серого цвета с козырьком);
футболка;
полевые куртка и брюки прямого покроя камуфляжной расцветки;
полевые утепленные куртка и брюки прямого покроя камуфляжной расцветки;
ремень полевой;
ботинки кожаные с высокими берцами утепленные черного цвета;
перчатки утепленные черного цвета.
Полевые утепленные куртка и брюки прямого покроя камуфляжной расцветки:
куртка прямого силуэта удлиненная с центральной бортовой застежкой на замок "молния" и ветрозащитной планкой с потайной застежкой на пуговицы;
брюки прямого покроя с бретелями и притачным поясом.
Цвет ткани: камуфлированный рисунок четырех цветов";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Офисная форма одежды состоит из:
летняя:
кепи (для военнослужащих-женщин – пилотка), футболка, полуботинки кожаные черного цвета (для военнослужащих-женщин – туфли кожаные черного цвета);
зимняя:
шапка-ушанка меховая цвета темной полыни (для полковников – шапка из каракуля серого цвета с козырьком), куртка зимняя с воротником меховым (для полковников – воротник из каракуля серого цвета), перчатки утепленные черного цвета, кашне, футболка, полусапожки кожаные утепленные черного цвета (для военнослужащих-женщин – сапоги кожаные утепленные черного цвета)";
пункт 11 изложить в следующей редакции:

"11. Қоғамдық тәртіп пен қауіпсіздікті сақтау бойынша қызметті атқаруға арналған бекеттік киім:
1) жазғы (10-сурет):
жазғы кепи;
футболка;
жазғы костюм;
былғары жабдық;
қара түсті ұзын қонышты былғары бәтеңке.
Жазғы кепи құрақтардан, күнқағардан, өлшемін реттеуге арналған бау мен ілгектен тұрады.
Жазғы костюм:
орталық ішкі қаусырмалы түйме ілгегі бар тік пішілген күртеше;
тартылатын белдігі бар тік пішілген шалбар.
1) қысқы (12-сурет):
теріден тігілген құлақшын (полковниктер мен генералдар үшін – күнқағары бар сұр түсті қаракөлден тігілген малақай);
футболка;
жазғы костюм;
астары жылы костюм;
былғары жабдық;
қара түсті ұзын қонышты іші жылы былғары бәтеңке;
қара түсті іші жылы қолғап.
Астары жылы костюм:
Тік пішілген, астары жылы, орталық ішкі қаусырмалы "сырғыма" екі ілгекті және түймемен ішінен жабылатын желден қорғайтын өңіржиекті күртеше және алынбалы маусымаралық күртеше – ілгекті, ұзартылған, тоқылған жағасы бар, тік пішілген;
шалбар – аспалы бауы және белі сырылып тігілген тік пішілген жартылай комбинезон";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Жазғы күртеше, астары жылы күртеше, төмен температураға арналған күртеше, маусымаралық күртеше, қысқа жеңді жазғы жейде әскери атағы бойынша погондармен (муфта), қоғамдық тәртіп пен қауіпсіздікті сақтау бойынша жетонмен, Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланына, Бас (өңірлік) қолбасшылыққа (тікелей бағынысты бөлімдерге) тиесілігін білдіретін жеңдегі белгілермен, "ҰЛТТЫҚ ҰЛАН" төсбелгісімен жабдықталады";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Жазғы күртешенің, астары жылы күртешенің, төмен температураға арналған күртешенің, маусымаралық күртешенің, қысқа жеңді жазғы жейденің арқа бөлігінің жоғарғы жағында күміс түстес немесе ақ түсті жарқырайтын элементтермен "ҰЛТТЫҚ ҰЛАН" деген жазу жазылады. Астары жылы, төмен температураға арналған және маусымаралық күртешелер жеңдерінің ортасында күміс түсті жарқырайтын жолақтар орнатылған. Астары жылы, төмен температураға арналған, күміс түсті жарқырайтын жолақтан жасалған лампастары бар белгіленген түсті, жазғы шалбар";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Жылы ауа райында әскери бөлім командирінің шешімі бойынша жазғы жеңілдетілген арнайы (бекеттік) киім нысанын киюге рұқсат етіледі (9-сурет):
жазғы кепи;
футболка;
қысқа жеңді жазғы жейде;
жазғы шалбар;
былғары жабдықтар;
кроссовки";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Суық ауа райында әскери бөлім командирінің шешімі бойынша жазғы кепидің орнына маусымаралық кепи, астары жылы костюмнің орнына – төмен температураға арналған астары жылы күртеше мен шалбар, биік қонышты былғары, астары жылы бәтеңкенің орнына - төмен температураға арналған бәтеңке киюге рұқсат етіледі (10 және 11-суреттер)";

"11. Постовая одежда для несения службы по охране общественного порядка и безопасности:
1) летняя (рисунок 10):
кепи летняя;
футболка;
костюм летний;
снаряжение кожаное;
ботинки кожаные с высокими берцами черного цвета.
Кепи летняя состоит из клиньев, козырька, ремешка и застежки для регулирования размера.
Костюм летний:
куртка прямого силуэта с центральной внутренней бортовой застежкой на замок молнию;
брюки прямого покроя с притачным поясом.
1) зимняя (рисунок 12):
шапка-ушанка меховая (для полковников и генералов – шапка из каракуля серого цвета с козырьком);
футболка;
костюм летний;
костюм утепленный;
снаряжение кожаное;
ботинки кожаные с высокими берцами, утепленные черного цвета;
перчатки утепленные черного цвета.
Костюм утепленный:
куртка прямого силуэта, утепленная, с центральной бортовой застежкой на замок "молния" с двумя бегунками и ветрозащитной планкой с потайной застежкой, и съемной демисезонной курткой – подстежкой, удлиненной, прямого силуэта с трикотажным воротником;
брюки – полукомбинезон прямого покроя с бретелями и притачным поясом";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Куртка летняя, куртка утепленная, куртка для низких температур, куртка демисезонная, рубашка летняя с короткими рукавами оборудуются погонами (муфта) по воинскому званию, жетоном по охране общественного порядка и безопасности, нарукавными знаками принадлежности к Национальной Гвардии Республики Казахстан, Главному (региональному) командованию (части непосредственного подчинения), нагрудным знаком "ҰЛТТЫҚ ҰЛАН";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. В верхней части спинки куртки летней, куртки утепленной, куртки для низких температур, куртки демисезонной, рубашки летней с короткими рукавами нанесена надпись "ҰЛТТЫҚ ҰЛАН" из светоотражательных элементов серебристого цвета или белого цвета. По центру рукавов курток утепленной, для низких температур и демисезонной настрочены светоотражающие полосы серебристого цвета. Брюки летние, установленного цвета, утепленные, для низких температур с лампасами из светоотражающей полосы серебристого цвета";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. В теплую погоду, по решению командира воинской части, разрешается носить летнюю облегченную специальную (постовая) форму одежды (рисунок 9):
кепи летняя;
футболка;
рубашка летняя с короткими рукавами;
брюки летние;
снаряжение кожаное;
кроссовки";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. В холодную погоду, по решению командира воинской части, разрешается носить вместо кепи летней – кепи демисезонную, вместо костюма утепленного – куртку и брюки утеплҰнные для низких температур, вместо ботинок кожаных с высокими берцами, утепленных – ботинки для низких температур (рисунок 10 и 11).";

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 және 22-суреттер осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Бас қолбасшылығы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
Е. Саденов
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
2023 жылғы 30 қазандағы
№ 785 бұйрығына
қосымша/
Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланы және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери-тергеу органдары әскери қызметшілерінің далалық киім нысанының және арнайы киімінің үлгісі және түсі, айырым белгілері 1 - тарау.Далалық киім нысанының үлгісі мен түсінің сипаттамасы
1. Далалық киім нысанын Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі әскери-тергеу органдарының әскери қызметшілері оқу-жаттығуларға, далалық шығуларға, жауынгерлік кезекшілікке, қарауылдардың құрамында қызмет атқару кезінде, оқу орталықтарындағы, полигондардағы сабақтарға киеді.
2. Далалық киім нысаны:
1) жазғы (1-сурет):
бүркеніш түсті далалық фуражка;
футболка;
бүркеніш түсті далалық күртеше мен тік пішілген шалбар;
далалық белбеу;
қара түсті ұзын қонышты былғары бәтеңке.
Бүркеніш түсті далалық фуражка төбесінен, екі жақ бүйірінен және күнқағардан тұрады, екі жақ бүйірінің биіктігі желке жағына қарай ұлғаяды.
Бүркеніш түсті далалық күртеше мен тік пішілген шалбар:
орталық ішкі қаусырмалы түйме ілгегі бар тік пішілген күртеше;
белі сырылып тігілген тік пішілген шалбар.
2) қысқы (2-сурет):
белгіленген түсті теріден тігілген құлақшын (полковниктер мен генералдар үшін - күнқағары бар сұр түсті қаракөлден тігілген малақай);
футболка;
бүркеніш түсті далалық күртеше мен тік пішілген шалбар;
бүркеніш түсті далалық астары жылы күртеше мен тік пішілген шалбар;
далалық белбеу;
қара түсті іші жылы ұзын қонышты былғары бәтеңке;
қара түсті іші жылы былғары қолғап.
Бүркеніш түсті далалық астары жылы күртеше мен тік пішілген шалбар:
"найзағай" құлыпына ортаңғы борттық бекіткішпен және жасырын түймелері бар желден қорғайтын жолақпен ұзартылған түзу силуэт күрте;
белдіктері мен тігілген белбеуі бар тікелей кесілген шалбар.
Мата түсі: төрт түсті бүркенішті сурет.

рисунки 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 и 22 изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Главному командованию Национальной гвардии Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Е. Саденов
Приложение к приказу
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 30 октября 2023 года № 785
Фасон и расцветка полевой формы одежды и специальной одежды, знаков различия военнослужащих Национальной гвардии Республики Казахстан и военно-следственных органов Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Глава 1.Описание фасона и расцветки полевой формы одежды
1. Полевая форма одежды носится военнослужащими Национальной гвардии Республики Казахстан, военно-следственных органов Министерства внутренних дел Республики Казахстан на учениях, полевых выходах, боевых дежурствах, при несении службы в составе караулов, занятиях в учебных центрах, полигонах.
2. Полевая форма одежды:
1) летняя (рисунок 1):
фуражка полевая камуфляжной расцветки;
футболка;
полевые куртка и брюки прямого покроя камуфляжной расцветки;
ремень полевой;
ботинки кожаные с высокими берцами черного цвета.
Фуражка полевая камуфляжной расцветки состоит из донышка, боковых стенок и козырька, высота стенки увеличивается к затылочной части.
Полевые куртка и брюки прямого покроя камуфляжной расцветки:
куртка прямого силуэта с центральной внутренней бортовой застежкой на пуговицы;
брюки прямого покроя с притачным поясом;
2) зимняя (рисунок 2):
шапка-ушанка меховая цвета темной полыни (для полковников и генералов – шапка из каракуля серого цвета с козырьком);
футболка;
полевые куртка и брюки прямого покроя камуфляжной расцветки;
полевые утепленные куртка и брюки прямого покроя камуфляжной расцветки;
ремень полевой;
ботинки кожаные с высокими берцами утепленные черного цвета;
перчатки утепленные черного цвета.
Полевые утепленные куртка и брюки прямого покроя камуфляжной расцветки:
куртка прямого силуэта удлиненная с центральной бортовой застежкой на замок "молния" и ветрозащитной планкой с потайной застежкой на пуговицы;
брюки прямого покроя с бретелями и притачным поясом.
Цвет ткани: камуфлированный рисунок четырех цветов.

2 - тарау. Кеңселік киім нысанының үлгісі мен түсінің сипаттамасы
3. Кеңселік киім нысаны Бас және өңірлік қолбасшылық басқару органдарында, әскери-тергеу органдарының бөлімшелерінде күнделікті киюге арналған.
4. Ұзын жеңді күртеше және шалбар (3, 5, 7-суреттер):
еркін пішілген, белі сырылып тігілген, орталық "сырғыма" сыдырма ілгегі бар күртеше;
белі сырылып тігілген, тік пішілген балағы түсіңкі шалбар.
5. Қысқа жеңді күртеше және шалбар (әскери қызметші әйелдер үшін – белгіленген түсті юбка) (4, 6, 8-суреттер):
еркін пішілген, белі сырылып тігілген, орталық түйме ілгегі бар күртеше;
белі сырылып тігілген, тік пішілген балағы түсіңкі шалбар (әскери қызметші әйелдер үшін – белі сырылып тігілген юбка).
6. Ұзын және қысқа жеңді күртешелер "Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерi, басқа да әскерлерi мен әскери құрылымдары әскери қызметшілерiнiң әскери киiм нысаны және айырым белгiлерi туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 25 тамыздағы № 144 Жарлығымен бекітілген (бұдан әрі - Жарлық) әскери атағы бойынша пагондармен (муфта), Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланына және Бас (өңірлік) қолбасшылыққа тиісілігін білдіретін жеңдегі белгілермен, "Қазақстан" және "қан тобы" кеуде белгілермен жабдықталады.
7. Жоғары офицерлік құрамның ұзын және қысқа жеңді күртешелерінің жағасы алтындатылған зермен кестеленеді.
8. Мата түсі: қара жусан, авиацияның ұшқыштар құрамына қара көк түс.
9. Кеңселік киім мыналардан тұрады:
жазғы:
кепи (әскери қызметші – әйелдер үшін-пилотка), футболка, қара түсті қысқа қонышты былғары бәтеңке (әскери қызметші-әйелдер үшін - қара түсті былғары туфли);
қысқы:
қара жусан түстес теріден тігілген құлақшын (полковниктерде – күнқағары бар белгіленген түсті қаракөлден тігілген малақай), жүнді жағасы бар қысқы күрте (полковниктер үшін – сұр түсті қаракөлден жасалған жаға), қара түсті іші жылы қолғап, кашне, футболка, қара түсті қысқа қонышты былғары бәтеңке (әскери қызметшілер үшін-әйелдер үшін - қара түсті ұзын қонышты былғары бәтеңке).
3 - тарау. Қоғамдық тәртіп пен қауіпсіздікті сақтау бойынша қызметті атқаруға арналған бекеттік киімі үлгісінің және түсінің сипаттамасы
10. Бекеттік киім қоғамдық тәртіп пен қауіпсіздікті сақтау бойынша, оның ішінде бұқаралық іс-шараларды қамтамасыз ету бойынша қызметті атқару кезінде киюге арналған.
11. Қоғамдық тәртіп пен қауіпсіздікті сақтау бойынша қызметті атқаруға арналған бекеттік киім:
1) жазғы (9-сурет):
жазғы кепи;
футболка;
жазғы костюм;
былғары жабдық;
қара түсті ұзын қонышты былғары бәтеңке.
Жазғы кепи өлшемін реттеуге арналған сыналардан, визордан, белдіктен және бекіткіштен тұрады.
Жазғы костюм:
тікелей силуэт күрте орталық ішкі борттық құлыптау сыдырмасы бар;
тігілген белбеуі бар тікелей кесілген шалбар.

Глава 2. Описание фасона и расцветки специальной офисной формы одежды
3. Офисная форма одежды предназначена для повседневного ношения в органах управления Главного и региональных командований, в подразделениях военно-следственных органов.
4. Куртка с длинными рукавами и брюки (рисунки 3, 5, 7):
куртка свободного силуэта с центральной застежкой на замок "молния" с притачным поясом;
брюки прямого покроя навыпуск с притачным поясом.
5. Куртка с короткими рукавами и брюки (для военнослужащих женщин – юбка) (рисунки 4, 6, 8):
куртка свободного силуэта с центральной застежкой на пуговицы с притачным поясом;
брюки прямого покроя навыпуск с притачным поясом (для военнослужащих-женщин – юбка с притачным поясом).
6. Куртка с длинными и короткими рукавами оборудуются погонами (муфта) по воинскому званию, нарукавными знаками принадлежности к Национальной Гвардии Республики Казахстан и Главному (региональному) командованию, нагрудными знаками "Қазақстан" и "группа крови", утвержденными Указом Президента Республики Казахстан от 25 августа 2011 года № 144 "О военной форме одежды и знаках различия военнослужащих Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан" (далее – Указ).
7. На воротнике куртки с длинными и короткими рукавами высшего офицерского состава выполнено шитье позолоченной мишурой.
8. Цвет ткани: темной полыни, для состава авиации темно-синий.
9. Офисная форма одежды состоит из:
летняя:
кепи (для военнослужащих-женщин – пилотка), футболка, полуботинки кожаные черного цвета (для военнослужащих-женщин – туфли кожаные черного цвета);
зимняя:
шапка-ушанка меховая цвета темной полыни (для полковников – шапка из каракуля серого цвета с козырьком), куртка зимняя с воротником меховым (для полковников – воротник из каракуля серого цвета), перчатки утепленные черного цвета, кашне, футболка, полусапожки кожаные утепленные черного цвета (для военнослужащих-женщин – сапоги кожаные утепленные черного цвета).
Глава 3. Описание фасона и расцветка специальной постовой одежды для несения службы по охране общественного порядка и безопасности
10. Постовая одежда предназначена для ношения при несении службы по охране общественного порядка и общественной безопасности, в том числе по обеспечению массовых мероприятий.
11. Постовая одежда для несения службы по охране общественного порядка и безопасности:
1) летняя (рисунок 9):
кепи летняя;
футболка;
костюм летний;
снаряжение кожаное;
ботинки кожаные с высокими берцами черного цвета.
Кепи летняя состоит из клиньев, козырька, ремешка и застежки для регулирования размера.
Костюм летний:
куртка прямого силуэта с центральной внутренней бортовой застежкой на замок молнию;
брюки прямого покроя с притачным поясом.

2) қысқы (10-сурет):
қара жусан түстес теріден тігілген құлақшын (полковниктерде және генералға – күнқағары бар белгіленген түсті қаракөлден тігілген малақай);
футболка;
жазғы костюм;
қысқы костюм;
былғары жабдық;
қара түсті ұзын қонышты іші жылы былғары бәтеңке;
қара түсті іші жылы қолғап.
Қысқы костюм:
екі жүгіргіші бар "найзағай" құлыпына ортаңғы борттық бекіткіші және жасырын бекіткіші бар желден қорғайтын жолағы және алынбалы маусымдық астарлы күртешесі, ұзартылған, тоқылған жағасы бар түзу силуэті бар оқшауланған түзу силуэт күртесі;
белдіктері мен тігілген белбеуі бар тікелей кесілген жартылай комбинезон шалбар.
12. Жазғы күрте, жылы күрте, төмен температураға арналған күрте, Деми-маусымдық күрте, қысқа жеңді жазғы көйлек әскери атағы бойынша погондармен (муфта), қоғамдық тәртіп пен қауіпсіздікті қорғау жөніндегі жетонмен, Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланына, бас (өңірлік) қолбасшылыққа (тікелей бағыну бөліміне) тиесілі жеңдік белгілермен, "ҰЛТТЫҚ" төсбелгісімен жабдықталады ҰЛАН.
13. Жазғы күртешенің, жылы күртешенің, төмен температураға арналған күртешенің, маусымдық күртешенің, қысқа жеңді жазғы жейденің артқы жағының жоғарғы бөлігінде күміс немесе ақ түсті жарық шағылыстырғыш элементтерден жасалған "ҰЛТТЫҚ ҰЛАН" деген жазу жазылған. Пиджак жеңдерінің ортасында оқшауланған, төмен температура мен маусымдық үшін күміс түсті шағылыстыратын жолақтар орнатылған. Күміс түсті шағылыстыратын жолақтан жасалған лампалары бар төмен температураға арналған, белгіленген түсті, оқшауланған жазғы шалбар.
14. Жылы ауа-райында әскери бөлім командирінің шешімі бойынша жазғы жеңілдетілген арнайы (бекет) киім нысанын киюге рұқсат етіледі (9-сурет):
жазғы кепи;
футболка;
қысқа жеңді белгілеген түсті жазғы жейде;
жазғы шалбар;
былғары жабдықтар;
кроссовки.
15. Суық ауа райында әскери бөлім командирінің шешімі бойынша жазғы кепи – кепидің орнына маусымдық, оқшауланған костюм орнына – төмен температураға арналған жылы күрте мен шалбар, жоғары бересі бар былғары етік, оқшауланған етік-төмен температураға арналған етік киюге рұқсат етіледі (10 және 11-сурет).
4 - тарау. Әртүрлі арнайы жұмыстарды орындайтын әскери қызметшілердің, жұмысшылар мен қызметшілердің арнайы киімі үлгісінің және түсінің сипаттамасы
16. Әскери қызметшілер автомобильдік және броньдытанк техникаларына қызмет көрсетуі кезінде киюіне, жауынгерлік машиналар мен броньдалған автомобильдердің экипажына, жөндеу бөлімшелерінің әскери қызметшілеріне, атыс қаруын, көтергіш механизмдерді, қоректендіру агрегаттарын жөндеуге арналған жөндеу жөніндегі шеберлерге, автокөлікті және басқа да техникалық құралдарды жете тексеруге байланысты бақылау-көліктік және бақылау-өткізу пункттерінің әскери қызметшілеріне арналған.

2) зимняя (рисунок 10):
шапка-ушанка меховая (для полковников и генералов – шапка из каракуля серого цвета с козырьком);
футболка;
костюм летний;
костюм утепленный;
снаряжение кожаное;
ботинки кожаные с высокими берцами утепленные черного цвета;
перчатки утепленные черного цвета.
Костюм утепленный:
куртка прямого силуэта, утепленная, с центральной бортовой застежкой на замок "молния" с двумя бегунками и ветрозащитной планкой с потайной застежкой, и съемной демисезонной курткой – подстежкой, удлиненной, прямого силуэта с трикотажным воротником;
брюки – полукомбинезон прямого покроя с бретелями и притачным поясом.
12. Куртка летняя, куртка утепленная, куртка для низких температур, куртка демисезонная, рубашка летняя с короткими рукавами оборудуются погонами (муфта) по воинскому званию, жетоном по охране общественного порядка и безопасности, нарукавными знаками принадлежности к Национальной Гвардии Республики Казахстан, Главному (региональному) командованию (части непосредственного подчинения), нагрудным знаком "ҰЛТТЫҚ ҰЛАН".
13. В верхней части спинки куртки летней, куртки утепленной, куртки для низких температур, куртки демисезонной, рубашки летней с короткими рукавами нанесена надпись "ҰЛТТЫҚ ҰЛАН" из светоотражательных элементов серебристого цвета или белого цвета. По центру рукавов курток утепленной, для низких температур и демисезонной настрочены светоотражающие полосы серебристого цвета. Брюки летние, установленного цвета, утепленные, для низких температур с лампасами из светоотражающей полосы серебристого цвета".
14. В теплую погоду, по решению командира воинской части, разрешается носить летнюю облегченную специальную (постовая) форму одежды (рисунок 9):
кепи летняя;
футболка;
рубашка летняя с короткими рукавами;
брюки летние;
снаряжение кожаное;
кроссовки.
15. В холодную погоду, по решению командира воинской части, разрешается носить вместо кепи летней – кепи демисезонную, вместо костюма утепленного – куртку и брюки утеплҰнные для низких температур, вместо ботинок кожаных с высокими берцами, утепленных – ботинки для низких температур (рисунок 10 и 11).
Глава 4. Описание фасона и расцветка специальной одежды военнослужащих, рабочих и служащих, занятых на выполнении разных специальных работ
16. Предназначена для ношения при выполнении военнослужащими работ по обслуживанию автомобильной и бронетанковой техники, экипажам боевых машин и бронированных автомобилей, ремонтных подразделений, для мастеров по ремонту стрелкового оружия, подьемных механизмов, агрегатов питания, военнослужащим контрольно-транспортных и контрольно-пропускных пунктов, связанных с досмотром автотранспорта и других технических средств.

17. Автомобильдік және броньдытанк техникаларына қызмет көрсететін әскери қызметшілердің, жауынгерлік машиналар мен броньдалған автомобильдердің экипажы, жөндеу бөлімшелері әскери қызметшілерінің, атыс қаруын, көтергіш механизмдерді, қоректендіру агрегаттарын жөндеуге арналған жөндеу жөніндегі шеберлерге арналған арнайы киім:
1) жазғы (13-сурет):
мақта-мата фуражка;
костюм (күртеше және шалбар);
2) қысқы (14-сурет):
костюм (күртеше және шалбар);
астары жылы костюм (күртеше және шалбар).
18. Арнайы киім мыналардан тұрады:
жазғы уақытта:
футболка, далалық белбеу, қара түсті ұзын қонышты былғары бәтеңке;
қысқы уақытта:
жүн малақай, футболка, далалық белбеу, қара түсті іші жылы ұзын қонышты былғары бәтеңке;
Мата түсі: қара.
19. Автокөлікті және басқа да техникалық құралдарды жете тексеруге байланысты бақылау-көліктік және бақылау-өткізу пункттері әскери қызметшілерінің арнайы киімі мыналардан тұрады (15-сурет):
мақта-мата фуражка;
костюм (күртеше және шалбар).
Мата түсі: қара.
5 - тарау. Авияцияның ұшқыштар және инженерлік-техникалық құрамдарына арналған арнайы киімі үлгісінің және түсінің сипаттамасы
20. Авиацияның ұшқыштар құрамына арналған арнайы киім:
1) жазғы:
жазғы костюм (күртеше және шалбар) (16-сурет);
2) маусымдық:
маусымдық күртеше және шалбар (17-сурет);
3) қысқы:
теріден тігілген жағасы бар астары жылы күртеше мен шалбар (18-сурет);
шевретті күртеше (19-сурет).
Мата түсі: сарғыш.
21. Авиацияның инженерлік-техникалық құрамына арналған арнайы киім:
1) жазғы:
жазғы мақта-мата костюм (20-сурет);
2) қысқы:
теріден тігілген жағасы, астары бар құрастырылған күртеше, астары жылы комбинезон (21-сурет);
жабық комбинезон (22-сурет).
Мата түсі: сарғыш.

17. Специальная одежда военнослужащих, обслуживающих автомобильную и бронетанковую технику, военнослужащих экипажей боевых машин и бронированных автомобилей, ремонтных подразделений, для мастеров по ремонту стрелкового оружия, подъемных механизмов, агрегатов питания:
1) летняя (рисунок 13):
фуражка хлопчатобумажная;
костюм (куртка и брюки);
2) зимняя (рисунок 14):
костюм (куртка и брюки);
костюм (куртка и брюки) утепленный.
18. Специальная одежда состоит из:
в летнее время:
футболка, ремень полевой, ботинки кожаные с высоким берцем черного цвета;
в зимнее время:
шапка шерстяная, футболка, ремень полевой, ботинки кожаные с высоким берцем утепленными черного цвета.
Цвет ткани: черный.
19. Специальная одежда военнослужащих контрольно-транспортных и контрольно-пропускных пунктов, связанных с досмотром автотранспорта и других технических средств (рисунок 15) состоит из:
фуражка хлопчатобумажная;
костюм (куртка и брюки).
Цвет ткани: черный.
Глава 5. Описание фасона и расцветка специальной одежды для летного и инженерно-технического составов авиации
20. Специальная одежда для летного состава авиации:
1) летняя:
костюм (куртка и брюки) летний (рисунок 16);
2) демисезонная:
куртка и брюки демисезонные (рисунок 17);
3) зимняя:
утепленные куртка с меховым воротником и брюки (рисунок 18);
куртка шевретовая (рисунок 19).
Цвет ткани: оливковый.
21. Специальная одежда для инженерно-технического состава авиации:
летняя:
костюм хлопчатобумажный летний (рисунок 20);
зимняя:
куртка комбинированная с меховым воротником с подстежкой, полукомбинезон с утеплителем (рисунок 21);
комбинезон закрытый (рисунок 22).
Цвет ткани: оливковый.