"Тасымалдаушы мен экспедитор арасындағы жүктерді теміржол көлігімен тасымалдауды ұйымдастыру туралы үлгілік шарттарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушының 2019 жылғы 19 шілдедегі № 521 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Көлік министрінің 2023 жылғы 31 қазандағы № 42 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 2 қарашада № 33605 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Тасымалдаушы мен экспедитор арасындағы жүктерді теміржол көлігімен тасымалдауды ұйымдастыру туралы үлгілік шарттарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушының 2019 жылғы 19 шілдедегі № 521 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19082болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының аумағы бойынша халықаралық (транзитті қоспағанда) және республикаішілік қатынастарда темір жол көлігімен жүктерді тасымалдауды жүзеге асыру кезінде Тасымалдаушы мен экспедитордың үлгі шарты осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Теміржол және су көлігі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Көлік вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Көлік министрі
М. Карабаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Көлік министрінің
2023 жылғы 31 қазандағы
№ 42 Бұйрыққа
қосымша
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министрінің
2019 жылғы 19 шілдедегі
№ 521 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасының аумағы бойынша халықаралық (транзитті қоспағанда) және республикаішілік қатынастарда теміржол көлігімен жүктерді тасымалдауды жүзеге асыру кезінде Тасымалдаушы мен экспедитордың үлгі шарты
________ қаласы
20___жылғы "___"______
_________________ "Тасымалдаушы" атынан ________ сенімхат (заңды тұлғаның атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі/жеке тұлғаның аты, тегі, әкесінің аты (бар болған жағдайда), жеке сәйкестендіру нөмірі) негізінде әрекет ететін_______________, бір тараптан және ______________бұдан әрі "Экспедитор" деп аталатын,____________, сенімхат (заңды тұлғаның атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі/жеке тұлғаның аты, тегі, әкесінің аты (бар болған жағдайда), жеке сәйкестендіру нөмірі) негізінде әрекет ететін_________________, екінші тараптан, бірлесіп "Тараптар" деп аталатындар, төмендегілер туралы осы Шартты жасасты.

О внесении изменения в приказ исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 19 июля 2019 года № 521 "Об утверждении типовых договоров между перевозчиком и экспедитором об организации перевозок грузов железнодорожным транспортом"
Приказ Министра транспорта Республики Казахстан от 31 октября 2023 года № 42. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 ноября 2023 года № 33605
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 19 июля 2019 года № 521 "Об утверждении типовых договоров между перевозчиком и экспедитором об организации перевозок грузов железнодорожным транспортом" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19082) следующее изменение:
Типовой договор Перевозчика и экспедитора при осуществлении перевозок грузов железнодорожным транспортом по территории Республики Казахстан в международном (исключая транзит) и внутриреспубликанском сообщениях, утвержденных указанным приказом изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету железнодорожного и водного транспорта Министерства транспорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства транспорта Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра Транспорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр транспорта
Республики Казахстан
М. Карабаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 31 октября 2023 года № 42
Приложение 2
к приказу Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 19 июля 2019 года № 521
Типовой договор Перевозчика и экспедитора при осуществлении перевозок грузов железнодорожным транспортом по территории Республики Казахстан в международном (исключая транзит) и внутриреспубликанском сообщениях
город ________
"____" _______ 20___ года
_______________"Перевозчик", в лице ________ действующего на основании
(наименование юридического лица, бизнес-идентификационный номер/фамилия, имя,
отчество (при наличии) физического лица, индивидуальный идентификационный
номер) доверенности ____________, с одной стороны, и _________в дальнейшем
именуемое "Экспедитор", в лице___________, действующего на основании
_________, с (наименование юридического лица, бизнес-идентификационный
номер/фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, индивидуальный
идентификационный номер) другой стороны, совместно именуемые "Стороны",
заключили настоящий Договор о нижеследующем.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Шарт клиенттерге халықаралық (транзитті қоспағанда) және республикаішілік қатынастарда теміржол көлігімен жүктерді тасымалдауды ұйымдастыру жөнінде қызмет көрсететін Тасымалдаушының Экспедитормен өзара қатынастарын реттейді, Тасымалдаушыға тасымалдау төлемдерін төлеуді қамтамасыз етеді.
2. Тараптардың қатынастары халықаралық шарттарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасымен реттеледі.
3. Тасымалдаушы Экспедиторға ________ код береді және халықаралық (транзитті қоспағанда) және республикаішілік қатынастарда жүк тасымалын ресімдеу кезінде теміржол көлігі жүкқұжатында (тасымалдау шарты) көрсетілетін Экспедитор ұсынған оның қысқартылған атауын растайды.
4. Осы Шартта мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) Бірыңғай жеке (есептік) шоты – жүк тасымалдарын жүзеге асыру кезінде Экспедитор (БЖШ-ға) төлемнің қозғалысы туралы ақпаратқа қол жеткізе отырып, Тасымалдаушының қаржы жүйесіндегі Экспедитордың бірыңғай жеке (есептік) шоты (бұдан әрі – БЖШ);
2) Жеке кабинет – жүк тасымалдарын жүзеге асыру кезінде Экспедитордың төлемнің қозғалысы туралы ақпаратқа (БЖШ-ға) қол жеткізе отырып, Тасымалдаушы сайтының бөліміндегі Экспедитордың жеке кеңістігі.
2-тарау. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
5. Тасымалдаушы:
1) халықаралық (транзитті қоспағанда) және республикаішілік қатынастарда Экспедитор экспедициялайтын жүктерді тасмалдауды қамтамасыз етуге;
2) жүктерді тасымалдауға кедергілер туындаған кезде жүк жөнелтілетін, жүк баратын станцияларды және Экспедиторды жеделхатпен және (немесе) электрондық пошта арқылы дереу хабардар етуге;
3) Экспедиторды тарифтік шарттардың өзгеруі туралы Тасымалдаушының __________________ Интернет-ресурстарында өзгерісті жариялау жолымен хабардар етуге;
4) Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында көзделген жағдайларда, кеден органдары мен декларанттар, тасымалдаушылар, кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын адамдар, уәкілетті экономикалық операторлар және кедендік операциялар жасайтын өзге де адамдар арасында электрондық нысанда құжаттармен және (немесе) мәліметтермен алмасуды немесе құжаттарды және (немесе) мәліметтерді қағаз тасығышта ұсыну (жіберу) арқылы жүзеге асыруға;
5) жүкті:
- онымен шарты жоқ төлеуші көрсетілген, қабылдаушы тасымалдаушыға (жүк беруші тасымалдаушыны қоспағанда) тасымалдағаны үшін төлеуші;
- мемлекеттік органдардың бақылауымен жүктерді кедергісіз тасымалдау үшін қажетті құжаттар болмаған кезде тасымалдауға қабылдамауға;
6) шарт жасалғаннан кейін Тасымалдаушының станцияларына, филиалдарына халықаралық (транзитті қоспағанда) және республикаішілік қатынаста жүктерді тасымалдауға арналған Экспедиторға код берілгені және расталған қысқартылған атауы туралы хабарламаны (еркін нысанда) жіберуге;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящий Договор регулирует взаимоотношения Перевозчика с Экспедитором, оказывающим клиентам услуги по организации перевозок грузов железнодорожным транспортом в международном (исключая транзит) и внутриреспубликанском сообщениях, обеспечивает оплату Перевозчику провозных платежей.
2. Отношения Сторон регулируются международными договорами и законодательством Республики Казахстан.
3. Перевозчик присваивает Экспедитору код ____ и подтверждает предоставленное Экспедитором его сокращенное наименование, которое указывается в железнодорожной транспортной накладной (договор перевозки) при оформлении перевозок грузов в международном (исключая транзит) и внутриреспубликанском сообщениях.
4. В настоящем Договоре используются следующие основные понятия:
1) Единый лицевой (расчетный счет) – единый лицевой (расчетный счет), Экспедитора в финансовой системе Перевозчика с доступом к информации о движении оплаты Экспедитора (к ЕЛС) при осуществлении грузовых перевозок (далее – ЕЛС);
2) Личный кабинет – личное пространство Экспедитора в разделе сайта Перевозчика, с доступом к информации о движении оплаты Экспедитора (к ЕЛС), при осуществлении грузовых перевозок.
Глава 2. Права и обязанности Сторон
5. Перевозчик обязуется:
1) обеспечить перевозку грузов, экспедируемых Экспедитором, в международном (исключая транзит) и внутриреспубликанском сообщениях;
2) при возникновении препятствий к перевозке грузов, незамедлительно информировать телеграммой и (или) электронным почтовым сообщением станцию отправления, назначения груза и Экспедитора;
3) уведомлять Экспедитора об изменении тарифных условий путем опубликования изменения на Интернет-ресурсах Перевозчика __________________;
4) осуществлять обмен документами и (или) сведениями предусмотренных таможенным законодательством Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан, между таможенными органами и декларантами, перевозчиками, лицами, осуществляющими деятельность в сфере таможенного дела, уполномоченными экономическими операторами и иными лицами, совершающими таможенные операции, в электронной форме и (или) путем представления (направления) документов и (или) сведений на бумажном носителе;
5) не принимать груз к перевозке при отсутствии:
плательщика за перевозку принимающему перевозчику (за исключением перевозчика, выдающего груз) указан плательщик, не имеющий с ним договора:
документов, необходимых для беспрепятственной перевозки груза под контролем государственных органов;
6) после заключения договора направлять в адреса станций, филиалов Перевозчика уведомления (в произвольной форме) о присвоении кода и подтвержденном сокращенном наименовании Экспедитора для перевозки грузов в международном (исключая транзит) и внутриреспубликанском сообщениях;

7) жүк пен көлік құралдарын кідірткені туралы жүк жөнелтілетін, жүк баратын станцияларға және Экспедиторға жеделхатпен және (немесе) электрондық пошта арқылы дереу хабардар етуге;
8) себептерін көрсете отырып, тасымалдауды уақытша тоқтатудың және (немесе) шектеудің қабылданған шешімі туралы дереу хабардар етуге;
9) егер заң актілерінде және (немесе) шартта өзгеше көзделмесе, шарттың орындалмауы және (немесе) тиісінше орындалмауы салдарынан Экспедиторға келтірілген залалдарды толық өтеуді талап етуге;
10) Экспедитордың БЖШ-дан өндіріп алынған бос тұрып қалу сомасынан тараптардың уағдаластығы бойынша белгіленген мөлшерде айыппұл өндіріп ала отырып, олар БЖШ-ға қажетті мөлшерде іс жүзінде болған кезде БЖШ-ға төлемнің жоқтығына байланысты құжатпен расталған шығындарды толық мөлшерде экспедиторға өтеуге;
11) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес басқа да міндеттерді орындауға міндетті.
6. Тасымалдаушы:
1) Тасымалдаушы тартылған үшінші тұлғалардың әрекеті (әрекетсіздігі) үшін толық жауапты болу арқылы, өзінің функционалдық міндеттерін орындау үшін үшінші тұлғаларды тартуға;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасына және Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес басқа да құқықтарды пайдалануға құқылы.
7. Экспедитор:
1) теміржол жүкқұжатында теміржол станциясының күнтізбелік мөртабан қойылған күні қолданыстағы тарифтер бойынша тасымалдау төлемдерін төлеу үшін БЖШ-да жеткілікті төлемнің:
халықаралық экспорттық және республикаішілік қатынастарда жүкті жөнелту күніне дейін;
халықаралық импорттық қатынастағы межелі станцияға жүк келген күнге дейін;
Тасымалдаушыға тиесілі тасымалдау төлемдері үшін болуын қамтамасыз етуге міндетті;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасына және Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес жүк жөнелтушілерге, жүк алушыларға Тасымалдаушының жүкке қойылатын талаптарын орындауға және тасымалдау құжаттарын ресімдеуге жәрдемдесуге;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына және Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес ветеринариялық, карантиндік, кедендік, шекаралық, фитосанитариялық және өзге де бақылау органдарының талаптарын бұзу себебінен жүкті жылжытуға кедергі туындаған кезде жүкке және оның ілеспе құжаттарына анықталған ескертулерді жоюға жәрдемдесуге;
4) клиент берген ақпараттың, сондай-ақ жүктің қасиеттері туралы ақпараттың, оны тасымалдау мен экспедитор көлік экспедиция шартында көзделген міндеттемелерін орындауы үшін қажетті өзге де ақпараттың шынайылығын тексеруге;

7) незамедлительно информировать телеграммой и (или) электронным почтовым сообщением станции отправления, назначения груза и Экспедитора о задержании грузов и транспортных средств;
8) незамедлительно информировать экспедитора о принятом решении временного прекращения и (или) ограничения перевозки с указанием причин;
9) требовать полного возмещения причиненных Экспедитору убытков вследствие неисполнения и (или) ненадлежащего исполнения договора, если законодательными актами и (или) договором не предусмотрено иное;
10) возмещать Экспедитору в полном размере документально подтвержденные убытки, связанные с отсутствуем оплаты на ЕЛС при фактическом их наличии в необходимом размере на ЕЛС, с взысканием штрафов в размере установленном по договоренности сторон от суммы простоя, взысканного с ЕЛС экспедитора;
11) исполнять другие обязанности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Перевозчик вправе:
1) привлечь третьих лиц для исполнения своих функциональных обязанностей, при условии, что Перевозчик несет полную ответственность за действие (бездействие) привлеченных третьих лиц;
2) пользоваться другими правами в соответствии с законодательством Республики Казахстан и международными договорами Республики Казахстан.
7. Экспедитор обязуется:
1) обеспечить наличие на ЕЛС оплаты, достаточных для оплаты провозных платежей по тарифам, действующим на дату календарного штемпеля железнодорожной станции в железнодорожной накладной:
до даты отправления груза в международном экспортном и внутриреспубликанском сообщениях;
до даты прибытия груза на станцию назначения в международном импортном сообщении;
за причитающиеся Перевозчику провозные платежи;
2) оказывать содействие грузоотправителям, грузополучателям в выполнение требований Перевозчика предъявляемых к грузу и оформлению перевозочных документов в соответствии с законодательством Республики Казахстан и международными договорами Республики Казахстан;
3) при возникновении препятствии к продвижению груза по причине нарушения требований органов ветеринарного, карантинного, таможенного, пограничного, фитосанитарного и иного контроля в соответствии с законодательством Республики Казахстан и международными договорами Республики Казахстан, оказывать содействие устранению выявленных замечаний к грузу и сопроводительным документам к нему;
4) проверить достоверность представленной клиентом информации, а также информации о свойствах груза, об условиях его перевозки и иной информации, необходимой для исполнения экспедитором обязанностей, предусмотренных договором транспортной экспедиции;

5) егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзге көзделмесе, осы шартты орындамау және (немесе) тиісті орындамау салдарынан тасымалдаушыға келтірілген, құжаттамалық расталған шығындарды өтеуге;
6) мұндай кедергілер Тасымалдаушының кінәсінен туындаған жағдайларды қоспағанда, жүкті тасымалдау үшін кедергілерді жою жөнінде шаралар қабылдауға;
7) құрылтай құжаттарының, заңды мекенжайының, Экспедитордың атқарушы органының басшысының, банк деректемелерінің, пошталық (нақты) мекенжайының, электрондық мекенжайының, телефон және факс нөмірлерінің өзгеруі туралы Тасымалдаушыны уақтылы хабардар етуге;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасына және Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес өзге де міндеттерді орындауға міндетті.
8. Экспедитор:
1) теміржол арқылы жүктерді халықаралық (транзитті қоспағанда) және республикаішілік қатынастармен тасымалдау кезінде тарифтік жағдайлардың өзгеруі туралы ақпарат алуға;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес басқа да құқықтарды пайдалануға құқылы.
3-тарау. Есеп айырысу тәртібі
9. Экспедитор Тасымалдаушыға тасымалдау төлемдерін Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы - теңгемен төлеу үшін жеткілікті төлемді осы Шарттың __-тармағының __-тармақшасында көрсетілген Тасымалдаушының есеп айырысу шотына алдын ала аударуды жүргізеді.
Экспедитордан түсетін төлемді есепке алу Экспедитордың жеке кабинетінде төлем қозғалысының ақпаратын көрсете отырып, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Тасымалдаушының қаржы жүйесінде жүзеге асырылады.
Халықаралық (транзитті қоспағанда) және республикаішілік қатынастарда тасымал төлемдерін есептен шығаруды Тасымалдаушы келіп түскен құжаттардың негізінде жүзеге асырады.
10. Экспедитордың БЖШ-да төлем болмаса, Тасымалдаушы жүк алушының келісім хаты болған кезде жүкті межелі станцияда жүк алушыдан тасымал төлемдерін өндіріп алуға құқылы.
11. Экспедитор Тасымалдаушыға жүкті тасымалдауға байланысты құжатпен расталған қосымша төлемдерді, айыппұлдарды талап қою тәртібімен төлейді. Экспедиторға талап қою және оларды қарау мерзімдері Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
12. Демалыс және мереке күндерінің алдында Экспедитор тасымалдау жоспарына сәйкес БЖШ-да осы күндері жүк тасымалдарын төлеу үшін жеткілікті соманың болуын қамтамасыз етеді.
13. Тасымалдаушы ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 10 (оныншы) күніне дейін Экспедиторға "Бастапқы есепке алу құжаттарының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің 2012 жылғы 20 желтоқсандағы № 562 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8265 болып тіркелген) бастапқы есепке алу құжаттары нысандарына сәйкес толтырылған Орындалған жұмыстар (көрсетілген қызметтер) актісін (Р-1 нысаны) есеп айырысу ведомосімен бірге (4А нысанды) халықаралық (транзитті қоспағанда) және республикаішілік қатынаста тасымалдау бойынша тасымал төлемдері мен қосымша алымдардың жалпы сомасына ұсынады. Шот-фактура Экспедиторға электрондық түрде беріледі.
Тасымалдау құжаттарының көшірмелері жеке шарттар бойынша ұсынылады

5) возмещать подтвержденные документально убытки, причиненные перевозчику вследствие неисполнения или ненадлежащего исполнения настоящего договора, если законодательством Республики Казахстан не предусмотрено иное;
6) принимать меры по устранению препятствий для перевозки груза, за исключением возникших препятствий по вине Перевозчика;
7) своевременно информировать Перевозчика об изменении учредительных документов, юридического адреса, руководителя исполнительного органа Экспедитора, банковских реквизитов, почтового (фактического) адреса, электронного адреса, номеров телефонов и факсов;
8) исполнять иные обязанности в соответствии с законодательством Республики Казахстан и международными договорами Республики Казахстан.
8. Экспедитор вправе:
1) получать информацию об изменении тарифных условий при международных (исключая транзит) и внутриреспубликанских перевозках грузов по железной дороге;
2) пользоваться другими правами в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Порядок расчетов
9. Экспедитор производит предварительное перечисление Перевозчику оплату, достаточных для оплаты провозных платежей деньгами в национальной валюте Республики Казахстан – тенге, на расчетный счет Перевозчика, указанный в подпункте ___ пункта __ настоящего Договора.
Учет поступающих от Экспедитора оплаты осуществляются в финансовой системе Перевозчика с отражением информации движения оплаты в Личном кабинете Экспедитора.
Списание провозных платежей в международном (исключая транзит) и внутриреспубликанском сообщениях осуществляется Перевозчиком на основании поступивших документов.
10. При отсутствии оплаты Экспедитора на ЕЛС Перевозчик имеет право взыскать провозные платежи с грузополучателя на станции назначения груза при наличии письма-согласия грузополучателя.
11. Экспедитор оплачивает Перевозчику в претензионном порядке документально подтвержденные дополнительные платежи, штрафы, связанные с перевозкой груза. Предъявление претензии Экспедитору и сроки их рассмотрения, осуществляются в соответствии законодательством Республики Казахстан.
12. Перед выходными и праздничными днями Экспедитор обеспечивает наличие на ЕЛС суммы, для оплаты перевозок грузов в эти дни, согласно планам перевозок.
13. Перевозчик ежемесячно, до 10 (десятого) числа месяца, следующего за отчетным месяцем, предоставляет Экспедитору Акт выполненных работ (оказанных услуг) (форма Р-1) вместе с Расчетной ведомостью за перевозку по железнодорожному транспорту (форма 4А) заполненными в соответствии с формами первичных учетных документов, утвержденных приказом Министра финансов Республики Казахстан от 20 декабря 2012 года № 562 "Об утверждении форм первичных учетных документов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8265) на общую сумму провозных платежей и дополнительных сборов по перевозкам в международном (исключая транзит) и внутриреспубликанском сообщениях.
Копии перевозочных документов предоставляются по отдельным договорам.

4-тарау. Тараптардың жауапкершілігі
14. Осы Шарттың талаптары бойынша Тараптар халықаралық (транзитті қоспағанда) және республикаішілік қатынастарда тасымалдау кезінде Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық шарттарда, келісімдерде және Қазақстан Республикасының қолданыстағы азаматтық заңдарында көзделген жауаптылықта болады.
Егер халықаралық шартта осы шартта көзделгеннен өзге қағидалар белгіленсе, онда халықаралық шарттың қағидалары қолданылады.
15. Халықаралық импорттық қатынаста жүктерді тасымалдау кезінде дебиторлық берешек туындаса, Экспедитор талап ету бойынша Тасымалдаушыға тараптардың уағдаластығы бойынша белгіленген мөлшерде, ақы төлеу күнін қоса алғанда, дебиторлық берешек туындаған күннен бастап (Қазақстан Республикасының аумағындағы кірме түйісу станциясына вагондар кірген күннен бастап), бірақ мерзімі өткен әрбір күн үшін мерзімі өткен берешек сомасынан өсімпұл төлейді.
16. Тасымалдаушы Экспедитор төлем аударған вагондарды жөнелтуді тоқтатуға әкеп соққан БЖШ-ға төлемді есептемесе, Тасымалдаушы экспедитордың талабы бойынша барлық құжатпен расталған шығыстарды және тараптардың уағдаластығы бойынша белгіленген мөлшерде, әрбір мерзімі өткен күн үшін есепке алынбаған сомадан өсімпұлды төлейді.
5-тарау. Шартты бұзу
17. Шарт біржақты тәртіппен мерзімінен бұрын бұзылған жағдайларда, Тараптардың өзара келісімі бойынша және/немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда, Тарап шартты бұзудың болжамды күніне дейін кемінде күнтізбелік 20 (жиырма) күн бұрын екінші Тарапты хабардар етуге міндетті, ал Тараптардың осы Шарт бойынша өзара есеп айырысу бөлігіндегі міндеттемелері олар толық орындалғаннан кейін тоқтатылады.
Осы Шарт мерзімінен бұрын бұзылған кезде Экспедитор жүктерді тасымалдау үшін төлемді және Тасымалдаушыға тиесілі өзге де тасымалдау төлемдерін салыстырып тексеру актісі мен шот-фактура негізінде, оларды Тасымалдаушы ұсынған күннен бастап күнтізбелік 20 (жиырма) күн ішінде жүзеге асырады.
18. Осы Шарт бұзылған не қолданылу мерзімі аяқталған кезде Тасымалдаушы Экспедитордың өтінімі бойынша 3 (үш) жұмыс күні ішінде салыстыру актісіне қол қойылғаннан кейін Экспедитордың есеп айырысу шотына төлем қалдығын қайтарады.
19. Осы Шарттың 7-тармағының 1) тармақшасында, 9, 12-тармақтарында айқындалған шарт ережелерінің біреуі бұзылған кезде Тасымалдаушы осы Шарт бойынша міндеттемелердің орындалуын тоқтата тұруға құқылы.
20. Осы Шарт бойынша міндеттемелердің орындалуын тоқтатса, Тасымалдаушы тоқтатқан күннен бастап бір тәулік ішінде бұл туралы Экспедиторға хабарлауға тиіс.

Глава 4. Ответственность Сторон
14. По условиям настоящего Договора Стороны при перевозках в международном сообщении (исключая транзит) через Республику Казахстан несут ответственность, предусмотренную международными договорами, соглашениями, участником которых является Республика Казахстан, и действующим гражданским законодательством Республики Казахстан.
Если международным договором установлены иные правила, чем те, которые предусмотрены настоящим договором, то применяются правила международного договора.
15. При возникновении дебиторской задолженности при перевозке грузов в международном импортном сообщении Экспедитор по требованию уплачивает Перевозчику пеню в размере установленном по договоренности сторон, от суммы просроченной задолженности за каждый день просрочки, начиная с даты возникновения дебиторской задолженности (с даты входа вагонов на входную стыковую станцию на территории Республики Казахстан), включая день оплаты, от суммы просроченной задолженности.
16. При не зачисления Перевозчиком перечисленных Экспедитором оплата на ЕЛС приведшей к остановке отправки вагонов, Перевозчик по требованию экспедитора оплачивает все документально подтвержденные расходы и пеню в размере установленном по договоренности сторон, от не зачисленной суммы за каждый день просрочки.
Глава 5. Расторжение договора
17. При досрочном расторжении договора в одностороннем порядке, по взаимному соглашению Сторон и/или в случаях предусмотренных законодательством Республики Казахстан, Сторона обязана уведомить другую Сторону не менее чем за 20 (двадцать) календарных дней до предполагаемой даты расторжения договора, а обязательства Сторон в части взаиморасчетов по настоящему Договору прекращаются после полного их исполнения.
При досрочном расторжении настоящего Договора Экспедитор осуществляет плату за перевозку грузов и иные причитающиеся Перевозчику провозные платежи на основании акта сверки и счета-фактуры, в течение 20 (двадцати) календарных дней с даты их предоставления Перевозчиком.
18. При расторжении либо истечении срока действия настоящего Договора, Перевозчик по заявке Экспедитора возвращает остаток оплаты на расчетный счет Экспедитора после подписания акта сверки в течение 3 (трех) рабочих дней.
19. При нарушении одного из положений договора, определенных в подпункте 1) пункта 7, пунктах 9, 12 настоящего Договора, Перевозчик вправе приостановить исполнение обязательств по настоящему Договору.
20. При приостановлении исполнения обязательств по договору Перевозчик должен в течение суток с даты приостановления договора уведомить об этом Экспедитора.

21. Экспедитор осы Шарттың 19-тармағында көрсетілген ережелердің бұзушылықтарын Тасымалдаушының жазбаша хабарламасын алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде жоюға міндетті, бұл ретте Тасымалдаушы бұзушылықтар жойылған күннен бастап шарт бойынша міндеттемелердің орындалуын қайта бастайды.
6-тарау. Еңсерілмейтін күш жағдайлары
22. Тараптар, егер олардың осы Шарттың талаптарын орындау мүмкін еместігі еңсерілмейтін күш мән-жайларына, оның ішінде дүлей зілзалаларға, жер сілкіністеріне, дауылдарға, технологиялық апаттарға, әскери іс-қимылдарға байланысты, уәкілетті орган жариялаған террористік қауіп-қатер, эпидемиялар, мемлекеттік органдардың актілерін қабылдау және т.б. салдарынан туындаған болса, олар осы Шарттың талаптарын орындау мүмкіндігіне тікелей әсер етсе, осы Шартта көзделген жауаптылықта болмайды.
23. Еңсерілмес күш жағдайлары туындаса осы Шарт бойынша міндеттемелерді орындау мерзімі осындай жағдайлар мен олардың салдарлары әрекет ететін уақытқа сәйкес кейінге қалдырылады.
24. Осы Шарттың 22-тармағында көзделген сілтеме жасалатын мән-жайлар осындай мән-жайлар басталған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде екінші Тарапты олардың басталғаны туралы жазбаша нысанда хабардар етуге және уәкілетті орган, ұйым берген растайтын құжаттарды ұсынуға міндетті.
25. Еңсерілмес күш мән-жайларының әсері аяқталғаннан кейін еңсерілмес күш мән-жайларының әсеріне ұшыраған Тарап 3 (үш) жұмыс күні ішінде осы Шарт бойынша міндеттемелерді орындау болжанатын мерзімді көрсете отырып, осындай мән-жайлардың әрекетінің тоқтатылғаны туралы жазбаша нысанда хабарлауға міндетті.
26. Егер еңсерілмес күш жағдайлары 3 (үш) айдан астам созылса, онда Тараптардың бірі осы Шартты бұзудың болжамды күніне дейін күнтізбелік 20 (жиырма) күн бұрын екінші Тарапты хабардар ете отырып, шартты орындаудан бас тартуға құқылы, содан кейін шарт бұзылған деп есептеледі.
7-тарау. Дауларды шешу
27. Осы Шарттың талаптары бойынша міндеттемелерді орындау барысында туындайтын барлық даулар мен келіспеушіліктер Тараптар арасындағы келіссөздер жолымен шешіледі.
28. Тараптардың келіссөздері арқылы реттелмеген даулар талап қою тәртібімен шағым алынған күннен бастап бір ай мерзімде қаралады.
29. Талап қою тәртібімен реттелмеген даулар сот тәртібімен шешіледі.
8-тарау. Басқа шарттар
30. Осы Шартқа барлық өзгерістер мен толықтырулар жазбаша нысанда жасалуға, қосымша келісімдермен ресімделуге, Тараптардың уәкілетті өкілдері қол қоюға тиіс. Қосымша келісімдерде Тараптардың мөрлерінің (бар болған жағдайда) бедерлері қойылуы тиіс.

21. Экспедитор обязан устранить нарушения положений, указанных в пункте 19 настоящего Договора, в течение 3 (трех) рабочих дней с даты получения письменного уведомления Перевозчика, при этом Перевозчик возобновляет исполнение обязательств по договору с даты устранения нарушений.
Глава 6. Обстоятельства непреодолимой силы
22. Стороны не несут ответственность, предусмотренную в настоящем Договоре, если невозможность исполнения ими условий настоящего Договора наступила в силу обстоятельств непреодолимой силы, в том числе стихийных бедствий, землетрясений, ураганов, технологических катастроф, военных действий, при террористической угрозе объявленной уполномоченным органом, эпидемий, принятия актов государственных органов и так далее, при условии их непосредственного влияния на возможность исполнения условий настоящего Договора.
23. При возникновении обстоятельств непреодолимой силы срок исполнения обязательств по настоящему Договору переносится соразмерно времени, в течение которого действуют такие обстоятельства и их последствия.
24. Сторона, ссылающаяся обстоятельства предусмотренные пунктом 22 настоящего Договора, обязана в течение 3 (трех) рабочих дней с даты наступления таких обстоятельств, в письменной форме информировать другую Сторону об их наступлении и предоставить подтверждающие документы, выданные уполномоченным органом, организацией.
25. После окончания действия обстоятельств непреодолимой силы Сторона, подвергшаяся воздействию обстоятельств непреодолимой силы, обязана в течение 3 (трех) рабочих дней, сообщить о прекращении действия подобных обстоятельств, указав при этом срок, к которому предполагается выполнение обязательств по настоящему Договору.
26. Если обстоятельства непреодолимой силы длятся более 3 (трех) месяцев, то одна из Сторон вправе отказаться от исполнения договора, уведомив об этом другую Сторону за 20 (двадцать) календарных дней до предполагаемой даты расторжения настоящего Договора, после чего договор считается расторгнутым.
Глава 7. Разрешение споров
27. Все споры и разногласия, возникающие в ходе исполнения обязательств по условиям настоящего Договора, разрешаются путем переговоров между Сторонами.
28. Споры, не урегулированные путем переговоров Сторон, рассматриваются в претензионном порядке в месячный срок со дня получения претензии.
29. Споры, не урегулированные в претензионном порядке, разрешаются в судебном порядке.
Глава 8. Прочие условия
30. Все изменения и дополнения к настоящему Договору должны быть совершены в письменной форме, оформлены дополнительными соглашениями, подписаны уполномоченными представителями Сторон. На дополнительном соглашении должны быть проставлены оттиски печатей Сторон (при наличии).

31. Барлық ескертпелер мен хабарламалар, егер олар басқа Тараптың мекенжайы бойынша жеке, факс, телекс, курьерлік не электрондық пошта арқылы жеткізілсе, онда Тараптар тиісті түрде ұсынған болып саналады. Шарт мерзімінен бұрын бұзылған кезде оны бұзу туралы хабарлама екінші Тарапқа, кейіннен хабарлама түпнұсқасын қолма-қол, хабарламамен курьерлік почтамен жібере отырып, алғаны туралы хабарламамен электрондық пошта арқылы жіберіледі.
32. Тараптардың осы Шартқа енгізілетін өзгерістер мен толықтыруларды келісуі тиісті хабарламаны алған күннен бастап күнтізбелік 20 (жиырма) күн ішінде жүзеге асырылуы мүмкін.
33. Тиісті нысанда жасалған осы Шартқа енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар оның ажырамас бөлігі болып табылады.
34. Шарт 2 (екі) данада, бірдей заңды күші бар мемлекеттік және орыс тілдерінде, Тараптардың әрқайсысы үшін 1 (бір) данадан жасалды.
35. Факсимильдік байланыс арқылы немесе электрондық пошта бойынша жіберілген шарттардың, қосымша келісімдердің, шоттардың, хаттамалардың, актілердің оларды түпнұсқаларымен ауыстырғанға дейін заңды күші болады.
9-тарау. Шарттың қолданылу мерзімі және қолданылуын тоқтату тәртібі
36. Шарт күшіне 20__ "__" ______ бастап күшіне енеді және 20__ "__" _______ дейін қолданыста болады.
37. Шарт Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында белгіленген жағдайларда мерзімінен бұрын бұзылуы мүмкін.
38. Шарттың қолданылуы Тараптардың келісімі бойынша шартқа ажырамас қосымша ретінде қосымша келісім жасасу не жаңа шарт жасасу жолымен ұзартылуы мүмкін.
39. Тараптардың келісімі бойынша шарт осы Шарттың және Қазақстан Республикасы заңнамасының басқа да қайшы келмейтін және нашарлатпайтын талаптарымен толықтырылуы және/немесе өзгертілуі мүмкін.
40. Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасы өзгерген, жүкті тасымалдау тәртібі мен талаптарын өзгертетін нормативтік құқықтық актілер қабылданса, Тараптар күнтізбелік отыз күн ішінде осы Шарттың мәтініне қажетті толықтырулар мен өзгерістер енгізу жолымен аталған актілердің талаптарына сәйкес келтіруге міндетті.
10-тарау. Тараптардың деректемелерi
Экспедитор
Тасымалдаушы
______________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы/
жеке тұлғаның аты, тегі,
әкесінің аты (бар болған жағдайда)
_____________________________________
(заңды мекенжайы)
____________________________________
(телефон, факс)
___________________________________
(бизнес сәйкестендіру нөмірі/
жеке сәйкестендіру нөмірі)
___________________________________
(банктік сәйкестендіру коды)
__________________________________
(жеке сәйкестендіру коды)
____________________________________
(банк атауы)
___________________________________
(уәкілетті өкілдің аты, тегі,
әкесінің аты (бар болған жағдайда)
___________________________________
(қолы) мөр орны (бар болған жағдайда)
____________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы/
жеке тұлғаның аты, тегі,
әкесінің аты (бар болған жағдайда)
_____________________________________
(заңды мекенжайы)
_____________________________________
(телефон, факс)
_____________________________________
(бизнес сәйкестендіру нөмірі/
жеке сәйкестендіру нөмірі)
________________________________________
(банктік сәйкестендіру коды)
______________________________________
(жеке сәйкестендіру коды)
_____________________________________
(банк атауы)
_____________________________________
(уәкілетті өкілдің аты, тегі,
әкесінің аты (бар болған жағдайда)
____________________________________
(қолы) мөр орны (бар болған жағдайда)

31. Все уведомления и сообщения считаются предоставленными сторонами должным образом, если они будут доставлены лично, по факсу, телексу, курьерской либо электронной почтой по адресу другой Стороны. При досрочном расторжении договора уведомление о его расторжении направляется другой стороне по электронной почте с уведомлением о получении с последующим отправлением оригинала уведомления нарочным, курьерской почтой с уведомлением.
32. Согласование Сторонами изменений и дополнений, вносимых в настоящий договор, может быть осуществлено в течение 20 (двадцати) календарных дней с даты получения соответствующего уведомления.
33. Изменения и дополнения, внесенные в настоящий Договор, совершенные в надлежащей форме, являются его неотъемлемой частью.
34. Договор составлен в 2 (двух) экземплярах, на государственном и русском языках, имеющих одинаковую юридическую силу, по 1 (одному) экземпляру для каждой из Сторон.
35. Договора, дополнительные соглашения, счета, протоколы, акты переданные посредством факсимильной связи или по электронной почте имеют юридическую силу до момента замены их оригиналами.
Глава 9. Срок действия и порядок прекращения действия Договора
36. Договор вступает в силу с "____" ______ 20___ года и действует по "__" ______ 20____ года.
37. Договор, может быть, расторгнут досрочно на условиях, установленных действующим законодательством Республики Казахстан.
38. Действие договора может быть продлено по соглашению сторон путем заключения дополнительного соглашения, как неотъемлемого приложения к договору, либо заключения нового договора.
39. По соглашению сторон договор может быть дополнен и/или изменен другими не противоречащими и не ухудшающими условиями настоящего Договора и законодательства Республики Казахстан.
40. При изменении действующего законодательства Республики Казахстан, принятия нормативных правовых актов, изменяющих порядок и условия перевозки груза, стороны обязаны в течение тридцати календарных дней привести настоящий Договор в соответствие с требованиями названных актов путем внесения необходимых дополнений и изменений в текст Договора.
Глава 10. Реквизиты сторон
Экспедитор
Перевозчик
______________________________________
(полное наименование юридического лица/
фамилия, имя, отчество (при наличии)
физического лица)
_____________________________________
(юридический адрес)
_____________________________________
(телефон, факс)
_____________________________________
(бизнес идентификационный номер/
индивидуальный идентификационный
номер)
_____________________________________
(банковский идентификационный код)
_____________________________________
(индивидуальный идентификационный код)
_____________________________________
(наименование банка)
_____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
уполномоченного представителя)
_____________________________________
(подпись) место печати (при наличии)
_____________________________________
(полное наименование юридического лица/
фамилия, имя, отчество (при наличии)
физического лица)
_____________________________________
(юридический адрес)
_____________________________________
(телефон, факс)
_____________________________________
(бизнес идентификационный номер/
индивидуальный идентификационный номер)
_____________________________________
(банковский идентификационный код)
_____________________________________
(индивидуальный идентификационный код)
_____________________________________
(наименование банка)
_____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
уполномоченного представителя)
_____________________________________
(подпись) место печати (при наличии)