"Қазақстан Республикасының аумағында жануарлар түрлерін есепке алуды жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 1 наурыздағы № 25-03-01/82 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2023 жылғы 28 қарашадағы № 333 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 30 қарашада № 33702 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының аумағында жануарлар түрлерін есепке алуды жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 1 наурыздағы № 25-03-01/82 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7492 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
Қазақстан Республикасының аумағында жануарлар түрлерін есепке алуды жүргізу жөніндегі нұсқаулықтың 1-қосымшасы осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи ресурстар министрі
Е. Нысанбаев
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи
ресурстар министрі
2023 жылғы 28 қарашадағы
№ 333 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасының
аумағында жануарлар түрлерін
есепке алуды жүргізу жөніндегі
нұсқаулыққа
1-қосымша
Жануарлар түрлерінің санын есепке алуды жүргізу мерзімдері
Жануарлар түрлері
Есепке алуды жүргізу мерзімдері
1.
Бұлан
1 ақпаннан 31 наурызға дейін /
15 қыркүйектен 15 қарашаға дейін
2.
Елік
1 ақпаннан 31 наурызға дейін /
15 қыркүйектен 15 қарашаға дейін
3.
Марал
1 ақпаннан 31 наурызға дейін /
15 қыркүйектен 15 қарашаға дейін
4.
Қабан
1 ақпаннан 31 наурызға дейін /
15 қыркүйектен 15 қарашаға дейін
5.
Сібір тау текесі
1 ақпаннан 31 наурызға дейін /
15 қыркүйектен 15 қарашаға дейін
6.
Құдыр
1 ақпаннан 31 наурызға дейін /
15 қыркүйектен 15 қарашаға дейін
7.
Аю
1 ақпаннан 31 наурызға дейін /
15 қыркүйектен 15 қарашаға дейін
8.
Қасқыр
1 ақпаннан 31 наурызға дейін /
15 қыркүйектен 15 қарашаға дейін
9.
Түлкі
1 ақпаннан 31 наурызға дейін /
15 қыркүйектен 15 қарашаға дейін
10.
Қарсақ
1 ақпаннан 31 наурызға дейін /
15 қыркүйектен 15 қарашаға дейін
11.
Бұлғын
1 ақпаннан 31 наурызға дейін /
15 қыркүйектен 15 қарашаға дейін
12.
Ондатр
1 ақпаннан 31 наурызға дейін /
15 қыркүйектен 15 қарашаға дейін
13.
Ақкіс
1 ақпаннан 31 наурызға дейін /
15 қыркүйектен 15 қарашаға дейін
14.
Сары күзен
1 ақпаннан 31 наурызға дейін /
15 қыркүйектен 15 қарашаға дейін
15.
Сілеусін
1 ақпаннан 31 наурызға дейін /
15 қыркүйектен 15 қарашаға дейін
16.
Дала күзені
1 ақпаннан 31 наурызға дейін /
15 қыркүйектен 15 қарашаға дейін
17.
Ақ тиін
1 ақпаннан 31 наурызға дейін /
15 қыркүйектен 15 қарашаға дейін
18.
Ақ қоян
1 ақпаннан 31 наурызға дейін /
15 қыркүйектен 15 қарашаға дейін
19.
Құм қоян
1 ақпаннан 31 наурызға дейін /
15 қыркүйектен 15 қарашаға дейін
20.
Ор қоян
1 ақпаннан 31 наурызға дейін /
15 қыркүйектен 15 қарашаға дейін
21.
Құну
1 ақпаннан 31 наурызға дейін /
15 қыркүйектен 15 қарашаға дейін
22.
Саңырау құр
1 ақпаннан 31 наурызға дейін /
15 қыркүйектен 15 қарашаға дейін
23.
Арқар
1 ақпаннан 31 наурызға дейін /
15 қыркүйектен 15 қарашаға дейін
24.
Барыс, сабаншы
1 ақпаннан 31 наурызға дейін /
15 қыркүйектен 15 қарашаға дейін
25.
Тас сусары
1 ақпаннан 31 наурызға дейін /
15 қыркүйектен 15 қарашаға дейін
26.
Алтай ұлары
1 ақпаннан 31 наурызға дейін /
15 қыркүйектен 15 қарашаға дейін
27.
Құр
1 ақпаннан 15 мамырға дейін /
15 қыркүйектен 15 қарашаға дейін
28.
Суда жүзетіндер (үйректер, қаз тектестер, қасқалдақтар, сұқсыр үйректер, шалшықшылар) оның ішінде Қазақстан Республикасы Қызыл кітабына енгізілгендер
1 ақпаннан 15 маусымға дейін /
15 қыркүйектен 15 қарашаға дейін
29.
Ақшіл
1 ақпаннан 31 наурызға дейін
30.
Қазақстан Республикасы Қызыл кітабына енгізілген жыртқыш құстар (бүркіт, қыран, ақиық, сұңқар, қаршыға, үкі, балықшы тұйғын)

О внесении изменения в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 1 марта 2012 года № 25-03-01/82 "Об утверждении Инструкции по проведению учета видов животных на территории Республики Казахстан"
Приказ Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 28 ноября 2023 года № 333. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 ноября 2023 года № 33702
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 1 марта 2012 года № 25-03-01/82 "Об утверждении Инструкции по проведению учета видов животных на территории Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7492) следующее изменение:
Приложение 1 к Инструкции по проведению учета видов животных на территории Республики Казахстан изложить в новой редакции, согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования.
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
Е. Нысанбаев
Приложение к приказу
Министр экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 28 ноября 2023 года № 333
Приложение 1
к Инструкции по проведению
учета видов животных
на территории
Республики Казахстан
Сроки проведения учетов численности видов животных
№ п/п
Виды животных
Сроки проведения учета
1
Лось
с 1 февраля по 31 марта/
с 15 сентября по 15 ноября
2
Косуля
с 1 февраля по 31 марта/
с 15 сентября по 15 ноября
3
Марал
с 1 февраля по 31 марта/
с 15 сентября по 15 ноября
4
Кабан
с 1 февраля по 31 марта/
с 15 сентября по 15 ноября
5
Сибирский горный козел
с 1 февраля по 31 марта/
с 15 сентября по 15 ноября
6
Кабарга
с 1 февраля по 31 марта/
с 15 сентября по 15 ноября
7
Медведь
с 1 февраля по 31 марта/
с 15 сентября по 15 ноября
8
Волк
с 1 февраля по 31 марта/
с 15 сентября по 15 ноября
9
Лисица
с 1 февраля по 31 марта/
с 15 сентября по 15 ноября
10
Корсак
с 1 февраля по 31 марта/
с 15 сентября по 15 ноября
11
Соболь
с 1 февраля по 31 марта/
с 15 сентября по 15 ноября
12
Ондатра
с 1 февраля по 31 марта/
с 15 сентября по 15 ноября
13
Горностай
с 1 февраля по 31 марта/
с 15 сентября по 15 ноября
14
Колонок
с 1 февраля по 31 марта/
с 15 сентября по 15 ноября
15
Рысь
с 1 февраля по 31 марта/
с 15 сентября по 15 ноября
16
Степной хорек
с 1 февраля по 31 марта/
с 15 сентября по 15 ноября
17
Белка
с 1 февраля по 31 марта/
с 15 сентября по 15 ноября
18
Заяц-беляк
с 1 февраля по 31 марта/
с 15 сентября по 15 ноября
19
Заяц-толай
с 1 февраля по 31 марта/
с 15 сентября по 15 ноября
20
Заяц-русак
с 1 февраля по 31 марта/
с 15 сентября по 15 ноября
21
Росомаха
с 1 февраля по 31 марта/
с 15 сентября по 15 ноября
22
Глухарь
с 1 февраля по 31 марта/
с 15 сентября по 15 ноября
23
Архар
с 1 февраля по 31 марта/
с 15 сентября по 15 ноября
24
Снежный барс, манул
с 1 февраля по 31 марта/
с 15 сентября по 15 ноября
25
Каменная куница
с 1 февраля по 31 марта/
с 15 сентября по 15 ноября
26
Алтайский улар
с 1 февраля по 31 марта/
с 15 сентября по 15 ноября
27
Тетерев
с 1 февраля по 15 мая/
с 15 сентября по 15 ноября
28
Водоплавающие (утки, гусеобразные, лысухи, поганки, кулики), в том числе занесенные в Красную Книгу Республики Казахстан
с 1 февраля по 15 июня/
с 15 сентября по 15 ноября
29
Белая куропатка
с 1 февраля по 31 марта
30
Хищные птицы, занесенные в Красную книгу Республики Казахстан (беркут, орлы, орланы, сокола, ястребы, филин, скопа)

1 наурыздан 30 мамырға дейін /
10 шілдеден 20 тамызға дейін
31.
Сұр құр
1 сәуірден 31 мамырға дейін/
15 қыркүйектен 15 қарашаға дейін
32.
Қырғауыл
1 сәуірден 31 мамырға дейін
33.
Дуадақ
1 сәуірден 15 маусымға дейін
34.
Ақбас тырна, сұр тырна, қара дегелек
1 сәуірден 15 маусымға дейін
35.
Борсық
15 сәуірден 15 маусымға дейін /
15 қыркүйектен 30 қазанға дейін
36.
Суыр
15 сәуірден 15 маусымға дейін
37.
Гималай ұлары, кекілік, бөдене
1 шілдеден 31 тамызға дейін /
15 қыркүйектен 15 қарашаға дейін
38
Кәмшат
1 қыркүйектен 15 қазанға дейін
39
Киік
20 наурыздан 1 мамырға дейін/
1 қыркүйектен 30 қарашаға дейін
Ескертпе:
Жабайы жануарлар түрлерінің санын күзгі есепке алу ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда өткізіледі, ал таралымның жыныстық-жас құрамын және сандық өзгерісінің үрдісін барынша нақты зерттеу қажет болған кезде оны жануарлар дүниесін пайдаланушылар өткізеді.

с 1 марта по 30 мая/
10 июля по 20 августа
31
Рябчик
с 1 апреля по 31 мая/
с 15 сентября по 15 ноября
32
Фазан
с 1 апреля по 31 мая
33
Дрофы
с 1 апреля по 15 июня
34
Журавль красавка, серый журавль, черный аист
с 1 апреля по 15 июня
35
Барсук
с 15 апреля по 15 июня/
с 15 сентября по 30 октября
36
Сурок
с 15 апреля по 15 июня
37
Гималайский улар, кеклик, перепел
с 1 июля по 31 августа/
с 15 сентября по 15 ноября
38
Бобр
с 1 сентября по 15 октября
39
Сайгак
с 20 марта по 1 мая/
с 1 сентября по 30 ноября
Примечание:
Осенний учет численности видов диких животных проводится на особо охраняемых природных территориях, а при необходимости более детального изучения половозрастного состава популяций и тенденций изменения численности пользователями животным миром.