"Мемлекеттік жер қойнауы қорының бірыңғай кадастрын жүргізу қағидаларын және Пайдалы қазбалар қорларын мемлекеттік есепке алу бойынша ақпаратты мемлекеттік органдарға ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрі міндетін атқарушының 2018 жылғы 25 мамырдағы № 393 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2023 жылғы 29 қарашадағы № 93 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 4 желтоқсанда № 33718 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мемлекеттік жер қойнауы қорының бірыңғай кадастрын жүргізу қағидаларын және Пайдалы қазбалар қорларын мемлекеттік есепке алу бойынша ақпаратты мемлекеттік органдарға ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрі міндетін атқарушының 2018 жылғы 25 мамырдағы № 393 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17053 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік жер қойнауы қорының бірыңғай кадастрын жүргізу қағидаларында:
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Аумақтық бөлімше паспортты тексергеннен кейін бір данасын геологиялық ақпаратты жинау, сақтау, өңдеу және беру жөніндегі ұлттық операторға жібереді.";
16, 17 және 18-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Аумақтық бөлімше есепке алу парағын және (немесе) есепке алу карточкасын тексергеннен кейін, оның бір данасын геологиялық ақпаратты жинау, сақтау, өңдеу және беру жөніндегі ұлттық операторға жібереді.
17. Геологиялық ақпаратты жинау, сақтау, өңдеу және беру жөніндегі ұлттық оператор келіп түскен паспорттарды, есепке алу парақтарын және есепке алу карточкаларын Бірыңғай кадастрға енгізеді және:
1) материалдарды жинауды, есепке алуды, жүйелеуді және сақтауды;
2) Бірыңғай кадастрдың автоматтандырылған мәліметтерді өңдеу жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
18. Пайдалы қазбалардың қорлары мен ресурстарын өзгерістерің Геологиялық ақпаратты жинау, сақтау, өңдеу және беру жөніндегі ұлттық оператор жыл сайын есептік жылдан кейінгі жылдың 1 қыркүйегіне дейін бірыңғай кадастрынның мемлекеттік есебіне енгізеді
Қорлар мен ресурстарды бағалаудағы өзгерістер туралы мемлекеттік есепке алуға:
1) Қазақстан Республикасының жер қойнауында барланған барлық пайдалы қазбалар түрлерінің ресурстары және (немесе) қорлары;
2) кен орындарын пайдалану кезіндегі жер қойнауындағы пайдалы қазбаларды өндіру және ысырап жөнінде деректер;
3) бұрын мемлекеттік балансқа енгізілген пайдалы қазбалардың қорлары енеді.".

О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 25 мая 2018 года № 393 "Об утверждении Правил ведения единого кадастра государственного фонда недр и Правил предоставления информации по государственному учету запасов полезных ископаемых государственным органам"
Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 29 ноября 2023 года № 93. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 декабря 2023 года № 33718
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 25 мая 2018 года № 393 "Об утверждении Правил ведения единого кадастра государственного фонда недр и Правил предоставления информации по государственному учету запасов полезных ископаемых государственным органам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17053) следующие изменения:
в Правилах ведения единого кадастра государственного фонда недр, утвержденных указанным приказом:
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Территориальное подразделение после проверки паспорта направляет один экземпляр национальному оператору по сбору, хранению, обработке и предоставлению геологической информации.";
пункты 16, 17 и 18 изложить в следующей редакции:
"16. Территориальное подразделение после проверки, направляет один экземпляр учетного листка и (или) учетной карточки национальному оператору по сбору, хранению, обработке и предоставлению геологической информации.
17. Национальный оператор по сбору, хранению, обработке и предоставлению геологической информации вносит поступившие паспорта, учетные листки и учетные карточки в единый кадастр и обеспечивает:
1) сбор, учет, систематизацию и хранение материалов;
2) внесение в автоматизированную систему обработки данных единого кадастра.
18. Включение данных государственного учета об изменениях в оценке ресурсов и запасов по полезным ископаемым в единый кадастр производится национальным оператором по сбору, хранению, обработке и предоставлению геологической информации ежегодно в срок до 1 сентября года, следующего за отчетным годом.
В государственный учет об изменениях в оценке ресурсов и запасов включаются:
1) разведанные в недрах Республики Казахстан ресурсы и (или) запасы всех видов полезных ископаемых;
2) данные добычи и потерь полезных ископаемых в недрах при эксплуатации месторождений;
3) запасы полезных ископаемых, ранее включенные в государственный баланс.".

2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Геология комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс министрі
К. Шарлапаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі

2. Комитету геологии Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр промышленности
и строительства
Республики Казахстан
К. Шарлапаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан