"Электрондық жер-кадастрлық карталарды жасау жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2022 жылғы 21 қыркүйектегі № 295 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2023 жылғы 5 желтоқсандағы № 416 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 11 желтоқсанда № 33753 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Электрондық жер-кадастрлық карталарды жасау жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2022 жылғы 21 қыркүйектегі № 295 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29862 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Электрондық жер-кадастрлық карталарды жасау жөніндегі нұсқаулықта:
2-тармақта:
4) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастрының ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ЖМБМК АЖ) – жүргізу тәртібі Кодексте және "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалатын жер және құқықтық кадастрлардың мәліметтерін қамтитын ақпараттық жүйе.";
6) тармақша алып тасталсын;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Электрондық жер-кадастрлық карталар ЖМБМК АЖ және ГАЖ арқылы құрылады.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. 1:500, 1:1000 және 1:2000 масштабтағы картографиялық материалды пайдалана отырып, электрондық жер-кадастрлық карталарды жасау кезінде топологиялық қателер анықталған кезде қиылысатын жер учаскелерінің шекараларын олардың нақты орналасқан жеріне сәйкес үйлестіру үшін далалық жұмыстар жүргізіледі.
Далалық жұмыстар аяқталғаннан кейін жер учаскелерінің шекараларын үйлестіру жүргізіледі және топологиялық қателерді көрсете отырып, тиісті деректер электрондық жер-кадастрлық картаның "Ресімделмеген жер учаскелерінің шекаралары" қабатына енгізіледі.";
14 және 15-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Жерге орналастыру жобасының негізінде ЖМБКБ АЖ дерекқорына енгізілген жер учаскелері шекараларының орналасқан жері жер учаскесінің координаттарына сәйкес келмеген кезде, жер учаскесінің орналасқан жеріндегі топологиялық қатені түзету Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2022 жылғы 3 маусымдағы № 180 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28399 болып тіркелген) Жер учаскелерін қалыптастыру жөніндегі жерге орналастыру жобасын жасау қағидаларына сәйкес қолданыстағы жер учаскелерін ретке келтіру жөніндегі жерге орналастыру жобасын әзірлеу жолымен жүзеге асырылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігіне сәйкес топологиялық қателерді жою мүмкін болмаған кезде қиылысатын жер учаскелерінің шекаралары бойынша дауды (жанжалды) шешу Кодекстің 167-бабында белгіленген тәртіппен қаралады.
Осы тармақтың бірінші бөлігіне сәйкес топологиялық қателерді жою мүмкін болмаған кезде жер учаскелері шекараларының орналасқан жерінің жер учаскесінің координаттарына сәйкес келмеуі туралы тиісті деректер электрондық жер-кадастрлық картаның "Ресімделмеген жер учаскелерінің шекаралары" қабатына енгізіледі.

О внесении изменений и дополнения в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 21 сентября 2022 года № 295 "Об утверждении Инструкции по созданию электронных земельно-кадастровых карт"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 5 декабря 2023 года № 416. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 декабря 2023 года № 33753
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 21 сентября 2022 года № 295 "Об утверждении Инструкции по созданию электронных земельно-кадастровых карт" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 29862) следующие изменения и дополнения:
в Инструкции по созданию электронных земельно-кадастровых карт, утвержденной указанным приказом:
в пункте 2:
подпункт 4) исключить;
дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) информационная система единого государственного кадастра недвижимости (далее – ИС ЕГКН) – информационная система, содержащая сведения земельного и правового кадастров, порядок ведения которых определяется Кодексом и Законом Республики Казахстан "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество".";
подпункт 6) исключить;
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Электронные земельно-кадастровые карты создаются посредством ИС ЕГКН и ГИС.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. При выявлении топологических ошибок при создании электронных земельно-кадастровых карт с использованием картографического материала масштабов 1:500, 1:1000 и 1:2000 проводятся полевые работы для координирования границ пересекаемых земельных участков в соответствии с их фактическим местоположением.
После завершения полевых работ, проводится координирование границ земельных участков и соответствующие данные, с указанием топологических ошибок, вносятся в слой "Границы неоформленных земельных участков" электронной земельно-кадастровой карты.";
пункты 14 и 15 изложить в следующей редакции:
"14. При несоответствии местоположения границ земельных участков координатам земельного участка, которые были внесены в базу данных ИС ЕГКН на основании землеустроительного проекта, исправление топологической ошибки в местоположении земельного участка осуществляется путем разработки землеустроительного проекта по упорядочению существующих земельных участков в соответствии с Правилами составления землеустроительного проекта по формированию земельных участков, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 июня 2022 года № 180 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 28399).
При невозможности устранения топологических ошибок в соответствии с частью первой настоящего пункта, решение спора (конфликта) по границам пересекаемых земельных участков рассматриваются в порядке, установленном статьей 167 Кодекса.
При невозможности устранения топологических ошибок в соответствии с частью первой настоящего пункта, соответствующие данные о несоответствии местоположения границ земельных участков координатам земельного участка вносятся в слой "Границы неоформленных земельных участков" электронной земельно-кадастровой карты.

15. Жер учаскесі шекараларының координаттары жер-кадастрлық істерде және ЖМБМК АЖ графикалық дерекқорында болмаған кезде, таңдалған есепке алу орамына арналған қолда бар жоспарларға талдау жүргізіледі және жер учаскелерінің тарихи мәліметтері бойынша шекараларының тиісті координаттары жоқ жер учаскелерінің тізбесі белгіленеді.
Таңдалған есепке алу орамында шекараларының координаттары жоқ, жер-кадастрлық істерде және ЖМБМК АЖ графикалық дерекқорында бұрылыс нүктелерінің координаттары жоқ жер учаскелері болған жағдайда, жер учаскелерінің шекараларын нақты орналасқан жеріне сәйкес үйлестіру үшін далалық жұмыстар жүргізіледі.
Далалық жұмыстардың нәтижелері бойынша жер учаскелерінің шекаралары мен атрибутивтік деректер ЖМБМК АЖ графикалық дерекқорына жүктелетін электрондық жер-кадастрлық картаның "Ресімделмеген жер учаскелерінің шекаралары" қабатына енгізіледі.
Таңдалған есепке алу орамында Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен ресімделмеген және мемлекеттік жер кадастрында мәліметтері қамтылмаған жер учаскелері болған немесе шекаралары жер-кадастрлық істер материалдарымен сәйкес келмеген кезде, материалдар Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Жер ресурстарын басқару комитетінің жерлердің пайдаланылуы мен қорғалуын мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыратын тиісті аумақтық бөлімшесіне тиісті іс-шаралар жүргізуі үшін жолданады.";
16-тармақтың 4) және 5) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"4) "Ресімделген жер учаскелерінің шекаралары" қабатын құру кезінде геодеректер базасын кадастрлық нөмірлері бар жер учаскелерінің шекараларымен толтыру ЖМБМК АЖ кадастрлық картасы арқылы жүзеге асырылады.
Жер учаскесінің полигоны жасалғаннан кейін "Ресімделген жер учаскелерінің шекаралары" қабатының атрибуттық кестесінде жаңа жол пайда болады, онда "Кадастрлық нөмір" жолында кадастрлық нөмір түрінде ақпарат енгізіледі. Жер учаскесінің орналасқан жері бойынша деректер, жер учаскесінің нақты мекенжайы "Көше атауы" (көше атауы), "Жылжымайтын мүлік объектісінің нөмірі" (үй нөмірі), "1-көше атауы" (қиылысатын көшенің атауы), "1-жылжымайтын мүлік объектісінің нөмірі" (қиылысатын көшедегі үйдің нөмірі) жолдарында толтырылады ("1-көше атауы", "1-жылжымайтын мүлік объектісінің нөмірі" жолдары көшелердің қиылысындағы жер учаскелерін айқындау үшін қажет).
"Үйлестірілген" жолда жер учаскесін үйлестіру туралы ақпарат (жер учаскелері бойынша геодеректер дайын жер-кадастрлық карталардан енгізіледі, заттай белгіленбеген, тиісінше жер учаскесі үйлестірілмеген болса, "0" мәні енгізіледі, егер жер учаскесі заттай белгіленіп, үйлестірілген болса, "1" мәні енгізіледі) қамтылады;

15. При отсутствии координат границ земельного участка в земельно-кадастровых делах и в графической базе данных ИС ЕГКН проводится анализ имеющихся планов на выбранный учетный квартал и установление перечня земельных участков с отсутствующими координатами границ по историческим сведениям земельных участков.
При наличии в выбранном учетном квартале земельных участков с отсутствующими координатами границ, не имеющих координаты поворотных точек в земельно-кадастровых делах и в графической базе данных ИС ЕГКН, проводятся полевые работы для координирования границ земельных участков в соответствии с их фактическим местоположением.
По результатам полевых работ границы земельных участков и атрибутивные данные вносятся в слой "Границы неоформленных земельных участков" электронной земельно-кадастровой карты, который загружается в графическую базу данных ИС ЕГКН.
При наличии земельных участков в выбранном учетном квартале, неоформленных в установленном законодательством Республики Казахстан порядке и не содержащих сведений в государственном земельном кадастре или не соответствие границ с материалами земельно-кадастровых дел, материалы направляются в соответствующее территориальное подразделение Комитета по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, осуществляющее государственный контроль за использованием и охраной земель для проведения соответствующих мероприятий.";
подпункты 4) и 5) пункта 16 изложить в следующей редакции:
"4) при создании слоя "Границы оформленных земельных участков" заполнение базы геоданных границами земельных участков с кадастровыми номерами осуществляется посредством кадастровой карты ИС ЕГКН.
После создания полигона земельного участка в атрибутивной таблице слоя "Границы оформленных земельных участков" появляется новая строка, в которой заносится информация в виде кадастрового номера в поле "Кадастровый номер". Данные по местоположению земельного участка, точный адрес земельного участка, заполняется в полях "Наименование улицы" (название улицы), "Номер объекта недвижимости" (номер дома), "Наименование улицы 1" (название пересекаемой улицы), "Номер объекта недвижимости 1" (номер дома на пересекаемой улице) (поля "Наименование улицы 1", "Номер объекта недвижимости 1" необходимы для определения земельных участков, находящихся на пересечении улиц).
В поле "Координированный" содержится информация о координировании земельного участка (геоданные по земельным участкам заносятся с готовых земельно-кадастровых карт, выноса в натуру не было и соответственно земельный участок не координирован, вносится значение "0", если земельный участок был вынесен в натуру и координирован, вносится значение "1");

5) құқық белгілейтін құжаттары болмауы себепті ЖМБМК АЖ-ға енгізілмеген жер учаскелерінің шекаралары "Ресімделмеген жер учаскелерінің шекаралары" қабатында жоспарлық-картографиялық материалдар бойынша жасалады. Электрондық жер-кадастрлық карталарда мұндай учаскелер кадастрлық нөмірі көрсетілмей, шартты белгімен көрсетіледі, онда жоспарлық-картографиялық материалдар бойынша ресімделмеген жер учаскелерінің шекаралары цифрлануы тиіс. Учаскенің контурлары (қоршаулары) болмаған жағдайда, ресімделмеген жер учаскесі құрылысының шекаралары цифрлануы тиіс.
Міндетті түрде толтырылатын "Қосымша ақпарат" деген жолда жер учаскесі бойынша егжей-тегжейлі ақпарат жазылады - учаске ресімделмеген не картада көрсетілген учаскенің шекаралары қоршау контуры бойынша нақты шекараларға сәйкес келмейді.
"Атауы" деген жолда карталарды қағаз тасығыштарға басып шығару кезінде картада көрініс табуы мүмкін жер пайдаланушының аты, әкесінің аты (бар болса) және тегі/атауы (ресімделмеген жер учаскелері бойынша (бар болса)) енгізіледі.
"Нысаналы мақсатының атауы" жер учаскесінің нысаналы мақсаты енгізіледі.
"Көше коды" деген жолда елді мекен көшелерінің атауы туралы кодталған ақпарат қамтылады.
"Жасалған күні" деген жолда осы жер учаскесінің жасалған күні туралы ақпарат қамтылады.
"Жойылған күні" деген жолда геодерекқордан жер учаскесінің жойылған күні туралы ақпарат қамтылады.";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Электрондық жер-кадастрлық карталар дайын өнімді тапсыру үшін қағаз жеткізгіштерде басып шығарыла отырып, 1:2000 масштабында ресімделеді. Орамды А0 форматындағы бір баспа параққа орналастыру мүмкін болмаған кезде жер-кадастрлық карта бұрыштық мөртабандағы олардың санын көрсете отырып, парақтардың қажетті санына бөлінеді. Электрондық жер-кадастрлық карталарда объектілер масштабқа сәйкес дәлдікпен және олардың сипаттамаларының толықтығымен көрсетіледі.";
көрсетілген Нұсқаулыққа 1,2 және 3-қосымшалар осы бұйрыққа 1,2 және 3-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Жер ресурстарын басқару комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) сы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.

5) границы земельных участков, не внесенных в ИС ЕГКН по причине отсутствия правоустанавливающих документов создаются в слое "Границы неоформленных земельных участков" по планово-картографическим материалам. На электронных земельно-кадастровых картах такие участки показываются условным обозначением без указания кадастрового номера, где оцифровке подлежат границы неоформленных земельных участков по планово-картографическим материалам. В случае отсутствия контуров (ограждения) участка, границы строения неоформленного земельного участка подлежат оцифровке.
В поле "Дополнительная информация", обязательное для заполнения, заносится детальная информация по земельному участку – участок не оформлен, либо границы участка, которые отражены на карте, не соответствуют фактическим границам по контуру ограждения.
В поле "Название" заносится фамилия, имя и отчество (при его наличии)/наименование землепользователя (по неоформленным земельным участкам (при наличии)), которое может быть отражено на карте, при распечатке карт на бумажные носители.
В поле "Наименование целевого назначения" заносится целевое назначение земельного участка.
Поле "Код улицы" содержит закодированную информацию о наименовании улиц населенного пункта.
Поле "Дата создания" содержит информацию о дате создания данного земельного участка.
Поле "Дата удаления" содержит информацию о дате удаления земельного участка из базы геоданных.";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. Электронные земельно-кадастровые карты оформляются в масштабе 1:2000, с распечаткой их на бумажных носителях для сдачи готовой продукции. При невозможности размещения квартала на одном печатном листе формата А0, земельно-кадастровая карта разбивается на необходимое количество листов с указанием их количества в угловом штампе. На электронных земельно-кадастровых картах объекты отображаются с соответствующей масштабу точностью и полнотой их характеристики.";
приложения 1, 2 и 3 к указанной Инструкции изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему приказу.
2. Комитету по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Сапаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрі
2023 жылғы 5 желтоқсандағы
№ 416 бұйрығына
1-қосымша
Электрондық жер-кадастрлық
карталарды жасау жөніндегі
нұсқаулыққа 1-қосымша
Кадастрлық деректер жинағы қабаттарының құрылымы
1. "Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың шекаралары" қабаты – "O_өңір коды_аудан (қала) коды"
Жол атауы
Жолдың сипаттауы
Жол типі
Жол өлшемі
Өлшем бірлігі
Ескерту
Объект
Есептегіш
Объектіні сәйкестендіргіш
Авто
Таңба
Нысан
Объект жолы
Объектілерді байланыстыру және кіріктіру
Геометрия
Авто
Таңба
Сәйкестендіргіш
Сәйкестендіру нөмірі
Ұзын бүтін сан
Авто
Таңба
Атауы
Облыс атауы
Мәтін
250
Таңба
Облыстың кадастрлық коды
Облыстың кадастрлық коды
Мәтін
2
Таңба
Әкімшілік-аумақтық объектілер сыныптауышының (бұдан әрі – ӘАОС) коды
ӘАОС коды
Мәтін
9
Таңба
Шекаралардың бекітілгендігі туралы ақпарат
Шекаралардың бекітілгендігі туралы ақпарат
Мәтін
250
Таңба
Шекараларды бекіту туралы құжаттың нөмірі
Шекараны бекіту туралы құжаттың нөмірі
Мәтін
50
Таңба
Шекараларды бекіту туралы құжаттың күні
Шекараларды бекіту туралы құжаттың күні
Күн
Авто
Таңба
Қосымша ақпарат
Қосымша ақпарат
Мәтін
250
Таңба
Құрылған күні
Құрылған күні
Күн
Авто
Таңба
Өзгерілген күні
Өзгертілген күні
Күн
Авто
Таңба
Координатталған
Координатталған
Қысқа бүтін сан
Авто
Таңба
Нысан ұзындығы
Периметр
Қосарланған
Авто
Таңба
Нысан алаңы
Алаңы
Қосарланған
Авто
Таңба
2. "Ауданның және аудандық және облыстық маңызы бар қаланың әкімшілік шекаралары" қабаты – "аймақтың R_коды ауданның (қаланың) коды"
Жол атауы
Жолдың сипаттамасы
Жол типі
Жол өлшемі
Өлшем бірлігі
Ескерту
Объект
Есептегіш
Объектіні сәйкестендіргіш
Авто
Таңба
Нысан
Объект жолы
Объектілерді байланыстыру және кіріктіру
Геометрия
Авто
Таңба
Сәйкестендіргіш
Сәйкестендіру нөмірі
Ұзын бүтін сан
Авто
Таңба
Атауы
Аудан атауы
Мәтін
250
Таңба
Аудан
Кадастрлық коды
Мәтін
5
Таңба
Әкімшілік-аумақтық объектілер сыныптауышының (бұдан әрі – ӘАОС) коды
ӘАОС коды
Мәтін
9
Таңба
Шекаралардың бекітілгендігі туралы ақпарат
Шекаралардың бекітілгендігі туралы ақпарат
Мәтін
250
Таңба
Шекараларды бекіту туралы құжаттың нөмірі
Шекараларды бекіту туралы құжаттың нөмірі
Мәтін
50
Таңба
Шекараларды бекіту туралы құжаттың күні
Шекараларды бекіту туралы құжаттың күні
Күн
Авто
Таңба
Қосымша ақпарат
Қосымша ақпарат
Мәтін
250
Таңба
Құрылған күні
Құрылған күні
Күн
Авто
Таңба
Өзгертілген күні
Өзгертілген күні
Күн
Авто
Таңба
Үйлестірілген
Үйлестірілген
Қысқа бүтін сан
Авто
Таңба
Нысан ұзындығы
Периметр
Қосарланған
Авто
Таңба
Нысан алаңы
Алаңы
Қосарланған
Авто
Таңба

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Сапаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 5 декабря 2023 года № 416
Приложение 1
к Инструкции по созданию
электронных
земельно-кадастровых карт
Структура слоев кадастрового набора данных
1. Слой "Границы области, города республиканского значения и столицы" – "O __ код региона ___ код района (города)"
Имя поля
Описание поля
Тип поля
Размер поля
Единица измерения
Примечание
Объект
Счетчик
Идентификатор объекта
Авто
Символ
Форма
Поле объекта Связывание и встраивание объектов
Геометрия
Авто
Символ
Идентификатор
Идентификационный номер
Длинное целое число
Авто
Символ
Наименование
Наименование области
Текст
250
Символ
Кадастровый код области
Кадастровый код области
Текст
2
Символ
Код классификатора административно-территориальных объектов
(далее - КАТО)
Код КАТО
Текст
9
Символ
Информация об утверждении границ
Информация об утверждении границ
Текст
250
Символ
Номер документа об утверждении границ
Номер документа об утверждении границ
Текст
50
Символ
Дата документа об утверждении границ
Дата документа об утверждении границ
Дата
Авто
Символ
Дополнительная информация
Дополнительная информация
Текст
250
Символ
Дата создания
Дата создания
Дата
Авто
Символ
Дата изменения
Дата изменения
Дата
Авто
Символ
Координированный
Координированный
Короткое целое число
Авто
Символ
Длина формы
Периметр
Двойной
Авто
Символ
Площадь формы
Площадь
Двойной
Авто
Символ
2. Слой "Административные границы района и города районного и областного значения" – "R ___ код регион __ код района (города)"
Имя поля
Описание поля
Тип поля
Размер поля
Единица измерения
Примечание
Объект
Счетчик
Идентификатор объекта
Авто
Символ
Форма
Поле объекта Связывание и встраивание объектов
Геометрия
Авто
Символ
Идентификатор
Идентификационный номер
Длинное целое число
Авто
Символ
Наименование
Наименование района
Текст
250
Символ
Район
Кадастровый код
Текст
5
Символ
Код КАТО
Код КАТО
Текст
9
Символ
Информация об утверждении границ
Информация об утверждении границ
Текст
250
Символ
Номер документа об утверждении границ
Номер документа об утверждении границ
Текст
50
Символ
Дата документа об утверждении границ
Дата документа об утверждении границ
Дата
Авто
Символ
Дополнительная информация
Дополнительная информация
Текст
250
Символ
Дата создания
Дата создания
Дата
Авто
Символ
Дата изменения
Дата изменения
Дата
Авто
Символ
Координированный
Координированный
Короткое целое число
Авто
Символ
Длина формы
Периметр
Двойной
Авто
Символ
Площадь формы
Площадь
Двойной
Авто
Символ

3. "Есеп кварталының шекаралары" қабаты – "аймақтың UK_коды ауданның (қаланың) коды"
Жол атауы
Жолдың сипаттауы
Жол типі
Жол өлшемі
Өлшем бірлігі
Ескерту
Объект
Есептегіш
Объектіні сәйкестендіргіш
Авто
Таңба
Нысан
Объект жолы
Геометрия
Авто
Таңба
Сәйкестендіргіш
Сәйкестендіру нөмірі
Ұзын бүтін сан
Авто
Таңба
Атауы
Атауы
Мәтін
250
Таңба
Орам
Орамның кадастрлық коды
Мәтін
8
Таңба
Әкімшілік-аумақтық объектілер сыныптауышының (бұдан әрі – ӘАОС) коды
ӘАОСкоды
Мәтін
9
Таңба
Болған жағдайда
Шекаралардың бекітілгендігі туралы ақпарат
Шекаралардың бекітілгендігі туралы ақпарат
Мәтін
250
Таңба
Шекараларды бекіту туралы құжаттың нөмірі
Шекараларды бекіту туралы құжаттың нөмірі
Мәтін
50
Таңба
Шекараларды бекіту туралы құжаттың күні
Шекараларды бекіту туралы құжаттың күні
Күн
Авто
Таңба
Қосымша ақпарат
Қосымша ақпарат
Мәтін
250
Таңба
Құрылған күні
Құрылған күні
Күн
Авто
Таңба
Өзгертілген күні
Өзгертілген күні
Күн
Авто
Таңба
Нысан ұзындығы
Периметр
Қосарланған
Авто
Таңба
Нысан алаңы
Алаңы
Қосарланған
Авто
Таңба
4. "Рәсімделген жер учаскелерінің шекаралары" қабаты – "аймақтың U_коды ауданның (қаланың) коды"
Жол атауы
Жолдың сипаттауы
Жол типі
Жол өлшемі
Өлшем бірлігі
Ескерту
Объект
Есептегіш
Объектіні сәйкестендіргіш
Авто
Таңба
Нысан
Объект жолы Объектілерді байланыстыру және кіріктіру
Геометрия
Авто
Таңба
Сәйкестендіргіш
Сәйкестендіру нөмірі
Ұзын бүтін сан
Авто
Таңба
Кад_нөмір
Кадастрлық нөмірі
Мәтін
12
Таңба
Үйлестірілген
Үйлестірілген
Қысқа бүтін сан
Авто
Таңба
Көшелер атауы
Көшенің атауы
Мәтін
Авто
Таңба
Үйдің нөмірі
Жылжымайтын объект нөмірі
Мәтін
Авто
Таңба
1-көшенің атауы
1-көшенің атауы
Мәтін
250
Таңба
1-үйдің нөмірі
1-жылжымайтын объект нөмірі
Мәтін
10
Таңба
Көшелердің коды
Көше коды
Мәтін
250
Таңба
Жер учаскесінің орналасқан жері
Жер учаскесінің орналасқан жері (мекен жайы)
Мәтін
10
Таңба
Нысаналы мақсатының атауы
Нысаналы мақсатының атауы
Мәтін
250
Таңба
Алаңы
Жер учаскесінің алаңы
Қосарлы
17
Құқық белгілейтін құжатқа сәйкес ауданы (шаршы метр)
Қосымша ақпарат
Қосымша ақпарат
Мәтін
250
Таңба
Құрылған күні
Құрылған күні
Күн
Авто
Таңба
Енгізген пайдаланушы
Пайдаланушы логины
Мәтін
100
Таңба
Өшірілген күні
Өшірілген күні
Мәтін
Авто
Таңба
Жойған пайланушы
Жоюшының логины
Мәтін
100
Таңба
Өзгертілген күні
Өзгертілген күні
Мәтін
Авто
Таңба
Өзгерткен пайдаланушы
Өзгертушінің логины
Мәтін
100
Таңба
Нысанның ұзындығы
Периметр
Қосарлы
Авто
Таңба
Нысанның алаңы
Алаңы
Қосарлы
Авто
Таңба
5. "Рәсімделмеген жер учаскесінің шекаралары" қабаты – "NU_өңір коды_аудан(қала) коды"
Жол атауы
Жолдың сипаттауы
Жол типі
Жол өлшемі
Өлшем бірлігі
Ескерту
Объект
Есептегіш
Объектіні сәйкестендіргіш
Авто
Таңба
Нысан
Объект жолы Объектілерді байланыстыру және кіріктіру
Геометрия
Авто
Таңба
Сәйкестендіргіш
Сәйкестендіру нөмірі
Қысқа бүтін сан
Авто
Таңба
Кадастрлық нөмірі
Кадастрлық нөмірі (бар болса)
Мәтін
12
Таңба
Жасалған күні
Жасалған күні
Күн
Авто
Таңба
Өзгертілген күні
Өзгертілген күні
Күн
Авто
Таңба
Көшелер атауы
Көшенің атауы
Мәтін
250
Таңба
Үйдің нөмірі
Жылжымайтын объект нөмірі
Мәтін
10
Таңба
1-көшенің атауы
1-көшенің атауы
Мәтін
250
Таңба
1-үйдің нөмірі
Жылжымайтын объект нөмірі
Мәтін
10
Таңба
Көшелердің коды
Көше коды
Мәтін
5
Таңба
Атауы
Атауы
Мәтін
250
Таңба
Нысаналы мақсатының атауы
Нысаналы мақсатының атауы
Мәтін
250
Таңба
Қосымша ақпарат
Қосымша ақпарат
Мәтін
250
Таңба
Нысан ұзындығы
Периметр
Қосарланған
Авто
Таңба
Нысан алаңы
Алаңы
Қосарланған
Авто
Таңба
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрі
2023 жылғы 5 желтоқсандағы
№ 416 бұйрығына
2-қосымша
Электрондық жер-кадастрлық
карталарды жасау жөніндегі
нұсқаулыққа 2-қосымша
Мекенжайлық деректер жинағындағы қабаттардың құрылымы

3. Слой "Границы учетного квартала" – "UK ___ код региона __ код района (города)"
Имя поля
Описание поля
Тип поля
Размер поля
Единица измерения
Примечание
Объект
Счетчик
Идентификатор объекта
Авто
Символ
Форма
Поле объекта
геометрия
Авто
Символ
Идентификатор
Идентификационный номер
Длинное целое число
Авто
Символ
Наименование
Наименование
Текст
250
Символ
Квартал
Кадастровый код квартала
Текст
8
Символ
Код КАТО
Код КАТО
Текст
9
Символ
При наличии
Информация об утверждении границ
Информация об утверждении границ
Текст
250
Символ
Номер документа об утверждении границ
Номер документа об утверждении границ
Текст
50
Символ
Дата документа об утверждении границ
Дата документа об утверждении границ
Дата
Авто
Символ
Дополнительная информация
Дополнительная информация
Текст
250
Символ
Дата создания
Дата создания
Дата
Авто
Символ
Дата изменения
Дата изменения
Дата
Авто
Символ
Длина формы
Периметр
Двойной
Авто
Символ
Площадь формы
Площадь
Двойной
Авто
Символ
4. Слой "Границы оформленных земельных участков" – "U __ код региона __ код района (города)"
Имя поля
Описание поля
Тип поля
Размер поля
Единица измерения
Примечание
Объект
Счетчик
Идентификатор объекта
Авто
Символ
Форма
Поле объекта Связывание и встраивание объектов
Геометрия
Авто
Символ
Идентификатор
Идентификационный номер
Длинное целое число
Авто
Символ
Кадастровый номер
Кадастровый номер
Текст
12
Символ
Координированный
Координированный
Короткое целое число
Авто
Наименование улицы
Наименование улицы
Текст
250
Символ
Номер дома
Номер объекта недвижимости
Текст
10
Символ
Наименование улицы 1
Наименование улицы 1
Текст
250
Символ
Номер дома 1
Номер объекта недвижимости 1
Текст
10
Символ
Код улицы
Код улицы
Текст
5
Символ
Местоположение земельного участка
Местоположение (адрес) земельного участка
Текст
250
Символ
Наименование
Наименование землепользователя
Текст
250
Символ
Наименование целевого назначения
Наименование целевого назначения
Текст
250
Символ
Площадь
Площадь земельного участка
Двойной
17
Площадь (квадратный метр) по правоустанавливающему документу
Дополнительная информация
Дополнительная информация
Текст
250
Символ
Дата создания
Дата создания
Дата
Авто
Символ
Пользователь внесения
Логин пользователя
Текст
100
Символ
Дата удаления
Дата удаления
Дата
Авто
Символ
Пользователь удаления
Логин удаления
Текст
100
Символ
Дата изменения
Дата изменения
Дата
Авто
Символ
Пользователь изменения
Логин изменения
Текст
100
Символ
Длина формы
Периметр
Двойной
Авто
Символ
Площадь формы
Площадь
Двойной
Авто
Символ
5. Слой "Границы неоформленных земельных участков" – "NU __ код региона __ код района (города)"
Имя поля
Описание поля
Тип поля
Размер поля
Единица измерения
Примечание
Объект
Счетчик
Идентификатор объекта
Авто
Символ
Форма
Поле объекта Связывание и встраивание объектов
Геометрия
Авто
Символ
Идентификатор
Идентификационный номер
Короткое целое число
Авто
Символ
Кадастровый номер
Кадастровый номер (при наличии)
Текст
12
Символ
Дата создания
Дата создания
Дата
Авто
Символ
Дата изменения
Дата изменения
Дата
Авто
Символ
Наименование улиц
Наименование улицы
Текст
250
Символ
Номер дома
Номер объекта недвижимости
Текст
10
Символ
Наименование улицы 1
Наименование улицы 1
Текст
250
Символ
Номер дома 1
Номер объекта недвижимости 1
Текст
10
Символ
Код улиц
Код улицы
Текст
5
Символ
Наименование
Наименование объекта недвижимости
Текст
250
Символ
Наименование целевого назначения
Наименование целевого назначения
Текст
250
Символ
Дополнительная информация
Дополнительная информация
Текст
250
Символ
Длина формы
Периметр
Двойной
Авто
Символ
Площадь формы
Площадь
Двойной
Авто
Символ
Приложение 2 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 5 декабря 2023 года № 416
Приложение 2
к Инструкции по созданию
электронных
земельно-кадастровых карт
Структура слоев адресного набора данных

7. "Жылжымайтын объектілердің шекаралар" қабаты – "Ned_өңір коды_аудан (қала) коды"
Жол атауы
Жолдың сипаттауы
Жол типі
Жол өлшемі
Өлшем бірлігі
Ескерту
Объект
Есептегіш
Объектіні сәйкестендіргіш
Авто
Таңба
Нысан
Объект жолы
Объектілерді байланыстыру және кіріктіру
Геометрия
Авто
Таңба
Сәйкестендіргіш
Сәйкестендіру нөмірі
Ұзын бүтін сан
Авто
Таңба
Көшелердің атауы
Көшелердің атауы
Мәтін
250
Таңба
Үйдің нөмірі
Жылжымайтын объект нөмірі
Мәтін
10
Таңба
1-көшелердің атауы
1-көшелердің атауы
Мәтін
250
Таңба
1-үй нөмірі
1-жылжымайтын объект нөмірі
Мәтін
10
Таңба
Қабаттылығы
Қабаттылығы
Қысқа бүтін сан
Авто
Таңба
Сипаттамасы
Сипаттамасы
Мәтін
250
Таңба
Атауы
Объектінің атауы
Мәтін
250
Таңба
Объект типі
Нысан түрі
Текст
250
Таңба
Көше коды
Көше коды
Мәтін
5
Таңба
Кадастрлық коды
Кадастрлық коды
Мәтін
12
Таңба
Қосымша ақпарат
Қосымша ақпарат
Мәтін
250
Таңба
Құрылған күні
Құрылған күні
Күн
Авто
Таңба
Өзгертілген күні
Өзгертілген күні
Күн
Авто
Таңба
Мекенжайды тіркеу коды (бар болса)
Мекенжайды тіркеу коды (бар болса)
Мәтін
20
Таңба
Нысан ұзындығы
Периметр
Қосарланған
Авто
Таңба
Нысан алаңы
Алаңы
Қосарланған
Авто
Таңба
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрі
2023 жылғы 5 желтоқсандағы
№ 416 бұйрығына
3-қосымша
Электрондық жер-кадастрлық
карталарды жасау жөніндегі
нұсқаулыққа 3-қосымша
Шартты белгілер
Шартты белгі нөмірі Шартты белгінің атауы Бейнеленуі Түсіндірме
1
Қазақстан Республикасының шекарасы

7. Слой "Границы объектов недвижимости"– "Ned __ код региона __ код района (города)"
Имя поля
Описание поля
Тип поля
Размер поля
Единица измерения
Примечание
Объект
Счетчик
Идентификатор объекта
Авто
Символ
Форма
Поле объекта Связывание и встраивание объектов
Геометрия
Авто
Символ
Идентификатор
Идентификационный номер
Длинное целое число
Авто
Символ
Наименование улиц
Наименование улиц
Текст
250
Символ
Номер дома
Номер объекта недвижимости
Текст
10
Символ
Наименование улиц 1
Наименование улиц 1
Текст
250
Символ
Номер дома 1
Номер объекта недвижимости 1
Текст
10
Символ
Этажность
Этажность
Короткое целое число
Авто
Символ
Характеристика
Характеристика
Текст
250
Символ
Наименование
Наименование объекта
Текст
250
Символ
Тип объекта
Тип объекта
Текст
250
Символ
Код улицы
Код улицы
Текст
5
Символ
Кадастровый код
Кадастровый код
Текст
12
Символ
Дополнительная информация
Дополнительная информация
Текст
250
Символ
Дата создания
Дата создания
Дата
Авто
Символ
Дата изменения
Дата создания
Дата
Авто
Символ
Регистрационный код адреса (при наличии)
Регистрационный код адреса (при наличии)
Текст
20
Символ
Длина формы
Периметр
Двойной
Авто
Символ
Площадь формы
Площадь
Двойной
Авто
Символ
Приложение 3 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 5 декабря 2023 года № 416
Приложение 3
к Инструкции по созданию
электронных
земельно-кадастровых карт
Условные знаки
Номер условного знака
Название условного знака
Изображение
Пояснение
1
Граница Республики Казахстан

0,5 миллиметр (бұдан әрі – мм) қара түсті үзік сызық (үзік сызықтың ұзындығы – 2,4 мм, пунктирлер арасындағы интервал – 0,8 мм)
2
Облыс шекарасы
Екі нүктемен бөлінген 0,4 мм қара түсті үзік сызық (үзік сызықтың ұзындығы – 2,0 мм, пунктирлер арасындағы интервал – 2,4 мм)
3
Әкімшілік аудан шекарасы
Нүктемен бөлінген 0,4 мм қара түсті үзік сызық (үзік сызықтың ұзындығы – 2,4 мм, пунктирлер арасындағы интервал – 2,0 мм)
4
Елді мекен шекарасы
Үш нүктемен бөлінген 0,3 мм қара түсті үзік сызық (үзік сызықтың ұзындығы – 5,0 мм, пунктирлер арасындағы интервал – 5,0 мм)
5
Елді мекен атауы (картографиялық негізде жоқ болған жағдайда)
Аршалы
Қаріп түрі – Times New Roman, жартылай қою, қаріп биіктігі – 3,0 мм
6
Кадастрлық облыс шекарасы
0,8 мм қалыңдықтағы жасыл түсті үзік сызық, штрихтер арасындағы интервал – 2 мм, штрих ұзындығы – 6,0 мм)
7
Кадастрлық аудан шекарасы
0,8 мм қалыңдықтағы сары түсті үзік сызық, штрихтер арасындағы интервал – 2 мм, штрих ұзындығы – 6,0 мм)
8
Кадастрлық орам шекарасы
0,8 мм қалыңдықтағы көгілдір түсті үзік сызық, штрихтер арасындағы интервал – 2 мм, ұзындығы – 6,0 мм)
9
Кадастрлық облыс нөмірінің жазылуы
Жасыл түсті араб цифрлары, биіктігі – 6,0 мм, типі – жартылай қою
10
Кадастрлық аудан нөмірінің жазылуы
Сары түсті араб цифрлары, биіктігі – 5,0 мм, типі – жартылай қою
11
Кадастрлық орам нөмірінің жазылуы
Көгілдір түсті араб цифрлары, биіктігі – 4,0 мм, типі – жартылай қою
12
Бірыңғай мемлекеттік жерлер тізіліміне енгізілген жер учаскелерінің масштабпен көрсетілген шекаралары
0,3 мм қалыңдықтағы қара түсті тұтас сызық
13
Ресімделмеген жер учаскелерінің шекаралары, NU_**_*** қабаты
0,3 мм қалыңдықтағы қызыл түсті тұтас сызық
14
Сәйкес келмейтін жер учаскелерінің шекаралары, NU_**_*** қабаты
0,3 мм қалыңдықтағы жасыл түсті тұтас сызық
15
Тұрғын және тұрғын емес құрылыстар
Сары түсті, ені 10 мм, биіктігі 2 және 5 мм болатын контур
16
Ресімделген жер учаскесінің контуры
Көгілдір түспен толтырылған, 0,3 мм қалыңдықтағы қара түсті контур
17
Ресімделмеген жер учаскесінің контуры, NU_**_*** қабаты
Ашық қоңыр түспен толтырылған, 0,3 мм қалыңдықтағы қызыл түсті контур
18
Ресімделген жер учаскесімен сәйкес келмейтін жер учаскесінің контуры, NU_**_*** қабаты
Ашық жасыл түспен толтырылған, 0,3 мм қалыңдықтағы жасыл түсті контур
19
Сызық (көшелер, жолдар) G_**_*** қабаты

Пунктирная линия черного цвета 0,5 миллиметров (далее – мм) (длина пунктира 2,4 мм, интервал между пунктирами 0,8 мм)
2
Граница области
Пунктирная линия черного цвета 0,4 мм (длина пунктира 2,0 мм, интервал между пунктирами 2,4 мм) с двумя разделяющими точками
3
Граница административного района
Пунктирная линия черного цвета 0,4 мм (длина пунктира 2,4 мм, интервал между пунктирами 2,0 мм) с разделяющей точкой
4
Граница населенного пункта
Пунктирная линия черного цвета 0,3 мм (длина пунктира 5,0 мм, интервал между пунктирами 5,0 мм) с тремя разделяющими точками
5
Название населенного пункта (при отсутствии на картографической основе)
Аршалы
Тип шрифта Times New Roman, полужирный, высота шрифта 3,0 мм
6
Граница кадастровой области
Пунктирная линия зеленого цвета, толщиной 0,8 мм, интервал между штрихами 2 мм, длина штриха 6,0 мм
7
Граница кадастрового района
Пунктирная линия желтого цвета, толщиной 0,8 мм, интервал между штрихами 2 мм, длина штриха 6,0 мм
8
Граница кадастрового квартала
Пунктирная линия голубого цвета, толщиной 0,8 мм, интервал между штрихами 2 мм, длина штриха 6,0 мм
9
Надпись номера кадастровой области
Арабские цифры зеленого цвета, высота 6,0 мм, тип полужирный
10
Надпись номера кадастрового района
Арабские цифры желтого цвета, высота 5,0 мм, тип полужирный
11
Надпись номера кадастрового квартала
Арабские цифры голубого цвета, высота 4,0 мм, тип полужирный
12
Границы земельных участков, внесенные в Единый государственный реестр земель отражающиеся в масштабе
Сплошная линия черного цвета, толщиной 0,3 мм
13
Границы неоформленных земельных участков, слой NU_**_***
Сплошная линия красного цвета, толщиной 0,3 мм
14
Границы несоответствующих земельных участков, слой NU_**_***
Сплошная линия зеленого цвета, толщиной 0,3 мм
15
Строения жилые и нежилые
Контур желтого цвета ширина 10 мм, высота 2 и 5 мм
16
Контур оформленного земельного участка
Контур черного цвета толщиной 0,3 мм с голубой заливкой
17
Контур неоформленного земельного участка, слой NU_**_***
Контур красного цвета толщиной 0,3 мм с светло-коричневой заливкой
18
Контур земельного участка, который не соответствует с оформленным земельным участком, слой NU_**_***
Контур зеленого цвета толщиной 0,3 мм с светло-зеленого заливкой
19.
Линии (улицы, дороги) слой G_**_***

Қалыңдығы 1,0 мм сызық, түсі қоңыр

Линия толщиной 1,0 мм, цвет коричневый