Мемлекеттік органдардың атауы жазылған маңдайшаларды дайындау және оларды әкімшілік ғимараттарда орналастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 2023 жылғы 6 желтоқсандағы № 114 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 11 желтоқсанда № 33759 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің кейбір мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 864 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі туралы ережесінің 15-тармағы 422) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік органдардың атауы жазылған маңдайшаларды дайындау және оларды әкімшілік ғимараттарда орналастыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс министрінің
міндетін атқарушы
И. Шархан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрлігі
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрі міндетін атқарушының
2023 жылғы 6 желтоқсандағы
№ 114 Бұйрықпен
бекітілген
Мемлекеттік органдардың атауы жазылған маңдайшаларды дайындау және оларды әкімшілік ғимараттарда орналастыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік органдардың атауы жазылған мандайшаларды дайындау және оларды әкімшілік ғимараттарда орналастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің кейбір мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 864 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі туралы ережесінің 15-тармағы 422) тармақшасына сәйкес әзірленген және мемлекеттік органдардың атауы жазылған маңдайшаларды дайындау және Қазақстан Республикасының аумағындағы әкімшілік ғимараттарда орналастыру тәртібін реттейді.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:

Об утверждении Правил изготовления и размещения вывесок с наименованием государственных органов на административных зданиях
Приказ и.о. Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 6 декабря 2023 года № 114. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 декабря 2023 года № 33759.
В соответствии с подпунктом 422) пункта 15 Положения о Министерстве промышленности и строительства Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 864 "Некоторые вопросы Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила изготовления и размещения вывесок с наименованием государственных органов на административных зданиях.
2. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
министра промышленности и
строительства Республики Казахстан
И. Шархан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
Утверждены
приказом Исполняющего
обязанности министра
промышленности и строительства
Республики Казахстан
от 6 декабря 2023 года № 114
Правила
изготовления и размещения вывесок с наименованием государственных органов на административных зданиях
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила изготовления и размещения вывесок с наименованием государственных органов на административных зданиях (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 422) пункта 15 Положения о Министерстве промышленности и строительства Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 864 "Некоторые вопросы Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан" и определяют порядок изготовления и размещения вывесок с наименованием государственных органов на административных зданиях на территории Республики Казахстан.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:

1) мемлекеттік органдар – Конституциямен, заңдарымен және өзге де нормативтік құқықтық актілермен мемлекеттің атынан:
мінез-құлықтың жалпыға ортақ қағидаларын белгілейтін актілерді шығару;
әлеуметтік маңызы бар қоғамдық қатынастарды басқару және реттеу;
мемлекет белгілеген жалпыға ортақ мінез-құлық қағидаларының сақталуын бақылау жөніндегі функцияларды жүзеге асыруға уәкілеттік берілген мемлекеттік мекемелер;
2) мемлекеттік мекемелер – жергілікті өкілді және атқарушы органның құрылымдық немесе ведомстволық бағыныстағы бөлімшелері.
3) мемлекеттік органдардың атауы жазылған маңдайшалар – мемлекеттік органның атауы туралы анықтамалық ақпараты бар қасбеттің қабырғалық элементі;
4) төсем – маңдайшалардың негіздеріне арналған сәнді рамка.
2-тарау. Мемлекеттік органдардың атауы жазылған маңдайшаларды дайындау және орналастыру
3. Маңдайшаны орналастыру орны мемлекеттік органның немесе мемлекеттік мекеменің атауы және орналасқан жері туралы ақпаратты қамтиды.
Маңдайша ғимараттың қасбетінде үй-жайға кіреберістен 10 метр қашықтық шегінде не мемлекеттік орган немесе мемлекеттік мекеме алып отырған үй-жай шегінде орналасады.
4. Маңдайшаны көлденең де, сондай-ақ тігінен де орналастыруға болады.
5. Мемлекеттік органның немесе мемлекеттік мекеменің атауы мемлекеттік тілде және орыс тілінде, қажет болған кезде басқа тілдерде де орналастырылады.
Мемлекеттік органның немесе мемлекеттік мекеменің атауы мемлекеттік және орыс тілдерінде және басқа да тілдерде дайындалып, орналастырылған жағдайда олар бір-бірінен жеке орналасқан әртүрлі маңдайша түрінде жасалады.
6. Маңдайша кемінде 60x80 сантиметр мөлшерінде жасалады. 3/4 арақатынасын сақтай отырып, маңдайша өлшемдерін ұлғайтуға жол беріледі.
7. Маңдайша қалыңдығы 1 сантиметрден 4 сантиметрге дейінгі төсемге орналастырылады, төсемде мемлекеттік органның атауы жазылған графикалық жазба болады.
8. Маңдайшаларға Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы орналастырылады.
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы маңдайшаның жоғарғы үштен бір бөлігінің ортасында орналастырылады. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы диаметрінің арақатынасы мынадай сәйкестіктер бойынша айқындалады:
көлденең орналасқан жағдайда: маңдайшаның биіктігі елтаңбаның диаметріне 1/5;
тігінен орналасқан жағдайда: маңдайшаның биіктігі елтаңбаның диаметріне 1/6.
9. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасының астына маңдайшаның 2/3 бөлігінен төмен мемлекеттік органның атауы жазылады. Маңдайша мәтіні әріптерінің биіктігі кемінде 3 сантиметрді құрайды. Мемлекеттік мекемелерде, мемлекеттік органның атауы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасының үстінде ортада орналасады. Жазбадағы әріптердің мөлшері кемінде 2 сантиметрді құрайды.

1) государственные органы – государственные учреждения, уполномоченные Конституцией, законами и иными нормативными правовыми актами на осуществление от имени государства функций по:
изданию актов, определяющих общеобязательные правила поведения;
управлению и регулированию социально значимых общественных отношений;
контролю за соблюдением установленных государством общеобязательных правил поведения;
2) государственные учреждения - структурное или подведомственное подразделение центрального, местного представительного и исполнительного органа;
3) вывеска с наименованием государственных органов – настенный элемент фасада несущий в себе справочную информацию о наименовании государственного органа;
4) подложка – декоративная рамка для основания вывески.
Глава 2. Изготовление и размещения вывесок с наименованием государственных органов
3. Место размещения вывески содержит информацию о наименовании и месторасположении государственного органа или государственного учреждения.
Вывеска располагается на фасаде здания в пределах 10 метров от входа в помещение или в пределах помещения, занимаемого государственным органом или государственным учреждением.
4. Вывеска располагается как горизонтально, так и вертикально.
5. Наименование государственного органа или государственного учреждения излагается на государственном и русском, при необходимости также на других языках.
При изготовлении и размещении вывесок с наименованием государственного органа или государственного учреждения на государственном и русском, и на других языках они выполняются в виде разных вывесок, отдельно расположенных друг от друга.
6. Вывеска выполняется размером не менее 60 х 80 сантиметров. Допускается увеличение размеров вывески, с соблюдением пропорции 3/4.
7. Вывеска располагается на подложке, толщиной от 1 сантиметра до 4 сантиметров, на подложке располагается вывеска с графической надписью названия государственного органа.
8. На вывесках размещается Государственный Герб Республики Казахстан.
Государственный Герб Республики Казахстан размещается по центру в верхней трети части вывески. Соотношение диаметра Государственного Герба Республики Казахстан определяется по следующим соответствиям:
при горизонтальном размещении: высота вывески к диаметру герба 1/5;
при вертикальном размещении: высота вывески к диаметру герба 1/6.
9. Под Государственным Гербом Республики Казахстан в нижней 2/3 части вывески располагается название государственного органа. Высота букв текста вывески составляет не менее 3 сантиметров. В государственных учреждениях, вывеска с наименованием государственного органа располагается по центру над Государственным Гербом Республики Казахстан. Размер букв надписи составляет не менее 2 сантиметров.

10. Әріптердің шрифті "Book Antiqua"
11. Кенептің реңі көк түсті, ал әріптер алтын түсті болады.
12. Маңдайшаның жиегі ені кемінде 3 сантиметр алтын түсті рамкамен қоршалады.
13. Мәтінде шетелдік сөздерді, оның ішінде латын әріптерімен жазылған сөздерді, қысқартылған атауларды және аббревиатураларды пайдалануға болмайды.
14. Маңдайшалар мемлекеттік мекеменің ресми атауы немесе бағыныстылығы өзгерген жағдайда, табиғи тозудың және моральдық ескірудің салдарынан, сондай-ақ аумақтық орналасқан жерді ауыстырған (көшкен) кезде ауыстырылады.
15. Жұмыс уақытының режимі, қабылдау кестесі және басшылардың тегі сияқты басқа да ақпараттық деректерді маңдайшаға немесе мемлекеттік органның не мемлекеттік мекеменің атауымен қатар орналастыруға болмайды.
16. Қасбеттердегі маңдайшалар тәуліктің қараңғы уақытында жарықтандырылады.
17. Мемлекеттік орган және мемлекеттік мекеме маңдайшаларды дайындауды, ресімдеуді және орнатуды жүзеге асырады, сондай-ақ маңдайшаларды пайдаланудың бүкіл кезеңінде тиісті техникалық және эстетикалық жай-күйде ұстайды.

10. Шрифт букв "Book Antiqua".
11. Фон полотна синего цвета, а букв золотого цвета.
12. По краям вывеска обрамляется рамкой золотого цвета шириной не менее 3 сантиметров.
13. Недопустимо использование в тексте иностранных слов, в том числе выполненных латинскими буквами, сокращений названий и аббревиатур.
14. Вывески меняются при изменении официального наименования или подчиненности государственного учреждения, вследствие естественного износа и морально устаревшие вывески, а также при смене территориального месторасположения (переезда).
15. Информационные данные, такие как: временной режим работы, расписания приема и фамилии руководителей, недопустимо располагать на вывесках или рядом с наименованием государственного органа или государственного учреждения.
16. Вывески на фасадах подсвечиваются в темное время суток.
17. Государственный орган и государственное учреждение осуществляет подготовку, оформление и установку вывески, а также содержат вывески в надлежащем техническом и эстетическом состоянии на протяжении всего периода эксплуатации.