Жергілікті ерекшелік белгілері мен құрметті атақтардың сипаттамасын, оларды беру тәртібін, оның ішінде біржолғы сыйақы төлемдерінің мөлшерлерін айқындау туралы
Абай облысының әкімдігінің 2023 жылғы 30 наурыздағы № 63 қаулысы. Абай облысының Әділет департаментінде 2023 жылғы 5 сәуірде № 38-18 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабының 2-тармағына, "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 2-тармағының 25) тармақшасына, "Педагог мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабының 4-тармағына сәйкес, Абай облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Жергілікті ерекшелік белгілері мен құрметті атақтардың сипаттамасын, оларды беру тәртібін, оның ішінде біржолғы сыйақы төлемдерінің мөлшерлері осы қаулының қосымшасына сәйкес айқындалсын.
2. "Абай облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіппен:
1) осы қаулының аумақтық әділет органында мемлекеттік тіркелуін;
2) осы қаулының ресми жарияланғаннан кейін Абай облысы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Абай облысы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Әкімдіктің осы қаулысы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Абай облысы әкімі
Н. Уранхаев
Абай облысы әкімдігі
2023 жылғы 30 наурыздағы
№ 63 қаулысына
қосымша
Жергілікті ерекшелік белгілері мен құрметті атақтардың сипаттамасы, оларды беру тәртібі, оның ішінде біржолғы сыйақы төлемдерінің мөлшері 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Жергілікті ерекшелік белгілері мен құрметті атақтардың сипаттамасы, оларды беру тәртібі, оның ішінде біржолғы сыйақы төлемдерінің мөлшері "Педагог мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 9-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленген.
2. Қызметкерлерді білім беру саласында қол жеткізген табыстары мен жетістіктері үшін көтермелеу мақсатында марапаттаудың келесі түрлері белгіленеді:
1) "Абай облысының құрметті ұстазы" құрметті атағы 1-қосымшаға сәйкес куәлік беріле отырып;
2) "Абай облысының еңбек сіңірген ұстазы" төсбелгісі 2-қосымшаға сәйкес сипаттамасымен, 3-қосымшаға сәйкес куәлік беріле отырып.
2-тарау. Жергілікті ерекшелік белгілері мен құрметті атақтар беру тәртібі
3. Білім беру саласы қызметкерлерін ерекшелік белгілері мен құрметті атақтармен марапаттау туралы мәселені шешу үшін ұйымдар, мекемелер, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары Абай облысының білім басқармасына келесі құжаттарды ұсынады:

Об определении описания, порядка присвоения местных знаков отличия и почетных званий, в том числе размеров выплат единовременного вознаграждения
Постановление акимата области Абай от 30 марта 2023 года № 63. Зарегистрировано Департаментом юстиции области Абай 5 апреля 2023 года № 38-18
В соответствии с пунктом 2 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 25) пункта 2 статьи 6 Закона Республики Казахстан "Об образовании", пунктом 4 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О статусе педагога", акимат области Абай ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Определить описание, порядок присвоения местных знаков отличия и почетных званий, в том числе размеры выплат единовременного вознаграждения согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Государственному учреждению "Управление образования области Абай" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего постановления в территориальном органе юстиции;
2) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата области Абай после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима области Абай.
4. Настоящее постановление акимата вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования.
Аким области Абай
Н. Уранхаев
Приложение к постановлению
Акимата области Абай
от 30 марта 2023 года
№ 63
Описание, порядок присвоения местных знаков отличия и почетных званий, в том числе размеров выплат единовременного вознаграждения Глава 1. Общие положения
1. Описание и порядок присвоения местных знаков отличия и почетных званий, в том числе размеры выплат единовременного вознаграждения разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О статусе педагога".
2. В целях поощрения работников за успехи в труде и достижения в области образования устанавливаются следующие виды местных знаков отличия:
1) Почетное звание "Абай облысының құрметті ұстазы" с выдачей удостоверения, согласно приложению 1;
2) Нагрудный знак "Абай облысының еңбек сіңірген ұстазы" с описанием, согласно приложению 2, с выдачей удостоверения, согласно приложению 3.
Глава 2. Порядок присвоения местных знаков отличия и почетных званий
3. Для решения вопроса о награждении работников образования местными знаками отличия и почетными званиями, в том числе размеров выплат единовременного вознаграждения, организации и/или учреждения образования, местные исполнительные органы районов, городов областного значения представляют в управление образования области Абай следующие документы:

1) білім беру ұйымдарының, мекемелердің, жергілікті атқарушы органдардың ұсынысы;
2) 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша белгіленген үлгідегі марапаттау парағы;
3) ғылыми (педагогикалық) кеңес, алқа шешімдерінен үзінді (жоғары оқу орындары, ғылыми ұйымдар мен мекемелер үшін).
Ұсыныс хатқа және марапаттау парағына кандидатураны ұсынып отырған мемлекеттік органның басшысы қол қояды.
4. Білім саласындағы қызметкерлерді марапаттау туралы ұсыныстар кәсіби мерекелерді мерекелеу жағдайы бойынша қаралады.
5. Марапаттау материалдары Абай облысы білім басқармасының наградалар жөніндегі комиссиясының (бұдан әрі – Комиссия) отырысында қаралады. Комиссия құрамы кемінде бес адамнан, оның ішінде Комиссия мүшелерінің арасынан сайланатын төрағадан тұрады. Конкурстық комиссияның құрамына облыстың білім басқармасының, жұртшылықтың, бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдері, білім беру саласындағы қызметкерлер кіреді.
6. Комиссия білім саласы қызметкерлерін көтермелеуге объективті көзқарасты қамтамасыз ету үшін құрылады.
7. Комиссия шешімді ашық дауыс беру арқылы алқалы түрде білім саласы қызметкерлерін көтермелеу туралы ұсыныс енгізілген сәттен бастап бір айдың ішінде қабылдайды. Егер Комиссия мүшелері дауысының жалпы санының көпшілігі дауыс берген жағдайда, шешім қабылданды деп есептеледі. Комиссия шешімдері хаттамамен ресімделеді. Дауыстар тең болған жағдайда Комиссия төрағасы дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі.
8. Комиссия хаттамамен ресімделетін мына шешімдердің бірін қабылдайды:
1) білім саласының қызметкерлерін көтермелеу туралы ұсыныс қанағаттандырылсын;
2) білім саласының қызметкерлерін көтермелеу туралы ұсыныс қабылданбасын;
3) қызметкерлерді көтермелеу туралы ұсыныс материалдарды толықтырып ресімдеу үшін кері қайтарылсын.
9. Жоғарыда аталған жергілікті ерекшелік белгілерін табыстау салтанатты жағдайда жүргізіледі және марапатталушының өзіне табыс етіледі.
10. Әрбір марапатталушыға жергілікті ерекшелік белгілерін тапсырумен қатар бір мезгілде марапаттау туралы тиісті куәлік беріледі.
Қызметкерлерді марапаттау туралы куәлікке облыс әкімі, ол болмаған уақытта – әкімнің міндетін атқарушы орынбасар қол қояды.
11. Бiр ерекшелік белгілері мен құрметті атақтарымен қайта марапаттауға жол берілмейді.
12. Ерекшелік белгілері мен құрметті атақтары кеуденің оң жағына тағылады. Нысаны және өлшемі бойынша медальдарға арналған тағандарға сәйкес келетін тағандар болған жағдайда төсбелгілер кеуденің сол жағына тағылады.
Ведомстволық наградалар мен олардың құжаттары жоғалған, ұрланған немесе бүлінген жағдайда марапатталған адамдар өздерінің наградалары мен олардың құжаттарына құқықтарын сақтап қалады.

1) представление организаций образования, учреждений, местных исполнительных органов;
2) наградной лист установленного образца, по форме согласно приложению 4;
3) выписка из решения ученого (педагогического) совета, коллегии (для высших учебных заведений, научных организаций и учреждений).
Представление и наградной лист подписываются руководителем государственного органа, организации, представивших кандидатуру.
4. Представления о награждении работников образования рассматриваются по случаю празднования профессиональных праздников.
5. Наградные материалы рассматриваются на заседании Комиссии по наградам управления образования области Абай (далее – Комиссия). Состав Комиссии состоит не менее чем из пяти человек, в том числе председателя, избираемого из числа членов комиссии. В состав конкурсной комиссии включаются представители управления образования области, общественности, средств массовой информации, работники в сфере образования.
6. Комиссия создается для обеспечения объективного подхода к поощрению работников образования.
7. Комиссия принимает решение коллегиально открытым голосованием в течение месяца с момента внесения представления к поощрению работников образования. Решение считается принятым, если за него подано большинство голосов от общего количества голосов членов Комиссии. Решения Комиссии оформляются протоколом. В случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовал председатель Комиссии.
8. Комиссия принимает одно из следующих решений, которое оформляется протоколом:
1) удовлетворить представление к поощрению работников образования;
2) отклонить представление к поощрению работников образования;
3) вернуть представление к поощрению работников для до оформления материалов.
9. Вручение вышеуказанных присвоения местных знаков отличия и почетных званий производится в торжественной обстановке и вручается награжденному лично.
10. Каждому награжденному одновременно с вручением местного знака отличия и/или почетного звания выдается соответствующее удостоверение о награждении.
Удостоверения о награждении работников подписывает аким области, а в его отсутствии – заместитель, исполняющий обязанности акима.
11. Повторное награждение одними и теми же местными знаками отличия и почетными званиями отличия не допускается.
12. Местные знаки отличия и почетные звания носятся на правой стороне груди. При наличии колодок, совпадающих по форме и размерам с колодками для медалей, нагрудные знаки носятся на левой стороне груди.
В случае утери, кражи или порчи вышеуказанных ведомственных наград и документов к ним награжденные сохраняют свои права на награды и документы к ним.

13. Жоғарыда аталған төсбелгілердің дубликат нұсқалары, сондай-ақ оларға құжаттардың дубликат нұсқалары Комиссияның шешімімен берілуі мүмкін, ол жоғалған (жоғалтқан, ұрланған, бүлінген) жағдайда растайтын құжаттар қажет.
14. Жергілікті ерекшелік белгілері мен құрметті атақтарынан айыру үшін негіз болып келеді:
1) мемлекеттік органның беделін түсіретін теріс қылық жасағаны, қызметтік борышын өрескел бұзғаны үшін жұмыстан босату;
2) заңды күшіне енген соттың айыптау үкімінің болуы.
3-тарау. Жергілікті ерекшелік белгісі – "Абай облысының еңбек сіңірген ұстазы" төсбелгісімен марапаттау санаттары мен критерийлері
15. Білім беру ұйымдары қызметкерлерінің марапаттау санаттары:
1) мектепке дейінгі оқыту және тәрбиелеу;
2) орта білім беру;
3) жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған;
4) арнайы білім беру ұйымдары;
5) техникалық және кәсіптік білім беру.
16. Мектепке дейінгі оқыту және тәрбиелеу білім беру ұйымдарының қызметкерлерін марапаттау критерийлері:
1) педагог-шебер біліктілік санатының болуы;
2) осы лауазымда 25 жылдан кем емес еңбек өтілінің болуы;
3) республикалық деңгейде іс-тәжірибесін таратуы;
4) республикалық баспасөз басылымдарында материалдарының жариялануы;
5) республикалық, халықаралық конкурстардың жеңімпазы;
6) авторлық бағдарламаларының, әдістемелерінің болуы.
17. Орта білім беру ұйымдарының қызметкерлерін марапаттау критерийлері:
1) педагог-шебер біліктілік санатының болуы;
2) осы лауазымда 25 жылдан кем емес еңбек өтілінің болуы;
3) республикалық деңгейде іс-тәжірибесін таратуы;
4) республикалық баспасөз басылымдарында материалдарының жариялануы;
5) республикалық, халықаралық конкурстардың жеңімпазы;
6) республикалық, халықаралық шығармашылық конкурстардың жеңімпаздарын даярлауы;
7) авторлық бағдарламаларының, әдістемелерінің болуы.
18. Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарының қызметкерлерін марапаттау критерийлері:
1) жоғары біліктілік санатының болуы;
2) білім беру ұйымдарындағы жұмыс өтілі 25 жылдан кем емес, соның ішінде жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымында 10 жылдан кем емес;
3) республикалық деңгейде тәжірибе жинақтау;
4) республикалық басылымдарда материалдар жариялау;
5) республикалық, халықаралық конкурстардың жеңімпазы;
6) жұмыс барысында инновациялық әдістер мен формаларды қолдану;
7) білім берудің заманауи технологиялырын қолдану;
8) авторлық бағдарламалардың, әдістемелердің болуы.
19. Арнайы білім беру ұйымдарының қызметкерлерін марапаттау критерийлері:

13. Дубликаты вышеуказанных местных знаков отличия и почетных званий, а также дубликаты документов к ним могут быть выданы по решению Комиссии, в случае его утраты необходимо подтверждающие документы (утери, кражи, порчи).
14. Основаниями для лишения присвоенного местного знака отличия и/или почетного звания являются:
1) увольнение за совершение проступка, дискредитирующего государственный орган, грубое нарушение служебного долга;
2) наличие обвинительного приговора суда, вступившего в законную силу.
Глава 3. Категории и критерии для присвоения местного знака отличия – Нагрудный знак "Абай облысының еңбек сіңірген ұстазы"
15. Категории награждения работников организаций образования:
1) дошкольное воспитание и обучение;
2) среднее образование;
3) для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей;
4) специальные организации образования;
5) техническое и профессиональное образование.
16. Критерии для награждения работников организаций образования дошкольного воспитания и обучения:
1) наличие квалификационной категории – педагог-мастер;
2) наличие стажа работы в данной должности не менее 25 лет;
3) обобщение опыта на республиканском уровне;
4) публикация материалов в республиканских печатных изданиях;
5) победитель республиканских, международных конкурсов;
6) наличие авторских программ, методик.
17. Критерии для награждения работников организаций среднего образования:
1) наличие квалификационной категории – педагог-мастер;
2) наличие стажа работы в данной должности не менее 25 лет;
3) обобщение опыта на республиканском уровне;
4) публикация материалов в республиканских печатных изданиях;
5) победитель республиканских, международных конкурсов;
6) подготовка победителей республиканских, международных творческих конкурсов;
7) наличие авторских программ, методик.
18. Критерии для награждения работников организаций образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей:
1) наличие высшей квалификационной категории;
2) наличие стажа работы в организациях образования не менее 25 лет, в том числе в организациях образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей не менее 10 лет;
3) обобщение опыта на республиканском уровне;
4) публикация материалов в республиканских печатных изданиях;
5) победитель республиканских, международных конкурсов;
6) применение инновационных форм и методов работы;
7) использование современных образовательных технологий;
8) наличие авторских программ, методик.
19. Критерии для награждения работников специальной организации образования:

1) педагог-шебер біліктілік санатының болуы;
2) осы лауазымда 25 жылдан кем емес еңбек өтілінің болуы;
3) ерекше білім беру қажеттіліктері бар балаларды оқыту мен тәрбиелеуде инновациялық білім беру, соның ішінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану нәтижелері (дайындамалар, жарияланымдар, жарияланған әдістемелік құралдар);
4) білім алушылар мен тәрбиеленушілерді түзеу жұмыстарының оң нәтижесінің болуы;
5) кәсіби конкурстарға қатысуы және оның нәтижелері;
6) облыс, республика деңгейінде педагогикалық тәжірибені тарату бойынша материалдары;
7) білім алушылар мен тәрбиеленушілердің түрлі конкурстар, спорттық жарыстар мен музыкалық конкурстардағы (қалалық, облыстық, республикалық) жетістіктері.
20. Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының қызметкерлерін марапаттау критерийлері:
1) білім беру органдары мен ұйымдарында 25 жылдан кем емес еңбек өтілінің болуы, жоғары немесе педагог-шебер біліктілік санатының болуы;
2) республикалық және халықаралық конкурстар мен олимпиадалардың жеңімпазы ретінде дипломының болуы және республикалық және халықаралық конкурстар мен олимпиадалардың жеңімпаздарын дайындауы;
3) авторлық бағдарламаларды әзірлеу немесе облыстық не республикалық оқу-әдістемелік сараптамалық кеңестен рұқсат алған қызмет бағыты бойынша оқу-әдістемелік кешеннің авторы (бірлескен авторы) болып табылады;
4) WorldSkills республикалық чемпионатының жүлдегерлерін нәтижелі дайындауы (1, 2, 3 орын жүлдегерлері);
5) облыстық және республикалық деңгейде өткізген шеберлік сыныптары, ғылыми-тәжірибелік семинарлары және симпозиумдар, семинар-тренингтер мен дөңгелек үстелдер;
6) жұмыста инновациялық білім беру технологияларын, соның ішінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдануы;
7) республикалық деңгейде педагогикалық немесе әдістемелік журналдарда мақалаларының жариялануы;
8) акциялар, бұқаралық ақпарат құралдарымен бірлескен жобалар.
4-тарау. Жергілікті ерекшелік белгісі – "Абай облысының құрметті ұстазы" құрметті атағымен марапаттау санаттары мен критерийлері
21. Білім беру ұйымдары қызметкерлерінің марапаттау санаттары:
1) мектепке дейінгі оқыту және тәрбиелеу;
2) орта білім беру;
3) жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған;
4) арнайы білім беру ұйымдары;
5) техникалық және кәсіптік білім беру.
22. Мектепке дейінгі оқыту және тәрбиелеу білім беру ұйымдарының қызметкерлерін марапаттау критерийлері:
1) педагог-шебер біліктілік санатының болуы;
2) осы лауазымда 25 жылдан кем емес еңбек өтілінің болуы;
3) республикалық деңгейде іс-тәжірибесін таратуы;

1) наличие квалификационной категории – педагог-мастер;
2) наличие стажа работы в данной должности не менее 25 лет;
3) результаты использования инновационных образовательных, в том числе информационно-коммуникационных технологий в обучении и воспитании детей с особыми образовательными потребностями (разработки, публикации, опубликованные методические пособия);
4) наличие положительных результатов коррекционной работы у учащихся и воспитанников;
5) участие в профессиональных конкурсах и результаты;
6) материалы по обобщению педагогического опыта на уровне области, республики;
7) достижения учащихся и воспитанников в различных конкурсах, спортивных соревнованиях, музыкальных конкурсах (городских, областных, республиканских).
20. Критерии для награждения работников организаций технического и профессионального образования:
1) стаж работы в органах и организациях образования не менее 25 лет, наличие высшей квалификационной категории или педагог-мастер;
2) наличие диплома как победителя республиканских и международных конкурсов и олимпиад и подготовка призеров республиканских и международных конкурсов и олимпиад;
3) разработка авторских программ или является автором (соавтором) учебно-методических комплексов по направлению деятельности, получивших одобрение на областном или республиканском учебно-методическом экспертном совете;
4) результативная подготовка призеров республиканского чемпионата WorldSkills (призеры 1, 2, 3 мест);
5) проведенные мастер-классы, научно-практические семинары и симпозиумы, семинары-тренинги и круглые столы областного и республиканского уровня;
6) использование в работе инновационных образовательных технологий, в том числе информационно-коммуникационных;
7) наличие публикаций статей в педагогических или методических журналах и республиканского уровня;
8) акции, совместные проекты со средствами массовой информации.
Глава 4. Категории и критерии для присвоения местного знака отличия – Почетное звание "Абай облысының құрметті ұстазы"
21. Категории награждения работников организаций образования:
1) дошкольное воспитание и обучение;
2) среднее образование;
3) для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей;
4) специальные организации образования;
5) техническое и профессиональное образование.
22. Критерии для награждения работников организаций образования дошкольного воспитания обучения:
1) наличие квалификационной категории – педагог-мастер;
2) наличие стажа работы в данной должности не менее 25 лет;
3) обобщение опыта на республиканском уровне;

4) WorldSkills республикалық чемпионатының жүлдегерлерін нәтижелі дайындауы (1, 2, 3 орын жүлдегерлері);
5) облыстық және республикалық деңгейде өткізген шеберлік сыныптары, ғылыми-тәжірибелік семинарлары және симпозиумдар, семинар-тренингтер мен дөңгелек үстелдер;
6) жұмыста инновациялық білім беру технологияларын, соның ішінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдануы;
7) республикалық деңгейде педагогикалық немесе әдістемелік журналдарда мақалаларының жариялануы;
8) акциялар, бұқаралық ақпарат құралдарымен бірлескен жобалар.
5-тарау. Біржолғы сыйақы төлеу мөлшері және тәртібі
27. "Абай облысының еңбек сіңірген ұстазы" төсбелгісі және "Абай облысының құрметті ұстазы" құрметті атағымен марапатталатын барлық қызметкерлерге жергілікті бюджет қаражаты есебінен 200 еселенген айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде біржолғы сыйақы төленеді, оны "Абай облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесі үздік белгісі мен құрметті атағын алушының банктік шотына аударады.
Жергілікті ерекшелік белгілері
мен құрметті атақтардың
сипаттамасы, оларды беру
тәртібі,
оның ішінде біржолғы сыйақы
төлемдерінің мөлшеріне
1-қосымша
"Абай облысының құрметті ұстазы" құрметті атағының куәлігінің сипаттамасы
Сыртқы жағы
АБАЙ ОБЛЫСЫНЫҢ ӘКІМДІГІ АКИМАТ ОБЛАСТИ АБАЙ КУӘЛІК УДОСТОВЕРЕНИЕ
Ішкі жағы
КУӘЛІК УДОСТОВЕРЕНИЕ
№ ________
_____________________________
(тегі - фамилия)
____________________________
(аты - имя)
______________________________
(әкесінің аты - отчество)
Осы куәлік
"Абай облысының құрметті ұстазы"
құрметті атағымен марапатталғандығын растау үшін берілді.
Настоящее удостоверение
выдано в том, что он(а) награжден(а) почетным званием
"Абай облысының құрметті ұстазы"
Абай облысының әкімі ________________
(қолы) (А. Ә. Т.)
М. О.
Аким области Абай ________________
(подпись) (Ф. И. О.)
М. П.
Жергілікті ерекшелік белгілері
мен құрметті атақтардың
сипаттамасы, оларды беру
тәртібі,
оның ішінде біржолғы сыйақы
төлемдерінің мөлшеріне
2-қосымша
"Абай облысының еңбек сіңірген ұстазы" төсбелгісінің сипаттамасы
"Абай облысының еңбек сіңірген ұстазы" төсбелгісі жезден жасалған, пішіні бойынша диаметрі 30 мм шеңберден тұрады. Ішкі жағы көк түсті эмальмен қоршалған.
Айырым белгісі ені 36 мм және биіктігі 60 мм көгілдір муар таспасымен қапталған тағанмен ілмекпен жалғанады.
Орталық бөліктегі айрықша белгінің алдыңғы жағында ашық кітаптың стильдендірілген бейнесі және күміс түсті көлбеу диск үстінде символды білім базисына сүйеніп тұрған алтын түсті қолын көтерген оқушы тұр.
Шеңбердің шетінде "Абай облысының еңбек сіңірген ұстазы" бедерлі жазуы орналасқан.
Жергілікті айырым белгісі киімге визорды бекіту түйреуішпен бекітіледі.
Жергілікті ерекшелік белгілері
мен құрметті атақтардың
сипаттамасы, оларды беру
тәртібі,
оның ішінде біржолғы сыйақы
төлемдерінің мөлшеріне
3-қосымша
Сыртқы жағы
АБАЙ ОБЛЫСЫНЫҢ ӘКІМДІГІ АКИМАТ ОБЛАСТИ АБАЙ КУӘЛІК УДОСТОВЕРЕНИЕ
Ішкі жағы
_______________________________
(органның атауы)
_______________________________
(наименование органа)
______________________________
медаліне (төсбелгісіне)
к медали (нагрудному знаку)
_______________________________
№ ____ куәлігі
Удостоверение № ____
_____________________________
(тегі)
_____________________________
(фамилия)
_____________________________
(аты)
_____________________________
(имя)
_____________________________
(әкесінің аты)
______________________________
(отчество)
Берілді _________________________
Выдано _________________________
(күні, бұйрық №)
(дата, № приказа)
Жауапты тұлға _________________
Ответственное лицо _________________
(қолы)
(подпись)
М.О.
М. П.
Жергілікті ерекшелік белгілері
мен құрметті атақтардың
сипаттамасы, оларды беру
тәртібі,
оның ішінде біржолғы сыйақы
төлемдерінің мөлшеріне
4-қосымша
МАРАПАТТАУ ПАРАҒЫ

4) результативная подготовка призеров республиканского чемпионата WorldSkills (призеры 1, 2, 3 мест);
5) проведенные мастер-классы, научно-практические семинары и симпозиумы, семинары-тренинги и круглые столы областного и республиканского уровня;
6) использование в работе инновационных образовательных технологий, в том числе информационно-коммуникационных;
7) наличие публикаций статей в педагогических или методических журналах и республиканского уровня;
8) акции, совместные проекты со средствами массовой информации.
Глава 5. Размеры единовременного вознаграждения
27. Всем награждаемым нагрудным знаком отличия "Абай облысының еңбек сіңірген ұстазы" и почетным званием "Абай облысының құрметті ұстазы" работникам выплачивается единовременное вознаграждение в размере 200-кратного месячного расчетного показателя за счет средств местного бюджета, которое единовременно перечисляется государственным учреждением "Управление образования области Абай" на банковский счет получателя знака отличия и почетного звания.
Приложение 1 к описанию,
порядку
присвоения местных знаков
отличия и почетных званий,
в том числе размеров выплате
единовременного
вознаграждения
Описание удостоверения к почетному званию "Абай облысының құрметті ұстазы"
Внешняя сторона
АБАЙ ОБЛЫСЫНЫҢ ӘКІМДІГІ АКИМАТ ОБЛАСТИ АБАЙ КУӘЛІК УДОСТОВЕРЕНИЕ
Внутренная сторона
КУӘЛІК УДОСТОВЕРЕНИЕ
№ ________
_____________________________
(тегі - фамилия)
____________________________
(аты - имя)
______________________________
(әкесінің аты - отчество)
Осы куәлік
"Абай облысының құрметті ұстазы"
құрметті атағымен марапатталғандығын растау үшін берілді.
Настоящее удостоверение
выдано в том, что он(а) награжден(а) почетным званием
"Абай облысының құрметті ұстазы"
Абай облысының әкімі________________
(қолы) (А.Ә.Т.)
М.О.
Аким области Абай________________
(подпись) (Ф.И.О.)
М.П.
Приложение 2 к описанию,
порядку
присвоения местных знаков
отличия и почетных званий,
в том числе размеров выплат
единовременного
вознаграждения
Описание нагрудного знака "Абай облысының еңбек сіңірген ұстазы"
Нагрудный знак "Абай облысының еңбек сіңірген ұстазы" изготавливается из латуни, по форме состоит из круга диаметром 30 мм. Внутренняя часть обрамлена эмалью синего цвета.
Знак отличия соединяется кольцом с колодкой шириной 36 мм и высотой 60 мм, обтянутой синей муаровой лентой.
На лицевой стороне отличительного знака в центральной части – стилизованное изображение открытой книги и ученика с поднятыми руками золотого цвета опирающегося на символический базис знаний в форме наклонного диска серебрянного цвета.
По краю круга расположена рельефная надпись "Абай облысының еңбек сіңірген ұстазы".
Локальный знак отличия крепится к одежде с помощью булавки с визорным креплением.
Приложение 3 к описанию,
порядку
присвоения местных знаков
отличия и почетных званий,
в том числе размеров выплат
единовременного
вознаграждения
Внешняя сторона
АБАЙ ОБЛЫСЫНЫҢ ӘКІМДІГІ АКИМАТ ОБЛАСТИ АБАЙ КУӘЛІК УДОСТОВЕРЕНИЕ
Внутренняя сторона
_______________________________
(органның атауы)
_______________________________
(наименование органа)
______________________________
медаліне (төсбелгісіне)
к медали (нагрудному знаку)
_______________________________
№ ____ куәлігі
Удостоверение № ____
_____________________________
(тегі)
_____________________________
(фамилия)
_____________________________
(аты)
_____________________________
(имя)
_____________________________
(әкесінің аты)
______________________________
(отчество)
Берілді _________________________
Выдано _________________________
(күні, бұйрық №)
(дата, № приказа)
Жауапты тұлға _________________
Ответственное лицо _________________
(қолы)
(подпись)
М.О.
М. П.
Приложение 4 к описанию,
порядку присвоения местных
знаков
отличия и почетных званий,
в том числе размеров выплат
единовременного
вознаграждения
НАГРАДНОЙ ЛИСТ

1. Тегі, аты, әкесінің аты _________________________________________
2. Лауазымы, жұмыс, қызмет орны ________________________________
(кәсіпорынның, мекеменің, ұйымның бөлімшесінің нақты атауын көрсету қажет)
3. Жынысы____________________________________________________
4. Туған жылы және туған жері ___________________________________
5. Ұлты _______________________________________________________
6. Білімі _______________________________________________________
7. Ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы _______________________________
8. Қазақстан Республикасының қандай мемлекеттік наградаларымен марапатталған және марапатталған күні _________________________________
9. Мекен-жайы _________________________________________________
10. Жалпы жұмыс өтілі __________________________________________
11. Саладағы жұмыс өтілі ________________________________________
12. Қазіргі еңбек ұжымындағы жұмыс өтілі _________________________
13. Марапатталушының нақты ерекше еңбегін көрсететін мінездемесі
______________________________________________________________
________________________________________________________________________
(кәсіпорынның, мекеменің, ұйымның атауы, талқылау мерзімі, хаттама №)
___________________________________
кандидатура талқыланған және ұсынылған
_____________________________________________ ұсынылады
(награда түрі)
Кәсіпорын, мекеме, ұйым басшысы _________ _______________________________
(қолы) (Т.А.Ә.)
М. О
"___" ________________ ж.
(толтырған күні)
Ескерту: марапатталушының тегі, аты, әкесінің аты жеке куәлігі бойынша толтырылады және транскрипциясы міндетті түрде қазақ және орыс тілдерінде көрсетілед

1. Фамилия, имя, отчество ________________________________________
2. Должность, место работы, службы _______________________________
(указать точное наименование подразделения, учреждения, организации)
3. Пол _________________________________________________________
4. Год и место рождения _________________________________________
5. Национальность ______________________________________________
6. Образование __________________________________________________
7. Ученая степень, ученое звание __________________________________
8. Какими государственными наградами Республики Казахстан награжден(а) и дата награждения
______________________________________
9. Домашний адрес ______________________________________________
10. Общий стаж работы __________________________________________
11. Стаж работы в отрасли ________________________________________
12. Стаж работы в данном трудовом коллективе ______________________
13. Характеристика с указанием конкретных особых заслуг награждаемого:
______________________________________________________
Кандидатура обсуждена и рекомендована ________________________________
____________________________________________________________________
(наименование предприятия, учреждения, организации, дата обсуждения, № протокола)
Представляется к _____________________________________________________
(вид награды)
Руководитель предприятия,
учреждения, организации ________________ _______________________
(подпись) (Ф.И.О.)
М.П.
"___" _______________ г.
(дата заполнения)
Примечание: фамилия, имя, отчество награждаемого заполняются по удостоверению личности и обязательно указывается транскрипция на казахском и русском языках.