"Азаматтық қызметшілер болып табылатын және ауылдық жерде жұмыс істейтін денсаулық сақтау, әлеуметтiк қамсыздандыру, бiлiм беру, мәдениет, спорт және ветеринария саласындағы мамандар лауазымдарының тізбесін айқындау туралы" Жамбыл облысы әкімдігінің 2016 жылғы 11 сәуірдегі № 123 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Жамбыл облысы әкімдігінің 2023 жылғы 27 сәуірдегі № 70 қаулысы. Жамбыл облысы Әділет департаментінде 2023 жылғы 3 мамырда № 5011 болып тіркелді
Жамбыл облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Азаматтық қызметшілер болып табылатын және ауылдық жерде жұмыс істейтін денсаулық сақтау, әлеуметтiк қамсыздандыру, бiлiм беру, мәдениет, спорт және ветеринария саласындағы мамандар лауазымдарының тізбесін айқындау туралы" Жамбыл облысы әкімдігінің 2016 жылғы 11 сәуірдегі № 123 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3079 болып тіркелген) келесі өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"Азаматтық қызметшілер болып табылатын және ауылдық жерде жұмыс істейтін денсаулық сақтау, әлеуметтiк қамсыздандыру, бiлiм беру, мәдениет, спорт, ветеринария, орман шаруашылығы және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы мамандар лауазымдарының тізбесін айқындау туралы";
кіріспесі жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 18-бабының 2) тармақшасына, 139-бабының 9-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабының 2-тармағына сәйкес Жамбыл облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Азаматтық қызметшілер болып табылатын және ауылдық жерде жұмыс істейтін денсаулық сақтау, әлеуметтiк қамсыздандыру, бiлiм беру, мәдениет, спорт, ветеринария, орман шаруашылығы және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы мамандар лауазымдарының тізбесі осы қаулының қосымшасына сәйкес айқындалсын.";
көрсетілген қаулының қосымшасы осы қаулының қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Жамбыл облысы әкімдігінің экономика және бюджеттік жоспарлау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы қаулының әділет органдарында мемлекеттік тіркелуін;
2) осы қаулының Жамбыл облысы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы қаулыдан туындайтын басқа да шаралардың қабылдануын қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Жамбыл облысы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Жамбыл облысының әкімі Н. Нуржигитов
"Келісілді"
Жамбыл облыстық мәслихаты
Жамбыл облысы әкімдігінің

О внесении изменений в постановление акимата Жамбылской области от 11 апреля 2016 года № 123 "Об определении перечня должностей специалистов в области здравоохранения, социального обеспечения, образования, культуры, спорта и ветеринарии, являющихся гражданскими служащими и работающих в сельской местности"
Постановление акимата Жамбылской области от 27 апреля 2023 года № 70. Зарегистрировано Департаментом юстиции Жамбылской области 3 мая 2023 года № 5011
Акимат Жамбылской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление акимата Жамбылской области от 11 апреля 2016 года № 123 "Об определении перечня должностей специалистов в области здравоохранения, социального обеспечения, образования, культуры, спорта и ветеринарии, являющихся гражданскими служащими и работающих в сельской местности" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3079) следующие изменения:
заголовок изложить в новой редакции:
"Об определении перечня должностей специалистов в области здравоохранения, социального обеспечения, образования, культуры, спорта, ветеринарии, лесного хозяйства и особо охраняемых природных территорий, являющихся гражданскими служащими и работающих в сельской местности";
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 2) статьи 18, пунктом 9 статьи 139 Трудового кодекса Республики Казахстан, пунктом 2 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" акимат Жамбылской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Определить перечень должностей специалистов в области здравоохранения, социального обеспечения, образования, культуры, спорта, ветеринарии, лесного хозяйства и особо охраняемых природных территорий, являющихся гражданскими служащими и работающих в сельской местности согласно приложению к настоящему постановлению.";
приложение к указанному постановлению изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Коммунальному государственному учреждению "Управление экономики и бюджетного планирования акимата Жамбылской области" в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего постановления в органах юстиции;
2) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата Жамбылской области;
3) принятие иных мер, вытекающих из настоящего постановления.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима Жамбылской области.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким Жамбылской области Н. Нуржигитов
"Согласовано"
Жамбылский областной маслихат
Приложение к постановлению
акимата Жамбылской области

2023 жылғы 27 сәуірдегі № 70
қаулысына қосымша
Жамбыл облысы әкімдігінің
2016 жылғы 11 сәуірдегі № 123
қаулысына қосымша
Азаматтық қызметшілер болып табылатын және ауылдық жерде жұмыс істейтін денсаулық сақтау, әлеуметтiк қамсыздандыру, бiлiм беру, мәдениет, спорт, ветеринария, орман шаруашылығы және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы мамандар лауазымдарының тізбесі
1. Денсаулық сақтау саласында:
1) мемлекеттік мекеменің және қазыналық кәсіпорынның басшысы және басшының орынбасары (басшының экономикалық, қаржылық және әкімшілік-шаруашылық мәселелері бойынша орынбасарынан басқа);
2) бөлімше, бөлім, станция, бөлімше (бөлім) секторы, филиал, орталық басшысы;
3) зертхана басшысы және басшының орынбасары;
4) дәріхана меңгерушісі;
5) зертхана меңгерушісі;
6) барлық мамандықтағы дәрігерлер;
7) провизор;
8) барлық атаудағы медициналық мейіргер;
9) мамандандырылған медициналық мейіргер;
10) акушер;
11) диеталық мейіргер;
12) тіс дәрігері;
13) тіс технигі;
14) барлық атаудағы медициналық зертханашы;
15) рентгензертханашы;
16) фармацевт;
17) барлық атаудағы фельдшер;
18) барлық атаудағы мамандардың ассистенті (көмекшісі);
19) медициналық мейіргер көмекшісі;
20) медициналық тіркеуші;
21) емдік дене шынықтыру жөніндегі нұсқаушы;
22) еңбек терапиясы жөніндегі нұсқаушы;
23) психолог;
24) медициналық тәрбиеші;
25) дәрігер-әдіскер;
26) әлеуметтік қызметкер;
27) оңалту жөніндегі нұсқаушы.
2. Әлеуметтік қамсыздандыру саласында:
1) мемлекеттік мекеменің және қазыналық кәсіпорынның басшысы және басшының орынбасары (басшының экономикалық, қаржылық және әкімшілік-шаруашылық мәселелері бойынша орынбасарынан басқа), жұмыспен қамту орталығының, стационарлық, жартылай стационарлық үлгідегі ұйымның, уақытша болу ұйымының және үйде қызмет көрсету ұйымының директоры (басшысы);
2) жұмыспен қамту орталығының сектор басшысы;
3) ұйымның құрылымдық бөлімшесі болып табылатын үйде қызмет көрсету бөлімшесінің меңгерушісі (басшысы) және меңгерушінің орынбасары (басшының орынбасары);
4) медициналық бөлімше меңгерушісі;
5) барлық мамандықтағы дәрігерлер;
6) барлық мамандықтағы мұғалімдер;
7) жүзу жөніндегі нұсқаушы;
8) еңбек терапиясы жөніндегі нұсқаушы;
9) әлеуметтік жұмыс жөніндегі консультант;
10) халықты жұмыспен қамту орталығының әлеуметтік жұмыс жөніндегі консультанты;
11) медициналық-әлеуметтік мекемелердің (ұйымдардың) әдіскері;
12) әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман;
13) халықты жұмыспен қамту орталығының (қызметінің) құрылымдық бөлімшесінің маманы;
14) арнаулы әлеуметтік қызметтерге қажеттілікті бағалау және айқындау жөніндегі әлеуметтік қызметкер;

от 27 апреля 2023 года № 70
Приложение к постановлению
акимата Жамбылской области
от 11 апреля 2016 года № 123
Перечень должностей специалистов в области здравоохранения, социального обеспечения, образования, культуры, спорта, ветеринарии, лесного хозяйства и особо охраняемых природных территорий, являющихся гражданскими служащими и работающих в сельской местности
1. В области здравоохранения:
1) руководитель и заместитель руководителя государственного учреждения и казенного предприятия (за исключением заместителя руководителя по экономическим, финансовым и административно-хозяйственным вопросам);
2) руководитель подразделения, отдела, станции, сектора подразделения (отдела), филиала, центра;
3) руководитель и заместитель руководителя лаборатории;
4) заведующий аптекой;
5) заведующий лабораторией;
6) врачи всех специальностей;
7) провизор;
8) медицинская сестра всех наименований;
9) специализированная медицинская сестра;
10) акушер;
11) диетическая сестра;
12) зубной врач;
13) зубной техник;
14) медицинский лаборант всех наименований;
15) рентгенолаборант;
16) фармацевт;
17) фельдшер всех наименований;
18) ассистент (помощник) специалистов всех наименований;
19) помощник медицинской сестры;
20) медицинский регистратор;
21) инструктор по лечебной физкультуре;
22) инструктор по трудовой терапии;
23) психолог;
24) медицинский воспитатель;
25) врач-методист;
26) социальный работник;
27) инструктор по реабилитации.
2. В области социального обеспечения:
1) руководитель и заместитель руководителя государственного учреждения и казенного предприятия (за исключением заместителя руководителя по экономическим, финансовым и административно-хозяйственным вопросам), директор (руководитель) центра занятости населения, организации стационарного, полустационарного типа, организации временного пребывания и организации надомного обслуживания;
2) руководитель сектора центра занятости населения;
3) заведующий (руководитель) и заместитель заведующего (заместитель руководителя) отделения надомного обслуживания, являющегося структурным подразделением организации;
4) заведующий медицинским отделением;
5) врачи всех специальностей;
6) учителя всех специальностей;
7) инструктор по плаванию;
8) инструктор по трудотерапии;
9) консультант по социальной работе;
10) консультант по социальной работе центра занятости населения;
11) методист медико-социальных учреждений (организаций);
12) специалист по социальной работе;
13) специалист структурного подразделения центра (службы) занятости;
14) социальный работник по оценке и определению потребности в специальных социальных услугах;

15) райттерапия (иппотерапия) жөніндегі нұсқаушы-әдіскер;
16) әлеуметтік жұмыс жөніндегі ассистент;
17) мәдени ұйымдастырушы (бұқаралық жұмыс жөніндегі ұйымдастырушы);
18) музыкалық жетекші;
19) медициналық мейіргер;
20) емдік дене шынықтыру жөніндегі нұсқаушы;
21) фельдшер;
22) диеталық мейіргер;
23) фармацевт;
24) акушер;
25) зертханашы (медициналық);
26) провизор (фармацевт);
27) тәрбиеші;
28) логопед;
29) психолог;
30) дефектолог;
31) кітапханашы.
3. Білім беру саласында:
1) директор, директордың орынбасары (директордың шаруашылық жұмыс жөніндегі орынбасарынан басқа);
2) мектепке дейінгі ұйымның меңгерушісі;
3) психология-педагогикалық түзету кабинетінің меңгерушісі;
4) лагерь бастығы;
5) әдістемелік кабинеттің меңгерушісі;
6) филиал меңгерушісі;
7) оқу шеберханасының меңгерушісі;
8) консультациялық пункттің меңгерушісі;
9) бөлімше меңгерушісі;
10) интернат меңгерушісі;
11) бөлім меңгерушісі (кадрлар бөлімінің меңгерушісінен басқа), кітапхана меңгерушісі;
12) оқу бөлімінің меңгерушісі;
13) барлық мамандықтағы мұғалімдер мен оқытушылар;
14) психолог-педагог;
15) сурдопедагог;
16) логопед;
17) дефектолог;
18) тифлопедагог;
19) әлеуметтік педагог;
20) әдіскер;
21) аға тәрбиеші;
22) тәрбиеші;
23) музыкалық жетекші;
24) ұйымдастырушы-педагог;
25) қосымша білім беретін педагог;
26) (емдік) дене шынықтыру жөніндегі нұсқаушы;
27) аға жетекші;
28) жетекші;
29) аға шебер;
30) өндірістік оқыту шебері;
31) көркемдік жетекші;
32) еңбек жөніндегі нұсқаушы;
33) жаттықтырушы-оқытушы;
34) туризм жөніндегі нұсқаушы;
35) барлық мамандықтағы дәрігерлер;
36) медициналық мейіргер;
37) диеталық мейіргер;
38) орта медициналық қызметкерлер;
39) кітапханашы;
40) суретші;
41) балетмейстер;
42) хормейстер;
43) дирижер;
44) сүйемелдеуші;
45) хореограф.
4. Спорт саласында:
1) қазыналық кәсіпорынның басшысы және басшының орынбасары (басшының әкімшілік-шаруашылық мәселелері бойынша орынбасарынан басқа);
2) нұсқаушы;
3) әдіскер;
4) жаттықтырушы;
5) бас жаттықтырушы;
6) дәрігер;
7) медициналық мейіргер.
5. Мәдениет саласында:
1) мәдениеттің, архивтердің коммуналдық мемлекеттік мекемелері мен коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорынның басшысы және басшының орынбасары (басшының шаруашылық бөлім жөніндегі орынбасарынан басқа);
2) көркемдік жетекші;
3) бас: әкімші, қор сақтаушы, редактор, режиссер, балетмейстер, дирижер, хормейстер, суретші;
4) меңгеруші (басшы): көркемдік қойылым бөлімі, әдебиет бөлімі, архив қоймасы, кітапхана, клуб, тігін цехы, филиал, труппа, кабинет, бөлім, бөлімше, топ, сектор;

15) инструктор-методист по райттерапии (иппотерапии);
16) ассистент по социальной работе;
17) культорганизатор (организатор по массовой работе);
18) музыкальный руководитель;
19) медицинская (ий) сестра (брат);
20) инструктор по лечебной физкультуре;
21) фельдшер;
22) диетическая сестра;
23) фармацевт;
24) акушер (ка);
25) лаборант (медицинский);
26) провизор (фармацевт);
27) воспитатель;
28) логопед;
29) психолог;
30) дефектолог;
31) библиотекарь.
3. В области образования:
1) директор, заместитель директора (кроме заместителя директора по хозяйственной работе);
2) заведующий дошкольной организацией;
3) заведующий кабинетом психолого-педагогической коррекции;
4) начальник лагеря;
5) заведующий методическим кабинетом;
6) заведующий филиалом;
7) заведующий учебной мастерской;
8) заведующий консультационным пунктом;
9) заведующий отделением;
10) заведующий интернатом;
11) заведующий отделом (кроме заведующего отделом кадров), заведующий библиотекой;
12) заведующий учебной частью;
13) учителя и преподаватели всех специальностей;
14) педагог-психолог;
15) сурдопедагог;
16) логопед;
17) дефектолог;
18) тифлопедагог;
19) социальный педагог;
20) методист;
21) старший воспитатель;
22) воспитатель;
23) музыкальный руководитель;
24) педагог-организатор;
25) педагог дополнительного образования;
26) инструктор по (лечебной) физической культуре;
27) старший вожатый;
28) вожатый;
29) старший мастер;
30) мастер производственного обучения;
31) художественный руководитель;
32) инструктор по труду;
33) тренер-преподаватель;
34) инструктор по туризму;
35) врачи всех специальностей;
36) медицинская (ий) сестра (брат);
37) диетическая сестра;
38) средний медицинский персонал;
39) библиотекарь;
40) художник;
41) балетмейстер;
42) хормейстер;
43) дирижер;
44) аккомпаниатор;
45) хореограф.
4. В области спорта:
1) руководитель и заместитель руководителя казенного предприятия (кроме заместителя руководителя по административно-хозяйственным вопросам);
2) инструктор;
3) методист;
4) тренер;
5) главный тренер;
6) врач;
7) медицинская сестра.
5. В области культуры:
1) руководитель и заместитель руководителя коммунального государственного учреждения и коммунального государственного казенного предприятия культуры, архивов (кроме заместителя руководителя по хозяйственной части);
2) художественный руководитель;
3) главный: администратор, хранитель фондов, редактор, режиссер, балетмейстер, дирижер, хормейстер, художник;
4) заведующий (руководитель): художественно-постановочной части, литературный части, архивного хранилища, библиотекой, клубом, швейного цеха, филиалом, труппой, кабинетом, отделом, отделением, группой, сектором;

5) кітапханашы;
6) библиограф;
7) бас маман-дерекқор әкімшісі;
8) ғылыми-технологиялық ақпарат жөніндегі инженер;
9) инженер-жүйе технигі;
10) инженер-бағдарламашы;
11) инженер-тифлотехник;
12) редактор тифлолог;
13) тифлопедагог;
14) барлық атаудағы редактор;
15) барлық атаудағы әдіскер;
16) түптеуші;
17) мұрағат және кітапхана материалдарын қалпына келтіруші;
18) жүйе әкімшісі;
19) бағдарламалық қамтамасыз ету жөніндегі маман (бағдарламашы);
20) менеджер (концерттер мен лекциялар ұйымдастырушы);
21) маман-бағдарламаларды әзірлеуші;
22) мәдени ұйымдастырушы (негізгі қызметтер);
23) сүйемелдеуші;
24) сүйемелдеуші (концертмейстер);
25) музыка өңдеуші;
26) ұжым (үйірме) жетекшісі;
27) музыкалық жетекші;
28) қоюшы суретші;
29) диск-жокей;
30) маман (кітапхана және мәдени-демалыс қызметі жөніндегі);
31) хореограф;
32) хормейстер;
33) балетмейстер;
34) қоюшы-балетмейстер;
35) студия жетекшісі;
36) әкімші (негізгі қызметтер);
37) барлық атаудағы әртістер;
38) режиссер ассистенті;
39) арт-менеджер;
40) дирижер;
41) барлық атаудағы режиссер;
42) тарихшы (негізгі қызметтер);
43) музыкатанушы-лектор;
44) шебер (негізгі қызметтер);
45) редактор (негізгі қызметтер);
46) вокал жөніндегі репетитор;
47) сахналық қимыл бойынша репетитор;
48) қор сақтаушы;
49) барлық атаудағы суретшілер (негізгі қызметтер),
50) сарапшы;
51) архивист;
52) археограф;
53) палеограф;
54) музейлер қорын есепке алу архивисті,
55) ескерткіштерді есепке алу және қорғау жөніндегі маман;
56) аға ғылыми қызметкер;
57) ғылыми қызметкер;
58) кіші ғылыми қызметкер;
59) бұқаралық жұмысты ұйымдастыру жөніндегі нұсқаушы;
60) экскурсия жүргізуші;
61) өнертанушы;
62) экспозициялар мен көрмелерді ұйымдастыру жөніндегі маман;
63) киномеханик;
64) кинофильмдер прокатын тексерушісі;
65) кинотанушы;
66) бейнежазу операторы;
67) фильм материалдарын қалпына келтіруші.
6. Ветеринария саласында:
мамандар: ветеринариялық дәрігер; ветеринариялық фельдшер.
7. Орман шаруашылығы және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласында:
1) орман шаруашылығы коммуналдық мемлекеттік мекемесінің басшысы (директоры) және басшының орынбасары (директордың орынбасары);
2) орман күзету және қорғау бас инженері (табиғи кешендерді күзету және қорғау бас инженері);
3) ормандарды қалпына келтіру бас инженері (ормандарды молықтыру және орман өсiру бас инженері)
4) бас орман күтуші;
5) тұқымбақ басшысы;
6) екінші-үлгідегі орман өрт сөндіру станциясының басшысы;
7) бас орман күтушінің орынбасары;
8) инженер-орман патологы;
9) орман шикізаты ресурстары жөніндегі инженер (орман пайдалану жөніндегі инженер);
10) орман шебері (учаскелік);

5) библиотекарь;
6) библиограф;
7) главный специалист-администратор баз данных;
8) инженер по научно-технической информации;
9) инженер-системотехник;
10) инженер-программист;
11) инженер-тифлотехник;
12) редактор тифлолог;
13) тифлопедагог;
14) редактор всех наименований;
15) методист всех наименований;
16) переплетчик;
17) реставратор архивных и библиотечных материалов;
18) системный администратор;
19) специалист по программному обеспечению (программист);
20) менеджер (организатор концертов и лекций);
21) специалист-составитель программ;
22) культорганизатор (основных служб);
23) аккомпаниатор;
24) аккомпаниатор (концертмейстер);
25) аранжировщик;
26) руководитель коллектива (кружка);
27) музыкальный руководитель;
28) художник-постановщик;
29) диск-жокей;
30) специалист (по библиотечной и культурно-досуговой деятельности);
31) хореограф;
32) хормейстер;
33) балетмейстер;
34) балетмейстер-постановщик;
35) руководитель студии;
36) администратор (основных служб);
37) артисты всех наименований;
38) ассистент режиссера;
39) арт-менеджер;
40) дирижер;
41) режиссер всех наименований;
42) историк (основных служб);
43) музыковед-лектор;
44) мастер (основных служб);
45) редактор (основных служб);
46) репетитор по вокалу;
47) репетитор по сценическому движению;
48) хранитель фондов;
49) художники всех наименований (основных служб);
50) эксперт;
51) архивист;
52) археограф;
53) палеограф;
54) архивист по учету фондов музеев;
55) специалист по учету и охране памятников;
56) старший научный сотрудник;
57) научный сотрудник;
58) младший научный сотрудник;
59) инструктор по организации массовой работы;
60) экскурсовод;
61) искусствовед;
62) специалист по организации экспозиций и выставок;
63) киномеханик;
64) проверяющий проката кинофильмов;
65) киновед;
66) оператор видеозаписи;
67) реставратор фильмовых материалов.
6. В области ветеринарии:
специалисты: ветеринарный врач; ветеринарный фельдшер.
7. В области лесного хозяйства и особо охраняемых природных территорий:
1) руководитель (директор) и заместитель руководителя (заместитель директора) коммунального государственного учреждения лесного хозяйства;
2) главный инженер по охране и защите леса (главный инженер по охране и защите природных комплексов);
3) главный инженер по лесовосстановлению (главный инженер по воспроизводству лесов и лесоразведению);
4) главный лесничий;
5) начальник питомника;
6) начальник лесной пожарной станции-второго типа;
7) заместитель главного лесничего;
8) инженер-лесопатолог;
9) инженер по лесосырьевым ресурсам (инженер по лесопользованию);
10) мастер леса (участка);

11) орманшы (инспектор);
12) аңшылықтанушы;
13) бас есепші;
14) есепші;
15) экономист;
16) заңгер (кеңесші);
17) кадр бойынша инспектор;
18) программист;
19) еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы жөніндегі инженер;
20) өндірістік цехтың меңгерушісі;
21) механик;
22) референт;
23) хатшы;
24) техникалық орындаушылар;
25) өрт сөндіруші;
26) жүргізуші;
27) тракторист;
28) тракторист-машинист;
29) радиооператор;
30) диспетчер.

11) лесник (инспектор);
12) охотовед;
13) главный бухгалтер;
14) бухгалтер;
15) экономист;
16) юрист (советник);
17) инспектор по кадрам;
18) программист;
19) инженер по охране труда и технике безопасности;
20) заведующий производственным цехом;
21) механик;
22) референт;
23) секретарь;
24) технические исполнители;
25) пожарный;
26) водитель;
27) тракторист;
28) тракторист-машинист;
29) радиооператор;
30) диспетчер.