Алматы қаласындағы автотұрақтардың (паркингтердің) санаттарын анықтау қағидаларын бекіту туралы
Алматы қаласы әкімдігінің 2023 жылғы 28 ақпандағы № 1/126 қаулысы. Алматы қаласы Әділет департаментінде 2023 жылғы 1 наурызда № 1718 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының "Алматы қаласының ерекше мәртебесі туралы" Заңының 4-бабы 9-22) тармақшасына сәйкес, Алматы қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Алматы қаласындағы автотұрақтардың (автомобиль қоятын орындардың, паркингтердің) санаттарын анықтау қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау Алматы қаласы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Алматы қаласының әкімі Е. Досаев
Алматы қаласы әкімдігінің
2023 жылғы 28 ақпандағы
№ 1/126 Қаулыға
қосымша
Алматы қаласындағы автотұрақтардың (автомобиль қоятын орындардың,
паркингтердің) санаттарын анықтау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Алматы қаласындағы автотұрақтардың (автомобиль қоятын орындардың, паркингтердің) санаттарын анықтау қағидалары (бұдан әрі- Қағидалар) Алматы қаласындағы автотұрақтарға (автомобиль қоятын орындардың, паркингтерге) бөлінген жерлерге базалық мөлшерлемелер бойынша салық салу мақсатында Қазақстан Республикасының "Алматы қаласының ерекше мәртебесі туралы" Заңының 4-бабы 9-22) тармақшасына сәйкес әзірленді және Алматы қаласындағы автотұрақтардың (автомобиль қоятын орындардың, паркингтердің) санаттарын анықтау тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда келесі ұғымдар пайдаланылады:
1) орынтұрақ – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен бекітілген нормативтік құқықтық актілерге сәйкес ұйымдастырылған жол учаскесі болып табылатын, көлік құралы қойылатын орын;
2) паркинг – көлік құралдарын сақтауға (қоюға) арналған және нормативтік құқықтық актілерге сәйкес ұйымдастырылған, бір немесе көп деңгейлі инженерлік құрылысты немесе арнайы ашық алаңды қоса алғанда, арнайы жабдықталған ғимаратты (ғимараттың бір бөлігін), құрылысты (құрылыстың бір бөлігін) білдіретін аумақ.
2-тарау. Автотұрақтар (автомобиль қоятын орындардың, паркингтердің) санаттары
3. Алматы қаласының аумағында орналасқан автотұрақтар (автомобиль қоятын орындар, паркингтер) IV санатқа бөлінеді.
4. I - санатқа төмендегілер жатады:
1) қызметтік автотұрақтар (паркингтер);
2) айыппұл автотұрақтары;
3) халықтың жүріп-тұруы шектеулі топтардың көлік құралдарын және велотранспортты қоятын орындар.
5. II - санатқа төмендегілер жатады:
1) ғимараттардың цокольді және (немесе) жерасты деңгейінде орналасқан және (немесе) көзделген және осындай ғимараттардың ажырамас құрамдас бөлігі болып табылатын автотұрақтар (паркингтер), тұрақты орындары;

Об утверждении Правил определения категорий автостоянок (автопарковок, паркингов) в городе Алматы
Постановление акимата города Алматы от 28 февраля 2023 года № 1/126. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Алматы 1 марта 2023 года № 1718
В соответствии с подпунктом 9-22) статьи 4 Закона Республики Казахстан "Об особом статусе города Алматы" акимат города Алматы ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила определения категорий автостоянок (автопарковок, паркингов) в городе Алматы.
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима города Алматы.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким города Алматы Е. Досаев
Приложение
к постановлению акимата
города Алматы
от 28 февраля 2023 года № 1/126
Правила определения категорий автостоянок (автопарковок, паркингов)
в городе Алматы
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила определения категорий автостоянок (автопарковок, паркингов) в городе Алматы (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 9-22) статьи 4 Закона Республики Казахстан "Об особом статусе города Алматы" в целях налогообложения по базовым ставкам на земли, выделенные под автостоянки (автопарковки, паркинги) в городе Алматы и определяют порядок определения категорий автостоянок (автопарковок, паркингов) в городе Алматы.
2. В Правилах используются следующие понятия:
1) парковка – место стоянки транспортного средства, представляющее собой участок дороги, организованный в соответствии с нормативными правовыми актами, утвержденными в установленном законодательством Республики Казахстан порядке;
2) паркинг – территория, представляющая собой специально оборудованное здание (часть здания), сооружение (часть сооружения), включая одно- или многоуровневое инженерное сооружение, или специальную открытую площадку, предназначенную для хранения (стоянки) транспортных средств и организованную в соответствии с нормативными правовыми актами.
Глава 2. Категория автостоянок (автопарковок, паркингов)
3. Автостоянки (автопарковки, паркинги), размещенные на территории города Алматы, подразделяются на IV категории.
4. К I категории относятся:
1) служебные автостоянки (паркинги);
2) штрафные автостоянки;
3) парковки транспортных средств маломобильных групп населения и велотранспорта.
5. Ко II категории относятся:
1) автостоянки (паркинги), парковочные места, которые расположены в цокольных и (или) подземных уровнях зданий и являющихся неотъемлемой составляющей частью таких зданий;

2) тұрақты орындары белгіленген күрделі құрылыспен байланысты көп деңгейлі автотұрақтар (паркингтер);
3) жеке және заңды тұлғаларға, жеке кәсіпкерлерге тиесілі:
энергиямен жабдықтауды жоғалтумен байланысты төтенше жағдайларда шлагбаумдарды апат жағдайында ашу мүмкіндігі бар жабық тұрақтарға арналған тұрақ жабдығымен;
операторда тұрақтар мен тұрақ жабдықтарының жағдайын бақылау және басқару орталығымен кемінде 3 желісі бар техникалық қолдау орталығының бірегей телефон нөмірінің болуы;
тұраққа кіретін және шығатын автокөлік құралдарының мемлекеттік нөмірлерін бейне бақылау жүйесімен, оларды автоматты түрде тану, ақпаратты ішкі істер органдарының процессингтік орталығына қорғалған арна бойынша орталықтандырылған биллингтік жүйесіне беру мүмкіндігімен;
Қазақстан Республикасының қазыналық органдары мен орталық биллингтік жүйесіне онлайн режимінде тұрақ транзакцияларын беру жүйесімен жабдықталған автотұрақтар (алаң түріндегі) жатады.
6. III - санатқа тұрақты орындары белгіленген ашық типтегі жерүсті автотұрақтары (паркингтері) жатады.
7. IV - санатқа тәулік бойы бір орынға бірнеше көлік қойылатын және сағаттық немесе тәуліктік тариф қолданатын автотұрақтар (паркингтер) жатады.
3-тарау. Автотұрақтар (автомобиль қоятын орындардың, паркингтер)
санатын анықтау
8. Автотұрақтар (автомобиль қоятын орындар, паркингтер) санатын айқындау үшін жұмыс тобы құрылады, оның құрамына Алматы қаласының Қоғамдық кеңесінің және "Атамекен" өңірлік кәсіпкерлер палатасының және басқа да жергілікті мемлекеттік органдардың өкілдері олардың келісімі бойынша кіреді.
Жұмыс тобының құрамы Алматы қаласының жергілікті атқарушы органының шешімімен бекітіледі.
9. Жұмыс тобының шешімі осы Қағидалардың қосымшасына сәйкес нысан бойынша қорытынды түрінде шығарылады.
10. Жұмыс тобының және (немесе) жұмыс тобы мүшелерінің шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) сот шағымдануы мүмкін.
Алматы қаласындағы
автотұрақтардың
(автомобиль қоятын
орындардың, паркингтердің)
санаттарын анықтау
қағидаларына қосымша
Алматы қаласындағы автотұрақтардың (автомобиль қоятын орындардың,
паркингтердің) санаттарын анықтау бойынша жұмыс тобының қорытындысы
Алматы қаласы                                    "___ " ______ 20__ жылы
Жұмыс тобының құрамы:
1. _____________________________________________________________
2. _____________________________________________________________
3. _____________________________________________________________
4. _____________________________________________________________
5. _____________________________________________________________
(ұйым, лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
______________________________________________________ негізінде ______ бастап ________ дейінгі кезеңде автотұрақты (автомобиль қоятын орынды,
паркингті) көзбен шолып қарады және төмендегілер туралы осы қорытындыны жасады:
1. Автотұрақтың (автомобиль қоятын орынның, паркингтің) меншік иесінің атауы (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)): __________________________
2. ЖСН/БСН: ________________________________________________
3. Меншік иесінің заңды мекенжайы: __________________
4. Автотұрақтың (автомобиль қоятын орынның, паркингтің) заңды мекенжайы:__________________________________________________________
5. Кадастрлік нөмір: ___________________________________________

2) многоуровневые автостоянки (паркинги) связанные с капитальным строительством с постоянно закрепленными местами;
3) автостоянки (площадочного типа) принадлежащие физическим и юридическим лицам, индивидуальным предпринимателями оснащенные:
парковочным оборудованием для закрытых парковок с реализацией функций аварийного открывания шлагбаумов в случае чрезвычайных ситуаций, связанных с потерей энергоснабжения;
центром управления и мониторинга состояния парковки и парковочного оборудования, с наличием у оператора единого телефонного номера технической поддержки, с не менее чем 3 линиями;
системой видеофиксации государственных номерных знаков автотранспортных средств, заезжающих и выезжающих с парковки с функцией автоматического распознавания с возможностью передачи информации в централизованную биллинговую систему по защищенному каналу связи в процессинговый центр органов внутренних дел;
системой передачи парковочных транзакций в режиме онлайн в фискальные органы Республики Казахстан и центральную биллинговую систему.
6. К III категории относятся надземные автостоянки (паркинги) открытого типа с постоянно закрепленными местами.
7. К IV категории относятся автостоянки (паркинги), где в течение суток на одном месте паркуются несколько машин и используется суточный или часовой тариф.
Глава 3. Определение категории автостоянок (автопарковок, паркингов)
8. Для определения категории автостоянок (автопарковок, паркингов) образуется рабочая группа, в состав которой входят представители Общественного совета города Алматы и региональной палаты предпринимателей "Атамекен" и других местных государственных органов по их согласованию.
Состав рабочей группы утверждается решением местного исполнительного органа города Алматы.
9. Решение рабочей группы выносится в виде заключения по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
10. Решение, действие (бездействие) рабочей группы и (или) членов рабочей группы могут быть обжалованы в судебном порядке.
Приложение
к Правилам определения
категорий автостоянок
(автопарковок, паркингов)
в городе Алматы
Заключение рабочей группы по определению категорий автостоянок
(автопарковок, паркингов) в городе Алматы
город Алматы "__" ______ 20___ года
Рабочая группа в составе:
1.__________________________________________________________
2.__________________________________________________________
3.__________________________________________________________
4.__________________________________________________________
5.__________________________________________________________
(организация, должность, фамилия, имя, отчество (при наличии))
произвела на основании ________________________________________________
визуальный осмотр автостоянки (автопарковки, паркинга) в период с ______ по ______________ и составила настоящее заключение о нижеследующем:
1. Наименование (фамилия, имя, отчество (при наличии)) собственника автостоянки (автопарковки, паркинга): ___________________________________
2. ИИН/БИН: ________________________________________________
3. Юридический адрес собственника: ____________________________
4. Юридический адрес автостоянки (автопарковки, паркинга): _______
5. Кадастровый номер: _________________________________________

6. Жер учаскесінің алаңы: ______________________________________
7. Жер учаскесінің нысаналы мақсаты: ___________________________
8. Автотұрақтың (паркингтің) типі мен түрі: ______________________
____________________________________________________________________
9. Автотұрақтың (паркингтің) мақсаты: __________________________
10. Өтініш беруші жұмыс тобының мүшелеріне ұсынған жер учаскесіне құқықбелгілейтін құжаттардың атауы, күні және нөмірі:
1)_____________________________________________________________
2)_____________________________________________________________
3)_____________________________________________________________
4)_____________________________________________________________
5)_____________________________________________________________
11. Жұмыс тобының шешімі: жоғарыда көрсетілген автотұрақ (автомобиль қоятын орын, паркинг) Алматы қаласы мәслихатының 20__ жылғы__ "____________" №______ шешімінің ____ тармағына сәйкес____ санатына жатады.
Қосымша ______ парақта: (құжаттарды тізіп шығу).
Жұмыс тобы мүшесінің лауазымы
_______________ (қолы)
______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Жұмыс тобы мүшесінің лауазымы
_______________ (қолы)
______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Жұмыс тобы мүшесінің лауазымы
_______________ (қолы)
______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Жұмыс тобы мүшесінің лауазымы
_______________ (қолы)
______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Жұмыс тобы мүшесінің лауазымы
_______________ (қолы)
______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))

6. Площадь земельного участка:_________________________________
7. Целевое назначение земельного участка: _______________________
8. Типы и виды автостоянки (автопарковки, паркинга): _____________
_____________________________________________________________
9. Назначение автостоянки (автопарковки, паркинга): ______________
____________________________________________________________________
10. Наименование, дата и номер правоустанавливающих документов на земельный участок, которые предоставлены заявителем членам рабочей группы:
1)__________________________________________________________
2)__________________________________________________________
3)__________________________________________________________
4)__________________________________________________________
5)__________________________________________________________
11. Решение рабочей группы: вышеуказанная автостоянка (автопарковка, паркинг) относится в соответствии с пунктом ____ решения маслихата города Алматы от ______ № __ "____________" к ____ категории.
Приложения на ______ листах: (перечислить документы).
Должность члена рабочей группы
_______________ (подпись)
_________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
Должность члена рабочей группы
_______________ (подпись)
_________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
Должность члена рабочей группы
_______________ (подпись)
_________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
Должность члена рабочей группы
_______________ (подпись)
_________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
Должность члена рабочей группы
_______________ (подпись)
_________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))