"Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган жедел резервінің материалдық құндылықтарымен операция жүргізу, олардың орнын ауыстыру, пайдалану, толықтыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2014 жылғы 16 мамырдағы № 225 бұйрығына өзгеріс пен толықтыруды енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2024 жылғы 5 ақпандағы № 38 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 8 ақпанда № 33979 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның жедел резервіне операция жасау, орнын ауыстыру, пайдалану, материалдық құндылықтарды толықтыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2014 жылғы 16 мамырдағы № 225 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9508 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның жедел резервіне операция жасау, орнын ауыстыру, пайдалану, материалдық құндылықтарды толықтыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) жаңа редакцияда бекітілсін;
осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес "Зардап шеккен халық үшін шатырлы қалашығының құрылымы" Қағидаларға қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Азаматтық қорғаныс және әскери бөлімдер комитеті Қазақстан Республикасы заңнамасымен белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамсыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
С. Шарипханов
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
2024 жылғы 5 ақпандағы
№ 38 Бұйрыққа
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2014 жылғы 16 мамырдағы
№ 225 бұйрығымен
бекітілген
Aзаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның жедел резервінің материалдық құндылықтарымен операция жүргізу, олардың орнын ауыстыру, пайдалану, толықтыру қағидалары

О внесении изменения и дополнения в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 16 мая 2014 года № 225 "Об утверждении Правил оперирования, перемещения, использования, пополнения материальных ценностей оперативного резерва уполномоченного органа в сфере гражданской защиты"
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 5 февраля 2024 года № 38. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 февраля 2024 года № 33979
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 16 мая 2014 года № 225 "Об утверждении Правил оперирования, перемещения, использования, пополнения материальных ценностей оперативного резерва уполномоченного органа в сфере гражданской защиты" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9508) следующие изменение и дополнение:
утвердить Правила оперирования, перемещения, использования, пополнения материальных ценностей оперативного резерва уполномоченного органа в сфере гражданской защиты (далее – Правила) в новой редакции, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
дополнить приложением к Правилам "Структура палаточного городка для пострадавшего населения", согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету по гражданской обороне и воинским частям Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
С. Шарипханов
Приложение 1
к приказу Министр
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 5 февраля 2024 года № 38
Утверждено
приказом Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 16 мая 2014 года № 225
Правила оперирования, перемещения, использования, пополнения материальных ценностей оперативного резерва уполномоченного органа в сфере гражданской защиты

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидада пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) уәкілетті органның жедел резерві - белгілі бір номенклатура мен көлемдегі техника және материалдық құндылықтар (бұдан әрі - материалдық құндылықтар), оның ішінде дәрілік заттар, медициналық бұйымдардың запастары;
2) жедел резервтен материалдық құндылықтарды шығару (пайдалану) - төтенше жағдайлар кезінде зардап шеккен халыққа шұғыл көмек көрсету үшін, сондай-ақ оқу-жаттығулар, машықтанулар және әзірлікті тексеру барысында зардап шеккен халық үшін іс жүзінде лагерьді өрістетуді жүргізу үшін жаңарту тәртібінде жедел резервтен материалдық құндылықтарды алып қою;
3) жедел резервке материалдық құндылықтарды салу – жедел резервте сақтау үшін материалдық құндылықтарды қабылдау;
4) жедел резервтің материалдық құндылықтары, оның ішінде дәрілік заттар, медициналық бұйымдар - белгілі бір номенклатура мен көлемдегі төтенше жағдайлар туындаған кезде зардап шеккен халықтың бірінші кезектегі тіршілігін қамтамасыз етуге арналған қажетті тауарлар;
5) жедел резервтің материалдық құндылықтарымен операция жүргізу - мемлекеттiк резервтiң материалдық құндылықтарын қою, сақтау, ұстау, шығару және жаңарту;
6) жедел резервті жаңарту - жедел резервтен материалдық құндылықтарды оларды сақтауға белгіленген мерзім өткенге дейін жедел резервке сондай мөлшердегі және тақылеттес сападағы құндылықтарды сонымен бір мезгілде немесе уақыт алшақтығымен сала отырып шығару;
7) жедел резервке материалдық құндылықтарды жеткізу (толықтыру) - жедел резервтің материалдық құндылықтарын сатып алу және оларды сақтау пункттеріне жеткізу;
8) жедел резервтің материалдық құндылықтарын сақтау пункттері - жедел резервтің материалдық құндылықтарын сақтауды жүзеге асыратын заңды тұлғалар;
9) жедел резервтің материалдық құндылықтарының орнын ауыстыру - материалдық құндылықтарды сақтау орнынан қолдану орнына дейін және кері тікелей мақсаты бойынша тасымалдау;
10) жедел резервтің үйлестірушісі – жедел резервтің материалдық құндылықтарымен операция жүргізуге бақылауды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Азаматтық қорғаныс және әскери бөлімдер комитеті;
11) жедел резервтің материалдық құндылықтарын ұстау - жедел резервтің материалдық құндылықтарын тиісті жағдайда ұстауға бағытталған пайдалану және жөндеу жөніндегі қызмет.
2-тарау. Уәкілетті орган жедел резервін құру және пайдалану
2. Aзаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның жедел резерві алдын ала құрылады және төтенше жағдай аймағындағы халыққа бірінші кезекте тіршілікті қамтамасыз етуге және шұғыл медициналық көмек көрсетуге, Қазақстан Республикасы аумағында авариялық-құтқару жұмыстарын қамтамасыз етуге пайдаланады.

Глава 1. Общие положения
1. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) оперативный резерв уполномоченного органа - запасы техники и материальных ценностей (далее - материальные ценности), в том числе лекарственных средств, медицинских изделий, в определенных номенклатуре и объеме;
2) выпуск (использование) материальных ценностей из оперативного резерва - изъятие материальных ценностей из оперативного резерва в порядке освежения, для оказания экстренной помощи пострадавшему населению при чрезвычайных ситуациях, а также для проведения практического развертывания лагеря для пострадавшего населения в ходе учений, тренировок и проверок готовности;
3) закладка материальных ценностей в оперативный резерв - принятие материальных ценностей для хранения в оперативном резерве;
4) материальные ценности, в том числе лекарственные средства, медицинские изделия оперативного резерва - товары, необходимые для первоочередного жизнеобеспечения пострадавшего населения при возникновении чрезвычайных ситуаций, в определенной номенклатуре и объеме;
5) оперирование материальными ценностями оперативного резерва - поставка, хранение, содержание, выпуск и освежение материальных ценностей оперативного резерва;
6) освежение оперативного резерва - выпуск материальных ценностей из оперативного резерва до истечения установленных сроков их хранения при одновременной или с разрывом во времени закладке ценностей в оперативный резерв равного количества и аналогичного качества;
7) поставка (пополнение) материальных ценностей в оперативный резерв - закупка материальных ценностей оперативного резерва и их поставка в пункты хранения;
8) пункты хранения материальных ценностей оперативного резерва - юридические лица, осуществляющие хранение материальных ценностей оперативного резерва;
9) перемещение материальных ценностей оперативного резерва – транспортировка материальных ценностей от мест хранения до места использования по прямому предназначению и обратно;
10) координатор оперативного резерва – Комитет по гражданской обороне и воинским частям Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, осуществляющий контроль за оперированием материальными ценностями оперативного резерва;
11) содержание материальных ценностей оперативного резерва – деятельность по эксплуатации и ремонту материальных ценностей оперативного резерва, направленная на поддержание в надлежащем состоянии.
Глава 2. Создание и использование оперативного резерва уполномоченного органа
2. Оперативный резерв уполномоченного органа в сфере гражданской защиты создается заблаговременно и используется для первоочередного жизнеобеспечения и оказания экстренной медицинской помощи населению, находящемуся в зоне чрезвычайной ситуации, для обеспечения аварийно-спасательных работ на территории Республики Казахстан.

3-тарау. Уәкілетті орган жедел резервінің материалдық құндылықтармен операция жүргізу
3. Жедел резервке материалдық құндылықтарды жеткізу (толықтыру) Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 22 ақпандағы № 56 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26870 болып тіркелген) азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның жедел резервінің материалдық құндылықтарының номенклатурасы мен көлемімен қатаң сәйкестікте жүргізіледі.
4. Жедел резервтің материалдық құндылықтарын сатып алу кезекті қаржы жылына тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді мемлекеттік сатып алу жоспарының негізінде жүзеге асырылады.
5. Жедел резервке жеткізілетін материалдық құндылықтар стандарт талаптарына, техникалық шарттарға жауап береді, ұзақ мерзім сақтауға дайын, ал олардың сапалық жағдайы сертификаттармен, өнім паспорттарымен, сынақ хаттамаларымен немесе басқа тиісті құжаттармен расталады.
6. Жедел резервтің материалдық құндылықтары:
1) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар – Министрліктің "Апаттар медицинасы орталығы" мемлекеттік мекемесінің (бұдан әрі – "Апаттар медицинасы орталығы" ММ) филиалдарында;
2) техника, шатырлар, шаруашылық мүлкі, заттай мүлік, гигиеналық құралдар – Министрліктің азаматтық қорғаныс әскери бөлімдерінде және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың аумақтық органдарында сақталады.
7. Жедел резервтің материалдық құндылықтарын сақтауды ұйымдастыру олардың орнын ауыстыруға әзірлігін, сондай-ақ осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес зардап шеккен халыққа арналған шатырлы қалашықтың құрылымына сәйкес зардап шеккен халық үшін шатырлы қалашықты өрістетуді қамтамасыз етеді.
8. "Апаттар медицинасы орталығы" ММ филиалдары, азаматтық қорғаныс әскери бөлімдері және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың аумақтық органдары сақтауда жатқан жедел резервтің материалдық құндылықтарының сапалық және сандық сақталуына жауапкершілікте болады.
9. Жедел резервті шығару (пайдалану) Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің немесе оның міндетін атқаратын тұлғаның шешімімен жүзеге асырылады.
10. Жедел резервтен материалдық құндылықтарды шығару (пайдалану):
төтенше жағдайларда зардап шеккендерге шұғыл көмек көрсету және бірінші кезектегі тіршілікті қамтамасыз ету;
жаңартуға байланысты;
оқу-жаттығулар, машықтанулар және әзірлікті тексеру барысында зардап шеккен халыққа лагерьді өрістету бойынша жеке құрамның іс-қимылдарын іс жүзінде пысықтау жағдайларында жүзеге асырылады.

Глава 3. Оперирование материальными ценностями оперативного резерва уполномоченного органа
3. Поставка (пополнение) материальных ценностей в оперативный резерв производится в строгом соответствии с номенклатурой и объемами материальных ценностей оперативного резерва уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, утвержденных приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 22 февраля 2022 года № 56 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26870).
4. Закупка материальных ценностей оперативного резерва осуществляется на основании плана государственных закупок товаров, работ и услуг на очередной финансовый год.
5. Материальные ценности, поставляемые в оперативный резерв, отвечают требованиям стандартов, техническим условиям, подготовлены к длительному хранению, а их качественное состояние подтверждается сертификатами, паспортами на продукцию, протоколами испытаний или другими соответствующими документами.
6. Материальные ценности оперативного резерва хранятся:
1) лекарственные средства и медицинские изделия – в филиалах государственного учреждения "Центр медицины катастроф" (далее – ГУ "Центр медицины катастроф") Министерства;
2) техника, палатки, хозяйственное имущество, вещевое имущество, средства гигиены – в воинских частях гражданской обороны и территориальных органах областей, городов республиканского значения и столицы Министерства.
7. Организация хранения материальных ценностей оперативного резерва обеспечивает готовность к их перемещению, а также развертыванию палаточного городка для пострадавшего населения в соответствии со структурой палаточного городка для пострадавшего населения согласно приложению к настоящим Правилам.
8. Филиалы ГУ "Центр медицины катастроф", воинские части гражданской обороны, территориальные органы областей, городов республиканского значения и столицы несут ответственность за качественную и количественную сохранность находящихся на хранении материальных ценностей оперативного резерва.
9. Выпуск (использование) оперативного резерва осуществляется по решению Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан или лица, исполняющего его обязанности.
10. Выпуск (использование) материальных ценностей из оперативного резерва осуществляется в случаях:
оказания экстренной помощи пострадавшим и для их первоочередного жизнеобеспечения в чрезвычайных ситуациях;
в связи с освежением;
для практической отработки действий личного состава по развертыванию лагеря для пострадавшего населения в ходе учений, тренировок и проверок готовности.

11. Жедел резервтің материалдық құндылықтарын сандық есепке алуды, қолдануды ұйымдастыруды, операция жүргізуді, олардың орнын ауыстыруды, жаңартуды, пайдалануды, толықтыруды жүргізуді жедел резервтің үйлестірушісі жүзеге асырады.
12. Пайдаланылған жедел резервтің материалдық құндылықтары республикалық бюджет қаражаты есебінен өтеуге жатады.
13. Мақсаты бойынша пайдаланғаннан кейін техника, шатырлар, шаруашылық мүлкі, байланыс құралдары тиісті техникалық қызмет көрсетуге (жөндеуге) және одан әрі жедел резервке салуға жатады.
14. Жедел резервтің материалдық құндылықтарын сақтау орындарынан мақсаты бойынша пайдалану орындарына дейін және кері орнын ауыстыру Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің немесе оның міндетін атқаратын тұлғаның шешімі бойынша көлік құралдарымен жүзеге асырылады.
15. Жедел резервтің материалдық құндылықтары Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің немесе оның міндетін атқаратын тұлғаның шешімі негізінде сақтау, жарамдылық мерзімдерінің аяқталуына немесе тозуына қарай жаңартылады.
16. Жедел резервтің материалдық құндылықтарын уақытында жаңарту жауапкершілігі "Aпаттар медицинасы орталығы" ММ басшыларына және aзаматтық қорғаныс әскери бөлімдерінің командирлеріне және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың аумақтық органдарының бастықтарына жүктеледі.
Жаңарту осы Қағиданың 15 тармағына сәйкес көзделген адамның шешімі бойынша Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 27 маусымдағы № 567 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11808 болып тіркелген) Жергілікті атқарушы органдардың Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің аумақтық бөлімшелеріне және ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелеріне жәрдем көрсетуі үшін материалдық-техникалық жарақтандыру, ғимараттар мен құрылыстарды салу, реконструкциялау және жөндеу тізбесіне сәйкес жүзеге асырылады.
17. Жедел резервтің материалдық құндылықтарының жарамдылық (сақтау) мерзімдері аяқталу кезеңінде немесе мақсатқа сай пайдаланғаннан кейін "Апаттар медицинасы орталығы" ММ басшылары, азаматтық қорғаныс әскери бөлімдерінің командирлері және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың аумақтық органдарының бастықтары жедел резервті үйлестірушінің атына оларды жаңартуға өтінім береді, онда жаңартуға жататын материалдық құндылықтарды жаңарту себебі, олардың тізбесі, көлемі (саны) және құны көрсетіледі
Пайдаланған кезде жедел резервтің материалдық құндылықтарының толық тозуы себебі бойынша шекті, жарамсыз жай-күйде болған жағдайда өтінімдерге одан әрі материалдық құндылықтарды қолдануға жарамсыздығы туралы комиссияның қорытындысымен техникалық жай-күйінің тиісті актілері қоса беріледі. Техникалық жай-күйі актілеріне шекті, жарамсыз жай-күйді растайтын фотографияларды қоса алғанда, қажетті материалдар қоса беріледі.

11. Ведение количественного учета, организации применения, оперирования, перемещения, освежения, использования и пополнения материальных ценностей оперативного резерва осуществляет координатор оперативного резерва.
12. Использованные материальные ценности оперативного резерва подлежат возмещению за счет средств республиканского бюджета.
13. Техника, палатки, хозяйственное имущество, средства связи после использования по предназначению, подлежат соответствующему техническому обслуживанию (ремонту) и последующей закладке в оперативный резерв.
14. Перемещение материальных ценностей оперативного резерва от мест хранения до мест использования по предназначению и обратно осуществляется транспортными средствами по решению Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан или лица, исполняющего его обязанности.
15. Материальные ценности оперативного резерва освежаются на основании решения Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан или лица, исполняющего его обязанности, по мере истечения сроков хранения, годности или по мере наступления износа.
16. Ответственность за своевременное освежение материальных ценностей оперативного резерва возлагается на руководителей ГУ "Центр медицины катастроф", командиров воинских частей гражданской обороны и начальников территориальных органов областей, городов республиканского значения и столицы.
По решению лица предусмотренного в пункте 15 настоящих Правил освежение осуществляется в соответствии с Перечнем материально-технического оснащения, строительства, реконструкции и ремонта зданий и сооружений для оказания содействия местными исполнительными органами территориальным подразделениям и подведомственным государственным учреждениям Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденных приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 27 июня 2015 года № 567 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11808).
17. На период истечения срока годности (хранения) или после использования по предназначению материальных ценностей оперативного резерва руководителями ГУ "Центр медицины катастроф", командирами воинских частей гражданской обороны и начальниками территориальных органов областей, городов республиканского значения и столицы представляется в адрес координатора оперативного резерва заявка на их освежение, в которой указывается причина освежения, перечень, объем (количество) и стоимость материальных ценностей, подлежащих освежению.
В случае прихода материальных ценностей оперативного резерва в предельное, непригодное состояние по причине полного износа при использовании, к заявкам прилагаются соответствующие акты технического состояния с заключением комиссии о дальнейшей непригодности материальных ценностей к применению. К актам технического состояния прилагаются необходимые материалы, включая фотографии, подтверждающие предельное, непригодное состояние.