Қызмет өткеру кезінде қаза тапқан немесе мертігу (жаралану, жарақаттану, контузия алу), ауру салдарынан қайтыс болған Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдары қызметкерлерінің мәйітін тасымалдауға дайындауға, мәйітті тасымалдауға, жерлеуге, құлпытас жасау мен орнатуға байланысты шығыстарды өтеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2024 жылғы 26 ақпандағы № 47/қе бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 26 ақпанда № 34054 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 81-бабы 1-тармағының екінші бөлігіне сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қызмет өткеру кезінде қаза тапқан немесе мертігу (жаралану, жарақаттану, контузия алу), ауру салдарынан қайтыс болған Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдары қызметкерлерінің мәйітін тасымалдауға дайындауға, мәйітті тасымалдауға, жерлеуге, құлпытас жасау мен орнатуға байланысты шығыстарды өтеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Қаржылық және материалдық-техникалық қамтамасыз ету қызметі заңнамамен белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Төрағасы
Е. Сагимбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік
комитеті Төрағасының
2024 жылғы 26 ақпандағы
№ 47/қе бұйрығымен
бекітілген
Қызмет өткеру кезінде қаза тапқан немесе мертігу (жаралану, жарақаттану, контузия алу), ауру салдарынан қайтыс болған Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдары қызметкерлерінің мәйітін тасымалдауға дайындауға, мәйітті тасымалдауға, жерлеуге, құлпытас жасау мен орнатуға байланысты шығыстарды өтеу қағидалары

Об утверждении Правил возмещения расходов, связанных с подготовкой к перевозке тела, перевозкой тела, погребением сотрудников органов национальной безопасности Республики Казахстан, погибших при прохождении службы или умерших в результате увечья (ранения, травмы, контузии), заболевания, изготовлением и установкой надгробного памятника
Приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 26 февраля 2024 года № 47/қе. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 февраля 2024 года № 34054.
В соответствии с частью второй пункта 1 статьи 81 Закона Республики Казахстан "О специальных государственных органах Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила возмещения расходов, связанных с подготовкой к перевозке тела, перевозкой тела, погребением сотрудников органов национальной безопасности Республики Казахстан, погибших при прохождении службы или умерших в результате увечья (ранения, травмы, контузии), заболевания, изготовлением и установкой надгробного памятника.
2. Службе финансового и материально-технического обеспечения Комитета национальной безопасности Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Комитета национальной безопасности Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
Е. Сагимбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утверждены
приказом Председателя
Комитета национальной безопасности
Республики Казахстан
от 26 февраля 2024 года № 47/қе
Правила
возмещения расходов, связанных с подготовкой к перевозке тела, перевозкой тела, погребением сотрудников органов национальной безопасности Республики Казахстан, погибших при прохождении службы или умерших в результате увечья (ранения, травмы, контузии), заболевания, изготовлением и установкой надгробного памятника

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қызмет өткеру кезінде қаза тапқан немесе мертігу (жаралану, жарақаттану, контузия алу), ауру салдарынан қайтыс болған Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдары қызметкерлерінің мәйітін тасымалдауға дайындауға, мәйітті тасымалдауға, жерлеуге, құлпытас жасау мен орнатуға байланысты шығыстарды өтеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар), "Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 81-бабы 1-тармағының екінші бөлігіне сәйкес әзірленді және қызмет өткеру кезінде қаза тапқан немесе мертігу (жаралану, жарақаттану, контузия алу), ауру салдарынан қайтыс болған Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдары (бұдан әрі – ұлттық қауіпсіздік органдары) қызметкерлерінің мәйітін тасымалдауға дайындауға, мәйітті тасымалдауға, жерлеуге, құлпытас жасау мен орнатуға байланысты шығыстарды өтеу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
алушы – қызмет өткеру кезінде қаза тапқан немесе мертігу (жаралану, жарақаттану, контузия алу), ауру салдарынан қайтыс болған ұлттық қауіпсіздік органдары қызметкерлерінің мәйітін тасымалдауға дайындауға, мәйітті тасымалдауға, жерлеуге, құлпытас жасау мен орнатуға байланысты шығыстарды жүзеге асыратын тұлға;
жауапты бөлімше – шығыстарды өтеу туралы бұйрықты әзірлеуге жауапты болып анықталған кадр бөлімшесі (Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің орталық аппаратында және орталық аппараты жанында –құрылымдық бөлімшенің кадр бөлімшесі);
уәкілетті басшы – "Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен қызметкерлермен келісімшарт жасасу, оларды лауазымға тағайындау, ауыстыру, қызметтен босату, шығару, оларға арнаулы атақ беру (жеке құрам бойынша бұйрықтар), сондай-ақ қызметтік тергеп-тексеруді тағайындау, тоқтата тұру және ұзарту туралы бұйрықтар шығару құқығы берілген лауазымды адам.
3. Қызмет өткеру кезінде қаза тапқан немесе мертігу (жаралану, жарақаттану, контузия алу), ауру салдарынан қайтыс болған ұлттық қауіпсіздік органдары қызметкерлерінің мәйітін тасымалдауға дайындауға, мәйітті тасымалдауға, жерлеуге, құлпытас жасау мен орнатуға байланысты шығыстарды өтеу (бұдан әрі – шығыстарды өтеу), егер олар қызмет өткеру кезінде мертігу (жаралану, жарақаттану, контузия алу), ауру салдарынан қаза тапқан немесе қайтыс болған жағдайда жүргізіледі.
Ұлттық қауіпсіздік органдары қызметінен шығарылған адамдарға шығыстарды өтеу, егер олар 1941-1945 жылдардағы Ұлы Отан соғысының, басқа мемлекеттердің аумағындағы соғыс іс-қимылдары мен бітімгершілік операцияларының қатысушылары болған жағдайда жүргізіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила возмещения расходов, связанных с подготовкой к перевозке тела, перевозкой тела, погребением сотрудников органов национальной безопасности Республики Казахстан, погибших при прохождении службы или умерших в результате увечья (ранения, травмы, контузии), заболевания, изготовлением и установкой надгробного памятника (далее – Правила) разработаны в соответствии с частью второй пункта 1 статьи 81 Закона Республики Казахстан "О специальных государственных органах Республики Казахстан" и определяют порядок возмещения расходов, связанных с подготовкой к перевозке тела, перевозкой тела, погребением сотрудников органов национальной безопасности Республики Казахстан (далее – органы национальной безопасности), погибших при прохождении службы или умерших в результате увечья (ранения, травмы, контузии), заболевания, изготовлением и установкой надгробного памятника.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
получатель – лицо, осуществившее расходы, связанные с подготовкой к перевозке тела, перевозкой тела, погребением сотрудников органов национальной безопасности, погибших при прохождении службы или умерших в результате увечья (ранения, травмы, контузии), заболевания, изготовлением и установкой надгробного памятника;
ответственное подразделение – кадровое подразделение (в центральном аппарате и при центральном аппарате Комитета национальной безопасности Республики Казахстан – кадровое подразделение структурного подразделения), определенное ответственным за подготовку приказа о возмещении расходов;
уполномоченный руководитель – должностное лицо, которому предоставлено право издавать приказы о заключении контракта, назначении на должности, перемещении, освобождении, увольнении сотрудников, присвоении им специального звания (приказы по личному составу), а также назначении, приостановлении и продлении служебного расследования в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О специальных государственных органах Республики Казахстан".
3. Возмещение расходов, связанных с подготовкой к перевозке тела, перевозкой тела, погребением сотрудников органов национальной безопасности, погибших при прохождении службы или умерших в результате увечья (ранения, травмы, контузии), заболевания, изготовлением и установкой надгробного памятника (далее – возмещение расходов), производится в случае, если они погибли при прохождении службы или умерли в результате увечья (ранения, травмы, контузии), заболевания.
Лицам, уволенным со службы в органах национальной безопасности, возмещение расходов производится, если они являлись участниками Великой Отечественной войны 1941–1945 годов, боевых действий и миротворческих операций на территориях других государств.

4. Шығыстарды өтеу "Қызмет өткеру кезінде қаза тапқан немесе мертігу (жаралану, жарақат алу, контузия), ауруы салдарынан қаза болған арнаулы мемлекеттік органдар қызметкерлерінің мәйіттерін жеткізуді әзірлеуге, мәйіттерін жеткізуге, жерлеуге, құлпытас дайындауға және оны орнатуға байланысты шығыстарды өтеу мөлшерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 29 тамыздағы № 1102 қаулысымен белгіленген көлемдерде жүргізіледі.
5. Шығыстарды өтеу тек бір рет жүзеге асырылады. Бұл ретте шығыстарды өтеу мөлшерін есептеу үшін осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген адамдардың қаза тапқан (қайтыс болу) күніне бір айлық есептік көрсеткіш қолданылады.
2-тарау. Шығыстарды өтеу тәртібі
6. Ұлттық қауіпсіздік органы шығыстарды қызмет өткеру кезінде қаза тапқан немесе мертігу (жаралану, жарақаттану, контузия алу), ауру салдарынан қайтыс болған қызметкердің соңғы қызмет орны бойынша өтеуді жүзеге асырады (бұдан әрі – мекеме).
Шығыстарды өтеу үшін алушы мыналарды ұсынады:
1) осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысанда өтініш;
2) қаза болғаны туралы куәліктің немесе хабарламаның көшірмесі;
3) алушы құжатының көшірмесі (жеке куәлік немесе (заңды тұлғалар үшін) заңды тұлғаның мемлекеттік тіркеуі (қайта тіркеу) туралы анықтама (куәлік) немесе (жеке тұлға үшін) жеке кәсіпкер патент);
4) алушының теңгедегі банк шотының нөмірі туралы мәлімет;
5) мәйітті тасмалдауға дайындауға, мәйітті тасмалдауға, жерлеуге, құлпытас жасау мен орнатуға байланысты шығыстарды растайтын құжат.
Қайтыс болғаны туралы жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметтер (2007 жылғы 13 тамыздан кейінгі) "электронды үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алынуы мүмкін.
7. Мекеменің жауапты бөлімшесі өтінім тіркелген күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген құжаттар көлемінің толықтығын тексереді және мынаны қосып тігеді:
1) қызметкердің қаза болу (өлімі) себебі мен жағдайының қызметтік тексеріс материалдарының көшірмелері және (немесе) осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген тұлғалардың ұлттық қауіпсіздік органдарындағы қызметті өткерумен байланысты ауруының, мертiгуiнiң (жаралануының, жарақаттануының, контузия алуының) және қаза болуының (қайтыс болуының) себептi байланысы туралы әскери-дәрігерлік комиссиясының қорытындысының көшірмелері;
2) қаза болған (қайтыс болған) қызметкерді мекеменің жеке құрам тізімінен шығару жөніндегі бұйрықтан үзінді.
Осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген құжаттар толық көлемде ұсынылмаған жағдайда, өтініш тіркелген күннен бастап он жұмыс күні ішінде өтініш берушіге пысықтау үшін кері қайтарады.

4. Возмещение расходов производится согласно размеру, установленному постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 августа 2012 года № 1102 "Об установлении размеров возмещения расходов, связанных с подготовкой к перевозке тела, перевозкой тела, погребением, изготовлением и установкой надгробного памятника, сотрудникам специальных государственных органов, погибшим при прохождении службы или умершим в результате увечья (ранения, травмы, контузии), заболевания".
5. Возмещение расходов осуществляется только один раз. При этом для расчета размера возмещения расходов применяется месячный расчетный показатель на день гибели (смерти) лиц, указанных в пункте 3 настоящих Правил.
Глава 2. Порядок возмещения расходов
6. Возмещение расходов производится органом национальной безопасности по последнему месту прохождения службы сотрудника, погибшего при прохождении службы или умершего в результате увечья (ранения, травмы, контузии), заболевания (далее – учреждение).
Для возмещения расходов получателем представляются:
1) заявление по форме согласно приложению к настоящим Правилам;
2) копия свидетельства или уведомления о смерти;
3) копия документа получателя (удостоверение личности, либо справка (свидетельство) о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица (для юридических лиц), или патент индивидуального предпринимателя (для физических лиц);
4) сведение о номере банковского счета получателя в тенге;
5) документ, подтверждающий расходы, связанные с подготовкой к перевозке тела, перевозкой тела, погребением, изготовлением и установкой надгробного памятника.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о смерти (после 13 августа 2007 года), могут быть получены из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
7. Ответственное подразделение учреждения не позднее пяти рабочих дней со дня регистрации заявления проверяет полноту пакета документов, указанных в пункте 6 настоящих Правил, и приобщает к нему:
1) копии материалов служебного расследования причин и обстоятельств гибели (смерти) сотрудника и (или) копии заключения военно-врачебной комиссии о причинной связи заболеваний, увечий (ранений, травм, контузий) и гибели (смерти) у лиц, указанных в пункте 3 настоящих Правил, в связи с прохождением ими службы в органах национальной безопасности;
2) выписку из приказа об исключении погибшего (умершего) сотрудника из списков личного состава учреждения.
В случае неполного представления документов, указанных в пункте 6 настоящих Правил, в течение десяти рабочих дней со дня регистрации заявления возвращает их заявителю для доработки.

8. Осы Қағидалардың 6 және 7-тармақтарында көрсетілген құжаттар пакетінің толықтығы тексерілгеннен кейін он жұмыс күні ішінде шығыстарды өтеу туралы уәкілетті басшының бұйрығы шығарылады.
9. Мекеменің жауапты бөлімшесі шығыстарды өтеу туралы бұйрықтан көшірмені, бұйрық шыққан күннен бастап бес жұмыс күні ішінде осы мекеменің қаржы бөлімшесіне осы Қағидалардың 6 және 7-тармақтарында көрсетілген құжаттармен қоса жолдайды.
10. Мекеменің қаржылық бөлімшесі шығыстарды өтеуге құжаттарды алған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде төлемді қазынашылықтың аумақтық бөлімшелері арқылы жүзеге асырады.
Қызмет өткеру кезінде қаза
тапқан немесе мертігу
(жаралану, жарақаттану,
контузия алу), ауру салдарынан
қайтыс болған
Қазақстан Республикасы
ұлттық қауіпсіздік органдары
қызметкерлерінің мәйітін
тасымалдауға дайындауға,
мәйітті тасымалдауға,
жерлеуге, құлпытас жасау мен
орнатуға байланысты
шығыстарды өтеу қағидаларына
қосымша
Кімге:
_______________________
(уәкілетті басшысына)
__________________________
(өтініш берушінің Т.А.Ә.
(ол болған жағдайда)
____________________________
тұрады.
Тел._______________________
Өтініш
Сізден, маған қызметті өткеру кезінде қаза тапқан немесе мертігу (жаралану,
жарақаттану, контузия алу), ауру салдарынан қайтыс болған
(қажеттісін астын сызу)___________________________________________________,
(Т.А.Ә. (ол болған жағдайда)
мәйітін тасымалдауға дайындауға мәйітті тасымалдауға, жерлеуге, құлпытас жасау мен
орнатуға байланысты шығыстарды өтеуді сұраймын.
Өтінішке келесі құжаттар қоса беріледі:
1.____________________________
2.____________________________
3.____________________________
4.____________________________
5.____________________________
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес өтінішті қарау үшін талап етілген, шектеулі рұқсаттағы жеке деректерді қарауға рұқсатымды беремін.
20___ жылғы "____" ____________
Өтініш берушінің қолы _______________________________________

8. В течение десяти рабочих дней после проверки полноты пакета документов, указанных в пунктах 6 и 7 настоящих Правил, издается приказ уполномоченного руководителя о возмещении расходов.
9. Ответственным подразделением учреждения в течение пяти рабочих дней со дня издания приказа о возмещении расходов в финансовое подразделение этого же учреждения направляется выписка из приказа с приложением документов, указанных в пунктах 6 и 7 настоящих Правил.
10. Финансовое подразделение учреждения в течение тридцати календарных дней со дня получения документов на возмещение расходов производит выплату через территориальные подразделения казначейства.
Приложение к Правилам
возмещения расходов, связанных с
подготовкой к перевозке тела,
перевозкой тела, погребением
сотрудников органов национальной
безопасности Республики Казахстан,
погибших при прохождении службы
или умерших в результате увечья
(ранения, травмы, контузии),
заболевания, изготовлением и
установкой надгробного памятника
Кому: ______________________
(уполномоченному
руководителю)
от_________________________,
(Ф.И.О. (при его наличии) заявителя)
проживающего
____________________________
тел._________________________
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу Вас возместить мне расходы, связанные с подготовкой к перевозке тела,
перевозкой тела, погребением ___________________________________________________,
(Ф.И.О. (при его наличии)
погибшего(ей) при прохождении службы или умершего(ей) в результате увечья (ранения,
травмы, контузии), заболевания, (нужное подчеркнуть) изготовлением и установкой
надгробного памятника.
К заявлению прилагаю следующие документы:
1.____________________________
2. ___________________________
3.____________________________
4.____________________________
5.____________________________
Даю согласие на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые
требуются для рассмотрения заявления в соответствии со статьей 8 Закона Республики
Казахстан "О персональных данных и их защите".
"____" ____________ 20___ года
Подпись заявителя _______________________________________