"Бас бостандығынан айыруға сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргізу қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 13 тамыздағы № 508 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2024 жылғы 28 наурыздағы № 273 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 29 наурызда № 34185 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Бас бостандығынан айыруға сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргізу қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 13 тамыздағы № 508 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9729 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексінің 16-бабы 1-бөлігінің 9) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:".
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бас бостандығынан айыруға сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргізу қағидасында:
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Қазақстан Республикасының Қылмыстық және Қылмыстық-атқару кодекстеріне (бұдан әрі – ҚАК) сәйкес әрбір сотталғанға мекеме түрiнiң өзгеруі, шартты түрде мерзiмiнен бұрын босатуға (бұдан әрі – ШТМББ) өтініш беру не болмаса жазаның өтелмеген бөлiгiн жазаның неғұрлым жеңiл түрiмен ауыстыру (бұдан әрі – НЖЖА), жазаны өтеудiң бiр жағдайынан басқасына ауыстыру тәртiбi түсіндіріледі.".
43 - тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мекеме әкімшілігі бұл ретте сотталған адамға босатылғаннан кейін әлеуметтік бейімделу үшін қажет "Өздеріне қатысты пробация қолданылатын адамдарға әлеуметтік-құқықтық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 14 маусымдағы № 482 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32806 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 482 бұйрық) бекітілген нысан бойынша әлеуметтік-құқықтық көмектің жеке бағдарламасын жасайды, ол сотталған адамның таңдаған тұрғылықты жері бойынша жергiлiктi атқарушы органдарға жіберіледі.".
Мынадай мазмұндағы 51-1, 51-2 және 51-3-тармақтармен толықтырылсын:
"51-1. Егер мекеме әкімшілігі сотталған адамның жеке баспанаға немесе туыстарымен тұруға мүмкіндігі болмау фактілерін анықтаған жағдайда, мекеме әкімшілігі бас бостандығынан айыру мерзімі өткенге дейін екі айдан кешіктірмей сотталған адам босатылғаннан кейін кететін елді мекенде арнаулы әлеуметтік қызметтерге мұқтаж деп танылған адамдарға арналған әлеуметтік бейімдеу орталығында уақытша тұру үшін орынды алдын ала дайындау мақсатында жергілікті атқарушы органдарға босату туралы хабарламаны, сондай-ақ № 482 бұйрыққа сәйкес жеке бағдарламаны, денсаулық жағдайы туралы анықтаманы (флюорография, АИТВ) қайта жібереді.
Жергілікті атқарушы органдар хабарламаны алған күннен бастап он бес жұмыс күнінен кешіктірмей мекеме әкімшілігін тұрғын үй беру мүмкіндігі не оның жоқтығы туралы хабарлайды.

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 13 августа 2014 года № 508 "Об утверждении Правил проведения воспитательной работы с осужденными к лишению свободы"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 28 марта 2024 года № 273. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 марта 2024 года № 34185
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 13 августа 2014 года № 508 "Об утверждении Правил проведения воспитательной работы с осужденными к лишению свободы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9729) следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 9) части 1 статьи 16 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:".
В Правилах проведения воспитательной работы с осужденными к лишению свободы, утвержденных указанным приказом:
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Каждому осужденному разъясняются порядок изменения вида учреждения, подачи ходатайства об условно-досрочном освобождении (далее – УДО) либо замене неотбытой части наказания более мягким видом наказания (далее – ЗМН), перевода с одних условий отбывания наказания в другие, согласно Уголовному и Уголовно-исполнительному кодексам Республики Казахстан (далее – УИК).".
Часть третья пункта 43 изложить в следующей редакции:
"Администрация учреждения при этом составляет на осужденного индивидуальную программу оказания социально-правовой помощи по форме, утвержденной приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 14 июня 2023 года № 482 "Об утверждении Правил оказания социально-правовой помощи лицам, в отношении которых применяется пробация" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32806) (далее – приказ № 482) необходимой для социальной адаптации после освобождения, которая направляется в местные исполнительные органы по избранному осужденным месту жительства.".
Дополнить пунктами 51-1, 51-2 и 51-3 следующего содержания:
"51-1. В случае если администрация учреждения устанавливает факты отсутствия у осужденного собственного жилья, либо возможности проживания с родственниками, администрация учреждения не позднее чем за два месяца до истечения срока лишения свободы повторно направляет в местные исполнительные органы уведомление об освобождении, а также индивидуальную программу в соответствии с приказом № 482, справку о состоянии здоровья (результат флюорографии, ВИЧ) в целях заблаговременной подготовки места для временного проживания в центр социальной адаптации для лиц признанных нуждающимися в специальных социальных услугах, в том населенном пункте, куда убывает осужденный после освобождения.
Местные исполнительные органы не позднее пятнадцати рабочих дней со дня получения уведомления, информируют администрацию учреждения об оказании возможности предоставления жилья либо отсутствии таковой.

51-2. Сотталған адамды тандаған кету орны бойынша арнаулы әлеуметтік қызметтерге мұқтаж деп танылған адамдарға арналған әлеуметтік бейімдеу орталығында орналастыру мүмкіндігі болмаған кезде, мекеме әкімшілігі жергілікті атқарушы органдармен бірлесіп бес жұмыс күнінен кешіктірмей, әлеуметтік-құқықтық көмек көрсету шеңберінде сотталған адамға "Халықты әлеуметтік қорғау саласында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 263 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32941 болып тіркелген) сәйкес (бұдан әрі - № 263 бұйрық) босатылғаннан кейін уақытша тұру үшін жақын маңдағы басқа елді мекенді таңдауды ұсынады.
Мекеме әкімшілігі сотталған адам таңдаған өңірдің жергілікті атқарушы органына оны тұрғылықты жері бойынша қабылдау мүмкіндігінің жоқтығы туралы жергілікті атқарушы органдардың жауабы мен № 263 бұйрыққа сәйкес нысан бойынша сотталған адамның өтінішін қоса тіркей отырып, осы Қағидаларға 29-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хат жолдайды.
51-3. Сотталған адам босатылғаннан кейін жұмысқа орналасуға қажеттілігіне көмек сұраған кезде мекеме әкімшілігі оны жұмысқа орналастыру қажеттілігі туралы хабарламаны дереу білім деңгейін және дағдыларының бар-жоғын көрсете отырып жергілікті атқарушы органдарға (босатылғаннан кейін таңдалған тұрғылықты жері бойынша мансап орталығына) жібереді. Басқа жағдайларда жұмысқа орналасуға мұқтаж сотталған адамдарға хабарлама сотталған адамның жаза мерзімі өткенге дейін екі айдан кешіктірмей жергілікті атқарушы органдарға (босатылғаннан кейін таңдалған тұрғылықты жері бойынша мансап орталығына) жіберіледі.
Жергілікті атқарушы органдар (босатылғаннан кейін таңдалған тұрғылықты жері бойынша мансап орталығына) хабарламаны алған күннен бастап он бес жұмыс күнінен кешіктірмей мекеме әкімшілігін жұмысқа орналасуға мүмкіндік беру немесе ондай мүмкіндіктің болмауы туралы хабардар етеді.".
52-тармақ мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Бас бостандығынан айырудың өтелмеген бөлігі бас бостандығынын шектеу түріндегі жазамен ауыстырылған сотталған адамға мекеме әкімшілігі оны есепке қою үшін ішкі істер органына және пробация қызметіне жету маршруты мен уақытын көрсете отырып, жазаны өтеу орнына баруы туралы ұйғарым бередi, сондай-ақ пробация қызметіне оған мінездеме беретін материалдар жібереді.".
"Мекеме әкімшілігі сотталған адамды босату кезінде Қылмыстық-атқару кодексінің 168-бабының талаптарына сәйкес оның жергілікті атқарушы органдарға жүгіну құқығын түсіндіру бойынша, атап айтқанда, "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 523 қаулысының талаптарына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету, оның мөлшерін белгілеу бойынша жұмыстар жүргізеді.".
Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес 29-қосымшамен толықтырылсын.

51-2. При отсутствии возможности размещения осужденного в центр социальной адаптации для лиц признанных нуждающимися в специальных социальных услугах по избранному месту убытия не позднее пяти рабочих дней, администрация учреждения совместно с местными исполнительными органами в рамках специальных социальных услуг предлагают осужденному выбрать другой близлежащий населенный пункт для временного проживания после освобождения согласно приказу Заместителя – Премьер Министра – Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 263 "Об утверждении стандартов оказания специальных социальных услуг в области социальной защиты населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32941) (далее – приказ № 263).
Администрация учреждения направляет в местный исполнительный орган избранного осужденным региона, письмо по форме согласно приложению 29 к настоящим Правилам, с приобщением ответа местных исполнительных органов об отсутствии возможности принятия его по месту жительства и заявление осужденного по форме согласно приказу № 263.
51-3. При обращении осужденного за помощью в необходимости трудоустройства после освобождения, администрация учреждения незамедлительно направляет в местные исполнительные органы (карьерный центр по выбранному месту жительству после освобождения) уведомление о необходимости трудоустройства с указанием уровня образования и наличие навыков. В остальных случаях, осужденным нуждающимся в трудоустройстве, уведомление направляется в местные исполнительные органы (карьерный центр по выбранному месту жительству после освобождения) не позднее двух месяцев до отбытия срока наказания осужденного.
Местные исполнительные органы (карьерный центр по выбранному месту жительству после освобождения) не позднее пятнадцати рабочих дней со дня получения уведомления, информируют администрацию учреждения об оказании возможности предоставления трудоустройства либо отсутствии таковой.".
Пункт 52 дополнить часть вторую и третью следующего содержания:
"Осужденный, которому неотбытая часть лишения свободы заменена наказанием в виде ограничения свободы, администрация учреждения вручает ему предписание о выезде к месту отбывания наказания с указанием маршрута и времени прибытия в органы внутренних дел и службу пробации для постановки на учет, а также направляет в службу пробации характеризующие его материалы.".
"Администрация учреждения при освобождении осужденного проводит работу по разъяснению его права обращения в местные исполнительные органы в соответствии с требованиями статьи 168 Уголовно-исполнительного кодекса, в частности оказания социальной помощи, установления ее размеров, согласно требованиям постановления Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 523 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан.".
Дополнить приложением 29 согласно приложению к настоящему приказу.

2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Е. Саденов
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
2024 жылғы 28 наурыздағы
№ 273 бұйрығына
қосымша
Бас бостандығынан айыруға
сотталғандармен тәрбие
жұмысын жүргізу қағидасына
29-қосымша
Нысан
Ұйым хатының бланкісі
___________________________
(Мемлекеттік органның атауы)
Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы Заңның 27-бабы 1-тармағының 17-5) тармақшасының, сондай-ақ"Халықты әлеуметтік қорғау саласында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 263 бұйрығының талаптарына сәйкес, әлеуметтік-құқықтық көмек көрсету мақсатында көрсетілген бұйрықтың 4-қосымшасының 3,4-тармақтарына сәйкес Сізден ҚАЖ мекемесінен
____________________________________________
(босатылатын күні, мекеменің №)
босатылатын сотталған ________________________________________________
(Т.А.Ә)
таңдаған кету орны бойынша, сондай-ақ осы өңірде өмірлік қиын жағдайға тап болған адамдар үшін әлеуметтендіру орталығында оны орналастыру мүмкіндігің болмауына байланысты ____________________ әлеуметтік бейімдеу және оңалту
(кету өңірін көрсеті)
үшін есепке қою және уақытша болуға қабылдауды сұраймыз.
_____________ облысы бойынша
ҚАЖД №__ мекемесінің бастығы
______________________             _______            _________________________
(арнаулы атағы)             (қолы)             (Т.А.Ә., болған жағдайда)

2. Комитету уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Е. Саденов
Приложение к приказу
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 28 марта 2024 года № 273
Приложение 29
к Правилам проведения
воспитательной работы с
осужденными к лишению свободы
Форм
Бланк письма организации
_________________________
(Наименование
государственного органа)
В целях оказания социально правовой помощи в соответствии с требованиями подпункта 17-5) пункта 1 статьи 27 Закона о местном управлении и самоуправлении, а также приказа Заместителя – Премьер Министра – Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 263 "Об утверждении стандартов оказания специальных социальных услуг в области социальной защиты населения" просим Вас в соответствии с пунктами 3, 4 приложения 4 указанного приказа поставить на учет и принять на временное пребывание для прохождения социальной адаптации и реабилитации осужденного
___________________________________________________,
(Ф.И.О)
освобождаемое из учреждения УИС _____________________________________ ,
(дата освобождения, № __ учреждения)
в связи с отсутствием возможности его размещения по избранному месту убытия (__________________), а также в центре ресоциализации для лиц, оказавшихся в
(регион убытия)
трудной жизненной ситуации данного региона.
Начальник учреждения №__
ДУИС по _________ области
___________________________       __________             __________________________
(специальное звание)       (подпись)             (Ф.И.О. при его наличии)