"Мемлекеттік мәдениет ұйымдарына, жекелеген кәсіби көркем және шығармашылық ұжымдарға "Академиялық" мәртебе берудің қағидалары мен шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2015 жылғы 5 наурыздағы № 85 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2024 жылғы 9 сәуірдегі № 138-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 10 сәуірде № 34242 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мемлекеттік мәдениет ұйымдарына, жекелеген кәсіби көркем және шығармашылық ұжымдарға "Академиялық" мәртебе берудің қағидалары мен шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2015 жылғы 5 наурыздағы № 85 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10619 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Мәдениет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 11-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік мәдениет ұйымдарына, жекелеген кәсіби көркем және шығармашылық ұжымдарға "Академиялық" мәртебе берудің қағидалары мен шарттарын осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Мәдениет комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және ақпарат министрі
А. Балаева
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және ақпарат
министрі
2024 жылғы 9 сәуірдегі
№ 138-НҚ бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрінің
2015 жылғы 5 наурыздағы
№ 85 бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік мәдениет ұйымдарына, жекелеген кәсіби көркем және шығармашылық ұжымдарға "Академиялық" мәртебе берудің қағидалары мен шарттары 1-тарау. Жалпы ережелер

О внесении изменений в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 5 марта 2015 года № 85 "Об утверждении Правил и условий присвоения статуса "Академический" государственным организациям культуры, отдельным профессиональным художественным и творческим коллективам"
Приказ Министра культуры и информации Республики Казахстан от 9 апреля 2024 года № 138-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 апреля 2024 года № 34242
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 5 марта 2015 года № 85 "Об утверждении Правил и условий присвоения статуса "Академический" государственным организациям культуры, отдельным профессиональным художественным и творческим коллективам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10619) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 11-1) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О культуре" ПРИКАЗЫВАЮ:";
Правила и условия присвоения статуса "Академический" государственным организациям культуры, отдельным профессиональным художественным и творческим коллективам, утвержденные указанным приказом изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету культуры Министерства культуры и информации Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и информации Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства культуры и информации Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и информации Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр культуры и информации
Республики Казахстан
А. Балаева
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр культуры
и информации
Республики Казахстан
от 9 апреля 2024 года № 138-НҚ
Утверждены приказом
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 5 марта 2015 года № 85
Правила и условия присвоения статуса "Академический" государственным организациям культуры, отдельным профессиональным художественным и творческим коллективам
Глава 1. Общие положения

1. Осы Мемлекеттік мәдениет ұйымдарына, жекелеген кәсіби көркем және шығармашылық ұжымдарға (бұдан әрі – ұйымдар) "Академиялық" мәртебе берудің қағидалары мен шарттары мемлекеттік мәдениет ұйымдарына, жекелеген кәсіби көркем және шығармашылық ұжымдарға "Академиялық" мәртебесін беру тәртібі мен шарттарын айқындайды.
2-тарау. "Академиялық" мәртебесін беру тәртібі
2. Республикалық мемлекеттік мәдениет ұйымдарының, сондай-ақ облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының басшылары Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігіне (бұдан әрі – Министрлік) "Академиялық" мәртебесін беру туралы қолдаухат (бұдан әрі – қолдаухат) ұсынады. Қолдаухатқа мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) ұйымның ұлттық мәдениет пен өнерді дамытуға, насихаттауға және қалыптастыруға қосқан елеулі үлесі мен құрылу туралы анықтама (өз қызметінде кәсібилікті, жұмыстың тиімділігі мен сапасын арттыру үшін инновациялар енгізу, талантты жас кадрларды анықтауды және тәрбиелеуді жүзеге асыру, жаңа қойылымдарды қоса алғанда, жылына спектакльдердің немесе концерттердің саны);
2) дипломдарының көшірмелері қоса берілген мәдениет пен өнер саласындағы жоғары білімі бар шығармашыл қызметкерлер туралы мәліметтер;
3) бұрынғы КСРО-ның және өзге де шет мемлекеттердің және (немесе) Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградаларымен марапатталған шығармашыл қызметкерлер туралы мәліметтер және оларды растайтын құжаттардың көшірмелері;
4) республикалық, халықаралық конкурстардың, фестивальдердің лауреаттары мен дипломанттары болып табылатын шығармашыл қызметкерлер және (немесе) жекелеген кәсіби көркем және шығармашылық ұжымдар туралы мәліметтер және оларды растайтын құжаттардың көшірмелері;
5) соңғы үш жылда қызметі туралы республикалық және (немесе) шетелдік мерзімді баспа басылымдарында жарияланған басылымдардың тізімі және олардың көшірмелері.
3. Қолдаухаттар ағымдағы жылдың 1 қыркүйегіне дейін Министрлікке жіберіледі.
4. Қолдаухаттар мәдениет мәселелері жөніндегі тұрақты жұмыс істейтін комиссияның отырыстарында қаралады (бұдан әрі – Комиссия).
5. Комиссия мемлекеттік мәдениет ұйымдарының басшылары мен Қазақстан Республикасының көрнекті мәдениет қайраткерлерінен құралады.
6. Комиссия отырыстары Комиссия мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі қатысса заңды болып саналады.
7. Комиссияның шешімдері Комиссия мүшелерінің жалпы санының қарапайым көпшілік дауысымен қабылданады. Комисия мүшелерінің дауыстары тең болған кезде төрағаның дауысы шешуші болып табылады.

1. Настоящие Правила и условия присвоения статуса "Академический" государственным организациям культуры, отдельным профессиональным художественным и творческим коллективам определяют порядок и условия присвоения статуса "Академический" государственным организациям культуры, отдельным профессиональным художественным и творческим коллективам (далее – организации).
Глава 2. Порядок присвоения статуса "Академический"
2. Руководители республиканских государственных организаций культуры, а также руководители местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы подают в Министерство культуры и информации Республики Казахстан (далее – Министерство) ходатайство о присвоении организации статуса "Академический" (далее – ходатайство). К ходатайству прилагаются следующие документы:
1) справка о создании и значительном вкладе организации в формирование, развитие и пропаганду национальных культур и искусства (внедрение инноваций в деятельности, выявление и воспитание молодых талантливых кадров, количество спектаклей, включая новые постановки, или концертов в год);
2) сведения о творческих работниках, имеющих высшее образование в области культуры и искусства, с приложением копий дипломов;
3) сведения о творческих работниках, награжденных государственными наградами бывшего СССР и иных иностранных государств и (или) Республики Казахстан, с приложением копий подтверждающих документов;
4) сведения о творческих работниках и (или) отдельных профессиональных художественных и творческих коллективах, являющихся лауреатами и дипломантами республиканских и международных конкурсов и фестивалей с приложением копий подтверждающих документов;
5) список публикаций в республиканских и (или) иностранных периодических печатных изданиях о деятельности и их копии за последние три года.
3. Ходатайства направляются в Министерство до 1 сентября текущего года.
4. Ходатайства рассматриваются на заседаниях постоянно действующей комиссии по вопросам культуры (далее – Комиссия), созданной при Министерстве.
5. Комиссия формируется из числа руководителей государственных организаций культуры и видных деятелей культуры Республики Казахстан.
6. Заседания Комисcии считаются правомочными, если на них присутствует не менее двух третей общего числа членов Комиссии.
7. Решения Комиссии принимаются простым большинством голосов от общего числа членов Комиссии. При равенстве голосов членов Комиссии голос председателя является решающим.

8. Комиссияның шешімі хаттамамен рәсімделеді.
Өтініштер осы Қағидалардың 11-тармағына сәйкес келмеген жағдайда Комиссия өтінішхаты және оған қоса берілетін құжаттарды республикалық мемлекеттік мәдениет ұйымының басшысына немесе облыстардың республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органының басшысына қайтарады.
9. Министрлік Қазақстан Республикасының Үкіметіне 1 қарашаға дейін ұйымдарға "Академиялық" мәртебесін беру туралы ұсынысты келесі құжаттар қосымшасымен енгізеді:
1) Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулы жобасы және "Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң Регламентi туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2023 жылғы 6 қаңтардағы № 10 қаулысына сәйкес құжаттар;
2) қолдаухатты;
3) Комиссияның хаттамасы.
10. "Мәдениет туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 21-бабының 2-тармағына сәйкес "Академиялық" мәртебесі Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен беріледі.
3-тарау. "Академиялық" мәртебесін беру шарттары
11. "Академиялық" мәртебесі өз саласында жетекші болып табылатын, Қазақстан Республикасының ұлттық мәдениеті мен өнерін қалыптастыруға, дамытуға және насихаттауға елеулі үлес қосқан ұйымдарға беріледі. Олардың елеулі үлес қосқаны келесі негізге сүйеніп анықталады:
1) кемінде жиырма бес жыл үздіксіз қызметті жүзеге асырады;
2) өз қызметінде кәсібилікті, жұмыстың тиімділігі мен сапасын арттыру үшін инновациялар енгізеді;
3) талантты жас кадрларды анықтауды және тәрбиелеуді жүзеге асырады;
4) жаңа қойылымдарды қоса алғанда, жылына кемінде екі жүз спектакльді көрсетуді жүзеге асырады немесе жылына кемінде алпыс концерт өткізеді;
5) шығармашыл қызметкерлерінің кемінде сексен пайызы мәдениет саласындағы жоғары білімі бар мамандардан құралған кәсібі білікті құрамы бар, шығармашыл қызметкерлерінің кемінде жиырма бес пайызы бұрынғы КСРО-ның және өзге де шет мемлекеттердің және (немесе) Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградаларымен марапатталған, шығармашыл қызметкерлерінің кемінде жиырма бес пайызы республикалық, халықаралық конкурстардың, фестивальдердің лауреаттары мен дипломанттары және (немесе) жекелеген кәсіби көркем және шығармашылық ұжымдар кемінде он республикалық, халықаралық конкурстардың, фестивальдердің лауреаттары мен дипломанттары болып табылады;
6) соңғы үш жылда қызметі туралы республикалық және (немесе) шетелдік мерзімді баспа басылымдарында жарияланған кемінде он басылымдар бар.

8. Решение Комиссии оформляются протоколом.
При несоответствии ходатайств пункту 11 настоящих Правил, Комиссия возвращает ходатайство и прилагаемые к ней документы руководителю республиканской государственной организации культуры или руководителю местного исполнительного органа областей, городов республиканского значения.
9. Министерство вносит предложение в Правительство Республики Казахстан о присвоении статуса "Академический" организациям до 1 ноября текущего года с приложением следующих документов:
1) проект постановления Правительства Республики Казахстан и документы в соответствии c постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 января 2023 года № 10 "О Регламенте Правительства Республики Казахстан";
2) ходатайство;
3) протокол Комиссии.
10. В соответствии с пунктом 2 статьи 21 Закона Республики Казахстан "О культуре" организациям статус "Академический" присваивается постановлением Правительства Республики Казахстан.
Глава 3. Условия присвоения статуса "Академический"
11. Статус "Академический" присваивается организациям, являющимися ведущими в своей сфере, за значительный вклад в формирование, развитие и пропаганду национальных культур и искусства. Значительный вклад определяется на основании следующего:
1) осуществляют деятельность не менее двадцати пяти лет;
2) внедряют инновации в своей деятельности для повышения профессионализма, эффективности и качества работы;
3) осуществляют выявление и воспитание молодых талантливых кадров;
4) осуществляют показ не менее двухсот спектаклей в год, включая новые постановки, или проводят не менее шестидесяти концертов в год;
5) имеют профессиональный квалифицированный состав, в котором
не менее восьмидесяти процентов творческих работников с высшим образованием в области культуры, не менее двадцати пяти процентов творческих работников награждены государственными наградами бывшего СССР и иных иностранных государств и (или) Республики Казахстан, не менее двадцати пяти процентов творческих работников являются лауреатами и дипломантами республиканских, международных конкурсов и фестивалей и (или) отдельные профессиональные художественные и творческие коллективы имеют не менее десяти званий лауреатов и дипломантов республиканских и международных конкурсов и фестивалей;
6) имеют не менее десяти публикаций о деятельности за последние три года в республиканских и (или) иностранных периодических печатных изданиях.