"Мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдарды сертификаттау қағидаларын бекіту туралы" Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2015 жылғы 15 желтоқсандағы № 22-НҚ нормативтік қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының 2024 жылғы 19 сәуірдегі № 8-НҚ нормативтік қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 22 сәуірде № 34279 болып тіркелді
ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдарды сертификаттау қағидаларын бекіту туралы" Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2015 жылғы 15 желтоқсандағы № 22-НҚ нормативтік қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12720 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген нормативтік қаулымен бекітілген Мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдарды сертификаттау қағидаларында:
2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) апелляция – кандидаттың біліктілік емтиханының қорытындысы бойынша білімді растау жөніндегі ұйым қабылдаған шешімді қайта қарау туралы жазбаша өтініші;
2) апелляциялық комиссия – кандидаттардың апелляцияларын қарау үшін білімді растау жөніндегі ұйым құратын комиссия;
3) біліктілік емтиханы – кандидаттың сертификаттау пәндері бойынша емтихан модулін орындау рәсімі;
4) білімді растау жөніндегі ұйым – мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер кандидаттар үшін білімін растау рәсімін өткізетін ұйым;
5) емтихан модулі – тест сұрақтарынан және кешенді ахуалдық тапсырмалардан тұратын тапсырмалар көлемі;
6) емтихан комиссиясы – біліктілік емтиханының нәтижелерін тексеру мен бағалауды жүзеге асыру үшін білімді растау жөніндегі ұйым құратын комиссия;
7) кандидат – тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер Қазақстан Республикасының азаматы;
8) кандидаттың білімін растауы – біліктілік емтиханын тапсыру арқылы кандидаттың білім деңгейін бағалау;
9) қадағалаушылар – біліктілік емтиханын өткізу процесін қадағалауды жүзеге асыратын адамдар;
10) Мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдарды сертификаттау жөніндегі ұлттық комиссия (бұдан әрі – Ұлттық комиссия) – тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдардың кәсіби, іскерлік қасиеттерін айқындайтын консультативтік-кеңесші орган;

О внесении изменений в нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 15 декабря 2015 года № 22-НҚ "Об утверждении Правил сертификации лиц, претендующих на присвоение квалификации государственного аудитора"
Нормативное постановление Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан от 19 апреля 2024 года № 8-НҚ. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 апреля 2024 года № 34279
ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 15 декабря 2015 года № 22-НҚ "Об утверждении Правил сертификации лиц, претендующих на присвоение квалификации государственного аудитора" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12720) следующие изменения:
в Правилах сертификации лиц, претендующих на присвоение квалификации государственного аудитора, утвержденном указанным нормативным постановлением:
пункты 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) апелляция – письменное обращение кандидата по итогам квалификационного экзамена о пересмотре решения, принятого организацией по подтверждению знаний;
2) апелляционная комиссия – комиссия, создаваемая организацией по подтверждению знаний для рассмотрения апелляций кандидатов;
3) квалификационный экзамен – процедура выполнения кандидатом экзаменационного модуля по дисциплинам сертификации;
4) организация по подтверждению знаний – организация, которая проводит процедуру подтверждения знаний для кандидатов, претендующих на присвоение квалификации государственного аудитора;
5) экзаменационный модуль – объем заданий, состоящий из тестовых вопросов и комплексных ситуационных задач;
6) экзаменационная комиссия – комиссия, создаваемая организацией по подтверждению знаний для осуществления проверки и оценки результатов квалификационного экзамена;
7) кандидат – гражданин Республики Казахстан, претендующий на присвоение квалификации государственного аудитора соответствующего уровня;
8) подтверждение знаний кандидата – оценка уровня знаний кандидата посредством сдачи квалификационного экзамена;
9) наблюдатели – лица, осуществляющие наблюдение за процессом проведения квалификационного экзамена;
10) Национальная комиссия по сертификации лиц, претендующих на присвоение квалификации государственного аудитора (далее – Национальная комиссия) – консультативно-совещательный орган, который определяет профессиональные, деловые качества лиц, претендующих на присвоение квалификации государственного аудитора соответствующего уровня;

11) мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдарды сертификаттау (бұдан әрі – сертификаттау) – білімін растау және Ұлттық комиссияда әңгімелесу арқылы кандидатқа тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор біліктілігін беру рәсімі;
12) мемлекеттік аудитор сертификаты – осы Қағидалардың 8-қосымшасына сәйкес кандидатқа тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор біліктілігін беруді растайтын, арнайы қорғау дәрежесі бар, Ұлттық комиссия беретін белгіленген үлгідегі құжат;
13) Ұлттық комиссияның жұмыс органы (бұдан әрі – Жұмыс органы) – қызметі Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2015 жылғы 21 желтоқсандағы № 23-НҚ нормативтік қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12680 болып тіркелген) бекітілген Мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдарды сертификаттау жөніндегі ұлттық комиссия туралы ережемен (бұдан әрі – Ұлттық комиссия туралы ереже) айқындалатын Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (бұдан әрі – Жоғары аудиторлық палата).
3. Сертификаттау мынадай:
1) мемлекеттік аудитор;
2) жоғары санатты мемлекеттік аудитор деңгейлері бойынша жүзеге асырылады.
Берілген тиісті саладағы ішкі мемлекеттік аудитордың сертификаттары осы Қағидалардың 40 және 43-тармақтарына сәйкес мемлекеттік аудитор сертификаты берілгенге дейін қолданылады.";
4-1 және 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"4-1. "Мемлекеттік аудитор сертификатын беру" мемлекеттік қызметін (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет) Жоғары аудиторлық палата көрсетеді.
"Мемлекеттік аудитор сертификатын беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) осы Қағидаларға 6-1-қосымшада келтірілген.
5. Білімді растауды "Мемлекеттiк сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес айқындалған ұйым (бұдан әрі – білімді растау жөніндегі ұйым) өткізеді.
"Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес білімді растау жөніндегі ұйым айқындалмаған жағдайда, білімді растауды Заңның 12-бабы 4-тармағының 8) тармақшасына және 14-бабының 6) тармақшасына сәйкес:
сыртқы мемлекеттік аудитті жүзеге асыратын кандидаттар үшін – Жоғары аудиторлық палата;
ішкі мемлекеттік аудитті жүзеге асыратын кандидаттар үшін – ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) ұйымдастырады.
Білімді растау компьютерлік техниканы пайдалана отырып, біліктілік емтихандарын тапсыру жолымен өткізіледі.
Білімді растау жөніндегі ұйымдардың тізімі Жоғары аудиторлық палатаның және уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылады.";

11) сертификация лиц, претендующих на присвоение квалификации государственного аудитора (далее – сертификация) – процедура присвоения кандидату квалификации государственного аудитора соответствующего уровня, посредством подтверждения знаний и собеседования в Национальной комиссии;
12) сертификат государственного аудитора – документ установленного образца, выдаваемый Национальной комиссией, имеющий специальную степень защиты, подтверждающий присвоение кандидату квалификации государственного аудитора соответствующего уровня согласно приложению 8 настоящих Правил;
13) Рабочий орган Национальной комиссии (далее – Рабочий орган) – Высшая аудиторская палата Республики Казахстан (далее – Высшая аудиторская палата), деятельность которого определяется Положением о Национальной комиссии по сертификации лиц, претендующих на присвоение квалификации государственного аудитора, утвержденным нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 21 декабря 2015 года № 23-НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12680) (далее – Положение о Национальной комиссии).
3. Сертификация осуществляется по следующим уровням:
1) государственного аудитора;
2) государственного аудитора высшей категории.
Выданные сертификаты внутреннего государственного аудитора в соответствующей области действуют до выдачи сертификата государственного аудитора в соответствии с пунктами 40 и 43 настоящих Правил.";
пункты 4-1 и 5 изложить в следующей редакции:
"4-1. Государственная услуга "Выдача сертификата государственного аудитора" (далее – государственная услуга) оказывается Высшей аудиторской палатой.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача сертификата государственного аудитора" (далее – Перечень) приведен в приложении 6-1 к настоящим Правилам.
5. Подтверждение знаний проводится организацией (далее – организация по подтверждению знаний), определенной в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках".
В случае не определения организации по подтверждению знаний в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках", подтверждение знаний организуется согласно подпункту 8) пункта 4 статьи 12 и подпункта 6) статьи 14 Закона:
для кандидатов, которые будут осуществлять внешний государственный аудит – Высшей аудиторской палатой;
для кандидатов, которые будут осуществлять внутренний государственный аудит – уполномоченным органом по внутреннему государственному аудиту (далее – уполномоченный орган).
Подтверждение знаний проводится путем сдачи квалификационных экзаменов с использованием компьютерной техники.
Список организаций по подтверждению знаний размещается на интернет-ресурсе Высшей аудиторской палаты и уполномоченного органа.";

5-1 және 11-тармақтар алып тасталсын;
14 және 15-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Бухгалтерлік есеп және аудит саласында ұлттық және (немесе) халықаралық кәсіби біліктілігі бар кандидаттар білімді растау жөніндегі ұйымның шешімі бойынша сертификаттау пәндері бойынша жекелеген емтихандарды тапсырудан мынадай тәртіппен босатылады:
1) кандидаттар мынадай:
"аудитор";
АССА (Association of Chartered Certified Accountants) (Сертификатталған алқа бухгалтерлер қауымдастығы);
АСА (Associated Chartered Accountant) (Қауымдастырылған дипломды бухгалтер) біліктіліктерінің бірі болған жағдайда, "Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес квазимемлекеттік секторда бухгалтерлік есепті жүргізу және қаржылық есептілікті жасау" және "Қаржылық есептілік аудиті" пәндері бойынша емтихандар тапсырудан босатылады;
2) кандидаттар мынадай:
"кәсіби бухгалтер";
DipIFR (Diploma in International Financial Reporting) (Халықаралық қаржылық есептілік бойынша диплом) біліктіліктерінің бірі болған жағдайда, "Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес квазимемлекеттік секторда бухгалтерлік есепті жүргізу және қаржылық есептілікті жасау" пәні бойынша емтихан тапсырудан босатылады;
3) кандидаттар мынадай:
CIPFA (The Chartered Institute of Public Finance and Accountancy) (Мемлекеттік секторға арналған халықаралық қаржылық есептілік стандарттары бойынша диплом);
CIPFA DipIPSAS-пен (Diploma in international public sector accounting standards) (Мемлекеттік сектордағы бухгалтерлік есептің халықаралық стандарттары бойынша диплом) бірге CIPFA public auditor (Chartered Institute of Public Finance and Accountancy Public Auditor) (Дипломды мемлекеттік қаржы және бухгалтерлік есеп институты мемлекеттік аудитор) біліктіліктерінің бірі болған жағдайда, "Қоғамдық сектор үшін халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есепті жүргізу және қаржылық есептілікті жасау" және "Қаржылық есептілік аудиті" пәндері бойынша емтихандар тапсырудан босатылады;
4) кандидаттар IPSAS АССА (Certificate in International Public Sector Accounting Standards) (Мемлекеттік сектордағы бухгалтерлік есептің халықаралық стандарттары бойынша сертификат) біліктілігі болған жағдайда, "Қоғамдық сектор үшін халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есепті жүргізу және қаржылық есептілікті жасау" пәні бойынша емтихан тапсырудан босатылады.

пункты 5-1 и 11 исключить;
пункты 14 и 15 изложить в следующей редакции:
"14. Кандидаты, имеющие национальные и (или) международные профессиональные квалификации в области бухгалтерского учета и аудита, освобождаются решением организации по подтверждению знаний от сдачи отдельных экзаменов по дисциплинам сертификации в следующем порядке:
1) кандидаты освобождаются от сдачи экзаменов по дисциплинам "Ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности в квазигосударственном секторе в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности" и "Аудит финансовой отчетности", при наличии одной из следующих квалификаций:
"аудитор";
АССА (Association of Chartered Certified Accountants) (Ассоциация сертифицированных присяжных бухгалтеров);
АСА (Associated Chartered Accountant) (Ассоциированный дипломированный бухгалтер);
2) кандидаты освобождаются от сдачи экзамена по дисциплине "Ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности в квазигосударственном секторе в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности", при наличии одной из следующих квалификаций:
"профессиональный бухгалтер";
DipIFR (Diploma in International Financial Reporting) (Диплом по международной финансовой отчетности);
3) кандидаты освобождаются от сдачи экзаменов по дисциплинам "Ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности в государственных учреждениях в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности для общественного сектора" и "Аудит финансовой отчетности", при наличии одной из следующих квалификаций:
CIPFA (The Chartered Institute of Public Finance and Accountancy) (Диплом по международным стандартам финансовой отчетности для государственного сектора);
CIPFA public auditor (Chartered Institute of Public Finance and Accountancy Public Auditor) (Дипломированный институт государственных финансов и бухгалтерского учета государственный аудитор) c CIPFA DipIPSAS (Diploma in international public sector accounting standards) (Диплом по международным стандартам бухгалтерского учета в государственном секторе);
4) кандидаты освобождаются от сдачи экзамена по дисциплине "Ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности в государственных учреждениях в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности для общественного сектора", при наличии квалификации IPSAS АССА (Certificate in International Public Sector Accounting Standards) (Сертификат по международным стандартам бухгалтерского учета в государственном секторе).

15. Білімді растау жөніндегі ұйым:
сыртқы мемлекеттік аудитті жүзеге асыратын кандидаттар үшін – Жоғары аудиторлық палатамен;
ішкі мемлекеттік аудитті жүзеге асыратын кандидаттар үшін – уәкілетті органмен келісілген емтихан модульдері бойынша біліктілік емтиханын өткізу арқылы біліктілік емтиханын ұйымдастырады.
Емтихан модульдері қолданыстағы заңнама мен мемлекеттік аудиттің халықаралық стандарттары ескеріле отырып, мемлекеттік және орыс тілдерінде әзірленеді және күнтізбелік жылдың 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша жыл сайын жаңартуға жатады.
Емтихан модульдері тест сұрақтары мен кешенді ахуалдық тапсырмалардан тұрады.
Емтихан модульдерін түскен күнінен бастап бір ай мерзімде:
сыртқы мемлекеттік аудитті жүзеге асыратын кандидаттар үшін – Жоғары аудиторлық палата;
ішкі мемлекеттік аудитті жүзеге асыратын кандидаттар үшін – уәкілетті орган қарайды.";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Тестілеу нәтижелері және кешенді ахуалдық тапсырмалардың шешімі ведомоспен ресімделеді және оған 2 (екі) жұмыс күні ішінде біліктілік емтиханын өткізуді ұйымдастыруға жауапты білімді растау жөніндегі ұйымның өкілдері мен кандидат қол қояды.";
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Біліктілік емтиханын тапсыру қорытындысы бойынша оң нәтиже алған кандидатқа білімді растау жөніндегі ұйым ведомосқа қол қойылған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік аудитор біліктілігіне білімін растау туралы құжат береді.
Білімді растау туралы құжаттың көшірмесі кандидаттың жеке ісіне тігіледі.
Біліктілік емтиханын тапсыру қорытындысы бойынша білімін растаған адамдардың тізімі ведомосқа қол қойылған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде білімді растау жөніндегі ұйымның интернет-ресурсына орналастырылады.";
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"29. Біліктілік емтиханын тапсыра алмаған кандидат оны біліктілік емтиханын 1 (бірінші рет) тапсыра алмаған күнінен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күннен ерте емес, бірақ сертификаттаудың белгілі бір пәнінен біліктілік емтиханын тапсырма алмаған күнінен бастап 1 (бір) жылдан кешіктірмей қайта тапсырады.
Кандидат осы Қағидаларда белгіленген мерзімдерде біліктілік емтиханын тапсырмаған жағдайда, бұрын тапсырылған біліктілік емтихандарының оң нәтижелері жойылады, содан кейін кандидат сертификаттаудың барлық пәнін өз қаражаты есебінен қайта тапсырады.

15. Организация по подтверждению знаний организует квалификационный экзамен посредством проведения квалификационного экзамена по экзаменационным модулям, согласованным с:
Высшей аудиторской палатой – для кандидатов, которые будут осуществлять внешний государственный аудит;
уполномоченным органом – для кандидатов, которые будут осуществлять внутренний государственный аудит.
Экзаменационные модули разрабатываются на государственном и русском языках, с учетом действующего законодательства, международных стандартов государственного аудита и подлежат ежегодному обновлению по состоянию на 31 декабря календарного года.
Экзаменационные модули содержат тестовые вопросы и комплексные ситуационные задачи.
Экзаменационные модули рассматриваются в месячный срок со дня их поступления:
Высшей аудиторской палатой - для кандидатов, которые будут осуществлять внешний государственный аудит;
уполномоченным органом - для кандидатов, которые будут осуществлять внутренний государственный аудит.";
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25. Результаты тестирования и решение комплексных ситуационных задач оформляются ведомостью и подписываются в течение 2 (двух) рабочих дней представителями организации по подтверждению знаний, ответственными за организацию проведения квалификационного экзамена и кандидатом.";
пункт 27 изложить в следующей редакции:
"27. Кандидату, получившему положительный результат по итогам сдачи квалификационного экзамена, организацией по подтверждению знаний выдается документ о подтверждении знаний на квалификацию государственного аудитора по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам, в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня подписания ведомости.
Копия документа о подтверждении знаний подшивается в личное дело кандидата.
Список лиц, подтвердивших знания по итогам сдачи квалификационного экзамена, размещается на интернет-ресурсе организации по подтверждению знаний в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня подписания ведомости.";
пункт 29 изложить в следующей редакции:
"29. Кандидат, не сдавший квалификационный экзамен, повторно проходит его в срок не ранее 15 (пятнадцати) календарных дней со дня не сдачи квалификационного экзамена, но не позднее 1 (одного) года со дня 1 (первой) не сдачи квалификационного экзамена по определенной дисциплине сертификации.
В случае не сдачи кандидатом квалификационного экзамена в сроки, установленные настоящими Правилами, положительные результаты по ранее сданным квалификационным экзаменам обнуляются, после чего кандидат повторно сдает все дисциплины сертификации за счет собственных средств.

Осы кезең ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 1033 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12733 болып тіркелген) бекітілген Екі айдан астам еңбекке уақытша жарамсыздық мерзімі белгіленген аурулар тізбесіне кіретін ауруға, 6 (алты) айдан астам іссапарда болуына, мемлекеттік тапсырыс немесе тағылымдама шеңберінде оқуына, мерзімді әскери қызметке шақырылуына байланысты біліктілік емтиханын тапсыра алмаған кандидат бұрын тапсырылмаған сертификаттау пәнінен біліктілік емтиханын қайта тапсырады.
6 (алты) айдан астам іссапарда, мемлекеттік тапсырыс немесе тағылымдама шеңберінде оқуда, сондай-ақ әскерге шақыру бойынша мерзімді әскери қызметте болған кандидат бұрын тапсырылмаған сертификаттау пәні бойынша біліктілік емтиханын оны аяқтаған күнінен бастап 1 (бір) жыл ішінде қайта тапсырады.
Біліктілік емтиханын қайта тапсыру күні білімді растау жөніндегі үйымның тиісті күнтізбелік жылға арналған Біліктілік емтихандарының бекітілген кестесіне сәйкес белгіленеді.";
34-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"34. Апелляциялық комиссия апелляцияға берілген өтінішті қарау нәтижелері бойынша өтініш келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде мынадай:
1) кандидаттың апелляцияға берген өтінішін қанағаттандыру және оны біліктілік емтиханын қайта тапсыруға жіберу не біліктілік емтиханының нәтижесіне (балына) балл (-дар) қосу туралы шешім қабылдау;
2) апелляцияға берілген өтінішті қанағаттандырусыз, ал біліктілік емтиханының нәтижесін (балын) өзгеріссіз қалдыру.";
37 және 38-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"37. Апелляциялық комиссияның шешіміне Қазақстан Республикасының әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) нормаларына сәйкес шағым берілуі мүмкін.
38. Мемлекеттік аудитор біліктілігін иелену үшін сертификаттауға: экономика және бизнес (экономика немесе әлемдік экономика немесе қаржы немесе есеп және аудит немесе менеджмент немесе мемлекеттік және жергілікті басқару немесе мемлекеттік аудит) немесе құқық (құқықтану немесе халықаралық құқық) және (немесе) ақпараттық технологиялар жоғары білімі және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кандидат жіберіледі.";
39-тармақ алып тасталсын;
41-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"41. Ұлттық комиссияда әңгімелесу үшін жоғары санатты мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарында мемлекеттік аудитор болып соңғы 5 (бес) жыл бойы жұмыс істейтін және:

Кандидат, который в течение этого периода не сдал квалификационный экзамен в связи с болезнью, входящих в Перечень заболеваний, для которых установлен срок временной нетрудоспособности более двух месяцев, утвержденных приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 1033 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12733), нахождения в командировке более 6 (шести) месяцев, обучения в рамках государственного заказа или стажировки, призыва на срочную воинскую службу, повторно сдает квалификационный экзамен по ранее не сданной дисциплине сертификации.
Кандидат, находившийся в командировке более 6 (шести) месяцев, на обучении в рамках государственного заказа или стажировке, а также на срочной воинской службе по призыву, повторно сдает квалификационный экзамен по ранее не сданной дисциплине сертификации в течение 1 (одного) года со дня ее завершения.
Дата повторной сдачи квалификационного экзамена устанавливается в соответствии с утвержденным Графиком квалификационных экзаменов организации по подтверждению знаний на соответствующий календарный год.";
пункт 34 изложить в следующей редакции:
"34. По результатам рассмотрения заявления на апелляцию, апелляционная комиссия в течение 3 (трех) рабочих дней со дня поступления заявления принимает одно из двух решений:
1) удовлетворить заявление на апелляцию кандидата и принять решение о допуске его на пересдачу квалификационного экзамена либо добавлении балла (-ов) к результату (баллу) квалификационного экзамена;
2) оставить заявление на апелляцию без удовлетворения, а результат (балл) квалификационного экзамена без изменения.";
пункты 37 и 38 изложить в следующей редакции:
"37. Решение апелляционной комиссии может подлежать обжалованию в соответствии с нормами Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс).
38. К сертификации на присвоение квалификации государственного аудитора допускается кандидат, имеющий высшее и (или) послевузовское образование: экономика и бизнес (экономика или мировая экономика или финансы или учет и аудит или менеджмент или государственное и местное управление или государственный аудит) или право (юриспруденция или международное право) и (или) информационные технологии.";
пункт 39 исключить;
пункт 41 изложить в следующей редакции:
"41. Для собеседования в Национальной комиссии на присвоение квалификации государственного аудитора высшей категории допускается кандидат, работающий государственным аудитором последние 5 (пять) лет в органах государственного аудита и финансового контроля и имеющий:

1) мемлекеттік аудитор сертификаты;
2) мына халықаралық кәсіби ұйымдардың бірі:
ICAEW (Institute of Chartered Accountants in England and Wales) (Англия мен Уэльстің алқа бухгалтерлер институты);
АССА (Association of Chartered Certified Accountants) (Сертификатталған алқа бухгалтерлер қауымдастығы);
CIPFA (Chartered Institute of Public Finance and Accountancy) (Мемлекеттік секторға арналған халықаралық қаржылық есептілік стандарттары бойынша диплом);
IIA (Institute of Internal Auditors) (Ішкі аудиторлар институты) берген мына кәсіби біліктіліктердің бірі:
ACA (Associated Chartered Accountant) (Қауымдастырылған дипломы бар бухгалтер);
ACCA (Association of Chartered Certified Accountants) (Сертификатталған алқа бухгалтерлер қауымдастығы);
CIPFA (Chartered Institute of Public Finance and Accountancy) (Мемлекеттік секторға арналған халықаралық қаржылық есептілік стандарттары бойынша диплом);
CIPFA DipIPSAS-пен (Diploma in international public sector accounting standards) (Мемлекеттік сектордағы бухгалтерлік есептің халықаралық стандарттары бойынша диплом) бірге CIPFA public auditor (Chartered Institute of Public Finance and Accountancy Public Auditor) (Дипломды мемлекеттік қаржы және бухгалтерлік есеп институты мемлекеттік аудитор);
CIA (Certified Internal Auditor) (Дипломы бар ішкі аудитор);
АССА F8 (Audit and Assurance) не АССА F8-пен (Аудит және анықтықты растау) немесе Cert IA ACCA (Certificate in International Auditing) (Халықаралық аудит бойынша сертификат) бірге IPSAS АССА (Certificate in International Public Sector Accounting Standards) (Мемлекеттік сектордағы бухгалтерлік есептің халықаралық стандарттары бойынша сертификат) (орыс тілінде) бар екенін растайтын құжаты;
3) Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) Дүниежүзілік банкпен бірлесіп әзірлеген, ішкі мемлекет аудит және қаржылық бақылау органдары үшін қолданылатын сертификатпен (Public Audit and Assurance) (Мемлекеттік аудит және анықтықты растау) IPSAS АССА (Certificate in International Public Sector Accounting Standards) (Мемлекеттік сектордағы бухгалтерлік есептің халықаралық стандарттары бойынша сертификат) кәсіби біліктілігінің бар екенін растайтын құжаты;
4) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының жүйесінде соңғы 2 (екі) жыл ішінде мемлекеттік аудиторлар қызметінің тиімділігін бағалаудың оң нәтижесі бар;
5) алынбаған тәртіптік жазалары жоқ кандидат жіберіледі.

1) сертификат государственного аудитора;
2) документ, подтверждающий наличие одной из следующих профессиональных квалификаций:
ACA (Associated Chartered Accountant) (Ассоциированный дипломированный бухгалтер);
АССА (Association of Chartered Certified Accountants) (Ассоциация сертифицированных присяжных бухгалтеров);
CIPFA (Chartered Institute of Public Finance and Accountancy) (Диплом по международным стандартам финансовой отчетности для государственного сектора);
CIPFA public auditor (Chartered Institute of Public Finance and Accountancy Public Auditor) (Дипломированный институт государственных Финансов и бухгалтерского учета государственный аудитор) c CIPFA DipIPSAS (Diploma in international public sector accounting standards) (Диплом по международным стандартам бухгалтерского учета в государственном секторе);
CIA (Certified Internal Auditor) (Дипломированный внутренний аудитор);
IPSAS АССА (Certificate in International Public Sector Accounting Standards) (Сертификат по международным стандартам бухгалтерского учета в государственном секторе) с АССА F8 (Audit and Assurance) либо АССА F8 (Аудит и подтверждение достоверности) (на русском языке) либо с Cert IA ACCA (Certificate in International Auditing) (Сертификат по международному аудиту), присваиваемой одной из следующих международных профессиональных организаций:
ICAEW (Institute of Chartered Accountants in England and Wales) (Институт присяжных бухгалтеров Англии и Уэльса);
АССА (Association of Chartered Certified Accountants) (Ассоциация сертифицированных присяжных бухгалтеров);
CIPFA (Chartered Institute of Public Finance and Accountancy) (Диплом по международным стандартам финансовой отчетности для государственного сектора);
IIA (Institute of Internal Auditors) (Институт внутренних аудиторов);
3) документ, подтверждающий наличие профессиональных квалификаций IPSAS АССА (Certificate in International Public Sector Accounting Standards) (Сертификат по международным стандартам бухгалтерского учета в государственном секторе) с сертификатом, разработанным Министерством финансов Республики Казахстан (далее – Министерство) совместно со Всемирным банком (Public Audit and Assurance) (Государственный аудит и подтверждение достоверности), которые распространяются для органов внутреннего государственного аудита и финансового контроля;
4) положительный результат оценки эффективности деятельности государственных аудиторов в системе органов государственного аудита и финансового контроля в течение последних 2 (двух) лет;
5) отсутствие неснятых дисциплинарных взысканий.

Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары жүйесінде кемінде 5 (бес) жыл жұмыс өтілі бар Жоғары аудиторлық палатаның және тексеру комиссияларының төрағалары, мүшелері, аппарат басшылары, Министрліктің Ішкі мемлекеттік аудит комитетінің төрағасы мен орынбасарлары, Министрліктің Ішкі мемлекеттік аудит комитетінің аумақтық ішкі мемлекеттік аудит департаменттерінің басшылары мен орынбасарлары, орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың ішкі мемлекеттік аудит қызметтерінің басшылары мен орынбасарлары (болған жағдайда) Қағидалардың осы тармағының 1), 2), 3) және 5) тармақшаларының талаптарына сәйкес жоғары санатты мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге Ұлттық комиссияға әңгімелесу үшін жіберіледі.";
43-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"43. Тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге кандидат (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) мемлекеттік қызметті алу үшін Жұмыс органына (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) қағаз түрінде мынадай құжаттарды ұсынады:
1) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушы үміт білдірген тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор біліктілігі көрсетілген өтініш;
2) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
3) жоғары білімінің болуын растайтын құжаттың қосымшаларымен бірге көшірмесі.
Шетелдік білім беру ұйымдарында алған білімі туралы құжаттардың көшірмелеріне "Болашақ" халықаралық стипендиясын иеленушінің шетелдік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары, ғылыми орталықтары мен зертханалары берген, сондай-ақ өзара тану және баламалылығы туралы халықаралық шарттың (келісімнің) қолданылу аясына жататын білім туралы құжаттарды қоспағанда, білім беру саласындағы уәкілетті орган берген осы білім туралы құжаттарды тану немесе нострификациялау туралы куәліктердің көшірмелері қоса беріледі.
Білімі туралы құжаттарға "Халықаралық бағдарламалар орталығы" акционерлік қоғамы берген "Болашақ" халықаралық стипендиясы стипендиантының мәртебесі туралы ақпарат қоса беріледі.
Өзара тану және баламалылығы туралы халықаралық шарттың (келісімнің) қолданылу аясына жататын білім туралы құжаттардың көшірмелеріне білім беру саласындағы уәкілетті орган берген білім туралы осы құжаттарды тану туралы анықтамалардың көшірмелері қоса беріледі.
Егер құжат (диплом/сертификат) және оған қосымшалар шет тілінде болса, белгіленген тәртіппен нотариат куәландырған қазақ және (немесе) орыс тіліндегі аудармасы ұсынылады.

Председатели, члены, руководители аппаратов Высшей аудиторской палаты и ревизионных комиссий, Председатель и заместители Комитета внутреннего государственного аудита Министерства, руководители и заместители территориальных департаментов внутреннего государственного аудита Комитета внутреннего государственного аудита Министерства, руководители и заместители (при наличии) служб внутреннего аудита центральных государственных и местных исполнительных органов, имеющие опыт работы не менее 5 (пяти) лет в системе органов государственного аудита и финансового контроля, допускаются для собеседования в Национальную комиссию на присвоение квалификации государственного аудитора высшей категории, в соответствии с требованиями подпунктов 1), 2), 3) и 5) настоящего пункта Правил.";
пункт 43 изложить в следующей редакции:
"43. Для получения государственной услуги кандидат на присвоение квалификации государственного аудитора соответствующего уровня (далее – услугополучатель) представляет Рабочему органу (далее – услугодатель) в бумажном виде следующие документы:
1) заявление с указанием квалификации государственного аудитора соответствующего уровня, на которую претендует услугополучатель, по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
2) копию документа, удостоверяющего личность;
3) копию документа, подтверждающего наличие высшего образования с приложениями.
К копиям документов об образовании, полученных в зарубежных организациях образования, прилагаются копии удостоверений о признании или нострификации данных документов об образовании, выданных уполномоченным органом в сфере образования, за исключением документов об образовании, выданных зарубежными организациями высшего и (или) послевузовского образования, научными центрами и лабораториями обладателям международной стипендии "Болашак", а также подпадающих под действие международного договора (соглашения) о взаимном признании и эквивалентности.
К документам об образовании, прилагается информация о статусе стипендиата международной стипендии "Болашак", выданной акционерным обществом "Центр международных программ".
К копиям документов об образовании, подпадающих под действие международного договора (соглашения) о взаимном признании и эквивалентности, прилагаются копии справок о признании данных документов об образовании, выданных уполномоченным органом в сфере образования.
В случае если документ (диплом/сертификат) и приложения к нему на иностранном языке, представляется нотариально заверенный в установленном порядке перевод на казахский и (или) русский язык;

4) еңбек кітапшасының көшірмесі, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан аударымдардың бүкіл кезеңіндегі аударылған міндетті зейнетақы жарналары туралы үзінді көшірмелер.
Мемлекеттік қызметшілер үшін "Мемлекеттік қызметті өткерудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 2021 жылғы 10 қыркүйектегі № 158 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24350 болып тіркелген) сәйкес ресімделген қызметтік тізім.
Қажет болған жағдайда, кандидат кандидаттың функционалдық міндеттеріне сәйкес салаларда жұмыс өтілінің болуын растайтын құжаттарды ұсынады.
5) бухгалтерлік есеп, аудит және қаржы саласында ұлттық немесе халықаралық кәсіби біліктілік берілгені туралы құжаттың көшірмесі (болған жағдайда);
6) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша білімді растау жөніндегі ұйым берген мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдар үшін білімді растау жөніндегі құжаттардың көшірмесі;
7) жеке деректердің (аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі) өзгергенін растайтын құжаттың көшірмесі;
8) 3x4 көлеміндегі 1 (бір) фотосурет (жеке іске);
9) осы Қағидаларға 5-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша дербес деректерді жинауға және өңдеуге келісім беру туралы өтініш;
10) жоғары санатты мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдар үшін мемлекеттік аудитор сертификатының көшірмесі;
11) осы Қағидалардың 41-тармағының 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген халықаралық кәсіби біліктіліктердің бірін иелену туралы құжаттың көшірмесі.
Осы тармақтың 2), 3), 4), 5), 6), 7), 10) және 11) тармақшаларында көзделген құжаттар персоналды басқару қызметінің (кадр қызметі) қолымен және мөрімен (мөртабанымен) куәландырылған не нотариат куәландырған нысанда ұсынылады.
Құжат тігілетін папкада барлық құжат бекітіледі, оның беткі жағында: осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша №__ жеке іс, көрсетілетін қызметті алушының аты және әкесінің аты (болған жағдайда), тегі, ресімделу күні көрсетіледі.
Көрсетілетін қызметті алушының өтініш берген кезде өтелмеген немесе заңнамада белгіленген тәртіппен алынбаған сотталғандығы, сондай-ақ сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағаны туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.";
46-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"46. Көрсетілетін қызметті беруші ұсынылған құжаттардың және көрсетілетін қызметті алушының осы Қағидалардың 38, 40, 41, 43 және 60-тармақтарында белгіленген талаптарға сәйкестігін тексеруді ұйымдастырады.

4) копию трудовой книжки, выписки из единого накопительного пенсионного фонда о перечисленных обязательных пенсионных взносах за весь период отчислений.
Для государственных служащих послужной список, оформленный в соответствии с приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 10 сентября 2021 года № 158 "О некоторых вопросах прохождения государственной службы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 24350).
При необходимости, кандидат предоставляет документы, подтверждающие наличие у кандидата стажа работы в сферах, соответствующих функциональным обязанностям;
5) копию документа о присвоении национальной или международной профессиональной квалификации в области бухгалтерского учета, аудита и финансов (при наличии);
6) копию документов по подтверждению знаний для лиц, претендующих на присвоение квалификации государственного аудитора, выданного организацией по подтверждению знаний, по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
7) копию документа, подтверждающего изменение личных данных (фамилия, имя, отчество (при наличии);
8) 1 (одна) фотография размером 3х4 (в личное дело);
9) заявление о согласии на сбор и обработку персональных данных, по форме согласно приложению 5-1 к настоящим Правилам;
10) копию сертификата государственного аудитора для лиц, претендующих на присвоение квалификации государственного аудитора высшей категории;
11) копию документа о присвоении одной из международной профессиональной квалификации, указанной в подпунктах 3) и 4) пункта 41 настоящих Правил.
Документы, предусмотренные подпунктами 2), 3), 4), 5), 6), 7), 10) и 11) настоящего пункта, представляются заверенными подписью и печатью (штампом) службы управления персоналом (кадровой службы) либо в нотариально заверенной форме.
Все документы скрепляются в скоросшивателе, на лицевой стороне которого указывается: личное дело №, фамилия, имя и отчество (при его наличии) услугополучателя, дата оформления, по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Сведения о судимости, которая не погашена или не снята в установленном законом порядке на момент подачи заявления, а также совершение коррупционного правонарушения услугополучателя, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем.";
пункт 46 изложить в следующей редакции:
"46. Услугодатель организует проверку представленных документов и соответствия услугополучателя требованиям, установленным пунктами 38, 40, 41, 43 и 60 настоящих Правил.

Тізбенің 10-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 6), 8) және 9) тармақшаларында көзделген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартуға негіздер болған жағдайда, Кодекстің 73-бабына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіруге мүмкіндік беру үшін мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім, сондай-ақ тыңдауды өткізу уақыты, күні және орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Қарау нәтижелері бойынша әңгімелесуге жіберу не Ұлттық комиссияда әңгімелесуге жіберуден дәлелді бас тарту туралы шешім қабылданады.
Осы тармақта көрсетілген негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту мемлекеттік қызметті алу үшін құжаттарды қайта беруге тыйым салуға әкеп соқпайды.";
47-тармақ алып тасталсын;
51, 52, 53 және 54-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"51. Көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидалардың 38, 40, 41, 43 және 60-тармақтарында және Тізбенің 9-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы Ұлттық комиссияға әңгімелесуге жіберіледі және көрсетілетін қызметті беруші өтініштің тіркелген күнінен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде оған Ұлттық комиссияға әңгімелесуге жіберу туралы хабарламаны телефон байланысы арқылы және (немесе) көрсетілетін қызметті алушының өтінішінде көрсетілген электрондық пошта мекенжайына хабарлама жолдау арқылы жібереді.
52. Көрсетілетін қызметті алушылардың кезектілігі олардың өтініштерін ақпараттық жүйеде тіркелген күні мен нөміріне қарай айқындалады.
Ұлттық комиссия туралы ережеге сәйкес Ұлттық комиссияның отырыстары тоқсанына кемінде 1 (бір) рет өткізіледі.
53. Көрсетілетін қызметті беруші әңгімелесу өткізілетін күнге дейін 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей әңгімелесу өткізілетін орынды, күнді және уақытты көрсете отырып, әңгімелесуге жіберілген адамдардың тізімін өзінің интернет-ресурсына орналастырады, көрсетілетін қызметті алушыға телефон байланысы арқылы және (немесе) көрсетілетін қызметті алушының өтінішінде көрсетілген электрондық пошта мекенжайына хабарлама жіберу арқылы хабарлайды, сондай-ақ осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер әрбір көрсетілетін қызметті алушы бойынша қорытынды дайындайды.
54. Көрсетілетін қызметті алушы Ұлттық комиссияға әңгімелесуге келмеген жағдайда, оның өтініші қараусыз қалады және мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартуға жатады.";
59 және 60-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"59. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі – осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор біліктілігін беру туралы не тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор біліктілігін беруден бас тарту туралы Ұлттық комиссияның шешімі.

При наличии оснований для отказа в оказании государственной услуги, предусмотренных в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5), 6), 8) и 9) пункта 10 Перечня, услугодатель уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени, дате и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению согласно статье 73 Кодекса.
По результатам рассмотрения принимается решение о допуске к собеседованию, либо мотивированном отказе в допуске к собеседованию в Национальной комиссии.
Отказ в оказании государственной услуги по указанным в настоящем пункте основаниям не влечет запрета на повторную подачу документов для получения государственной услуги.";
пункт 47 исключить;
пункты 51, 52, 53 и 54 изложить в следующей редакции:
"51. В случае соответствия услугополучателя требованиям, установленным в пунктах 38, 40, 41, 43 и 60 настоящих Правил и пункту 9 Перечня, услугополучатель допускается к собеседованию в Национальной комиссии и услугодатель в течении 10 (десяти) рабочих дней со дня регистрации заявления направляет ему уведомление о допуске к собеседованию в Национальной комиссии посредством информационной системы, телефонной связи и (или) направления сообщения на адрес электронной почты, указанной в заявлении услугополучателя.
52. Очередность услугополучателей определяется исходя из даты и номера регистрации их заявлений в информационной системе.
Заседания Национальной комиссии проводятся не реже 1 (одного) раза в квартал, согласно Положению о Национальной комиссии.
53. Услугодатель не позднее чем за 10 (десять) рабочих дней до дня проведения собеседования размещает список лиц, допущенных к собеседованию, с указанием места, даты и времени проведения собеседования, на его интернет-ресурсе и сообщается услугополучателю посредством телефонной связи и (или) направления сообщения на адрес электронной почты, указанный в заявлении услугополучателя, а также готовит заключение по каждому услугополучателю на присвоение квалификации государственного аудитора соответствующего уровня по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
54. В случае неявки услугополучателя на собеседование в Национальную комиссию, его заявление остается без рассмотрения и подлежит отказу в оказании государственной услуги.";
пункты 59 и 60 изложить в следующей редакции:
"59. Результатом оказания государственной услуги является решение Национальной комиссии о присвоении квалификации государственного аудитора соответствующего уровня согласно приложению 8 к настоящим Правилам, либо об отказе в присвоении квалификации государственного аудитора соответствующего уровня.

Көрсетілетін қызметті беруші "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
60. Ұлттық комиссияда әңгімелесу қорытындысы бойынша теріс нәтиже алған көрсетілетін қызметті алушы осы шешім қабылданған күннен бастап 3 (үш) айдан кейін мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін құжаттарды қайта тапсырады.";
60-1-тармақ алып тасталсын;
62-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"62. Тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор сертификаты осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор сертификаттарын беруді есепке алу журналы бойынша көрсетілетін қызметті алушының жеке өзіне не сенімхат бойынша оның өкіліне беріледі.
Тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор сертификатының бланкісін үйлестіруді, сақтауды, есепке алуды және пайдалануды көрсетілетін қызметті берушінің Ұлттық комиссия қызметін қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшесі жүзеге асырады.";
64 және 65-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"64. Тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор сертификаты жоғалған, бүлінген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге оның телнұсқасын алу туралы өтініш жолдайды.
Көрсетілетін қызметті беруші тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор сертификатының телнұсқасын берген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жоғалған, бүлінген, зақымданған сертификаттардың жарамсыздығы туралы ақпаратты өзінің интернет-ресурсында орналастырады.
65. Көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға не сенімхат бойынша оның өкіліне телнұсқа беру туралы өтінішті алған күннен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде "телнұсқа" деген мөртаңба қойып, тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор сертификаты бар адамдардың тізіліміне тиісті толықтырулар енгізе отырып, тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор сертификатының телнұсқасын беруді жүзеге асырады.";
71-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"71. Тізбенің 10-тармағының 5), 6) және 8) тармақшаларында белгіленген адамдарды қоспағанда, Заңның 39-бабының 8-тармағында көзделген негіздер бойынша тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор сертификаты қайтарып алынған адамдар тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор сертификатын алу үшін Ұлттық комиссияның тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор біліктілігін иелену туралы сертификатты қайтарып алу туралы шешімі қабылданған күннен бастап 3 (үш) жыл өткен соң осы Қағидалардың 43-тармағында және Тізбенің 9-тармағында көрсетілген құжаттарды қайта бере алады.";

Услугодатель обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг согласно подпункту 11) пункта 2 статьи 5 Закона "О государственных услугах".
60. Услугополучатель, получивший отрицательный результат по итогам собеседования в Национальной комиссии, повторно подает документы для получения государственной услуги через 3 (три) месяца со дня принятия данного решения.";
пункт 60-1 исключить;
пункт 62 изложить в следующей редакции:
"62. Сертификат государственного аудитора соответствующего уровня выдается по журналу учета выдачи сертификатов государственного аудитора соответствующего уровня по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам, лично услугополучателю, либо его представителю по доверенности.
Координация, хранение, учет и использование бланка сертификата государственного аудитора соответствующего уровня осуществляется структурным подразделением услугодателя, ответственным за обеспечение деятельности Национальной комиссии.";
пункты 64 и 65 изложить в следующей редакции:
"64. При утере, порче сертификата государственного аудитора соответствующего уровня, услугополучатель направляет заявление услугодателю о получении его дубликата.
Услугодатель со дня выдачи дубликата сертификата государственного аудитора соответствующего уровня в течение 5 (пяти) рабочих дней размещает информацию о недействительности утерянных, испорченных, поврежденных сертификатах на своем интернет-ресурсе.
65. Выдача дубликата сертификата государственного аудитора соответствующего уровня, осуществляется услугодателем услугополучателю, либо его представителю по доверенности в течение 15 (пятнадцати) календарных дней со дня получения заявления о предоставлении дубликата с проставлением штампа "дубликат", с внесением соответствующих дополнений в реестр лиц, имеющих сертификат государственного аудитора соответствующего уровня.";
пункт 71 изложить в следующей редакции:
"71. Лица, у которых отозван сертификат государственного аудитора соответствующего уровня, по основаниям, предусмотренных пунктом 8 статьи 39 Закона, за исключением лиц, определенных в подпунктах 5), 6) и 8) пункта 10 Перечня, для получения сертификата государственного аудитора соответствующего уровня повторно подают документы, указанные в пункте 43 настоящих Правил и пункта 9 Перечня, по истечении 3 (трех) лет со дня принятия решения Национальной комиссии об отзыве сертификата о присвоении квалификации государственного аудитора соответствующего уровня.";

1-қосымша осы нормативтік қаулыға 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
3-қосымша алып тасталсын;
5-қосымша осы нормативтік қаулыға 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
6-1-қосымша осы нормативтік қаулыға 3-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
7-қосымша осы нормативтік қаулыға 4-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Жоғары аудиторлық палатаның Сертификаттау және ұйымдастыру жұмысы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы нормативтік қаулының Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы нормативтік қаулының Жоғары аудиторлық палатаның интернет-ресурсына орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы нормативтік қаулының орындалуын бақылау Жоғары аудиторлық палатаның аппарат басшысына жүктелсін.
4. Осы нормативтік қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық палатасының Төрағасы
А. Смаилов
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық
палатасының
2024 жылғы 19 сәуірдегі
№ 8-НҚ Нормативтік қаулыға
1- қосымша
Мемлекеттік аудитор біліктілігін
иеленуге үміткер адамдарды
сертификаттау қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Білімді растау жөніндегі
ұйым____________________
(өтініш берушінің аты,
әкесінің аты
(болған жағдайда), тегі)
ӨТІНІШ
Мемлекеттік аудитор біліктілігіне білімді растау жөніндегі біліктілік емтиханын тапсыруға рұқсат беруіңізді сұраймын.
Үйінің мекенжайы, жұмысының/үйінің және ұялы телефондарының нөмірі: ______________________________________________________________
Электрондық поштасының мекенжайы:______________________________
Осы өтінішке жеке куәлігімнің көшірмесін қоса беріп отырмын.
Мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдарды сертификаттау қағидаларымен таныстым және олармен келісемін.
Толтырылған күні: 20___жылғы "____" ________ ________________
(қолы)
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық
палатасының
2024 жылғы 19 сәуірдегі
№ 8-НҚ Нормативтік қаулыға
2- қосымша
Мемлекеттік аудитор біліктілігін
иеленуге үміткер адамдарды
сертификаттау қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Мемлекеттік аудитор біліктілігін
иеленуге үміткер адамдарды
сертификаттау жөніндегі
ұлттық комиссия
________________________
________________________
(өтініш берушінің аты,
әкесінің аты
(болған жағдайда), тегі)
ӨТІНІШ
__________________________________________________________________________
(деңгейін (мемлекеттік аудитор/жоғары санатты мемлекеттік аудитор) көрсету)
біліктілігі сертификатын беруіңізді сұраймын.
Нақты тұратын мекенжайы, үйінің және ұялы телефондарының №
_________________________________________________________________________
Электрондық поштасының мекенжайы: _______________________________________
Осы өтінішке мыналарды қоса беріп отырмын:
("белгімен" көрсету)
жеке куәліктің көшірмесі;
жоғары білімінің болуын растайтын құжаттың көшірмесі;
еңбек өтілі бар адамдар үшін еңбек кітапшасының көшірмесі;
мемлекеттік қызметшілер үшін "Мемлекеттік қызметті өткерудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 2021 жылғы 10 қыркүйектегі № 158 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24350 болып тіркелген) сәйкес ресімделген қызметтік тізім;
аударылған міндетті зейнетақы жарналары туралы бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан үзінді көшірмелер;
бухгалтерлік есеп, аудит және қаржы саласында ұлттық немесе халықаралық кәсіби біліктілікті иелену туралы құжаттың көшірмесі (болған жағдайда);
жеке деректердің өзгергенін растайтын құжаттың көшірмесі (болған жағдайда);
мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдар үшін осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша білімді растау жөніндегі ұйым берген білімді растау жөніндегі құжаттардың көшірмесі;
жоғары санатты мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдар үшін мемлекеттік аудитор сертификатының көшірмесі;

приложение 1 изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему нормативному постановлению;
приложение 3 исключить;
приложение 5 изложить в редакции согласно приложению 2 к настоящему нормативному постановлению;
приложение 6-1 изложить в редакции согласно приложению 3 к настоящему нормативному постановлению;
приложение 7 изложить в редакции согласно приложению 4 к настоящему нормативному постановлению.
2. Департаменту сертификации и организационной работы Высшей аудиторской палаты в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего нормативного постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего нормативного постановления на интернет-ресурсе Высшей аудиторской палаты.
3. Контроль за исполнением настоящего нормативного постановления возложить на руководителя аппарата Высшей аудиторской палаты.
4. Настоящее нормативное постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Председатель
Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан
А. Смаилов
Приложение 1
к нормативному постановлению
Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан
от 19 апреля 2024 года № 8-НҚ
Приложение 1
к Правилам сертификации лиц,
претендующих на присвоение
квалификации государственного
аудитора
Форма
Организация
по подтверждению знаний
от ________________________
__________________________
(фамилия, имя, отчество
(при наличии) заявителя)
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу допустить к сдаче квалификационного экзамена по подтверждению знаний
на квалификацию государственного аудитора.
Домашний адрес, номер рабочего/домашнего и мобильного телефонов:
____________________________________________________________________
Адрес электронной почты: _____________________________________________
К данному заявлению прилагаю копию удостоверения личности.
С Правилами сертификации лиц, претендующих на присвоение квалификации
государственного аудитора, ознакомлен (а) и согласен (а).
Дата заполнения: "______" _______________ 20___г.
__________________
(подпись)
Приложение 2
к нормативному постановлению
Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан
от 19 апреля 2024 года № 8-НҚ
Приложение 5
к Правилам сертификации лиц,
претендующих на присвоение
квалификации государственного
аудитора
Форма
Национальная комиссия
по сертификации лиц,
претендующих на присвоение
квалификации
государственного аудитора
от ______________________
________________________
(фамилия, имя, отчество
(при наличии) заявителя)
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу выдать сертификат на квалификацию
____________________________________________________________________
(указать уровень (государственный аудитор/ государственный аудитор высшей
категории)
Фактический адрес проживания, № домашнего и мобильного телефонов:
____________________________________________________________________
Адрес электронной почты: _____________________________________________
К данному заявлению прилагаю:
(отметить "галочкой")
копия удостоверения личности;
копия документа, подтверждающего наличие высшего образования;
для лиц, имеющих трудовой стаж, копию трудовой книжки;
для государственных служащих послужной список, оформленный в соответствии
с приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной
службы от 10 сентября 2021 года № 158 "О некоторых вопросах прохождения
государственной службы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации
нормативных правовых актов № 24350);
выписки из единого накопительного пенсионного фонда о перечисленных
обязательных пенсионных взносах;
копия документа о присвоении национальной или международной профессиональной
квалификации в области бухгалтерского учета, аудита и финансов (при наличии);
копия документа, подтверждающего изменение личных данных (при наличии);
копию документов по подтверждению знаний для лиц, претендующих на присвоение
квалификации государственного аудитора, выданного организацией по
подтверждению знаний по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
копию сертификата государственного аудитора, для лиц, претендующих на высшую
категорию государственного аудитора;
копию документа о присвоении одной из международной профессиональной

осы Қағидалардың 41-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген халықаралық кәсіби біліктіліктердің бірін иелену туралы құжаттың көшірмесі;
3x4 көлеміндегі 1 (бір) фотосурет (жеке іске);
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1-тармағында көзделген негіздер бойынша дербес деректерді жинауға және өңдеуге келісім беру туралы өтініш.
Осымен:
Мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдарды сертификаттау қағидаларымен танысқанымды және олармен келісетінімді;
қоса берілген барлық құжаттың шындыққа сәйкес келетінін және жарамды екенін растаймын.
Толтырылған күні: 20___жылғы "_____" _____________________
(қолы)
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық
палатасының
2024 жылғы 19 сәуірдегі
№ 8-НҚ Нормативтік қаулыға
3-қосымша
Мемлекеттік аудитор біліктілігін
иеленуге үміткер адамдарды
сертификаттау қағидаларына

квалификации, указанной в подпунктах 2) и 3) пункта 41 настоящих Правил;
1 (одна) фотография размером 3х4 (в личное дело);
Заявление о согласии на сбор и обработку персональных данных по основаниям,
предусмотренным пунктом 1 статьи 10 Закона Республики Казахстан
"О персональных данных и их защите".
Настоящим подтверждается, что:
с Правилами сертификации лиц, претендующих на присвоение квалификации
государственного аудитора ознакомлен и согласен;
все прилагаемые документы соответствуют действительности и являются
действительными.
Дата заполнения: "_____" __________ 20___года
_________________
(подпись)
Приложение 3
к нормативному постановлению
Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан
от 19 апреля 2024 года № 8-НҚ

6-1-қосымша
"Мемлекеттік аудитор сертификатын беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
1
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
Мемлекеттік аудитор сертификатын беру
2
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы
3
Мемлекеттік қызметті көрсету тәсілдері
Өтінішті қабылдау Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының кеңсесі арқылы жүзеге асырылады.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
6 (алты) ай ішінде
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Қағаз түрінде
6
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Мемлекеттік аудитор сертификатын беру немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді түрде бас тарту
7
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
8
Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі

Приложение 6-1
к Правилам сертификации лиц,
претендующих на присвоение
квалификации государственного
аудитора
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача сертификата государственного аудитора"
1
Наименование государственной услуги
Выдача сертификата государственного аудитора
2
Наименование услугодателя
Высшая аудиторская палата Республики Казахстан
3
способы предоставления государственной услуги
Прием заявления осуществляется через канцелярию Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан
4
срок оказания государственной услуги
В течение 6 (шести) месяцев
5
форма оказания государственной услуги
Бумажная
6
результат оказания государственной услуги
Выдача сертификата государственного аудитора или мотивированный отказ в оказании государственной услуги
7
размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
8
график работы услугодателя

Көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбі – жұма аралығында сағат 8.30-дан 17.30-ға дейін, түскі асқа үзіліс сағат 12.30-дан 13.30-ға дейін.
Құжаттар Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбі – жұма аралығында сағат 12.30-дан 13.30-ға дейін түскі асқа үзіліспен сағат 9.00-ден 17.00-ге дейін қабылданады.
9
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан сұратылатын құжаттар мен мәліметтер тізбесі
1) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кандидат үміт білдірген тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор біліктілігі көрсетілген өтініш;
2) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
3) жоғары білімінің болуын растайтын құжаттың қосымшаларымен бірге көшірмесі.
Шетелдік білім беру ұйымдарында алған білімі туралы құжаттардың көшірмелеріне "Болашақ" халықаралық стипендиясын иеленушінің шетелдік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары, ғылыми орталықтары мен зертханалары берген, сондай-ақ өзара тану және баламалылығы туралы халықаралық шарттың (келісімнің) қолданылу аясына жататын білім туралы құжаттарды қоспағанда, білім беру саласындағы уәкілетті орган берген осы білім туралы құжаттарды тану немесе нострификациялау туралы куәліктердің көшірмелері қоса беріледі.
Білімі туралы құжаттардың көшірмелеріне "Халықаралық бағдарламалар орталығы" акционерлік қоғамы берген "Болашақ" халықаралық стипендиясы стипендиантының мәртебесі туралы ақпарат қоса беріледі.
Өзара тану және баламалылығы туралы халықаралық шарттың (келісімнің) қолданылу аясына жататын білім туралы құжаттардың көшірмелеріне білім беру саласындағы уәкілетті орган берген білім туралы осы құжаттарды тану туралы анықтамалардың көшірмелері қоса беріледі.
Егер құжат (диплом/сертификат) және оған қосымшалар шет тілінде болса, белгіленген тәртіппен нотариат куәландырған қазақ және (немесе) орыс тіліндегі аудармасы ұсынылады.
4) еңбек кітапшасының көшірмесі, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан аударымдардың бүкіл кезеңіндегі аударылған міндетті зейнетақы жарналары туралы үзінді көшірмелер.
Мемлекеттік қызметшілер үшін "Мемлекеттік қызметті өткерудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 2021 жылғы 10 қыркүйектегі № 158 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24350 болып тіркелген) сәйкес ресімделген қызметтік тізім;
5) бухгалтерлік есеп, аудит және қаржы саласында ұлттық немесе халықаралық кәсіби біліктілік берілгені туралы құжаттың көшірмесі (болған жағдайда);

Услугодателя – с понедельника по пятницу с 8.30 до 17.30 часов, с перерывом на обед с 12.30 до 13.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Прием документов осуществляется с понедельника по пятницу с 9.00 до 17.00 часов, с перерывом на обед с 12.30 до 13.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
9
перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1) заявление с указанием квалификации государственного аудитора соответствующего уровня, на которую претендует услугополучатель, по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
2) копию документа, удостоверяющего личность;
3) копию документа, подтверждающего наличие высшего образования с приложениями.
К копиям документов об образовании, полученных в зарубежных организациях образования, прилагаются копии удостоверений о признании или нострификации данных документов об образовании, выданных уполномоченным органом в сфере образования, за исключением документов об образовании, выданных зарубежными организациями высшего и (или) послевузовского образования, научными центрами и лабораториями обладателям международной стипендии "Болашак", а также подпадающих под действие международного договора (соглашения) о взаимном признании и эквивалентности.
К копиям документов об образовании, прилагается информация о статусе стипендиата международной стипендии "Болашак", выданной акционерным обществом "Центр международных программ".
К копиям документов об образовании, подпадающих под действие международного договора (соглашения) о взаимном признании и эквивалентности, прилагаются копии справок о признании данных документов об образовании, выданных уполномоченным органом в сфере образования.
В случае если документ (диплом/сертификат) и приложения к нему на иностранном языке, представляется нотариально заверенный в установленном порядке перевод на казахский и (или) русский язык;
4) копию трудовой книжки, выписки из единого накопительного пенсионного фонда о перечисленных обязательных пенсионных взносах за весь период отчислений.
Для государственных служащих послужной список, оформленный в соответствии с приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 10 сентября 2021 года № 158 "О некоторых вопросах прохождения государственной службы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 24350);
5) копию документа о присвоении национальной или международной профессиональной квалификации в области бухгалтерского учета, аудита и финансов (при наличии);

6) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша білімді растау жөніндегі ұйым берген мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдар үшін білімді растау жөніндегі құжаттардың көшірмесі;
7) жеке деректердің (аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі) өзгергенін растайтын құжаттың көшірмесі;
8) 3x4 көлеміндегі 1 (бір) фотосурет (жеке іске);
9) осы Қағидаларға 5-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша дербес деректерді жинауға және өңдеуге келісім беру туралы өтініш;
10) жоғары санатты мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдар үшін мемлекеттік аудитор сертификатының көшірмесі;
11) осы Қағидалардың 41-тармағының 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген халықаралық кәсіби біліктіліктердің бірін иелену туралы құжаттың көшірмесі.
Көрсетілетін қызметтерді алушының өтініш берген кезде өтелмеген немесе заңнамада белгіленген тәртіппен алынбаған соттылығының болуы, сондай-ақ сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағаны туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
10
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) анық еместігі;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) уәкілетті мемлекеттік органның мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті келісімі туралы сұрау салуға берілген теріс жауап, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің не тексерудің теріс қорытындысы;
4) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімінің болмауы;
5) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметке немесе қызметтің жекелеген түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімінің (үкімінің) болуы;
6) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген шешімі болып, соның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнаулы құқығынан айырылуы;
7) сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылығын жасаған көрсетілетін қызметті алушыға қатысты;
8) өтініш беру сәтінде заңнамада белгіленген тәртіппен өтелмеген немесе алынбаған соттылықтың болуы;

6) копию документа по подтверждению знаний для лиц, претендующих на присвоение квалификации государственного аудитора, выданного организацией по подтверждению знаний, по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
7) копию документа, подтверждающего изменение личных данных (фамилия, имя, отчество (при наличии);
8) 1 (одна) фотография размером 3х4 (в личное дело);
9) заявление о согласии на сбор и обработку персональных данных, по форме согласно приложению 5-1 к настоящим Правилам;
10) копию сертификата государственного аудитора для лиц, претендующих на присвоение квалификации государственного аудитора высшей категории;
11) копию документа о присвоении одной из международной профессиональной квалификации, указанной в подпунктах 2) и 3) пункта 41 настоящих Правил.
Сведения о судимости, которая не погашена или не снята в установленном законом порядке на момент подачи заявления, а также совершение коррупционного правонарушения услугополучателя, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем.
10
основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным настоящими Правилами;
3) отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной услуги, а также отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки;
4) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги;
5) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
6) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
7) в отношении услугополучателя, совершившего коррупционное правонарушение;
8) наличие на момент подачи заявления судимости, которая не погашена или не снята в установленном законом порядке;

9) Ұлттық комиссияның тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор біліктілігін беруден бас тартуы.
10) көрсетілетін қызметті алушының Ұлттық комиссияға әңгімелесуге келмеуі.
11
Мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар
Мемлекеттік қызметті көрсету орнының мекенжайы Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының www.​esep.​gov.​kz интернет-ресурсының "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде орналастырылған.
Мемлекеттік қызметті көрсету орны: Астана қаласы, Мәңгілік Ел даңғылы, 8, 10-кіреберіс.
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық
палатасының
2024 жылғы 19 сәуірдегі
№ 8-НҚ Нормативтік қаулыға
4-қосымша
Мемлекеттік аудитор біліктілігін
иеленуге үміткер адамдарды
сертификаттау қағидаларына
7-қосымша
нысан
Тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге көрсетілетін қызметті алушы туралы ҚОРЫТЫНДЫ
1. Жалпы мәліметтер&
1) А.Ә.(болған жағдайда), Т.;
2) лауазымы, жұмыс орны;
3) мемлекеттік аудитор (мемлекеттік аудитор, жоғары санатты мемлекеттік аудитор) біліктілігі;
4) туған күні (күні, айы, жылы);
5) білімі туралы мәліметтер;
6) наградалары мен көтермелеулері (болған жағдайда);
7) жалпы өтілі (осы Қағидалардың 40 және 41-тармақтарында белгіленген);
8) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарындағы жалпы өтілі (болған жағдайда);
9) әкімшілік және қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы мәліметтер, сондай-ақ тәртіптік жазалар туралы мәліметтер (болған жағдайда).
2. Білімін растаудан өту нәтижелері туралы ақпарат.
Дайындалған күні: _______________
Ұлттық комиссия хатшысының қолы: ___________________________
(А.Ә. (болған жағдайда), Т., қолы)

9) отказ Национальной комиссией в присвоении квалификации государственного аудитора соответствующего уровня;
10) неявка услугополучателя на собеседование в Национальной комиссии.
11
иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Адрес места оказания государственной услуги размещен на интернет-ресурсе Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан – www.esep.gov.kz, раздел "Государственные услуги".
Место оказания государственной услуги: город Астана, проспект Мәңгілік Ел 8, подъезд 10.
Приложение 4
к нормативному постановлению
Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан
от 19 апреля 2024 года № 8-НҚ
Приложение 7
к Правилам сертификации лиц,
претендующих на присвоение
квалификации государственного
аудитора
форма
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
об услугополучателе на присвоение квалификации государственного аудитора соответствующего уровня
1. Общие сведения:
1) Ф.И.О. (при его наличии);
2) должность, место работы;
3) квалификация государственного аудитора (государственный аудитор, государственный аудитор высшей категории);
4) дата рождения (число, месяц, год);
5) сведения об образовании;
6) награды и поощрения (при наличии);
7) общий стаж (установленных в пунктах 40 и 41 настоящих Правил);
8) общий стаж в органах государственного аудита и финансового контроля (при наличии);
9) сведения об административных и уголовных правонарушениях, а также сведения о дисциплинарных взысканиях (при наличии).
2. Информация о результатах прохождении подтверждения знаний.
Дата подготовки: _____________
Подпись секретаря Национальной комиссии ______________________________
(Ф.И.О. при его наличии) (подпись)