"Мемлекеттік жер қойнауы қорының бірыңғай кадастрын жүргізу қағидаларын және Пайдалы қазбалар қорларын мемлекеттік есепке алу бойынша ақпаратты мемлекеттік органдарға ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 25 мамырдағы № 393 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2024 жылғы 15 мамырдағы № 170 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 17 мамырда № 34379 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мемлекеттік жер қойнауы қорының бірыңғай кадастрын жүргізу қағидаларын және Пайдалы қазбалар қорларын мемлекеттік есепке алу бойынша ақпаратты мемлекеттік органдарға ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 25 мамырдағы № 393 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17053 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген мемлекеттік жер қойнауы қорының бірыңғай кадастрын жүргізу қағидаларында:
19-тармақта екінші және үшінші абзацтар алынып тасталсын;
22-тармақтың үшінші абзацы жаңа редакцияда жазылсын:
"Кен орнын жою немесе консервациялау кезінде есептен шығару немесе оларды қазіргі уақытта пайдалану экономикалық тұрғыдан тиімсіз немесе техникалық және технологиялық тұрғыдан мүмкін емес, бірақ одан әрі баланстық (рентабельді) қорларға (минералды қорларға) ауыстырылуы мүмкін қалған қорларды баланстан тыс қорларға немесе ресурстарға ауыстыру жер қойнауының мемлекеттік сараптамасы немесе KAZRC-ге сәйкес дайындалған құзыретті тұлғаның есебі негізінде жүзеге асырылады.";
24-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"24. Кен орнының қорларын оларды өндіру, өндіру кезіндегі ысыраптар нәтижесінде, сондай-ақ пайдалы қазбалардың ресурстарын және (немесе) қорларын, перспективалы минералдану туралы геологиялық-экономикалық деректерді қайта бағалау кезінде жыл сайынғы мемлекеттік есепке алу есепті жылы өндірілген пайдалы қазбалар бойынша есептілікке, сондай-ақ әр жылдың отызыншы сәуірінен кешіктірілмейтін мерзімде осы Қағидаларға 11-1, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша ұсынылған деректерге негізделеді.";
мынадай мазмұндағы 25-тармақпен толықтырылсын:
"Мемлекеттік есепке алу осы Қағидаларға 29-қосымшаға сәйкес пайдалы қазбаның әрбір түрі бойынша өлшем бірліктерінде жүргізіледі.";
мынадай мазмұндағы 26 тармақпен толықтырылсын:

О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 25 мая 2018 года № 393 "Об утверждении Правил ведения единого кадастра государственного фонда недр и Правил предоставления информации по государственному учету запасов полезных ископаемых государственным органом"
Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 15 мая 2024 года № 170. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 мая 2024 года № 34379
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 25 мая 2018 года № 393 "Об утверждении Правил ведения единого кадастра государственного фонда недр и Правил предоставления информации по государственному учету запасов полезных ископаемых государственным органом" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17053) следующие изменения и дополнения:
в Правилах ведения единого кадастра государственного фонда недр, утвержденных указанным приказом:
в пункте 19 исключить абзацы второй и третий;
абзац третий пункта 22 изложить в новой редакции:
"При ликвидации или консервации месторождения списание или перевод оставшихся запасов в забалансовые запасы или ресурсы, использование которых на данный момент экономически нецелесообразно или технически и технологически невозможно, но которые могут быть в дальнейшем переведены в балансовые (рентабельные) запасы (минеральные запасы), осуществляется на основании государственной экспертизы недр или отчета компетентного лица, подготовленного в соответствии с KAZRC.";
пункт 24 изложить в новой редакции:
"24. Ежегодный государственный учет запасов месторождения в результате их добычи, потерь при добыче, а также при переоценке ресурсов и (или) запасов полезных ископаемых, геолого-экономических данных о перспективной минерализации за отчетный год основывается на отчетности по добытым полезным ископаемым, а также представленных данных по формам согласно приложениям 11-1, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, к настоящим Правилам в срок не позднее тридцатого апреля каждого года.";
дополнить пунктом 25 следующего содержания:
"Государственный учет ведется по каждому виду полезного ископаемого в единицах измерений, согласно приложению 29 к настоящим Правилам.";
дополнить пунктом 26 следующего содержания:

"1, 2, 3, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12-қосымшаларда объектілердің ортасының және контурларының бұрыштық нүктелерінің географиялық координаттары көрсетіледі. 4-қосымшада кен пайда болу орталығының географиялық координаттары көрсетіледі.";
Мемлекеттік жер қойнауы қорының бірыңғай кадастрын жүргізу қағидаларына 1-қосымшада:
36-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"36. Өнеркәсіптік емес кен денелері (Өнеркәсіптік емес минералдану)";
42-кестенің тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"42. МҚК бойынша негізгі пайдалы қазбалар";
49-кестенің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын: "KAZRC бойынша ресурстар мен қорлар";
мынадай мазмұндағы 52.1-тармақпен толықтырылсын:
"KAZRC бойынша аршылған және төселген жыныстардағы кең таралған пайдалы қазбалардың қорлары:";
53-тармақ мынадай редакцияда жазылсын "Ресурстар және (немесе) қорлар туралы өзге де деректер:";
Мемлекеттік жер қойнауы қорының бірыңғай кадастрын жүргізу қағидаларына 2-қосымшада:
52-кестенің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын "KAZRC бойынша ресурстар мен қорлар";
53-кестенің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын "KAZRC бойынша негізгі пайдалы қазбалардың ресурстары мен қорлары";
54-кестенің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын "KAZRC бойынша ілеспе пайдалы қазбалардың ресурстары мен қорлары";
55-кестенің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын "KAZRC бойынша аршылған жыныстардағы және қосалқы жыныстардағы пайдалы қазбалардың ресурстары мен қорлары";
Мемлекеттік жер қойнауы қорының бірыңғай кадастрын жүргізу қағидаларына 3-қосымшада:
37-кестенің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын "KAZRC бойынша негізгі пайдалы қазбалардың ресурстары мен қорлары";
38-кестенің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын "KAZRC бойынша ілеспе пайдалы қазбалардың ресурстары мен қорлары";
40, 41, 42-тармақтар алып тасталсын;
44-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"44. Ресурстар мен қорлар туралы өзге де деректер";
Мемлекеттік жер қойнауы қорының бірыңғай кадастрын жүргізу қағидаларына 4-қосымшада:
27-кесте мынадай редакцияда жазылсын:
"Пайдалы қазбалар
Пайдалы қазбалар
Құрамының өлшем бірлігі
Құрамы
Қорлардың өлшем бірлігі
Минералдану потенциалы
бастап / дейін
орташа
1
2
3
4
5
6
";
Мемлекеттік жер қойнауы қорының бірыңғай кадастрын жүргізу қағидаларына 6-қосымшада:
мынадай мазмұндағы 33.1-тармақпен толықтырылсын:
"KAZRC бойынша көмір (тақтатас) ресурстары мен қорлары:";
ҚПҚ
Балансты есепке алу
Өлшем бірлігі
Қорлар
Ресурстар
Дәлелденген
ықтимал
өлшенген
анықталған
болжалды
1
2
3
4
5
6
7
8
";
мынадай мазмұндағы 33.2-тармақпен толықтырылсын:
"KAZRC бойынша аршылған жыныстарда және астыңғы жыныстарда кең таралған пайдалы қазбалардың қорлары:";
ҚПҚ
Балансты есепке алу
Өлшем бірлігі
Қорлар
Ресурстар
Дәлелденген
ықтимал
өлшенген
анықталған
болжалды
1
2
3
4
5
6
7
8
";
36-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

"В приложениях 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 указывается географические координаты угловых точек контуров и центра объектов. В приложении 4 указывается географические координаты центра рудопроявления.";
в приложении 1 к Правилам ведения единого кадастра государственного фонда недр:
пункт 36 изложить в новой редакции:
"36. Непромышленные рудные тела (Непромышленная минерализация)";
заголовок таблицы 42 изложить в новой редакции:
"42. Основные полезные ископаемые по ГКЗ";
заголовок таблицы 49 изложить в следующей редакции "Ресурсы и запасы по KAZRC";
дополнить пунктом 52.1 следующего содержания:
"Запасы общераспространенных полезных ископаемых в породах вскрыши и постилающих породах по KAZRC:";
пункт 53 изложить в следующей редакции "Прочие данные о ресурсах и (или) запасах:";
в приложении 2 к Правилам ведения единого кадастра государственного фонда недр:
заголовок таблицы 52 изложить в следующей редакции "Ресурсы и запасы по KAZRC";
заголовок таблицы 53 изложить в следующей редакции "Ресурсы и запасы основных полезных ископаемых по KAZRC";
заголовок таблицы 54 изложить в следующей редакции "Ресурсы и запасы попутных полезных ископаемых по KAZRC";
заголовок таблицы 55 изложить в следующей редакции "Ресурсы и запасы полезных ископаемых в породах вскрыши и в подстилающих породах по KAZRC";
в приложении 3 к Правилам ведения единого кадастра государственного фонда недр:
заголовок таблицы 37 изложить в следующей редакции "Ресурсы и запасы основных полезных ископаемых по KAZRC";
заголовок таблицы 38 изложить в следующей редакции "Ресурсы и запасы попутных полезных ископаемых по KAZRC";
пункты 40, 41, 42 исключить;
пункт 44 изложить в новой редакции:
"44. Прочие данные о ресурсах и запасах";
в приложении 4 к Правилам ведения единого кадастра государственного фонда недр:
таблицу 27 изложить в следующей редакции:
"Полезные ископаемые
Полезное ископаемое
Единица измерения содержания
Содержание
Единица измерения запасов
Потенциал минерализации
от/до
среднее
1
2
3
4
5
6
";
в приложении 6 к Правилам ведения единого кадастра государственного фонда недр:
дополнить пунктом 33.1 следующего содержания:
"Ресурсы и запасы угля (сланца) по KAZRC:";
ТПИ
Учет балансом
Единица измерения
Запасы
Ресурсы
Доказанные
вероятные
измеренные
выявленные
предполагаемые
1
2
3
4
5
6
7
8
";
дополнить пунктом 33.2 следующего содержания:
"Запасы общераспространенных полезных ископаемых в породах вскрыши и в подстилающих породах по KAZRC:";
ТПИ
Учет балансом
Единица измерения
Запасы
Ресурсы
Доказанные
вероятные
измеренные
выявленные
предполагаемые
1
2
3
4
5
6
7
8
";
пункт 36 изложить в новой редакции:

"36. МҚК кондициясы";
осы бұйрыққа 29-қосымшаға сәйкес көрсетілген Қағидаларға қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Геология комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен мыналарды қамтамасыз етсін:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыру.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс министрі
К. Шарлапаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және
құрылыс министрінің
2024 жылғы 15 мамырдағы
№ 170 Бұйрығына
қосымша
Мемлекеттік жер қойнауы
қорының бірыңғай кадастрын
жүргізу қағидаларына
29-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Қорлардың өлшем бірліктерін көрсете отырып, қорлардың жиынтық баланстары жасалатын пайдалы қазбалардың тізбесі
№ р/с
Баланстың атауы
Өлшем бірліктері
Металл пайдалы қазбалар
(жабық)
1
Ванадий

"36. Кондиции ГКЗ";
дополнить приложением 29 к указанным Правилам согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету геологии Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр промышленности
и строительства
Республики Казахстан
К. Шарлапаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 15 мая 2024 года № 170
Приложение 29
к Правилам ведения
единого кадастра
государственного фонда недр
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
ПЕРЕЧЕНЬ
полезных ископаемых, по которым составляются сводные балансы запасов, с указанием единиц измерения запасов
№ п/п
Название баланса
Единицы измерения
Металлические полезные ископаемые
(закрытые)
1
Ванадий