"Ішкі істер органдарына алғаш кіретін адамдар үшін тәлімгерлікті ұйымдастыру қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2022 жылғы 14 қарашадағы № 896 бұйрығына" өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2024 жылғы 21 мамырдағы № 418 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 28 мамырда № 34421 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ішкі істер органдарына алғаш кіретін адамдар үшін тәлімгерлікті ұйымдастыру қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2022 жылғы 14 қарашадағы № 896 бұйрығына (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2022 жылғы 16 қарашада № 30549 болып тіркелген) мынадай өзгерістер пен толықтыру енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ішкі істер органдарына алғаш кіретін адамдар үшін тәлімгерлікті ұйымдастыру қағидаларында:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қызметкерді тәлімгер ретінде бекіту ІІО уәкілетті басшысының бұйрығымен алты ай мерзімге жүргізіледі.";
9-тармақ мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
"7) ІІО-на алғаш кірген адамдардың кәсіби қалыптасуына қосқан елеулі үлесі үшін тәлімгер "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 55-бабына сәйкес көтермеленеді.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Тәлімгерді ауыстыру ІІО уәкілетті басшысының бұйрығымен мынадай жағдайларда жүргізіледі:
1) ІІО-нан тәлімгерді жұмыстан шығару;
2) Тәртіптік жазамен атқарып отырған лауазымнан босату;
3) Тәлімгерді ІІО-ның басқа бөліністеріне немесе өзге де ведомстволарға ауыстыру (іссапарға жіберу);
4) Тәлімгерді қызмет ерекшеліктерінің өзгеруіне байланысты басқа лауазымға ауыстыру;
5) Елеулі теріс қылықтары үшін тәртіптік жауапкершілікке тартылған жағдайда.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Бөлініс бастығы ай сайын тәлімгердің қызметіне есептік бақылау жүргізеді:
1) ІІО-ға алғаш кіретін адамның қызмет барысындағы және тұрмыстық қатынастардың түрлі мәселелері бойынша тәлімгерді тыңдайды;
2) тәлімгерге оқытуды ұйымдастыруда, тәлімгерлік жұмыстың оң тәжірибесімен алмасуда және таратуда әдістемелік және тәжірибелік көмек көрсетеді;
3) тәлімгер мен ІІО-ға алғаш кіретін адам арасындағы жанжалды жағдайларды, қызметтік жағдайды теріс пайдалану, қызметтік тәртіпті бұзу, қызметте, тұрмыста, қоғамдық орындарда лайықсыз мінез-құлық көрсету фактілерін қарайды.";
Көрсетілген Қағидаларға 2-қосымшаның ескертпесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Ескертпе: жоспарланған іс-шаралар ІІО-на алғаш кіретін адамды кәсіптік бейімдеуде практикалық көмек көрсетуге бағытталған".

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 14 ноября 2022 года № 896 "Об утверждении Правил и сроков организации наставничества для лиц, впервые поступающих в органы внутренних дел"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 21 мая 2024 года № 418. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 мая 2024 года № 34421
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 14 ноября 2022 года № 896 "Об утверждении Правил и сроков организации наставничества для лиц, впервые поступающих в органы внутренних дел" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 30549), следующие изменения и дополнения:
в Правилах организации наставничества для лиц, впервые поступающих в органы внутренних дел, утвержденных указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Утверждение сотрудника в качестве наставника производится приказом уполномоченного руководителя ОВД сроком на шесть месяцев.";
пункт 9 дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) за значительный вклад в профессиональное становление впервые поступающего в ОВД наставник поощряется в соответствии со статьей 55 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе".";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Замена наставника производится приказом уполномоченного руководителя ОВД в следующих случаях:
1) увольнения наставника из ОВД;
2) освобождения от занимаемой должности в дисциплинарном порядке;
3) перевода (откомандирования) наставника в другие подразделения ОВД либо иные ведомства;
4) перевода наставника на другую должность, связанную с изменением специфики деятельности;
5) привлечения к дисциплинарной ответственности за значительные проступки.";
дополнить пунктом 15 следующего содержания:
"15. Начальник подразделения ежемесячно ведет отчетный контроль за деятельностью наставника:
1) заслушивает наставника по различным вопросам служебной деятельности и бытовых отношений впервые поступающего в ОВД;
2) оказывает методическую и практическую помощь наставнику в организации обучения, обмене и распространении положительного опыта наставнической работы;
3) рассматривает конфликтные ситуации между наставником и лицом, впервые поступающим в ОВД, факты злоупотребления служебным положением, нарушения служебной дисциплины, недостойного поведения на службе и в быту, общественных местах.";
примечание приложения 2 к указанным Правилам изложить в следующей редакции:
"Примечание: Планируемые мероприятия направлены на оказание практической помощи в профессиональной адаптации лица, впервые поступающего в ОВД.".

2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Кадр саясаты департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
Е. Саденов

2. Департаменту кадровой политики Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Е. Саденов