"Жылжымалы құрамды және оның кепілін мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу), сондай-ақ Мемлекеттік жылжымалы құрам тізілімінен алып тастау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 333 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Көлік министрінің м.а. 2024 жылғы 30 мамырдағы № 199 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 6 маусымда № 34460 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жылжымалы құрамды және оның кепілін мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу), сондай-ақ Мемлекеттік жылжымалы құрам тізілімінен алып тастау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 333 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11119 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Темір жол көлігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жылжымалы құрамды және оның кепілін мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу), сондай-ақ Мемлекеттік жылжымалы құрам тізілімінен алып тастау қағидаларында:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. "Жылжымалы құрамды және оның кепілін мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу), сондай-ақ Мемлекеттік жылжымалы құрам тізілімінен алып тастау және "Жылжымалы құрамды және оның кепілін мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу), сондай-ақ Мемлекеттік жылжымалы құрам тізілімінен алып тастау" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Темір жол көлігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 9-бабына, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленген және Жылжымалы құрамды және оның кепілін мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу, сондай-ақ Мемлекеттік жылжымалы құрам тізілімінен алып тастау тәртібін және жылжымалы құрамды және оның кепілін мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу, сондай-ақ Мемлекеттік жылжымалы құрам тізілімінен алып тастау мемлекеттік қызмет көрсетуді айқындайды.
2. Бірыңғай мемлекеттік деректер банкін қалыптастыру және Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 334 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11602 болып тіркелген) Теміржол көлігіндегі қауіпсіздік қағидаларында көзделген қозғалыс қауіпсіздігі талаптарын сақтау мақсатында жылжымалы құрамды және оның кепілін мемлекеттік тіркеуді (қайта тіркеуді), сондай-ақ Қазақстан Республикасында теміржол көлігімен жолаушыларды, багажды, жүктерді, жүк-багажды және почта жөнелтілімдерін тасымалдауға арналған жылжымалы құрамды Мемлекеттік тізілімнен шығаруды Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің аумақтық органдары (бұдан әрі – тіркеуші орган) жүзеге асырады.";

О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 333 "Об утверждении Правил государственной регистрации (перерегистрации) подвижного состава и его залога, а также исключения из Государственного реестра подвижного состава"
Приказ и.о. Министра транспорта Республики Казахстан от 30 мая 2024 года № 199. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 июня 2024 года № 34460
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 333 "Об утверждении Правил государственной регистрации (перерегистрации) подвижного состава и его залога, а также исключения из Государственного реестра подвижного состава" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11119) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии со статьей 9 Закона Республики Казахстан "О железнодорожном транспорте" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах государственной регистрации (перерегистрации) подвижного состава и его залога, а также исключения из Государственного реестра подвижного состава, утвержденных указанным приказом:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Правила государственной регистрации (перерегистрации) подвижного состава и его залога, а также исключения из Государственного реестра подвижного состава и оказания государственной услуги "Государственная регистрация (перерегистрация) подвижного состава и его залога, а также исключения из Государственного реестра подвижного состава" (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьей 9 Закона Республики Казахстан "О железнодорожном транспорте" (далее - Закон) и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" и определяют порядок государственной регистрации, перерегистрации подвижного состава и его залога, а также исключения из Государственного реестра подвижного состава и оказания государственной услуги государственной регистрации, перерегистрации подвижного состава и его залога, а также исключения из Государственного реестра подвижного состава.
2. Государственная регистрация (перерегистрация) подвижного состава и его залога, а также исключение из Государственного реестра подвижного состава предназначенного для перевозок пассажиров, багажа, грузов, грузобагажа и почтовых отправлений железнодорожным транспортом в Республике Казахстан, осуществляется территориальными органами Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан (далее – регистрирующий орган) в целях формирования единого государственного банка данных и соблюдения требований безопасности движения предусмотренных в Правилах безопасности на железнодорожном транспорте, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 334 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11602).";

16-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қазақстан Республикасының аумағы бойынша жеке (оның ішінде жеке кәсіпкер) және заңды тұлғаның тіркелген орнын бір қаладан басқа қалаға ауыстыру;";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесі арқылы мемлекеттік қызмет көрсету кезінде оны көрсету сатысы туралы деректер автоматты режимде мемлекеттік қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне түседі.
Көлік саласындағы уәкiлеттi орган мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актіні мемлекеттік тіркегеннен кейін үш жұмыс күн ішінде осы Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты көрсетілетін қызметті берушіге, "электрондық үкiметтiң" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына және Бірыңғай байланыс-орталығына жібереді.";
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесі арқылы мемлекеттік қызмет көрсету кезінде оны көрсету сатысы туралы деректер автоматты режимде мемлекеттік қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне түседі.
Көлік саласындағы уәкiлеттi орган мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актіні мемлекеттік тіркегеннен кейін үш жұмыс күн ішінде осы Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты көрсетілетін қызметті берушіге, "электрондық үкiметтiң" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына және Бірыңғай байланыс-орталығына жібереді.";
2-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
4-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
8-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Көлік вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің міндетін атқарушы
С. Аблалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің
міндетін атқарушы
2024 жылғы 30 мамырдағы
№ 199 Бұйрыққа
1-қосымша
Жылжымалы құрамды және
оның кепілін мемлекеттік тіркеу
(қайта тіркеу), сондай-ақ
Мемлекеттік жылжымалы құрам
тізілімінен алып тастау
қағидаларына
2-қосымша
____________________________________________
облысы (қаласы) бойынша
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (көрсетілетін қызметті алушы туралы
мәліметтер автоматты түрде "Жеке тұлғалар" мемлекеттік дерек қоры немесе
"Заңды тұлғалар" мемлекеттік дерек қоры арқылы автоматты түрде көрсетіледі)
Нысан
Өтініш
Тіркеуді (қайта тіркеуді), Мемлекеттік тізілімнен құқыққа тиесілі жылжымалы
құрамды алып тастауды (керек емесін сызып тастауды) сұраймын
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
________ (меншік, мүліктік жалға беру, жалға алу немесе лизинг)
шарттың мерзімі __________ (шарт мерзімі өткеннен кейін жылжымалы құрам
тізілімнен шығарылады)
Бірлік ___ санында
Мекенжайы:
______________ қаласы, ____________________ көшесі, жеке сәйкестендіру
нөмірі, бизнес сәйкестендіру нөмірі: _________________________
Байланыс телефондары (факс), _______________
Тізбе _____ парақта қоса беріледі.
Ақпараттық жүйелерде қамтылатын Заңмен қорғалатын құпияны құрайтын
мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Өтініш беруші ______________________/_____________________
(басшының қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің
міндетін атқарушы
2024 жылғы 30 мамырдағы
№ 199 Бұйрыққа
2-қосымша
Жылжымалы құрамды және
оның кепілін мемлекеттік тіркеу
(қайта тіркеу), сондай-ақ
Мемлекеттік жылжымалы құрам
тізілімінен алып тастау
қағидаларына
4-қосымша
"Жылжымалы құрамды мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу)" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
"Жылжымалы құрамды мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу)" мемлекеттік көрсетілетін қызмет атауы
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:
1. Жылжымалы құрамды мемлекеттік тіркеу;
2. Жылжымалы құрамды мемлекеттік қайта тіркеу;
3. Жылжымалы құрамды Мемлекеттік тізілімнен шығару
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің аумақтық органдары
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
"электрондық үкіметтің" веб-порталы:
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
2 (екі) жұмыс күні
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Жылжымалы құрамды мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік; жылжымалы жылжымалы құрамның мемлекеттік тізілімінен алып тастау туралы хабарлама; мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет жеке және заңды тұлғаларға ақылы және тегін негізде көрсетіледі.
Жүк, жолаушылар, арнайы жылжымалы құрамды мемлекеттік тіркеу ақылы негізде көрсетілетін тартқыш, сондай-ақ моторвагонды жылжымалы құрамды мемлекеттік тіркеуді қоспағанда, тегін негізде жүзеге асырылады. Тіркеу алымы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) белгіленген мөлшерлемелер бойынша және тәртіппен жергілікті бюджетке төленеді:

подпункт 1) пункта 16 изложить в следующей редакции:
"1) смена места регистрации физического (в том числе индивидуального предпринимателя) и юридического лица с одного города в другой город по территории Республики Казахстан;";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. При оказании государственной услуги посредством государственной информационной системы разрешений и уведомлений, данные о стадии ее оказания поступают в автоматическом режиме в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.
Уполномоченный орган в области транспорта в течение трех рабочих дней после государственной регистрации подзаконного нормативного правового акта, направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях в настоящие Правила, определяющие порядок оказания государственной услуги, услугодателю, оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" и в Единый контакт-центр.";
пункт 26 изложить в следующей редакции:
"26. При оказании государственной услуги посредством государственной информационной системы разрешений и уведомлений, данные о стадии ее оказания поступают в автоматическом режиме в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.
Уполномоченный орган в области транспорта в течение трех рабочих дней после государственной регистрации подзаконного нормативного правового акта, направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях в настоящие Правила, определяющие порядок оказания государственной услуги, услугодателю, оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" и в Единый контакт-центр.";
приложение 2 изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 4 изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
приложение 8 изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Комитету автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства транспорта Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра транспорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
С. Аблалиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
исполняющий обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 30 мая 2024 года № 199
Приложение 2
к Правилам государственной
регистрации (перерегистрации)
подвижного состава и его
залога, а также исключения
из Государственного реестра
подвижного состава
по (городу) _______________________________________________ области
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) (сведения об услугополучателе
автоматически подтягиваются через государственную базу данных
"Физические лица" или государственную базу данных "Юридические лица")
Форма
Заявление
Прошу зарегистрировать (перерегистрировать), исключить из Государственного
реестра (ненужное зачеркнуть) подвижной состав, принадлежащий на праве
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________,
(собственности, имущественного найма, аренды или лизинга) срок договора
___________________________________________________________________
(по истечению срока договора подвижной состав исключается из реестра)
в количестве ___ единиц.
Адрес:
город ____________________________, улица ___________________________
индивидуальный идентификационный номер,
бизнес идентификационный номер: ____________________________________
контактные телефоны (факс), _________________________________________.
Перечень прилагается на ___ листах.
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую Законом тайну,
содержащихся в информационных системах.
Заявитель ______________________/___________________________________
(подпись руководителя) (фамилия, имя, отчество (при наличии)
Приложение 2 к приказу
исполняющий обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 30 мая 2024 года № 199
Приложение 4
к Правилам государственной
регистрации (перерегистрации)
подвижного состава и его
залога, а также исключения
из Государственного реестра
подвижного состава
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Государственная регистрация (перерегистрация) подвижного состава"
Наименование государственной услуги
"Государственная регистрация (перерегистрация) подвижного состава"
Наименование подвида государственной услуги:
1) Государственная регистрация подвижного состава;
2) Государственная перерегистрация подвижного состава;
3) Исключение подвижного состава из Государственного реестра.
1
Наименование услугодателя
Территориальные органы Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан
2
Способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "электронного правительства"
3
Срок оказания государственной услуги
2 (два) рабочих дня
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги
Свидетельство о государственной регистрации (перерегистрации) подвижного состава; уведомление об исключении из Государственного реестра подвижного состава; мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается на платной и бесплатной основе физическим и юридическим лицам.
Государственная регистрация грузового, пассажирского, специального подвижного состава осуществляется на бесплатной основе, за исключением государственной регистрации тягового, а также моторвагонного подвижного состава, оказываемой на платной основе. Регистрационный сбор оплачивается в местный бюджет по ставкам и в порядке, установленных Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)" и составляет:

1) тіркеу үшін – алым төленетін күні қолданыстағы 0,25 айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі – АЕК);
2) қайта тіркеу үшін – алымды төлеу күні қолданыста болған 0,25 АЕК.
Алым сомасын төлеу қолма – қол және қолма-қол емес нысанда екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы немесе "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің мекенжайы көрсетілетін қызметті берушінің - www.gov.kz интернет-ресурсында Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитеті бөлімінің "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлігінде орналастырылған.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
порталда – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1. Жылжымалы құрамды мемлекеттік тіркеу үшін:
1) көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) мемлекеттік тіркеуге жататын, электрондық нысанда толтырылатын жылжымалы құрам паркінің тізбесі;
3) меншік құқығын растайтын құжаттың электрондық көшірмесі (оның ішінде егер ол бұрын мемлекеттік тіркеу органдарында тіркелген болса, жылжымалы құрамның мемлекеттік тізілімінен шығару туралы хабарламаның болуы);
4) жылжымалы құрамның әрбір бірлігіне дайындаушы зауыттың техникалық паспортының (формулярының) электрондық көшірмесі.
Жылжымалы құрамды мемлекеттік қайта тіркеу үшін:
1) көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) электрондық нысанда толтырылған, мемлекеттік қайта тіркеуге жататын жылжымалы құрам паркінің тізбесі;
3) жылжымалы құрамды қайта тіркеу үшін негіздемені растайтын құжаттың электрондық көшірмесі.
Жылжымалы құрамды Мемлекеттік тізілімнен шығару үшін:
1) көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) еркін нысандағы жылжымалы құрамды есептен шығару туралы акт не жылжымалы құрамның зақымданғаны және/немесе жоғалғаны туралы құжат не мүліктік жалдау (жалға алу), лизинг шарты не меншік құқығының тоқтатылғанын растайтын құжат (сатып алу-сату, сыйға тарту, мұрагерлік шарты).
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер

1) за регистрацию – 0,25 месячного расчетного показателя (далее – МРП), действующего на дату оплаты сбора;
2) за перерегистрацию – 0,25 МРП действующего на дату оплаты сбора.
Оплата суммы сбора осуществляется в наличной и безналичной форме через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций или через платежный шлюз электронного правительства.
Адрес оказания государственной услуги размещен на интернет-ресурсе услугодателя - www.gov.kz, в подразделе "Государственные услуги" раздел Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан.
Исключение подвижного состава из Государственного реестра осуществляется на бесплатной основе.
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации
портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Для государственной регистрации подвижного состава:
1) заявление в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью услугополучателя;
2) перечень парка подвижного состава; подлежащего государственной регистрации, заполняемый в электронной форме;
3) электронная копия документа, подтверждающий право собственности (в том числе наличие уведомления об исключении из Государственного реестра подвижного состава, если он был ранее зарегистрирован в органах государственной регистрации);
4) электронная копия технического паспорта (формуляра) завода-изготовителя на каждую единицу подвижного состава.
Для государственной перерегистрации подвижного состава:
1) заявление в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью услугополучателя;
2) перечень парка подвижного состава; подлежащего государственной перерегистрации, заполняемый в электронной форме;
3) электронная копия документа, подтверждающий основания для перерегистрации подвижного состава.
Для исключения подвижного состава из Государственного реестра:
1) заявление в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью услугополучателя;
2) акт о списании произвольной форме подвижного состава, либо документ о повреждении и/или пропаже подвижного состава, либо договор имущественного найма (аренды), лизинга, либо документ, подтверждающий прекращение права собственности (договор купли-продажи, дарения, наследования).
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан

1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы бойынша;
5) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады.
10
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, қойылатын өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсетілетін қызметті алушыда электрондық цифрлық қолтаңбасы болған жағдайда портал арқылы көрсетіледі.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы ақпаратты мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының 1414 телефоны арқылы да алуға болады.
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің
міндетін атқарушы
2024 жылғы 30 мамырдағы
№ 199 Бұйрыққа
3-қосымша
Жылжымалы құрамды және
оның кепілін мемлекеттік тіркеу
(қайта тіркеу), сондай-ақ
Мемлекеттік жылжымалы құрам
тізілімінен алып тастау
қағидаларына
8-қосымша
"Жылжымалы құрам кепілін мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет атауы "Жылжымалы құрам кепілін мемлекеттік тіркеу"
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
5) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия электронной цифровой подписи.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Информацию о порядке оказания государственной услуги услугополучатель имеет возможность получить в справочной службе Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414.
Приложение 3 к приказу
исполняющий обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 30 мая 2024 года № 199
Приложение 8
к Правилам государственной
регистрации (перерегистрации)
подвижного состава и его
залога, а также исключения
из Государственного реестра
подвижного состава
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Государственная регистрация залога подвижного состава"
Наименование государственной услуги "Государственная регистрация залога подвижного состава"
Наименование подвида государственной услуги:

1) Жылжымалы құрам кепілін мемлекеттік тіркеу;
2) Жылжымалы құрам кепілін өзгерту, толықтыруды мемлекеттік тіркеу;
3) Жылжымалы құрамның тіркелген кепілін тоқтату.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің аумақтық органдары
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
"электрондық үкіметтің" веб-порталы
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
1 (бір) жұмыс күні
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Жылжымалы құрам кепілін мемлекеттік тіркеу туралы куәлік; жылжымалы құрамның тіркелген кепілін тіркеуден шығару туралы хабарлама; мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет жеке және заңды тұлғаларға ақылы негізде көрсетіледі. Жылжымалы құрам кепілін мемлекеттік тіркеу, жылжымалы құрамның тіркелген кепілін өзгерту, толықтыру және тоқтату үшін алым "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық Кодексі)" Қазақстан Республикасының Кодексінде белгіленген алым мөлшерлемесі бойынша тіркеуді жүзеге асыру орны бойынша жергілікті бюджетке төленеді және: жеке тұлғалар үшін 1 (бір) айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі – АЕК); заңды тұлғалар үшін - 5 (бес) АЕК. Алым сомасын төлеу "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы қолмақол емес нысанда жүзеге асырылады. Мемлекеттік қызмет көрсетудің мекенжайы көрсетілетін қызметті берушінің - www.gov.kz интернет-ресурсында Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитеті бөлімінің "Мемлекеттік органның қызметтері" бөлігінде орналастырылған.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
порталда – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, құжаттарды қабылдау тәулік бойы жүзеге асырылады (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Жылжымалы құрам кепілін мемлекеттік тіркеу үшін порталға осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
Жылжымалы құрам кепілін өзгерту, толықтыруды мемлекеттік тіркеу және тіркелген кепілін тоқтату үшін порталға осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
Өтінішті портал арқылы жіберген кезде жылжымалы мүлік кепілін мемлекеттік тіркеу үшін бюджетке алым төлеу "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы жүзеге асырылады.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер

1) Государственная регистрация залога подвижного состава;
2) Государственная регистрация изменений, дополнений зарегистрированного залога;
3) Прекращение зарегистрированного залога.
1
Наименование услугодателя
Территориальные органы Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан
2
Способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "электронного правительства"
3
Срок оказания государственной услуги
1 (один) рабочий день
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги
Свидетельство о государственной регистрации залога подвижного состава; уведомление о снятии с регистрации залога; мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается на платной основе физическим и юридическим лицам.
Сбор за государственную регистрацию залога подвижного состава, изменения, дополнения и прекращение зарегистрированного залога подвижного состава оплачивается в местный бюджет по месту осуществления регистрации по ставкам сбора установленным Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)" и составляют:
для физических лиц 1 (один) месячный расчетный показатель (далее – МРП);
для юридических лиц – 5 (пять) МРП.
Оплата суммы сбора осуществляется в безналичной форме через платежный шлюз электронного правительства.
Адрес оказания государственной услуги размещен на интернет-ресурсе услугодателя - www.gov.kz, в подразделе "Государственные услуги" раздел Комитет автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта.
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации
портала – прием документов осуществляется круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Для государственной регистрации залога подвижного состава заявление по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам;
Для государственной регистрации изменений, дополнений и прекращения зарегистрированного залога: заявление по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам; через портал.
При направлении заявления посредством портала оплата в бюджет сбора за государственную регистрацию залога движимого имущества осуществляется через платежный шлюз "электронного правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан