"Табиғат қорғау мекемелерінде ғылыми қызмет және ғылыми зерттеулер ұйымдастыру және жүргізу қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 13 наурыздағы № 25-02-01/94 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2024 жылғы 17 маусымдағы № 124 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 21 маусымда № 34538 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Табиғат қорғау мекемелерінде ғылыми қызмет және ғылыми зерттеулер ұйымдастыру және жүргізу қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 13 наурыздағы №25-02-01/94 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 65796 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Табиғат қорғау мекемелерінде ғылыми қызмет және ғылыми зерттеулер ұйымдастыру және жүргізу қағидаларында (бұдан әрі – Қағидалар):
1-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
2-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Ғылыми қызмет және ғылыми зерттеулер ұйымдастыру тәртібі";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Табиғат қорғау мекемесінің ғылыми қызметін жоспарлау Қазақстан Республикасы "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар" Занының 41-бабы 3-тармағының ғылым және ғылыми-техникалық қызмет саласындағы уәкілетті органмен келісім бойынша уәкілетті орган бекітетін осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ғылыми-зерттеу жұмыстарының жоспарларына (бұдан әрі – Жоспар) сәйкес жүзеге асырылады.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Тиісті негіздеме мен табиғат қорғау мекемесінің ҒТК шешімі болған жағдайда ғылым және ғылыми-техникалық қызмет саласындағы уәкілетті органмен келісім бойынша Жоспарға өзгерістер мен толықтырулар енгізуге болады.";
3-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Ғылыми жұмыстар жүргізу тәртібі";
Қағидаларға 1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жазылсын;
Қағидаларға 5-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;

О внесении изменений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 13 марта 2012 года № 25-02-01/94 "Об утверждении Правил организации и ведения научной деятельности и научных исследований в природоохранных учреждениях"
Приказ Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 17 июня 2024 года № 124. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 июня 2024 года № 34538
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 13 марта 2012 года № 25-02-01/94 "Об утверждении Правил организации и ведения научной деятельности и научных исследований в природоохранных учреждениях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7680), следующие изменения:
в Правилах организации и ведения научной деятельности и научных исследований в природоохранных учреждениях, утвержденных указанным приказом (далее – Правила):
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок организации научной деятельности";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Планирование научной деятельности природоохранного учреждения осуществляется в соответствии с планами научно-исследовательских работ (далее – План) по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам. утверждаемым уполномоченным органом по согласованию с уполномоченным органом в области науки и научно-технической деятельности в соответствии с пунктом 3 статьи 41 Закона Республики Казахстан "Об особо охраняемых природных территориях.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Внесение изменений и дополнений в План допускается по согласованию с уполномоченным органом в области науки и научно-технической деятельности при наличии соответствующего обоснования и решения НТС природоохранного учреждения.";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Порядок ведения научных работ";
приложение 1 к Правилам, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 5 к Правилам, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан;

3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи
ресурстар министрі
Е. Нысанбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары білім министрлігі
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи
ресурстар министрі
2024 жылғы 17 маусымдағы
№ 124 Бұйрығына
1 - қосымша
Табиғат қорғау мекемелерінде
ғылыми қызмет және ғылыми
зерттеулер ұйымдастыру
және жүргізу қағидасына
1-қосымша
Нысан
Келісілді
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары білім
министрлігінің
Ғылым комитеті
__________________________
20 жылғы " "
Қазақстан Республикасы Экология
және табиғи ресурстар министрлігінің
Орман шаруашылығы және
жануарлар дүниесі комитеті
төрағасының
20 жылғы " "
№__________ бұйрығымен бекітілген
20____20____жылдарға арналған___________________________________
(табиғат қорғау мекемесінің атауы)
ҒЫЛЫМИ-ЗЕРТТЕУ ЖҰМЫСТАРЫНЫҢ ЖОСПАРЫ
Тақырып, бөлім
атауы
Орындау мерзімі
Ғылыми жетекшілер
Жауапты орындаушылар
Жұмыстың қысқаша
мазмұны
Күтілетін нәтижелер
1
2
3
4
5
6
7
_______________________________________________________________________
(табиғат қорғау мекемесінің атауы)
Ғылыми-техникалық кеңестің отырысында қаралды және мақұлданды
20 ____ жылғы "" _____________№_____ хаттама
Директор (Бас директор)
Ғылым жөніндегі директордың орынбасары (бас директордың орынбасары)
______________________________________________________
Бұйрығына 2 - қосымша
Табиғат қорғау мекемелерінде
ғылыми қызмет және ғылыми
зерттеулер ұйымдастыру
және жүргізу қағидасына
5-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті ______________________________________________________ (табиғат қорғау мекемесінің атауы) мемлекеттік мекемесі
Ғылыми-техникалық кеңестің
отырысында мақұлданды
20 ___жылғы "___" ________ №
хаттама
ҒТК төрағасы
__________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты)
Ғылыми-зерттеу жұмысы туралы ЕСЕП
_____________________________________________тақырыбы бойынша

3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
Е. Нысанбаев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство науки
и высшего образования
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 17 июня 2024 года № 124
Приложение 1
к Правилам организации
и ведения научной деятельности
и научных исследований
в природоохранных учреждениях
Форма
Согласован
Комитет науки
Министерства науки
и высшего образования
Республики Казахстан
______________________
"____" __________ 20 года
Утвержден
Приказом Председателя Комитета
лесного хозяйства и животного мира
Министерства экологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
"___" ___________ 20 года №
ПЛАН НАУЧНО-ИССЛЕДОВАТЕЛЬСКИХ РАБОТ
__________________________________________________ на 20 – 20 годы
(наименование природоохранного учреждения)
Наименование
темы, раздела
Сроки
исполнения
Научные
руководители
Ответственные
исполнители
Краткое
содержание
работ
Ожидаемые
результаты
1
2
3
4
5
6
7
Рассмотрен и одобрен на заседании Научно-технического совета
______________________________________________________________
наименование природоохранного учреждения)
Протокол № от " " 20 года
Директор (Генеральный директор)
Заместитель директора (заместитель генерального директора) по науке
___________________________________________________________
Приложение 2 к приказу
Приложение 5
к Правилам организации
и ведения научной деятельности
и научных исследований
в природоохранных учреждениях
Форма
Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
Комитет лесного хозяйства и животного мира Государственное учреждение
____________________________________________________________________
(наименование природоохранного учреждения)
Утверждено
на заседании
Научно-технического совета
Протокол № от " " 20 года
Председатель НТС
__________________________
(фамилия, имя, отчество, подпись)
ОТЧЕТ о научно-исследовательской работе
по теме: ____________________________________________________________

1-бөлім. ________жылға _"____________________________________________"
(бөлімнің атауы)
Жетекші, ғылыми дәрежесі, лауазымы: ___________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты, қолы)
Орындаушы, ғылыми дәрежесі, лауазымы: ________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты, қолы)
1. Мазмұны.
2. Кіріспе.
3. Зерттеудің мақсаттары мен міндеттері.
4. Жұмыс (ғылыми зерттеулер) әдістемесі, материалдар жинау орындары, іссапарлар маршруттары мен мерзімдері, зерттеулердің материалдық-техникалық қамтамасыз етілуі туралы мәліметтер.
5. Жұмыс нәтижелері (кестелер, сызбалар, фотоиллюстрациялар, суреттер қоса беріледі).
6. Тұжырымдар мен ғылыми-практикалық ұсынымдар.
7. Әдебиет (пайдаланылған ғылыми көздердің тізімі).
8. Қосымшалар.

Раздел 1. " ___________________________________ " за _________ год
(наименование раздела)
Руководитель, степень, должность:
________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, подпись)
Исполнитель, степень, должность:
__________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество, подпись)
1. Содержание.
2. Введение.
3. Цели и задачи исследований.
4. Методика работы (научных исследований), сведения о местах сбора, маршрутах и сроках выездов, о материально-технической обеспеченности исследований.
5. Результаты работы (с приложением таблиц, графиков, фотоиллюстраций, рисунков).
6. Выводы и научно-практические рекомендации.
7. Литература (список использованных научных источников).
8. Приложения.