"Білім беру ұйымдары түрлерінің номенклатурасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің міндетін атқарушының 2013 жылғы 22 ақпандағы № 50 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің м.а. 2024 жылғы 21 маусымдағы № 156 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 24 маусымда № 34562 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Білім беру ұйымдары түрлерінің номенклатурасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 50 бұйрығына (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8390 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Білім беру ұйымдары түрлерінің номенклатурасында:
2-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"2. Орта білім беру ұйымдары (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта), оның ішінде мамандандырылған білім беру ұйымдары:
1) білім беру деңгейі бойынша:
бастауыш мектеп;
негізгі орта мектеп;
жалпы орта білім беретін мектеп;
2) оқыту бейіні бойынша:
гимназия;
лицей;
бейіндік мектеп (жоғары мектеп);
3) оқуды ұйымдастыру жағдайы бойынша:
шағын жинақты мектеп;
тірек мектеп (ресурстық орталық);
түзеу мекемелері жанындағы жалпы орта білім беретін мектеп;
кешкі мектеп;
девиантты мінез-құлықты балаларға арналған білім беру ұйымы;
ерекше режимде ұстайтын балаларға арналған білім беру ұйымы;
аурухана жанындағы мектеп;
арнайы мектеп;
4) халықаралық:
халықаралық мектеп;
5) интернаттық ұйымдар:
мектеп-интернат;
әскери мектеп-интернат;
жалпы білім беретін мектеп жанындағы интернат;
тірек мектеп (ресурстық орталық) жанындағы интернат;
санаториялық мектеп-интернат;
арнайы мектеп-интернат;
6) біріктірілген:
"мектеп-бөбекжай" кешені;
"мектеп-бөбекжай-балабақша" кешені;
"бастауыш мектеп-бөбекжай-балабақша";
арнайы "мектеп-балабақша";
арнайы кешен "балабақша-мектеп-интернат";
мектеп-гимназия;
мектеп-лицей;
қосымша білім беретін мектеп-орталығы;
мектеп-интернат-колледж;
арнайы кешен "мектеп-интернат-колледж";
оқу-сауықтыру орталығы (кешен);
оқу-өндірістік комбинат (мектепаралық, курстық);
оқу-тәрбие орталығы (кешен);
оқу орталығы;
дарынды балалар мен талантты жастарды анықтау және қолдау жөніндегі орталығы;
қыздар мектеп-гимназиясы;
7) мамандандырылған білім беру ұйымдары:
мамандандырылған мектеп;
мамандандырылған лицей (мамандандырылған мектеп-лицей);
мамандандырылған гимназия (мамандандырылған мектеп - гимназия);
мамандандырылған мектеп-интернат;
мамандандырылған мектеп-лицей-интернат;
мамандандырылған мектеп-гимназия-интернат;
мамандандырылған музыка мектеп-интернаты;
мамандандырылған спорт мектеп-интернаты (олимпиадалық резервтегі мамандандырылған мектеп-интернат-колледж);
мамандандырылған хореография мектеп-интернаты (мамандандырылған хореография мектеп-интернат-училищесі);
мамандандырылған әскери мектеп - интернат;
"Білім-инновация" лицей-интернаты;
мамандандырылған мектеп-кешен;
мамандандырылған ақпараттық технологиялар мектеп-лицейі;
мамандандырылған ақпараттық технологиялар лицейі.";
мынадай мазмұндағы 12-тармақпен толықтырылсын:

О внесении изменения и дополнения в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 50 "Об утверждении номенклатуры видов организаций образования"
Приказ и.о. Министра просвещения Республики Казахстан от 21 июня 2024 года № 156. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 июня 2024 года № 34562
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 50 "Об утверждении номенклатуры видов организаций образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 8390) следующие изменение и дополнение:
в Номенклатуре видов организаций образования, утвержденной указанным приказом:
пункт 2 изложить в новой редакции:
"2. Организации среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего), в том числе специализированные организации образования:
1) по уровням образования:
начальная школа;
основная средняя школа;
общеобразовательная школа;
2) по профилю обучения:
гимназия;
лицей;
профильная школа (старшая школа);
3) по условиям организации обучения:
малокомплектная школа;
опорная школа (ресурсный центр);
общеобразовательная школа при исправительном учреждении;
вечерняя школа;
организация образования для детей с девиантным поведением;
организация образования для детей с особым режимом содержания;
школа при больнице;
специальная школа;
4) международные:
международная школа;
5) интернатные организации:
школа-интернат;
военная школа-интернат;
интернат при общеобразовательной школе;
интернат при опорной школе (ресурсный центр);
санаторная школа-интернат;
специальная школа-интернат;
6) комбинированные:
комплекс "школа-ясли-сад";
комплекс "школа-ясли-детский сад";
"начальная школа-ясли-детский сад";
специальная "школа-детский сад";
специальный комплекс "детский сад-школа-интернат";
школа-гимназия;
школа-лицей;
школа-центр дополнительного образования;
школа-интернат-колледж;
специальный комплекс "школа-интернат-колледж";
учебно-оздоровительный центр (комплекс);
учебно-производственный комбинат (межшкольный, курсовой);
учебно-воспитательный центр (комплекс);
учебный центр;
центр по выявлению и поддержке одаренных детей и талантливой молодежи;
женская школа-гимназия;
7) специализированные организации образования:
специализированная школа;
специализированный лицей (специализированная школа-лицей);
специализированная гимназия (специализированная школа-гимназия);
специализированная школа-интернат;
специализированная школа-лицей-интернат;
специализированная школа-гимназия-интернат;
специализированная музыкальная школа-интернат;
специализированная спортивная школа-интернат (специализированная школа-интернат-колледж олимпийского резерва);
специализированная хореографическая школа-интернат (специализированная хореографическая школа-интернат-училище);
специализированная военная школа-интернат;
лицей-интернат "Білім-инновация";
специализированная школа-комплекс;
специализированная школа-лицей информационных технологий;
специализированный лицей информационных технологий.";
дополнить пунктом 12 следующего содержания:

"12. Арнайы білім беру ұйымдары:
психологиялық - медициналық - педагогикалық консультация;
оңалту орталығы;
психологиялық-педагогикалық түзету кабинеті;
аутизмі (аутистикалық спектрдегі бұзылыстары) бар балаларды қолдау орталығы;
логопедтік пункті.".
2. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Инклюзивті және арнайы білім беру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің міндетін атқарушы
Е. Оспан

"12. Специальные организации образования:
психолого-медико-педагогическая консультация;
реабилитационный центр;
кабинет психолого-педагогической коррекции;
центр поддержки детей с аутизмом (расстройством аутистического спектра);
логопедический пункт.".
2. Департаменту инклюзивного и специального образования Министерства просвещения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на Интернет-ресурсе Министерства просвещения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства просвещения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра просвещения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра просвещения
Республики Казахстан
Е. Оспан