"Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығының өнімділігін және өнім сапасын арттыруды субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 15 наурыздағы № 108 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 25 маусымдағы № 217 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 25 маусымда № 34578 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығының өнімділігін және өнім сапасын арттыруды субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 15 наурыздағы № 108 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18404 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығы өнімдерінің өнімділігін және сапасын арттыруды субсидиялау қағидаларында:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Субсидиялар көлемін қалыптастыруды және бөлуді ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші) осы Қағидаларға 1-қосымшада белгіленген субсидиялардың түрлері мен нормативтеріне сәйкес аудандардың/қалалардың жергілікті атқарушы органдары ұсынған ағымдағы жылға арналған субсидиялар көлемдерінің қажеттілігі туралы ақпараттың негізінде, өткен жылғы субсидиялардың жиынтық көлемдерін және бюджет қаражатының болуын ескере отырып жүзеге асырады.
Ұсынылатын субсидиялар көлемдеріне тиісті жылдың 10 қаңтарынан кешіктірілмей ЖАО басшысының (көрсетілетін қызметті берушінің) ЭЦҚ-сы қойылады және СМАЖ арқылы Министрлікке келісуге жіберіледі.";
9 және 10-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Қосымша қаражат бөлінген немесе бұрын келісілген бюджет қысқартылған кезде, ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші) мәслихаттың тиісті шешімін және әкім орынбасарының қолы қойылған жазбаша негіздемені қоса бере отырып, осы Қағидалардың 6 және 7-тармақтарында көзделген тәртіппен субсидиялар көлеміне тиісті өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізеді.
10. Ауыл шаруашылығы жануарлары басының азығына жұмсалатын шығындардың құнын арзандатуға арналған субсидиялар нормативтері, сондай-ақ субсидиялар алу өлшемшарттары, өтінім нысаны және өтінім беру мерзімдері мал шаруашылығы және азық өндіру жөніндегі мамандандырылған бейінді ғылыми ұйымның ұсынымдары негізінде ЖАО (көрсетілетін қызметті берушінің) қаулысымен бекітіледі.";

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 15 марта 2019 года № 108 "Об утверждении Правил субсидирования развития племенного животноводства, повышения продуктивности и качества продукции животноводства"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 25 июня 2024 года № 217. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 июня 2024 года № 34578.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 15 марта 2019 года № 108 "Об утверждении Правил субсидирования развития племенного животноводства, повышения продуктивности и качества продукции животноводства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 18404) следующие изменения и дополнения:
в Правилах субсидирования развития племенного животноводства, повышения продуктивности и качества продукции животноводства, утвержденных указанным приказом:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Формирование и распределение объемов субсидий осуществляется МИО (услугодателем) согласно видам и нормативам субсидий, установленным в приложении 1 к настоящим Правилам, на основании представленной местными исполнительными органами районов/городов информации о потребности объемов субсидий на текущий год, с учетом итоговых объемов субсидий предыдущего года и наличия бюджетных средств.
Предлагаемые объемы субсидий не позднее 10 января соответствующего года подписываются ЭЦП руководителя МИО (услугодателя) и направляются посредством ГИСС на согласование в Министерство.";
пункты 9 и 10 изложить в следующей редакции:
"9. При выделении дополнительных средств или сокращении ранее согласованного бюджета МИО (услугодатель) вносит соответствующие изменения и (или) дополнения в объемы субсидий в порядке, предусмотренном пунктами 6 и 7 настоящих Правил с приложением соответствующего решения маслихата и письменного обоснования за подписью заместителя акима.
10. Нормативы субсидий на удешевление стоимости затрат на корма поголовью сельскохозяйственных животных, а также критерии получения субсидий, форма заявки и сроки подачи заявок утверждаются постановлением МИО (услугодателя) на основе рекомендаций специализированной профильной научной организации по животноводству и кормопроизводству.";

мынадай мазмұндағы 14-1-тармақпен толықтырылсын:
"14-1. Субсидия алатын тауар өндірушілер агроөнеркәсіптік кешеннің жалпы өнімінің (тауарларының немесе көрсетілетін қызметтерінің) көлемін ақшалай мәнде (мың теңге) өсіруді/өткен жылғы деңгейде сақтауды қамтамасыз ету жөніндегі міндеттемелерді сақтаулары қажет.
Агроөнеркәсіптік кешеннің жалпы өнімінің (тауарларының немесе көрсетілетін қызметтерінің) көлемі мынадай формула бойынша айқындалады:
Агроөнеркәсіптік кешеннің өткен жылғы жалпы өнімінің (тауарлардың немесе көрсетілетін қызметтердің) көлемі, мың теңге = агроөнеркәсіптік кешеннің заттай мәндегі өткен жылғы өндірілген өнімінің (тауарларының немесе көрсетілетін қызметтерінің) көлемі, тонна/бас/дана х агроөнеркәсіптік кешеннің өнімінің (тауардың немесе көрсетілетін қызметтің) бағасы, мың теңге.
Еңсерілмейтін күштің (табиғи-климаттық жағдайлардың, фитосанитариялық және эпизоотиялық жағдайлардың нашарлауы) салдарынан міндеттемелер орындалмаған жағдайда, тауар өндіруші СМАЖ-ға осы фактіні растайтын құжатты (Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің "Қазгидромет" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны берген ауа райы жағдайлары туралы анықтаманы және (немесе) ЖАО-ның карантинді немесе шектеу іс-шараларын белгілеу туралы шешімін және (немесе) жануарлардың ауруын анықтау туралы сараптама актісін (сынақ хаттамасы) және (немесе) егістіктердің зиянкестермен және өсімдіктердің ауруларымен зақымдануы туралы актіні) орналастырады.
Ағымдағы жылғы агроөнеркәсіптік кешеннің жалпы өнімінің (тауарларының немесе көрсетілетін қызметтерінің) көлемі мен өткен жылғы агроөнеркәсіптік кешеннің жалпы өнімінің (тауарларының немесе көрсетілетін қызметтерінің) көлемі арасындағы айырма арқылы есептелетін теріс ауытқу жағдайында (осы Қағидаларға 4-1-қосымшаның 8-бағаны) қарсы міндеттеме орындалмаған болып есептеледі. Қарсы міндеттемелерді алғашқы қабылдау кезінде ауытқу нөлге тең болады.
Алдыңғы 2 (екі) жыл қатарынан бірінші рет міндеттемелер орындалмаған және еңсерілмейтін күштің мән-жайларының басталғанын растайтын құжаттар болмаған жағдайда, ағымдағы күнтізбелік жылы 1 (бір) жылға субсидиялар алуға өтінім беру мүмкіндігі тоқтатылады. Алдыңғы 2 (екі) жыл қатарынан екінші рет және одан кейін де міндеттемелер орындалмаған және еңсерілмейтін күштің мән-жайларының басталғанын растайтын құжаттар болмаған жағдайда, ағымдағы күнтізбелік жылда 2 (екі) жылға субсидиялар алуға өтінім беру мүмкіндігі тоқтатылады.
Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының ресми ұсынылған ақпаратына сәйкес агроөнеркәсіптік кешен өнімінің (тауарлардың немесе көрсетілетін қызметтердің) орташа республикалық бағалар туралы деректерді осы Қағидаларды әзірлеуші 2025 жылғы 20 қаңтарға дейінгі мерзімде СМАЖ-ға орналастырады. Агроөнеркәсіптік кешен өнімдерінің бағасы 2024 жылғы тұрақты негізде белгіленеді. Ресми статистикалық ақпаратта баға туралы деректер болмаған жағдайда, баламалы көздерден алынған деректер немесе өнімнің осы түрін өндіретін облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың 5 (бес) агроөнеркәсіптік кешен субъектсінің орташа бағасы пайдаланылатын болады.
Агроөнеркәсіптік кешеннің өндірілген жалпы өнімінің (тауарларының немесе көрсетілетін қызметтерінің) көлемі туралы ақпаратты тауар өндіруші осы Қағидаларға 4-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидиялауға өтінім бергенге дейін 20 қаңтардан бастап ағымдағы жылдың соңына дейінгі мерзімде жеке кабинетінде толтырады және электрондық цифрлық қолтаңбамен расталады. Бұл көрсеткіш түзетілмеуге тиіс. Қарсы міндеттемелер туралы мәліметтер қарсы міндеттемелер тізілімінде көрсетіледі және пайдаланушылар үшін жалпыға қолжетімді болып табылады.
Тауар өндірушінің міндеттемелерді орындау деңгейі СМАЖ-да белгіленеді";
15-тармақ алып тасталсын;
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Асыл тұқымды өнімді (материалды) сатып алуды, мал басын/өнімді өткізуді растау СМАЖ-мен интеграцияланған электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ЭШФ АЖ) арқылы электрондық шот-фактуралармен жүзеге асырылады.
Тауар өндіруші мал басын ЭШФ АЖ-ны пайдаланбайтын шетелдік өндірушіден тікелей сатып алған кезде, сатып алуға жұмсалған шығындар тауарларға арналған кедендік декларациямен (Еуразиялық экономикалық одаққа мүше болып табылмайтын үшінші елдерден) немесе "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) Қазақстан Республикасы Кодексінің 456-бабының 2-тармағына сәйкес салық органының белгісімен тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішпен (өтініштермен) (Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумақтарынан) расталады.";

дополнить пунктом 14-1 следующего содержания:
"14-1. Товаропроизводителям, получающим субсидии, необходимо соблюдать обязательства по обеспечению роста/сохранению на уровне предыдущего года объема валовой продукции (товаров или услуг) агропромышленного комплекса, в денежном выражении (тысяч тенге).
Объем валовой продукции (товаров или услуг) агропромышленного комплекса определяется по следующей формуле:
Примечание ИЗПИ!
Абзацы двенадцатый, тринадцатый, четырнадцатый, пятнадцатый, шестнадцатый и семнадцатый пункта 1 предусмотрены в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 20.12.2024 № 406 (вводится в действие с 01.01.2025).
Объем валовой продукции (товаров или услуг) агропромышленного комплекса = объем произведенной продукции (товаров или услуг) агропромышленного комплекса за предыдущий год, тысяч тонн х цена товаропроизводителя на продукцию агропромышленного комплекса в предыдущем году, тысяч тенге.
В случае неисполнения обязательств в течение 2 (двух) предыдущих лет подряд, будет прекращена возможность подачи заявки на получение субсидии в текущем календарном году.
В случае неисполнения обязательства вследствие непреодолимой силы (ухудшение природно-климатических условий, фитосанитарной и эпизоотической ситуаций), товаропроизводитель направляет в МИО (услугодателю) документ, подтверждающий данный факт (справку о погодных условиях, выданную республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Казгидромет" Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан и (или) решение местного исполнительного органа об установлении карантина или ограничительных мероприятий и (или) акт экспертизы (протокол испытаний) о выявлении болезни животных и (или) акт о повреждении посевов вредителями и болезнями растений).
В случае отсутствия документов, подтверждающих наступление обстоятельства непреодолимой силы в течение 2 (двух) предыдущих лет подряд, будет прекращена возможность подачи заявки на получение субсидии в текущем календарном году.
Данные о ценах товаропроизводителя на продукцию агропромышленного комплекса за предыдущий год согласно официальной статистической информации Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан размещаются в ГИСС разработчиком настоящих Правил в срок до 20 января года, следующего за отчетным.
Информация об объеме произведенной валовой продукции (товаров или услуг) агропромышленного комплекса заполняется товаропроизводителем в Личном кабинете по форме согласно приложению 4-1 к настоящим Правилам до подачи заявки на субсидирование в срок с 20 января и до конца текущего года. Данный показатель не подлежит корректировке.
Уровень выполнения товаропроизводителем обязательств фиксируется в ГИСС.";
пункт 15 исключить;
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Подтверждение приобретения племенной продукции (материала), реализации поголовья/продукции осуществляется электронными счета-фактурами посредством информационной системы электронных счет-фактур (далее – ИС ЭСФ), интегрированной с ГИСС.
При приобретении товаропроизводителем поголовья напрямую у иностранного производителя, не использующего ИС ЭСФ, затраты на приобретение подтверждаются таможенной декларацией на товары (из третьих стран, не являющихся членами Евразийского экономического союза) или заявлением (заявлениями) о ввозе товаров и уплате косвенных налогов с отметкой налогового органа в соответствии с пунктом 2 статьи 456 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (с территории государств-членов Евразийского экономического союза).";

20 және 21-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Өтінімді қалыптастыруды және тіркеуді тауар өндіруші жеке кабинетте мынадай тәртіппен жүргізеді:
1) мәліметтерді енгізе отырып, өтінім қалыптастырады, сондай-ақ осы Қағидаларға 3-қосымшада көрсетілген құжаттардың электрондық көшірмесін сканерлейді және қоса тіркейді;
2) өтінімді СМАЖ-да:
тауар өндірушінің;
нотариус тағайындайтын мұраны сенімгерлікпен басқарушының (тауар өндіруші қайтыс болған жағдайда) ЭЦҚ-сын қою арқылы тіркейді.
21. ЭЦҚ қойылғаннан кейін өтінім ЖАО-ның (көрсетілетін қызметті берушінің) Жеке кабинетінде қолжетімді болады. ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші) өтінім келіп түскен сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде деректердің және қоса берілген осы Қағидаларға 3-қосымшада көрсетілген құжаттардың толықтығына тексеруді жүзеге асырады. Сәйкес болған жағдайда, өтінім мақұлдануға жатады, ЖАО (көрсетілетін қызметті берушінің) жауапты орындаушысының ЭЦҚ-сы қойылады және мақұлданған өтінімдер тізіліміне (күту парағына) барып түседі, сондай-ақ ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші) осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидиялау алуға арналған өтінімді қарау нәтижелері туралы хабарлама жібереді.
Өтінімдерді қарау және мақұлданған өтінімдер бойынша субсидияларды төлеу өтінімдерді тіркеу күні мен уақытына сәйкес кезектілік тәртібімен жүзеге асырылады.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Тиісті бағыт бойынша қаражат болған жағдайда, ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші) өтінім мақұлданғаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде ай сайынғы қаржыландыру жоспарын ескере отырып, "Қазынашылық-Клиент" ақпараттық жүйесіне жүктелетін субсидияларды төлеуге арналған шоттарды СМАЖ-да қалыптастырады.
Субсидия көлемі тиісті айға арналған Қаржыландыру жоспарында көзделген бюджеттік қаражат көлемінен асатын өтінімдер бойынша субсидияларды төлеу өтінімдердің келіп түскен күніне сәйкес кезектілік бойынша келесі айда жүзеге асырылады.
Екінші деңгейдегі банктің ағымдағы шотының деректемелері туралы қате мәліметтерге байланысты төлеуге шоттар қайтарылған жағдайда, ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші) тауар өндірушіден екінші деңгейдегі банк шотының деректемелерін өзгертуге арналған қосымша өтініш негізінде ағымдағы өтінім бойынша СМАЖ-да екінші деңгейдегі банктің деректемелеріне тиісті өзгерістер енгізеді.";
мынадай мазмұндағы 24-1 және 24-2-тармақтармен толықтырылсын:
"24-1. Өтінімді толық қанағаттандыру үшін қаражат жеткіліксіз болған жағдайда, ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші) СМАЖ арқылы тауар өндірушінің жеке кабинетіне тиесілі субсидияларды ішінара төлеу жөнінде ұсыныс жолдайды. Тауар өндірушінің ұсынысы 2 (екі) күн ішінде қабылданады/қабылданбайды. Тауар өндіруші келіскен кезде ЖАО жіберілген ұсынысқа сәйкес төлем жүргізеді. Тиесілі субсидиялардың қалғаны қаражатты субсидиялар түрлері арасында қайта бөлу және (немесе) ағымдағы/келесі қаржы жылында (жылдарында) бюджет қаражатын бөлу кезінде төленеді.
Тауар өндіруші ішінара төлеу туралы ұсынысты қабылдамаған кезде немесе 2 (екі) күн өткеннен кейін ұсыныс күту парағына сәйкес келесі тауар өндірушіге жіберіледі.

пункты 20 и 21 изложить в следующей редакции:
"20. Формирование и регистрация заявки производится товаропроизводителем в Личном кабинете в следующем порядке:
1) формирует заявку с внесением в нее сведений, а также сканирует и прикрепляет электронную копию документов, указанных в приложении 3 к настоящим Правилам;
2) регистрирует заявку в ГИСС путем ее подписания ЭЦП:
товаропроизводителя;
доверительного управляющего наследством, назначаемого нотариусом (в случае смерти товаропроизводителя).
21. После подписания ЭЦП, заявка становится доступной в Личном кабинете МИО (услугодателя). МИО (услугодатель) в течение 2 (двух) рабочих дней с момента поступления заявки осуществляет ее проверку на полноту данных и прилагаемых документов, указанных в приложении 3 к настоящим Правилам. В случае соответствия, заявка подлежит одобрению, подписывается ЭЦП ответственного исполнителя МИО (услугодателя) и поступает в реестр одобренных заявок (лист ожидания), а также МИО (услугодатель) направляет уведомление о результатах рассмотрения заявки на получение субсидий по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Рассмотрение заявок и выплата субсидий по одобренным заявкам осуществляются в порядке очередности согласно дате и времени регистрации заявок.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. В случае наличия средств по соответствующему направлению, МИО (услугодатель) в течение 2 (двух) рабочих дней после одобрения заявки формирует в ГИСС счета к оплате на выплату субсидий, загружаемые в информационную систему "Казначейство-Клиент", с учетом помесячного плана финансирования.
По заявкам, в которых объем субсидий превышает объем бюджетных средств, предусмотренных в Плане финансирования на соответствующий месяц, выплата субсидий осуществляется в следующем месяце, по очередности согласно дате поступления заявок.
В случае возврата счетов к оплате в связи с некорректными сведениями реквизитов текущего счета банка второго уровня, МИО (услугодатель) на основе дополнительного заявления от товаропроизводителя на изменение реквизитов счета банка второго уровня вносит в ГИСС соответствующие изменения в реквизиты банка второго уровня по текущей заявке.";
дополнить пунктами 24-1 и 24-2 следующего содержания:
"24-1. В случае недостаточности средств для полного удовлетворения заявки, МИО (услугодателем) посредством ГИСС в Личный кабинет товаропроизводителя направляется предложение по частичной выплате причитающихся субсидий. Предложение товаропроизводителем принимается/отклоняется в течение 2 (двух) рабочих дней. При согласии товаропроизводителя, МИО производит оплату согласно направленному предложению. Остаток причитающихся субсидий выплачивается при перераспределении средств между видами субсидий и (или) выделении бюджетных средств в текущем/следующем(их) финансовом(ых) году(ах).
При отклонении товаропроизводителем предложения о частичной выплате или по истечению 2 (двух) рабочих дней предложение направляется следующему товаропроизводителю согласно листу ожидания.

көрсетілген Қағидаларға 1, 2, 3 және 4-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2, 3 және 4-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес 4-1-қосымшамен толықтырылсын;
көрсетілген Қағидаларға 5-қосымша осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Мал шаруашылығы департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы бұйрықтың 1-тармағының тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы, он жетінші, он сегізінші және қырық сегізінші абзацтарын қоспағанда, 2024 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Сапаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бәсекелестікті қорғау және
дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2024 жылғы 25 маусымдағы
№ 217 бұйрығына
1-қосымша
Асыл тұқымды мал
шаруашылығын дамытуды, мал
шаруашылығының өнімділігін
және өнім сапасын арттыруды
субсидиялау қағидаларына
1-қосымша
Субсидиялар бағыттары мен нормативтерінің тізбесі
Р/с №
Субсидиялар түрлері
Өлшем бірлігі
1 бірлікке арналған субсидиялар нормативтері, теңге
Етті және етті-сүтті мал шаруашылығы
1.
Селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізу:
1.1
Ірі қара малдың тауарлық аналық басы
Бас/ шағылыстыру маусымы

приложения 1, 2, 3 и 4 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3 и 4 к настоящему приказу;
дополнить приложением 4-1 согласно приложению 5 к настоящему приказу;
приложение 5 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящему приказу.
2. Департаменту животноводства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2024 года и подлежит официальному опубликованию, за исключением абзацев девятого, десятого, одиннадцатого, двенадцатого, тринадцатого, четырнадцатого, пятнадцатого, шестнадцатого, семнадцатого, восемнадцатого и сорок восьмого пункта 1 настоящего приказа, которые вводятся в действие с 1 января 2025 года.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Сапаров
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по защите
и развитию конкуренции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 25 июня 2024 года № 217
Приложение 1
к Правилам субсидирования
развития племенного
животноводства,
повышения продуктивности
и качества продукции
животноводства
Перечень направлений и нормативов субсидирования
№ п/п
Виды субсидий
Единица измерения
Нормативы субсидий на 1 единицу, тенге
Мясное и мясо-молочное скотоводство
1.
Ведение селекционной и племенной работы:
1.1
Товарное маточное поголовье крупного рогатого скота
Голова/случной сезон

5 000
3.
Ауыл шаруашылығы жануарлары басының азығына жұмсалған шығындар құнын арзандату
Бас
ЖАО белгілейді
4.
Ешкілердің асыл тұқымды аналық басын сатып алу
Сатып алынған бас
40 000
5.
Бие сүтін өндіру мен өңдеудің құнын арзандату
Килограмм
60
6.
Түйе сүтін өндіру мен өңдеудің құнын арзандату
Килограмм
55
"Ауыл шаруашылығы жануарлары басының азығына жұмсалатын шығындар құнын арзандату" бағыты бойынша субсидиялау гидрометеорологиялық қызмет растаған, өңірде азық дайындауға теріс әсер еткен төтенше жағдай жарияланған немесе қалыптан тыс ауа райы жағдайлары болған кезде ғана жүзеге асырылады. 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап бұл талап Атырау, Маңғыстау және Қызылорда облыстарында орналасқан тауарлық сүт фермаларындағы аналық мал басына қолданылмайды.
"Ауыл шаруашылығы жануарлары басының азығына жұмсалған шығындар құнын арзандату" бағыты бойынша субсидиялау қосымша бюджет қаражаты бөлінген кезде жүзеге асырылады.
Сүтті және сүтті-етті тұқымды асыл тұқымды бұқаның ұрығын сатып алу құнының 50%-на дейін белгіленген нормативтер мөлшерінде субсидияланады.
Асыл тұқымды аталық малды сатып алуды субсидиялау тек тауар өндірушіде (асыл тұқымдық орталықтарды, асыл тұқымды бұқаларды тауарлық табындарға/шаруашылықтарға жалға беретін бордақылау алаңдарын қоспағанда) аналық мал басы болған жағдайда ғана жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2024 жылғы 25 маусымдағы
№ 217 бұйрығына
2-қосымша
Асыл тұқымды мал
шаруашылығын дамытуды, мал
шаруашылығының өнімділігін
және өнім сапасын арттыруды
субсидиялау қағидаларына
2-қосымша
Субсидиялар алуға үміткер тауар өндірушілерге қойылатын өлшемшарттар
Р/с №
Субсидиялар түрлері
Өлшемшарттар
Субсидиялау шарттарына сәйкестігін субсидиялаудың мемлекеттік ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі – СМАЖ) тексеру әдісі
Өтінім беру мерзімі
Етті және ет-сүт мал шаруашылығы
1.
Селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізу:
Ағымдағы жылдың 15 сәуірінен 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда)
1.1
Ірі қара малдың тауарлық аналық басы
1. Есепке алу нөмірінің болуы (ауыл шаруашылығы кооперативін қоспағанда) (2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданыста).
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы (жеке қосалқы шаруашылықтардан ғана құрылған ауыл шаруашылығы кооперативін қоспағанда).
3. Өтінім беру сәтінде АЖБ және САТЖАҚ-да аналық мал басының тіркелген болуы (ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін – ауыл шаруашылығы кооперативінің немесе кооператив мүшелерінің атында тіркелген болуы).

5 000
3.
Удешевление стоимости затрат на корма поголовью сельскохозяйственных животных
Голова
Устанавливается МИО
4.
Приобретение племенного маточного поголовья коз
Приобретенная голова
40 000
5.
Удешевление стоимости производства и переработки кобыльего молока
Килограмм
60
6.
Удешевление стоимости производства и переработки верблюжьего молока
Килограмм
55
Субсидирование по направлению "Удешевление стоимости затрат на корма поголовью сельскохозяйственных животных" осуществляется только при объявлении чрезвычайной ситуации или наступлении аномальных погодных условий, оказавших негативное влияние на заготовку кормов в регионе, подтвержденных гидрометеорологической службой. C 1 января 2024 года данное требование не распространяется на маточное поголовье молочно-товарных ферм, расположенных в Атырауской, Мангистауской и Кызылординской областях.
Субсидирование по направлению "Удешевление стоимости затрат на корма поголовью сельскохозяйственных животных" осуществляется при выделении дополнительных бюджетных средств.
Приобретение семени племенного быка молочных и молочно-мясных пород субсидируется до 50% от стоимости приобретения, но не более установленного норматива.
Приобретение племенных производителей субсидируется только при наличии маточного поголовья у товаропроизводителя (за исключением племенных центров, откормочных площадок, передающих племенных быков в аренду в товарные стада/хозяйства).
Приложение 2 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 25 июня 2024 года № 217
Приложение 2
к Правилам субсидирования
развития племенного
животноводства,
повышения продуктивности
и качества продукции
животноводства
Критерии к товаропроизводителям, претендующим на получение субсидий
№ п/п
Виды субсидий
Критерии
Метод проверки в государственной информационной системе субсидирования (далее – ГИСС) на соответствие условиям субсидирования
Срок для подачи заявки
Мясное и мясо-молочное скотоводство
1.
Ведение селекционной и племенной работы:
С 15 апреля до 20 декабря (включительно) текущего года
1.1
Товарное маточное поголовье крупного рогатого скота
1. Наличие учетного номера (за исключением сельскохозяйственного кооператива) (действует с 1 января 2025 года).
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения (за исключением сельскохозяйственного кооператива, сформированных только из личных подсобных хозяйств).
3. Наличие регистрации маточного поголовья в ИСЖ и ИБСПР на момент подачи заявки (для сельскохозяйственных кооперативов – наличие регистрации на имя сельскохозяйственного кооператива или членов кооператива).

5. Мына әдістердің біреуі немесе бірнешеуі арқылы мал басының өсімін молайту:
5.1. Еркін шағылыстыру жүргізілгенде:
1) пайдаланылған асыл тұқымды тұқымдық бұқалардың АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы;
2) бір асыл тұқымды тұқымдық бұқаға – кемінде 20 және 30-дан аспайтын аналық мал басы (қоса алғанда) болу қажет;
3) тұқымдық бұқалар мынадай талаптарға сай болуы тиіс:
жасы ағымдағы жылдың 1 маусымына 12 айға толған болуы керек;
қатарынан екі шағылыстыру маусымынан артық пайдаланылмаған;
бұрын тұқымдық түрлендіруде пайдаланылмаған.
5.2. Қолдан ұрықтандыру жүргізілгенде:
1) ұрықтары пайдаланылған тұқымдық бұқалардың САТЖАҚ-да тіркелген болуы;
2) толық шағылыстыру үшін пайдаланылған асыл тұқымды тұқымдық бұқалардың АЖБ және САТЖАҚ-да тіркелген болуы, олар мынадай талаптарға сәйкес келуі тиіс:
жасы ағымдағы жылдың 1 маусымына 12 айға толған;
қатарынан екі шағылыстыру маусымынан артық пайдаланылмаған;
бұрын селекциялық және асыл тұқымдық жұмыста пайдаланылмаған;
1 бұқаға түсетін жүктеме нормативі 100 аналық бастан аспайды.
3) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімінде асыл тұқымдық/ дистрибьютерлік орталықтың/ұрықтандырушы-техниктің тіркелген болуы;
4) САТЖАҚ-да ұрықтандырушы-техниктің/ асыл тұқымдық/дистрибьютерлік орталықтың қолдан ұрықтандыруды жүргізу фактісін және аналық мал басының буаз болу фактісінің расталған болуы.
Басқарудың бірыңғай автоматтандырылған жүйесімен (бұдан әрі – ББАЖ), жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастрының ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ЖМБМКАЖ), селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық қорымен
(бұдан әрі – САТЖАҚ) және ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқормен (бұдан әрі – АЖБ) интеграциялық өзара әрекеттесу
1.2
Ірі қара малдың асыл тұқымды аналық басы
1. Есепке алу нөмірінің болуы (2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданыста).
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы.
3. Аналық мал басын АЖБ және САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
4. Мына әдістердің біреуі немесе бірнешеуі арқылы мал басының өсімін молайту:
4.1. Еркін шағылыстыру жүргізілгенде:
1) пайдаланылған бірінші санатты асыл тұқымды тұқымдық бұқалардың АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы;
2) бір асыл тұқымды тұқымдық бұқаға түсетін жүктеме 20-30 аналық бас (қоса алғанда);
3) асыл тұқымды тұқымдық бұқалар мынадай талаптарға сай болуы тиіс:
жасы ағымдағы жылдың 1 маусымына 12 айға толған;
4.2. Қолдан ұрықтандыру жүргізілгенде:
1) ұрықтары пайдаланылған бірінші санаттағы асыл тұқымды тұқымдық бұқалардың САТЖАҚ-да тіркелген болуы;

5. Воспроизводство одним или несколькими из следующих методов:
5.1. При вольной случке:
1) наличие регистрации в ИСЖ и ИБСПР использованных племенных быков-производителей;
2) нагрузка на одного племенного быка – производителя не менее 20 и не более 30 голов маточного поголовья (включительно);
3) быки-производители должны соответствовать следующим требованиям:
быть в возрасте не менее 12 месяцев по состоянию на 1 июня текущего года;
использованы не более двух случных сезонов подряд;
ранее не использованные в породном преобразовании.
5.2. При искусственном осеменении:
1) наличие регистрации племенных быков-производителей в ИБСПР, семя которых было использовано;
2) наличие регистрации в ИСЖ и ИБСПР племенных быков-производителей, использованных для докрытия, которые должны соответствовать следующим требованиям:
быть в возрасте не менее 12 месяцев по состоянию на 1 июня текущего года;
использованы не более двух случных сезонов подряд;
ранее не использованные в селекционно-племенной работе;
норматив нагрузки на 1 быка не более 100 голов маточного поголовья;
3) наличие регистрации племенного/ дистрибьютерного центра/техника-осеменатора в государственном электронном реестре разрешений и уведомлений в области племенного животноводства;
4) наличие в ИБСПР подтверждения техником-осеменатором/ племенным/ дистрибьютерным центром факта проведения искусственного осеменения и факта стельности маточного поголовья.
Интеграционное взаимодействие с Единой автоматизированной системой управления (далее – ЕАСУ), информационной системой единого государственного кадастра недвижимости (далее – ИСЕГКН), базой данных по идентификации сельскохозяйственных животных (далее – ИСЖ) и информационной базой селекционной и племенной работы (далее – ИБСПР)
1.2
Племенное маточное поголовье крупного рогатого скота
1. Наличие учетного номера (действует с 1 января 2025 года).
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения.
3. Наличие регистрации маточного поголовья в ИСЖ и ИБСПР.
4. Воспроизводство одним или несколькими из следующих методов:
4.1. При вольной случке:
1) наличие регистрации в ИСЖ и ИБСПР использованных племенных быков-производителей первой категории;
2) нагрузка на одного племенного быка –производителя не менее 20 и не более 30 голов маточного поголовья (включительно);
3) племенные быки-производители должны соответствовать следующим требованиям:
возраст не менее 12 месяцев по состоянию на 1 июня текущего года;
4.2. При искусственном осеменении:
1) наличие регистрации племенных быков-производителей первой категории в ИБСПР, семя которых было использовано;

2) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімінде асыл тұқымдық/ дистрибьютерлік орталықтың/ұрықтандырушы-техниктің тіркелген болуы;
3) САТЖАҚ-да ұрықтандырушы-техниктің/ асыл тұқымдық/дистрибьютерлік орталықтың қолдан ұрықтандыруды жүргізу фактісін және аналық мал басының буаз болу фактісінің расталған болуы.
ББАЖ, ЖМБМКАЖ, САТЖАҚ және АЖБ -мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда)
2.
Етті және етті-сүтті бағыттағы асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды сатып алу
1. Есепке алу нөмірінің болуы (ауыл шаруашылығы кооперативін қоспағанда) (2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданыста).
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы (жеке қосалқы шаруашылықтардан ғана құрылған ауыл шаруашылығы кооперативін қоспағанда).
3. Өтінім берген сәтте АЖБ-да және САТЖАҚ-да аналық мал басының тіркелген болуы (ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін – ауыл шаруашылығы кооперативінің немесе кооператив мүшелерінің атында АЖБ және САТЖАҚ-да аналық мал басының тіркелген болуы).
4. Өтінім берген сәтте сатып алынған мал басының АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
5. Сатып алынған мал басының жасы (ел ішінен сатып алғанда - асыл тұқымдық куәлікте көрсетілген сату сәтінде) – 8-26 ай аралығында болуы тиіс.
6. Сатып алынған тұқымдық бұқалардың саны аналық мал басына мынадай қатынастарда болуы керек:
1) еркін шағылыстыру үшін – 1 бұқаға кемінде 20 аналық бас және 30 аналықтан артық болмауы керек;
2) қолдан ұрықтандыру кезінде толық ұрықтандыру үшін – 1 бұқаға 100 аналық бас.
7. Қатарынан екі шағылыстыру кезеңінен асырмай (кемінде 18 ай) мақсатты пайдалану бойынша міндеттеме алу.
ББАЖ, ЖМБМКАЖ, САТЖАҚ және АЖБ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім сатып алынған сәттен бастап он екі ай ішінде беріледі)
3.
Ірі қара малдың асыл тұқымды аналық мал басын сатып алу
1. Есепке алу нөмірінің болуы (2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданыста).
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы.
3. Өтінім берген сәтте сатып алынған мал басының САТЖАҚ-да және АЖБ-да тіркелген болуы.
4. Сатып алынған мал басының жасы (ел ішінен сатып алған жағдайда - асыл тұқымдық куәлікте көрсетілген сату сәтінде; импортталған кезде – ірі қара малды сатушыда (экспорттаушыда) карантинге қойған сәтте): қашарлар – 6-18 ай аралығында; құнажындар – 13-26 ай аралығында.
5. Табиғи кему (өлу) нормаларын қоспағанда, қатарынан кем дегенде екі жыл мақсатты пайдалану бойынша міндеттеме алу.
ББАЖ, ЖМБМКАЖ, АЖБ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу

2) наличие регистрации племенного/ дистрибьютерного центра/техника-осеменатора в государственном электронном реестре разрешений и уведомлений в области племенного животноводства;
3) наличие в ИБСПР подтверждения техником-осеменатором/ племенным/ дистрибьютерным центром факта проведения искусственного осеменения и факта стельности маточного поголовья.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЕГКН, ИСЖ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года
2.
Приобретение племенного быка-производителя мясного и мясо-молочного направлений
1. Наличие учетного номера (за исключением сельскохозяйственного кооператива) (действует с 1 января 2025 года).
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения (за исключением сельскохозяйственного кооператива, сформированных только из личных подсобных хозяйств).
3. Наличие регистрации маточного поголовья в ИСЖ и ИБСПР на момент подачи заявки (для сельскохозяйственных кооперативов – наличие регистрации маточного поголовья в ИСЖ и ИБСПР на имя сельскохозяйственного кооператива или членов кооператива).
4. Наличие регистрации приобретенного поголовья в ИСЖ и ИБСПР на момент подачи заявки.
5. Возраст приобретенного поголовья (на момент даты продажи, указанный в племенном свидетельстве) – в пределах 8 - 26 месяцев включительно.
6. Количество приобретенных быков-производителей должно быть в следующих соотношениях к маточному поголовью:
1) для вольной случки – не менее 20 маток и не более 30 маток на 1 быка;
2) для докрытия при искусственном осеменении – 1 бык на 100 маток.
7. Принятие обязательства по целевому использованию не более двух случных сезонов подряд (не менее 18 месяцев).
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЕГКН, ИСЖ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
3.
Приобретение племенного маточного поголовья крупного рогатого скота
1. Наличие учетного номера (действует с 1 января 2025 года).
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения.
3. Наличие регистрации приобретенного поголовья в ИБСПР и ИСЖ на момент подачи заявки.
4. Возраст приобретенного поголовья (при приобретении внутри страны – на момент даты продажи, указанный в племенном свидетельстве; при импорте – на момент постановки крупного рогатого скота на карантинирование у продавца (экспортера)): телки – в пределах 6-18 месяцев включительно; нетели – 13-26 месяцев включительно.
5. Принятие обязательства по целевому использованию не менее двух лет, за исключением норм естественной убыли (падежа).
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЕГКН, ИСЖ и ИБСПР

Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім сатып алынған сәттен бастап он екі ай ішінде беріледі)
4.
Бордақылау алаңдарына бордақылау үшін немесе ет өңдеу кәсіпорындарына өткізілген ірі қара малдың еркек дарақтарының (оның ішінде сүтті және сүтті-етті бағыттағы еркек дарақтар) құнын арзандату
1. Есепке алу нөмірінің болуы (ауыл шаруашылығы кооперативін қоспағанда) (2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданыста).
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы (жеке қосалқы шаруашылықтардан ғана құрылған ауыл шаруашылығы кооперативін қоспағанда).
3. Өтінім берген сәтте ірі қара малдың аналық басының, сондай-ақ сол шаруашылықта туған оның еркек төлінің АЖБ-да және САТЖАҚ-да (тарихи мәліметтер) тіркелген болуы.
4. Осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есепке алу нөмірлері бар, арнайы комиссияның оң қорытындысы бар, ірі қара малды бордақылау үшін ірі қара малды бордақылау алаңдарына немесе сою қуаты тәулігіне кемінде 50 бас ірі қара мал болатын ет өңдеу кәсіпорындарына өткізу.
5. Бордақылау алаңының атына сатылған еркек ірі қара малдың АЖБ және САТЖАҚ-да (тарихи мәліметтер) тіркелген болуы;
5.1. етті қайта өңдеу кәсіпорнына мал басын сату кезінде - сатылған мал басы туралы ББАЖ-да мәліметтердің (тарихи мәліметтердің) болуы.
ББАЖ, ЖМБМКАЖ, САТЖАҚ және АЖБ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім өткізілген күннен бастап алты ай ішінде беріледі)
5.
Ірі қара малды союмен және етін бастапқы өңдеумен айналысатын ет өңдеуші кәсіпорындардың сиыр етін өткізу құнын арзандатуы
1. Есепке алу нөмірінің болуы.
2. Осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ірі қара малды союмен және етін бастапқы өңдеумен айналысатын ет өңдеуші кәсіпорынға арнайы комиссияның оң қорытындысының болуы.
ББАЖ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім өткізілген өнім үшін төлемді алған күннен бастап алты ай ішінде беріледі)
Сүтті және сүтті-етті мал шаруашылығы
1.
Сүтті және сүтті-етті бағыттағы асыл тұқымды бұқаның ұрығын алу
1. Есепке алу нөмірінің болуы (2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданыста).
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы (жеке қосалқы шаруашылықтардан ғана құрылған ауыл шаруашылығы кооперативін қоспағанда).

С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
4.
Удешевление стоимости крупного рогатого скота мужской особи, (в том числе мужские особи молочного или молочно-мясного направлений), реализованного на откорм в откормочные площадки или на убой в мясоперерабатывающие предприятия
1. Наличие учетного номера (за исключением сельскохозяйственного кооператива) (действует с 1 января 2025 года).
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения (за исключением сельскохозяйственного кооператива, сформированных только из личных подсобных хозяйств).
3. Наличие регистрации маточного поголовья крупного рогатого скота, а также его приплода мужской особи, рожденного в данном хозяйстве в ИСЖ и ИБСПР (исторические сведения) на момент подачи заявки.
4. Реализация крупного рогатого скота мужской особи на откормочную площадку для откорма крупного рогатого скота или на мясоперерабатывающие предприятия с убойной мощностью не менее 50 голов крупного рогатого скота в сутки, имеющие учетный номер и положительное заключение специальной комиссии по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
5. Наличие регистрации в ИСЖ и ИБСПР (исторические сведения) реализованного крупного рогатого скота мужской особи на имя откормочной площадки;
5.1. при реализации поголовья на мясоперерабатывающее предприятие –наличие сведений в ЕАСУ (исторические сведения) о реализованном поголовье.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЕГКН, ИБСПР и ИСЖ
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение шести месяцев с момента реализации)
5.
Удешевление стоимости реализованной говядины мясоперерабатывающими предприятиями, занимающихся убоем и первичной переработкой говядины
1. Наличие учетного номера.
2. Наличие положительного заключения специальной комиссии на мясоперерабатывающее предприятие, занимающееся убоем и первичной переработкой мяса крупного рогатого скота по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение шести месяцев с момента получения оплаты за реализованную продукцию)
Молочное и молочно-мясное скотоводство
1.
Приобретение семени племенного быка молочного и молочно-мясного направлений
1. Наличие учетного номера (действует с 1 января 2025 года).
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения (за исключением сельскохозяйственного кооператива, сформированных только из личных подсобных хозяйств).

3. Өтінім беру сәтінде аналық малдың АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
4. Ұрығы сатып алынған сүтті және сүтті-етті бағыттағы асыл тұқымды тұқымдық бұқалардың САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
5. Сатып алу нормасы аналық малдың бір басына екі доза есебінен.
ББАЖ, ЖМБМКАЖ, АЖБ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім сатып алынған сәттен бастап он екі ай ішінде беріледі)
1.1
Бір жынысты
1.2
Екі жынысты
2.
Ірі қара малдың асыл тұқымды аналық мал басын сатып алу
1. Есепке алу нөмірінің болуы (2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданыста).
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы (жеке қосалқы шаруашылықтардан ғана құрылған ауыл шаруашылығы кооперативін қоспағанда).
3. Өтінім берген сәтте сатып алынған малдың АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
4. Сатып алынған мал басының жасы (ел ішінен сатып алған жағдайда - асыл тұқымдық куәлікте көрсетілген сату сәтінде; импортталған кезде - малды сатушыда (экспорттаушыда) карантинге қойған сәтте): қашарлар – 6-18 (қоса алғанда) ай аралығында; құнажындар – 13-26 (қоса алғанда) ай аралығында.
5. Табиғи кему (өлу) нормаларын қоспағанда, қатарынан кем дегенде екі жыл мақсатты пайдалану бойынша міндеттеме алу.
ББАЖ, ЖМБМКАЖ, АЖБ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім сатып алынған сәттен бастап он екі ай ішінде беріледі)
3.
Сүт өндіру құнын арзандату
1. Есепке алу нөмірінің болуы.
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы.
3. АЖБ-да асыл тұқымды сиырлар үшін - кемінде 23 айдан басталатын, тауарлық сиырлар үшін - 28 айдан басталатын кемінде 50 бас бағымдағы аналық бастың тіркелген болуы.
4. Есепке алу нөмірі бар сүт өңдеу кәсіпорнына немесе сүт өңдеу цехына сүтті сату.
5. Аккредиттелген зертханаларда жасалған соматикалық жасушаларды анықтау үшін әрбір сауын сиыр сүтінің сынамаларын ай сайынғы зерттеу нәтижелерінің САТЖАҚ-да болуы.
6. Осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тауарлық сүт фермасына арнайы комиссияның оң қорытындысының болуы.
ББАЖ, ЖМБМКАЖ, АЖБ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім өткізілген өнім үшін төлемді алған күннен бастап алты ай ішінде беріледі)
3.1.
Ауыл шаруашылығы өндірістік кооперативі (бұдан әрі - АШӨК)
1. Есепке алу нөмірі (өзінің сүт қабылдау пунктінің).

3. Наличие регистрации маточного поголовья в ИСЖ и ИБСПР на момент подачи заявки.
4. Наличие регистрации в ИБСПР племенных быков-производителей молочного и молочно-мясного направлений, семя которых было приобретено.
5. Норма приобретения из расчета две дозы на одну голову маточного поголовья.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЕГКН, ИСЖ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
1.1
Однополое
1.2
Двуполое
2.
Приобретение племенного маточного поголовья крупного рогатого скота
1. Наличие учетного номера (действует с 1 января 2025 года).
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения (за исключением сельскохозяйственного кооператива, сформированных только из личных подсобных хозяйств).
3. Наличие регистрации приобретенного поголовья в ИБСПР и ИСЖ на момент подачи заявки.
4. Возраст приобретенного поголовья (при приобретении внутри страны – на момент даты продажи, указанный в племенном свидетельстве; при импорте – на момент постановки крупного рогатого скота на карантинирование у продавца (экспортера)): телки – в пределах 6 - 18 месяцев включительно; нетели – 13 - 26 месяцев включительно.
5. Принятие обязательства по целевому использованию не менее двух лет, за исключением норм естественной убыли (падежа).
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЕГКН, ИСЖ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
3.
Удешевление стоимости производства молока
1. Наличие учетного номера.
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения.
3. Наличие регистрации в ИСЖ не менее 50 голов фуражного маточного поголовья в возрасте от 23 месяцев – для племенных, 28 месяцев – для товарных животных.
4. Реализация молока на молокоперерабатывающее предприятие или цех по переработке молока, имеющий учетный номер.
5. Наличие в ИБСПР результатов ежемесячного исследования проб молока каждой дойной коровы для определения соматических клеток, проведенных в аккредитованных лабораториях.
6. Наличие положительного заключения специальной комиссии на молочно-товарную ферму по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЕГКН, ИСЖ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение шести месяцев с момента получения оплаты за реализованную продукцию)
3.1.
Сельскохозяйственный производственный кооператив (далее - СПК)
1. Наличие учетного номера (на собственный молокоприемный пункт).

2. Өтінім беру сәтінде кооператив мүшелерінің ірі қара малдарының жасы 28 айдан басталатын аналық басының АЖБ-да тіркелген болуы.
3. Осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тауарлық сүт фермасына арнайы комиссияның оң қорытындысының болуы.
4. Дайындалған сүтті есепке алу нөмірі бар сүт өңдеу кәсіпорнына өткізу.
5. Аккредиттелген зертханаларда жасалған соматикалық жасушаларды анықтау үшін әрбір сауын сиыр сүтінің сынамаларын ай сайынғы зерттеу нәтижелерінің САТЖАҚ-да болуы (тауар өндірушілер болып табылатын АШӨК мүшелері үшін (шаруа қожалығы және фермерлік шаруашылық, дара кәсіпкер)
ББАЖ, АЖБ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім өткізілген өнім үшін төлемді алған күннен бастап алты ай ішінде беріледі)
4.
Ірі қара малдың эмбриондарын сатып алу құнын арзандату
1. Есепке алу нөмірінің болуы (2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданыста).
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы (жеке қосалқы шаруашылықтардан ғана құрылған ауыл шаруашылығы кооперативін қоспағанда).
3. Өтінім беру сәтте аналық малдың АЖБ-да тіркелген болуы.
4. Сатып алынған эмбрионның САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
ББАЖ, ЖМБМКАЖ, АЖБ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім сатып алынған күннен бастап он екі ай ішінде беріледі)
5.
Асыл тұқымдық орталықтардың, дистрибьютерлік орталықтардың және ұрықтандырушы-техниктердің тауар өндірушілердің және ауыл шаруашылығы кооперативтеріндегі ірі қара малдардың аналық басын қолдан ұрықтандыру жөнінде көрсететін қызметтерін субсидиялау
1. Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімінде асыл тұқымдық/ дистрибьютерлік орталықтың/ұрықтандырушы-техниктің тіркелген болуы.
2. Тауар өндіруші-жануардың иесінде өтінім беру сәтінде АЖБ және САТЖАҚ-да аналық мал басының тіркелген болуы.
3. Ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін – өтінім берілген сәтте ауыл шаруашылығы кооперативінің немесе кооперативтің қауымдасқан мүшелерінің атында аналық малдың АЖБ және САТЖАҚ-да тіркелуінің болуы.
4. Ұрықтары қолдан ұрықтандыру үшін пайдаланылған асыл тұқымды тұқымдық бұқалардың САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
5. Тауар өндіруші-көрсетілетін қызметті алушымен жасалған аналық мал басын қолдан ұрықтандыру жөніндегі шарттың болуы.
6. Ұрықтандырушы-техниктің/ асыл тұқымдық/ дистрибьютерлік орталықтың қолдан ұрықтандыруды жүргізу фактісін және аналық мал басының тығыздық фактісін растауының болуы.
АЖБ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу

2. Наличие регистрации маточного поголовья крупного рогатого скота в возрасте от 28 месяцев членов кооператива в ИСЖ на момент подачи заявки.
3. Наличие положительного заключения специальной комиссии по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
4. Реализация заготовленного молока на молокоперерабатывающее предприятие, имеющее учетный номер.
5. Наличие в ИБСПР результатов ежемесячного исследования проб молока каждой дойной коровы для определения соматических клеток, проведенных в аккредитованных лабораториях (для членов СПК, являющихся товаропроизводителями (крестьянское хозяйство, фермерское хозяйство, индивидуальный предприниматель).
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЖ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение шести месяцев с момента получения оплаты за реализованную продукцию)
4.
Удешевление стоимости приобретения эмбрионов крупного рогатого скота
1. Наличие учетного номера (действует с 1 января 2025 года).
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения (за исключением сельскохозяйственного кооператива, сформированных только из личных подсобных хозяйств).
3. Наличие регистрации маточного поголовья в ИСЖ на момент подачи заявки.
4. Наличие регистрации приобретенного эмбриона в ИБСПР.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЕГКН, ИСЖ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
5.
Субсидирование стоимости услуг племенных, дистрибьютерных центров и техников-осеменаторов по искусственному осеменению маточного поголовья крупного рогатого скота товаропроизводителей и в сельскохозяйственных кооперативах
1. Наличие регистрации племенного/ дистрибьютерного центра/ техника-осеменатора в государственном электронном реестре разрешений и уведомлений в области племенного животноводства.
2. Наличие у товаропроизводителя –владельца животных регистрации маточного поголовья в ИСЖ и ИБСПР на момент подачи заявки.
3. Для сельскохозяйственных кооперативов – наличие регистрации маточного поголовья в ИСЖ и ИБСПР на имя сельскохозяйственного кооператива или ассоциированных членов кооператива на момент подачи заявки.
4. Наличие регистрации в ИБСПР племенных быков-производителей, семя которых было использовано для искусственного осеменения.
5. Наличие договора по искусственному осеменению маточного поголовья с товаропроизводителем – получателем услуги.
6. Наличие в ИБСПР подтверждения техником-осеменатором/ племенным/ дистрибьютерным центром факта проведения искусственного осеменения и факта стельности маточного поголовья.
Интеграционное взаимодействие с ИСЖ и ИБСПР

Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда)
Етті құс шаруашылығы
1.
Ата-енелік/ата-тектік нысандағы асыл тұқымды тәуліктік балапан сатып алу
1. Есепке алу нөмірінің болуы.
2. Өтінім берген сәтте сатып алынған асыл тұқымды тәуліктік балапандардың САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
ББАЖ және САТЖАҚ интеграциялық өзара әрекеттесу
20 қаңтардан 20 желтоқсанға дейін (қоса алғанда) ағымдағы жылдың (өтінім сатып алынған күннен бастап он екі ай ішінде беріледі)
2.
Тауық етін өндіру құнын арзандату
1. Есепке алу нөмірінің болуы.
2. Осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құс фабрикасына арнайы комиссияның оң қорытындысының болуы.
ББАЖ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім өткізілген өнім үшін төлемді алған күннен бастап алты ай ішінде беріледі)
Жұмыртқалы құс шаруашылығы
1.
Асыл тұқымды құстардан алынған жұмыртқа бағытындағы финалдық нысандағы тәуліктік балапан сатып алу
1. Есепке алу нөмірінің болуы.
2. Өтінім берген сәтте САТЖАҚ-да асыл тұқымды құстан алынған жұмыртқа бағытындағы финалдық нысандағы сатып алынған тәуліктік балапанның тіркелген болуы.
3. Финалдық нысандағы тәуліктік балапан алынған ата-енелік табынға асыл тұқымдық куәліктің (сертификаттың) болуы.
ББАЖ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім сатып алынған күннен бастап он екі ай ішінде беріледі)
Қой шаруашылығы
1.
Селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс жүргізу:
Ағымдағы жылдың 1 тамызынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда)
1.1
Қойлардың асыл тұқымды аналық басы
1. Есепке алу нөмірінің болуы (2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданыста).
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы (жеке қосалқы шаруашылықтардан ғана құрылған ауыл шаруашылығы кооперативін қоспағанда).
3. Өтінім беру сәтінде асыл тұқымды малдың АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
4. Мына әдістердің біреуі немесе бірнешеуі арқылы мал басының өсімін молайту:
4.1. Қолдан ұрықтандыру жүргізілгенде:
1) САТЖАҚ-да ұрығы пайдаланылған тұқымдық қошқарлардың тіркелген болуы (аса қатты мұздатылған ұрықты пайдаланған кезде);
2) АЖБ-да және САТЖАҚ-да негізгі тұқымдық қошқарлардың тіркелген болуы (жаңа алынған ұрықты пайдаланған кезде);
3) АЖБ-да және САТЖАҚ-да сыналатын қошқарлардың тіркелген болуы.
4) 1 негізгі тұқымдық қошқарға арналған жүктеме 1:300, сыналатын қошқарға - 1:100;
5) толық ұрықтандыруға пайдаланылған 1 тұқымдық қошқарға (сыналатын қошқарға) арналған жүктеме -1:100;

С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года
Мясное птицеводство
1.
Приобретение племенного суточного молодняка родительской/прародительской формы
1. Наличие учетного номера.
2. Наличие регистрации приобретенного племенного суточного молодняка в ИБСПР на момент подачи заявки.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
2.
Удешевление стоимости производства мяса курицы
1. Наличие учетного номера.
2. Наличие положительного заключения специальной комиссии на птицефабрику по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение шести месяцев с момента получения оплаты за реализованную продукцию)
Яичное птицеводство
1.
Приобретение суточного молодняка финальной формы яичного направления, полученного от племенной птицы
1. Наличие учетного номера.
2. Наличие регистрации приобретенного суточного молодняка финальной формы яичного направления, полученного от племенной птицы в ИБСПР на момент подачи заявки.
3. Наличие племенного свидетельства (сертификата) на родительское стадо от которого получен суточный молодняк финальной формы.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
Овцеводство
1.
Ведение селекционной и племенной работы:
С 1 августа до 20 декабря (включительно) текущего года
1.1
Племенное маточное поголовье овец
1. Наличие учетного номера (действует с 1 января 2025 года).
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения (за исключением сельскохозяйственного кооператива, сформированных только из личных подсобных хозяйств).
3. Наличие регистрации племенного маточного поголовья в ИСЖ и ИБСПР на момент подачи заявки.
4. Воспроизводство одним или несколькими из следующих методов:
4.1. При искусственном осеменении:
1) наличие регистрации племенных баранов-производителей в ИБСПР, семя которых были использовано (при использовании глубокозамороженного семени);
2) наличие регистрации основных племенных баранов-производителей в ИСЖ и ИБСПР (при использовании свежеоткаченного семени);
3) наличие регистрации племенных баранов-пробников в ИСЖ и ИБСПР;
4) норматив нагрузки на 1 племенного основного барана-производителя 1:300, племенного барана-пробника – 1:100;
5) норматив нагрузки на 1 племенного барана-производителя (барана-пробника), использованного для докрытия - 1:100;

6) толық ұрықтандыруға қолданылатын асыл тұқымды тұқымдық қошқарлардың (сыналатын қошқарлардың) жасы ағымдағы жылдың 1 қазанына қоса алғандадағы жай-күй бойынша кемінде 12 ай болуы тиіс;
7) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімінде асыл тұқымдық/ дистрибьютерлік орталықтың/ұрықтандырушы-техниктің тіркелген болуы;
8) САТЖАҚ-да ұрықтандырушы-техниктің/асыл тұқымдық/дистрибьютерлік орталықтың аналық басын қолдан ұрықтандыруды жүргізу фактісінің расталған болуы;
4.2. Қолмен шағылыстыру жүргізілгенде:
1) асыл тұқымды тұқымдық қошқарлардың АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы;
2) бір тұқымдық қошқарды 2 шағылыстыру маусымынан артық пайдаланбау;
3) асыл тұқымды тұқымдық қошқарлардың жасы шағылыстыру маусымының басында ағымдағы жылдың 1 қазанына қоса алғандағы жай-күй бойынша 12 айдан кем болмауы тиіс;
4) тұқымдық қошқарлар мен саулық қойлардың сандық қатынасы 1 қошқарға кемінде 20 саулық және 30 саулықтан аспауы тиіс.
ББАЖ, ЖМБМКАЖ, АЖБ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
1.2
Қойлардың тауарлық аналық басы
1. Есепке алу нөмірінің болуы (ауыл шаруашылығы кооперативін қоспағанда) (2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданыста).
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы (жеке қосалқы шаруашылықтардан ғана құрылған ауыл шаруашылығы кооперативін қоспағанда).
3. Өтінім беру кезінде аналық мал басының АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
4. Ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін – өтінім берілген сәтте ауыл шаруашылығы кооперативінің немесе кооператив мүшесінің атында аналық малдың АЖБ және САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
5. Мына әдістердің біреуі немесе бірнешеуі арқылы мал басының өсімін молайту:
5.1. Қолдан ұрықтандыру жүргізілгенде:
1) САТЖАҚ-да ұрығы пайдаланылған тұқымдық қошқарлардың тіркелген болуы (аса қатты мұздатылған ұрықты пайдаланған кезде);
2) негізгі тұқымдық қошқарлардың АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы (жаңа алынған ұрықты пайдаланған кезде);
3) сыналатын қошқарлардың АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы;
4) 1 негізгі тұқымдық қошқарға түсетін жүктеме 1:300, сыналатын қошқарларға - 1:100;
5) толық ұрықтандыруға пайдаланылған 1 тұқымдық қошқарға (сынақ қошқарға) түсетін жүктеме -1:100;
6) толық ұрықтандыруға пайдаланылған тұқымдық қошқарлардың жасы ағымдағы жылдың 1 қазанына қоса алғандағы жай-күй бойынша кемінде 12 ай болуы тиіс;
7) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімінде асыл тұқымдық/ дистрибьютерлік орталықтың/ұрықтандырушы-техниктің тіркелген болуы;

6) возраст племенных баранов-производителей (баранов-пробников), использованных для докрытия, должен быть не менее 12 месяцев по состоянию на 1 октября текущего года включительно;
7) наличие регистрации племенного/ дистрибьютерного центра/ техника-осеменатора в государственном электронном реестре разрешений и уведомлений в области племенного животноводства;
8) наличие в ИБСПР подтверждения техником-осеменатором/ племенным/ дистрибьютерным центром факта проведения искусственного осеменения маточного поголовья;
4.2. При ручной случке:
1) наличие регистрации племенных баранов-производителей в ИСЖ и ИБСПР;
2) использование одних и тех же племенных баранов-производителей не более 2-х случных сезонов;
3) возраст племенных баранов-производителей на 1 октября текущего года не менее 12 месяцев;
4) количественное соотношение баранов-производителей и маток не менее 20 племенных маток и не более 30 племенных маток на 1 племенного барана.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЕГКН, ИСЖ и ИБСПР
1.2
Товарное маточное поголовье овец
1. Наличие учетного номера (за исключением сельскохозяйственного кооператива) (действует с 1 января 2025 года).
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения (за исключением сельскохозяйственного кооператива, сформированных только из личных подсобных хозяйств).
3. Наличие регистрации маточного поголовья в ИСЖ и в ИБСПР, на момент подачи заявки.
4. Для сельскохозяйственных кооперативов – наличие регистрации маточного поголовья в ИСЖ и ИБСПР на имя сельскохозяйственного кооператива или члена кооператива на момент подачи заявки.
5. Воспроизводство одним или несколькими из следующих методов:
5.1. При искусственном осеменении:
1) наличие регистрации племенных баранов-производителей в ИБСПР, cемя которых было использовано (при использовании глубокозамороженного семени);
2) наличие регистрации племенных основных баранов-производителей в ИСЖ и ИБСПР (при использовании свежеоткаченного семени);
3) наличие регистрации племенных баранов-пробников в ИСЖ и ИБСПР;
4) норматив нагрузки на 1 основного племенного барана-производителя 1:300, племенного барана-пробника – 1:100;
5) норматив нагрузки на 1 племенного барана-производителя, использованного для докрытия 1:100;
6) возраст племенных баранов-производителей, использованных для докрытия, должен быть не менее 12 месяцев по состоянию на 1 октября текущего года включительно.
7) наличие регистрации племенного/ дистрибьютерного центра/ техника-осеменатора в государственном электронном реестре разрешений и уведомлений в области племенного животноводства;

8) САТЖАҚ-да ұрықтандырушы-техниктің/ асыл тұқымдық/дистрибьютерлік орталықтың аналық басын қолдан ұрықтандыруды жүргізу фактісінің расталған болуы;
5.2. Еркін шағылыстыру жүргізілгенде:
1) асыл тұқымды тұқымдық қошқарлардың АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы;
2) бір қошқарды екі шағылыстыру маусымынан артық пайдаланбау;
3) тұқымдық қошқарлардың жасы ағымдағы жылдың 1 қазанына қоса алғандағы жай-күй бойынша кемінде 12 ай болуы тиіс;
4) тұқымдық қошқарлар мен саулық қойлардың сандық қатынасы 1 қошқарға кемінде 20 саулық және 30 саулықтан аспауы тиіс.
ББАЖ, ЖМБМКАЖ, АЖБ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 1 тамызынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда)
2.
Асыл тұқымды қойларды, тұқымдық қошқарларды сатып алу
1. Есепке алу нөмірінің болуы (тұқымдық қошқарларды сатып алу кезінде ауыл шаруашылығы кооперативін қоспағанда) (2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданыста).
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы (жеке қосалқы шаруашылықтардан ғана құрылған ауыл шаруашылығы кооперативін қоспағанда).
3. Өтінім берген сәтте сатып алынған малдың АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
4. Сатып алынған мал басының жасы (ел ішінен сатып алған жағдайда - сатып алу сәтінде асыл тұқымдық куәлікте көрсетілген; импортталған кезде – сатушыда (экспорттаушыда) малды карантинге қойған сәтте): тұқымдық қошқарлар – 5 айдан - 18 айға дейін қоса алғанда; саулық қойлар – 5 айдан 18 айға дейін қоса алғанда.
5. Мына жануарларды:
аналық мал басын табиғи кему (өлу) нормаларын қоспағанда кемінде екі жыл;
тұқымдық қошқарларды қатарынан кемінде екі шағылыстыру маусымында (кемінде 18 ай) мақсатты пайдалану бойынша міндеттемелер алу.
ББАЖ, ЖМБМКАЖ, АЖБ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім сатып алынған күннен бастап он екі ай ішінде беріледі)
3.
Бордақылау алаңдарына бордақылауға немесе союға ет өңдеу кәсіпорындарына өткізілген немесе орны ауыстырылған ұсақ малдың еркек дарақтарының құнын арзандату
1. Есепке алу нөмірінің болуы (2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданыста).
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы (жеке қосалқы шаруашылықтардан ғана құрылған ауыл шаруашылығы кооперативін қоспағанда).
3. Өтінім берілген сәтте ұсақ малдың аналық басының, сондай-ақ сол шаруашылықта туған оның төлдерінің еркек дарақтарының АЖБ-да және САТЖАҚ-та (тарихи мәліметтер) тіркелген болуы.
4. Есепке алу нөмірлері және осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша арнайы комиссияның оң қорытындысы бар, ұсақ малды бордақылау үшін ұсақ малды бордақылау алаңдарына немесе сою қуаты тәулігіне кемінде 300 бас ұсақ мал болатын ет өңдеу кәсіпорындарына ұсақ малдың еркек дарақтарын өткізу.

8) наличие в ИБСПР подтверждения техником-осеменатором/ племенным/ дистрибьютерным центром факта проведения искусственного осеменения маточного поголовья;
5.2. При вольной случке:
1) наличие регистрации племенных баранов-производителей в ИСЖ и ИБСПР;
2) использование одних и тех же племенных баранов-производителей не более 2-х случных сезона;
3) возраст племенных баранов-производителей должен быть не менее 12 месяцев по состоянию на 1 октября текущего года включительно;
4) количественное соотношение баранов-производителей и маток не менее 20 маток и не более 30 маток на 1 племенного барана.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЕГКН, ИСЖ и ИБСПР
С 1 августа до 20 декабря (включительно) текущего года
2.
Приобретение племенных овец, баранов-производителей
1. Наличие учетного номера (за исключением сельскохозяйственного кооператива при приобретении племенных баранов-производителей) (действует с 1 января 2025 года).
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения (за исключением сельскохозяйственного кооператива, сформированных только из личных подсобных хозяйств).
3. Наличие регистрации приобретенного поголовья в ИСЖ и ИБСПР на момент подачи заявки.
4. Возраст приобретенного племенного поголовья (при приобретении внутри страны - на момент даты продажи, указанный в племенном свидетельстве; при импорте - на момент постановки скота на карантинирование у продавца (экспортера)): бараны-производители – от 5 до 18 месяцев включительно, маточное поголовье овец – от 5 до 18 месяцев включительно.
5. Принятие обязательства по целевому использованию животных:
маточного поголовья не менее двух лет, за исключением норм естественной убыли (падежа);
баранов-производителей не менее двух случных сезонов подряд (не менее 18 месяцев).
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЕГКН, ИСЖ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
3.
Удешевление стоимости мелкого рогатого скота мужской особи, реализованного на откорм в откормочные площадки или на убой в мясоперерабатывающие предприятия
1. Наличие учетного номера (действует с 1 января 2025 года).
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения (за исключением сельскохозяйственного кооператива, сформированных только из личных подсобных хозяйств).
3. Наличие регистрации маточного поголовья мелкого рогатого скота, а также его приплода мужской особи, рожденного в данном хозяйстве в ИСЖ и ИБСПР (исторические сведения) на момент подачи заявки.
4. Реализация мелкого рогатого скота мужской особи на откормочную площадку для откорма мелкого рогатого скота или на мясоперерабатывающие предприятия с убойной мощностью не менее 300 голов мелкого рогатого скота в сутки, имеющие учетный номер и положительное заключение специальной комиссии по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.

5. Өткізілген ұсақ малдың еркек дарақтарының жасы 4-12 айды қоса алғандағы аралықта.
6. Бордақылау алаңының атына сатылған еркек ұсақ малдың АЖБ және САТЖАҚ-да (тарихи мәліметтерде) тіркелуінің болуы;
6.1. мал басын ет өңдеу кәсіпорнына өткізген кезде - ББАЖ-да сатылған мал басы туралы мәліметтердің (тарихи мәліметтердің) болуы.
ББАЖ, ЖМБМКАЖ, АЖБ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім өткізілген күннен бастап алты ай ішінде беріледі)
4.
Қойлардың эмбриондарын сатып алу құнын арзандату
1. Есепке алу нөмірінің болуы (2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданыста).
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы (жеке қосалқы шаруашылықтардан ғана құрылған ауыл шаруашылығы кооперативін қоспағанда).
3. Өтінім берілген сәтте аналық мал басының АЖБ-да тіркелген болуы.
4. Сатып алынған эмбриондардың САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
ББАЖ, ЖМБМКАЖ, АЖБ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім сатып алынған күннен бастап он екі ай ішінде беріледі)
5.
Асыл тұқымдық орталықтардың, дистрибьютерлік орталықтардың және ұрықтандырушы-техниктердің тауар өндірушілердің және ауыл шаруашылығы кооперативтерінде саулық қойларын қолдан ұрықтандыру бойынша көрсететін қызметтерін субсидиялау
1. Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімінде асыл тұқымдық/ дистрибьютерлік орталықтың/ұрықтандырушы-техниктің тіркелген болуы.
2. Тауар өндіруші-жануарды иеленушіде өтінім берілген сәтте аналық мал басының АЖБ және САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
3. Ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін – өтінім берілген кезде ауыл шаруашылығы кооперативінің немесе кооперативтің қауымдасқан мүшелерінің атында асыл тұқымды малдың АЖБ және САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
4. Тауар өндіруші-көрсетілетін қызметті алушымен аналық малды қолдан ұрықтандыру жөніндегі шарттың болуы.
5. Ұрықтандырушы-техниктің/ асыл тұқымдық/ дистрибьютерлік орталықтың аналық малды қолдан ұрықтандыруды жүргізу фактісінің САТЖАҚ-да расталған болуы.
6. Ұрықтары қолдан ұрықтандыруға пайдаланылған асыл тұқымды тұқымдық қошқарлардың САТЖАҚ-да тіркелген болуы (аса қатты тоңазытылған ұрықтарды пайдаланған кезде).
7. Негізгі тұқымдық қошқарлардың АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы (жаңа алынған ұрықтарды пайдаланған кезде).
8. Сыналатын қошқарлардың АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
9. Негізгі тұқымдық қошқардың жүктеме нормативі 1:300, сыналатын қошқардың – 1:100.

5. Возраст реализованного мелкого рогатого скота мужской особи в пределах 4 - 12 месяцев включительно на момент перерегистрации в системе ИСЖ.
6. Наличие регистрации в ИСЖ и ИБСПР (исторические сведения) реализованного мелкого рогатого скота мужской особи на имя откормочной площадки;
6.1. при реализации поголовья на мясоперерабатывающее предприятие -наличие сведений в ЕАСУ (исторические сведения) о реализованном поголовье.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЕГКН, ИСЖ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение шести месяцев с момента реализации)
4.
Удешевление стоимости приобретения эмбрионов овец
1. Наличие учетного номера (действует с 1 января 2025 года).
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения (за исключением сельскохозяйственного кооператива, сформированных только из личных подсобных хозяйств).
3. Наличие регистрации маточного поголовья в ИСЖ на момент подачи заявки.
4. Наличие регистрации приобретенного эмбриона в ИБСПР.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЕГКН, ИСЖ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
5.
Субсидирование стоимости услуг племенных, дистрибьютерных центров и техников-осеменаторов по искусственному осеменению маточного поголовья овец товаропроизводителей и в сельскохозяйственных кооперативах
1. Наличие регистрации племенного/ дистрибьютерного центра/ техника-осеменатора в государственном электронном реестре разрешений и уведомлений в области племенного животноводства.
2. Наличие у товаропроизводителя –владельца животного регистрации маточного поголовья в ИСЖ и ИБСПР на момент подачи заявки.
3. Для сельскохозяйственных кооперативов – наличие регистрации маточного поголовья в ИСЖ и ИБСПР на имя сельскохозяйственного кооператива или ассоциированных членов кооператива на момент подачи заявки.
4. Наличие договора по искусственному осеменению маточного поголовья с товаропроизводителем – получателем услуги.
5. Наличие в ИБСПР подтверждения техником-осеменатором/ племенным/ дистрибьютерным центром факта проведения искусственного осеменения маточного поголовья.
6. Наличие регистрации в ИБСПР племенных баранов-производителей, семя которых было использовано для искусственного осеменения (при использовании глубокозамороженного семени).
7. Наличие регистрации основных баранов-производителей в ИСЖ и ИБСПР (при использовании свежеоткаченного семени).
8. Наличие регистрации баранов-пробников в ИСЖ и ИБСПР.
9. Норматив нагрузки на 1 основного барана-производителя 1:300, барана-пробника – 1:100.

10. Толық ұрықтандыруға пайдаланылатын тұқымдық қошқарға (сынақ қошқарға) жүктеме нормативі – 1:100.
11. Толық ұрықтандыруға пайдаланылған асыл тұқымды тұқымдық қошқарлардың (сыналатын қошқарлардың) жасы ағымдағы жылдың 1 қазанына қоса алғандағы жай-күй бойынша кемінде 12 ай болуы тиіс.
12. Бір шаруашылықта бір тұқымдық қошқарды және сыналатын қошқарды екі шағылыстыру маусымынан артық пайдаланбау.
ББАЖ, САТЖАҚ және АЖБ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 1 қыркүйегінен 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда)
Жылқы шаруашылығы
1.
Өнімді бағыттағы асыл тұқымды тұқымдық айғырларды сатып алу
1. Есепке алу нөмірінің болуы (2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданыста).
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы (жеке қосалқы шаруашылықтардан ғана құрылған ауыл шаруашылығы кооперативін қоспағанда).
3. Өтінім берілген сәтте сатып алынған мал басының АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
4. Сатып алынған мал басының жасы (ел ішінен сатып алған жағдайда - асыл тұқымдық куәлікте көрсетілген сату сәтінде; импортталған жағдайда - малды сатушыда (экспорттаушыда) карантинге қойған сәтте) – 18 - 60 ай аралығында қоса алғанда.
5. Сатып алынған тұқымдық айғырлардың саны 1 тұқымдық малға кемінде 25 аналық болуы керек.
6. Тұқымдық айғырды қатарынан екі шағылыстыру кезеңінен асырмай (кемінде 18 ай) мақсатты пайдалану бойынша міндеттеме алу.
ББАЖ, ЖМБМКАЖ-мен, САТЖАҚ және АЖБ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім сатып алынған күннен бастап он екі ай ішінде беріледі)
Түйе шаруашылығы
1.
Асыл тұқымды тұқымдық түйелерді сатып алу
1. Есепке алу нөмірінің болуы (2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданыста).
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы (жеке қосалқы шаруашылықтардан ғана құрылған ауыл шаруашылығы кооперативін қоспағанда).
3. Өтінім берілген сәтте сатып алынған мал басының АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
4. Сатып алынған мал басының жасы (ел ішінен сатып алған жағдайда - асыл тұқымдық куәлікте көрсетілген сату сәтінде; импортталған жағдайда - малды сатушыда (экспорттаушыда) карантинге қойған сәтте) – 18 - 60 ай аралығында қоса алғанда.
5. Сатып алынған тұқымдық түйелердің саны 1 тұқымдық малға кемінде 25 аналық болуы керек.
6. Тұқымдық түйені қатарынан екі шағылыстыру кезеңінен асырмай (кемінде 18 ай) мақсатты пайдалану бойынша міндеттеме алу.
ББАЖ, ЖМБМКАЖ-мен, САТЖАҚ және АЖБ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім сатып алынған күннен бастап он екі ай ішінде беріледі)
Шошқа шаруашылығы
1.
Асыл тұқымды еркек шошқаларды/ мегежіндерді сатып алу

10. Норматив нагрузки на 1 барана-производителя (барана-пробника), использованного для докрытия - 1:100.
11. Возраст племенных баранов-производителей (баранов-пробников), использованных для докрытия, должен быть не менее 12 месяцев по состоянию на 1 октября текущего года включительно.
12. Использование одних и тех же баранов-производителей, и баранов-пробников в одном хозяйстве не более 2-х случных сезонов подряд.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИБСПР и ИСЖ
С 1 сентября до 20 декабря (включительно) текущего года
Коневодство
1.
Приобретение племенных жеребцов-производителей продуктивного направления
1. Наличие учетного номера (действует с 1 января 2025 года).
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения (за исключением сельскохозяйственного кооператива, сформированных только из личных подсобных хозяйств).
3. Наличие регистрации приобретенного поголовья в ИСЖ и ИБСПР на момент подачи заявки.
4. Возраст приобретенного поголовья (при приобретении внутри страны - на момент даты продажи, указанный в племенном свидетельстве; при импорте - на момент постановки на карантинирование у продавца (экспортера)) – в пределах 18 - 60 месяцев включительно.
5. Количество приобретенных жеребцов - производителей должно быть в соотношениях не менее 20 и не более 30 маток на 1 производителя.
6. Принятие обязательства по целевому использованию жеребца-производителя не менее двух случных сезонов подряд (не менее 18 месяцев).
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЕГКН, ИСЖ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
Верблюдоводство
1.
Приобретение племенных верблюдов-производителей
1. Наличие учетного номера (действует с 1 января 2025 года).
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения (за исключением сельскохозяйственного кооператива, сформированных только из личных подсобных хозяйств).
3. Наличие регистрации приобретенного поголовья в ИСЖ и ИБСПР на момент подачи заявки.
4. Возраст приобретенного поголовья (при приобретении внутри страны - на момент даты продажи, указанный в племенном свидетельстве; при импорте - на момент постановки на карантинирование у продавца (экспортера)) – в пределах 12 - 60 месяцев включительно.
5. Количество приобретенных верблюдов- производителей должно быть в соотношениях не менее 20 и не более 30 маток на 1 производителя.
6. Принятие обязательства по целевому использованию верблюда-производителя не менее двух случных сезонов подряд (не менее 18 месяцев).
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЕГКН, ИСЖ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
Свиноводство
1.
Приобретение племенного хряка/свинок

1. Есепке алу нөмірінің болуы (2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданыста).
2. Өтінім берілген сәтте сатып алынған мал басының АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
3. Сатып алынған мал басының жасы -ел ішінен сатып алған жағдайда – асыл тұқымдық куәлікте көрсетілген сату сәтінде 3-12 аралығында; импорттау кезінде – малды сатушыда (экспорттаушыда) карантинге қойған сәтте) – 1-12 ай аралығында қоса алғанда.
4. Сатып алынған тұқымдық шошқалардың саны 1 тұқымдық шошқаға кемінде 50 және 200 мегежіннен аспауы керек.
5. Мына жануарларды:
аналық мал басын табиғи кему (өлу) нормасын қоспағанда кемінде екі жыл;
тұқымдық шошқаларды қатарынан кемінде екі шағылыстыру маусымында (кемінде 18 ай) мақсатты пайдалану бойынша міндеттемелер алу.
ББАЖ, АЖБ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім сатып алынған күннен бастап он екі ай ішінде беріледі)
2.
Асыл тұқымды және тауарлық мегежіндердің және өсімді молайтатын шошқалардың басымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстар жүргізу
1. Есепке алу нөмірінің болуы (2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданыста).
2. Өтінім берген сәтте негізгі және өсімді молайтатын мегежіндердің АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы (мегежіндер саны 50 бастан кем болмауы керек).
3. Қолдан ұрықтандыру жүргізілгенде:
1) ұрығы пайдаланылған тұқымдық еркек шошқалардың САТЖАҚ-да тіркелген болуы (аса қатты мұздатылған ұрықтарды пайдаланған кезде);
2) тұқымдық еркек шошқалардың АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы (жаңа алынған ұрықты пайдалану кезінде), келесі шарттарға сәйкес:
тұқымдық еркек шошқалардың жасы 6 ай және одан жоғары;
бір еркек шошқаны екі жылдан артық пайдаланбау;
1 тұқымдық еркек шошқаға жүктеме кемінде 50 және 200 мегежіннен аспайды;
3) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімінде асыл тұқымдық/ дистрибьютерлік орталықтың/ұрықтандырушы-техниктің тіркелген болуы;
4) САТЖАҚ-да ұрықтандырушы-техниктің аналық малды қолдан ұрықтандыруды жүргізу фактісінің расталған болуы.
ББАЖ, АЖБ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда)
Өңірлердің ерекшеліктері мен мамандануын ескере отырып, ЖАО-ның (көрсетілетін қызметті берушінің) қалауы бойынша жергілікті бюджеттен бөлінетін бюджет қаражаты есебінен
1.
Маралдардың (бұғылардың) аналық бастарымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс жүргізу
1. Өтінім берілген сәтте аналық малдың АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы.

1. Наличие учетного номера (действует с 1 января 2025 года).
2. Наличие регистрации приобретенного поголовья в ИСЖ и ИБСПР на момент подачи заявки.
3. Возраст приобретенного поголовья:
внутри страны – в пределах 3 - 12 месяцев включительно на момент даты продажи, указанный в племенном свидетельстве;
при импорте – в пределах 1 - 12 месяцев включительно на момент постановки скота на карантинирование у продавца (экспортера).
4. Количество приобретенных хряков- производителей должно быть в соотношениях не менее 50 и не более 200 свиноматок на 1 хряка-производителя.
5. Принятие обязательства по целевому использованию животных:
маточного поголовья не менее двух лет, за исключением норм естественной убыли (падежа);
хряков-производителей не менее двух случных сезонов подряд (не менее 18 месяцев).
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЖ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
2.
Ведение селекционной и племенной работы с племенным и товарным маточным и ремонтным поголовьем свиней
1. Наличие учетного номера (действует с 1 января 2025 года).
2. Наличие регистрации основных и ремонтных свиноматок в ИСЖ и ИБСПР на момент подачи заявки (количество маток должно быть не менее 50 голов).
3. Воспроизводство методом искусственного осеменения:
1) наличие регистрации хряков-производителей в ИБСПР, семя которых было использовано (при использовании глубокозамороженного семени);
2) наличие регистрации хряков-производителей в ИСЖ и ИБСПР (при использовании свежеоткаченного семени), в соответствии со следующими условиями:
возраст хряков-производителей от 6 месяцев и выше;
использование одних и тех же хряков не более двух лет;
нагрузка на 1 хряка-производителя не менее 50 свиноматок и не более 200 голов;
3) наличие регистрации племенного/ дистрибьютерного центра/техника-осеменатора в государственном электронном реестре разрешений и уведомлений в области племенного животноводства;
4) наличие в ИБСПР подтверждения техником-осеменатором факта проведения искусственного осеменения маточного поголовья.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЖ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года
За счет бюджетных средств из местного бюджета, по усмотрению МИО (услугодателя), с учетом особенностей и специализации регионов
1.
Ведение селекционной и племенной работы с маточным поголовьем маралов (оленей)
1. Наличие регистрации маточного поголовья в ИСЖ и ИБСПР на момент подачи заявки.

2. Аталықтардың жасы ағымдағы жылдың 1 қыркүйегіне 36 айдан кем болмауы.
3. Отыз аналық басқа кемінде бір тұқымдық аталық.
4. Тұқымдық аталықты қатарынан екі шағылыстыру маусымынан артық пайдаланбау бойынша міндеттеме алу.
АЖБ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 1 қыркүйегінен 1 желтоқсанына дейін (қоса алғанда)
2.
Балара ұяларымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс жүргізу
1. Есепке алу нөмірінің болуы.
2. Өтінім берілген сәтте кемінде 10 балара ұясының болуы және САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
3. Бейіндік ғылыми-зерттеу ұйымы бекіткен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс жоспарының болуы.
4. Аналық балараларды шаруашылықта пайдаланудың орташа ұзақтығы 3 жылдан аспайды.
ББАЖ-мен, САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қыркүйегінен 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда)
3.
Ешкілердің асыл тұқымды аналық мал басын сатып алу
1. Есепке алу нөмірінің болуы (2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданыста).
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы.
3. Өтінім берілген сәтте сатып алынған мал басының САТЖАҚ-да және АЖБ-да тіркелген болуы.
4. Сатып алынған мал басының жасы (ел ішінен сатып алған жағдайда - асыл тұқымдық куәлікте көрсетілген сату сәтінде; импортталған жағдайда - малды сатушыда (экспорттаушыда) карантинге қойған сәтте) – 6 айдан бастап 18 айға дейін қоса алғанда.
5. Табиғи кему (өлу) нормасын қоспағанда, кемінде екі жыл қатарынан мақсатты пайдалану.
ББАЖ, ЖМБМКАЖ, АЖБ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім сатып алынған күннен бастап он екі ай ішінде беріледі)
4.
Бие сүтін өндіру және өңдеу құнын арзандату
1. Есепке алу нөмірінің болуы (2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданыста).
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы.
3. Өтінім беру сәтінде АЖБ-да 3 жастан асқан кемінде 30 бас аналық мал басының тіркелген болуы.
4. Сүтті есепке алу нөмірі бар сүт өңдеу кәсіпорындарына немесе сүт өңдеу цехына өткізу.
5. Бие сүтінің жылдық өндіріс көлемі сауылатын биенің 1 басына 750 килограмнан аспауы тиіс.
ББАЖ, ЖМБМКАЖ, АЖБ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім сатылған өнім үшін төлемді алған күннен бастап алты ай ішінде беріледі)
5.
Түйе сүтін өндіру және қайта өңдеу құнын арзандату

2. Возраст самцов не менее 36 месяцев на 1 сентября текущего года.
3. Не менее одного самца-производителя на тридцать голов маточного поголовья.
4. Принятие обязательства по использованию самца-производителя не более двух случных сезонов подряд.
Интеграционное взаимодействие с ИСЖ и ИБСПР
С 1 сентября до 1 декабря (включительно) текущего года
2.
Ведение селекционной и племенной работы с пчелосемьями
1. Наличие учетного номера.
2. Наличие и регистрация не менее 10 пчелосемей в ИБСПР на момент подачи заявки.
3. Наличие плана селекционной и племенной работы на текущий год, утвержденного профильной научно-исследовательской организацией.
4. Средняя продолжительность хозяйственного использования пчеломаток не более 3 лет.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, с ИБСПР
С 20 сентября 20 декабря (включительно) текущего года
3.
Приобретение племенного маточного поголовья коз
1. Наличие учетного номера (действует с 1 января 2025 года).
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения (за исключением сельскохозяйственного кооператива, сформированных только из личных подсобных хозяйств).
3. Наличие регистрации приобретенного поголовья в ИБСПР и ИСЖ на момент подачи заявки.
4. Возраст приобретенного поголовья (при приобретении внутри страны - на момент даты продажи, указанный в племенном свидетельстве; при импорте - на момент постановки скота на карантинирование у продавца (экспортера) - от 6 до 18 месяцев включительно.
5. Принятие обязательства по целевому использованию не менее двух лет, за исключением норм естественной убыли (падежа).
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЕГКН, ИСЖ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
4.
Удешевление стоимости производства и переработки кобыльего молока
1.Наличие учетного номера (действует с 1 января 2025 года).
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения (за исключением сельскохозяйственного кооператива, сформированных только из личных подсобных хозяйств).
3. Наличие регистрации как минимум 30 голов маточного поголовья возрастом старше 3-х лет в ИСЖ на момент подачи заявки.
4. Реализация молока на молокоперерабатывающее предприятие или цех по переработке молока, имеющий учетный номер.
5. Годовой объем производства кобыльего молока на 1 голову дойной кобылы не превышает 750 килограмм.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЕГКН, ИСЖ
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение шести месяцев с момента получения оплаты за реализованную продукцию)
5.
Удешевление стоимости производства и переработки верблюжьего молока

1. Есепке алу нөмірінің болуы (2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданыста).
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы.
3. Өтінім берілген сәтте АЖБ-да 3 жастан асқан кемінде 30 бас аналық малдың тіркелген болуы.
4. Сүтті есепке алу нөмірі бар сүт өңдеу кәсіпорындарына немесе сүт өңдеу цехына өткізу.
5. Түйе сүтінің жылдық өндіріс көлемі сауылатын түйенің 1 басына 1500 килограмнан аспауы тиіс.
ББАЖ, ЖМБМКАЖ, АЖБ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім сатылған өнім үшін төлемді алған күннен бастап алты ай ішінде беріледі)
Жануарлар мен құстардың асыл тұқымды басын сатып алғанда мыналардың сақталуын қамтамасыз ету қажет:
1) АЖБ мен САТЖАҚ-да өтінім берілген күннен бастап 2 (екі) жыл бойы аналық мал басы (табиғи кему (өлу) нормасын қоспағанда);
2) АЖБ және САТЖАҚ-да өтінім берілген күннен бастап кемінде 18 (он сегіз) ай өндірушілер;
3) өтінім берілген күннен бастап 60 (алпыс) апта бойы құстардың ата-енелік табыны.
Малды сатып алу сәті жануарларды/құстарды АЖБ-да сатып алушының атына тіркелген күннен бастап, құстар, ұрық, эмбриондар үшін САТЖАҚ-да сатып алушының атына тіркелген күннен бастап есептеледі.
Субсидия алу үшін пайдаланылған электрондық шот-фактураларды кері қайтарып алуға, жоюға және түзетуге жол берілмейді.
Тауар өндірушілер нақты электрондық шот-фактураларды пайдалана отырып субсидиялар алмаған жағдайда, тауар өндірушінің өтініші бойынша жергілікті атқарушы орган (көрсетілетін қызметті беруші) СМАЖ арқылы 5 (бес) жұмыс күні ішінде осы электрондық шот-фактуралардың бұғаттан шығаруды жүзеге асырады.
Уәкілетті орган СМАЖ жұмысының алгоритміне техникалық тапсырма әзірлейді және оны СМАЖ-ға орналастырады.
Мыналар субсидиялауға жатпайды:
1) сатып алу кезінде құнын арзандатуға бұрын субсидияланған, айырбас бойынша өзара есеп айырысу есебіне сатып алынған немесе өсімін молайту мақсаттары үшін пайдаланылмайтын жануарларды, асыл тұқымды өнімді (материалды) сатып алу;
2) ағымдағы шағылыстыру маусымында селекциялық және асыл тұқымдық жұмысты жүргізу бойынша ағымдағы жылы субсидияланған ірі қара малдың, қойдың, шошқаның, маралдардың аналық басымен және балара ұяларымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс;
3) тауар өндірушілер басқа жеке және заңды тұлғалардан одан әрі қайта сату және (немесе) өңдеу үшін сатып алған мал шаруашылығы өнімдері және ірі қара малдың/ұсақ малдың еркек дарақтары (қуаттылығы тәулігіне 1500 бас ірі қара өңдейтін ет өңдеу кәсіпорындарын);

1. Наличие учетного номера (действует с 1 января 2025 года).
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения (за исключением сельскохозяйственного кооператива, сформированных только из личных подсобных хозяйств).
3. Наличие регистрации как минимум 30 голов маточного поголовья возрастом старше 3-х лет в ИСЖ на момент подачи заявки.
4. Реализация молока на молокоперерабатывающее предприятие или цех по переработке молока, имеющий учетный номер.
5. Годовой объем производства верблюжьего молока на 1 голову дойной верблюдицы не превышает 1500 килограмм.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЕГКН, ИСЖ
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение шести месяцев с момента получения оплаты за реализованную продукцию)
При приобретении племенного поголовья животных и птицы необходимо обеспечить сохранность:
1) маточного поголовья в ИСЖ и ИБСПР (за исключением норм естественной убыли (падежа)) в течение 2 (двух) лет с момента подачи заявки;
2) производителей в ИСЖ и ИБСПР не менее 18 (восемнадцати) месяцев с момента подачи заявки;
3) родительского стада птицы в ИБСПР в течение 60 (шестидесяти) недель с момента подачи заявки.
Момент приобретения скота исчисляется с даты регистрации животного в ИСЖ на имя покупателя, для птиц, семени и эмбрионов - с даты регистрации на имя покупателя в ИБСПР.
Не допускается отзыв, аннулирование и корректировка электронных счетов-фактур, использованных для получения субсидий.
В случае неполучения товаропроизводителем субсидий с использованием конкретных электронных счетов-фактур, по обращению товаропроизводителя местным исполнительным органом (услугодателем) посредством ГИСС в течение 5 (пяти) рабочих дней осуществляется разблокировка данных электронных счетов-фактур.
Уполномоченный орган разрабатывает техническое задание алгоритма работы ГИСС и размещает его в ГИСС.
Субсидированию не подлежат:
1) приобретение животных, племенной продукции (материала), ранее просубсидированных на удешевление стоимости при приобретении, приобретенных по бартеру в счет взаиморасчетов или используемых не для воспроизводственных целей;
2) селекционная и племенная работа с маточным поголовьем крупного рогатого скота, овец, свиней, маралов и пчелосемей, просубсидированных в текущем году за ведение селекционной и племенной работы за текущий случной сезон;
3) продукция животноводства и крупный рогатый скот/мелкий рогатый скот мужских особей, приобретенные товаропроизводителями у других физических и юридических лиц для дальнейшей ее перепродажи и (или) переработки (за исключением мясоперерабатывающего предприятия мощностью 1500 голов крупного рогатого скота в сутки);

4) етті құс шаруашылығының жанама өнімдері – аяқтары, бастары, ішкі органдары;
5) Қазақстан Республикасы аумағында орналаспаған сүт өңдеу кәсіпорнына өткізілген сүт;
6) Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген субсидиялар алуға үміткер тауар өндірушілерге қойылатын өлшемшарттарға сәйкес САТЖАҚ-да және АЖБ-да тіркелген жануарлар саны туралы деректерінде (жануардың сәйкестендіру нөмірі, жынысы, тұқымы, туылған күні) алшақтығы бар тауар өндірушілер;
7) ағымдағы жылғы шағылыстыру маусымында селекциялық және асыл тұқымдық жұмысты жүргізу бойынша субсидияланған ірі қара малды және қойларды қолдан ұрықтандыру бойынша ағымдағы жылы көрсеткен қызметтері үшін асыл тұқымдық және дистрибьютерлік орталықтар, ұрықтандырушы-техниктер;
8) ағымдағы жылғы шағылыстыру маусымында асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъектілер ірі қара малды және қойларды қолдан ұрықтандыру бойынша субсидияланатын қызметтерді көрсеткен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды субсидиялауға үміткер тауар өндірушілер (мәлімделген аналық мал басы);
9) ағымдағы жылы субсидияланған азық.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2024 жылғы 25 маусымдағы
№ 217 бұйрығына
3-қосымша
Асыл тұқымды мал
шаруашылығын дамытуды, мал
шаруашылығының өнімділігін
және өнім сапасын арттыруды
субсидиялау қағидаларына
3-қосымша
1-нысан
____________________________
(облыстардың, республикалық
маңызы бар қалалардың және
астананың) жергілікті атқарушы
органы
Ірі қара малдың (сүтті, сүтті-етті, етті және етті-сүтті бағыттағы) асыл тұқымды аналық басына, асыл тұқымды тұқымдық бұқаларға (етті және етті-сүтті бағыттағы), асыл тұқымды қойларға, асыл тұқымды тұқымдық қошқарға, өнімділік бағытындағы асыл тұқымды тұқымдық айғырға, асыл тұқымды тұқымдық түйеге, асыл тұқымды тұқымдық шошқаға, асыл тұқымды мегежіндерге, ешкілердің асыл тұқымды аналық бастарына, құстардың ет бағытындағы ата-енелік/ата-тектік нысандағы асыл тұқымды тәуліктік балапанына және асыл тұқымды құстан алынған жұмыртқа бағытындағы финалдық нысандағы тәуліктік балапанға субсидиялар алуға арналған өтінім (қажеттісін қалдырыңыз)
Өтінім нөмірі: _____
Өтінімнің қалыптастырылған
күні: ___________
1. Тауар өндірушінің атауы _________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі/заңды тұлғаның атауы)
2. Тауар өндірушінің мекенжайы: ________________________________________
(облыс, аудан, қала/ауыл/көше, үй нөмірі)

4) побочная продукция мясного птицеводства – лапки, головы, внутренние органы;
5) молоко, реализованное на молокоперерабатывающее предприятие, территориально не расположенное в Республике Казахстан;
6) товаропроизводители, у которых имеется расхождение данных (идентификационный номер животного, пол, порода, дата рождения) о поголовье животных, зарегистрированных в ИБСПР и ИСЖ, в соответствии с критериями к товаропроизводителям, претендующим на получение субсидий, указанных в приложении 2 к Правилам);
7) племенные и дистрибьютерные центры, техники-осеменаторы за оказанные услуги в текущем году по искусственному осеменению маточного поголовья овец, просубсидированного за ведение селекционной и племенной работы в случном сезоне текущего года;
8) товаропроизводители-претенденты (заявленное маточное поголовье) на получение субсидий по ведению селекционной и племенной работы, которым оказаны просубсидированные услуги по искусственному осеменению крупного рогатого скота и овец племенными и дистрибьютерными центрами, техниками-осеменаторами в случном сезоне текущего года;
9) корма просубсидированные в текущем году.
Приложение 3 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 25 июня 2024 года № 217
Приложение 3
к Правилам субсидирования
развития племенного
животноводства,
повышения продуктивности
и качества продукции
животноводства
Форма 1
Местный исполнительный орган
____________________________
(области, города
республиканского значения
и столицы)
Заявка на получение субсидий за приобретение: племенного маточного поголовья крупного рогатого скота (молочного, молочно-мясного, мясного и мясо-молочного направлений), племенного быка-производителей (мясного и мясо-молочного направлений), племенных овец, племенного барана-производителя, племенного жеребца-производителя продуктивного направления, племенного верблюда-производителя, племенного хряка-производителя, племенных свинок, племенного маточного поголовья коз, племенного суточного молодняка родительской/прародительской формы мясного направления птиц и суточного молодняка финальной формы яичного направления, полученного от племенной птицы (оставить нужное)
Номер заявки: _____
Дата формирования
заявки: ___________
1. Наименование товаропроизводителя __________________________________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица/
наименование юридического лица)
2. Адрес товаропроизводителя: ________________________________________
___________________________________________________________________
(область, район, город/село/улица, номер дома)

13. Құнның толық төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі (ел ішінен сатып алған жағдайда: төлем тапсырмасы/банктен үзінді-көшірме/бақылау-кассалық аппараттың чектері/кіріс кассалық ордер;
шетелден сатып алған кезде: тауарларға арналған кедендік декларация/тауарларды әкелуге және жанама салықтарды төлеуге арналған өтініш(тер) және ақша аударуға өтініш).
14. Тиесілі субсидияның жалпы сомасы _________________________ теңге.
Жануарлар мен құстардың асыл тұқымды бастарын сатып алу кезінде мыналардың сақталуын қамтамасыз ету қажет:
1) өтінім берілген күннен бастап 2 (екі) жыл бойы АЖБ мен САТЖАҚ-та (табиғи кему (өлу) нормасын қоспағанда) аналық мал басын;
2) өндірушілерді өтінім берілген күннен бастап кемінде 18 (он сегіз) ай АЖБ және САТЖАҚ-та;
3) құстардың ата-енелік табынын өтінім берілген күннен бастап 60 (алпыс) жұма бойы АЖБ және САТЖАҚ-та.
Сақталу қамтамасыз етілмеген жағдайда, сақталмаған жануар басына алынған субсидияларды қайтаруға келісемін.
Субсидияларды алу үшін қолданылған электрондық шот-фактураларды бұғаттау туралы хабардармын.
Ұсынылған деректердің дұрыстығын растаймын, дұрыс емес ақпарат және құжаттар бергенім үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ дербес деректерді жинауға, өңдеуге келісім беремін.
Өтінім беруші 20__ жылғы "__" ________ сағатта қол қойып, жіберді.
ЭЦҚ-дан алынған өтінім беруші туралы мәліметтер.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСК – жеке сәйкестендіру коды;
Кбе – бенефициар коды;
БСК – банктік сәйкестендіру коды;
АЖБ – ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқор;
САТЖАҚ – селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық қоры;
ЖСН – жануардың сәйкестендіру нөмірі;
ЭШФ – электрондық шот-фактура;
ЭЦҚ – электрондық цифрлық қолтаңба.
2-нысан
____________________________
(облыстың, республикалық
маңызы бар қаланың және
астананың) жергілікті
атқарушы органы
Асыл тұқымдық орталықтардың және асыл тұқымды жануарлардың ұрығы мен эмбриондарын өткізу жөнiндегi дистрибьютерлік орталықтардың (бұдан әрі - дистрибьютерлік орталық), ұрықтандырушы- техниктерінің тауар өндірушілердің/ауылшаркооперативтеріндегі ірі қара малдардың/қойлардың аналық бастарын қолдан ұрықтандыру бойынша көрсеткен қызметтері үшін субсидия алуға арналған өтінімі (қажеттісін қалдырыңыз)
Өтінім нөмірі: _____
Өтінімнің қалыптастыру күні:
_________________________
1. Қолдан ұрықтандыру бойынша қызметтер көрсететін асыл тұқымдық /
дистрибьютерлік орталықтардың/ұрықтандырушы-техниктің атауы:
____________________________________________________________________

13. Электронная копия документа, подтверждающего полную оплату стоимости (при приобретении внутри страны: платежное поручение/банковская выписка/чеки контрольно-кассовых аппаратов/приходный кассовый ордер;
при приобретении зарубежом: таможенная декларация на товары/заявление (заявления) о ввозе товаров и уплате косвенных налогов и заявление на перевод средств).
14. Общая сумма причитающейся субсидии _________________________тенге.
Подтверждаю, что обеспечу сохранность заявленного поголовья животных и птицы:
1) маточного поголовья в ИСЖ и ИБСПР (за исключением норм естественной убыли (падежа)) в течение 2 (двух) лет с момента подачи заявки;
2) производителей в ИСЖ и ИБСПР не менее 18 (восемнадцати) месяцев с момента подачи заявки;
3) родительского стада птицы в ИБСПР в течение 60 (шестидесяти) недель с момента подачи заявки.
В случае не обеспечения сохранности, согласен вернуть полученные субсидии на несохраненное поголовье животных и птицы.
Осведомлен о блокировании электронных счетов-фактур использованных для получения субсидий.
Подтверждаю достоверность представленных данных, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений и документов в соответствии с законодательством Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также сбор, обработку персональных данных.
Подписано и отправлено заявителем в часов "__" ________20__ года
Сведения о заявителе из ЭЦП.
Расшифровка аббревиатур:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИК – индивидуальный идентификационный код;
Кбе – код бенефициара;
БИК – банковский идентификационный код;
ИСЖ – база данных по идентификации сельскохозяйственных животных;
ИБСПР - информационная база селекционной и племенной работы;
ИНЖ – идентификационный номер животного;
ЭСФ – электронная счет-фактура;
ЭЦП – электронная цифровая подпись.
Форма 2
Местный исполнительный орган
____________________________
(области, города
республиканского значения
и столицы)
Заявка на получение субсидий племенными центрами и дистрибьютерными центрами по реализации семени и эмбрионов племенных животных (далее – дистрибьютерный центр), техниками-осеменаторами за услуги по искусственному осеменению маточного поголовья крупного рогатого скота/овец товаропроизводителей и в сельхозкооперативах (оставить нужное)
Номер заявки: _____
Дата формирования
заявки: ___________
1. Наименование племенного/дистрибьютерного центра/техника-осеменатора
по оказанию услуг по искусственному осеменению:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________

2. БСН (ЖСН) _______________________________________________________
3. Заңды мекенжайы:__________________________________________________
____________________________________________________________________
(облыс, аудан, қала/ауыл/көше, үй нөмірі)
4. Банктік деректемелер (ЖСК, Кбе, БСК): _______________________________
5. Асыл тұқымдық /дистрибьютерлік орталықтың/ұрықтандырушы-техниктің телефон
нөмірі: ______________________________________________________
6. Қолдан ұрықтандыру жөніндегі көрсетілетін қызметті алушы-тауар
өндірушінің/ауылшаркооперативінің атауы:_______________________________
7. Тауар өндірушінің/ауылшаркооперативінің БСН-сы (ЖСН-сы)
8. Тауар өндірушінің/ауылшаркооперативінің заңды мекенжайы:
____________________________________________________________________
(облыс, аудан, қала/ауыл/көше, үй нөмірі)
9. Көрсетілетін қызметті алушы-тауар өндірушінің/ауылшаркооперативінің есепке алу
нөмірі ____________________________________________________
10. Тауар өндірушінің/ауылшаркооперативінің телефон номірі _____________
11. Асыл тұқымдық /дистрибьютерлік орталықтың/ұрықтандырушы-техниктің асыл
тұқымды мал шаруашылығы саласындағы рұқсаттар мен хабарламалардың
мемлекеттік электрондық тізілімінде болуы
__________________________________________________________________
(тізімнен таңдаңыз)
12. Ұрықтандырылған аналық мал басының тізімі:
Р/с №
Тауар өндірушінің атауы/кооперативтің мүшелері болып табылатын жеке тұлғалардың аты, әкесінің аты (бар болса), тегі және ауыл шаруашылығы құралымдарының (шаруа қожалығы/фермер шаруа қожалығы) атауы
ЖСН (БСН)
АЖБ-да тіркелген аналық малдың ЖСН-сы
Ұрықтандыру күні
Зерттеп-қарау күні (қойлар үшін талап етілмейді)
1
2
3
4
5
6
1.
Ауыл шаруашылығы кооперативтерінің мүшелері-мал иеленушілер туралы мәліметтер өтінімге қоса берілетін "электрондық үкіметтің" веб-порталынан /мүшелік кітапшадан/кооперативтің жалпы жиналысының шешімінен (хаттама)/ кооперативтің қауымдастырылған мүшесімен жасалған шарттан алынған заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы анықтамадан толтырылады.
13. Қолдан ұрықтандыру бойынша қызметтер көрсету туралы шарттың электрондық көшірмесі.
14. Кооператив мүшелерінің мүшелік кітаптарының электрондық көшірмесі.
15. Көрсетілген қызметтердің жалпы сомасы ________________ теңге.
16. Көрсетілген қызметтің 1 басқа шаққандағы мөлшері__________ теңге.
17. Субсидиялау нормативі: бір басқа ______ теңге.
18. Төлеуге жататын жалпы субсидия мөлшері___________ теңге.
Ұсынылған деректердің дұрыстығын растаймын, дұрыс емес ақпарат және құжаттар бергенім үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ дербес деректерді жинауға, пайдалануға және өңдеуге келісім беремін.
Өтінім беруші 20__ жылғы "__"___ сағат ____ қол қойып, жіберді
Өтінім беруші туралы ЭЦҚ-дан алынған мәліметтер.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСК – жеке сәйкестендіру коды;
Кбе – бенефициар коды;
БСК – банктік сәйкестендіру коды;
АЖБ – ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқор;
ЖСН – жануардың сәйкестендіру нөмірі;
ЭЦҚ – электрондық цифрлық қолтаңба.
3-нысан
____________________________
(облыстардың, республикалық
маңызы бар қалалардың
және астананың)
жергілікті атқарушы органы
Ірі қара малдың тауарлық аналық басымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізуге субсидия алуға арналған өтінім
Өтінім нөмірі: _____
Өтінімнің қалыптастырылған
күні: ___________
1.Тауар өндірушінің/ауылшаркооперативінің атауы
____________________________________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса),тегі/заңды тұлғаның атауы)

2. БИН (ИИН)______________________________________________________
3. Юридический адрес: ______________________________________________
__________________________________________________________________
(область, район, город/село/улица, номер дома)
4. Банковские реквизиты (ИИК, Кбе, БИК): _____________________________
5. Номер телефона племенного/дистрибьютерного центра/техника-осеменатора
___________________________________________________________________
6. Наименование товаропроизводителя/сельхозкооператива-получателя услуг
по искусственному осеменению:
___________________________________________________________________
7. БИН (ИИН) товаропроизводителя /сельхозкооператива _________________
8. Юридический адрес товаропроизводителя/сельхозкооператива: __________
___________________________________________________________________
(область, район, город/село/улица, номер дома)
9. Учетный номер товаропроизводителя/сельхозкооператива-получателя услуг
___________________________________________________________________
10. Номер телефона товаропроизводителя/сельхозкооператива
___________________________________________________________________
11. Наличие племенного/дистрибьютерного центра/техника-осеменатора
в государственном электронном реестре разрешений и уведомлений в области
племенного животноводства
___________________________________________________________________
(выбрать из списка)
12. Список осемененного маточного поголовья:
№ п/п
Наименование товаропроизводителя/ Фамилия, имя, отчество (при наличии) физических лиц и наименование сельхозформирований (крестьянское хозяйство/фермерское хозяйство) являющихся членами кооператива
ИИН (БИН)
ИНЖ маточного поголовья крупного рогатого скота, зарегистрированного в ИСЖ
Дата осеменения
Дата обследования (не требуется для овец)
1
2
3
4
5
6
1.
2.
Сведения о членах сельскохозяйственного кооператива-владельцах скота заполняются из справки о государственной регистрации юридического лица с веб-портала "электронного правительства" /членской книжки/решения общего собрания кооператива (протокола)/договора с ассоциированным членом кооператива, которые прилагаются к заявке.
13. Электронная копия договора об оказании услуг по искусственному осеменению.
14. Электронная копия членской книжки членов кооператива.
15. Общая сумма оказанных услуг_______________________ тенге.
16. Сумма услуг в пересчете на 1 голову __________ тенге.
17. Норматив субсидирования: на 1 голову ________ тенге.
18. Общая сумма причитающейся субсидии___________ тенге.
Подтверждаю достоверность представленных данных, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений и документов в соответствии с законодательством Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также сбор, обработку персональных данных.
Подписано и отправлено заявителем в часов "___" ________20__ года
Сведения о заявителе из ЭЦП.
Расшифровка аббревиатур:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИК – индивидуальный идентификационный код;
Кбе – код бенефициара;
БИК – банковский идентификационный код;
ИСЖ - база данных по идентификации сельскохозяйственных животных;
ИНЖ – идентификационный номер животного;
ЭЦП – электронная цифровая подпись.
Форма 3
Местный исполнительный орган
____________________________
(области, города
республиканского значения
и столицы)
Заявка на получение субсидий на ведение селекционной и племенной работы с товарным маточным поголовьем крупного рогатого скота
Номер заявки: ____
Дата формирования
заявки: __________
1. Наименование товаропроизводителя/сельхозкооператива
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица/наименование
юридического лица)

4) Толық ұрықтандыруға арналған 1 тұқымдық бұқаға түсетін жүктеме_____ аналық мал;
5) Асыл тұқымдық/дистрибьютерлік орталықтың/ұрықтандырушы-техниктің
асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы рұқсаттар мен хабарламалардың
мемлекеттік электрондық тізілімінде болуы _______________________________
_________________________________________
(тізімнен таңдаңыз)
Еркін шағылыстыру арқылы өсімді молайту кезінде:
1) Селекциялық және асыл тұқымдық жұмыспен қамтылған ірі қара малдың тауарлық аналық басының тізімі:
Р/с
АЖБ-да тіркелген ЖСН
Мал иесінің-ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің (ауыл шаруашылығы кооператив үшін) ЖСН/БСН-ы
Ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің аты, әкесінің аты (бар болса), тегі (ауыл шаруашылығы кооператив үшін)
1
2
3
4
1.
Барлығы ___ бас
2) Пайдаланылған асыл тұқымды тұқымдық бұқалар туралы мәліметтер:
Р/с №
АЖБ-да тіркелген тұқымдық бұқалардың ЖСН-сы
Тұқымдық бұқалардың САТЖАҚ-дағы тіркеу нөмірлері
Шаруашылықта қолданылады (жылдарды көрсетіңіз)
1
2
3
4
1.
2.

4) Нагрузка на 1 быка-производителя для докрытия _____ маток.
5) Наличие племенного/дистрибьютерного центра/техника-осеменатора
в государственном электронном реестре разрешений и уведомлений в области
племенного животноводства
___________________________________________________________________
(выбрать из списка)
При воспроизводстве методом вольной случки:
1) Список товарного маточного поголовья крупного рогатого скота, охваченного селекционной и племенной работой:
№ п/п
ИНЖ, зарегистрированный в ИСЖ
БИН/ИИН владельца животного - члена сельскохозяйственного кооператива (для сельскохозяйственного кооператива)
Фамилия, имя, отчество (при наличии) члена сельскохозяйственного кооператива (для сельскохозяйственного кооператива)
1
2
3
4
1.
Всего ___ голов
2) Сведение об использованных племенных быках-производителях:
№ п/п
ИНЖ быков-производителей в ИСЖ
Регистрационный номер быков-производителей в ИБСПР
Используется в хозяйстве (указать годы)
1
2
3
4
1.
2.

3. ЖСН/БСН_________________________________________________________
4. Банктік деректемелері (ЖСК, Кбе, БСК):_______________________________
5. Шаруашылықтың есепке алу нөмірі:___________________________________
6. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелері туралы мәліметтер:
Р/с
Кадастрлық нөмірі
Жалпы ауданы, га
Жердің категориясы
Нысаналы мақсаты
1
2
3
4
5
1.
2.
7. Тауар өндірушінің телефон нөмірі___________________________
Өз күшімен қолдан ұрықтандыру әдісімен өсімді молайту кезінде:
1) Селекциялық және асыл тұқымдық жұмыспен қамтылған ірі қара малдың аналық басының тізімі:
Р/с
АЖБ-да тіркелген ЖСН
Аналық мал басының САТЖАҚ-дағы тіркеу нөмірлері
Ұрықтандырылған күні
Зерттеп-қарау күні
Мал иесінің-ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің (ауыл шаруашылығы кооператив үшін) ЖСН/БСН-ы
Ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің аты, әкесінің аты (бар болса), тегі (ауыл шаруашылығы кооператив үшін)
1
2
3
4
5
6
7
1.
Барлығы ___бас
2) Асыл тұқымды тұқымдық бұқаның пайдаланылған ұрығы туралы мәліметтер:
Р/с №
Асыл тұқымды тұқымдық бұқаның САТЖАҚ-дағы тіркеу нөмірлері
1
2
1.
2.
3) Қолданылған дозалар саны _____
4) Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы рұқсаттар мен
хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімінде ұрықтандырушы-
техниктің болуы _____________________________________________________
(тізімнен таңдаңыз)
Асыл тұқымдық/дистрибьютерлік орталықтың/ұрықтандырушы-техниктің қолдан ұрықтандыру жөнінде көрсететін қызметтерін пайдалана отырып, қолдан ұрықтандыру әдісімен өсімді молайту кезінде:
1) Селекциялық және асыл тұқымдық жұмыспен қамтылған асыл тұқымды ірі қара малдың аналық басының тізімі:
Р/с
АЖБ-да тіркелген ЖСН
Аналық мал басының САТЖАҚ-дағы тіркеу нөмірлері
Ұрықтандырылған күні
Зерттеп-қарау күні
Мал иесінің-ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің (ауыл шаруашылығы кооператив үшін) ЖСН/БСН-ы
Ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің аты, әкесінің аты (бар болса), тегі (ауыл шаруашылығы кооператив үшін)
1
2
3
4
5
6
7
1.
Барлығы ___ бас
2) Асыл тұқымды тұқымдық бұқаның пайдаланылған ұрығы туралы мәлімет:
Р/с №
Тұқымдық бұқаның САТЖАҚ-да тіркелген нөмірі
1
2
1
2
3) Қолданылған дозалар саны _____
4) Асыл тұқымдық/дистрибьютерлік орталықтың/ұрықтандырушы-техниктің
асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы рұқсаттар мен хабарламалардың
мемлекеттік электрондық тізілімінде болуы _______________________________
(тізімнен таңдаңыз)
Еркін шағылыстыру арқылы өсімді молайту кезінде:
1) Селекциялық және асыл тұқымдық жұмыспен қамтылған ірі қара малдың тауарлық аналық басының тізімі:
Р/с
АЖБ-да тіркелген ЖСН
Аналық мал басының САТЖАҚ-дағы тіркеу нөмірлері
Мал иесінің-ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің (ауыл шаруашылығы кооператив үшін) ЖСН/БСН-ы
Ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің аты, әкесінің аты (бар болса), тегі (ауыл шаруашылығы кооператив үшін)
1
2
3
4
5
1.
Барлығы ___ бас

3. ИИН/БИН _________________________________________________________
4. Банковские реквизиты (ИИК, Кбе, БИК): _______________________________
5. Учетный номер хозяйства: ___________________________________________
6. Сведения о земельных участках сельскохозяйственного назначения
№ п/п
Кадастровый номер
Площадь всего, гектар
Категория земли
Целевое назначение
1
2
3
4
5
1.
2.
7. Номер телефона товаропроизводителя ___________________________________
При воспроизводстве методом искусственного осеменения собственными силами:
1) Список племенного маточного поголовья крупного рогатого скота, охваченного селекционной и племенной работой:
№ п/п
ИНЖ, зарегистрированный в ИСЖ
Регистрационные номера маточного поголовья, зарегистрированного
в ИБСПР
Дата осеменения
Дата обследования
БИН/ИИН владельца животного - члена сельскохозяйственного кооператива (для сельскохозяйственного кооператива)
Фамилия, имя, отчество (при наличии) члена сельскохозяйственного кооператива (для сельскохозяйственного кооператива)
1
2
3
4
5
6
7
1.
Всего ___ голов
2) Сведения об использованном семени племенного быка-производителя:
№ п/п
Регистрационный номер племенного быка-производителя в ИБСПР
1
2
1.
2.
3) Количество использованных доз _____
4) Наличие техника-осеменатора в государственном электронном реестре разрешений
и уведомлений в области племенного животноводства
____________________________________________________________________
(выбрать из списка)
При воспроизводстве методом искусственного осеменения с использованием услуг
племенного/дистрибьютерного центра/техника-осеменатора по искусственному осеменению:
1) Список племенного маточного поголовья крупного рогатого скота, охваченного селекционной и племенной работой:
№ п/п
ИНЖ, зарегистрированный в ИСЖ
Регистрационные номера маточного поголовья, зарегистрированного в ИБСПР
Дата осеменения
Дата обследования
БИН/ИИН владельца животного - члена сельскохозяйственного кооператива (для сельскохозяйственного кооператива)
Фамилия, имя, отчество (при наличии) члена сельскохозяйственного кооператива (для сельскохозяйственного кооператива)
1
2
3
4
5
6
7
1.
Всего ___ голов
2) Сведение о использованном семени племенного быка-производителя:
№ п/п
Регистрационный номер быка-производителя в ИБСПР
1
2
1.
2.
3) Количество использованных доз ____________
4) Наличие племенного/дистрибьютерного центра/техника-осеменатора
в государственном электронном реестре разрешений и уведомлений в области
племенного животноводства __________________________ (выбрать из списка)
При воспроизводстве методом вольной случки:
1) Список племенного маточного поголовья крупного рогатого скота, охваченного селекционной и племенной работой:
№ п/п
ИНЖ, зарегистрированный в ИСЖ
Регистрационные номера маточного поголовья, зарегистрированного в ИБСПР
БИН/ИИН владельца животного - члена сельскохозяйственного кооператива (для сельскохозяйственного кооператива)
Фамилия, имя, отчество (при наличии) члена сельскохозяйственного кооператива (для сельскохозяйственного кооператива)
1
2
3
4
5
1.
Всего ___ голов

2) Қолмен шағылыстыруға пайдаланылған асыл тұқымды тұқымдық қошқарлар туралы мәлімет:
Р/с №
АЖБ-да тіркелген тұқымдық қошқарлардың ЖСН-сы
Тұқымдық қошқарлардың САТЖАҚ-дағы тіркеу нөмірлері
Шаруашылықта қолданылады (жылдарды көрсету)
1
2
3
4
1.
2.
3) Бір тұқымдық қошқарға түсетін жүктеме ____ аналық бас.
8. Субсидиялау нормативі – бір басқа 4 мың теңге.
9. Тиесілі субсидияның жалпы сомасы _________ теңге.
Ауыл шаруашылығы кооперативтерінің мүшелері-мал иеленушілер туралы мәліметтер өтінімге қоса берілетін "электрондық үкіметтің" веб-порталынан/мүшелік кітапшадан/кооперативтің жалпы жиналысының шешімінен (хаттама)/ кооперативтің қауымдастырылған мүшесімен жасалған шарттан алынған заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы анықтамадан толтырылады.
Жыл ішінде мәлімделген асыл тұқымды аналық малдың сақталуын (мал шығынының зоотехникалық нормасын қоспағанда) қамтамасыз ететінімді растаймын, сақталуды қамтамасыз етпеген жағдайда сақталмаған мал басы үшін алынған субсидияларды қайтаруға келісемін.
Ұсынылған деректердің дұрыстығын растаймын, дұрыс емес ақпарат және құжаттар бергенім үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ дербес деректерді жинауға, пайдалануға және өңдеуге келісім беремін.
Өтінім беруші 20__ жылғы "__"___ сағат ____ қол қойып, жіберді
Өтінім беруші туралы ЭЦҚ-дан алынған мәліметтер.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСК – жеке сәйкестендіру коды;
Кбе – бенефициар коды;
БСК – банктік сәйкестендіру коды;
АЖБ – ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқор;
САТЖАҚ – селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық қоры;
ЖСН – жануардың сәйкестендіру нөмірі;
ЭЦҚ – электрондық цифрлық қолтаңба.
6-нысан
____________________________
(облыстың, республикалық
маңызы бар қаланың
және астананың)
жергілікті атқарушы органы
Тауарлық саулық қойдың басымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмысты жүргізуге субсидия алуға арналған өтінім
Өтінім нөмірі: _____
Өтінімнің қалыптастырылған
күні: ___________
1. Тауар өндірушінің атауы_____________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі/заңды тұлғаның атауы)
2. Тауар өндірушінің мекенжайы: _______________________________________
__________________________________________________________________
(облыс, аудан, қала/ауыл/көше, үй нөмірі)

2) Сведение о племенных баранах-производителях, использованных для ручной случки:
№ п/п
ИНЖ баранов-производителей, зарегистрированных в ИСЖ
Регистрационные номера баранов-производителей в ИБСПР
Используется в хозяйстве (указать годы)
1
2
3
4
1.
2.
3) Нагрузка на 1 барана-производителя _____ голов маток
8. Норматив субсидирования 4 тысяч тенге на 1 голову.
9. Общая сумма причитающейся субсидии _________тенге.
Сведения о членах сельскохозяйственного кооператива-владельцах скота заполняются из справки о государственной регистрации юридического лица с веб-портала "электронного правительства" /членской книжки/решения общего собрания кооператива (протокола)/договора с ассоциированным членом кооператива, которые прилагаются к заявке.
Подтверждаю, что обеспечу сохранность заявленного маточного поголовья (за исключением зоотехнической нормы выбытия) в течение года, в случае необеспечения сохранности, согласен вернуть полученные субсидии на несохраненное поголовье сельскохозяйственных животных.
Подтверждаю достоверность представленных данных, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений и документов в соответствии с законодательством Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также сбор, обработку персональных данных.
Подписано и отправлено заявителем в часов "___" ________20__ года
Сведения о заявителе из ЭЦП.
Расшифровка аббревиатур:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИК – индивидуальный идентификационный код;
Кбе – код бенефициара;
БИК – банковский идентификационный код;
ИСЖ - база данных по идентификации сельскохозяйственных животных;
ИБСПР - информационная база селекционной и племенной работы;
ИНЖ – идентификационный номер животного;
ЭЦП – электронная цифровая подпись.
Форма 6
Местный исполнительный орган
____________________________
(области, города
республиканского значения
и столицы)
Заявка на получение субсидий на ведение селекционной и племенной работы с товарным маточным поголовьем овец
Номер заявки: __________
Дата формирования заявки:
________________________
1. Наименование товаропроизводителя ___________________________________
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица/наименование
юридического лица)
2. Адрес товаропроизводителя: __________________________________________
_____________________________________________________________________
(область, район, город/село/улица, номер дома);

3. ЖСН-сы/БСН-сы_________________________________________________
4. Банк деректемелері (ЖСК, Кбе, БСК): _________________________________
5. Тауар өндірушінің есепке алу нөмірі:________________________________
6. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелері туралы мәліметтер:
Р/с
Кадастрлық нөмірі
Жалпы ауданы, га
Жердің категориясы
Нысаналы мақсаты
1
2
3
4
5
1.
2.
7. Тауар өндірушінің телефон нөмірі _____________________
Өз күшімен қолдан ұрықтандыру кезінде:
1) Селекциялық және асыл тұқымдық жұмыспен қамтылған тауарлық саулық қойлардың басы туралы мәлімет:
Р/с
АЖБ-да тіркелген ЖСН
Ұрықтандырылған күні
Жануар иесінің - ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің (ауыл шаруашылығы кооперативі үшін) ЖСН/БСН-ы
Ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің аты, әкесінің аты (бар болса), тегі (ауыл шаруашылығы кооперативі үшін)
1
2
3
4
5
1.
Барлығы ______ бас
2) Ұрықтары қолдан ұрықтандыруға пайдаланылған асыл тұқымды тұқымдық
қошқарлар туралы мәлімет (аса қатты мұздатылған ұрықты пайдаланған кезде):
Р/с №
Асыл тұқымды тұқымдық қошқардың САТЖАҚ-дағы тіркеу нөмірі
1
2
1.
2.
3) Қолданылған дозалар саны ______________________________________
4) Қолдан ұрықтандыруға пайдаланылған асыл тұқымды негізгі тұқымдық қошқарлар туралы мәлімет (жаңа алынған ұрықты пайдаланған кезде):
Р/с №
АЖБ-да тіркелген негізгі тұқымдық қошқарлардың ЖСН-сы.
Негізгі тұқымдық қошқарлардың САТЖАҚ-дағы тіркеу нөмірлері
Шаруашылықта қолданылады (жылдарды көрсету)
1
2
3
4
1.
2.
5) 1 негізгі тұқымдық қошқарға түсетін жүктеме ____ аналық
6) Пайдаланылған асыл тұқымды сыналатын қошқарлар туралы мәлімет:
Р/с №
АЖБ-да тіркелген сыналатын қошқарлардың ЖСН-сы.
Сыналатын қошқарлардың САТЖАҚ-дағы тіркеу нөмірлері
Шаруашылықта қолданылады (жылдарды көрсету)
1
2
3
4
1.
2.
7) Бір сыналатын қошқарға түсетін жүктеме ____аналық;
8) Толық ұрықтандыруға пайдаланылған асыл тұқымды асыл тұқымды қошқарлар
туралы мәлімет:
Р/с №
АЖБ-да тіркелген сыналатын қошқарлардың ЖСН-сы.
Сыналатын қошқарлардың САТЖАҚ-дағы тіркеу нөмірлері
Шаруашылықта қолданылады (жылдарды көрсету)
1
2
3
4
1.
2.
9) 1 сыналатын қошқарға түсетін жүктеме____ аналық;
10) Ұрықтандырушы-техниктің асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы
рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімінде болуы
_____________________________________________________________________
(тізімнен таңдаңыз)
Асыл тұқымдық/дистрибьютерлік орталықтың/ұрықтандырушы-техниктің қолдан ұрықтандыру бойынша көрсететін қызметтерін пайдалана отырып, қолдан ұрықтандыру әдісімен өсімді молайту кезінде:

3. ИИН/БИН __________________________________________________________
4. Банковские реквизиты (ИИК, Кбе, БИК):
_____________________________________________________________________
5. Учетный номер хозяйства: ____________________________________________
6. Сведения о земельных участках сельскохозяйственного назначения
№ п/п
Кадастровый номер
Площадь всего, гектар
Категория земли
Целевое назначение
1
2
3
4
5
1.
2.
7. Номер телефона товаропроизводителя ___________________________
При искусственном осеменении собственными силами:
1) Сведение о товарном маточном поголовье овец, охваченного селекционной и племенной работой:
№ п/п
ИНЖ, зарегистрированный в ИСЖ
Дата осеменения
БИН/ИИН владельца животного - члена сельскохозяйственного кооператива (для сельскохозяйственного кооператива)
Фамилия, имя, отчество (при наличии) члена сельскохозяйственного кооператива (для сельскохозяйственного кооператива)
1
2
3
4
5
1.
Всего ______ голов
2) Сведение о племенных баранах-производителях, семя которых было использовано для искусственного осеменения (при использовании глубокозамороженного семени):
№ п/п
Регистрационный номер племенного барана-производителя в ИБСПР
1
2
1.
2.
3) Количество использованных доз ______________________________________
4) Сведение о племенных основных баранах-производителях, использованных
для искусственного осеменения (при использовании свежеоткаченного семени):
№ п/п
ИНЖ основных баранов-производителей, зарегистрированных в ИСЖ
Регистрационные номера основных баранов-производителей в ИБСПР
Используется в хозяйстве (указать годы)
1
2
3
4
1.
2.
5) Нагрузка на 1 основного барана-производителя ____ маток
6) Сведение об использованных племенных баранах-пробниках:
№ п/п
ИНЖ баранов-пробников, зарегистрированных в ИСЖ
Регистрационные номера баранов-пробников в ИБСПР
Используется в хозяйстве (указать годы)
1
2
3
4
1.
2.
7) Нагрузка на 1 барана-пробника ____ маток
8) Сведение об использованных племенных баранах-производителях, использованных для докрытия:
№ п/п
ИНЖ баранов-производителей, зарегистрированных в ИСЖ
Регистрационные номера баранов-производителей в ИБСПР
Используется в хозяйстве (указать годы)
1
2
3
4
1.
2.
9) Нагрузка на 1 барана-производителя ____ маток.
10) Наличие техника-осеменатора в государственном электронном реестре
разрешений и уведомлений в области племенного животноводства
_________________________________________________________________
(выбрать из списка)
При воспроизводстве методом искусственного осеменения с использованием услуг племенного/дистрибьютерного центра/техника-осеменатора по искусственному осеменению:

1) Селекциялық және асыл тұқымдық жұмыспен қамтылған тауарлық саулық қой туралы мәлімет:
Р/с
АЖБ-да тіркелген ЖСН
Ұрықтандырылған күні
Мал иесінің-ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің (ауыл шаруашылығы кооператив үшін) ЖСН/БСН-ы
Ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің аты, әкесінің аты (бар болса), тегі (ауыл шаруашылығы кооператив үшін)
1
2
3
4
5
1.
Барлығы ______ бас
2) Ұрықтары қолдан ұрықтандыруға пайдаланылған асыл тұқымды тұқымдық
қошқарлар туралы мәлімет (аса қатты мұздатылған ұрықты пайдалану кезінде):
Р/с №
Асыл тұқымды тұқымдық қошқарлардың САТЖАҚ-дағы тіркеу нөмірлері
1
2
1.
2.
3) Пайдаланылған дозалар саны___________________
4) Қолдан ұрықтандыруға пайдаланылған асыл тұқымды негізгі тұқымдық қошқарлар
туралы мәлімет (жаңа алынған ұрықты пайдаланған кезде):
Р/с №
АЖБ-да тіркелген негізгі тұқымдық қошқарлардың ЖСН-сы
Негізгі тұқымдық қошқарлардың САТЖАҚ-дағы тіркеу нөмірлері
Шаруашылықта қолданылады (жылдарды көрсету)
1
2
3
4
1.
2.
5) 1 негізгі тұқымдық қошқарға түсетін жүктеме ____ аналық
6) Пайдаланылған асыл тұқымды сыналатын қошқарлар туралы мәлімет:
Р/с №
АЖБ-да тіркелген сыналатын қошқарлардың ЖСН-сы
САТЖАҚ сынақ қошқарлардың тіркеу нөмірі
Шаруашылықта қолданылады (жылдарды көрсету)
1
2
3
4
1.
2.
7) 1 сыналатын қошқарға түсетін жүктеме _____________ аналық
8) Толық ұрықтандыруға пайдаланылған, асыл тұқымды тұқымдық қошқарлар туралы мәлімет:
Р/с №
АЖБ-да тіркелген ЖСН-сы
Тұқымдық қошқарлардың САТЖАҚ-дағы тіркеу нөмірлері
Шаруашылықта қолданылады (жылдарды көрсету)
1
2
3
4
1.
2.
9) 1 тұқымдық қошқарға түсетін жүктеме ____ аналық;
10) Асыл тұқымдық/дистрибьютерлік орталықтың/ұрықтандырушы-техниктің асыл
тұқымды мал шаруашылығы саласындағы рұқсаттар мен хабарламалардың
мемлекеттік электрондық тізілімінде болуы ____________________________________
(тізімнен таңдаңыз)
Еркін шағылыстыру әдісімен өсімді молайту кезінде:
1) Селекциялық және асыл тұқымдық жұмыспен қамтылған тауарлық саулық қой туралы мәлімет:
Р/с
АЖБ-да тіркелген ЖСН
Мал иесінің - ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің (ауыл шаруашылығы кооперативі үшін) ЖСН/БСН-ы
Ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің аты, әкесінің аты (бар болса), тегі (ауыл шаруашылығы кооперативі үшін)
1
2
3
4
1.
Барлығы ______ бас

1) Сведение о товарном маточном поголовье овец, охваченного селекционной и племенной работой:
№ п/п
ИНЖ, зарегистрированный в ИСЖ
Дата осеменения
БИН/ИИН владельца животного - члена сельскохозяйственного кооператива (для сельскохозяйственного кооператива)
Фамилия, имя, отчество (при наличии) члена сельскохозяйственного кооператива (для сельскохозяйственного кооператива)
1
2
3
4
5
1.
Всего ______ голов
2) Сведение о племенных баранах-производителях, семя которых было использовано для искусственного осеменения (при использовании глубокозамороженного семени):
№ п/п
Регистрационный номер племенного барана-производителя в ИБСПР
1
2
1.
2.
3) Количество использованных доз ______________________________________
4) Сведение о племенных основных баранах-производителях, использованных для искусственного осеменения (при использовании свежеоткаченного семени):
№ п/п
ИНЖ основных баранов-производителей, зарегистрированных в ИСЖ
Регистрационные номера основных баранов-производителей в ИБСПР
Используется в хозяйстве (указать годы)
1
2
3
4
1.
2.
5) Нагрузка на 1 основного барана-производителя ____ маток
6) Сведение об использованных племенных баранах-пробниках:
№ п/п
ИНЖ баранов-пробников, зарегистрированных в ИСЖ
Регистрационные номера баранов-пробников в ИБСПР
Используется в хозяйстве (указать годы)
1
2
3
4
1.
2.
7) Нагрузка на 1 барана-пробника ____ маток
8) Сведение об использованных племенных баранах-производителях, использованных для докрытия:
№ п/п
ИНЖ баранов-производителей, зарегистрированных в ИСЖ
Регистрационные номера баранов-производителей в ИБСПР
Используется в хозяйстве (указать годы)
1
2
3
4
1.
2.
9) Нагрузка на 1 барана-производителя ____ маток
10) Наличие племенного/дистрибьютерного центра/техника-осеменатора в государственном электронном реестре разрешений и уведомлений в области племенного животноводства
______________________________________________________________ (выбрать из списка)
При воспроизводстве методом вольной случки:
1) Сведение о товарном маточном поголовье овец, охваченного селекционной и племенной работой:
№ п/п
ИНЖ, зарегистрированный в ИСЖ
БИН/ИИН владельца животного - члена сельскохозяйственного кооператива (для сельскохозяйственного кооператива)
Фамилия, имя, отчество (при наличии) члена сельскохозяйственного кооператива (для сельскохозяйственного кооператива)
1
2
3
4
1.
Всего ______ голов

3. ЖСН-сы/БСН-сы___________________________________________________
4. Банктік деректемелері (ЖСК, Кбе, БСК):____________________________
5. Шаруашылықтың есепке алу нөмірі:_______________________________
6. Тауар өндірушінің телефон нөмірі __________________
7. Келесі әдістердің бірімен өсімін молайту:
7.1. Өз күшімен қолдан ұрықтандырған кезде:
1) Селекциялық және асыл тұқымдық жұмыспен қамтылған шошқалардың аналық басы
туралы мәлімет:
Р/с №
АЖБ-да тіркелген аналық малдың ЖСН-сы
САТЖАҚ-да тіркелген аналық мал басының тіркеу нөмірлері
Ұрықтандыру күні
1
2
3
4
1.
2.
Барлығы ____ бас

3. ИИН/БИН _________________________________________________________
4. Банковские реквизиты (ИИК, Кбе, БИК):
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
5. Учетный номер хозяйства: ___________________________________________
6. Номер телефона товаропроизводителя _________________________________
7. Воспроизводство одним из следующих методов:
7.1. При искусственном осеменении собственными силами:
1) Сведение о маточном поголовье свиней, охваченного селекционной и племенной работой:
№ п/п
ИНЖ маточного поголовья, зарегистрированного в ИСЖ
Регистрационные номера маточного поголовья, зарегистрированного в ИБСПР
Дата осеменения
1
2
3
4
1.
2.
Всего ______ голов

5) Бір тұқымдық қабанға түсетін жүктеме _____ аналық
6) Ұрықтандырушы-техниктің асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы
рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімінде болуы
_________________________________________
(тізімнен таңдаңыз)
7.2. Асыл тұқымдық/дистрибьютерлік орталықтың/ұрықтандырушы-техниктің қолдан ұрықтандыру бойынша қызметтерін пайдалана отырып, қолдан ұрықтандыру әдісімен өсімді молайту кезінде:

5) Нагрузка на 1 хряка-производителя ____ маток
6) Наличие техника-осеменатора в государственном электронном реестре разрешений
и уведомлений в области племенного животноводства
____________________________________________________________________
(выбрать из списка)
7.2. При воспроизводстве методом искусственного осеменения с использованием услуг племенного/дистрибьютерного центра/техника-осеменатора по искусственному осеменению:

9. Селекциялық және асыл тұқымдық жұмысқа тартылған еркек маралдар туралы мәліметтер:
Р/с
САТЖАҚ-да тіркелген нөмірлер
1
2
Барлығы ____ бас
10. 1 еркек маралға түсетін жүктеме ________ аналық.
11. Субсидиялау нормативі 1 басқа 10 мың теңге.
12. Тиесілі субсидия сомасы _________теңге.
13. Шағылыстыру күні (шағылыстыру маусымы кезеңі) _____________
Мәлімделген аналық мал басының сақталуын қамтамасыз ететінімді растаймын (мал шығынының зоотехникалық нормасын қоспағанда), сақтауды қамтамасыз етпеген жағдайда, сақталмаған мал басына алынған субсидияларды қайтаруға келісемін.
Ұсынылған деректердің дұрыстығын растаймын, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дұрыс емес мәліметтерді және құжаттарды ұсынғаным үшін жауапкершілік туралы хабардармын және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ дербес деректерді жинауға, өңдеуге келісім беремін.
Өтінім беруші 20__ жылғы "__" ________ сағатта қол қойып, жіберді.
Өтінім беруші туралы ЭЦҚ-дан мәліметтер.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСК – жеке сәйкестендіру коды;
Кбе – бенефициар коды;
БСК – банктік сәйкестендіру коды;
АЖБ – ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқор;
САТЖАҚ – селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық қоры;
ЖСН – жануардың сәйкестендіру нөмірі;
ЭЦҚ – электрондық цифрлық қолтаңба.
9-нысан
____________________________
(облыстардың, республикалық
маңызы бар қалалардың
және астананың)
жергілікті атқарушы органы
Балара ұяларымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмысты жүргізуге субсидия алуға арналған өтінім
Өтінім нөмірі: ____
Өтінімнің қалыптастырылған
күні:_______
1. Тауар өндірушінің атауы
________________________________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса),тегі/заңды тұлғаның атауы)
2. Тауар өндірушінің мекенжайы: ________________________
________________________________________________________________
(облыс, аудан, қала/ауыл/көше, үй нөмірі)
3. ЖСН-сы/БСН-сы___________________________________________________
4. Банктік деректемелері (ЖСК, Кбе, БСК):____________________________
5. Шаруашылықтың есепке алу нөмірі:_______________________________
6. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелері туралы мәліметтер
7. Селекциялық және асыл тұқымдық жұмыспен қамтылған балара ұялары туралы мәлімет:
Р/с№
САТЖАҚ-та тіркелген балара ұяларының (ара ұясының) нөмірі
1
2
1.
2.

9. Сведения о самцах, вовлеченных в селекционную и племенную работу:
№ п/п
Регистрационные номера в ИБСПР
1
2
1.
2.
Всего голов _______________
10. Нагрузка на 1 самца ________ маток.
11. Норматив субсидирования 10 тысяч тенге на 1 голову.
12. Сумма причитающейся субсидии_____ тенге.
13. Дата случки (период случного сезона). _____________
Подтверждаю, что обеспечу сохранность заявленного маточного поголовья (за исключением зоотехнической нормы выбытия) в течение года, в случае необеспечения сохранности, согласен вернуть полученные субсидии на несохраненное поголовье сельскохозяйственных животных.
Подтверждаю достоверность представленных данных, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений и документов в соответствии с законодательством Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также сбор, обработку персональных данных.
Подписано и отправлено заявителем в часов "___" ________20__ года
Сведения о заявителе из ЭЦП.
Расшифровка аббревиатур:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИК – индивидуальный идентификационный код;
Кбе – код бенефициара;
БИК – банковский идентификационный код;
ИСЖ - база данных по идентификации сельскохозяйственных животных;
ИБСПР - информационная база селекционной и племенной работы;
ИНЖ – идентификационный номер животного;
ЭЦП – электронная цифровая подпись.
Форма 9
Местный исполнительный орган
____________________________
(области, города
республиканского значения
и столицы)
Заявка на получение субсидий на ведение селекционной и племенной работы с пчелосемьями
Номер заявки: ___________
Дата формирования заявки:
________________________
1. Наименование товаропроизводителя ___________________________________
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица/наименование
юридического лица)
2. Адрес товаропроизводителя: _________________________________________
____________________________________________________________________
(область, район, город/село/улица, номер дома)
3. ИИН/БИН _________________________________________________________
4. Банковские реквизиты (ИИК, Кбе, БИК): _______________________________
_____________________________________________________________________
5.Учетный номер хозяйства: ____________________________________________
6. Номер телефона товаропроизводителя __________________________________
7. Сведение о пчелосемьях, охваченных селекционной и племенной работой:
№ п/п
Регистрационные номера пчелосемей (улей), зарегистрированных в ИБСПР
1
2
1.
2.

8. Бейінді ғылыми-зерттеу ұйымы бекіткен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс жоспарының электрондық көшірмесі. 9. Субсидиялау нормативі - 1 балара ұясына 5 мың теңге. 10. Тиесілі субсидия сомасы ______ теңге.
Қыстау қорытындылары бойынша субсидия алуға асыл тұқымды мал шаруашылығы жөніндегі мемлекеттік инспекторлар растаған кемінде 80% мәлімделген балара ұяларының сақталуын қамтамасыз ететінімді растаймын (қыстау нәтижелері туралы ақпаратты келесі жылғы көктемгі тексеру қорытындылары бойынша ұсынамын), сақталуын қамтамасыз етпеген жағдайда, сақталмаған балара ұяларына алынған субсидияларды қайтаруға келісемін.
Ұсынылған деректердің дұрыстығын растаймын, дұрыс емес ақпарат және құжаттар ұсынғаным үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ дербес деректерді жинауға, пайдалануға және өңдеуге келісім беремін.
Өтінім беруші 20__ жылғы "__" ________ сағатта қол қойып, жіберді.
Өтінім беруші туралы ЭЦҚ-дан алынған мәліметтер.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСК – жеке сәйкестендіру коды;
Кбе – бенефициар коды;
БСК – банктік сәйкестендіру коды;
ЖСН – жануардың сәйкестендіру нөмірі;
САТЖАҚ – селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық қоры;
ЭЦҚ – электрондық цифрлық қолтаңба.
10-нысан
____________________________
(облыстың, республикалық
маңызы бар қаланың
және астананың)
жергілікті атқарушы органы
Сүтті және сүтті-етті бағыттағы асыл тұқымды бұқалардың бір және екі жынысты ұрықтарын сатып алғаны үшін субсидиялар алуға арналған өтінім
Өтінім нөмірі: ____
Өтінімнің қалыптастырылған
күні_______

8. Электронная копия плана селекционной и племенной работы, утвержденного профильной научно-исследовательской организацией.
9. Норматив субсидирования 5 тысяч тенге на 1 пчелосемью.
10. Сумма причитающейся субсидии_____ тенге.
Подтверждаю, что обеспечу сохранность заявленных пчелосемей на получение субсидий не менее 80%, подтвержденных государственными инспекторами по племенному животноводству по итогам зимовки (информацию о результатах зимовки представлю по итогам весенней ревизии весной следующего года), в случае необеспечения сохранности, согласен вернуть полученные субсидии на несохраненную пчелосемью.
Подтверждаю достоверность представленных данных, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений и документов в соответствии с законодательством Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также сбор, обработку персональных данных.
Подписано и отправлено заявителем в часов "___" ________20__ года
Сведения о заявителе из ЭЦП.
Расшифровка аббревиатур:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИК – индивидуальный идентификационный код;
Кбе – код бенефициара;
БИК – банковский идентификационный код;
ИНЖ – идентификационный номер животного;
ИБСПР - информационная база селекционной и племенной работы;
ЭЦП – электронная цифровая подпись.
Форма 10
Местный исполнительный орган
____________________________
(области, города
республиканского значения
и столицы)
Заявка на получение субсидий за приобретенное однополое и двуполое семя племенного быка молочного и молочно-мясного направления
Номер заявки: ___________
Дата формирования заявки:
_______________________

13. Сатып алудың жалпы сомасы: бір жынысты ұрық _____ теңге, екі жынысты ұрық______ теңге.
14. 1 дозаның нақты құны: бір жынысты ұрық______ теңге, екі жынысты ұрық________ теңге.
15. Субсидиялау нормативі: ____ теңге (1 дозаның нақты құнының 50%).
16. Тиесілі субсидия сомасы________________________ теңге.
Субсидияларды алу үшін қолданылған электрондық шот-фактуралардың бұғатталатыны туралы хабардармын.
Ұсынылған деректердің дұрыстығын растаймын, дұрыс емес ақпарат және құжаттар бергенім үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ дербес деректерді жинауға, пайдалануға және өңдеуге келісім беремін.
Өтінім беруші 20__ жылғы "__" ________ сағатта қол қойып, жіберді.
Өтінім беруші туралы ЭЦҚ-дан алынған мәліметтер.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСК – жеке сәйкестендіру коды;
Кбе – бенефициар коды;
БСК – банктік сәйкестендіру коды;
АЖБ – ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқор;
САТЖАҚ – селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық қоры;
ЖСН – жануардың сәйкестендіру нөмірі;
ЭШФ – электрондық шот-фактура;
ЭЦҚ – электрондық цифрлық қолтаңба.
11-нысан
____________________________
(облыстың, республикалық
маңызы бар қаланың
және астананың)
жергілікті атқарушы органы
Ірі қара мал мен қой эмбриондарын сатып алу құнын арзандату үшін субсидиялар алуға арналған өтінім
Өтінім нөмірі: ____
Өтінімнің қалыптастырылған
күні:____

13. Общая сумма покупки:
однополого семени _______ тенге,
двухполого семени ___ тенге.
14. Фактическая стоимость 1 дозы:
однополого семени ______тенге,
двухполого семени ______ тенге.
15. Норматив субсидирования: ____ тенге (50% стоимости от фактической стоимости 1 дозы).
16. Сумма причитающейся субсидии ________________________ тенге.
Осведомлен о блокировании электронных счетов-фактур использованных для получения субсидий.
Подтверждаю достоверность представленных данных, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений и документов в соответствии с законодательством Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также сбор, обработку персональных данных.
Подписано и отправлено заявителем в часов "___" ________20__ года
Сведения о заявителе из ЭЦП.
Расшифровка аббревиатур:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИК – индивидуальный идентификационный код;
Кбе – код бенефициара;
БИК – банковский идентификационный код;
ИСЖ - база данных по идентификации сельскохозяйственных животных;
ИБСПР - информационная база селекционной и племенной работы;
ИНЖ – идентификационный номер животного;
ЭСФ – электронная счет-фактура;
ЭЦП – электронная цифровая подпись.
Форма 11
Местный исполнительный орган
____________________________
(области, города
республиканского значения
и столицы)
Заявка на получение субсидий за удешевление стоимости приобретения эмбрионов крупного рогатого скота и овец
Номер заявки: ___________
Дата формирования заявки:
________________________

3. Тауар өндірушінің мекенжайы:________________________
4. Банктік деректемелері (ЖСК, Кбе, БСК):_______________________________
5. Шаруашылықтың есепке алу нөмірі:___________________________________
6. Тауар өндірушінің телефоны:________________________
7. Өткізілген көлем:
Р/с№
Өнімнің түрі
Өлшем бірлігі
Өткізілген көлем
Өткізу сомасы, теңге
1
2
3
4
5
1.
Тауық еті
Килограмм
8. Электрондық шот-фактура:
Р/с№
ЭШФ беру күні
Айналым жасалған күн
ЭШФ нөмірі
Сатушының ЖСН/БСН (бар болған жағдайда)
Сатушы атауы (бар болған жағдайда)
Жалпы құны
1
2
3
4
5
6
7
1.
9. Есеп шотына ақшаның келіп түсу фактісін растайтын құжаттардың электрондық көшірмесі: төлем тапсырмасы/ банктен үзінді-көшірме/бақылау- касса аппараттарының чектері/кіріс кассалық ордер (өнімді өзінің өңдеуші кәсіпорындарына немесе цехтарына тапсырған жағдайда ұсынылмайды). 10. Өнімнің орнын ауыстыруға арналған тауарлық-көліктік жүкқұжаттары тізілімінің электрондық көшірмесі (өнімді өзінің өңдеуші кәсіпорындарына немесе цехтарына тапсырған жағдайда қоса беріледі). 11. Субсидиялау нормативі - 1 килограмм үшін _ теңге. 12. Тиесілі субсидия сомасы_______ теңге.
Субсидияларды алу үшін пайдаланылған электрондық шот-фактураларды қайтарып алуға, жоюға және түзетуге жол берілмеуін қамтамасыз етемін.
Ұсынылған деректердің дұрыстығын растаймын, дұрыс емес ақпарат және құжаттар бергенім үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ дербес деректерді жинауға, пайдалануға және өңдеуге келісім беремін.
Өтінім беруші 20__ жылғы "__" ________ сағатта қол қойып, жіберді.
Өтінім беруші туралы ЭЦҚ-дан алынған мәліметтер.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСК – жеке сәйкестендіру коды;
Кбе – бенефициар коды;
БСК – банктік сәйкестендіру коды;
ЭШФ – электрондық шот-фактура;
ЭЦҚ – электрондық цифрлық қолтаңба.
13-нысан
____________________________
(облыстың, республикалық
маңызы бар қаланың
және астананың)
жергілікті атқарушы органы
Сүт (сиыр, бие, түйе) өндіру құнын арзандатуға субсидиялар алуға арналған өтінім (қажеттісін қалдырыңыз)
Өтінім нөмірі: ____
Өтінімнің қалыптастырылған
күні:___________

3. Адрес товаропроизводителя __________________________________________
_____________________________________________________________________
(область, район, город/село/улица, № номер дома)
4. Банковские реквизиты (ИИК, Кбе, БИК): _______________________________
_____________________________________________________________________
5. Учетный номер хозяйства ____________________________________________
6. Номер телефона товаропроизводителя __________________________________
7. Реализованный объем:
№ п/п
Вид продукции
Единица измерения
Реализованный объем, единиц
Сумма реализации, тенге
1
2
3
4
5
1.
Мясо курицы
Килограмм
8. Электронная счет-фактура (не предоставляются в случае передачи продукции в собственные перерабатывающие предприятия или цеха):
№ п/п
Дата выписки ЭСФ
Дата совершения оборота
Номер ЭСФ
ИИН/БИН покупателя (при наличии)
Название покупателя (при наличии)
Общая стоимость
1
2
3
4
5
6
7
1.
9. Электронная копия документов, подтверждающих факт поступления денег на расчетный счет: платежное поручение/банковская выписка/чеки контрольно-кассовых аппаратов/кассово-приходной ордер (не предоставляются в случае передачи продукции в собственные перерабатывающие предприятия или цеха).
10. Электронная копия реестра товарно-транспортных накладных на перемещение продукции (прикрепляется в случае передачи продукции в собственные перерабатывающие предприятия или цеха).
11. Норматив субсидирования за килограмм _____ тенге.
12. Сумма причитающейся субсидии ___________ тенге.
Подтверждаю, что обеспечу не допущение отзыва, аннулирования и корректировки электронных счетов-фактур, использованных для получения субсидий.
Подтверждаю достоверность представленных данных, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений и документов в соответствии с законодательством Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также сбор, обработку персональных данных.
Подписано и отправлено заявителем в часов "__" ________ 20__ года
Сведения о заявителе из ЭЦП.
Расшифровка аббревиатур:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИК – индивидуальный идентификационный код;
Кбе – код бенефициара;
БИК – банковский идентификационный код;
ЭСФ – электронная счет-фактура;
ЭЦП – электронная цифровая подпись.
Форма 13
Местный исполнительный орган
____________________________
(области, города
республиканского значения
и столицы)
Заявка на получение субсидий на удешевление стоимости производства молока (коровье, кобылье, верблюжье) (оставить нужное)
Номер заявки: ___________
Дата формирования заявки:
________________________

1. Тауар өндірушінің атауы
________________________________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса),тегі/заңды тұлғаның атауы)
2. ЖСН/БСН___________________________________________________
(жеке /заңды тұлға үшін)
3. Тауар өндірушінің мекенжайы ____________________________________________
(облыс, аудан, қала/ауыл/көше, үй нөмірі)
4. Банктік деректемелері (ЖСК, Кбе, БСК):________________________________
5. Шаруашылықтың есепке алу нөмірі:____________________________________

1. Наименование товаропроизводителя ___________________________________
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица/наименование
юридического лица)
2. ИИН/БИН __________________________________________________________
(для физического/юридического лица)
3. Адрес товаропроизводителя ___________________________________________
______________________________________________________________________
(область, район, город/село/улица, № номер дома)
4. Банковские реквизиты (ИИК, Кбе, БИК): ________________________________
5. Учетный номер хозяйства _____________________________________________

4. Банктік деректемелері (ЖСК, Кбе, БСК):____________________________
5. АШӨК сүт пунктінің есепке алу нөмірі___________________
6. Сүт өткізілген сүт өңдеу кәсіпорнының/сүт өңдеу цехының есепке алу нөмірі
7. АШӨК басшысының телефон нөмірі _______________________
8. АШӨК мүшелерінің тізімі:
Р/с
АШӨК мүшелері болып табылатын жеке тұлғалардың аты, әкесінің аты (бар болса), тегі және ауыл шаруашылығы құралымдарының (шаруа қожалығы/фермерлік шаруа қожалығы) атауы
ЖСН(БСН)
АЖБ-да тіркелген, жасы 28 ай және одан асқан сауын сиырлардың саны
Акредиттелген зертханаларда соматикалық жасушаларға ай сайынғы сүт талдамасы нәтижесінің САТЖАҚ-да болуы (ауыл шаруашылығы құралымдары (шаруа қожалығы/фермерлік шаруа қожалығы) болып табылатын АШӨК-тің мүшелері үшін)
1
2
3
4
5
1.
Ауыл шаруашылығы кооперативтерінің мүшелері-мал иеленушілер туралы мәліметтер өтінімге қоса берілетін "электрондық үкіметтің" веб-порталынан /мүшелік кітапшадан/кооперативтің жалпы жиналысының шешімінен (хаттама)/ кооперативтің қауымдастырылған мүшесімен жасалған шарттан алынған заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы анықтамадан толтырылады.
9. Өткізілген сүт көлемі:
Р/с №
Өнімнің түрі
Өлшем бірлігі
Өткізілген көлем, мөлшері
Өткізу сомасы, теңге
1
2
3
4
5
1.
килограмм

4. Банковские реквизиты (ИИК, Кбе, БИК): _______________________________
5. Учетный номер молочного пункта СПК
____________________________________________________________________
6. Учетный номер молокоперерабатывающего предприятия/цеха по переработке
молока, куда было реализовано молоко.
_____________________________________________________________________
7. Номер телефона руководителя СПК ____________________________________
8. Список членов СПК:
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при наличии) физических лиц и наименование сельхозформирований (крестьянское хозяйство/фермерское хозяйство) являющихся членами кооператива
ИИН (БИН)
Количество дойных коров в возрасте от 28 месяцев и выше, зарегистрированных в ИСЖ
Наличие в ИБСПР ежемесячного результата анализа молока на соматические клетки в аккредитованных лабораториях (для членов СПК, являющихся сельхозформированиями (крестьянское хозяйство/фермерское хозяйство)
1
2
3
4
5
1.
Сведения о членах сельскохозяйственного кооператива-владельцах скота заполняются из справки о государственной регистрации юридического лица с веб-портала "электронного правительства"/членской книжки/решения общего собрания кооператива (протокола)/договора с ассоциированным членом кооператива, которые прилагаются к заявке.
9. Реализованный объем молока:
№ п/п
Вид продукции
Единица измерения
Реализованный объем, количество
Сумма реализации, тенге
1
2
3
4
5
1.
килограмм
2.

12. Өткізілген мал үшін ақшаның келіп түсу фактісін растайтын төлем құжаттарының электрондық көшірмесі (электрондық шот фактура/төлем тапсырмасы/банктен үзінді-көшірме/бақылау-касса аппараттарының чектері/кіріс кассалық ордер).
13. Субсидиялау нормативі - 1 басқа 3 мың теңге.
14. Тиесілі субсидия сомасы ________
Субсидияларды алу үшін қолданылған электрондық шот-фактуралардың бұғатталатыны туралы хабардармын.
Ұсынылған деректердің дұрыстығын растаймын, дұрыс емес ақпарат және құжаттар бергенім үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ дербес деректерді жинауға, пайдалануға және өңдеуге келісім беремін.
Өтінім беруші 20__ жылғы "__" ________ сағатта қол қойып, жіберді.
Өтінім беруші туралы ЭЦҚ-дан алынған мәліметтер.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСК – жеке сәйкестендіру коды;
Кбе – бенефициар коды;
БСК – банктік сәйкестендіру коды;
АЖБ – ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқор;
ЖСН – жануардың сәйкестендіру нөмірі;
ЭШФ – электрондық шот-фактура;
ЭЦҚ – электрондық цифрлық қолтаңба.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы
министрі
2024 жылғы 25 маусымдағы
№ 217 бұйрығына
4-қосымша
Асыл тұқымды мал
шаруашылығын дамытуды, мал
шаруашылығының өнімділігін
және өнім сапасын арттыруды
субсидиялау қағидаларына
4-қосымша
"Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуға, мал шаруашылығы өнімінің өнімділігі мен сапасын арттыруды субсидиялау" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
2.
Мемлекеттік қызметті көрсету тәсілдері
Өтінімдерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру "электрондық үкіметтің" www. egov. kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
2 (екі) жұмыс күні.
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған).
5.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Субсидиялар алуға арналған өтінімді қарау нәтижелері туралы хабарлама немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы уәжді жауап. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанында "жеке кабинетке" жіберіледі.
6.
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде тауар тұқымдықден алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында тегін көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері.
Тегін
7.
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі

12. Электронная копия платежных документов, подтверждающих факт поступления денег за реализованное поголовье (платежное поручение/банковская выписка/чеки контрольно-кассовых аппаратов/ кассово-приходной ордер).
13. Норматив субсидирования 3 тысячи тенге на 1 голову.
14. Сумма причитающейся субсидии ________
Осведомлен о блокировании электронных счетов-фактур использованных для получения субсидий.
Подтверждаю достоверность представленных данных, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений и документов в соответствии с законодательством Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также сбор, обработку персональных данных.
Подписано и отправлено заявителем в часов "___" ________20__ года
Сведения о заявителе из ЭЦП.
Расшифровка аббревиатур:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИК – индивидуальный идентификационный код;
Кбе – код бенефициара;
БИК – банковский идентификационный код;
ИСЖ - база данных по идентификации сельскохозяйственных животных;
ИНЖ – идентификационный номер животного;
ЭСФ – электронная счет-фактура;
ЭЦП – электронная цифровая подпись.
Приложение 4 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 25 июня 2024 года № 217
Приложение 4
к Правилам субсидирования
развития племенного
животноводства,
повышения продуктивности
и качества продукции
животноводства
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Субсидирование на развитие племенного животноводства, повышение продуктивности и качества продукции животноводства"
1.
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента (далее – услугодатель).
2.
Способы предоставления государственной услуги
Прием заявок и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
3.
Срок оказания государственной услуги
2 (два) рабочих дня.
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная).
5.
Результат оказания государственной услуги
Уведомление о результатах рассмотрения заявки на получение субсидий, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
Результат оказания государственной услуги направляется в "личный кабинет" в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя.
6.
Размер оплаты, взимаемой с товаропроизводителя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно.
7.
График работы услугодателя и объектов информации

1) порталдың – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (тауар өндіруші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінімдерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);
2) көрсетілетін қызметті берушінің – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 17.00-ге дейін, түскі үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін.
Көрсетілетін қызметті берушілердің мекенжайлары:
1) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің www. gov. kz интернет-ресурсында;
2) тиісті көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсында;
3) субсидиялаудың мемлекеттік ақпараттық жүйесінің порталында орналастырылған.
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Көрсетілетін қызметті алушы субсидиялар алуға көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған электрондық өтінімді енгізеді:
1. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 15 наурыздағы № 108 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18404 болып тіркелген) бекітілген Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығының өнімділігі мен сапасын арттыруды субсидиялау қағидаларына (бұдан әрі - Қағидалар) 3-қосымшаның 1-нысаны бойынша ірі қара малдың (сүтті, сүтті-етті, етті және етті-сүтті бағыттағы) асыл тұқымды аналық басына, асыл тұқымды тұқымдық бұқаларға (етті және етті-сүтті бағыттағы), асыл тұқымды қойларға, асыл тұқымды тұқымдық қошқарға, өнімділік бағытындағы асыл тұқымды тұқымдық айғырға, асыл тұқымды тұқымдық түйеге, асыл тұқымды тұқымдық шошқаға, асыл тұқымды мегежіндерге, ешкілердің асыл тұқымды аналық бастарына, құстардың ет бағытындағы ата-енелік/ата-тектік нысандағы асыл тұқымды тәуліктік балапанына және асыл тұқымды құстан алынған жұмыртқа бағытындағы финалдық нысандағы тәуліктік балапанға субсидиялар алу үшін:
1) сатушыда карантиндеу актісінің электрондық көшірмесі (импорт кезінде). (тәуліктік балапандар үшін қажет емес);
2) сатып алу-сату шартының электрондық көшірмесі;
3) финалдық нысандағы тәуліктік балапан алынған ата-енелік табынға асыл тұқымдық куәліктің (сертификаттың) электрондық көшірмесі (жұмыртқалы құс шаруашылығы үшін);
4) құнның толық төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі (ел ішінде сатып алған кезде: төлем тапсырмасы/банктік үзінді көшірме/бақылау-касса аппараттарының чектері/кіріс кассалық ордер; шетелде сатып алған кезде: тауарларға кедендік декларация/тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініш (өтініш) және қаражат аударуға өтініш).

1) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении товаропроизводителя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан прием заявок и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем);
2) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 по 17.00 часов, с перерывом на обед с 13.00 по 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
Адреса услугодателей размещены на:
1) на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан – www. gov.kz;
2) на интернет-ресурсе соответствующего услугодателя;
3) на портале в государственной информационной системе субсидирования.
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Услугополучатель вносит электронную заявку, подписанную электронной цифровой подписью услугополучателя, на получение субсидий:
1. за приобретение: племенного маточного поголовья крупного рогатого скота (молочного, молочно-мясного, мясного и мясо-молочного направлений), племенного быка-производителей (мясного и мясо-молочного направлений), племенных овец, племенного барана-производителя, племенного жеребца-производителя продуктивного направления, племенного верблюда-производителя, племенного хряка-производителя, племенных свинок, племенного маточного поголовья коз, племенного суточного молодняка родительской/прародительской формы мясного направления птиц и суточного молодняка финальной формы яичного направления, полученного от племенной птицы по форме 1 согласно приложению 3 к Правилам субсидирования развития племенного животноводства, повышения продуктивности и качества продукции животноводства, утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 15 марта 2019 года № 108 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 18404) (далее – Правила):
1) электронная копия акта карантинирования;
2) электронная копия договора купли-продажи;
3) электронная копия документа, подтверждающего полную оплату стоимости (при приобретении внутри страны: платежное поручение/банковская выписка/чеки контрольно-кассовых аппаратов/приходный кассовый ордер; при приобретении зарубежом: таможенная декларация на товары/заявление (заявления) о ввозе товаров и уплате косвенных налогов и заявление на перевод средств);

2. Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 2-нысан бойынша асыл тұқымды жануарлардың ұрығы мен эмбриондарын өткізу жөнiндегi асыл тұқымдық және дистрибьютерлік орталықтардың, ұрықтандырушы-техниктердің тауар өндірушілердің ірі қара малдарының/қойларының аналық басын қолдан ұрықтандыру бойынша көрсеткен қызметі үшін субсидиялар алу үшін:
1) қолдан ұрықтандыру бойынша қызметтер көрсету туралы шарттың электрондық көшірмесі;
2) кооператив мүшелерінің мүшелік кітапшасының электрондық көшірмесі;
3. Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 3-нысан бойынша ірі қара малдың тауарлық аналық басымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізуге субсидиялар алу/ Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 4-нысан бойынша ірі қара малдың асыл тұқымды аналық басымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізуге субсидиялар алу/ Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 5-нысан бойынша қойдың асыл тұқымды аналық басымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізуге субсидиялар алу/ Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 6-нысан бойынша қойлардың тауарлық аналық басымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізуге субсидиялар алу/ Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 7-нысан бойынша шошқалардың асыл тұқымды және тауарлық аналықтарымен және мал басын толықтыратын аналықтарымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізуге субсидиялар алу үшін;
4. Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 8-нысан бойынша маралдардың (бұғылардың) аналық басымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізуге субсидиялар алу;
5. Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 9-нысан бойынша балара ұяларымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізуге субсидиялар алу үшін:
1) бейіндік ғылыми-зерттеу ұйымы бекіткен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс жоспарының электрондық көшірмесі.
6. Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 10-нысан бойынша сүтті және сүтті-етті бағыттағы асыл тұқымды бұқалардың сатып алынған бір жынысты және қос жынысты ұрықтары үшін субсидиялар алу үшін:
1) сатып алу-сату шартының электрондық көшірмесі;
2) ұрық құнының төленгенін растайтын құжаттардың электрондық көшірмесі (электрондық шот фактура/төлем тапсырмасы/банктен үзінді-көшірме).
7. Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 11-нысан бойынша ірі қара мал мен қой эмбриондарын сатып алу құнын арзандатуға субсидиялар алу үшін:
1) эмбриондар құны үшін төлемді растайтын құжаттардың электрондық көшірмесі (электрондық шот фактура/төлем тапсырмасы/банктен үзінді-көшірме);
2) сатып-алу-сату шартының электрондық көшірмесі.
8. Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 12-нысан бойынша тауық етін өндіру құнын арзандатуға субсидиялар алу үшін:

2. племенными и дистрибьютерными центрами по реализации семени и эмбрионов племенных животных, техниками-осеменаторами за услуги по искусственному осеменению маточного поголовья крупного рогатого скота/овец товаропроизводителей и в сельхозкооперативах по форме 2 согласно приложению 3 к Правилам:
1) электронная копия договора об оказании услуг по искусственному осеменению;
2) электронная копия членской книжки членов кооператива;
3. на ведение селекционной и племенной работы с товарным маточным поголовьем крупного рогатого скота по форме 3 согласно приложению 3 к Правилам/ на ведение селекционной и племенной работы с племенным маточным поголовьем крупного рогатого скота по форме 4 согласно приложению 3 к Правилам/ на ведение селекционной и племенной работы с племенным маточным поголовьем овец по форме 5 согласно приложению 3 к Правилам/ на ведение селекционной и племенной работы с товарным маточным поголовьем овец по форме 6 согласно приложению 3 к Правилам/ на ведение селекционной и племенной работы с товарным маточным поголовьем овец по форме 6 согласно приложению 3 к Правилам/ на ведение селекционной и племенной работы с племенным и товарным маточным и ремонтным маточным поголовьем свиней по форме 7 согласно приложению 3 к Правилам;
4. на ведение селекционной и племенной работы с маточным поголовьем маралов (оленей) по форме 8 согласно приложению 3 к Правилам;
5. на ведение селекционной и племенной работы с пчелосемьями по форме 9 согласно приложению 3 к Правилам:
1) электронная копия плана селекционной и племенной работы, утвержденного профильной научно-исследовательской организацией;
6. за приобретенное однополое и двуполое семя племенного быка молочного и молочно-мясного направления по форме 10 согласно приложению 3 к Правилам:
1) электронная копия договора купли-продажи;
2) электронная копия документов, подтверждающих оплату за стоимость семени (платежное поручение/банковская выписка);
7. за удешевление стоимости приобретения эмбрионов крупного рогатого скота и овец по форме 11 согласно приложению 3 к Правилам:
1) электронная копия документов, подтверждающих оплату за стоимость эмбрионов (платежное поручение/банковская выписка);
2) электронная копия договора купли-продажи;
8. на удешевление стоимости производства мяса курицы по форме 12 согласно приложению 3 к Правилам:

1) есеп шотына ақшаның келіп түсу фактісін растайтын құжаттардың электрондық көшірмесі: төлем тапсырмасы/ банктен үзінді-көшірме/бақылау-касса аппараттарының чектері/кіріс кассалық ордер (өнімді өзінің өңдеуші кәсіпорындарына немесе цехтарына тапсырған жағдайда ұсынылмайды).
2) өнімнің орнын ауыстыруға арналған тауарлық-көліктік жүкқұжаттары тізілімінің электрондық көшірмесі (өнімді өзінің өңдеуші кәсіпорындарына немесе цехтарына тапсырған жағдайда толтырылады);
9. Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 13-нысан бойынша сүт (сиыр, бие, түйе) өндіру құнын арзандатуға субсидиялар алу үшін:
1) есеп шотына ақшаның келіп түсу фактісін растайтын құжаттардың электрондық көшірмесі: төлем тапсырмасы/ банктен үзінді-көшірме/бақылау-касса аппараттарының чектері/кіріс кассалық ордер (өнімді өзінің өңдеуші кәсіпорындарына немесе цехтарына тапсырған жағдайда ұсынылмайды).
2) өнімнің орнын ауыстыруға арналған тауарлық-көліктік жүкқұжаттары тізілімінің электрондық көшірмесі (өнімді өзінің өңдеуші кәсіпорындарына немесе цехтарына тапсырған жағдайда толтырылады);
10. Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 14-нысан бойынша ауыл шаруашылығы өндірістік кооперативтерінің сүт өндіру құнын арзандатуға субсидиялар алу үшін:
1) есеп шотына ақшаның келіп түсу фактісін растайтын құжаттардың электрондық көшірмесі (төлем тапсырмасы/ банктен үзінді-көшірме/бақылау-касса аппараттарының чектері/кіріс-кассалық ордер).
11. Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 15-нысан бойынша ірі қара малды союмен және етін бастапқы өңдеумен айналысатын ет өңдеу кәсіпорындары өткізген сиыр етінің құнын арзандатуға субсидиялар алу үшін:
1) есеп шотына ақшаның келіп түсу фактісін растайтын құжаттардың электрондық көшірмесі (төлем тапсырмасы/ банктен үзінді-көшірме/бақылау-касса аппараттарының чектері/кіріс кассалық ордер).
12. Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 16-нысан бойынша бордақылау алаңдарына бордақылауға немесе ет өңдеу кәсіпорындарына союға өткізілген ірі қара малдың еркек дарақтарының құнын арзандатуға субсидиялар алу/ Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 17-нысан бойынша бордақылау алаңдарына бордақылауға немесе ет өңдеу кәсіпорындарына союға өткізілген ұсақ малдың еркек дарақтарының құнын арзандатуға субсидиялар алу үшін:
1) сатып алу-сату шартының электрондық көшірмесі;
2) өткізілген мал басы үшін ақшаның келіп түскен көлемін растайтын төлем құжаттарының электрондық көшірмесі (төлем тапсырмасы/ банктен үзінді-көшірме/бақылау-касса аппараттарының чектері/кіріс-кассалық ордер).
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұранымның қабылданғаны туралы субсидиялаудың мемлекеттік ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі – СМАЖ) көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіндегі" тиісті мәртебесі өтінімнің қабылданғанын растау болып табылады.
9.
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер

1) электронная копия документов, подтверждающих факт поступления денег на расчетный счет: платежное поручение/банковская выписка/чеки контрольно-кассовых аппаратов/кассово-приходной ордер (не предоставляются в случае передачи продукции в собственные перерабатывающие предприятия или цеха);
2) электронная копия реестра товарно-транспортных накладных на перемещение продукции (прикрепляется в случае передачи продукции в собственные перерабатывающие предприятия или цеха);
9. на удешевление стоимости производства молока (коровье, кобылье, верблюжье) по форме 13 согласно приложению 3 к Правилам:
1) электронная копия документов, подтверждающих факт поступления денег на расчетный счет: платежное поручение/банковская выписка/чеки контрольно-кассовых аппаратов/кассово-приходной ордер (не предоставляются в случае передачи продукции в собственные перерабатывающие предприятия или цеха);
2) электронная копия реестра товарно-транспортных накладных на перемещение продукции (прикрепляется в случае передачи продукции в собственные перерабатывающие предприятия или цеха);
10. на получение субсидий на удешевление стоимости производства молока сельскохозяйственными производственными кооперативами по форме 14 согласно приложению 3 к Правилам:
1) электронная копия документов, подтверждающих факт поступления денег на расчетный счет (платежное поручение/банковская выписка/чеки контрольно-кассовых аппаратов/кассово-приходной ордер);
11. на получение субсидий на удешевление стоимости реализованной говядины мясоперерабатывающими предприятиями, занимающиеся убоем и первичной переработкой говядины по форме 15 согласно приложению 3 к Правилам:
1) электронная копия документов, подтверждающих факт поступления денег на расчетный счет (платежное поручение/банковская выписка/чеки контрольно-кассовых аппаратов/кассово-приходной ордер);
12. на удешевление стоимости крупного рогатого скота мужских особей, реализованных на откорм в откормочные площадки или на убой в мясоперерабатывающие предприятия по форме 16 согласно приложению 3 к Правилам/ на удешевление стоимости мелкого рогатого скота мужских особей, реализованных на откорм в откормочные площадки или на убой в мясоперерабатывающие предприятия по форме 17 согласно приложению 3 к Правилам:
1) электронная копия договора купли-продажи;
2) электронная копия платежных документов, подтверждающих факт поступления денег за реализованное поголовье (платежное поручение/банковская выписка/чеки контрольно-кассовых аппаратов/ кассово-приходной ордер).
Подтверждением принятия заявки является соответствующий статус в "личном кабинете" услугополучателя в государственной информационной системе субсидирования (далее – ГИСС) о принятии запроса для оказания государственной услуги.
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан

1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттарының және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы;
2) тауар өндірушінің және (немесе) ұсынылған деректер мен субсидиялар алу үшін қажетті мәліметтердің Қағидаларда белгіленген өлшемшарттарға сәйкес келмеуі.
10.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының СМАЖ-дағы "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы 1414, 8 800 080 7777 арқылы қашықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алу мүмкіндігі бар.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы
министрі
2024 жылғы 25 маусымдағы
№ 217 бұйрығына
5-қосымша
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 20.12.2024 № 406 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Асыл тұқымды мал
шаруашылығын дамытуды, мал
шаруашылығының өнімділігін
және өнім сапасын арттыруды
субсидиялау қағидаларына
4-1-қосымша
Агроөнеркәсіптік кешеннің өндірілген жалпы өнімінің (тауарлардың немесе көрсетілген қызметтердің) көлемі туралы ақпарат
Облыс атауы
Тауар өндірушінің атауы
Тауар өндірушінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі
Өндірілген өнімнің (тауарлардың немесе көрсетілген қызметтердің) атауы
Агроөнеркәсіптік кешеннің өткен жылғы өндірілген өнімінің (тауарларының немесе көрсетілген қызметтерінің) көлемі заттай мәнде, тонна/бас/дана
Агроөнеркәсіптік кешенөнімінің (тауардың немесе көрсетілген қызметтің) бағасы, мың теңге *
Агроөнеркәсіптік кешеннің өткен жылғы жалпы өнімінің (тауарларының немесе көрсетілген қызметтердің) көлемі, мың теңге (5 *6) **
Ауытқу
+/-/=
, мың теңге **
1
2
3
4
5
6
7
8
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_______________________________________                   _____________
аты және әкесінің аты (бар болса), тегі             электрондық цифрлық қолтаңбасы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе:* агроөнеркәсіптік кешен (бұдан әрі – АӨК) өнімінің (тауардың немесе көрсетілетін қызметтің) бағасы туралы деректер Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 15 наурыздағы № 108 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркелген) бекітілген Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығының өнімділігін және өнім сапасын арттыруды субсидиялау қағидаларының 14-1-тармағына сәйкес субсидиялаудың мемлекеттік ақпараттық жүйесімен (бұдан әрі – СМАЖ) автоматты түрде толтырылады;
** СМАЖ-да автоматты түрде есептеледі.
АӨК өндірілген жалпы өнімінің (тауарларының немесе көрсетілетін қызметтерінің) көлемі туралы ақпарат ұсынылған кезде АӨК субъектісі субсидиялар алуға өтінім берер алдында қызметтің барлық түрлері бойынша АӨК өндірілген өнімінің көлемін бір рет көрсетеді.
Ұсынылған деректердің дұрыстығын растаймын, дұрыс емес ақпарат және құжаттар бергенім үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ дербес деректерді жинауға, өңдеуге келісім беремін.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы
министрі
2024 жылғы 25 маусымдағы
№ 217 бұйрығына
6-қосымша
Асыл тұқымды мал
шаруашылығын дамытуды, мал
шаруашылығының өнімділігін
және өнім сапасын арттыруды
субсидиялау қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Субсидиялар алуға үміткер кәсіпорынның өндірістік қуаттылығының және инфрақұрылымның сәйкестігіне арнайы комиссияның қорытындысы
20 ___ жылғы "___" _______

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствия товаропроизводителя и (или) представленных данных и сведений, необходимых для получения субсидий, критериям установленных Правилами.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" ГИСС, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 5 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 25 июня 2024 года № 217
Приложение 4-1
к Правилам субсидирования
развития племенного
животноводства,
повышения продуктивности
и качества продукции
животноводства
Примечание ИЗПИ!
Приложение 5 предусмотрено в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 20.12.2024 № 406 (вводится в действие с 01.01.2025).
Информация об объеме произведенной валовой продукции (товаров или услуг) агропромышленного комплекса в _____ году
Наименование области
Наименование товаропроизводителя
Бизнес-идентификационный номер/индивидуальный идентификационный номер товаропроизводителя
Наименование произведенной продукции (товаров или услуг)
Объем произведенной продукции в натуральном выражении (тонн/ голов/ штук) в предыдущем году
Цена производителя на продукцию агропромышленного комплекса в предыдущем году, тысяч тенге. *
Стоимость валовой продукции в ___ году, тысяч тенге
( 5 *6 )**
Отклонение
+/-**
1
2
3
4
5
6
7
8
Примечание: * данные о ценах товаропроизводителя на продукцию агропромышленного комплекса заполняются автоматически государственной информационной системой субсидирования (далее – ГИСС) согласно официальной статистической информации Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан;
** рассчитывается автоматически в ГИСС.
Подтверждаю достоверность представленных данных, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также сбор, обработку персональных данных.
Приложение 6 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 25 июня 2024 года № 217
Приложение 5
к Правилам субсидирования
развития племенного
животноводства,
повышения продуктивности
и качества продукции
животноводства
Заключение специальной комиссии на соответствие производственной мощности и инфраструктуры предприятия, претендующего на получение субсидий
"___" ____________ 20___ года

1. Тауар өндірушінің атауы:
____________________________________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі/ заңды тұлғаның атауы)
2. Тауар өндірушінің мекенжайы:________________________________________
3. Шаруашылықтың есепке алу нөмірі ___________________________________
4. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 23 қаңтардағы № 7-1/37 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10466 болып тіркелген) бекітілген Жануарлар өсіруді, жануарларды, жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты дайындауды (союды), сақтауды, қайта өңдеуді және өткізуді жүзеге асыратын өндіріс объектілеріне, сондай-ақ ветеринариялық препараттарды, жемшөп пен жемшөп қоспаларын өндіру, сақтау және өткізу жөніндегі ұйымдарға есептік нөмірлер беру қағидаларына сәйкес шаруашылықтың қызмет түрінің коды:
__________________________________________________________________
5. Субсидиялар түрі, қуаттылығын көрсете отырып_____________________
Аталған шаруашылықтарды қарап-тексеру және деректерді салыстырып-тексеру нәтижелері бойынша арнайы комиссия мынадай шешім қабылдайды:
Кәсіпорынның инфрақұрылымы
Сәйкес келеді
Сәйкес келмейді
Бордақылау алаңдары: сыйымдылығы бір мезгілде кемінде 500 бас ірі қара малдың еркек дарағы болатын (қуаттылығы азық беретін үстелдері бір басқа 30 сантиметр есебінен анықталады), карантиндік алаңы; кіре берістегі дезинфекциялық тосқауылы; жануарларды күтіп-бағуға арналған қашалары; желден қорғауышы (оңтүстік облыстар үшін міндетті емес); мал азықтандыратын астаулары мен науалары; бетон/темір астаулары немесе азық беретін үстелдері; автономды және сумен жабдықтау көзінің жүйесі; жылытылатын автоматты суару науалары (оңтүстік облыстар үшін міндетті емес); көң сақтау орны және еріген суды жинауға арналған мүйісі; азық дайындайтын және азық тарататын техникасы /жабдығы (дән ұсатқыш/ жаныштағыш немесе құрамажем цехы, азық таратқыштар); азық сақтау орны; ветеринариялық пункт, ірі қара малға арналған электрондық таразысы бар бөлгіш және бекіткіш; сәйкестендірудің электрондық тәсілдерін есептегіші; жануарларды тиеуге және түсіруге арналған сатысы, азықтың қажетті көлемінің болуы және ірі қара малдың еркек дарақтарын астықпен бордақылауға арналған рационның сақталуы бар ірі қара малды бордақылауға арналған мамандандырылған алаң.
Бордақылау алаңдары: сыйымдылығы бір мезгілде кемінде 1000 бас ұсақ малдың еркек дарағы болатын (қуаттылығы азық беретін үстелдері бір басқа 10 сантиметр есебінен анықталады), карантиндік алаңы; кіре берістегі дезинфекциялық тосқауылы; жануарларды күтіп-бағуға арналған қашалары; желден қорғауышы (оңтүстік облыстар үшін міндетті емес); мал азықтандыратын астаулары мен науалары; бетон/темір астаулары немесе азық беретін үстелдері; автономды және сумен жабдықтау көзінің жүйесі; жылытылатын автоматты суару науалары (оңтүстік облыстар үшін міндетті емес); азық дайындайтын және азық тарататын техникасы /жабдығы (дән ұсатқыш/ жаныштағыш немесе құрамажем цехы, азық таратқыштар); азық сақтау орны; ветеринариялық пункт, ұсақ малға арналған электрондық таразысы бар бөлгіш және бекіткіш; жануарларды тиеуге және түсіруге арналған сатысы, азықтың қажетті көлемінің болуы қажетті азық көлемі бар ұсақ малды бордақылауға арналған мамандандырылған алаң.

1. Наименование товаропроизводителя _________________________________
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица/наименование
юридического лица)
2. Адрес товаропроизводителя: ________________________________________
___________________________________________________________________
3. Учетный номер хозяйства: __________________________________________
4. Код видов деятельности хозяйства согласно Правилам присвоения учетных
номеров объектам производства, осуществляющим выращивание животных,
заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции
и сырья животного происхождения, а также организациям по производству,
хранению и реализации ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок,
утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан
от 23 января 2015 года № 7-1/37 (зарегистрирован в Реестре государственной
регистрации нормативных правовых актов № 10466):
___________________________________________________________________
5. Вид субсидий, с указанием мощности ________________________________
___________________________________________________________________
По результатам осмотра и сверки данных хозяйства специальная комиссия принимает решение:
Инфраструктура предприятия
Соответствует
Не соответствует
Откормочные площадки: специализированная площадка для откорма крупного рогатого скота, вместимостью не менее 500 голов мужских особей крупного рогатого скота единовременно (мощность определяется из расчета 30 сантиметров кормового стола на одну голову), имеющее: карантинную площадку; въездной дезбарьер; загоны для содержания животных; ветрозащиту (не обязательно для южных областей); твердое покрытие перед кормушками и поилками; бетонные / железные кормушки или кормовые столы; автономный источник и система водоснабжения; автопоилки с подогревом (не обязательно для южных областей); навозохранилище; кормоприготовительную и кормораздаточную технику /оборудование (дробилка/ плющилка зерна или комбикормовый цех, кормораздатчики); хранилище для кормов; ветеринарный пункт, раскол и фиксатор с электронными весами для крупного рогатого скота; считыватель электронных способов идентификации; трап для разгрузки и погрузки животных; наличие необходимого объема кормов и соблюдение рациона для зернового откорма крупных рогатых скотов мужских особей.
Откормочные площадки: специализированная площадка для откорма мелкого рогатого скота, вместимостью не менее 1000 голов мужских особей мелкого рогатого скота единовременно (мощность определяется из расчета 10 сантиметров кормового стола на одну голову), имеющее: карантинную площадку; въездной дезбарьер; загоны для содержания животных; ветрозащиту (не обязательно для южных областей); твердое покрытие перед кормушками и поилками; бетонные / железные кормушки или кормовые столы; автономный источник и система водоснабжения; автопоилки с подогревом (не обязательно для южных областей); кормоприготовительную и кормораздаточную технику /оборудование (дробилка/ плющилка зерна или комбикормовый цех, кормораздатчики); хранилище для кормов; ветеринарный пункт, раскол и фиксатор с электронными весами для мелкого рогатого скота; трап для разгрузки и погрузки животных; наличие необходимого объема кормов.

Сою қуаты тәулігіне кемінде 50 бас ірі қара мал/ тәулігіне кемінде 300 бас ұсақ мал болатын ет өңдеуші кәсіпорындар (қуаты техникалық құжаттамаға сәйкес анықталады): мал союға арналған автоматтандырылған технологиялық желісі, етті сақтайтын тоңазытқыш камералары, дайын өнімді сақтауға арналған тоңазытқыш камералары, тыныс-тіршілік жүйесінің инфрақұрылымы және жабдықтары, ветеринариялық-санитариялық сараптама зертханасы бар кәсіпорын.
Ірі қара малды союмен және етін бастапқы өңдеумен айналысатын ет өңдеуші кәсіпорын, онда:
1) жобалық қуаты тәулігіне кемінде 1500 бас ірі қара малды соятын және етін сүйектен ажырататын өзінің жабдығы (қуаты техникалық құжаттамаға сәйкес анықталады):
2) сойылған ірі қара малдың қалдықтарын кәдеге жарататын өз жүйесі бар;
3) халықаралық сапа стандартына (халықаралық аудитпен расталған) сәйкес келеді.
Бағымдағы сиыр басы 600 бастан басталатын шаруашылықтар: пайдалануға берілген немесе тиісті инфрақұрылыммен жаңғыртудан өткен тауарлық сүт фермасы (қуаты техникалық құжаттамаға сәйкес және/немесе бағымдағы сиыр басының нақты болуына қарай анықталады), оның
1) сиырларды байламай күтіп-бағуға арналған қора-жайы;
2) автоматтандырылған сауу қондырғысы (карусель, шырша, параллель, тандем, роботталған машина) бар сауу залы;
3) азық тарату және суару;
4) азықтық цехтары;
5) ветеринариялық пункті;
6) азық дайындау үшін жер алқаптары (өздігінен дайындаған жағдайда) бар.
Бағымдағы сиыр басы 400 бастан басталатын шаруашылықтар: пайдалануға берілген немесе тиісті инфрақұрылыммен жаңғыртудан өткен тауарлық сүт фермасы (қуаты техникалық құжаттамаға сәйкес және/немесе бағымдағы сиыр басының нақты болуына қарай анықталады), оның
1) сиырларды күтіп-бағуға арналған қора-жайы;
2) тасымалданатын сауу қондырғыларын қоса алғанда, автоматтандырылған немесе машинамен саууға арналған жабдығы;
3) азық тарату және суару;
4) азықтық цехтары;
5) ветеринариялық пункті бар.
Бағымдағы сиыр басы 50 бастан басталатын шаруашылық тауарлық сүт фермасы (қуаты техникалық құжаттамаға сәйкес және/немесе бағымдағы сиыр басының нақты болуына қарай анықталады), оның
1) сиырларды күтіп-бағуға арналған қора-жайы;
2) тасымалданатын сауу қондырғыларын қоса алғанда, машинамен саууға арналған жабдығы;
3) ветеринариялық препараттарды сақтау орны;
4) малға арналған бекіткіші бар.
Сүт дайындауды жүзеге асыратын ауыл шаруашылығы өндірістік кооперативі:
1) жеке сүт қабылдау пунктінің болуы немесе меншікті/жалға алынған сүт тасығыштың болуы;
2) машинамен сауатын жабдықтың болуы (ауыл шарқұралымдары (шаруа қожалығы/фермерлік шаруа қожалығы) болып табылатын ауыл шаруашылығы өндірістік кооперативінің мүшелері үшін).
Етті құс фабрикасы (қуаты техникалық құжаттамаға сәйкес және/немесе өткен жылғы нақты өндіріс (24-СХ нысаны бойынша жылдық статистикалық деректердің негізінде, қызметін 12 айдан аз уақыт жүзеге асырып келе жатқан тауар өндірушілер үшін нақты өндіріс көлемі айлардағы қызмет кезеңіне бөлініп, 12 айға көбейтілген өндірілген өнімнің нақты мәлімделген көлеміне сүйене отырып, айқындалады):

Мясоперерабатывающее предприятие с убойной мощностью не менее 50 голов крупного рогатого скота в сутки/не менее 300 голов мелкого рогатого скота в сутки (мощность определяется согласно технической документации):
предприятие с автоматизированной технологической линией для убоя скота, холодильными камерами хранения мяса, холодильными камерами для хранения готовой продукции, инфраструктурой и оборудованием систем жизнедеятельности, лабораторией по ветеринарно-санитарной экспертизе.
Мясоперерабатывающее предприятие, занимающееся убоем и первичной переработкой говядины, имеющее:
1) собственное оборудование по убою и обвалке крупного рогатого скота с проектной мощностью не менее 1500 голов в сутки (мощность определяется согласно технической документации);
2) собственную систему утилизации отходов убоя крупного рогатого скота;
3) соответствие международным стандартам качества (подтвержденных международным аудитом, соответствующим сертификатом).
Хозяйство с фуражным поголовьем коров от 600 голов (мощность определяется согласно технической документации и/или фактическому наличию фуражного поголовья коров): молочно-товарная ферма, введенная в эксплуатацию или прошедшая модернизацию с соответствующей инфраструктурой, имеющее:
1) помещение для беспривязного содержания коров;
2) доильный зал с автоматизированной доильной установкой (карусель, елочка, параллель, тандем, роботизированная машина);
3) кормораздача и поение;
4) кормоцех;
5) ветеринарный пункт;
6) наличие земельных угодий для заготовки кормов (в случае самостоятельной заготовки).
Хозяйство с фуражным поголовьем коров от 400 голов (мощность определяется согласно технической документации и/или фактическому наличию фуражного поголовья коров): молочно-товарная ферма, введенная в эксплуатацию или прошедшая модернизацию с соответствующей инфраструктурой, имеющее:
1) помещение для содержания коров;
2) оборудование для автоматизированного или машинного доения, включая переносные доильные установки;
3) кормораздача и поение;
4) кормоцех;
5) ветеринарный пункт.
Хозяйство с фуражным поголовьем коров от 50 голов: молочно-товарная ферма (мощность определяется согласно технической документации и/или фактическому наличию фуражного поголовья коров), имеющее:
1) помещение для содержания коров;
2) машинное доение, включая переносные доильные установки;
3) место для хранения ветеринарных препаратов;
4) фиксатор для скота.
Сельскохозяйственный производственный кооператив занимающийся заготовкой молока:
1) наличие собственного молокоприемного пункта или собственного/арендуемого молоковоза; 2) наличие оборудования машинного доения, включая переносные доильные установки (для членов сельскохозяйственного производственного кооператива, являющихся сельхозформированиями (крестьянское хозяйство/фермерское хозяйство).
Мясная птицефабрика (мощность определяется согласно технической документации и/или фактическому производству за прошедший год (на основании годовых статистических данных по форме 24-сх, для товаропроизводителей, осуществляющих деятельность менее 12 месяцев, фактический объем производства определяется исходя из фактически заявленного объема произведенной продукции, разделенный на период деятельности в месяцах и умноженный на двенадцать месяцев):

1) құстарды ұстауға арналған жабдықтардың/үй-жайлардың, азықтандырудың, сумен жабдықтаудың, желдетудің автоматтандырылған жүйесінің, құс сою желісі (сою цехы) болуы;
2) мына сертификаттардың бірінің болуы:
ХАССП азық-түлік қауіпсіздігі жүйесі (ағылшын тілінен HACCP – Hazard Analysіs and Crіtіcal Control Poіnts) – тәуекелдерді және сыни бақылау нүктелерін талдау үшін әзірленген және қабылданған халықаралық стандарт);
ИСО (ағылшын тілінен ІSO – Іnternatіonal Standard for Organіzatіon) – стандарттау жөніндегі ұлттық ұйымдардың дүниежүзілік федерациясы әзірлеген және қабылдаған халықаралық стандарт).
Қарап-тексеру нәтижелері бойынша тиісті бағанға инфрақұрылымның әрбір
өлшемшарты бойынша жеке-жеке қанатбелгі қойылады.
Арнайы комиссияның қорытындысы:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Арнайы комиссияның құрамы:
______________
____________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, ұйымның атауы және лауазымы) (қолы)
_________________ _____________________ __________ ______________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, ұйымның атауы және лауазымы) (қолы)
Тауар өндірушінің қолы________________________________________________
Осы қорытынды субсидиялаудың мемлекеттік ақпараттық жүйесінде орналастырылуы тиіс.

1) наличие оборудования/помещения для содержания птиц, автоматизированной системы кормления, водоснабжения, вентиляции, линии по забою птицы (убойный цех);
2) наличие одного из перечисленных сертификатов:
система пищевой безопасности ХАССП (от английского HACCP – Hazard Analysis and Critical Control Points – международный стандарт, разработанный и принятый для анализа рисков и критических контрольных точек);
ИСО (от английского ISO – International Standard for Organization – международный стандарт, разработанный и принятый всемирной федерацией национальных организаций по стандартизации).
По результатам осмотра ставится галочка на соответствующую графу по каждому критерию инфраструктуры отдельно.
Заключение специальной комиссии
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Состав специальной комиссии: _______________________________________
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), наименование организации и должность)
__________________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при наличии),
наименование __________________________________________ ___________
(организации и должность) (подпись)
Подпись товаропроизводителя: _______________________________________
Данное заключение подлежит размещению в государственной информационной системе субсидирования.