"Ұлттық әл-ауқат қоры мен Ұлттық әл-ауқат қорының ұйымдарын қоспағанда, квазимемлекеттік сектордың жекелеген субъектілерінің сатып алуын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 30 қарашадағы № 1253 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің м.а. 2024 жылғы 27 маусымдағы № 399 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 27 маусымда № 34621 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ұлттық әл-ауқат қоры мен Ұлттық әл-ауқат қорының ұйымдарын қоспағанда, квазимемлекеттік сектордың жекелеген субъектілерінің сатып алуын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 30 қарашадағы № 1253 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 2 желтоқсанда № 25488 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ұлттық әл – ауқат қоры мен Ұлттық әл-ауқат қорының ұйымдарын қоспағанда, квазимемлекеттік сектордың жекелеген субъектілерінің сатып алуын жүзеге асыру қағидаларында (бұдан әрі – Қағидалар):
63-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"63. Ұйымдастырушы тендерлік құжаттаманың жобасы бекітілген күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей веб-порталда тендер тәсілімен сатып алуды жүзеге асыру туралы хабарландырудың мәтінін, сондай-ақ тендерлік құжаттаманың жобасын орналастырады.
Әлеуетті өнім берушілердің тендерге қатысуға өтінімдерді ұсынудың соңғы күнінің мерзімі тендерлік құжаттаманың жобасын алдын ала талқылау хаттамасы және бекітілген тендерлік құжаттаманың мәтіні орналастырылған күннен бастап кемінде күнтізбелік он күнді құрайды.
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қарыз қаражаты есебінен қаржыландырылатын автомобиль жолдарын салу, реконструкциялау, күрделі, орта, ағымдағы жөндеу және күтіп ұстау жобалары бойынша жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алуды жүзеге асыру кезінде әлеуетті өнім берушілердің жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу жөніндегі тендерге қатысуға өтінімдерін ұсынатын мерзімнің соңғы күні тендерлік құжаттамасын және бекітілген тендерлік құжаттаманың мәтінін орналастырған күннен бастап кем дегенде күнтізбелік бес күнді құрайды.
Қажеттілік туындаған жағдайда тапсырыс беруші әлеуетті өнім берушілердің тендерге қатысуға өтінімдер беру мерзімі өткенге дейін өз бастамасы бойынша тендерлік құжаттамаға өзгерістер енгізе алады. Мұндай жағдайларда тендерлік құжаттама алдын ала талқылауға жатады.
Егер тендерлік құжаттаманың жобасын алдын ала талқылау осы Қағидалардың 66-тармағына сәйкес жүзеге асырылмаған жағдайда, әлеуетті өнім берушілердің тендерге қатысуға өтінімдерді ұсынудың соңғы күнінің мерзімі тендер тәсілімен сатып алуды жүзеге асыру туралы хабарландыру мәтіні орналастырылған күннен бастап кемінде күнтізбелік он бес күнді құрайды.";

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 ноября 2021 года № 1253 "Об утверждении Правил осуществления закупок отдельными субъектами квазигосударственного сектора, за исключением Фонда национального благосостояния и организаций Фонда национального благосостояния"
Приказ и.о. Министра финансов Республики Казахстан от 27 июня 2024 года № 399. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 июня 2024 года № 34621
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 ноября 2021 года № 1253 "Об утверждении Правил осуществления закупок отдельными субъектами квазигосударственного сектора, за исключением Фонда национального благосостояния и организаций Фонда национального благосостояния" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 декабря 2021 года № 25488) следующие изменения и дополнения:
в Правилах осуществления закупок отдельными субъектами квазигосударственного сектора, за исключением Фонда национального благосостояния и организаций Фонда национального благосостояния (далее – Правила), утвержденных указанным приказом:
пункт 63 изложить в следующей редакции:
"63. Организатор не позднее трех рабочих дней со дня утверждения проекта тендерной документации размещает на веб-портале текст объявления об осуществлении закупок способом тендера, а также проект тендерной документации.
Срок окончательной даты представления потенциальными поставщиками заявок на участие в тендере, составляет не менее десяти календарных дней со дня размещения протокола предварительного обсуждения проекта тендерной документации и текста утвержденной тендерной документации.
При осуществлении закупок работ и услуг по проектам строительства, реконструкции, капитального, среднего, текущего ремонтов и содержания автомобильных дорог, финансируемых за счет заемных средств в соответствии с законодательством Республики Казахстан срок окончательной даты представления потенциальными поставщиками заявок на участие в тендере по закупкам работ и услуг составляет не менее пяти календарных дней со дня размещения тендерной документации и текста утвержденной тендерной документации.
Заказчик до истечения срока представления потенциальными поставщиками заявок на участие в тендере вправе по собственной инициативе вносит изменения в тендерную документацию. В таких случаях тендерная документация подлежит предварительному обсуждению.
В случае если предварительное обсуждение проекта тендерной документации не осуществляется в соответствии с пунктом 66 настоящих Правил, срок окончательной даты представления потенциальными поставщиками заявок на участие в тендере составляет не менее пятнадцати календарных дней со дня размещения текста объявления об осуществлении закупок способом тендера.";

мынадай мазмұндағы 75-1-тармақпен толықтырылсын:
"75-1. Осы Қағидалардың 7-тарауының 6-параграфының талаптары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қарыз қаражаты есебінен қаржыландырылатын автомобиль жолдарын салу, реконструкциялау, күрделі, орта, ағымдағы жөндеу және күтіп ұстау жобалары бойынша жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алуды жүзеге асыру жағдайларына қолданылмайды.";
102-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"102. Тендерлік комиссия біліктілік талаптарына және тендерлік құжаттама талаптарына сәйкес келмейтін әлеуетті өнім берушілерді анықтаған жағдайда, мұндай әлеуетті өнім берушілерге тендерге қатысуға алдын ала рұқсат беру хаттамасы веб-порталда орналастырылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде тендерге қатысуға өтінімдерді біліктілік талаптарына және тендерлік құжаттама талаптарына сәйкес келтіру құқығын береді.
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қарыз қаражаты есебінен қаржыландырылатын автомобиль жолдарын салу, реконструкциялау, күрделі, орта, ағымдағы жөндеу және күтіп ұстау жобалары бойынша жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алуды жүзеге асыру кезінде тендерлік комиссия біліктілік талаптарына және тендерлік құжаттама талаптарына сәйкес келмейтін әлеуетті өнім берушілерді анықтаған жағдайда, мұндай әлеуетті өнім берушілерге тендерге қатысуға алдын ала рұқсат беру хаттамасы веб-порталда орналастырылған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде тендерге қатысуға өтінімдерді біліктілік талаптарына және тендерлік құжаттама талаптарына сәйкес келтіру құқығын береді.
Мына:
1) Заңның 7-бабының талаптарын бұзған;
2) біліктілік талаптары мен тендерлік құжаттама талаптары бойынша дұрыс емес ақпарат берген;
3) тендерге қатысуға өтінімді қамтамасыз етуді енгізбеген не оны осы Қағидаларда айқындалған мөлшерде енгізбеген әлеуетті өнім берушілерге тендерге қатысуға өтінімдерді біліктілік талаптарына және тендерлік құжаттама талаптарына сәйкес келтіру құқығы берілмейді.";
108-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"108. Тендерлік комиссияның әлеуетті өнім берушілерді тендерге қатысуға алдын ала жіберу туралы шешімі тендерге қатысуға өтінімдер ашылған күннен бастап он жұмыс күні ішінде қабылданады және тендерлік комиссияның хатшысы тендерге қатысуға өтінім берген барлық әлеуетті өнім берушілерді электрондық пошта арқылы автоматты түрде хабардар ете отырып, осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес веб-порталда орналастырады.
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қарыз қаражаты есебінен қаржыландырылатын автомобиль жолдарын салу, реконструкциялау, күрделі, орта, ағымдағы жөндеу және күтіп ұстау жобалары бойынша жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алуды жүзеге асыру кезінде тендерлік комиссияның әлеуетті өнім берушілерді тендерге қатысуға алдын ала жіберу туралы шешімі тендерге қатысуға өтінімдер ашылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қабылданады және тендерлік комиссияның хатшысы тендерге қатысуға өтінім берген барлық әлеуетті өнім берушілерді электрондық пошта арқылы автоматты түрде хабардар ете отырып, осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес веб-порталда орналастырады.";
көрсетілген Қағидаларға 3-қосымшада:
Тендерлік құжаттамада:

дополнить пунктом 75-1 следующего содержания:
"75-1. Требования параграфа 6 главы 7 настоящих Правил не распространяются на случаи осуществления закупок работ и услуг по проектам строительства, реконструкции, капитального, среднего, текущего ремонтов и содержания автомобильных дорог, финансируемых за счет заемных средств в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
пункт 102 изложить в следующей редакции:
"102. Тендерная комиссия в случае выявления потенциальных поставщиков, не соответствующих квалификационным требованиям и требованиям тендерной документации, предоставляет таким потенциальным поставщикам право для приведения заявок на участие в тендере в соответствие с квалификационными требованиями и требованиями тендерной документации в течение трех рабочих дней со дня размещения протокола предварительного допуска к участию в тендере на веб-портале.
При осуществлении закупок работ и услуг по проектам строительства, реконструкции, капитального, среднего, текущего ремонтов и содержания автомобильных дорог, финансируемых за счет заемных средств в соответствии с законодательством Республики Казахстан тендерная комиссия в случае выявления потенциальных поставщиков, не соответствующих квалификационным требованиям и требованиям тендерной документации, предоставляет таким потенциальным поставщикам право для приведения заявок на участие в тендере в соответствие с квалификационными требованиями и требованиями тендерной документации в течение одного рабочего дня со дня размещения протокола предварительного допуска к участию в тендере на веб-портале.
Не предоставляется право для приведения заявок на участие в тендере в соответствие с квалификационными требованиями и требованиями тендерной документации потенциальным поставщикам:
1) нарушившим требования статьи 7 Закона;
2) предоставившим недостоверную информацию по квалификационным требованиям и требованиям тендерной документации;
3) не внесшим обеспечение заявки на участие в тендере либо не внесшим его в размере, определенном настоящими Правилами.";
пункт 108 изложить в следующей редакции:
"108. Решение тендерной комиссии о предварительном допуске потенциальных поставщиков к участию в тендере принимается в течение десяти рабочих дней со дня вскрытия заявок на участие в тендере и размещается секретарем тендерной комиссии на веб-портале согласно приложению 6 к настоящим Правилам с автоматическим уведомлением по электронной почте всех потенциальных поставщиков, подавших заявки на участие в тендере.
При осуществлении закупок работ и услуг по проектам строительства, реконструкции, капитального, среднего, текущего ремонтов и содержания автомобильных дорог, финансируемых за счет заемных средств в соответствии с законодательством Республики Казахстан решение тендерной комиссии о предварительном допуске потенциальных поставщиков к участию в тендере принимается в течение пяти рабочих дней со дня вскрытия заявок на участие в тендере и размещается секретарем тендерной комиссии на веб-портале согласно приложению 6 к настоящим Правилам с автоматическим уведомлением по электронной почте всех потенциальных поставщиков, подавших заявки на участие в тендере.";
в приложении 3 к указанным Правилам:
в Тендерной документации:

мынадай мазмұндағы 13-1-тармақпен толықтырылсын:
"13-1. Осы ТҚ-ның 5-13 тармақтарының талаптары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қарыз қаражаты есебінен қаржыландырылатын автомобиль жолдарын салу, реконструкциялау, күрделі, орта, ағымдағы жөндеу және күтіп ұстау жобалары бойынша жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алуды жүзеге асыру жағдайларына қолданылмайды.";
37-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"37. Тендерлік комиссияның әлеуетті өнім берушілерді тендерге қатысуға алдын ала рұқсат беру туралы шешімі тендерге қатысуға өтінімдер ашылған күннен бастап он жұмыс күні ішінде қабылданады және тендерлік комиссияның хатшысы тендерге қатысуға алдын ала рұқсат беру туралы шешім қабылданған күні веб-порталда автоматты түрде тіркелген барлық әлеуетті өнім берушілерді электрондық пошта арқылы автоматты түрде хабардар ете отырып, Қағидалардың 6-қосымшаға сәйкес веб-порталда орналастырады.
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қарыз қаражаты есебінен қаржыландырылатын автомобиль жолдарын салу, реконструкциялау, күрделі, орта, ағымдағы жөндеу және күтіп ұстау жобалары бойынша жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алуды жүзеге асыру кезінде тендерлік комиссияның әлеуетті өнім берушілерді тендерге қатысуға алдын ала рұқсат беру туралы шешімі тендерге қатысуға өтінімдер ашылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қабылданады және тендерлік комиссияның хатшысы тендерге қатысуға алдын ала рұқсат беру туралы шешім қабылданған күні веб-порталда автоматты түрде тіркелген барлық әлеуетті өнім берушілерді электрондық пошта арқылы автоматты түрде хабардар ете отырып, Қағидалардың 6-қосымшаға сәйкес веб-порталда орналастырады.".
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік сатып алу және квазимемлекеттік сектордың сатып алу заңнамасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрінің міндетін атқарушы
Е. Биржанов

дополнить пунктом 13-1 следующего содержания:
"13-1. Требования пунктов 5-13 настоящей ТД не распространяются на случаи осуществления закупок работ и услуг по проектам строительства, реконструкции, капитального, среднего, текущего ремонтов и содержания автомобильных дорог, финансируемых за счет заемных средств в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
пункт 37 изложить в следующей редакции:
"37. Решение тендерной комиссии о предварительном допуске потенциальных поставщиков к участию в тендере принимается в течение десяти рабочих дней со дня вскрытия заявок на участие в тендере и размещается секретарем тендерной комиссии в день принятия решения о предварительном допуске к участию в тендере, на веб-портале, согласно приложению 6 к Правилам, с автоматическим уведомлением по электронной почте всех потенциальных поставщиков, автоматически зарегистрированных на веб-портале.
При осуществлении закупок работ и услуг по проектам строительства, реконструкции, капитального, среднего, текущего ремонтов и содержания автомобильных дорог, финансируемых за счет заемных средств в соответствии с законодательством Республики Казахстан решение тендерной комиссии о предварительном допуске потенциальных поставщиков к участию в тендере принимается в течение пяти рабочих дней со дня вскрытия заявок на участие в тендере и размещается секретарем тендерной комиссии в день принятия решения о предварительном допуске к участию в тендере, на веб-портале, согласно приложению 6 к Правилам, с автоматическим уведомлением по электронной почте всех потенциальных поставщиков, автоматически зарегистрированных на веб-портале.".
2. Департаменту законодательства государственных закупок и закупок квазигосударственного сектора Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности Министра
финансов Республики Казахстан
Е. Биржанов