"Күкіртті ашық түрде күкірт карталарында орналастыру нормативтерінің жобасын әзірлеу әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 30 шiлдедегі № 281 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2024 жылғы 28 маусымдағы № 144 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 28 маусымда № 34640 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Күкіртті ашық түрде күкірт карталарында орналастыру нормативтерінің жобасын әзірлеу әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 30 шiлдедегі № 281 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23928 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Күкіртті ашық түрде күкірт карталарында орналастыру нормативтерінің жобасын әзірлеу әдістемесінде:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Күкіртті ашық түрде күкірт карталарында орналастыру лимиттері бірыңғай инфрақұрылыммен біріктірілген және күкіртті ашық жерде сақтау үшін жабдықталған арнайы алаң – күкірт карталары үшін осындай күкірт картасына құю және өзге де ашық орналастыру үшін рұқсат етілген (рұқсат етілген) күкірттің шекті мөлшері (массасы) түрінде белгіленеді.
Күкірттің қоршаған ортаға әсерін болдырмайтын цистерналарда, сүрлемдерде, өзге резервуарлар мен құрылыстарда (қоймаларда) жабық тәсілмен сақталуы экологиялық нормалауға жатпайды";
Күкіртті ашық түрде күкірт карталарында орналастыру нормативтері жобасының құрамына 3-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Күкіртті ашық түрде күкірт карталарында орналастыру нормативтері жобасының құрамына 5-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Экологиялық реттеу және бақылау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.

О внесении изменений в приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 30 июля 2021 года № 281 "Об утверждении Методики разработки проекта нормативов размещения серы в открытом виде на серных картах"
Приказ и.о. Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 28 июня 2024 года № 144. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 июня 2024 года № 34640
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 30 июля 2021 года № 281 "Об утверждении Методики разработки проекта нормативов размещения серы в открытом виде на серных картах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 23827) следующие изменения:
в Методике разработки проекта нормативов размещения серы в открытом виде на серных картах, утвержденной указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Лимиты размещения серы в открытом виде на серных картах устанавливаются для специальной площадки – серных карт, объединенных единой инфраструктурой и оборудованных для открытого наземного хранения серы, в виде предельного количества (массы) серы, разрешенного (разрешенной) для налива и иного открытого размещения на такую серную карту.
Сера размещается с учетом достаточной площади, вместимости, расчетного срока и соблюдения условий эксплуатации серных карт.
Хранение серы закрытым способом в цистернах, силосах, иных резервуарах и сооружениях (складах), исключающих ее воздействие на окружающую среду, не подлежит экологическому нормированию.";
приложение 3 к Составу проекта нормативов размещения серы в открытом виде на серных картах изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 5 к Составу проекта нормативов размещения серы в открытом виде на серных картах изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету экологического регулирования и контроля Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи ресурстар
министрінің м.а.
Н. Шарбиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи
ресурстар министрінің м.а.
2024 жылғы 28 маусымдағы
№ 144 бұйрығына
1-қосымша/
Күкіртті ашық түрде күкірт
карталарында орналастыру
нормативтері жобасының
құрамына 3-қосымша
Күкіртті ашық түрде күкірт карталарында орналастыру лимиттері
Алаңның атауы
Қазіргі жағдайға орналастырылған күкірттің көлемі, т/жыл
Күкірттің пайда болуы, т/жыл
Күкіртті орналастыру лимиттері, т/жыл
Күкіртті қайта өңдеу (түйіршіктеу үшін қайта балқыту және басқада операциялар), т/ жыл
Күкіртті жөнелту көлемі, т/жыл
1
2
3
4
5
6
Ескертпе:: т/жыл – жылына тонна
бұйрығына 2-қосымша/
Күкіртті ашық түрде күкірт
карталарында орналастыру
нормативтері жобасының
құрамына 5-қосымша
Күкіртті ашық түрде күкірт карталарында орналастыру лимиттерін төмендету жөніндегі техникалық шешімдер жоспары
№ р/н
Іс-шараның атауы
Орындалу мерзімі
Күтілетін тиімділік
Іс-шараларды іске асыруға арналған шығындар
1
2
3
4
5
Жалпы барлық іс-шаралардың нәтижесінде

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
и.о. Министра экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
Н. Шарбиев
"СОГЛАСОВАНО
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство промышленности
и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
и.о. Министра экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 28 июня 2024 года № 144
Приложение 3
к Составу проекта
нормативов размещения
серы в открытом виде
на серных картах
Лимиты размещения серы в открытом виде на серных картах
Наименование площадки
Объем размещенной серы на существующее положение, т/год
Образование серы, т/год
Лимиты размещения серы, т/год
Переработка серы (переплавка с целью грануляции и другие операции), т/год
Объем отгрузки серы, т/год
1
2
3
4
5
6
Примечание: т/год – тонн в год
Приложение 2 к приказу
Приложение 5
к Составу проекта
нормативов размещения
серы в открытом виде
на серных картах
Мероприятия, направленные на снижение воздействия на окружающую среду при размещении серы в открытом виде на серные карты
№ п/п
Наименование мероприятия
Срок выполнения
Ожидаемая эффективность
Затраты на реализацию мероприятий
1
2
3
4
5
В целом в результате всех мероприятий